I No. 17988. Woensdag 24 September. De Duitsche opmarsch in het Oosten de NEDERLANDSCH INDIE STADSNIEUWS BERICHTEN OVER BEWEERDE SPANNING TUSSCHEN BOELGARIJE EN TURKIJE 194 1 VERDUISTEREN Bonaanwijzing boter van n DE UITBARSTING VAN DEN SMEROE Sovjet-aanval ten Oosten van Kief afgeslagen De ondergang „Pinkstar” 1 Bonnen 36 5 DE INDUSTRIALISATIE VAN NEDERLANDSCH-INDIE Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 VERLOOFDEN VAN GESNEUVELDEN De Rijksduitschers in Iran Schepen tot zinken gebracht Voor kookdoeleinden wordt geen anthraciet meer verstrekt DE JAPANNERS IN NEDERL-INDIE Critiek op het Engelsche opperbevel BEZORGDHEID ONDER DE BEVOLKING De kwestie van de Dardanellen GROOTE MANOEUVRES IN MIDDEN-JAVA en 37 zijn 19 dagen geldig UITREIKING VAN AARDAPPEL- KAARTEN Roosevelt beantwoordt vragen De blokkade van Fransch Somaliland HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIÉN: De godsdienst in de bevrijde gevechten 34 sjah naar heeft hotel Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. S50310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 o. 7.35 nar n.m. tot 7.30 aar v.m. Maan: 24 Sept onder 9.33 u. nam. 25 Sept, op 12.46 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u, n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 TWINTIG JAAR NORDISCHE GESELLSCHAFT De Nordische Gesellschaft te Lübeck bestaat 20 jaar. Het was begin Septem ber 1921,dat een aantal Duitsche en Noordsche mannen in deze oude Hanse- Stad tezamen kwam en besloot tot de stichting van een genootschap, hetwelk zich ten doel stelde de verinniging van de betrekkingen tusschen de buurstaten van de Oostzee. Klein begonnen, kwam het genootschap eerst tot volle ontwik keling door het nationaal-socialisme, dat Geredden van de „Pinkstar” op Ijsland 23 Overlevenden van de „PinkStar” zijn, naar Reuter meldt, in Reykjavik aan land gebracht. Er is bepaald, meldt S.P.T. uit Ber lijn, dat Duitsdhe vrouwen, wier ver loofde is? gesneuveld, den naam van den overledene mag aannemen. Deze vergun ning slaat niet alleen? op de verloofden van^nannen, die in dienst van het leger omkwamen, doch ook op diegenen, die, in bijzonderen civielen dienst zijnde, om het leven komen. Mochten er kinderen zijn, dan kunnen dezen den naam van den va der aannemen, terwijl de ongehuwde moe de» in dit geval op den titel van me vrouw aanspraak mag maken. een aluminiumfabriek met waterkrachtin- stallaties te Djokjakarta; twee groote spinnerijen in Tegal en Passoeroean en de papierfabriek aan de Noordkust van Atjeh. Ook de kleine industrieën, zooals weverijen, ververijen en levensmiddelen industrieën, steenfabrieken en kleinere bedrijven voor de verwerking van me taal, hout en leder, ontvingen kleinere subsidies, welke varieeren van ƒ3000 tot 60.000. De inheemsche industrie zal even eens van deze subsidieeringsactie prof> teeren. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt, zijn totdusver nog geen betrouwbare berichten ontvangen ever het lot van de uit Iran uitgewezen Rijksduitschers.! Men draagt te Berlijn alleen kennis van berichten, dat de Rijksduitschers of tenminste een deel van hen aan de Iransch-Turksche grens zijn aangekomen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Het Canadeesche schip „Beaverdale” van 9957 ton, is naar „Associated Press” uit New York meldt, op 300 mijlen uit de kust door een duikboot getorpedeerd. De bemanning van het schip werd gered. Bovendien wordt in Nevfryorksche scheepvaartkringen bekend gemaakt, dat het Noorsche vrachtschip Segundo” van 4414 ton, met Amerikaansch materiaal voor Engeland aan boord, in het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Na Iran Afghanistan? Naar uit een bericht van den politie- ken correspondent van de „Daily Express” blijkt, houdt Engeland zich, evenals eerst met Iran, thans ook met Afghanistan be zig onder het voorwendsel, dat daar Duit sche aanhangers van een z.g. vijfde co lonne werkzaam zijn. De correspondent meldt, dat Engelschen in Afghanistan op deze lieden „de jacht voortzetten”. Van Britsche zijde zou zelfs reeds een for meel verzoek om uitwijzing zijn Inge- diend. De directeur van het Rijkskolenbtrreaa vestigt er de aandacht van het publiek op, dat het den brandstoffenhandelaren tot nader order verboden is anthraciet af te leveren op de bonnen gemerkt K F (kookdoeleinden). Deze maatregel is nood zakelijk. omdat anthraciet voor sommige doeleinden onmisbaar is, terwijl voor ko ken zeer goed andere brandstoffen gebe zigd kunnen worden. Italië betreffende doorvaart van Ttaliaan- sche oorlogsschepen onder Boelgaarsohe vlag door de Dardanellen gevoerd zouden zijn. Mochten voorstellen van dien aard gedaan worden, aldus de Turksche om roep, dan zouden zij een ijskoude weige ring van den kant der Turksche regeering ontmoeten. Boelgarije. zoo wordt gecon stateerd, moet ondubbelzinnig als oorlog voerende staat beschouwd worden. De ge- duchten, die men over 4t Turksche stand punt in de Dardanellen-kwestie uitstrooit, moeten slechts beoordeeld worden als ma noeuvres om Turkije van zijn neutrali-1 teitspolitiek af te brengen. De TurkschDuitsche be sprekingen Turksche kringen verklaren, dat deze week op het afsluiten van de Turksch Duitsche handelsbesprekingen kan wor den gerekend. Genoemde kringen zeiden, dat reeds een aanvang is gemaakt met de noodzakelijke maatregelen voor den ver koop van chroom aan Duitschland. Men verklaarde, dat Duitschland in ruil voor chroom Duitsche producten van de hoog ste klasse heeft aangeboden. Defensie-uitgaven in Turkije Het Turksche parlement, dat Maandag bijeen kwam, heeft zijn zittingen verdaagd tot begin November. Na dè goedkeuring van een nieuw buitengewoon crediet voor ee landsverdediging, ter hoogte van 57 millioen Turksche ponden, bedraagt het buitengewone crediet van het ministerie van dgfensie in dit budgetjaar reeds 140 I glasfabriek te Soerabaja; millioen Turksche ponden. j’ VON PAPEN IN TURKIJE TERUGGEKEERD De Duitsche ambassadeur von Papen is, komende uit Duitschland, gisteren op het vliegveld van Yensjukeui geland en heeft zich naar het zomerverblijf van de Duit sche ambassade te Therapia begeven. nemens is zich naar Britsch-Indië te be geven. In tegenstelling tot de berichten vol gens welke de kroonjuweelen van den ex-sjah naar Washington zouden zijn vervoerd, spreekt men in' welingelichte kringen te Teheran van een brief van den ex-sjah aan zijn zoon, waarin dezen de kroonjuweelen zouden zijn aangebo den „tot heil van het land”. KOBE, 24 September. (D.N.B.) Meer dan duizend Japansche geëvacueerden, voor het grootste deel vrouwen en kinde ren, zijn met een, Japansch schip alhier aangekomen. Dit was de grootste groep geëvacueerden, die tot dusver uit Ned.- Indië is teruggekeerd. De Japanners, die nog in Nederlandsch-Indië gebleven zijn, kunnen sedert de verordening der Ned.- Indische regeering inzake het blokkeeren van hun saldi geen zaken meer doen en probeeren thans hun bezittingen zoo snel mogelijk van de hand te doen. Naar de geëvacueerden mededeelen, hebben vele Britsche, Amerikaansche en Australische soldaten stellingen betrokken, zoogenaamd in het belang der verdediging van Ned.- Oost-Indië. De voormalige Britsch-Indië Uit Teheran meldt de omroep te An kara, dat de voormalige sjah met zijn gezin uit Ispahan is vertrokken en voor-. Volgens een verslag in de „Times” heeft commander Bower, conservatief La gerhuislid, in een redevoering critiek geoefend op het Britsche opperbevel. „In de tactiek van het Britsche opper bevel, zoo verklaarde Bower, ontdek ik de hand van een amateur-strateeg. Soms heb ik het onbehaaglijke gevoel, dat de Duitschers in alle militaire zaken den Engelschen de baas zijn, zoowel wat be treft de groote plannen als de uitvoe ring daarvan. Men krijgt geleidelijk be paald den indruk en ik, Bower, spreek als iemand die de strategie na het afloo- pen van 2 Britsche militaire academies tieb leeren kennen dat de Duitschers voor elke situatie een plan in voorberei ding hebben, waartegenover de Engelsche strategie opportunistisch is en van de I hand in den tand leeft. De Britsche oor logsleiding werkt niet zoo feilloos, als dit eigenlijk diende te zijn. Ik ben van mee ning, dat het drievoudige ambt van Chur chill, als voorzitter van het oorlogskabi. net, voorzitter van,het rijksverdedigings- comité en minister van defensie, de oor zaak is van deze storende verschijnselen, vooral ■wanneer men bedenkt, dat Chur chill als minister van defensie den opper bevelhebbers der afzonderlijke leger- onderdeelen van Engeland de te nemen maatregelen kan voorschrijven. Bovendien is Churchill niet erg kieskeurig in de keu ze van de onder hem staande personen geweest. Al te sterk helde hij ertoe over, om van het kabinet van ministers een eenmansregeering te maken. Verschil lende zijner ministers, zijn slechts uit politieke overwegingen geworden wat zij thans zijn en niet als gevolg van hun per soonlijke bekwaamheden. Daardoor komt het ook, dat zij zich steeds „onder de vleu- I gels van Churchill terugtrekken”; wanneer hun positie door openbare critiek gevaar loopt Het doet mij genoegen, dat zich zoo wel in de pers als in het parlement tee- kenen voordoen welke er op wijzen, dat beide instanties langzaam maar zeker deze methoden moede worden”. NIEUWE GELDEN VOOR AMERIKAAN SCHE DEFENSIE Naar de „New York Times” uit Wash ington meldt, zijn de partijleiders in de Maandag gehouden bespreking met Roo sevelt overeengekomen, goedkeuring te hechten aan een aanvulling op de begroo- ting ten bedrage van 100 millioen dollar voor verdedigingsdoeleinden. Kort daar op, zoo meldt het blad verder, heeft Roo sevelt het Congres een voorstel van het begrootingsbureau doen toekomen, waar in rond 150 millioen dollar gevraagd wor den als aanvulling voor verdedigings doeleinden, inclusief een bedrag van 121 millioen dollar voor de marine-artillerie. de lotsverbondenheid der Noordsche volken en hun beteekenis voor Europa van den aanvang af erkende. Doordat Rijksleider Alfred Rosenberg bereid bleek, het beschermheerschap op zich te nemen, wist het zich steeds ver der uit te breiden en aan beteekenis te winnen. Onder zijn leden telt het ge nootschap thans talrijke vooraanstaande personen, als de ministers Darre, von Ribbentrop en Frick, Himmler, dr. Ley, Baldur von .Schirach e.a. Zonder feestelijkheden of plechtighe den, maar met dpn blik slechts op het beoogde doel gericht, is dit 20-jarig be staan voorbij gegaan. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiëh waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. SJANGHAI, 23 September. (D.N.B.) Radio-Batavia heeft in het Nederlandsch medegedeeld, dat op Oost-Java reeds twee nieuwe kraters in actie zijn geko men. Onder de bevolking is diepe be zorgdheid ontstaan met het oog op het gevaar van een uitbarsten der vulkanen. Vermoedelijk wordt bedoeld, dat op den Smeroe zich een nieuwe krater heeft gevormd, hetgeen ook overeen zou komen met de waarnemingen in 1912, waarbij werd vastgesteld, dat de oorspronkelijke krateropening neiging had zich naar het Zuiden te verplaatsen. Nieuwe lavastroo- men, in de jaren daarop waargenomen, hebben den oorspronkelijken krater steeds meer vervormd, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat door de nieuwe uit barsting een tweede krateropening is ontstaan. Het is in dit geval natuurlijk onjuist van „vulkanen” te spreken, zoo als in bovenstaand bericht. Djember, Ma lang, Pasoeroean, Loemadjang zijn de Voornaamste plaatsen, die door aschre- gens en verstrooid eruptiemateriaal ge troffen kunnen worden. Direct gevaar als gevolg van lava- en lahar-stroomen be staat echter alleen voor Loemadjang. Senator Morris over de hulpverleening Senator Morris heeft verklaard, dat Engeland en de Sovjet-Unie elke slechts mogelijke hulp dienden te krijgen. De opheffing van de neutraliteitswet is ech ter gevaarlijk indien men schepen naar havens van oorlogvoerende landen zendt en zou oorlog beteekenen. Wapent men de koopvaardijschepen, dan geeft men Duitschland krachtens het internationale recht de mogelijkheid ze tot zinken te brengen. U.P. meldt uit Berlijn Met betrekking tot de diverse berichten over een beweer de spanning tusschen de Sovjet-Unie en Boelgarije en tusschen Turkije en Boel garije, geeft men m Duitsche bevoegde kringen de schuld aan de Sovjet-Unie, maar vooral aan Engeland, dat „met op zet ophitsende geruchten in omloop brengt” en zoogenaamde proefballons op iaat. Volgens de meening dezer bevoegde kringen zijn de Turken precies oVer de ware situatie ingelicht en zullen zij niet toestaan, dat valsohe geruchten hen bij de beoordeeling der situatie beïnvloeden. In deze kringen levert men een sarcas tisch commentaar op het Sovjet-antwoord op de Boelgaarsche protestnota. De Sov jet-Unie heeft met het volste recht ont kend, dat „militaire parachutisten” in Boelgarije zijn geland. In de nota vergeet men echter aan te duiden, dat de gelan den „parachute-spiormen” waren. Deze spionnen hadden waarschijnlijk strikte aanwijzingen ontvangen om te trachten in het Boelgaarsch-Turksche grensgebied te landen en daar de goede betrekkingen tusschen deze beide landen te verstoren. Op den voorgrond der belangstelling staan Turkije en Boelgarije. meldt het A.N.P. uit Berlijn. In zijn voor het buiten land bestemde uitzendingen legt Ankara er in scherpen vorm den nadruk op, dat de Britsche regeering zich volstrekt ver gist, wanneer zij aanneemt, dat bespre kingen van Turkije met Boelgarije en BATAVIA, 24 September. (S.P.T.) ïn Nederlandsch-Indië zullen omvangrijke manoeuvres worden gehouden, welke eenige weken zullen duren. Zij zullen plaatsvinden langs de geheele kust van Midden-Java. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van tanks in groote hoeveel heden, voorts van vliegtuigen, jagers zoowel als bommenwerpers. Tevens zul len tweeduizend parachutisten worden gebruikt. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat, zooals reeds eerder werd aangekondigd, in den vervolge gedurende een tijdvak van 19 dagen twee bonnen voor het koopen van boter zullen worden geldig verklaard. Gedurende .het tijdvak van Donderdag 25 September t.m. Maan dag 13 October a.s. geven de met „36” en „37” genummerde bonnen van de boter en vetkaart elk recht op het koopen van 250 gram boter. Op de bonnen van de vetkaart zal per 250 gram boter 22J cent reductie worden verleend. verband houdende met de itwikkeling. Wij herinneren eraan, dat morgen in de groote zaal van den Dierentuin de uitreiking van aardappelkaarten plaats vindt aan de navolgende personenvan 811 uurvan Exel t.m. einde E, F, G en Ha t.m. Hazemeijervan 1114 uur Hazen t.m. einde H, I en Ja t.m. Jonge: van 1417 uurde Jonge Lm. einde en Ka tm, van der Kruk. In de voormalige gemeente LoosduineO (lokaal hulpsecretarie Wilhelminastraat f 5) zijn morgen voor het afhalen der kaarten aan de beurt de letters G tjn. K. S.P.T. meldt uit VichyDe radiozender van Djiboeti heeft een schrijven bekend gemaakt, dat door den Britschen generaal Cunningham aan deij gouverneur van Fransch Somaliland is gericht en waarin de voorstellen, die reeds in Mei door generaal Wavell aan den gouverneur zijn gedaan, worden herhaald. Indien dit voor stel zou worden afgewezen, aldus generaal Cunningham, zou men een verscherping van de blokkade-maatregelen tegemoet kunnen zien. De Fransche gouverneur heeft de eischen kortweg afgewezen, met de woor den, j,dat hij van een vreemde regeering noch bevelen, noch adviezen wensoht te accepteeren”. Nadere bijzonderheden omtrent de financiering SJANGHAI, 23 September. (Europa- press.) Zooals reeds gemeld, heeft de In dische regeering een bedrag van 10 mil- loen gulden dit jaar uitgetrokken voor de industrialisatie van dit land. In aanvul ling hierop kan nog het volgende worden medegedeeld: In een nieuw opgerichte zwavelzuur-ammoniak-fabriek. welke uit gerust is met een kapitaal van 5,5 mil lioen gulden, neemt de Indische regeering met een bedrag van 1.650.000 gulden deel, terwijl ook de belangen van de regeering in de nieuwe weverij te Semarang de 1 millioen gulden overschrijden. Ook de volgende nieuwe fabrieken zullen van de regeering een subsidie ontvangen: De x. o-een fabriek voor de productie van spijkers en sloten; Knox en Hull over de neu traliteitswet Ter gelegenheid van de tewaterlating van het slagschip „Massachusetts” (35.C00 ton) heeft de minister van marine, Knox, een rede gehouden, waarin hij de intrek king van de neutraliteitswet eischte, óm dat die de maatregelen van de Vereenig- de Staten belemmert. Degenen, die trach ten dert oorlog van Amerika verwijderd te houden, aldus zeide hij, moeten geen last van ketenen hebben. Men mag niet treu zelen met de opheffing '/an de wet. Vol gens de laatste berichten van het Sovjet front zijn de kansen op een overwinning gering,- zoo vervolgde Knox. De verlie zen in de Sovjet-Unie zijn grooter <Jar, die in eenigen vroegeren oorlog. Volgens United Press heeft Knox niet alleen de opheffing van de neutraliteits wet, doch ook het optreden van het leger geëischt, waar dit maar noodzakelijk zou zijn. Het leger moet gebruikt worden wanneer en waar dit noodig is. Knox wees het standpunt van de hand, dat het leger pas in actie treedt, wanneer „de vijand voet op grondgebied van de Vereenigde Staten zet”, De verklaring, welke Maandag in de Washingtonsche persconferentie door Huil is afgelegd, dat naar zijn meening de neutraliteitswet wijziging behoeft, ligt, naar men gisteren in kringen van de Wil- helmstrasse verklaarde, volkomen- in de lijn van wat men reeds lang heeft kun nen waarnemenEen afwenden van de po litiek, die in de Vereenigde Staten voor de verkiezingen is beloofd. Wellicht heeft ook minister Hull met deze uitlating in op. dracht van president Roosevelt een aanval ondernomen om de Reactie van het volk in de Vereenigde Staten te kunnen vast stellen. VERSPREIDE BERICHTEN Op de lijn BernThun is gisteren bij het dorp Kiesen tijdëns mist een snel trein in botsing gekomen met een boe- meltrein. Er zijn 10 dooden en 14 ge wonden. De oorzaak van het ongeluk ligt in het feit, dat het traject voor den sneltrein vrijgegeven werd, zooadt deze op den personentrein reed. 1Volgens een officieel communiqué van de Britsche regeering zijn in den loop van de Indische ongehoorzaam- heidsbeweging tot dusver 12.129 perso nen in Britsch-Indië gearresteerd. Onder de .gearresteerden bevinden zich 28 vroe- I gere Indische ministers en 290 afgevaar digden van verschillende provinciale par. lementen. Uit Manilla wordt gemeldt, dót de I komende 2 of 3 maanden 10 divisies Philippijnsche reservisten ter sterkte van 125.000 man zullen worden opgeroe pen. Zoodra de mobilisatie is voltooid, staan alle Philippijnsche strijdkrachten onder bevel van de Vereenigde Staten. waarin bolsjewistische ambtenaren de burgerbevolking aanspoorden tot gewa pend verzet tegen de Duitsche troepen. Een bolsjewistische partijsecretaris ver klaarde b.v.„De Duitschers hebben den sleutel voor den Krim in handen. Ik ver zoek alle leiders van den verdedigings- dienst, het dreigende gevaar dat boven den Krim zweeft niet te onderschatten, Meer werken, meer ontberen en tot deri dood toe vechten, dat is het eenige, wat een bewoner van den Krim thans nog kan doen”. ITALIAANSCH MINISTER TOEGESPRO KEN DOOR MINISTER RUST Ter eere van den Italiaanschen minister van nationale opvoeding, Bottai, rijksminister Rust gisteravond in Adlon te Berlijn een ontvangst georga niseerd In zijn toespraak zeide minister Rust o.a. het volgende „Beide volkeren, in 1918 bedrogen en verraden, hoewel de Italianen bondgenooten van de overwin naars waren, beiden als gevolg van hun nauwe leefruimte bijzonder bedreigd door het bolsjewisme, maar beiden tot verzet I daartegen basloten, tot den strijd opge- I roepen door een groot verleden en door de fierheid van hun gemoed, kunnen niet anders dan gemeenschappelijk den oorlog tot het zegevierende einde volhouden. En ook na den oorlog zullen zij moeten samengaan. In de toekomst zal geen Europeesch land meer alleen tegenover de geschiedenis, kunnen staan, doch slechts een gesloten Europa, zooals dit gevormd zal worden onder leiding van de as. Aan deze hooge taak moeten de opvoeders ten Noorden en ten Zuiden van de Alpen zich geven, want alleen de opvoeder kan het werk van den soldaat voltooien en consolideeren.” In zijn antwoord zeide minister Bottai o.a.„Men moet het bolsjewisme er eigenlijk dankbaar voor zijn, dat het Duitschland en Italië tezamen heeft ge bracht in een anti-bolsjewistisch front. In hun frontpositie tegen het bolsjewisme hebben Duitschland en Italië punten van gemeenschap ontdekt, die dienstbaar ge maakt moeten worden aan den komenden opbouw. Geleidelijk zal bovendien duide lijk worden, dat elk van beiden ertoe kan bijdragen de gemeenschappelijke missie te doen slagen.” VERWIKKELINGEN BIJ DE LEIDING VAN ENGELSCHE GEVANGENEN KAMPEN De „Daily Mail” meldt, dat weer een Engelsche generaal zonder naJere vermel ding van redenen, uit de leiding van de Britsche kampen van krijgsgevangenen getreden is. Het betreft luitenant-generaal sir Oswald Forett, die de functie had van inspecteur der gevangenenkampen in op dracht van het ministerie van oorlog. Het jongste aftreden van Engelsche generaals, zoo schrijft het blad, heeft groot opzien gebaard onder de geheele Engelsche open bare meening. Het is n.l. bekend gewor den, dat niet alleen de leider van de Brit sche gevangenkampen zelf, generaal-ma joor Hounter, zijn functie heeft neerge legd doch met hem ook zijn plaatsvervan ger, luitenant-kolonel Norman Coates, alsmede kapitein Rosser-James, die even eens een belangrijken post bekleed heeft in het bestuur van de krijgsgevangenen kampen. Tenslotte meldt het blad nog, dat ook de earl of Clarendon, eerste in tendant van den Engelschen koning, het voorzitterschap heeft neergelegd over het bureau voor de behandeling van krijgs gevangenenkwesties. Zijn opvolger is ge neraal-majoor sir Richdrd Howard Yser. Naar van Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld, zijn Maandag in .den cen- tralen sector van het Oostelijke front in. succesvolle gevechten Sovjet-tegenaanval- len door de Duitsche troepen afgeslagen. De bolsjewisten verloren in een divisie- sector 6 pantserwagens, waarvan 3 van 52 ton. Een der pantserwagens werd door een Duitschen duikbommenwerper ver nietigd. Naar het D.N.B. verder van deskundige zijde verneemt zijn onder geweldige ver liezen aan menschen en oorlogstuig vijan delijke aanvallen ver ten Oosten van Smolensk op Duitsch vüur gestrand. Tal rijke Sovjeteenheden hebben 2/3 en meer van hun omvang bij deze poging om storm te loopen op de Duitsche linies verloren. De Sovjets stormden letterlijk over de lijken der gesneuvelden heen het Duitsche vuur in. Overal zijn zij terug geslagen. Het is volkomen onjuist om te spreken van een succesvol offensief der Sovjets, zooals Londen doet. Het offi- cieele Moskousche nieuwsbureau, zoo ver klaart men verder, weet zelfs niet eens iets van deze beweerde bolsjewistische successen. Bij een aanval op een station in de nabijheid van Charkow, waar 15 trans porttreinen stonden, hebben Duitsche ge- vechtsvliegers ongeveer 150 spoorwagons vernietigd. Dezelfde formatie vernielde later op een ander station een transport trein, terwijl in een anderen trein, die met brandstof geladen was, brand werd veroorzaakt. De tankwagens ontploften en brandden geheel uit In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front zijn, naar het D.N.B. van mili taire zijde verneemt, Duitsche troepen Maandag in succesvolle gevechten verder opgerukt. Op verscheidene plaatsen trachtten de Sovjets met felle tegenaan vallen, welke door tanks werden gesteund het Duitsche oprukken tegen te gaan. In den loop van deze gevechten werden 2000 gevangenen binnengebracht en Sovjettanks vernield. De toestand in Kief Naar het D.N.B. verneemt, biedt Kief, ondanks de sinds weken voorbereide en deels door de Sovjets uitgevoerde ver nielingen in de economische en ravitail- leeringsbedrijven, reeds weer een nor maal beeld. Da inwoners van de Oekraini- sche hoofdstad zijn de Duitsche soldaten met vertrouwen tegemoet getreden. Met hulp der burgerbevolking zijn talrijke door de bolsjewisten aangebrachte ladin gen dynamiet onschadelijk gemaakt. Duitsche Stuka's hebben gisteren nieu we geslaagde aanvallen gedaan op veld en artilleriestellingen op de landengte van de Krim. Op een vliegveld werden loodsen en gebouwen zwaar beschadigd en 10 vliegtuigen vernield. In de wateren voor Odessa hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Maandag een transportschip van ongeveer 4000 b.r.t. en 2 transportschepen van elk 1000 b.r.t. tot zinken gebracht. In het gebied van Poltawa hebben de Sovjets Maandag getracht den verderen opmarsch der Duitsche troepen door sterke tegenaanvallen tot staan te bren gen. Ter ondersteuning van hun aanval len wierpen zij artillerie, pantserwagens en een pantsertrein in den strijd. Alle aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De Duitsche troepen vernietigden in deze gevechten 30 pantserwagens der Sovjets. Terreinwinst voor de Duit schers bij Leningrad In den strijd om de vestingwerken van Leningrad h»bben de Duitsche troepen nieuw terrein veroverd. Op verschillende plaatsen probeerden de Sovjets tever geefs het oprukken van de Duitsche troe pen door tegenaanvallen met artillerie en pantserwagens tegen te houden. Zij verloren hierbij o.a. 7 pantserwagens van 52 ton. De in het Noorden van het Oostelijke front strijdende Finsche troepen hebben de laatste dagen weer groot» successen behaald. Zij omsingelden en vernietigden vijf vijandelijke bataljons. Na afloop van den strijd werden in het gevechtsgebied alleen 3000 gesneuvelde Sövjet-soldaten geteld. Bovendien maakten de Finnen veel wapens en oorlogsmateriaal buit. In de gevechten in den sector van Karelië Werden 7 vliegtuigen der Sovjets neerge- SChoten. Officieel wordt uit Helsinki medege deeld, ^at een Finsche motortorpedoboot in den nacht van Zondag op Maandag ten Oosten van het eiland Suursari in de Finsche Golf een vijandelijken mijnenveger van 500 ton tot zinken heeft gebracht Eén opvarende werd gered en gevangen genomen de rest der bemanning, die uit 35 koppen bestond, kwam om het leven. Op het Ladogameer werd buitendien een transportvaartuig der Sovjets tot zinken gebracht Stuka’s en gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in de Fi<sche Golf een Sovjet- schip zoo ernstig getroffen, dat het onder hevige ontploffingen begon te zinken. Bij vroegere aanvallen was dit schip reeds Zwaar beschadigd. Het slagschip „Octo- ber-revolutie”, dat Maandag zwaar was beschadigd, werd gisteren weer door 2 bommen op het achterschip getroffen. Aan boord van een grooten torpedoboot- Jager werd brand veroorzaakt. De op het eiland Oesel nog aanwezige Testen der Sovjettroepen zijn, naar het D.N.B. verneemt, Maandag in den loop Jan den dag in verscheidene golven door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Veldversterkingen, artilleriestellingen en bunkers kregen treffers. De naar alle kanten afgesloten bolsjewisten leden daarbij zware, bloedige verliezen. De verliezen der Sovjets In de lucht Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben Duitsche jagers Maandag in lucht- frvechten 29 en Duitsch afweergeschut •4 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Nog 30 andere vliegtuigen werden op den frond vernield. Het totale verlies bedraagt dus in de laagste 24 uur 73 machines. Volksbijeenkomsten in den Krim De zender Simferopol meldt het vol- frnde: Met het oog op het feit, dat het front den Krim nadert zijn in alle groote •teden volksvergaderingen gehouden, Op de persconferentie te Washington heeft men president Roosevelt gisteren vragen gesteld over het tot zinken bren gen van het stoomschip „Pinkstar”, dat onder Panameesche »yla.g voer. De president zeide, dat de regeering de kwestie van bewapening van Amerikaan sche koopvaarders 'bestudeert en dat alles gedaan wordt om deze schepen te be schermen. Daarvoor zou een verandering van de neutraliteitswet noodig zijn. Uiter lijk de volgende week zal beslist worden, hoever men zal gaan met de intrekking dezer wet. Roosevelt gaf toe, dat de „Pinkstar” een stuk geschut voerde en dat Panama eenige zijner koopvaarders bewapend heeft. Hij deelde voorts mede, dat de „Pinkstar” onder Canadeesch escorte had gevaren en een IJslandsche haven zou aandoen. Het schip was op 275 mijl ten Noordoosten van Cap Farvel (Zuidpunt van Groenland) tot zinken gebracht. „Het belangrijkste doel, aldus Roose velt, is de verdediging van het land. Men moet dit doel niet uit hét oog verliezen „terwille van kleinighedén”, zooals de vraag, onder welke vlag een schip vaart en of het een stuk geschut aan boord heeft. Dergelijke bijzonderheden zijn van geen beteekenis, wanneer men staat te genover een groep, die tracht „de geheele wereld te beheerschen”. Het Congres heeft duidelijk verklaaro, dat de Vereenigdfe Staten dengenen helpen, die zich tegen deze „beheersching der wereld” trachten te verzetten. De Vereenigde Staten doen al het mogelijke om te verhinderen, dat de „dictatoren” steunpunten verkrijgen, vanwaar zij de Vereenigde Staten zouden kunnen „bedreigen”. Daarom zijn er Ame. rikaansche troepen op Ijsland en daarom houdt men de zeewegen naar dit strate gisch belangrijke eiland open. Ongetwij feld mogen koopvaarders op grond van het volkenrecht worden gewapend en het eenige, dat in den weg staat, is de neu traliteitswet”. De in beslag genomen sche pen in Amerika. Het federale scheepvaartbureau te Washington heeft medegedeeld, dat op nieuw 8 in beslag genomen buitenlandsche vrachtschepen zijn toegewezen aan Ame- rikaaifsche rederijen voor den dienst cp routes, die van belang zijn „voorde ver dediging! van de Vereenigde Staten”. Naar Associated Press meldt, betreft het hier 4 Italiaansche, 3 Deensche en 1 Estlandsch schip. Met uitzondering yan een Deensche vrachtboot zullen alle schepen onder Pa nameesche vlag varen. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, meldt U.P., dat het vrachtschip „Pink star” op den 9den September ter ’hoogte van Ijsland tot zinken is gebracht. Aan boord bevonden zich geen Amerikaansche staatsburgers. Het schip, dat onder de bemanning 6 Engelschen en een Portugees telde, was den 3-den September uit New York vertrokken met een algemeene la ding aan boord. Volgens de verdere me- dedeeling van het ministerie is het schip door een onbekenden „handelsjager” tot zinken gebracht. De lading was voor En geland bestemd en zou daarheen via Ijs land worden gebracht gebieden De Finsche Evangelische kerk heeft een buitengewone kerkvergadering bij eengeroepen om te beraadslagen over het probleem van de Evangelische gemeenten in de van het bolsjewisme bevrijde ge bieden en over de stichting van een fonds voor kerkelijke doeleinden. De leider van het buitenlandsche bureau van de Duit sche Evangelische kerk, bisschop Heckel, heeft doen weten, dat hij alle Evangeli sche kerken van Duitschland heeft opge roepen tot hulpverleening voor den we deropbouw, vooral in Viborg. De hulp aan de Sovjets Diplomatieke kringen te Washington moeten toegeven, dat noch Engeland, noch de Vereenigde Staten in staat zijn groote hoeveelheden munitie naar de Sov jet-Unie te zenden, zoo schrijft de cor respondent van het Scripps-Howard con cern, William Simms, in een speciaal be richt uit Washington. Beide mogend heden, zoo verklaart hij, zijn voornemens haar uiterste best te doen. Doch men kan geen tanks, vliegtuigen en kanonnen weggeven, wanneer men die niet over heeft. Dit is de smartelijke tijding, welke de beide missies uit Londen en Washing ton deze week aan Stalin moeten over brengen. Generaal Wavell in den Kaukanus United Press meldt uit Londen, dat de opperbevelhebber van de Britsch-Indische troepen, generaal Wavell. in Tiflis (Kau- kasus) is aangekomen. Hij zou daar de verdediging van den Kaukasus moeten voorbereiden. Voorts wordt gemeld, dat j het repareeren van de Iransche spoorlij nen op de mogelijkheid duidt, dat een Britsch expeditieleger naar de Sovjet- Unie wordt gestuurd om „de strategische petroleumvelden van de Sovjets te verde digen”. Naai- Associated Press meldt, zou Wavell onlangs een ontmoeting gehad hebben met den Britschen commandant van het Midden-Oosten, generaal Auchin- leck, om te confereeren over verdedigings- vraagstukken, jongste ontwil

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1