Huwelijk met modern comfort BINNENLAND STADSNIEUWS NEDERLANDSCH INDIE 'HAAGSCHE COTOANT THnsdag- 23 Sen*. 194T TWEEDE PTAD MAANSOPKOMST EN -ONDERGANG men aan DE SUIKEROOGST FEUILLETON DE SCHEEPVAART IN HET VERRE OOSTEN Duitsch op de lagere schoo 4 UITBARSTING VAN DEN SMÈROE ASCHREGEN BOVEN MALANG Overschrijving van leerlingen beperking gebonden Welken distributiebon heeft men noodig? HET SCHOOLZWEMMEN Een stuk stormgeschut laadt nieuwe munitie. (Weltbild-Polygoon) ■f'* De strijd om de stad Luga. De stad is genomen. CREMATIE T. Bi O OS -ondergang. Sept. Oct. Kaas 100 gram (Nadruk verboden Overzicht van het nieuwe viaduct aan de Weteringkade In Den Haag, dat snel zijn voltooiing nadert (Polygoon-v. d. Werft) Laatste officieele schatting van 1.722.000 ton Artikel Brood of geb. Nog branden huizen, waar de bolsjewisten zich ver schanst hadden en weerstand boden. Slechts weinig huizen bleven onbeschadigd. (Orbis-HoUand) - In het zevende leerjaar De Nederlandsche Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, waarbij o.m. wordt bepaald, dat aan het leerplan van een school voor gewoon lager onder wijs, voor wat betreft het zevende leer jaar, het vak Duitsche taal wordt toe gevoegd. De rouw- het Roode 0.59 2.04 3.12 4.20 5.28 6.34 7.40 8.44 9.47 10.49 11.49 12.46 13.39 14.27 15.11 15.49 16.24 16.55 17.24 17.53 18.22 18.53 19.27 20.07 20.54 21.48 22.49 23.55 20.57 21.33 22.14 23.02 23.58 1.03 2.11 3.19 4.25 15.36 17.14 17.45 18.13 18.38 19.02 19.25 19.50 20,16 20.44 21.17 21.55 22.39 23.29 34-35 34-35 36 36 36 36 37 15.49 16.18 16.43 17.07 Na twee - alles prettig te lijken, beeft Lies inmid- Her eigenlijk doen, 'rank zich at Dat feest kan zonder hem ook wel doorgaan. Na twee glazen champagne begint 4 rantsoenen i rantsoen rantsoen 1 rantsoen lf liter 3i k.g. Artikel Boter Boter m. red. j 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Jam BI. Br.Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maïzena enz. Kaas gisteren is op- den secretaris generaal van het departement van Land- 0.25 1.28 2.36 3.48 5.03 6.22 7.43 9.05 10.25 11.41 K.49 13.48 14.36 15.18 Volgens een United Pres,.-bericht uit New York, heeft het,Ned.-lndische pers bureau Aneta een uitbarsting gemeld van den Smeroe, in Oost-Java. Een aschregen heeft den hemel boven Malang verduis terd. Een S.P.T.-telegram uit Batavia d.d. 22 dezer meldde, dat de vulkaan sedert Zon dagmorgen weer in werking is. In Malang heerschte Zondagmiddag een lichte duis ternis alt gevolg van den aschregen, ver mengd met gesteente, die op de stad neer daalde. Een 47-jarige pensionhouder kreeg een proces-verbaal voor het ver handelen van 100 flesschen slaolie, a f 6.50 per stuk. Een 25-jarige los-werk- man had de 5 distributie-bonboekjes van zijn gezin, voor 16 elk, van de hand ge daan. Hij kreeg hiervoor een proces-ver baal. 500 gram i rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram WIJZIGING DIRECTIE GEM. CRISIS EN DISTRIBUTIEDIENST De wnd. burgemeester heeft aan ir. J. F. van Hoytema, op zijn verzoek, met ingang van 15 September j.l. eervol ont slag verleend als directeur van den Ge meentelijken Crisis- en Distributiedienst (afdeeling Handel, Instellingen erf Bedrij-, ven). De wnd. burgemeester heeft thans den heer P. C. Wesseling met het direc toraat van dien dienst in zijn geheel be last en tot adjunct-directeur aangewezen den heer G. H. van-Steijn, hoofd der af deeling A.I.V. der Gemeentesecretarie. Artikel 1 k.g. Suiker 250 gram Koffie-surr. 117 118 119 34-35 36-37 114 115 116 34-35 36-37 C In zijn ouden luister hersteld. De fraaie oude windkorenmolen aan het hagelkruis te Cuyk aan de Maas wordt gerestaureerd. (Het Zuiden) Louis Martin, Fien v. Len en Jan Everts verleenden medewerking aan muzikale sketches en drama’s in zakformaat, terwijl Martin voorts lang hiet onverdienstelijk negerliedjes zong. Dit om slechts een greep uit het vele te doen. Fransch en Engelsoh De vakken Fransche taal en Engelsche taal mogen behoudens goedkeuring door den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, in het in hét vorig lid genoemde leerjaar, niet aan het leerplan worden toegevoegd. Het leerplan van een school voor gewoon lager onderwijs wijst aan, dat in het zevende leerjaar drie uren aan Duitsch zullen worden besteed. ze zich maar groot houdt, als ze maar er nooit iets van merkt, lem houdt, dan kan het De Afdeeling ‘s-Gra venha ge van de Algemeene Nederlandsche Orga nisatie voor Amusement „A.N.O.V.A.” or ganiseert op Zaterdag 27 September a.s. een groote „Sterrenparade” in den Die rentuin, waaraan een aantal bekende or kesten en artisten hun medewerking zul len verleenen. Strijd om Luga..— Een voorhoede der Waffen-S.S. is tot aan den rand der stad opgerukt Met spanning wachten de mannen op het bevel tot den aanval „.op de stad. (Qrbis-Holland) In Den Haag is men gisteren be gonnen met de officieele zwemlessen voor schoolkinderen. Per dag krijgen ongeveer 1600 kinderen, verdeeld in klassen van 30 tot 36 kinderen, les. (Polygoon-v. d. Werft) HET A—Z-CABARET Het AZ.cabaret, dat Zaterdag en Zon. dag voorstellingen heeft gegeven in den Haagschen Kunstkring onder auspiciën van de Homito, beschikt over een vaar digen geest en talenten. Peter Siers fun geert als motor. Zijn succes als conferen cier was groot en verdiend. Zijn babbel tjes flonkeren van humor, terwijl zijn creatie als Zebedeus Zwartkijker er een van daverend jolijt was, Juan Joaoquin Tejeda Boys brachten rhythmisch fraai afgestemde Cubaansche muziek, de dansen van Laïla Moskowna hadden dé frischheid van de jeugd en hou den een belofte voor de toekomst in; mr. zet. De zwaai, waarmee hij nog eens zijn hoed afneemt... dan niets meer. Uit. Of is het nog. niet uit? „Ik hoop, dat ik je nog eens gauw terug zie"... nu ja, ze kan er toch niets tegen doen. Het toeval heeft gewild, dat ze hem weer ontmoeten zou, juist toen ze na maan den vechten er bijna in geslaagd was, hem te vergeten. En nu vecht ze niet meer, het geeft allemaal toch niets. Als MA «—L A M V—W.xjé aIm MA A A zorgt, dat hij hoe ze van hi immers géén kwaad. Dan mag ze zich toch het onschuldig genoegen wel gun nen, af en toe met hem te kunnen pra ten, naar hem te kunnen kijken, stof te verzamelen om over te kunnen denken, Gistermiddag heeft in het crematorium te Velsen, onder veel belangstelling, de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer T. Bloos, oud-re- ferendaris bij de P.T.T.. laatst alhier, op 68-jarigen leeftijd te Heelsum - overleden. Aanwezig waren de oud-referendaris- sen der P.T.T., W. C. Hardon, D. Ver haat, G. Lok. H. Hoekstra, J. Lucassen, J H. T. Pfaff, laatst directeur van het post- en telgraafkantoor te Haarlem, en vele anderen. Gesproken hééft allereerst een zwager van den overledene. De heer J. E. Wins, oud-referendaris der P.T.T. alhier, dankte namens de vele vrienden voor de genoten vriendschap. De heer J. G. M. J. Lange- raap, eveneens oud-referendaris der P. T. T. alhier, sprak namens de vroegere Amsterdamsche postvrienden. De heer J. A A Meyer bracht als voorzitter van de Doopsgezinde stichting Huize Mayland te Heelsum, een laatsten groet van de be woners, het bestuur en het personeel. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Largo van Handel. De zwa ger dankte voor de belangstelling. Als verdacht van rijwiel diefstal is aangehouden de 29-jarige koop man B. Aan een marktbezoekster is haar handtaschje met 7 ontstolen. Vrijdag 26 September zal het 40 jaar geleden zijn, dat 'de heer P. J. Hollander, thans machine-zetter, als zetter in dienst trad bij de Boek- en Handels- drukkerij Albani N.V. YOKOHAMA, 20 September. (Europa* press.) De laatste officieele schatting be treffende den suikeroogst van Nederl.-In die raamt een opbrengst van 1.722.000 ton, waarbij tegelijkertijd -wordt opgemerkt, dat deze oogst naar aller verwachtingen slecht zal zijn. Men verwacht zelfs, dat de werkelijke oogst nog beneden de schat ting zal blijven. Men is van meening, dat deze slechte oogst voor het economische leven in Indië nauwelijks een nadeel be- teekent, daar de afzet van suiker toch reeds met moeilijkheden te kampen heeft. dels geconstateerd. Zelfs, dat Frank nog steeds niet komt... Zelfs, dat Jaap ver liefd gaat doen... in den hoek van de zitkamer draait onvermoeid de gramofoon, ten gerieve van de drie paren, die er juist tegelijk kunnen dansen, zonder de bridgers in den anderen hoek omver te gooien. In de eetkamer draait even onvermoeid de roulette. Als Frank, in de wriemelende volte Van zestien menschen in twee kleine kamers bijeen, met moeite gastheer en gastvrouw gevohden en begroet heeft, ontdekt hij Lies aan de bridgetafel. Ze zit met den rug naar hem toe en is totaal verdiept in haar kaarten. Frank au grand complet Frank wrevelig. deh huisvriend... Wat gaat hij vraagt Fi INBRAAKJE IN HOEDENMAGAZiuN Door opensluiting heeft men zich Zater dagavond toegang verschaft tot een hoe- denmagazijn in de Spuistraat. Een in een schrijfbureau staand geldkistje werd opengebroken en daaruit /80 ontvreemd. De recherche koesterde argwaan tegen den 27-jarigen loopknecht van de zaak, die bij zijn verhoor bekende, in samen werking met een 16-jarigen kennis, even eens loopjongen van beroep, de inbraak te hebben-gepleegd. Het tweetal, dat thans is ingesloten, heeft het geld opgemaakt JOH. TAMSMA f. In den ouderdom van 54 jaar is in het Roode Kruis ziekenhuis overleden de heer Joh. Tamsma, die op verschillend gebied van het Prot. Chr. leven in onze stad een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De heer Tamsma trad in 1907 in dienst op het centraal bureau van de Ver. tot Chr. verzorging van ..zenuw- en geestes zieken. Hij had ookvoor het personeel dezer organisatie zitting in' de contact commissie. Voorts heeft hij de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-West zoowel in de Nieuwe Zuider, als in de Westduinkerk als collectant gediend. Ook maakte hij deel uit van de commissie van controle van de Ver. voor Chr. Middelbaar Onderwijs hier ter stede en was hij een zeer actief lid van het Chr. Mannenkoor Excelsior”. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdagmiddag op Nieuw Eik en Duinen plaats vinden, stoet vertrekt om 2 uur van Kruis ziekenhuis. Een in de Nederlandsche Staatscourant van gisteren opgenomen besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, bepaalt, dat ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang van het schooljaar of den schoolcursus een bepaal de lagere school bezoeken, overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien schoolcursus naar een andere school, be houdens in geval van verhuizing, alleen is toegelaten met goedkeuring van den in specteur. Een afwijzende beschikking van den inspecteur is met redenen omkleed. Van deze beschikking staat binnen veer tien dagen, te rekenen van den datum, waarop zij den belanghebbende is toege zonden, beroep open bij den secretaris, generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De Smeroe, of Semeroe, is de hoogste berg en werkende vulkaan op Java (3676 Janno bleek een gezellige buikspreker. meter). De laatste groote uitbarsting had plaats in Augustus 1909, toen Loemadjang vernield werd en 28 dorpen geheel of ge deeltelijk werden verwoest. Ruim twee honderd personen vonden daarbij den dood. De vulkaan is echter vrijwel con stant werkzaamzijn hooge rookpluim was steeds van grootën afstand af te zien. In 1911 had nog een kleine, maar vrij hevige eruptie plaats, waarbij de hoogte van de aschwolk op 15.000 a 20.000 m. werd geschat. De op 200 k.m.. op Bali, ge vallen asch, had nog een dikte van 4 m.m. Sedert scheen de berg weer tot zijn nor malen staat van werkzaamheid, het perio diek uitstootén van rookpluimen, terug gekeerd te zijn. 43 Ziezoo, Zegt Frank en strijkt weer bij hun tafeltje neer. Nu wordt het tijd voor een borreL En voor mij wordt het tijd om op te stappen, houdt Nick zich flink. 7- Geen sprake van. U hebt niemand, die op u zit te wachten, dat hebt u me ?eli straks verteld. En ik vanavond evenmin. Dus houden we elkaar voor ‘Oopig gezelschap. Eerst een cocktail of een borrel en dan een stukje eten. Goed? Hoe komt u erbij? protesteert Nick. ■“■Dat kan ik toch niet doen. Frank kijkt spiedend de zaal rond. Die meneer daarginds, dat is toch Victor niet, hè?- Sterke daling van de tonnage in Neder» f landsch. Indië SJANGHAI, 22 Sept. (Europapress). De Tokio „Nitsji Nitsji” publiceerde een overzicht van de totale tonnage van Zuid- Oost-Azië in 1938 en vergelijkt die met den stand einde 1940. Zonder kustscheepvaart bedroeg de tramp-tonnage in het scheep vaartverkeer van Zuid-Oost-Azië voor Nederlandsch.Indië in 1938 1.105000 ton en aan het einde van 1940 492.000 ton. In deze cijfers zijn begrepen de lijndiensten van de Pacific, Europa en Afrika. De to tale tonnage is in den tijd van 1938 tot eind 1940 met 41 pCt. gedaald. De sterk ste daling kwam voor rekening van de Nederlandsch-Indische scheepvaart met 606.000 ton in 1938 en 170.000 ton aan het einde van 1940. (kaas) gegeven boeten en andere met name genoemde maatregelen kan toepas sen. Naar de afd. perszaken van het Front van Nering en Ambacht bericht, heeft in een te Utrecht gehouden vergadering van .de vakgroep radio-ambacht, de nering en ambachtleider J. H. Scholte, een vak- raad geïnstalleerd, waarin behalve de vakgroepleider, de heer J. de Raadt uit Gouda, de navolgende radio-cofïstructeurs en -reparateurs zitting hebben: C. Bieg- nole, Rotterdam, A. H. L. Fortuin, den Haag, J. F. Lijds, Hilversum en J. S. Stalman, Groningen. Deze vakraad zal de vooruitzichten van het radio-ambacht be- studeeren. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is op diens verzoek eer vol ontslag verleend aan jhr. mr. A. J. de WijkerslootK de Weerdesteyn als toe gevoegd insp. voor de prij sbeheersching ter inspectie Arnhem, met dankz. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft in de raadszaal van Mill aan de besturen der gemeenten Mill, Linden, Oploo en andere omliggende dorpen overgedragen de wederopgebouwde woningen, die door oorlogsgeweld of defensiemaatregelen verwoest waren. Hiermee is de weder opbouw in deze gemeenten gereed geko men Hoogconjunctuur in de kuiperijen. De kui perijen hebben een groote vraag naar inmaak- vaten. De kuiper aan den arbeid. (Polygoon-v. Bitsen) ’•dHMIMr Kief in Duitsche handen, Het ken merk van de stad, de toren van het Lawra-klooster op de citadel. (Tele foto Weltbild-Polygoon) VI. of Vl.w, Melk Aardapp. 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout C Algem. Algem. Algem. 7 t/m 24 September 1941. Bon Boter Vet 21 t/m 27 September 1941. Bon Brood ..*3( Brood Vleesch Vleeschw. Melk I Reserve INSLUIPER GEVAT Bij het passeer en van het Volksgebouw aan de Prinsegracht, bemerkten 2 surveil- leerende agenten vannacht omstreeks 1 uur, op de le étage een blauw licht schijnsel. Zij vermoedden onraad en waar schuwden het politiebureau aan het Bui tenhof. Een aantal rechercheurs omsingel de het gebouw, zoodat niemand er meer in of uit kon. Door vernieling van een ruit drongen 2 politiemannen aan de ach terzijde het gebouw binnen 2 agenten gingen met den concierge het pand «aan den voorkant in. Op de gang van de le étage trof men inderdaad een man aan, die in het bezit was van een breekijzer en een zaklantaarn. Ook had hij zich eeni- ge sleutels van diverse vertrekken toege ëigend de man, de 19-jarige winkelbe diende B., had een kamerdeur geforceerd. Hij heeft geen kans gezien voorwerpen van waarde te ontvreemden. Het bleek, dat B., die in arrest is gesteld, zich heeft laten insluiten. 250 gram 250 gram Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dins- dag is niet geoorloofd. Wij laten hieronder een lijstje volgen van de tijdstippen van maansopkomst en opkomst ondergang opkomst 10.11 - 11.30 12.46 13.56 14.58 15.52 Wel, ik heb eerst typen en steno gebaald en toen heeft een van de com missarissen van de Noord-Nederland- sctie me dit baantje bezorgd, vertelt Nick zakelijk. Boy de Laet van Neer- duynen, een vriend van me uit Utrecht. En jij, boe ben jij dan wel hier terecht gekomen? Ja, dat is een laag verhaal, zegt Frank en hij vertelt.. Nickluistert met schitterende oogen. Wat éénig, zegt ze. Zoo echt avontuurlijk. En keiig ook. zeg, om het vol te houden. Vooral van je vrouw, voegt ze er dapper bij. Want als Je samen zooiets hebt mee gemaakt als je zóó lief en leed hebt gedeeld... die twee moeten wel dol op elkaar zijn... Maar nu moet ik heusch eens op stappen, zegt ze. ’t Is el negen uur. Ik hoop, dat ik je nog eens gauw terugzie, zegt Frank.' als ze bjj de tramhalte staan te wachten. En hij meent het waarachtig, verwon dert hij zich. Dat zal van meneer Wessels afhan gen. lacht ze. Daar komt mijn tram. Daag, dank je wel nog voor het ge noeglijk uitje. Tot kijk. Van haar plaatsje af ziet ze hem wachten, tot de tram zich in beweging PROF. HEINRICH RITTER VON SRBIK Voor de Nederlandsch-Duitsche Cul tuurgemeenschap spreekt prof. Heinrich Ritter von Srbik, president van de Aca demie voor Wetenschappen te Weenen, lid van den Rijksdag, op eenige plaatsen in ons land, o.a. op 27 September alhier in Pulchri Studio, ’s avonds om 8 uur. Zijn thema is: „Das werden der Deut- schen Einheit”. Prof, von Srbik is een der grootste Duitsche historici. Sedert tientallen jaren is de idee der eenheid van het Duitsche rijk in zijn werken belichaamd. Zijn hoofdwerken zijn: ^.Metternich, Staats- tnann und Mensch” (1925) en „Die Deut sche Einheit, Idee und Wirklichkeit vom heiligen Reich bis Königgratz” (1935) RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOLEN Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal aan de nieuwe Rijksland- bouwwinterscholen te Zetten en te Assen nog dit najaar met het onderwijs worden aangevangen. ZUIVELBESLUIT 1941 In de Staatscourant van genomen een besluit van i L-2 bouw en Visscherij, waarin de richtlijnen Worden uitgegeven krachtens welke de Centrale bij niet-nakoming van voor schriften de bij het Zuivelbesluit 1941 Gisteren is een aanvang gemaakt met het schoolzwemmen in de overdekte bad inrichtingen. Wij hebben de verrichtingen van enkele meisjesklassen in het Bosbad in oogenschouw genomen. Voor de meeste kinderen bleek het een groote gebeurtenis te zijn, klassikaal in het water te, sprin gen, terwijl een echte zwemjuffrouw met een grootën toeter allerlei aanwijzingen gaf. Nadat eenige oefeningen op het droge gemaakt waren, volgde de vriendelijke uitnoodiging om maar in het water te stappen. Dit bleek echter niet zoo een voudig te zijn, het was een gegil en gejoel, een dringen en duwen. De zwem juffrouw liet haar spruiten wijselijk eenigen tijd op het droge spartelen, want na eenige lessen vinden ze er niets geks maar aan en gaat alles even ordelijk en netjes. Toen het eerste schaap over den dam, in dit geval in het water was, volg den de anderen spoedig. Na wat getoeter gingen ze op rijen staan, zoodat een begin kon worden gemaakt, met het eerste on derricht Het ging nog wat houterig en gedwongen, verscheidene meisjes waren him watervrees nog niet geheel te boven. Het voorbeeld van enkele meisjes, die blijkbaar reeds in het Zuiderpark les hadden gehad, werkte echter aanstekelijk, zoodat allen spoedig de aanwijzingen van de instructrice opvolgden. Hierna werd nog even rondgeplast om wat meer bewegingsvrijheid te krijgen. Toen was de eerste les afgeloopen. „Nou al,” hoorden we van alle kanten roepen, kreten, waaruit we wel mogen opmaken, dat de klassikale zwemlessen, ondanks de nattigheid niet in het water zijn ge vallen. Jammer was het alleen, dat men nog geen beschikking had over banken voor liet droogzwemmen. De directeur van het Bosbad vertelde ons nog, dat de instructrice bijgestaan zal worden door een veelbelovende snel- zwemster. Binnenkort gaan de meisjes om beurten aan den hengel. U zult eens zien, hoe snel deze jonge dingen het zwemmen leeren, aldus onze zegsman. Dag... Dan pas, als verschrikt, kijkt ze om» noog. O... ben jij het? zegt ze koud en senudt met een onwilligen ruk zijn han den van haar schouders af. Drie ruiten. Ik pas. Het spel gaat verder. Frank staat nog achter Lies’ stoel, een beetje doelloos, een beetje sul ook. Alsof hij een klap heeft gekregen. Hij zou, vjjf minuten maar, de chauf feur Robberts willen zijn. Om nier de heele zaak in elkaar te kunnen timme ren. Maar hij is meester Frank Rob berts, advocaat en procureur. En hij is er niet slechter, zelfs nog neei wat beter aan toe, dan verscheidene andere echtgenooten van zijn slag, die de zege ningen genieten van een huwelijk met modern comfort. Zullen we morgen in de stad gaan eten? vraagt Erna op een Vrijdagavond m het begin van November. Weet je, dat het al derde is vandaag en we heb ben nog steeds ons maandelijksch Fest- essen niet afgewerkt Totaal vergeten, zegt Nick. Maar morgen kan ik niet. Er komt een oude studievriend van me in de stad en daar moet ik mee uit (Wordt vervolgd) staan kijken. Is bet, omdat bü niét ver wacht had. Lies zóó te vinlen, inge spannen bridgend en zonder belangstel ling voor iets anders dan voor het spel’ Of is het alleen maar, omdat naar over de kaarten gebogen krullebol als rood koper glanst in het licht van de sche merlamp...? Frank loopt dwars de kamer door en achter Lies’ stoei staan de legt hq beide handen op haar schou ders. Ze kijkt niet op, maar even, vluchtig, legt ze haar wang tegen zijn hand, even beroeren haar lippen zijn vingertoppen.» al de eenzame dagen en nachten lang... blijft een oogenblik in de deuropening Voor de woning van de van Vuerdens x staan niet minder dan vier auto’s. Twee M-wagens... De Arnhemsche club is natuurlijk aanwezig, denkt En die patserige slee van Tervliet En de Swallow van Ze schudt lachend het hoofd. En die ook niet? Hij wjjst rond. En die? Ook al niet? Mooi, dan zul- en we uw verweer maar voor onge grond verklaren, gedaagde. Wenscht u nog. iets aan te voeren? Nee, meneer de president, zegt Nick dociel. Niet comme-il-faut? Onbehoorlijk zelfs volgens Doornenburgsche begrippen? Wat kan het haar schelen. Het is alleen maar zalig, bier met hem te mogen zit ten. En praten, het doet er niet toe waarover... Zeg Frank, ik heet Nick, hoor, zegt ze over haar cocktail. Frank kijkt haar verbaasd aan. Ja, erg graag natuurlijk, maar hoe weet je dat? Dat vertelt ze hem niet, maar overi gens weet Frank na een uur vrijwel alles, wat ze sinds hun eerste ontmoe ting beleefd heeft: de débacle thuis, de misère van de eerste maanden op kan toor, de verademing, nu bet goed bleek te gaan. Maar hoe ben je eigenlijk aan die betrekking gekomen? vraagt hij. Toen ik een paar jaar geleden op de keien stond, heb fle me lam gesolliciteerd, zonder iets te kunnen krijgen. Vluchtellngen-eilende langs de Duitsche opmarsclt» wegen. Door de terugtrekkende tegenstanders werd vaak de bevolking van geheele plaatsen ge ëvacueerd. Door den moedigen Duitschen opmarseb werden de Sovjet-legers vernietigd. Thans is de burgerbevolking blij, weer in haar woonplaats te kunnen terugkeeren. (P.K. Menzendorf-Hoffmann) --I—

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5