B I t tei W' Huwelijk met modern comfort De distributiebonnen BINNENLAND STADSNIEUWS i S HAAGSCHE COURANT Woensdag 24 Sepf. 1941— TWEEDE &UAD t /j EEHTLLE'KiN fWordl oaMataflé' AGENT OVERVALLEN EN MISHANDELD - 114 115 116 34-35 36-37 O C 117 118 MODESCHOUW BIJ GERZON jWB’ Hl De nieuwe vredegerechtsorganisatie GEEN STOPPEL ZONDER NAGÊWAS ft K -..®3 Polygoon-v. Bilsen)i BI. Br. Geb. Bloem Algem. 119 100 gram 100 gram Kaas Kaas '■ff: (Naorus vertxoer. 250 gram 250 gram Rijst Haverm. Algem. Algem. 1 rantsoenen i rantsoen 1 rantsoen I rantsoen II liter 31-k.g. 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Rijst Havermout Havermout Sort Vermicelli Maizena enz ■daagt Nick. en sommige mu- LIJK VAN VERMISTEN MAN OPGE HAALD Uit het water langs het Groenewegje is gisteren opgehaald het lijk van den 34-jarigen H. J. M., die sinds 13 dezer vermist werd. Vermoedelijk is de man tengevolge van de duisternis te water ge raakt en verdronken. 36-4 36 36 36 37 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen Artikel Boter Boter rn.red. Artikel Boter Boter rn.red. Artikel Suiker Koffie surr, lam Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleesch w. Melk Aardapp. ver- hooge Spaansche vrijwilligers aan het Oost front. Over de Duitsche opmarsch- wegen trekken de mannen van de „Blauwe Divisie” door verwoeste dor pen en steden naar het front. (Weltbild-Polygoon) De zeilbooten hebben grootendeels het werk van de ge motoriseerde collega's overgenomen. De vraag naar masten is groot. In Zwartsluis worden deze nog geheel uit de hand vervaardigd. (Polygoon^Sagers) AS. Munitie voor de vliegvelden aan het front Door- loopend worden de bommen naar het transportvliegtuig gebracht en ingeladen. (P.K. Antonowitz-Hoffmann) Herfst- en wintermode 1941, Links: een wollen japon met opgeslagén hoed. Rechtseen elegante middag- japon met ingezette breede mpiré- strepen. (Weitbild-Polygoon) 34-35 36-37 In September vinden in verschillende Westfriesche dorpen Floraliafeesten plaats. Het bloemencorso. De „vertegenwoordigers” van diverse vereenigingen in het dorp Berkhout op een met bloemen versierden wagen, voorstellende „De club met vacantie”. Polygoon-Kuiper) BALDADIGHEID MET ERNSTIGE GEVOLGEN Gisteravond omstreeks 7 uur hebben een 11-jarige en een 14-jarige jongen op het emplacement van de Blauwe tram aan den Gevers Deynootweg, drie wissels ver zet, zoodat een binnenkomende tram ont spoorde en de baanschuiver van den mo torwagen gedeeltelijk werd vernield. De bestuurder wist deknapen te grijpen en hen over te brengen naar het in de nabij heid gevestigde politiebureau. Zij zijn la ter aan de ouders afgegeven. Naar he t O o g 1 ij d ersgesticht is gisteren vervoerd de 56-jarige L. C. K. v. d. G. uit de de-Gheynstraat, die bij het uitladen van vaten teer, een een hoeveel heid heete teer in het gezicht kreeg, door dat uit een der vaten de stop schoot. Na behandeling kon de man huiswaarts gaan. 21 t/m 27 September 1941. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 36 Melk I Reserve A VOOR VERANDEREN VAN BETREK KING IN MIJNBEDRIJF IS VER GUNNING NOODIG element liggen, waaraan het nauwelijks I mogelijk is zich te onttrekken, dan is -het in elk geval beter, dat dit meer ingesteld I is op het gedachten- en gevoelsleven van I den huidigen nieuwen tijd dan op dat van den voorbijgegane, waarvan de strafrech ters zich veelal de dragers hebben ge toond, zooals uit hun straftoemeting in verband met vergrijpen, waarbij poli- tieke overwegingen betrokken zijn, over duidelijk is komen vast te staan. Van de nieuwe strafrechtspraak kan verwacht worden, dat zij in de principieel veranderde omstandigheden wat zwaar weegt, zwaar zal laten wegen en dit bij haar strafbepaling tot uitdrukking zal brengen. De nieuwe strafrechtspraak be oogt een nieuwe sociale rechtvaardigheid in de plaats te stellen van een eenzijdig politieke beoordeeling, die niet meer van onzen tijd is. Wij zullen gelegenheid hebben op de practijk der nieuwe rechtspraak in voor komende gevallen terug te komen. De persdienst van het N.V.V. meldt: dat men na onlangs over, een loonrege ling voor het geheele kappersbedrijf tot overeenstemming te zijn gekomen tus- schen werkgevers, en werknemersorgani saties, nu overeenstemming bereikt heeft over een collectieve arbeidsovereenkomst in het kappersbedrijf, welke binnenkort aan het college van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring zal worden toegezonden. op te ruimen. En als hij dan verrukt is over de verrassing, nou, dan voel ik me meer voldaan over mezelf,- dan wanneer ik het ingewikkeldste economische pro bleem zou kunnen oplossen. De dienende liefde in de kantoor- wereld, zegt Nick plechtig. Zeg, je had beter schoonmaakster kunnen wor den. Misschien wel. Maar 't is nu de moeite niet meer waard om te veran deren. Want volgend jaar zullen we toch wel trouwen. En dan, zegt Erna enthou siast, dan duik ik in een witte jas en vergeet ik alles, wat ik van econo mie heb geleerd, behalve wat ik voor ’t huishouden en rekeningen schrijven noodig heb. En dan zal ik tot in het oneindige tangen uitkoken en spoelbak ken schoonmaken. En de vloer schrob ben ook als ’t moet. Ja, ik heb au fond toch meer aanleg voor werkvrouw dan voor werkende vrouw, geloof ik, lacht ze en Nick lacht mee. Maar ze benijdt de ander haar rustig geluk. Lang nadat Erna vertrokken is, zit ze er nog over na te peinzen. Zou dit tenslotte toch de oplossing kunnen zijn? Zou er voor haar toch nog geluk kun nen liggen in een leven met Han, naast hem, deelend in zijn werk? Ze lacht Voor de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, departement ’s-Gravenhage, zal op Zaterdagmiddag 27 September in het gebouw van de „Haagsche Courant” mr. W. R. Emmen Riedel, belastingconsulent, spreken over het onderwerpGrepen uit de nieuwe Inkomstenbelasting. Op 4 October spreekt dr. W. K. H. Feuilletau de Bruin over Nieuw-Guinea en op 11 October drs. J. Groot over het liquidatiebesluit 1941. Ook deze vergaderingen zullen in de vergaderzaal van de „Haagsche Courant” gehouden worden. Aan het bur. v. d. Vennestr. is gisteravond een 28-jarige vrouw aange bracht, die, op visite zijnde in een per ceel in de Jacob Catsstraat, een 31-jarige vrouw met een sleutelbos op het hoofd had geslagen, waardoor laatstgenoemde een verwonding opliep, welke in het zie kenhuis aan den Zuidwal moest worden behandeld. De daderes is na het opmaken van proces-verbaal, heengezonden. Een 29-j arige winkelier kocht scheermesjes met een te winst. Hij kreeg een proces-verbaal; 1400 scheermesjes zijn in beslag genomen. Edele viervoeters werken op het land. Bij den landbouwer Biesheuvel in den Houtrakpolder bij Spaamdam, een be kend paardenfokker, werken de stam- boekpaarden op het land. Een driespan voor een landbouwwerktuig. (Polygoon-v. Bitsen) Gisteren hield Gerzon ter inleiding van het nieuwe seizoen een modeschouw. Een zeer uitgebreide collectie japonnen, com plets, mantels en hoedjes (al waren het soms fantastische modellen, toch staan ze bijzonder aardig) werd door de manne quins op gracieuze wijze vertoond. De meeste modellen waren óf uit eigen ate liers óf uit die van de groote modehuizen in Weenen afkomstig. Er was een veel heid van stof, vorm en kleur. Bont nam een groote plaats in, aange zien dat nog puntenvrij is. Ook werd van bont als garneering van stoffenman- tels een kwistig gebruik gemaakt. Zijde, dat niet zooveel punten vergt als wol, bekleedde in de collectie japonnen een belangrijke plaats. We gelooven echter, dat men daar in het geheel niet rouwig om zal zijn. De naam van den schilder Mauve zal dit jaar op veler dameslippen liggen, niet omdat zijn kunstproducten plotseling mo de zouden zijn geworden, maar omdat de kleur, die dezen naam vereeuwigt, met zwart de hoofdtint zal zijn dit jaar. Ja, lach maar gerust. Maar ga nu je zelf eens na. Zou jij nu, als je ge trouwd was, tevreden kunnen zijn met het luie leventje, dat, volgens onze taxa tie, negen van de tien moderne huis vrouwen tegenwoordig hebben? Maar vind je aan den anderen kant dat kan toorwerk zoo verrukkelijk, zoo heele- maal bevredigend? Och... nee, aarzelt Nick. Vroe ger was het dikwijls veel interessanter. Strafzaken bijvoorbeeld, kinderzaken vooral, dat is toch wel echt vrouwen werk. En toch ben je er mee uitgeschei den? Omdat ik geld moest verdienen. Och... neem me niet kwalijk, zeg. Nee... ik ben niet eerlijk. Ik vond de advocatie im Groszen und Ganzen beestachtig vervelend. Nu zie je het. En hier vind je het nu nog leuk, omdat net nieuwtje er nog niet af is. Maar zit eens tien jaar ach ter je schrijfmachine of vijftien jaar, zooals juffrouw de Groot en juffrouw van Beek... Nee, zegt Erna, weet je, wat ik met al mijn „geleerdheid” het leukste van het heele kantoorwerk vind? Om bijvoorbeeld, als meneer de Jong eens een dag weg is, zijn boekenkast of zijn bureau schoon te maken en netjes 7 t/m 24 September 194L Bon Boter 34-35 Vet 34-35 44 Ai, zegt Erna. Toch niet ons aller hoogadellijke commissaris? Nee hoor. Die is overigens muur vast verloofd, als 't je soms interes seert. Een paar weken geleden heb ik de kaartjes gehad. O. Erna kijkt haar onderzoekend aan. Zie je er daarom zoo katterig uit de laatste weken? Ik? Hoe kom je er bij? Stel je Voor! Trouwens, ik zie er heelemaal hiet katterig uit. Jawel, je bent niet in evenwicht, ’t Eene oogenblik ben je door het dolle heen en dan doe je ineens weer zoo apathisch. En je wordt mager ook. Zeg, ie bent toch niet verliefd? Nick lacht. Een overtuigend document voor de trefzekerheid van de Duitsche Stuka’s. (Weltbild-Polygoon) De commandant van de onderzeebooten, vice-admiraal Dö- nitz, decoreert de succesvolle bemanning van een duik boot met het IJzeren Kruis. (Atlantic-Holland). 25 September t/m 13 October 1941. Bon Boter 36-37 Vet 36-37 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secr.-gen. van het departement van So ciale Zaken, houdende voorschriften tot beperking ten aanzien van het verande ren van betrekking in het mijnbedrijf. Hierbij wordt aan werknemers in het mijnbedrijf verboden hun dienstbetrek king te ontbinden zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau of diens plaats- vervanger in het gewest, waarin zij hun woonplaats hebben. Het verbod is niet van toepassing .op administratieve werk krachten. die als regel uitsluitend kan- toorarbeid verrichten. De vergunning tot het ontbinden van de dienstbetrek king fnoet schriftelijk worden aange vraagd. Formulieren voor het aanvragen van deze vergunning zijn kosteloos bij de gewestelijke arbeidsbureaux en hun bijkantoren verkrijgbaar. Hangende de behandeling der aanvrage mag de dienst, betrekking door den werknemer niet wor. den beëindigd, tenzij artikel 1639 q van het burgerlijk wetboek toepasselijk is. in dit geval kan de vergunning tot het ont binden van de dienstbetrekking met te rugwerkende kracht verleend worden. De verkoop van acetyleenl&mpen geregeld Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Sociale Zaken is voor acetyleenlampen een Rijkskeur als goed- keuringsmerk ingesteld. NOG GEEN ERKENNINGEN BIJ HET ZIEKENFONDSWEZEN Het is aan den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, ter oore gekomen, dat hier en daar in den lande vanwege ziekenfondsen of bij het ziekenfondswezen betrokken personen en ook wel door daartoe behoorende parti culiere instanties wordt getracht andere fondsen te bewegen tot het ondernemen van stappen van organisatorischen aard. Tevens is men er op uit overheveling van leden te bewerkstelligen. Hierbij zou dan als argument worden gebezigd, dat men tot een zoodanig optreden gerechtigd zou zijn, op grond van het feit, dat men reeds erkenning of toelating in den zin van het Ziekenfondsbesluit heeft ver kregen. Naar aanleiding hiervan maakt de com missaris bekend, dat nog geen erkenning of toelating van ziekenfondsen ingevolge bedoeld besluit heeft plaats gevonden. Zelfs zijn de desbetreffende uitvoerings- voorschriften, waarbij zal worden vastge steld in welken vorm het verzoek tot er kenning of toelating zal dienen te ge schieden, nog niet gepubliceerd. Overi gens moet worden opgemerkt, dat erken ning of toelating nog geenszins een op treden als bovenvermeld zou veroorloven. Inzending A.N.V.V.-fotowedstrijd sluit 1 October De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer heeft dezen zomer een fotowedstrijd uitge schreven, waaraan, door alle fotografee- renden in Nederland kan worden deelge nomen. De wedstrijd heeft ten doelhet verkrijgen van goede en kunstzinnige foto’s van ons mooie vaderland, welke een veelzijdig en levendig beeld moeten geven van de schoonheid van ons land, de folklore en het volksleven en het ver krijgen van goede foto’s, geschikt voor de propaganda voor ons land. Wij her inneren er nog eens aan, dat de termijn van inzending sluit op 1 Oct. a.s. De foto’s moeten gezonden worden aan het bureau van de A.N.V.V., Parkstraat 38, te ’s-Gravenhage. De inzending moet geschieden onder motto, dat, met de vermelding fotowedstrijd A.N.V.V., links onderaan op de enveloppe moet worden vermeld. Duitsch-Nederlandsche samenwerking op het gebied van het verzekeringswezen. In het bestek van de Duitsch-Nederland sche samenwerking op het gebied van het verzekeringswezen heeft onder voorzitter schap van den commissaris-generaal voor Financiën en Economie, minister dr. Fisch- böck hier ter stede weer een vergadering plaats gehad van de Duitsche en de Ne derlandsche verzekeringscommissie in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der betrokken Duitsche en Nederlandsche ministeries en van de contróle-instanties. De commissie, die van Duitsche zijde on der leiding stond van den leider der „Reichsgruppe Versicherungen”, direktor Hilgard en van Nederlandsche zijde onder leiding van den voorzitter der commissie voor het verzekeringswezen, dr. P. Hee- ring, bespraken de kwesties, welke op het oogenblik voor het verzekeringsbedrijf van bijzonder belang zijn. Het bleek, dat de onderhandelingen, welke sinds de eerste vergadering in be paalde takken van het verzekeringsbedrijf gevoerd zijn en welke ten doel hebben de markten op elkaar af te stemmen, in bepaalde onderdeden reeds tot verheu gende resultaten geleid hebben. Naar mi nister dr. Fischböck aan hét einde van de in collegialen geest gevoerde onderhande lingen verklaarde, moet de samenwerking in het belang van het economische leven ook in de toekomst worden voortgezet en steeds nauwer worden. ja, op mijn schrijfmachine. Die heb ik eeuwige trouw gezworen. Gekke idioot, iedereen hoeft toch niet zoo stom te zijn als jij. Ik vind het nog steeds geen stom miteit om je te verloven, zegt Erna kalm. En om te trouwen evenmin. Mits je het goed uitkijkt natuurlijk. En jij doet nu wel erg dik, maar in je hart ben je niet zoo anti, dat geloof ik □ooit. Wat is dat voor een vriend van je, die morgen komt? Een medicus, die zich in Beukber- gen in de praktijk van zijn vader aan ’t inwerken is. Wat je noemt iemand met een toekomst. En kun jij geen onderdeel van die toekomst zien te worden? Kunnen wel, zegt Nick. Daar niet van. Maar je moet ook willen. Kind, je bent stapel. Weet je wel, dat er voor meisjes als wij geen ge schiktere mannen zijn om mee te trou wen, dan doktoren... Tandartsen niet? p! Ja. ook en misschie sici of schilders, in elk geval mannen, die hun vrouwen noodig hebben bij hun werk. Een nieuw gezichtspunt, lacht Nick. Zeg, waar heb jij eigenlijk géén theorieën over? J. VAN WESSEL f In den ouderdom van 60 jaar is te Voorburg overleden de heer J. van Wes sel, rustend arts. De begrafenis zal plaats hebben morgenmiddag te 3 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk- hoflaan alhier. Met ingang van 1 Augustus 1.1. zijn bevorderd tot hoofdagent de agenten M. Koenen, A. Helmstrijd en de schrij ver le klasse C. J. G. Lokkers. Onvoldoende ry wiel verlichting de aanleiding Omstreeks 10 uur gisteravond hield een agent op de Paul Krugerlaan een wielrij der aan, omdat de fiets niet van het ver- eischte achterlichtje was voorzien. Op een gegeven oogenblik diende de aangehou dene den verbalisant eenige flinke vuist slagen in het gezicht toe. met het gevolg, dat een worsteling ontstond. Hiervan pro fiteerde de zoon van den woesteling, om den agent op den rug te springen en hem met een of ander voorwerp eenige harde slagen op het hoofd te geven. Desondanks hield de politieman den eersten aanvaller stevig vast, die iater, door inmiddels ver schenen motor-agenten naar het bureau van der Vennestraat kon worden overge bracht. Het bleek de 53-jarige vrachtrij der Z. te zijn. Zijn 21-jarige zoon, even eens vrachtrijder van beroep, kon eenigen tijd later te zijnen huize worden gearres teerd: Beiden zijn in bewaring gesteld en zullen vervolgd worden terzake van po ging tot zware mishandeling van een ambtenaar in functie. De agent had drie wonden aan het hoofd bekomen, terwijl hem verder en kele tanden uit den mond waren gesla gen. Na behandeling in het ziekenhuis aan den Zuidwal. kon hij naar huis gaan. Alleen maar om by hem te kunnen zijn, om naar hem te kijken, met hem te kunnen praten... meer verlangt ze niet. Wat wil hij eigenlijk? Waarom heeft hij haar na iedere „bespreking” uitge- noodigd om te gaan theedrinken? In al lerlei leuke restaurants en tearooms heeft hij haar gefuifd op petit-fours en ijs en andere zaligheden. En dat heeft ze allemaal goed gevonden... zjj, Nick, die in Utrecht van geen van haar vrien den ooit zelfs een kopje thee wilde aan nemen... Den heelen nacht woelt ze m haar bed heen en weer en raakt niet uitgepie kerd. Han... Frank. Frank... Han. Die ouwe Heine was zoo stom niet; zei Boy. En Boy is verloofd. Ook zoo stom □iet. Zaterdagsmiddags om één uur staat er altijd een eerewacht bij den kantoor- uitgang: verloofden en vrienden van de kantoormeisjes. Eén voor één zie je ze inhaken... Nick had het altyd leuk ge vonden om naar te kijken, precies een gezelschapsspelletje. En nu staat er voor haar ook iemand... Han, leuk, dat je me komt halen, zegt ze. HOOFDSTATIONSCHEF HOLL. SPOORSTATION De heer A. D. Cupery, stationschef le klasse A aan het Hollandsche Spoor station alhier is benoemd tot hoofd stationschef aan het Hollandsche Spoor station. zichzelf uit. Alsof dat ooit zou kunnen! Ja, Erna en haar man, die zullen het misschien zoo ideaal kunnen inrichten. Die beginnen klein, zullen wel samen moeten ploeteren. Maar mevrouw Maey- hoekLenswaerdt? Oei, oei, ze ziet het al gebeuren, ze ziet Han’s moeder al kijken... Bij Han thuis is er een juf frouw voor assistentie in de praktijk, een huisknecht-chauffeur voor de bel en boodschappen en twee dienstmeisjes voor de rest. En al zal Han het aanvankelijk bescheidener aanleggen, een vrouw, die met een witte jas aan rondsjouwt en voor assistente speelt, dat zou hij nooit kunnen slikken... Hindert ook niet. Ze verlangt immers niet, mevrouw Maey- hoekLenswaerdt te worden. Nu nog minder dan ooit tevoren... Frank... Het kan toch geen verbeelding van haar zijn, dat hij haar gezelschap prettig vindt. Waarom zou hij anders zóó dik wijls opgebeld hebben in die veertien dagen, dat meneer de Jong op reis was? Eigenlijk schandelijk, zooals ze Wessels voor den gek hebben gehouden. Onbe grijpelijk, <|at Wessels er als maar zoo braaf ingetippeld is. En nog onbegrijpe lijker, dat zijzelf zich er niet tegen ver-1 zet heeft. Dat ze maar gewoon over zichj heeft laten beschikken. Och wat. Als zal morgen de kans kreeg; -ging ze wéér.* Men meldt aan het A.N.P. van gioed in gelichte zijde: Het is gebleken, dat bij velen geen duidelijke voorstelling bestaat omtrent den aard der nieuwe vredegerechtsorga- Hisatie, waartoe in eersten aanleg de vrederechters en in hoogste instantie het Vredegerechtshof te ’s-Gravenhage behoo- ren. Voorop gaat de opmerking, dat deze nieuwe rechterlijke organisatie, belast met de berechting van bepaalde straf zaken, niet door de bezettingsoverheid is ingesteld, maar als Nederlandsche rege ling door den secretaris-generaal van het departement van Justitie werd ingevoerd. Haar doel is den invloed van een zeker soort van politieke opvattingen bij de uitoefening der strafrechtspraak tegen te gaan, ter voorkoming van schade voor het aanzien dezer rechtspraak en ’s lands belang. Herhaaldelijk toch heeft het geval zich voorgedaan, dat; bij de gerechtsple- ging de betrokken rechter blijk gaf van een zóó volslagen gemis aan aanvoeling van den ernst van sommige vergrijpen onder de huidige omstandigheden, dat zijn beoordeeling van de zwaarte van het strafbare feit eigenlijk een nog verdere krenking van het geschonden rechtsgevoel was in plaats van een poging tot zijn herstel. Men denke slechts aan de veelvul dig voorgekomen rechterlijke uitspraken, waarbij de zoo uitermate grievende belee- diging die in wezen verre boven een eenvoudige beleediging uitgaat, wanneer men zich haar grond en bedoeling maar goed voor oogen houdt bestaande uit het bezigen van het woord „landver rader” tegen leden van de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, niet j strenger werd afgekeurd dan in een geld boete van enkele guldens tot uitdrukking Werd gebracht. Deze strafrechters hebben zich niet van hun oude politieke inzichten, tengevolge waarvan zij gering schatten, wat zwaar behoort te wegen, kunnen losmaken en daarom was het noodig hen in het ver volg er voor te behoeden, dat zij de hoog heid van hun ambt en de aan hun zorg tcevertrouwde belangen zouden schaden dit is de aanleiding tot de instelling der vredegerechtsorganisatie geweest. De taak van de aan haar toegekende strafrechtspraak is bij uitsluiting van den gewonen strafrechter de berechting van alle strafbare feiten, welke den politieken vrede binnen de volksgemeenschap in ge vaar brengen of de hoogste politieke be langen van de volksgemeenschap raken of uit politieke beweegredenen zijn begaan. Tusschen dezé nieuwe en de oude straf rechtspraak bestaat natuurlijk geenerlei verschil waar het gaat om te komen tot de bewezen verklaring van eenig straf baar feit. In dit opzicht is de nieuwe recht spraak aan geheel dezelfde voorschriften gebonden als de oude, zoodat haar beoor deeling op dit punt geen enkele afwijking van de bestaande, steeds van nauwgezette plichtsvervulling getuigende, practijk zal kunnen beteekenen. Anders is het echter niet de waardeering van den ernst van het strafbare feit, waarvan eenmaal vast staat, dat het gepleegd is de straftoe meting, de bepaling van de mate van schuld van den verdachte. Hier zal zich het groote onderscheid tusschen de oude en de nieuwe rechtspraak openbaren, want in dit opzicht schoot de oude rechtspraak, gelijk gebleken is, tekort. Moge er in elke Waardeering van schuld en het verdienen van straf een subjectief en persoonlijk C. VAN DEN BUSSCHE OVERLEDEN I In den ouderdom van 57 jaar is gisteren te Arnhem overleden de heer C. van den Bussche, president-directeur der Neder landsche Heidemaatschappij. De heer van dén Bussche is o.m. hoofdambtenaar van het departement van Financiën in Ned - Indië geweest, hoofd van den bezuini- gingsdienst. thesaurier-generaal en direc teur van Financiën. In 1933 werd hij be noemd tot lid van den Raad van Ned.- Indië en daarna tot vice-president van dit college. In 1938 repatrieerde de heer van den Bussche na een eervolle Indische car rière van 35 jaar. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van den Ned. Leeuw en tot groot- officier in de orde van Oranje-Nassau. Ge durende korten tijd was hij minister van Koloniën in het vijfde kabinet-Colijn. Op 15 April 1940 werd de heer van den Bus sche benoemd tot president-directeur der Ned. Heidemij. NATIONALE JEUGDSTORM BESTAAT ZEVEN JAAR De persdienst van den Nationalen Jeugdstorm deelt mede Zaterdag a.s. zal in het geheele land ter gelegenheid van het zevenjarig bestaan van den Nationa len Jeugdstorm., de ,,da.g van den ouden jeugdstorm” gevierd worden, waarbij aan de leden van vóór den tienden Mei 1940 eeredraagteekens zullen worden uitge reikt. Te Arnhem, de oudste groep van den jeugdstorm in Nederland, zullen deze eeredraagteekens persoonlijk worden uit gereikt door den hoofdstormer C. van Geelkerken. Des middags van 4.30 tot 5 uur zal de Nederlandsche Omroep in een special^ uitzending zijn aandacht aan deze herdenking wijden, waarbij de hoofd stormer een rede zal uitspreken. De fees telijke bijeenkomst te Arnhem wordt be sloten met zang en taptoe op het Velper- plein. GEEN DIERENVOEDER MEER OP „KLANTENLIJSTEN” EN „POSTDUI VENLIJSTEN” Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat sedert 14 Septem ber 1941 de leveranciers, die tot nu toe aan de bij hen op de klantenlijst inge schreven klanten voeder voor dieren ver kochten, daartoe niet meer in staat zijn, aangezien geen voeder daartoe meer be- schikbaar kan worden gesteld. Hetzelfde geldt voor den verkoop van dierenvoeder aan hen, die op de z.g.n. postduivenlijs- ten zijn ingeschreven. i MgftCKOOt F».

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5