HAAGSCHE COURANT PLANETARIUM JUWEELEN,GOUDenZILVER koopen wij tegen de hoogste waarde. GRATIS taxatie, door ERKEND EXPERT HENXE’s Juweliers Bedrijf SPORT GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN V rouwenhoekje UIT DE OMSTREKEN Woensdag 24 September 1941 BAKKERTJE De Avondschool van Reeuwijk’s RECLAMES DERDE BLAD de NIEUWE UITGAVEN Slaapkamers Huiskamers Zitkamers DE TURFVISSCHERS VAN LOOSDRECHT TVcrre dagen? |TOTIAAT..| JSXTXSX reden te prtfereere» van doctor Pluizer Wie ziet de fout Het gebruik van gruttenmeel l fJEen levend wezen op maan ontdekt” Sensafioneele gebeurtenis in bet Planetarium k Geneeskundigen van haar bliek en sprekbr de evoluties van dezen voor munten als voor andere oudheden, ge» I Witte voerd. Arrondissements-rechtbank POGING TOT DOODSLAG ’ATHLETIEK NIEUW NEDERLANDSCH RECORD No. 17988 NIEUWE BINNENWEG 30 ROTTERDAM Vereeniging houdt MAATSCHAPPIJ voor WONINGINRICHTING In een dezer dagen gehouden ver gadering van de Coöp. Volkstuinvereeni- ging „Levenslust” te Delft is besloten een stuk grond aan te koopen, waarop met ingang van 1942 nieuwe tuintjes zullen worden verhuurd. ht cxm 10 atuk» Sleutel op de les van Zaterdag. De nauwkeurige en zich goed in de situa tie verplaatsende lezer zal ongetwijfeld de fout ontdekt hebben. Immers: er stond o.a. in het verhaaltje:Na wat steviger, doorroeien en niet meer omkijken naar het ouderlijk huis, dat enz.”Hier schuilt de fout. Want. iemand, die er gens vandaan roeit, houdt de plaats, van waar hij is vertrokken, voor ogen en de ondeugende Nicolo behoefde zich dus heus niet om te draaien om nogmaals een blik te werpen op zijn ouderlijk huis; eenvou dig, omdat hij er al roeiende steeds on gehinderd naar kon kijken. de woorden van den spreker direct gelogenstraft. Daar zag men leven op de maan Hofland, z. - C. M. Olsthoorn geb. Per soon, z. - C. W. van Oostrum geb. Pecht, d. - J. Tichelaar geb. Wagenveld, d. 's-Gravenzande. Ondertrouwd: M. Ouwendijk en M. van Gemerden. Getrouwd: S. Goedgebuure en C. H. Smit Bevallen: A.' M. Gardien geb. Vos, z. E. M. Noordermeer geb. Sisenop, d. - B. C. Boers geb. Klop, d. - N. v. te Hout geb. Lange, z. Monster. Wij ontvingen een exemplaar van den „Oo st-en-West-kalender 1942”, uit gegeven door de vereeniging „Oost en West”, welke vereeniging, naar bekend, de versterking der Rijkseenheidsgedachte tus schen 'Nederland en de overzeesche ge westen bevordert. De kalender brengt zes fraaie reproducties in kleur naar teekenin- gen van den bekenden Indischen schilder en teekenaar Menno van Meeteren Brou wer, landschappen en typische tafereelen uit het inheemsche leven in Nederlandsch Oost» en West-ïndië. te Wassenaar, th^ns verpleegd in de St. Jacobus Stichting aldaar, heeft zich te tot Nu bet artikel rijst thans nog alleen voor speciale doeleinden beschikbaar wordt gesteld, vraagt men, hoe het thans staat met de levering van het artikel gruttenmeel (gemengd meel), hetwelk wordt gebruikt vóór de bereiding van./ pannekoeken. poffers, trommelkoek, drie in de pan, enz De fabricage van dit artikel kan blij ven doorgaan, doch de levering geschiedt thans niet meer op den rijstbon, doch uit sluitend tegen inlevering van gort- of havermoutbonnen. Twee van deze bonnen zijn voldoende om een pak van 500 gram gruttenmeel (gemengd meel) te ver-- krijgen. Dit voedzame meel kan voor het bik ken van pannekoeken zonder meer wgjr den gebruikt, doch het bijvoegen 1ÜH bakpoeder verdient aanbeveling om, ook zonder eieren, een zeer smakelijk gebak te verkrijgen. gesprongen. In de ig was alles overhoop gehaald; een bedrag aan geld wordt slechts ver hef Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg, Leiden,' daar het als niet-deskun- dige ondoenlijk is de waarde van zulke vondsten te bepalen. Het ligt in de be doeling het onderzoek volgend jaar voort te zetten op het aangrenzende ter rein, waarop bij een proefgraving even eens panstukken, fundeeringen en zelfs brokken muurschilderwerk gevonden zijn. van den heer openbare wonende Belangrijke Romeinsche opgravingen te Kessel-Hoat De laatste weken is het Rijksmuseum van Oudheden, onder leiding van dr. Bursch, bezig geweest rhet opgravingen nabij Kessel in Limburg. Op een ter rein had men tijdens de mobilisatie bij militair graafwerk. Romeinsche muur, fundamenten ontdekt. Bij het thans on dernomen onderzoek bleek, dat men te doen had met de fundamenten van een vrij groot, maar eenvoudig gebouw uit Romeinschen tijd. De groote massa ge vonden houtskool wijst erop, dat op deze fundamenten een houten bovenbouw heeft gestaan; trouwens ook enkele groote nagels, welke hierbij gebruikt warén, zijn teruggevonden. Dit gebouw is door brand vernield. Later is op de zelfde plaats een veel kleiner gebouwtje opgetrokken, waarvan men eveneens de fundamenten heeft gevonden, ook uit den Romeinschen tijd. Het gevonden aarde werk was in hoofdzaak Romeinsch, ter wijl er ook eenige inheemsche stukken onder waren. Op grond van het aarde werk kunnen beide gebouwen gedateerd worden in de derde eeuw n. Chr. Mun ten werden ditmaal niet gevonden. Wel bleek, dat op een naburig terrein telkens Romeinsche munten gevonden zijn, eenigiQg anderfnaal werden georganiseerd zeer bevredigend. In een snel tempo werd een aantrekkelijk programma afgewerkt, waarbij Flying Belwin, Aranka Belwin en Topper zich weer bijzonder onderscheidden, De resultaten luiden: Finale: 1. Flying Belwin 23 sec., eig. J. Poortman, Monster; 2. Aranka Belwin, eig. N. Pleysier, Vlaardingen; 3. Topper, eig. gebr. Wories, alhier; 4. Berlios v. d. Kaasstad, eig. H. J. Lizé, Heemstede. Hinderniswedstrijd: 1. Flying Belwin 23.2 sec.; 2. Aranka Belwin. Toegiftje: hindérniswedstrijd: 1. Tim- co 23.9 sec.; 2. Treska; 3. Nora Belwin; 4. Ery Windspeed. Idem: 1. Treska; 2. Timco; 3. Nora Bel- Het O.M. requireert ontslag van rechtsvervolging De 36-jarige J. C. K., bewoner van een paar z.g trapborden onder en dan vangt I villa aan den’ Groot Hazebroekscheweg ...:u j„ J i I ia Wncconnnr fhanc in rin .Qt massa, om de turf zoo vast en zoo stevig i 1— x 1—X x —A 1. wordt de koek in gelijke stukken ge deeld, waarna de turven gereed zijn om als een welkome aanvulling van den brandstoffenvoorraad in» het kolenhok te belanden. Voor de visschers beteekent deze vondst een buitenkansje, want de prijzen varieeren van 1 tot 2J cent per stuk. Een paar duizend maken alzoo een aardig bedrag, en de animo voor deze turf is groot. Voor het kolenveld nabij Bilthoven staan de zaken andersdaar is geen sprake van surrogaat, maar van échte ko len, en daar is de exploitatie reeds door een handig zakenman ter hand genomen, én met succes. Op een plaats in de heide, in de onmiddellijke nabijheid van het station Den Dolder, storten de spoor wegen al jarenlang het kolenafval uit de locomotieven, en zoo langzamerhand heeft zich aldaar een dikke kolenkorst gevormd, waarop genoemde zakenman éen welgevallig oog liet rusten. Maar hij hield zijn plannen geheim en ging eerst eens met de directie van de N.S. onder handelen. Met het gevolg, dat op een goeden dag een aantal arbeiders op de zwarte vlakte verscheen, die begonnen met het rapen en sorteeren van het af val. Dat ineens geen afval meer was, want het werd naar grootte uitgezócht en in zakken verpakt en vervolgens naar den zich gestadig uitbreidenden klanten kring verzonden, die het met een zucht van welbehagen in den kelder opslaat. Niets ontgaat aan de allesziende oogen van de inmiddels in aantal gegroeide ar beiders, geen sintel blijft liggen, want tegenwoordig heeft alles waarde. En voorloopig zullen de zaken wel blijven 'draaien, daar hier in den loop der jaren heel wat brandstof is „opgespaard”. Tetteroo, wed. van L. Bentvelzén, 82 j. C. A. W. Arendsen Hein, wedn. van P. H. Scheltema, 78 j. - W. B. J. Logger, wed. van P. J. Pieters, 88 j. Wassenaar. Ondertrouwd: W. de Vos en J. E. Beima. Bevallen: J. Veldman geb. Boverhof, te. - M. van der Waard geb. den Hertog, d. W. J. Koot geb. Nieuwland, z. J. E. Oosterveen geb. Buis, d. Overleden: N. Tolk, echtg. van H. B. Wigersma, 57 j. - D. Remmerswaal, echtg. yan E. Waasdorp, 74 j. Delft. Bevallen: C. Weger geb. de, Winter, z. - M. M. v. d. Hoeven geb. van Mil, d. - A. J. M. A. v. d. Horst geb. Rust, z. - J. M. M. Duyndam geb. Lange- laan, d. - J. M. Warnaar geb. Scheur water, z. - J. Oosterhoff geb. de Winter, d. - H. M. Dijkgraaf geb. van Slingerland, d. - M. Kleinjan geb. Steenbergen, d. - M, C. J. van Veldhoven geb. v. Dun, z. - C. E. W. Vos geb. Reijnen, z. - W. A. Zwartjens geb. Wittenberg, d. - M. C. Arkesteijn geb. v. Leeuwen, d. - G. H. A. Wisselink geb. Duderstadt, z. - J. J. Makkus geb. Kooy, z, - H. r. d. Vlist geb. Houtman, d. - P. Gorissen geb. Liefhebber, z. - P. M. van Loon geb. van Zon, z'. - S. v. d. Dool geb. Bregman, d. - W. den Hartog geb.: van Gemert, z. - G. G. C. Biesmeyer geb. v. Driel, z. - P. v. d. Enden geb. v. d. Windt, z. - Th. C. Wenneker geb. Gevers, z. - P. E. Schalker geb. Schutte, d. - A. Verburg geb. Michielse, z. - M. W. Limburg geb. van Seim, d. - W. A. v. d. Stap geb. Mak kus, d. - P. J. Kouwenhoven geb. Ruis, d. - A. J. Koeslag geb. Abbink, d. - M. M. J. Franken geb. Hulscher, d. - T. v. d. Knaap geb Langerak, d. - C. P. A. Kanij geb. Elshof, z. - C. P. Kuhn geb. Bakker, z. - J. S. v. d. Tas geb. Winterswijk. - J. C. Hijdra geb. Noordermeer, d. - C. Wijn- maalen geb. v. d. Kooy, z. - B. Bosman geb. van Keulen, z. - W. Baas geb. v. Es, d. - H. Boutkam geb. v. d. Werf, d. - A. E. Rademaker geb. Boom, d. OndertrouwdD. K. van den Bosch en P. B. Versteeg. - J. Dingier en C. de Roo. - W. A. van de ^arde en G. M. Dorjee. - K. Mensert en C. C. M. Koolschijn. - A. Plas en L. Bruggeling. - P. J. Bodrij en H. J. Sleutel. - H. J. F. Fassotte en J. A. de Koning. - A. Hoogendoorn en C. IJze- lenberg. Overleden: C. M. van Dijk, ongeh. vr., 35 j. - W. Brinkerhof, wed. van J. Heems kerk, 77 j. - J. Th. van Olst, ongeh. vr., 70 j. - A. Rodenburg, 4 j. - A. M. A, Ruigrok, man van Th. A. v. Velzen, 77 j. - L. van Velzen, zoon, 3 dagen. - C. Wil schut, weduwe van C. v. d. Tas, 85 j. M. A. M. van Kralingen, vrouw van C. v. Rossum, 27 j. - J. H. Scheele, man van J. M. de Roo, 78 j. - M. v. d. Helm, 7 j. - Th. H. Ratterman, vr. van A. J. J. Berkhout, 79 j. - M. Vermeer, m. 9 d. - D. Lemkens, geh. met W. Teekman-, 35 j. - M. Rijnkje, geh. met G. Grootveld, 42 j. - A. Vermeulen, weduwe van D. L. de Goede, 80 j. - Th. A. van Velzen, weduwe van A. M. A. Ruigrok, 90 j. - H. Bertels, vrouw van H. F. de Wit, 25 j. - E. W. M. van den Ende ongeh, vr„ 21 j. - I. van Veen, 3d. - B.' R. Dannijs, ongeh. vr., 71 j. - A. E. Koekebacker, weduwn. van G. Dooijenburgh, 80 j. - M. J. Verbeek, ongeh. vr., 80 j. - M. S. Kap, vrouw van S. J. de Boer 23 j. - P. L. van Halderen, man van W. Vijfvinkel, 59 j. - A. Bouw knecht, weduwe van P. H. v. d. Velde, hij een wilden dans aan over de korstige mogelijk te krijgen. Met een steekijzer (.verantwoorden gehad wegens poging doodslag, subs, zware mishandeling. In den vooravond van 1 Mei j.l. had hi; een smid ontboden om in zijn woning een haard te plaatsen. De monteur P. J. H. had zich toen naar Wassenaar begeven waar hij zich bij den heer K. aanmeldde. Deze liet eenigen tijd op zich wachten. H. hoorde hem heftig te keer gaan tegen- over iemand met wien hij een telefoon gesprek voerde. Toen K. daarna binnen kwam vroeg hij den smid, die over het geen hij had gehoord eenigszins verbluft was, toen deze aan een verzoek om naar de kachelruimte te kijkfen, niet aan stonds voldeed, zich te legitimeeren en toen H. dit niet onmiddellijk deed werd hij aangegrepen en op den grond gewor pen, waar zijn aanvaller hem de keel trachtte dicht te knijpen, nadat hij hem tevoren met de gebalde vuist in'het ge zicht had geslagen en stompen in de maagstreek had toegebracht. H. verweerde zich en trachtte weg te komen, wat hem eerst gelukte, nadat hij zijn linkerarm met glasscherven van een gebroken ruit van een tusschendeur in de gang bloedend had verwond. Op zijn hulpgeroep werd hij door derden ontzet, zoo verklaarde H. als getuige, welke verklaring door twee ooggetuigen in hoofdzaak werd be vestigd. Een arts verklaarde dat K. lijdende is aan waandenkbeelden en manische aan vallen, waardoor het gebeurde hem niet kan worden toegerekend. Het O.M. achtte het ten laste gelegde bewezen, doch op grond van het medisch rapport niet strafbaar weshalve het ont slag van rechtsvervolging requireerde met plaatsing van den dader in een krankzinnigengesticht voor den ,tijd van één jaar en ter beschikking stelling van de regeering Mr. Perquin concludeerde als verdedi ger tot vrijspraak, daar z.i. het opzet niet was bewezen. Uitspraak 7 October. kool bedolven. Doch niet verwonderen, wanneer men op zijn zwerftochten tusschen het riet en de wilgen van Loosdrecht ergens in de wijde, glinsterende eenzaamheid van het water een visscher zijn rug ziet krom men boven een zwaar-gevuld HONDEN WEDSTRIJDEN OP HET V.U.C.- TERREIN Niettegenstaande de concurrentie op velerlei sportgebied was de belangstelling Zondagmiddag in het V.U.C.-Stadion voor de windhondenrennen, welke door de Zuid-Hollandsche Windhondenrennen ver- LOOSDUINEN De afdeeling ’S.Gravenhage Vak III van de Nederlandsche voor Luchtbescherming houdt Za terdagmiddag a.s. op het" G.D.A.-terrein aan de Emmastraat te Loosduinen een E.H.B.O.-wedstrijd en demonstratie. RIJSWIJK De Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Rijswijk zal van 1 October a.s. af slechts geopend zijn van 10 tot 6 uur. Dinsdag 7 October a.s. des namid dags 2 uur zal‘in Hotel Leeuwendaal te Rijswijk namens het bestuur van de Woningbouwvereeniging „Arbeidersbe lang” aanbesteed worden het bouwen van 32 woningen met bijbehoorende Werken op terreinen gelegen aan de Smidsstraat te Rijswijk. WASSENAAR Op Woensdag 8 October a.s., des avonds kwart voor acht, zal mevrouw C. A. W. Boyen-Kettler met haar meisjes zangkoor „De Leeuwerik” en haar kinderkoor „De Meizoentjes” een welda- digheidsuitvoering geven ten bate van Huize „Dorestad”, inrichting voor ver pleging van zieken en ouden van dagen, welke inrichting onder leiding van haar directrice, zr. Lolkus, in de Meidagen van 1940 van Rotterdam naar Wassenaar is gekomen. Er wordt opgevoerd de operet te „Een dag khalif”, een Oostersch sprookje. De regie heeft meVi$ v. d. Lyke uit Leiden en mej. v. d. Lyke studeert de Oostersche dansen in. Ondertrouwd: A. G. v. d. Hoorn en H. P. Verbeek. - A. P, v. d. Berg en G. Herens. Getrouwd: R. B. Hendriksen en M. A. Greve. - H. A. v. d. Zanden en M. C. M. v. d. Broek. - J. van Spronsen en W. de Winter. Bevallen: C. E. van Leeuwen geb. Vis, z. - P. C. van Heyningen geb. v. Schie, d. Wateringen. Ondertrouwd: D. J. Ploeg en T. E. Volkering - A. P. Marre- wijk en A. J. M. Nederpelt - A. J. H. Verbakel en A. M. v. d. Valk - C. v. te Pol en T. J. Lankhuyzen - T. P. Dobbé en P. G. Boeters. Bevallen: A. M. A. van Velzen geb. Al- semgeest, z. - P. J. van Reeuwijk geb. v. Eyck, d. - E. W. Vis geb. Tetteroo, te H. G. M. Vis geb. v. d. Zande, d. - J. A. P. v. d. Kley geb. Kerklaan, z. Bij een te Wassenaar gehouden con trole werd proces-verbaal opgemaakt te gen 25 personen wegens onvoldoende licht voor en achter op de fiets. DELFT Eenige maanden geleden vervoegde zich bij een kamerverhuurster te Delft een jongeman om een kamer te huren. Volgens zijn zeggen zou hij aan de Tech nische Hoogeschool gaan studeeren, doch achteraf bleek, dat hij met duistere be doelingen naar Delft was gekomen, want na een poosje op de kamer te hebben ge woond, vertrok hij plotseling zonder te betalen en met medeneming van een aan tal voorwerpen, welke aan de hospita be hoorden. De politie verspreidde zijn sig nalement en het resultaat was, dat de jongeman in Arnhem kon worden aange- I houden. Gisteren is hij naar Delft overge bracht en bij zijn verhoor is gebleken, dat de gearresteerde, van C. geheeten en uit Amsterdam afkomstig, zich ook in de hoofdstad aan diefstallen heeft schuldig gemaakt. NAALDWIJK Morgen zal te Naaldwijk een Geref. Jeugdavond worden gehouden in de Geref. kerk. Na een openingswoord van ds. G. Meynen, zal ds. J. Over duin, uit Arnhem, spreken over „Het geheim van onze kracht”. Dr. J. L. Koole spreekt een slotwoord. ■Het rapen van eikels op de Velawe Voor het rapen van de eikels bestaat dit jaar op de Veluwe groote belangstel ling. De jeugd gebruikt veel vrijen tijd om de parken en lanen er naar af te zoe ken. Hebzuahtigen bewerken zelfs de boomen met stokken en steenen,, om de eikels los te maken. De politie moest er reeds herhaaldelijk bij te pas komen. De eikels kunnen nog niet aan de erkende agenten worden afgeleverd, en moeten dus thuis nog worden opgespaard. Bin nenkort zal dit wel kunnen, als de vast gestelde prijs bekend gemaakt is, welken deze agenten aan de rapers moeten be talen. Met dezen prijs zal het werk be- KmmmTMU. 1 J T>_ 13» móej; zich laren waardeeren de inmenging van de regeering, welke een chaotischen handel voorkomt. Op de Veluwe beloven de eiken een flinke opbrengst, vooral de Ameri- kaansche eiken zijn goed bezet. De kas- tanjeboomen staan er in dat opzicht ook net. Het goed voor; de beuken minder. net wordt leeggestort in de boot, en waé ér klokkend en drabbig op den bodem terecht komt, is, zoo te zien, niets anders dan een vieze, zwarte brij. Maar het wordt turf. Die brij is het slib, waaruit de bodem der plassen bestaat. Vindt de visscher, dat de schuit vol genoeg is om net niet te zinken,dan boomt hij naar een stuk weiland en daar schept hij de kleffe massa op het gras. Zij wordt netjes uitgestreken x>P dé gewenschte dikte en I vervolgens is. het wachten op de drogen de warmte van zon en lucht. Tegen den tijd, dat het vocht voldoende uit de slip- turf getrokken is, bindt de visscher een Mislukte pogingen van de Ruyter en Lamoree Tijdens wedstrijden van het district Noord-Holland van de N.A.U., welke Zon dag op de sintelbaan te Amsterdam zijn gehouden, heeft de junioresploeg van A.V. '23 een nieuw Nederlandsch record geves tigd op de 4 x 300 meter. Eerst in dit sei zoen werd dit record ingestéld, "waarbij het in handen kwam van de Haagsche Trekvogels met een tijd van 2 m. 48 sec. De ploeg van A.V. ’Zi, bestaande uit Mans, Commence, van Dijk en Saladini, knabbelde 10 seconden van dezen tijd af, voornamelijk dank zij het uitstekende loo- pen van Saladini. Ook het tweede quartet van A. V. ’23 en Quick lie pen de 1200 m. beneden het bestaande 41C°Secmet reSP‘ 2 ”in' 39-9 SeC’ en 2 min' Promotie naar de tweede klasse N.V.B. Frits de Ruyter deed tijdens den 5000 meter een aanval op het record van Petit 'over 3000 m. Reeds in de eerste ronde nam hij met Meijer, den bekenden langen- afstandlooper van de Volewijckers, den kop om later ook dez'en van zich af te schudden. Steeds meer liep de Ruyter uit en passeerde tenslotte bijna het geheele veld. Hoe groot was echter de teleurstel ling tóen hém aan de eindstreep bleek dat, tengevolge van een misverstand tus schen den rondeteller en de tijdopnemers, de tijd niet officieel was opgenomen. Men dacht dat nog een ronde geloopen moest worden iemand, die zijn stopwatch wel had afgedrukt noteerde een tijd van 8 min. 39.9 sec. Volgens deze opgaaf bleef de Ruyter dus slechts 0.3 sec. boven het record van Petit. De 5000 m. leverde in- tusschen een zeer fraaie zege op voor Meyer, die den besten tijd uit zijn lange loopbaan noteerde n.l. 15 min. 59.1 sec. zijn clubgenoot Walther bleef 16 sec. ach ter hem. Lamoree van .Haarlem” was de derde, die een record aanviel en wel bij het polsstokhoogspringen. Op 3.80 m. geko men gaf hij echter zijn poging/op. Wil van Beveren behaalde op de 200 m. een uitstekende overwinning op den goed loopenden Martini. Op de 100 m. kon hij het echter tegen J. J. Houtman, niet bol werken. Fraaie prestatie van Shot Ten besluite van het athletiekseizoen hield S.H.O.T. een dualmeet tegen Minerva, waarin zoowel heeren, als 3 groepen juniores en meisjes elkander bekampten. Slechts in de laatste groep wisten-de Rot terdammers te zegevieren, alle andere' groepen brachten een ruime Haagsche zege. Het fraaiste succes behaalde S.H.O T. door met een ploeg juniores op de 4 x 300 m. estafette, loopende zonder hun besten man de Kroon, het officieuse Nederland sche record, ten name van de Trekvogels met 2 min. 48 sec. terug te brengen tot 2 min. 41.2 sec. Veldloop op te Werve j Ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan organiseert de Rijswijksche sport club A.N.I.M.O. Zaterdag 11 October om 4.30 uur nam. op het landgoed te Werve een nationalen veldloop over 3| km, open voor C-klassers (nieuwelingen de!r N.A.U.), D-klassers (niet-N.A.U.-leden) en veteranen (boven de 34 jaar). In schrijving tot 4 October bij R. F. Reu ter, Delftweg 31, Delft. AUTOMOBILISME EEN „PLASTISCHE” AUTO United Press meldt ons uit Detroit. De Fordfabrieken hebben dezer dagen een atfto voorgereden, welke uit een plastische stof is vervaardigd. Slechts I de motor, het chassis en de wielen be staan uit metaal. De plastische? massa is uitgevonden door den 32-jarigen éhemi- cus Robert Allen Boyer, die al 12 jaar j bij Ford werkzaam is. Boyer verklaarde, dat de „plastische auto” lichter, economischer is en meer weerstandsvermogen heeft dan welke an dere momenteel bestaande auto ook. Hij geloofde echter, dat de vervaardiging aan den loopenden band van deze auto waarschijnlijk nog een paar jaar op zich zal laten wachten. Het proefmodel werd met de hand vervaardigd. De carrosserie bestaat uit 32 reepen plastische werkstof, welke gemonteerd zijn op een gelaschte buizenchassis. De wanden van de carros serie hebben slechts een dikte van A duimzij kunnen echter een slag ver-1 werken, welke tienmaal zoo sterk is als één die staal uit kan houden, zonder te buigen. Voor deze auto werd een nieuwe motor gebouwd, welke momenteel ge probeerd wordt. De demonstratie-wagen had een V8-motor. De wagen weegt mo menteel. 2300 Engelsche ponden. Boyer denkt echter, dat het mogelijk zal zijn het gewicht tot minder dan een ton terug te brengen. Henry Ford zelf verklaarde, dat hij ér van overtuigd-was, dat auto-carrosserieën uit plastisch materiaal, hoewel de grond stof daarvoor meer kost dan de tot dus verre gebruikte materialen, goedkooper zullen zijn, daar de vervaardiging een voudiger zal zijn. JIU JITSU Sportschool „Nakacfa" Dezer dagen is onder groote belangstel ling geopend de sportschool „Nakada” aan de Zoutmanstraat 61a, waar onder richt wofdt gegeven in jiu-jitsu en judo. De leiding berust bij den heer J. v. d. Bruggen, die als een der meest bekwame instructeurs op dit gebied in den lande kan worden beschouwd, want hij is de eenige in Nederland, die in het bezit is van een officieel Japansch diploma. Bo vendien en dat zullen wellicht slechts weinigen weten is hij de man, die het udo, in ons land heeft geïmporteerd en het eerst onderwezen. De voorzitter van den Ned. Jiu Jitsubond, de heer P. Nor- tier, heeft bij de opening het woord ge- LANGE POTEN 17a t.o. Hotel CENTRAL Telefoon 110785. Kantoor: 912, 25 uur. 6583 win; 4. Ery Windspeed. VOETBAL VAN DE HAAGSCHE CLUBS Donderdagavond om half negen zal in „De Kroon", door de Bedrijfscommissie van den N.V.B. aan de winnaars van het Bedrijfstournooi, te weten Semper Altius, V.V.Laan, Celeritas, D.D.T. en G.O.C., de prijsuitreiking ge schieden. In verband met het feit, dat de ver- liezersronden wegens de vroeg ingeval len duisternis niet konden worden uitge speeld, zal door de commissife eerlang een beslissing worden genomen. Ter gel eg enheid van het eerste lustrum houdt de Haagsch Weste lijke Voetbalvereèniging op Zondag 5 October om 6 uur in den Haagschen' Kunstkring, Lange Houtstraat 7, een feestavond - Ter gelegenheid Donderdag 2 October a.s. zal voor de werkgemeenschap „Vreugde en Ar beid” in Stads Doelen te .Delft een op voering worden gegeven van het blijspel „Je zult wat beleven”. LEIDSCHENDAM V Gisteren is door de politie te Leid- schendam wederom tweemaal proces verbaal opgemaakt tegen personen, die hun woning niet voldoende hadden afge-Verhoekx, d. G.^C.^^Kuyvenhoven geb. schermd in verband met de verduiste- J *- *- ringsvoorschriften. I Als het iemand onmogelijk is om op de vastgestelde data en uren de hun toe komende aardappelkaarten af te halen, Lwordt de gelegenheid daartoe openge steld op Zaterdag 27 September a.s. van 6 tot 8 uur n.m. in het oude raadhuis aan de Delftschekade te Leidschendam. S-GRAVENZANDE De aardappelkaarten zullen te ’s-Gravenzande worden uitgereiktDon derdag 25 Sept. 912 voor AC, 24.30 voor DF, Vrijdag 912 voor G—I, van 24.30 voor JK, Maandag 29 Sept 912 voor LN, van 24.30 voor OQ, Dinsdag van 912 voor RT, van 24 voor UW en Woensdag 9—12 voor X—Z. MONSTER I Morgen van 9.3012 uur bestaat als nog gelegenheid in het gemeentehuis te Monster te voldoen aan de verplichting tot inlevefen van metalen door hen, die de vorige maal verhinderd waren. Tot leeraar in de lichamelijke opvoe ding aan de Prot. Chr. scholen te Mon ster is benoemd de heer J. Roozenboom te ’s-Gravenhage. Burgerlijke Stand Voorburg. Ondertrouwd: F. A. J. v. d. Stok en E. M. de Wolff. - A. J. Haaze en P. Stasinski, - W. G. Schouten en J. G. Beelen. - C. J. P. Vierling en H. Schroot. - J. J. Keijzer en E. M. Mid dendorp. - W. F. H. Grashoff en L. Feen- stra. - C. W. van Zijll Langhout en G. Molenaar. - P. M. van Eeuwen en A. C. Rumbrink. - C. Kol en M. S. L. Rem merswaal. A. A. Visser en M. P. de Leeuw. - B. Groeneveld en J. Houwink. Getrouwd: A. P. A. Flaton en P. Th. Heijne. A. L. H. J. van Ravesteijn en M. Wijnman. Bevallen: L. W. van Have geb. Barent- se, d. - M. Brun geb. Michielsen, d. - H. J. M. A. Roest geb. Mol, d. - A. M. ten Hoopen geb. Huender, z. - E. W. van Zwieten geb. van Eijk, z. - E. M. A. J. v. d. Zijde geb. Gordijn, d. - W. M. H. Zwalve geb. Bourquin, z. - A. Hage geb. Poot, d. - A. H. Kaiser geb. Luxemburg, z. M. A. Th. Pennock geb. Groot, d. - J. Fock geb. Windig, d. Overleden: J. Bakker, wedn. van J. G. Bouman, 85 j. - J. C. van der Heijden, echtg. van E. J» J. Haesing, 56 j. - M. De uitreiking der aardappelkaarten zal te Rijswijk plaats hebben in het distributiekantoor, Heerenstraat 125 op dag^n en uren, als zijn aangegeven in een circulaire, welke huis aan huis wordt bezorgd- Gistermiddag heeft in het crema torium op Westerveld te Velsen in allen eenvoud- de crematie plaats gehad het stoffelijke overschot van B. Weersma, oud-hoofd der school te Den Burg op Texel, te Rijswijk en op 73-jarigen leeftijd te Huizum overleden. Aanwezig waren de heeren C. D.- Vuyk, inspecteur van po litie le kl„ F. M. Steinmetz, T. Nooitge- dagt, B. Knorringa, Ph. H. Knorringa, allen uit den Haag, A. W. Tromp, make laar, Delft e.a. Er werd niet gesproken. Bij het dalen van de kist speelde de or ganist Cortège Funêbre van Dubois. Een broer dankte voor de belangstelling. VOORBURG Op Donderdag 2 October a.s., des v.m. 10 uur wordt in het gebouw van den Gemeentelijken dienst Sionstraat 9 te Voorburg gelegen» heid gegeven voor kostelooze inenting of herinenting voor hen, die zich uiterlijk tot 30 September tusschen 91 aanmelden ter gemeente-secretarie kamer no. 11. Het Gezellentooneel zal op Woensdag 1 en Donderdag 2 October in de groote zaal van het Forum-theater te Voorburg opvie ren „De Vreemdeling”, tooneelspel in vier bedrijven door Antoon Coolen. De Jong-Hervormen te Voorburg ko men morgenavond 25 September in vergadering bijeen in het dienstgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Spr. is ds. Schouten uit Nootdorp. Tijdens afwezigheid der bewoners hebben Zaterdagavond eën tweetal per sonen door op een ba Icon te klimmen en door het openen van een raam, zich I toegang verschaft tot de woning van de familie L. aan den Parkweg te Voorburg. Toen te 9 uur de bewoner thuis kwam, vluchtten de 2 inbrekers hals over kop uit de woning, waarbij zij door een glas-in- lood tuindeur zijn gesprongen. In wonin; klein 1 mist. Hét btSangstellende publiek, dat kort geleden op een avond een demonstratie in het „Zeiss-Planetarium. Haagsche Cou rant” bij woonde, was getuige - van een schokkende gebeurtenis. Een levend we zen vertoonde zich op de maan De voordracht in het planetarium ging dien avond over de maan en over de vraag of er leven op dat hemellichaam mogelijk is. Een prachtige foto van een gedeelte van het maanoppervlak was op den koepel geprojecteerdhet was een foto van de maan, genomen door de spiegel-telescoop van de Mount Wilson Sterrewacht in Californië. Een doodsch berglandschap met mach tige kraters vertoonde zich aan het oog. De verschillende omstandigheden, welke op de maan optreden, werden besproken. De spreker eindigde zijn uiteenzetting aldus„U ziet dusgeen atmosfeer of dampkring op de maan, geen water en enorme verschillen tusschen dag- en nachttemperatuur. Organisch leven, zoo- als wij dit op aarde kennen, kunnen wij op de maan niet aanvaarden. De maan is een dood hemellichaam, geen leven is daar mogelijk £n op dat zelfde oogenblik zagen de toehoorders en de spreker een dierlijk 'wezen over het maanoppervlak loopen, dat tenslotte in het nachtelijk gedeelte van de maan verdween. Met de grootste verbazing volgden pu- welke, zooals vanzelf spreekt, voor de bliek en sprekter de evoluties van dezen dateering van het grootste belang zijn, maanbewoner. Men kon zijn oogen niet Vaak zijn deze munten ver onder de gelooven, het ongelooflijke geschiedde en waarde verkwanseld. Zooals meestal, werden bleek dus ook hier weer, dat het en in het belang van de Wetenschap en in het belang van den vinder ielf is, als vond- *En nu de verklaring: Op de condensor sten, en dit geldt natuurlijk evenzeer van het projectie-toestel liep juist op het voor munten als voor andere oudheden, kritieke oogenblik een klein insekt, dat „urnen enz., gemeld worden aan tegelijk met het beeld van het maan- T’”’“ - landschap vergroot op de koepel werd x geprojecteerd. Het droeg voor een deel bij in het succes van dezen avond. 69 j. - J. Tempelaar, ongeh. man, 89 j. - C. Verbij, Ongeh. vr., 26 j. - L. van Driel, vrouw van J. Zeelenberg, 66 j. - A. de Beer, man van A. Visser, 78 j. Leidschendam. Ondertrouwd: W. M. F. Sutherland en B. B. van leperen. Bevallen: J. Paardekooper geb. de Graaf, d. - M. v. d. Meer geb. Spring in ’t Veld. z. - E. J. v. Heij- ningen, geb. Waaijer, z. Overleden: G. C. Peters, 84 j. - W. J. Teunissen geb. van Oosten, z. - C. M. E. Westgeest geb. v. d. Burg, d. - I. T. Blokland geb. v. Heijnin- gen, d. - A. T. Demeijer geb. Tettero, z. - A. W. M. Koot geb. Westgeest, d. - M. J. T. Tolleners geb. Jansen, d. - C. C. Olie hoek geb. v. d. Ploeg, d. - H. van Dijk geb. Eisenga, d. Overleden: J. Siebesma,, echtgen. van F. H. C. Hansen. Naaldwijk. Ondertrouwd: G. de Man en J. Kok - P. van Hoven en W. van Rees. Getrouwd: G. W. Koop en M. C. Groen wegen - W. C. Spanjersberg en G. C. v. d. Lugt. Bevallen: C. A. C. van Rijn geb. Knip, z. - P. M. van Koppen geb. Heykamp, z. - C. D van Vliet geb. v. d. Pot, z. - A. Voogd geb. Voogd, z. - A. L. Peters geb. Op de Schinkelkade te Am sterdam is gistermiddag kort na 'drie ■Uur een 4-jarig jongetje bij het spelen .onder een vrachtauto geraakt. Het kind Werd de borstkas ingedrukt en was op slag dood. Den bestuurder van de adto treft geen schuld, Te Zutphen zijn aangehouden de matiufajturier J. A. A J K. en de Winkelier G B. T„ die verdacht worden Van het verhandelen van textiel waren °P groote schaal buiten de distributie om Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. °e politie heeft een flinken voorraad goederen in beslag genomén, die in een •Sarage, o.a. in een daar staanden lijk *®«en, waren opgeslagen. Zeer waar- g^nlijk heeft K. oolAde bepalingen be- ’••ffende de prijsbeheersching op schro- “lelijke wijze overtreden. organiseert Laakkwartier op Zondag 28 dezer een feestmiddag in den Dierentuin, welke om 4 uur aanvangt. Voor voetballers, die bij de luchtbeschermjng (E.H.B.O., ordedienst, opruiming en brandweer) zijn geplaatst en ’s Zondags niet regelmatig kunnen spelen, is een competitie op werkdagen ingericht. Inlichtingen verstrekt de secretaris der L.B.V.C., post Gem.Reiniging, Joan Maet- suyckerstraat. ZEILEN Wedstrijden van „De Forel” In de door de zeilvereen. „De Forel" gehouden wedstrijden werden de eerste plaatsen in de diverse nummers als volgt bezet: Vrijbuiter: H. J. Goldstein 16 pnt. Sharpie: J. Teeuwen 17 p. Valk: C. J. van Meeuwen 19 p. 16 m2 N.N. eenheid: P. v. d. Bergh 17 p. 16 m2 N.N. toerkh: G. Graafland 20 p. 14 m2 forel: Jan van Eik 19 p. B.M. groep A: Adr. L. ,v. d. Lely 20 p. B.M. groep B: L. Noor- dam 22 p. Wibokruiser: B. Knape 19 p. Handicap 16 m2: 3: H. Beijdals. Handi- cap boven 16 m2: G. Straman. KEGELEN Om den Olympiabeker Bij de' op de banen van Olympia houden wedstrijden om den Olympiabeker werd do(?r De Witte Raaf beslag gelegd op den beker. Ook in 1938 had deze ver- I eenigihg den beker, weten te bemachtigen.’ De uitslag luidde: Klasse A: 1. De Witte Raaf, 1055 pnt.; 2. „2 x 13” 1034 pnt.; 3. Olympia, 1030 pnt.; 4. 't Hindert Niet, 1028 pnt.; 5. Je Maintiendrai, 980 pnt. Klasse B: 1. Ons Genoegen, 875 pnt.J 2. Amicitia,863 pnt.; 3. Savoy, 857 pnt.; 4. H.K.C.-H. Plank 843 pnt.; 5. Limburgia 842 pnt.; 6. De Baantjesjagers, 837 pnt. DUo-wedstrijd: 1. Ter Heerdt—de Vries, 94; 2. MullerLaverman, 78; 3. Wieland Koot, 78. A Vrije baan Seriiores: 1." S. de Vries 3 x 45, 2. J. M. C. Muller, 3 x 45; 3. H. de Haas, 2 x 45; 4. Chr. Kusters, 2 x 45; 5. P. Niesveld 1 x 45. Juniores: 1. Mr. Stahle, 45; 2. de Haas, 44; 3. Verheyen 44;_4. Stoop 2 x 43; 5. Kopper 43; 6. Mulder 2 x 42. DIVERSEN KORTE BERICHTEN De Voetrfeizen- en Winter- I sportcqmmissie van de Nëd.'Reisvereen. organiseert ook in den komenden winter wéér ski-gymnastiekcursussen in verschil lende plaatsen des lands. Hierter stede worden er twee gehouden, waarvan één op Duinrel. De tusschen de kracht- sportvereenigingen „Hercules” en „Sim- son” gehouden clubontmoeting is door „Simson” gewonnen met 25 tegen 30 strafpunten. Bij het bestuur van de zeil- vereen. „De Fluessen" te Koudum is van de autoriteiten bericht ontvangen, dat het bevaren van de Morra met pleiziervaar- 1 tuigen onder zekere voorwaarden wederom is toegestaan. De zwem vereeniging „De Meeuwen” te Amsterdam organiseert Zon dag a.s. nationale wedstrijden in het sportfondsenbad in Amsterdam-Oost. Vele I bekende zwemsters en zwemmers nemen deel De Na-Kaag zal dit jaar op 4 en 5 October worden gehouden. De Na-Brasem is vastgesteld op 11 en 12 October. Op de baan van de Twent- sche Golfclub bij Hengelo won Zondag J. Rühl (Hilv. G. C.) de 36 holes medal- play voor professionals, welke daar elk jaar om den Twente-beker wordt ge houden. Rühl was ook vorig jaar winnaar van den beker geweest. Zijn score was 140 (6773). Tweede was J. Cramer met 146 (75—71), derde P. Witte met 149 (77—72). Op de Haagsche Golfclub zijn gedurende het, afgeloopen weekeinde de clubkampioénschappen voor dames en heeren gespeeld. Bij de dames won mevr. Steenhuis den eindstrijd tegen mej. E. Mees met 2 up en bij de heeren zege vierde de oud-tenniskampioen H. Timmer door in de finale E. A. Laurillard met 4 en 3 te verslaan. 1 Laatstgenoemde had in de demifinale een verrasende zege op A. M. Groskamp behaald. Nabij Bilthoven raapt men kolen op de heide! De provincie Utrecht, gekend om haar veelzijdigheid, heeft thans aan haar aspect twee nieuwe beelden toegevoegd, lezen we in de „N. R. Crt.” In Loosdrecht ziet men turfvisschers over de wijde plassen i zwalken, die tot schéuren gevulde netten ophalen, en nabij Bilthoven ontwaart de treinreiziger bukkende mannengestalten, die naarstig kolen rapen Dat lijkt zoo op het eerste gezicht zonderling, want gemeenlijk wordt turf gestoken en steen- hoorlijk beloond zijn. De bonafide hande- LócI bedolven. Doch men r1^ -*-■ 11--J- J- -- J- regeering, welke een chaotischen handel

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9