te K Oh Huwelijk met modern comfort BINNENLAND De distributiebonnen iiiö® TWEEDE BLWD HASGSCHE COTT?ANT Vrijdag 26 SepT. Ï94T Nederland voedt zichzelf FEUILLETON Wijziging Winkelsluitings- besluit 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Dappere, moedige mannen Een onderhond met dr. Posthuma over den productieslag Ipl iL^ E? a in Duitsche (Polygoon-v. Bilsen) Over de Desna. Doorloopend worden nieuwe wapens OP i 28 Sept, tm 4 Oct 1941. zij Bloem Algem. U9 100 gram Kaas 100 gram Kaas ATTENTIE! lende plaatsen in de oude’ kwartieren, hanen, kuikens, eenden. kalkoenen en gan- j T J -2. i .11 x. mot 11 i rt r\v\ av i iron Pvzirxn n 1 a «3 n v> (Nadruk verboden) ten troepen en wapens over de Desna gezet. (P.K. HaMe-Ho/fmann) handen. Op onze foto: de eerste Duitsche hun intocht in de stad. (Associated soldaten bij Press-Recla), 250 gram 250 gram P.A.K. gaat in stelling. Na inneming en zuivering van een Sovjet-dorp gaat het Duit sche geschut opnieuw aan den rand van den weg in stelling. (OrKis-Holland) 1 k.g. 250 gram 500 gram 4 rantsoen Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw. Melk Aardapp. Balkan zie. Tei 37-4 37 37 37 38 en vooral ver is. Is dit een nog 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen 1 rantsoen H liter 34 k.g. achtfr hun Rijst Havermout Havermout Sort Vermicelli Maïzena enz Gisteren had een schaapherder met zijn kudde een plaatsje gezocht op het Scheveningsche strand. Dit niet alledaagsch gebeuren ondervond groote belangstelling van de zijde der Boulevardgangers. (Polygoon-Meyer) IBM V I Bon Algem. Algem. Algen?. Rijst Haverm. Algem. Algem. Artikel Boter Boter m.red. 34-35 36-37 114 115 116 34-35 36-37 C C 117 118 Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 37 Melk I Reserve HET ZEVENJARIG BESTAAN VAN OEN NATIONALEN JEUGDSTORM Aan een mededeeling betreffende den Nationalen Jeugdstorm 'ontleenen wij: De hoofdstormer, leider van den Natio nalen Jeugdstorm, heeft, nu de jeugdstorm zeven jaar bestaat, besloten 1200 oude, trouwe leden te eeren, door hun een bij zonder draagteeken te verstrekken, voor zien van hun stamboeknummer, een eere- draagteeken dus. Alleen zij, die vóór 10 Mei 1940 lid waren van den Jeugdstorm zullen dit eereteeken ontvangen en later zal het alleen nog maar in zeer beperkt aantal door den hoofdstormer uitgereikt worden aan hen, die zich zeer verdienste lijk hebben gewaakt voor den Jeugdstorm en daarmede voor geheel ons volk. Zaterdag zal deze uitreiking geschieden in ale streken van ons land, in verschil- eischen durf ik nu niet meer en ik zal je ook niet meer met een bezoek in Amsterdam lastig vallen. Maar ik ver moed, dat je met Kerstmis wel naar huis zult gaan en, als ik voor dien tijd niets van je hoor, korti ik op tweeden Kerstdag naar je toe. Als je me laat weten, dat je op dat bezoek niet gesteld bent, zal dit het laatste zijn, wat je ooit nog van me zult hooren. Maar ik smeek je, denk er eerst rijpelijk over na en geloof toch, dat ik nooit van iemand anders echt ge houden heb en houden zal dan van jou. Han. Sovjet-gevangenen worden onderzocht. (W eltbild-Polygoon) KAPPERS MOETEN VOORTAAN HAAR- AFVAL BEWAREN De directeur van het Rijksbureau voor oude metalen en afvalstoffen, daartoe ge machtigd door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, deelt in de Neder landsche Staatscourant van gisteravond mede, dat de door hem op 15 November 1940 verleende dispensatie van het ver bod, bedoeld in het eerste lid van artikel 5 van de oude materialen- en afval stoffenbeschikking no. 2/40 mét ingang van gisteren wordt ingetrokken voor zoover betreft menschelijk haar, voor alle ondernemingen in den zin van bo vengenoemde beschikking, met uitzonde ring van die ondernemingen, welke in het bezit zijn van een of meer vergun ningen van genoemd, bureau als tus- schenhandelaar. Op kleinhandelaren is deze intrekking niet van toepassing, aan gezien deze reeds in het bezit zijn van een door het Rijksbureau verleende ver gunning. Ze is verbaasd en blij baasd, dat ze zoo bbj vingerwijzing? Kerstmis... nog bijna twee maanden. O, maar dan zal ze den tijd goed gebruiken, niet, zooals Han denkt, om over dat Utrechtsche drama heen te stappen, maar om met zichzelf in het reine te komen. Die theevisite Vrijdag... een pracbtgelegenheid wordt dat, om Frank te zien in zijn eigen omgeving, gewoon als de degelijke echt genoot van een mooie jonge vrouw. Een normaal gezin, waar zij niets, maar dan ook niets mee te maken heeft. Dat zal haar eindelijk de gewen schte koude - t PRIJZEN VOOR GEVOGELTE VASTGESTELD De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat in de Staatscourant van heden, de „prijzenibeschikking 1941 gevogelte” is gepubliceerd, waarin de prijzen voor ge vogelte zijn vastgesteld. Deze beschikking stelt het „Prijzenbe- sluit 1940 gevogelte” buiten werking. On der gevogelte wordt hifer verstaan: kippen zen, met uitzondering van bepaalde aan gewezen soorten, welke voor den fok of den leg bestemd zijn. De beschikking stelt de verkoopprijzen voor alle geledingen van den handel vast, voor de producenten, opkoopers, groothan delaren, zoowel als voor de kleinhandela ren. De inwerkingtreding geschiedt met ingang van den dag volgende op dien van afkondiging. Tegemoetkoming aan eenige bezwaren Eenigen tijd geleden is in werking ge treden het Winkelsluitingsbesluit Bij de uitvoering daarvan zijn enkele moeilijkhe den aan den dag getreden en vragen gere zen. In verband hiermede bleek het ge- wenScht dit besluit en de op grond daar van uitgevaardigde uitvoeringsbeschikking op enkele plaatsen te wijzigen en aan te, vullen. In de eerste plaats kunnen zich gevallen •voordoen, waarin de naleving van de ver- duisteringsvoorschriften voor een bepaal den winkel op bijzondere bezwaren stuit. Dit kan het geval zijn i>ij sommige van die winkels, welke thans verplicht zijn tot 6 uur n.m. open te blijven, b.v. groote klee- •dingmagazijnen. Om hieraan tegemoet te komen, is aan den burgemeester de be voegdheid gegeven om voor die winkels ontheffing te verleenen van de verplich ting tot openstelling voor het tijdvak van half zes tot zes uur n.m. voor de dagen, dat het tijdstip van zonsondergang- voor 6 uur valt. Voorts is de mogelijkheid in het leven geroepen om winkeliers, die op grond van godsdienstige overwegingen op bepaalde dagen hun winkel plegen te sluiten, van de verplichting tot openstelling van dien winkel voor die dagen, ontheffing te ver leenen. De mogelijkheid om gedurende ten hoogste 12 werkdagen in het jaar van de verplichting tot openstelling van winkels vrijstelling te verkrijgen, zal verder slechts gelden, voor zoover de winkelier van deze dagen mededeeling doet aan den burgemeester van de gmeente, waarin de winkel is gelegen. De uitvoeringsbeschikking van het win kelsluitingsbesluit is thans zoodanig gewij zigd, dat de verplichting tot openstelling in den vervolge niet meer uitsluitend zal gelden voor de z.g. speciaal zaken, doch voor alle zaken, waarin de met name ver melde waren worden verkocht. Dit betee- kent, dat deze verplichting o.m. ook zal komen te gelden voor de warenhuizen. Tenslotte is de omschrijving van de kleedingwinkels gewijzigd, waardoor scherper is omlijnd, welke winkels tot deze groep worden geacht te behooren. De beide laatstgenoemde wijzigingen treden eerst met ingang van 6 October a.s. in werking. bent veranderd ook. Wat heb je met je zelf uitgevoerd. Nikker? Nou, de overgang van Utrecht naar Amsterdam, zelfs via Doornenburg was niet heèlemaal een peuleschilletje. 1 Dat begrijp ik, zegt Han hartelijk en ze hoort al, wat er komen gaat. waar de Jeugdstorm zjjn moeilijke taak heeft aangevangen. Dien middag zal de hoofdstorrqer, zooals gemeld, van 4.30 uur tot 5 uur door de radio zijn getrouwen toespreken en over hun hoofden heen de geheele jeugd van Nederland. Via de radio zal de geheele Jeugdstorm 15.000 leden gemeld worden bij den hoofdstormer. Als gevolg van deze intrekking is het koopen, voorhanden of in voorraad hou-, den, bewerken, verwerken, doen ver werken, te koop aanbieden, verkoopen of afleveren van menschelijk haar verboden aan alle ondernemingen, met uitzonde ring van kleinhandelaren en tusschen- handelaren, die in het bezit zijn van een vergunning, alsmede de houders van een bijzondere door het Rijksbureau ver leende vergunning voor den handel in of de bewerking van ongezuiverd men schelijk haar. Ingevolge de opneming van mensche lijk haar onder de oude materialen en afvalstoffen zijn thans de kappers ver plicht, den in hun bedrijf ontstanen haar- afval te bewaren en aan den erkenden vakhandel af te leveren. Van deze ver plichting wordt dispensatie verleend, zoolang niet voor het geregeld afhalen daarvan wordt zorg gedragen. t een peereplu aupe en dicht doen in je moag”. Han schatert, nog meer van opluch ting, omdat ze niet meer zoo down en lusteloos erbij zit, dan om het verhaal. En? vraagt hij, als ze den schouw burg uitkomep, gaan we nog een af- zakker drinken, of ben je te moe? Te moe? Om elf uur? Waar zie je me voor aan? vraagt Nick. Zeg, ver veel jij iedereen zoo met je overdreven bezorgdheid, sinds je echt dokter bent? Wat zul je dan gauw uit je kennissen raken. JÖ bent iedereen niet, zegt Han. •- En je ziet er heel slecht uit En je zwijgt verder, tot ze lisky zitten. Luister eens, Nick, begint hij dan en ze hoort al, wat er komen gaat. Nu heb je er den heelen dag omheen gepraat, maar nu zou ik eindelijk wel eens antwoord willen hebben op wat ik je in mijn laatsten brief heb gevraagd. Ik— ik weet het niet, hakkelt ze. i 48 Nee, gewoon een kennis. Nog van trit Doornenburg. Een relatie van oom Victor, zegt Nick vlug. Waarom? Omdat ik graag weet met wien je hier omgaat, zegt hij effen. Je be grijpt toch, dat zooiets me interesseert. Als je Maandagmorgen op kantoor komt, zal ik de heele bovenverdieping voor je laten opdraven; zegt ze. Tot Janus toe. Dat is de bovenportier, een eenig type zeg, daar zou je nog plezier mee hebben. Die is onlangs voor het eerst in zijn leven ziek geweest. «Griep. En toen hij beter was, kwam hij bij ons allemaal informeeren, of we dat ook Wel eens gehad hadden, „zoo'n beroerd Met de eerste Duitsohe sol kachels K: nu turf, later mogelijk andere vaste brandstoffen. Petroleum: „Periode 13”, twee liter pe troleum; 11 Aug. tot 5 Oct.; voor kook- doeleinden. Honden- en kattenbrood: Van f tot en met 30 September wordt op bon no. 16 van de voederkaart voor honden beschik baar gesteld voor honden van: groep 1 en 2: 10 k.g hondenbrood; groep 3: 8 k.g.; groep 4: 5 k.g.; groep 5: 4 k.g.; groep 6: 3 k.g. Op bon no. 16 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IJ k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. De hooft??* UITKNIPPEN EN BEWAREN. Eén rantsoen is: Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gr. Beschuit, Wafels, Biscuits, Koekjes, of 140 gr. speculaas, koek, of 300 gr. cake, of 400 gr. gevuld klein korstgebak, of 500 gr. gevuld groot korstgebak, of 600 gr. taart, gebakjes. Bloem: 70 gr. tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend b’akmeel. Rijst: 250 gr. rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gr. havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, gruttenmeel, (gemengd meel). Gort: 250 gr. gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttenmeel, (ge mengd meel). Vermicelli: 100 gr. vermicelli, macaroni spaghetti. Maïzena: 100 gr. maizena. sago, aardappel meel, of 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Vleesch: 100 gr. vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gr. gerookt of gekookt vleesch, of 75 gr. gerookte worstsoorten, of 100 gr. gekookte worstsoorten, of 125 gr. leverartikelen, tongeworst, nierbrood of 150 gr. bloedworst, zure zult. Jam: 500 gr' jam, siroop, honing, enz. VOORTS ZIJN GELDIG: Zeep: bon 113 Algemeen, B-zeep van de zeepkaarten P en Q; B-toiletzeep van zeepkaart P 1 t.m. 30 Sept. Scheerzeep: bon J van textielkaart voor mannen; 1 t.m. 31 Dec. Brandstoffen: van kaart „haarden en kachels J”, bonnen 01, 02, 03, van „haar den en kachels K” 01, 02, 03, 04 en van „centrale verwarming L” de bonnen 01 t.m. 11; 24 Juni t.m. 31 Dec. Voorts bonnen 05, 06 en 07 „haarden en Dappere moedige mannen zijn het, de Nederlandsche vrijwilligers, die in de S.S. Standaard Westland hun leven hebben ingezet voor de verdediging van Europa‘tegen het bolsjewisme. Den geheelen veld tocht in Sovjet-Unie hebben reeds meegemaakt en vele staal tjes van ware doodsverachting heb ben zij betoond, daarmede het be wijs leverend, dat zij Hollandsche zonen zijn, nazaten van een roem rijk. geslacht. Neemt een voorbeeld aan deze Nederlanders en toont, dat ook gij niet achter blijft als er een beroep op u wordt gedaan. U kunt thans ook een steentje bij dragen aan het geweldige werk, dat ginds in het Oosten verricht wordt. Steunt gij de Nederlandsche ambulance, welke straks uitgezon den wordt om de gewonden, vriend zoowel als vijand, en aan de in nood verkeerende burgers hulp te verleenen. Stort uw bijdragen op girorekening 8— 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage 7 September t/m 4 October 1941. Artikel Suiker Koffie surr.' Tam BI. Br. Geb. Een wagen van de Duitsche intendance jaagt dóór een brandend dorp. (Atlantic-Holland) Over 1941 zijn deze cijfers als volgt: 378.000 h.a., waarvah 137.000 h.a. tarwe en 341.000 h,a. rogge. Met consumptieaardappelen waren be teeld in 1949 92.000 h.a., met fabrieks aardappelen 37.000 h.a., tezamen 129.000 h.a., en in 1941 resp. 117.000 en 43.000 h.a., samen 160.000 h.a., dus een vermeerdering met 31.000 h.a., waarvan 25.000 h.a. con-» uiteenzette voor de 13 gewestelijke sumptieaardappelen en 6000 h.a. fabrieks- J- nn ~l-- aardapelen. In het kader van den productieslag 1941 is verder vooral ook het scheuren van grasland reeds sterk geprogageerd. Gedurende het voorjaar is in rond 22.000 hectaren grasland de ploeg gezet. De actie voor den modernen weide- bouw heeft inmiddels overal in den lande reeds weerklank gevonden. Ook het in kuilen van gras volgens de Finsche methode, hetgeen een zeer belangrijke winst aan eiwit en zetmeelwaarde in het Wintervoeder beteekent, is dit jaar in zeer aanzienlijke mate toegenomen. Tenslotte heeft het verduurzamen ia silo’s door de propaganda voor-silobouw dit jaar een zeer groote vlucht genomen. Wat de koolzaadcampagne betreft, hiervan is een vermeerdering met onge veer 10.000 hectaren koolzaad dat van het grootste belang is voor de vetvoor- ziening sedert verleden jaar het resul taat. In de laatste jaren was gemiddeld niet meer dan 3000 h.a. met koolzaad be- teeld. Ten aanzien van den verbouw van stoppelgewassen, welke de veevpedervoor- kan worden geconstateerd, dat dit jaar hi totaal rond 115.000 hectaren daarmede 36 Brood; 36 Vleesch; 36 Vleeschw.; 36 Melk I; 37 Reserve (aard.). De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig verklaard; met uit zondering van die voor vleesch of vleesch waren, mogen reeds op den daaraan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dinsdag is n^t geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 27 Sept, niet meer geldig: kachelV°J^05?Ö6rÓ7“ en‘‘o8t' .haarden en Si verschil met vroeger van een zoodani- gen invoer dan vanzelfsprekend geen sprake zou kunnen zijn, indien de moge lijkheden van den eigen bodem niet tên volle zijn uitgeput. Te allen tijde dient te worden begrepen, dat om meer verbruik te kunnen bereiken eerst de productie dient te worden vergroot, aangenomen, dat de distributie op de juiste wijze geschiedt. Die vergrooting op agrarisch gebied te verkrijgen is zeker wel het voornaamste doel van den „productieslag” en daaraan mede te werken kan ieder rechtgeaard Nederlander, die hiertoe in de gelegenheid is, zich tot plicht jegéns zijn volk »ekenen. Ik kan nog niet besluiten, Han. Maar dat is toch abnormaal, zegt Han driftig. Ik heb nu toch werke lijk lang genoeg geduld gehad. Je hebt me nu alles bij elkaar bijna twee-en-een half jaar aan het lijntje gehouden. Dat lieg je, gooit ze eruit Je bent uit jezelf iederen keer teruggeko- men. En ik zal het je volstrekt niet kwalijk nemen, als je er nu genoeg van hebt Nou, dat antwoord laat aan duide lijkheid niets te wenschen over, zegt Han bitter. Dan hoeven we er verder niet over te praten. Ze schudt het hoofd, Nee, je moet het je heusch maar uit je hoofd zetten, Han. Wel zeker, dat is het beste. En dat gaat, ook zoo makkelijk. Eén twee drie/?, weg Nick. Kind, je weet niet, waar je het over hebt. Nee, dat zal wel niet, zegt Nick berustend. Allicht niet. Weet jij, wat het is om van iemand te houden, zooals ik van jou. nu al, zeker al vier jaar lang? Van dien avond van het studententooneel af, weet je nog wel? Denk je, dat je daar zoo maar een streep onder kunt zetten? Alsof ik ’t niet geprobeerd neb, alsof ik niet mijn best heb gedaan om je te Ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de land bouwproductie, werd bij besluit van den Rijkscommissaris van 19 Maart j.l. otjder voorzitterschap van oud-minister dr. F. E. Posthuma de commissie i welke sindsdien als „commissie-Post- huma” algemeene bekendheid geniet, vooral wegens haar activiteit voor den productieslag. Nu deze commissie een half jaar heeft gewerkt, zal het wellicht velen interes- seeren het oordeel van dr. Posthuina over de voorloopige resultaten van dien pro ductieslag te vernemen en omtrent de verdere maatregelen te worden ingelicht. Een redacteur van het A.N.P. heeft den oud-minister bereid bevonden daar over een en ander te vertellen in een vraaggesprek, waarbij mede aanwezig was de secretaris der commissie, ir. W: F. Gerhardt, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de voorbereiding van den productieslag en in wiens handen vooral de technische leiding daarvan is gelegd. Aan dit gesprek ontleenen wij het vol gende. Dr. Posthuma verklaarde over het tot- Butoe behaalde resultaat niet ontevreden te zijn. Wil Nederland zichzelf kunnen voeden, dan dient er in de allereerste plaats voor gezorgd te worden, dat broodgraan en aardappelen in voldoende mate ter beschikking komen. In 1940 waren met broodgraan beteeld 362.000 h.a., waarvan 134.000 h.a. tarwe en 228.000 h.a. rogge. Met de verzoeting van het IJssel- meerwater is de vangst van zoetwatervisdh in Zwartsluis sterk gestegen. Dagelijks worden hier duizenden kilo’s zoetwatervisch naar alle oorden van ons land ver zonden. Snoeken en snoekbaarzen van 15 pond zijn geen zeldzaamheid. (PolygoonSagers) vergeten, toen je me dezen zomer zoo kalm in den steek liet. Ja, dat weet ik, zegt Nick kalm. Daar weet ik alles van. En ik zou je wel aanraden, om ’t in het vervolg op een minder stomme manier aan te leggen. Er zijn toch bendes aardige meisjes van je eigen slag, waar je ten minste mee kunt trouwen. Een medicus kan toch niet ongetrouwd blijven. Han is bleek geworden. Ja, nu weet ik inderdaad genoeg, zegt hij. Als jij zoo ijskoud, zoo on verschillig kunt praten over iets, waar over ik me tegenover jou doodge schaamd heb, al dien tijd... Nee, als je woedend was geweest, als je gezegd had, dat je me dèèrom nooit meer zien wou, dan... dan had ik toch nog hoop gehad. Maar nu... J a. Ze weet niet, wat ze moet zeggen, kan geen troostwoorden bedenken. Wil je even een taxi voor me la ten aanrukken? vraagt ze. Zwijgend zitten ze tegenover elkaar, tot de portier komt waarschuwen. Dag Han, zegt ze, als ze op de stoep staan. Dank je nog wel voor den gezelligen avond en ’t beste hoor. Ik... ik hoop,, dat je heel gelukkig.zult worden. - Tfr*4" 1 Jij. Dwars door het meest WestelijlT stadsdeel van Rotterdam loopt een pijpleiding, ten behoevrf van de ophooging met zand van de terreinen langs de Schie, welke bestemd zijn tot vestiging van industrieën. .(PolygoonrHo£) ,^-y?* 25 September t/m 13 October 1941. Bon Boter 36-37 Vet 36-37 beteeld zijn geworden, hetgeen een sterke vermeerdering tegenover vorige jaren beteekent. Het programma 1941/42, omvat tien punten, te weten: 1. Geen plekje cultuur grond mag onbenut blijven, terwijl de cultuurtoestand van den bodem zoo gun stig mogelijk moet zijn. „Geen plekje onbenut” geldt niet alleen voor den boe- rengrond, doch ook voor parken, plant- i, soenen, bouwterreinen en mede voor par ticuliere tuinen. De goede cultuurtoestand van den bodem wordt uiteraard vooral door een goede waterhuishouding bevor derd Verbetering van de ontwatering ingesteld, vormt veker een der belangrijkste punten van <jen Nederlandséhen productieslag. 2. De grootst mogelijke oppervlakte bouwland. Dus: scheuren van alle gras land, dat daarvoor nog in aanmerking komt. 3. Gebruik van deugdelijk, zooveel mogelijk dus van door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N.A.K.) goedgekeurd zaaizaad en pootgoed, dat, wat het eerste betreft, deugdelijk gereinigd en ontsmet dient te worden. 4. Op peil houden van den verbouw van broodgraan en aardap pelen, zoomede uitbreiding van den kool- zaadverbouw. 5. Plantenziéktenbestrij- ding. 6. Moderne weidebouw. 7. Verbouw van stoppelgewassen. 8. Deugdelijke mest en gierbewaring. 9. Verbetering van de productie-eigenschappen en van den ge zondheidstoestand van onzen veestapel. 10. Rationaliseering van den paarden- arbeid. In een nadere toelichting op deze pun ten zeide dr. Posthuma nog, dat het scheuren van grasland op dit oogenblik zeker het belangrijkste punt van den productieslag ik Indien op den duur nog een 100.000 h.a. grasland wordt gescheurd, zou hiermede de voedselpositie van ons land reeds aanmerkelijk zijn verbeterd, terwijl dan nog maar 7J pCt. van het grasland in bouwland is omgezet. Voor den langeren duur hebben vooral de punten„De moderne weidebouw”, waardoor de opbrengsten van ons gras land nog enorm verhoogd kunnen worden, en „deugdelijke mest- en gierbewaring”, hun speciale beteekenis. Bij de tot uitvoering brenging van het programma, is naar dr. Posthuma voorts -- j- --com missies en de 90 streekcommissies en een ruim tienmaal zoo groot aantal buurtcom- missies, een belangrijke taak weggelegd. Tenslotte werd dr. Posthuma de volgen de vraag gesteldDoor de oorlogsomstan digheden, nu het transport ook binnen continentaal-Europeesch verband tot het uiterste beperkt moet worden, zijn wij practiSch uitsluitend op onszelf aangewe zen. Zal deze toestand zich naar uw mee- ning in de toekomst bestendigen? Deze vraag kan ik kort en bondig met neen beantwoorden. Is thans de leuze „Nederland voedt zichzelf” in elk opzicht op haar plaats, in de toekomst zal dat zichzelf voeden, ongetwijfeld in breeder verband gezien moeten worden. En in dat breederé verband, in het verband name lijk van het nieuwe Europa, zal, althans' naar mijn meening, NeÓerland op agra risch gebied vooral als veredelingsland op treden. Zoo bezien zal er dan zeker een uitwisseling bijv, van uit te voeren zui velproducten tegen in te voeren kracht- voeder geschieden. Waarbij ik dat kracht voer uiteraard niet in de eerste plaats uit overzeesche landen, doch voor alles uit ziening in hooge mate ten goede komen, een ander deel van Europa bijv, den f West-Rusland aangevoerd ijl en dat is mede een groot 1 stad van de Oekraïne Kief viel 19 dezer Dag Nick, ga je goed. Ze ziet tranen in zijn oogen, ziet, hoe hij met groote stappen onverschillig wegsjokt, direct nadat het portier ach ter haar is dicht gevallen. Een seconde weifelt ze... hem nog terugroepen? Zeg gen, ik heb me vergist... ik wil je niet voorgoed missen, ik wil alleen maar tijd om over dat andere heen te komen...? De chauffeur heeft al ingeschakeld, rijdt weg. En ze houdt hem niet tegen, laat niet omdraaien. Want ze ziet weer den foyer van den schouwburg en Frank, die haar lachend aankjjkt Er over heen komen? Dan kan Han wel wachten, tot hjj een ons weegt, Den volgenden middag, als Nick lan derig op haar kamer omhangt, brengt de juffrouw een brief. Carlton-Hotel? Van Han? Tóch nog? Lieve Nikker, leest ze. Ik kan de gedachte niet van me afzeiten, dat ik me misschien gisteravond toch vergist heb en dat misschien die onverschillig heid van jou diende, om je verdriet te verbergen over de viegelachtige 'manier, waarop ik me in Utrecht heb' aange steld. Als dat zoo mocht zijn (en ik weet niet, waar ik de stomme ver waandheid vandaan haal om het te ver- onderstellen) wil je me dan nog één Akans geven, Nick? EeMntatonrd. uan ial Aiuchft-«eL -x nueio BssaitoaiSM AAX»AH>«t.XIBKT< VOOÜiraMBN BW

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5