nauwer Leningrad steeds omsingeld Donderdag 25 September. No. 17989. 1941. MILITAIRE MAATREGELEN IN ARGENTINIË Wantoestanden in den kaashandel Duitsche troepen strijden reeds in de voorsteden VERDUISTEREN Extrabericht van het Duitsche Opperbevel De conferentie te Moskou EUROPA OP ALLE FRONTEN ELF VIJANDELIJKE SCHEPEN VERNIETIGD VICTORIE DÜITSCHLAND WINT VOOR „De ophitsers zijn gewaarschuwd” Verduister met zorg: slordigheid kan noodlottig zijn. Officieren van de luchtmacht gearresteerd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Stille Armen De ondergang van de „Pinkstar” Het Sovjet-slagschip „Marat” getroffen Engeische aanvallen op Fransche schepen De landing van Sovjet-valscherm- jagers in Boelgarije Finsche reactie op Britschen stap Twee-en-dertig handelaren met 328.000 beboet COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: I i Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: winter en voorzorgsmaat- genomen 1 I I i i i iV I I i I Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, ’fr. p. post 10 ct een 1 drongen zijn, moeten zich in de stad bin- van aan de gevechten te land om Leningrad en wel met het vuur van hun scheepsgeschut. Zware Duitsche artillerie nam de schepen terstond onder krachtig vuur, waardoor de beide oorlogsbodems het vuren moes ten staken. ook die nog Max Blokzijl spreekt hedenavond over den zender Hilversum 2 over het onder werp: „De ophitsers zijn gewaarschuwd”. andere veroor- oor- ver- vaar- in. tillo heeft de inspecteur-generaal van het leger en het hoofd der politie in de pro vincie Buenos Aires ontvangen, om hun rapporten aan te hooren. Daarna ver klaarde hij, dat het in het geheele land volkomen rustig is. zich voor, welke kuststeden zaakte. Aan HOARE NAAR LONDEN De Britsche ambassadeur te Madrid, sir Samuel Hoare, vertrekt vandaag naar Londen. Gisteren had hij besprekingen met Franco en Suner en voorts had hij een onderhoud met den Amerikaanschen ambassadeur. De Engeische blokkade van Zwitserland Naar de Engeische berichtendienst om trent het afkondigen van de blokkade tegen Zwitserland bekend maakt, zullen ook in het vervqlg binnen verstandige grenzen zekere faciliteiten voor den. im port in Zwitserland worden verleend. Van-1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. v. 7.33 aar n.m. tot 7.31 aar v.m. Maan: 25 Sept, onder 10.14 u. nam. 26 Sept, op 1.56 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 1 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 i Een verklaring van Hult Op de persconferentie te Washington heeft Huil naar aanleiding van de gebeur tenissen in Argentinië, waar militaire vliegvelden bij wijze van voorzorgsmaat regel door troepen bezet zijn, verklaard, dat <ie staten van het Westelijk halfrond indertijd zijn overeengekomen, samen te werken bij de bestrijding van revolption- naire actie, dat echter Argentinië zich in dit geval niet tot de Vereenigde Staten gewend heeft. f Fransch protest in Buenos Aires De Fransche ambassadeur te Buenos Aires, Peyrouthon. heeft bij den minis ter van buitenlandsche zaken van Ar gentinië een protest ingediend wegens incidenten voor het gebouw van de Fran sche ambassade. BLOKKADEMAATREGELEN TEGEN ZWITSERLAND De Engeische berichtendienst heeft een officieel communiqué gepubliceerd, vol gens hetwelk op grond van de sluiting van het handelsverdrag van Zwitserlana met Düitschland Grpot-Brittannië de fa ciliteiten voor het transport van grond stoffen en industrieproducten, bestemd voor Zwitserland, herroept Deze goek deren zijn in het vervolg onderworpen aan de blokkadebepalingen. regeering zullen later Amerikaansche bommenwer pers in Argentinië geland In verband met de jongste gebeurtenis sen op het gebied van de binnenlandsche politiek, heeft de aankomst van Noord- Amerikaansdhe bommenwerpers, welke gisteren op het militaire vliegveld El Pa- lomar zijn geland, ongewoon opzien ge wekt. Deze aankomst wordt gemotiveerd door er op te wijzen, dat het een perio dieke inspectiereis betreft naar de mili taire- en marine-attacl aan de Amerikaansche ai. was, naar het D.N.B. van De „raad van bondgenooten” De tweede vergadering van den zgn. „raad van bondgenooten” is gisteren te Londen onder voorzitterschap van minis ter Eden begonnen. Onderwerp van de discussie was het programma, dat Chur chill en Roo'sevelt bij hun ontmoeting op den Atlantischen Oceaan hebben opge steld en verder economische kwesties, die na den oorlog van belang worden. De be langrijkste gebeurtenissen sinds de eerste intergeallieerde vergadering zijn, naar te Londen wordt verklaard, meldt S.P.T., de ontmoeting op den Atlantischen Oceaan en de opname van de Sovjet-Unie in de rij der bondgenooten. De Sovjet-Unie wordt op de conferen tie door Maisky vertegenwoordigd. Deze heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie de beginselen van de Atlantische verklaring aanvaardt en zich verplicht mede te wer ken bij de verwezenlijking daarvan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 DE HERTOG EN HERTOGIN VAN WINDSOR IN AMERIKA De hertog en de hertogin van Windsor zijn gisteren per vliegtuig van de Baha- ma-eilanden komend, op de gemeentelijke luchthaven van Miami gearriveerd. Het hertogelijk paar zal een tocht van 6000 mijlen, die 6 weken zal duren, door de Vereenigde Staten en Canada maken. Zij zullen o.a. New York, Washington, Balti more, de geboorteplaats van de hertogin, Chicago en de farm van den hertog te High River in Alberta (Canada) bezoeken. De categorie stille armen is in ons land schrikbarend groot Winterhulp Neder land zal ook hen, evenafc in den afge- loopen winter, opspeuren en steunen. Maakt dit mogelijk door werkelijk te offeren bij de begin, October te houden lijstencollecte. ché’s, verbonden unbassades op het Amerikaansche continent. Het blad Razon” heeft aangekondigd, dat 30 September eveneens Noordameri- kaansche officieren, komende uit Chili, te Buenos Aires worden verwacht. Vol gens dit blad zullen zij tot 3 October in Buenos Aires blijven, waarna zij vervol gens naar Uruguay zullen vertrekken. verklaarde men in Duitsche bevoegde kringen, dat geen berichten over het tot zinken brengen van afzonderlijke schepen bekend zijn, behalve over die'welke door een aanval op een convooi werden ver nietigd. Over het feit, dat het schip onder Panameesche vlag voer, zeide men in deze kringen, dat de Vereenigde Staten het tot een gewoonte hebben gemaakt hun schepen onder de vlag van Panama te laten varen, om de neutraliteitswet te ont- duiken. VERSPREIDE BERICHTEN Een bloedig incident heeft zich afge speeld voor de particuliere woning van den Mexicaanschen president Camacho te Achapultepec, toen een vrij groote groep leden van de vakvereeniging der arbeiders in de wapenindustrie zich naar den pre sident had begeven om een audiëntie te vragen De president liet weten, dat hij het druk had en stelde den arbeiders voor op een anderen dag terug te komen. Toen or troepen verschenen, kwam het tot bot singen, waarbij de soldaten op de menigte schoten en met de bajonet optraden. Veer tien arbeiders werden gedood 15 gewond. Een 10-tal personen werd gearresteerd. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft een communiqué gepubliceerd, waarin het namens den president het in cident betreurt en mededeelt, dat een grondig onderzoek wordt ingesteld. Te Berlijn verneemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde De verklaringen van Roosevelt over het van Amerikaansche zijde beweerde tot zinken brengen van het vrachtschip jink star” worden in politieke Duitsche krin gen beschouwd als een bekentenis, dat deze vrachtboot met geschut bewapend was, dat zij in een door Canadeesche oor logsschepen begeleid convooi voer en dat zij bovendien de Panameesche vlag had gekozen. Volgens oud gebruik loopen sche pen, die onder dergelijke omstandigheden de gevarenzone binnenvaren, vooral wan neer zij behooren tot den tros van een militaire formatie, gevaar vernietigd te worden. Door zijn mededeeling heeft Roo sevelt dus hierop legt men in poli tieke kringen te Berlijn in het bijzonder den nadruk bevestigd, dat ingeval de „Pinkstar” door optreden van Duitsche zijde tot zinken is gebracht, hierbij vol komen correct is gehandeld. Wanneer de president der Vereenigde Staten verklaart, dat het van geenerlei belang meer is en geen beteekenis meer heeft of een schip onder deze dan wel onder een andere vlag vaart of dat het bewapend is óf niet, kan men van Duitsche zijde slechts vaststellen, dat dergelijke uitlatingen, geen uitvloeisel zijn van het volkenrecht, maar van een justitie van het Wilde Westen. Roosevelt kenmerkt in feite daarmede den bouw- valligen grondslag van zijn juridische ar gumentatie. De verdere aanduiding van den Amerikaanschen president, dat koop vaarders zeer in het algemeen moeten wor den bewapend, hetgeen zou moeten leiden tot opheffing van de neutraliteitswet, en tot regeling van andere daarmede samen hangende problemen, noemt men een be vestiging van hetgeen men van Duitsche zijde reeds heeft gevoeld en ook reeds aangeteekend, n.l. het feit, dat de last hebbers van Roosevelt, Knox, Pepper en hoe zij verder mogen heeten, met bepaal de uitlatingen eerst een vooronderzoek in stellen, opdat de president zelf gelegen heid had vervolgens eigener beweging ach ter hen aan te komen. Roosevelt blijft dtis trouw aan zijn oude methoden. Hij laat ook ditmaal onduidelijk en onbepaald, hetgeen hij werkelijk voornemens is te doen. Immers hij spreekt van „daarmede samenhangende problemen” een zeer rek baar begrip, waarin men in laatste in stantie alles kan leggen. De gebruikelijke poging om het Duitsche optreden terstond als zeeschuimerij te bestempelen, geeft juist in verband met de laatste uiteen zettingen van Roosevelt in politieke krin gen te Berlijn aanleiding te constateeren dat voor Duitsch rechtsgevoel zij piraten zijn, die het rechtmatige handelsverkeer tusschen niet in oorlog zijnde landen af snijden, de hongerblokkade afkondigen tegen de bevolking van deze landen en die blokkade in stand zouden willen houden en die uit zijn op het verstoren van de veel geprezen „vrijheid ter zee” United Press meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van vragen over het tot zinken brengen van het stoomschip „Pinkstar”, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 September (D.NA) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: i Duikbooten hebben ten Westen van Afrika een aanval gedaan op een naar Engeland varend convooi van 12 schepen. Ondanks krachtige bescherming door torpedojagers werd het convooi vernietigd. Slechts een klein schip wist te ontkomen. Elf Schepen met tezamen 78.000 brt werden tot zinken gebracht. I De Diplo over den achter grond van de conferentie De Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz houdt zich bezig met de ware doeleinden, welke Engeland na streeft met de conferentie te Moskou. Het gaat er niet om, zooals men voor geeft, den besten weg te vinden voor een hulp aan de Sovjets, neen, men wil den geest van verzet van de Sovjet-Unie aan wakkeren, om het laatste uit het volk te halen. Engeland wil, dat ook de veld tocht der Sovjet-Unie tot den laatsten bolsjewist gevoerd wordt. De andere zijde van het vraagstuk is, dat men het bols jewisme als ideologie en vorm van maat schappij wil bevorderen. Daartoe pro beert men de toestanden in het Sovjet- ORKAAN AAN DE KUST VAN TEXAS EN NIEUW-MEXICO Een geweldige orkaan is in Nieuw- Mexico en Texas losgebroken. Te Mate- gorda en Palacfos zijn groote verwoes tingen aangericht. De storm raasde gis teren langs de kust van Texas. Twee duizend officieren en manschappen en vele burgers zijn uit Amphullen naar El Campo geëvacueerd. Het grootste deel van de bevolking is in kampen buiten het stormcentrum onderdak gebracht. Freeport is zoo goed als verlaten. In de haven zijn de passagiers- en visschers- booten door elkander geworpen en ver nield. Alle verbindingen zijn verbroken. Er doet zich tevens een springvloed in Galveston en overstroomingen de omvangrijke regelen ’in de door den wervelstorm be dreigde gebieden, is het te danken, dat slechts weinige slachtoffers te beklagen zijn. Naar tot dusver bekend is, hebben 4 menschen het leven moeten laten. Ech ter zijn de berichten uit de gebieden in Texas, welke door den tropischen orkaan geteisterd zijn, ten gevolge van de ver breking van telefoon- en telegraafver bindingen, nog onvolledig. Nadat de storm met geweldige snelheid het kust gebied van Texas overviel, trad een vol komen windstilte in, welke tot' dusver nog niet onderbroken is. Het vallen van den barometer wijst er echter op, dat er nog verdere storm op komst is. TURKSCHE LICHTINGEN OPGEROEPEN Uit publicaties van de bladen te An kara blijkt, dat in Turkije in de volgen de dagen eenige lichtingen voor den militairen dienst zullen worden opge roepen. overtredingen in Bodegraven leidden er plaatsenin onderzoek Te Buenos Aires zijn, naar het D.N.B. meldt, geruchten opgedoken over z.g.n. beraamde eigenmachtige acties van de luchtmacht. Reeds sinds vrij geruimen tijd werd er over gesproken, dat militaire kringen, waaronder vooral de luchtmacht, verstoord zijn door herhaalde lasterpraat over de Argentijnsche weermacht door parlementaire instanties. In de wandelgangen van de Kamer deed Dinsdagavond het bericht de ronde, dat in de provincies Cordoba, Tucuman en Entre Rios militaire bewegingen aan den gang zijn. De geruchten schijnen in direct bevestigd te worden door de ver klaringen van den fungeerenden vice-pre sident Castillo, volgens welke alle maat regelen zijn genomen om de rust en orde in het geheele land te handhaven. Nader wordt uit Buenos Aires gemeld, dat geregelde troepen gisteren alle mili taire vliegvelden in Argentinië hebben be zet. Een aantal vliegerofficieren is gear resteerd. Bevoegde militaire kringen ver klaarden, dat troepen de militaire lucht- vaartschool te Cordoba, de militaire lucht basis Parana en de luchtbasis te El Palo- mar, bij Buenos Aires, hebben bezet. De bladen houden zich uitvoerig bezig met alarmgeruch'ten over de gebeurtenis- sen in de Argentijnsche weermacht. Offi cieel is toegegeven, dat ook in de Argen tijnsche hoofdstad de troepen in de ka zernes zijn geconsigneerd. Volgens verkla ringen van den schout-hij-nacht Fincati, in zijn kwaliteit van plaatsvervangend mi nister van oorlog, gaat het daarbij om een voorzichtigheidsmaatregel. Ook de wachtposten bij de marine zijn versterkt. Verder is bekend gemaakt, dat de chef van de militaire vliegerschool in Cordoba, tt--kolonel Sustaita, in arrest is gesteld. Volgens de officieele lezing is deze ar restatie slechts van disciplinairen aard. De Plaatsvervangende president, Cas- kelen. In ieder geval staat thans reeds vast, dat Leningrad met al zijn reserves voor den strijd aan het overige Sovjetfront is uitgeschakeld. Een te Berlijn gestelde vraag, of men, zooals bij Warschau, een ultimatum tot evacuatie der burgerbevolking uit Le ningrad mogelijk acht, werd van Duitsche zijde ontkennend geantwoord. Men herin nerde vooral aan het feit, dat Stalin zelf Leningrad tot een vesting heeft verklaard, waarin ieder huis door alle inwoners tot het uiterste toe moet worden verdedigd. Stalin zelf heeft daarmede, aldus zegt j men in de Wilhelmstrasse, over het lot der stad beslist. Naar het D.N.B. van» militaire zijde ver neemt, zijn de gevechten voor Leningrad ook Dinsdag met succes voortgezet. Na hevigen strijd hebben Duitsche troepen nieuwe deelen der vestingwerken in bezit genomen. Een Duitsche divisie drong die pe en door kazematten versterkte veld- stellingen der Sovjets binnen en verover de na feilen strijd in huizen en op de straten, een groote plaats voor Leningrad Een andere Duitsche divisie greep op dien ochtend tijdens een aanval der Bolsjewis ten in, en bereikte al vechtende, een val voor pantserwagens aan den rand vap een plaats. Andere Duitsche afdeelingen ver overde in een hevig gevecht, waarbij om ieder huis gestreden moest worden, nog een plaats en stelden in gevechten op korten afstand, talrijke kazematten bui ten gevecht Een sterke veldstelling, waar in de Bolsjewisten hardnekkig verzet bo den, werd met zware verliezen voor den vijand veroverd Eenheden van het Duit sche luchtwapen namen overal aan het front voor Leningrad met succes aan den strijd te land deel en steunden het optre den van de infanterie. Ook gisteren werden de Duitsche ope raties voor Leningrad door talrijke ge vechtsvliegtuigen gesteund en deze stad, zoo mede de in de nabijheid liggende plaatsen gebombardeerd. Een kazerne werd door een zeer zware bom getroffen. Buitendien werden veld- en artilleriestel lingen, als ook kazematten, aangevallen. Troepenconcentraties werden verstrooid «net zware verliezen voor den vijand. Van militaire zijde verluidt, dat het groote Sovjetslagschip, dat door den aanval van Duitsche vliegtuigen Dinsdag in de Finsche golf door verscheidene vol treffers in zinkenden toestand is gebracht het slagschip „Marat" is van 23.606 ton. De „Marat” kreeg 3 voltreffers van bom men, nadat het reeds Donderdag jd. door 2 bommen zoo zwaar was getroffen, dat net naar de haven gebracht moest worden Naar verder wordt gemeld, konden de Duitsche vliegers reeds voor gemelden aanval op het in een haven van de Fin- revnl,iti>” ‘*®8ende slaKsch‘P „October- revolutie waarnemen, dat het schip met den boeg onder water lag Het voorschijn kenride bi?CdpbCr^reVolutle'’ had’ «ooals beP end. bij den Duitschen aanval Zondae j.L 2 zware treffers gekregen. *onaa« i lE0»„S°h2etLOOrlogsch>P heeft Zaterdae de k,t>Pt°beerk de Duitsche stellingen aan Duit“cheVkushtbtatti1“nd Oesel U naderen loeshndZm tbatter,Jen namen den oor- «ogsbodem ersond onder, vuur. Na tui^nnb voitreffers gebakte het Dinsdae en bleef stuurloos liggen slaKschL en ee°n rdCJn een Bol,Hwistisch De Fransche koopvaarder „Monselt”, welke van Sfax naar Marseille was ver trokken, is op 20 September door Brit sche vliegtuigen in de Golf van Gabes ter hoogte van de_ Kerkennen eilanden tot zinken gébracht? De „Monselt” was een ongewapend koopvaardijschip, het was duidelijk voorzien van de Fransche kleuren en met fosfaat geladen, meldt het D.N.B. uit Vichy. De Fransche regeering heeft een pro test in Londen ingediend. Men wijst er op, dat de aanval der Britsche vliegtuigen in de Fransche territoriale wateren ge schiedde Naar uit La Rochelle gemeld wordt, verneemt het D.N.B. voorts, heeft een Engelsch vliegtuig de op de reede lig gende visschersboot „La Slack” met bom men en machinegeweervuur aangevallen. De scheepseigenaar en 2 matrozen wer den gedood. Een matroos werd gewond. Britsch schip tot zinken gebracht Uit scheepvaartkringen te New York wordt gemeld, dat het 5100 ton metende Britsche vrachtschip „Newbury” in het Noorden van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht Ter aanvulling van het Weermachtsbe- richt van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Terwijl de groote slag ten Oosten van Kief zichtbaar zijn einde nadert, voltrekt zich stap voor stap de verdere omsinge ling van stad en vesting van Leningrad. Officieel hebben de Sovjets verklaard, dat aan de verdediging van' Leningrad niet alleen het Baltische leger en de vloot, maar ook de geheele bevolking deelneemt. Men kan dus verwachten, dat Leningrad en zijn bevolking het lot van Warschau zullen ondergaan. De Duitsche troepen, die na het doorbreken van den verdede- gingsgordel thans reeds in de voorsteden van Leningrad strijden, trekken den strop op de eigenlijke stad dagelijks nauwer aan. De dagelijksche aanvallen op de in het gebied van Kroonstad geconcentreerde Oostzeevloot der Sovjets dragen eveneens bij tot verzwakking van de verdedigings- kracht van Leningrad. Aangezien de ver- dedigingsruimte van Leningrad is'afgesne- en van iedere zending munitie, materiaal en levensmiddelen en aan den anderen kant ruim 4J millioen menschen daar in i bindingen der Sovjets in den^Zuidelijkeji betrekkelijk klein gebied opeenge- x T“ 1'*_J gen zijn, moeten zich in de stad bin- I - nenkort rampspoedige toestanden ontwik- 1 bombardeerd, waarbij 38 treinen werden - - - getroffen. Een deel daarvan werd vernie tigd. Bij aanvallen op stations werden mu- nitietreien getroffen, zoodat zij in brand raakten. Een groot aantal geladen spoor wagons vloog in de lucht. Ook stations gebouwen en pakhuizen werden bescha- digd. I De Bolsjewisten lieten op verscheidene i plaatsen tanks oprukken tegen de Duit- i sche troepen. Alle tegenaanvallen werden echter door het geconcentreerde vuur der Duitsche wapens onder bloedige verliezen voor de Sovjets afgewezen; 17 tanks ble ven verwoest op het slagveld liggen, 2200 Bolsjewistische soldaten vielen in Duit sche handen. De ten Oosten van Kief omsingelde Sov jets hebben Dinsdag wederom wanhopige doorbraakpogingen gedaan, waarbij ze werden vernietigd. Bij deze gevechten sneuvelde de commandeerende generaal van het 46e Sovjetlegercorps. Gisteren hebben sterke afdeelingen Stu- ka’s en gevechtsvliegtuigen wederom met succes aanvallen gedaan op artilleriestel lingen, veldversterkingen en stations op de landengte Noordelijk van de Krim. Hevige branden en ontploffingen werden waar genomen. Een groot aantal stukken ge schut en zeer veel ander oorlogstuig wer den vernietigd. De Sovjet-verliezen in de lucht In totaal hebben de Sovjets naar het D.N.B. mededeelt, Dinsdag 78 vliegtuigen verloren. Daarvan werden 57 in luchtge vechten en 7 door afweergeschut neerge schoten. Nog 14 vliegtuigen zijn bij aan vallen op vijandelijke vliegvelden op den grond vernield United Press meldt uit Sofia Terwijl de opbouw van het binnen- landsch front In Boelgarije wordt voort gezet en een anti-communistische veld tocht wordt ondernomen, blijft het volk rustig en het leven volkomen normaal. Nergens is iets van een agressieve stem ming te bespeuren, welke er op zou wijzen, dat Boqjgarije thans actief aan den oorlog tegen de Sovjet-Unie zal deelnemen. De ochtendbladen richten zich heftig tegen het dementi uit Mos keu eener landing van Sovjeë-valscherm- jagers. Zij publiceeren een aahtal foto’s van uitrustingsstukken, welke de Sovjet- valschermjagers bij zich hadden en wijzen er op, dat in den strijd met deze val schermjagers een Boelgaarsche eerste luitenant en een districtscommandant het leven hebben gelaten. Het bericht, dat het Sovjet-gezarftschap te onder bijzondere militaire be waking staat, wordt gedementeerd. De Uoelgaarsche regeering heeft thans het verzoek van den Sovjet-gezant Lowrit- schoff ingewilligd, hem gelegenheid te seven met eenige gevangen va'schermjagers te spreken. De minister van binnenlandsche zaken vabrowsky heeft bevolen, dat alle par ticuliere ondernemingen, welke groote opslagplaatsen bezitten en wel in het bij zonder met graan en benzine, wachten ij hun opslagplaatsen aan moeten stel- alu zelfder tijd heeft hij bevolen, dat 'n‘e districtshoofden binnen 3 dagen de m<»te„n Van de spoorwegambtenaren op nistiÏJi geven' die leden van de commu- m^tenhealLartij zijn'Vo')8ens een uit on.nK georganiseerde communisten dingen ontsu functie® en staatsbetrek- 1 ontslagen worden. paradijs zoo voor te stellen, als bestaat er daar geen .kerkvervolging en godloo- zenbeweging. Waren het niet de oude zonden van Albion, dat eeuwenlang zijn wereldheerschappij heeft opgebouwd op de tweedracht der Europeesche landen, dan zou alleen de gemeenheid waarmede de Britsche politiek thans overal voor rang verleent aan het bolsjewisme vol doende zijn, om Engeland het recht te ontzeggen deel te nemen aan de vorming van de Europeesche aangelegenheden. Reuter en de Engeische nieuwsdienst verspreiden het bericht, volgens hetwelk Groot-Brittannië de Finsche regeering gewaarschuwd zou hebben voor een <?or- logvoering tegen de Sovjet-Unie buiten de oude Finsche grenzen. Groot-Brit tannië zal den staat van oorlog tegen Finland afkondigen( indien dit land de gevechtshandelingen op het gebied van de Sovjet-Unie voortzet. Met betrekking hierop wordt van offi cieele Finsche zijde medegedeeldAan het Finsche ministerie van buitenland sche zaken is door een gezant te Hel sinki een mededeeling van de Britsche regeering overhandigd. De inhoud van deze mededeeling is door Reuter niet juist weergegeven. De inhoud van deze mededeeling alsmede de maatregelen en stappen, welke de Finsche eventueel zal ondernemen, bekend gemaakt worden. United Press meldt uit Stockholm De waarschuwing, welke de Vereenigde Staten en Engeland tot Finland hebben gericht, den strijd niet over de oude Finsche grenzen voort te zetten, heeft Finland, naar verluidt, onaangenaam ver rast. Het blad „Allehanda” schrijft boven haar bericht „Engeland en de Vereenigde Staten manen Finland aan den oorlog op Sovjet-gebied te beëindigen”. Het blad geeft geen commentaar op het bericht. Volgens berichten uit Helsinki weigeren de weinige Finsche regeeringsambtenaren, die van de EngelschAmerikaansche waarschuwing kennis dragen, zich daar over uit te laten, of aan te geven in welken vorm Finland op deze waarschu wing zal reageeren. Over het algemeen had men in Finland niet gedacht, naar in ingelichte Stockholmsche kringen wordt verklaard, dat het onlangs inge leide vredesoffensief zulke concrete vor men zou aannemen, speciaal niet na de onlangs afgelegde officieele Finsche ver klaringen en de rede van Tanner. In Finsche kringen in Stockholm betreurt men dezen Anglo-Amerikaanschen stap. Men verklaart, dat noch- Finland, noch de beide democratieën daaruit eenig voor deel kunnen trekken. Ook de consument heeft, voordat bij de regeling van 30 Juni j.l. een gede tailleerde prijsvaststelling voor de ver schillende handelsschakels werd gege ven, herhaaldelijk gelegenheid gehad zich over exorbitante kaasprijzen in den detailhandel te verwonderen. In den kaashandel waren inderdaad groote misstanden binnengeslopen. Zij waren voornamelijk een gevolg van de groote vraag, welke naar dit artikel be stond. Hierdoor ontstond vooral bij vele grossiers het beruchte „fooienstelsel”zij verkochten de kaas tegen de prijzen, welke volgens het zuivelbesluit 1940 (zuivelproducten) berekend mogen wor den, stelden echter tegelijkertijd een „fooi” i?hst. welke de koopers hun moes*- ten geven en die in directe verhouding stond tot de verhandelde hoeveelheid kaas. Bij de inspecties voor de prijsbeheer- sching kwamen hierover allerlei klachten binnen, zoowel van detaillisten als van consumenten. Tót een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegraven werd toen besloten en een 8-tal accoun tants van de inspectie 's-Gravenhage heeft ruim 2 maanden noodig gehad om klaarheid- in deze zaken te brengen. Hierbij bleek, dat de boekhoudingen van eenige handelaren niet in overeenstem ming waren met de werkelijkheid, daar de fooien niet waren opgenomen. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze gelden in de privé-kassen werden verantwoord, waardoor dus ook voor deze handelaren de overtredingen kwa men vast te staan. Tevens bleek, dat de weliswaar in hoofdzaak plaats vonden, echter draden naar andere richtingen wordt het voortgezet. Wegens het berekenen van hoogere prijzen dan de volgens het Prijzentresluit 1940 (zuivelproducten) toelaatbare wer den door den inspecteur voor de prijsbe- heersching te ’s-Gravenhage 32 kaashan delaren beboet. Het totaalbedrag dezer boeten bedraagt ruim 328.000. De boe ten, welke zijn opgelegd, werden in elk geval afzonderlijk vastgesteld en houden uiteraard verband met de door de on toelaatbare praktijken verkregen extra- winsten, zooals deze door de accountants zijn berekend. Tevens werd natuurlijk in het oog gehouden, dat er grove over tredingen der prij svoorschrif ten hadden plaats gehad. De firma F. N. zag zich veroordeeld tot 75.000 boete, de firma v. d. B. tot 40.000, M. K. tot 20.000, de 29 andere overtreders kregen kleinere boeten. Moskou gebombardeerd De aanval van Duitsche gevechtsvlieg- i ^er de oogen te zien: de Duitsche oor- bevoegde zijde I Sovjet-Unie bevindt zich in 1 nnnruliiim rsncitizs Tin mn/Jnr I ring heeft factoren zooals I slechte wegen voor een groot deel opge- heven. Ik geloof, dat generaal Winter tot 1 kolonel en de generaal der slechte wegen tot luitenant moet worden gedegradeerd. Er zal practisch geen pauze in de oorlog voering bestaan, zelfs wanneer de win ter zeer streng zou worden. Het Sovjet volk richt zijn hoop niet op dergelijke troostwoorden, maar op concrete hulpver- leening. Naar Tianleiding van het vertrek der Britsche en Amerikaansche delegatie naar Moskou schrijft de „Times”: Aange zien op het oogenblik zoowel de Engei sche als de Amerikaansche oorlogsproduc- tie beperkt is en Groot-Brittannië de to tale Amerikaansche productie voor zich zelf goed gebruiken kan,.is het duidelijk, welk een vraagstuk er terstond inde kwestie van de wapenleveranties aan de Sovjet-Unie ontstaan is. Alle bfeloften, welke de beide delegaties in Moskou zul len doen, zijn aan bepaalde grenzen in de uitvpering onderhevig, grenzen, die echter slechts de Britsche en Amerikaan sche fabrieken zelf kunnen trekken. Zoo wel in de Vereenigde Staten als in Enge land moet de oorlogsproductie n.l. nog aanzienlijk worden opgevoerd. De „Daily Telegraph” schrijft, dat de Sovjette in de eerste plaats gevechtsvliegtuigen en tanks noodig hebben om de ontzettende verliezen in de laatste 3 weken weer goed te maken. Maisky over den moeilijken toe stand van de Sovjets De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky, in verband met den val van Kief heeft toegegeven, dat dit de somberste uren in den Oostelijken veldtocht zijn. Voorts heeft hij toegegeven, dat de winter alleen de precaire situatie van de Sovjet-Unie niet kan redden. Maisky heeft Dinsdag een hernieuwd en dringend beroep ge daan op het Engeische volk, waarin hij o.a. zeidë: „Het lot der menschheid ge durende vele generaties zal afhangen van het verloop van den strijd, die op het oogenblik in het Oosten wordt gestre den. Talrijke amateurstrategen maken op ’vriendelijke wijze propaganda voor generaal Winter en den generaal der modderige wegen. Dit is echter buiten gewoon gevaarlijk. Het Sovjetvolk geeft i er de voorkeur aan. de feiten direct on- tuigen op Moskou in den vorigen nacht logsmachine is buitengewoon sterk en de was, naar het D.N.B. van bevoegde zijde Sovjet-Unie bevindt zich in een harde en verneemt, gericht op ravitailleeringsinstal- j rnoeilijke ^positie. De moderne oorlogvoe- laties en fabrieken. De waarnemers in de Duitsche vliegtui gen constateerden na hun vertrek dat in verschillende deelen der stad verscheidene groote branden woedden. Electrische centrale vernield Een kleinp formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft Dinsdag de belangrijke, door water gedreven electrische centrale van de Sovjets ten Noorden van de Kan- dalatsja-bocht aangevallen. De stuwdam en de turbinekamer werden door talrijke bomtreffers vernield en de leidingsdraden zwaar beschadigd. □e strijd in den Zuidelijken sector Duitsche vliegtuigen hebben ook Dins dag onafgebroken de achterwaartsche ver- sector aangevallen. In het gebied rondom Charkof werden spoorwegen en wegen ge-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1