het van DE STRUD IN HET OOSTEN De verjaardag driemogendhedenpact Zaterdag 27 September. 1941. Mo. 17991. VERDUISTEREN Extra bericht het Duitsche van Opperbevel Beslissend resultaat Richtsnoer van practische politiek in Europa en Oost-Azië Distributie van vaste brandstoffen Succesvoüe Duitsche luchtbombardementen EUROPA OP ALLE FRONTEN De Bezuiniging op de aanvankelijk GROOTE SLAG BIJ KIEF IS GEËINDIGD Vijf kleine staten reeds samenverbonden met het pact i De dagen korten reeds: denkt om uw verduistèringsplicht Dat nooit Heden: o. 7.28 u. n.m. tot 7.34 u. v.m. Morgen: v. 7.26 u. n.m. tot 7.36 u. v.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Koning Christiaan 71 jaar Japan’s leiding in Oost-Azië De leiding van de as algemeene regeling voor het a.s. winterseizoen 665.000'Gevangenen en enorme buit ontworpen regeling nood- zakelyk Wapenbroederschap op de slagvelden in het Oosten VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR Het militaire doel Opbouw van biijvenden vrede COURANT HAAGSCHE PRUS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: I i i i I I i i i i i i i i i i i i ra I I I t I I I I I toeslag te in „K” voor worden iv I Heden is het een jaar geleden, dat het driemogendhedenpact tusschen Duitsch- land, Italië en Japan gesloten werd. De herinnering aan deze gebeurtenis werpt de vraag op, meldt het A.N.P. uit Berlijn, hoe de uitwerking van het pact ge weest is. Het driemogendhedenpact was gebaseerd op drie groote gedachten. Het wilde de volkeren verbinden, welker idealen en belangen gelijk zijn. Het zocht voor de practische politiek van deze staten een gemeenschappelijk diplomatiek instrument te verschaffen. Tenslotte was het gedacht als kristallisatiepunt van een nieuwe ordening in het algemeen. Al deze verwachtingen zijn uitgekomen op een wijze, die Berlijn, Rome en Tokio aan het einde van het eerste jaar met voldoening vervult. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. i i i Gelukwensch van Hitler De Führer heeft den koning van De nemarken ter gelegenheid van diens ver jaardag telegrafisch gelukgewenscht. evenwel rantsoenen voor doeleinden en met ruimten doeleinden, met de kachels i ruimten in Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. de categorie kamer gedu- Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. De herdenking De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: ter gelegenheid van den verjaar dag der totstandkoming van het drie mogendhedenpact op 27 dezer had gister middag in de Ausland Presse Club te Berlijn een persontvangst plaats voor de persvertegenwoordigers der bij het pact aangesloten landen. Ook de diplomatieke vertegenwoordigers dier landen en leden van hun gezantschapspersoneel waren daarbij aanwezig Naar wij vernemen, zal heden waar schijnlijk ter plaatse waar de Rijksminis- ter van buitenlandsche zaken vertoeft een aan de tijdsomstandighedn aangepaste feestelijke herdenking van den histori- schen dag gehouden worden. Wij blijven toch niet passief als onze minder met aardsche goederen bedeelde landgenooten zich in den komenden win ter extra beperkingen zullen moeten op leggen? Welaan dan: tast flink in uw beurs als begin October de lijst voor de eerste Winterhulpcollecte wordt aangeboden. 5 Maan: J7 Sept, onder 11.58 u. nam. 28 Sept, op 3.52 u. n.m. 29 Sept, onder 12.59 u. v.m. op 3.36 u. nam. mannen als Alexander den Grooten, Cae sar en Napoleon verbleken moet. Elk dezer slagen overtreft die van Tan nenberg, in den vorigen oorlog, in afme ting, in de aantallen der er bij betrokken troepen en in de massa’s oorlogsmateriaal, die werden ingezet. Toen werden de le gers van den Tsaar vernietigend geslagen, nu hebben de Sovjettroepen dit lot ge deeld Er is een opvallend verschil in de ver houding der aantallen gemaakte gevan genen en dat van het buitgemaakte oor- logsmaterieel hier en in den slag van Bya listock. Dat men ten Oosten van Kief tegenover ongeveer 700.000 gevangenen niet de dubbele hoeveelheid pantserwa gens enz. buit maakte van dat in den slag bij Byalistock, waar ruim 350.000 gevan genen werden gemaakt, en -3000 gevechts wagens buiten gevecht gesteld, levert een typisch bewijs voor de stelling, dat de Duitsche legers hier de aanvalstroepen der Sovjets vernietigden, die kwistig met modern oorlogsmaterieel waren uitgerust, terwijl ten Oosten van Kief de verdedi- gingstreepen werden vernietigd. Aan de Poolsch-Russische grens brak de Duitsche Weermacht het aanvalsfront, in de Oekraïne het verdedigingsfront der Sov jets. Twee slagen van dit kaliber zal ook de geweldige macht der heerschers van het Kremlin niet kunnen verdragen, waarbij de tijd, hoelang de resten van de legers het nog zullen kunnen uithouden, van wei nig beteekenis is. Ter aanvulling op het Weermaohtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde nog het volgende In een onwaarschijnlijk korten tijd nadert de reinzenslag in het ge bied ten Oosten van Kief zijn einde. Vol gens het Weermachtbericht van gisteren kan binnenkort reeds de vernietiging van de laatste resten van den vijand daar wor den verwacht. Het aantal krijgsgevange nen weerlegt de beweringen van den te genstander, yolgens welke Boedjenny er in geslaagd zou zijn zijn legers in hoofd zaak aan omsingeling te onttrekken. De gevolgen der Sovjet-verliezen zullen zich ook in de toekomst nog doen geyoelen. De Sovjets tasten thans door tegenaanval len het Duitsche front af, om na te gaan, op welke plaatsen nieuwe Duitsche offen sieve opmarschen verwacht moeten wor den. Al is het seizoen ook reeds ver ge vorderd, men heeft toch overal reeds in gezien, dat ook in de wintermaanden geen vermindering kan worden verwacht van den druk der Duitsche troepen op de Sov- jetlegers. Van bevoegde zijde verneemt het D. N. B., dat sterke formaties van het Duit sche luchtwapen Donderdag de Sovjet- stellingen in het Zuidelijkste deel van het Oostelijke front met succes hebben aan gevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bestookten vijande lijke infanterie- en artilleriestellingen. Een zware regen van bommen sloeg talrijke bunkers en mitrailleurnesten der bolsje wisten stuk. Door vuur der boordwapens en welgerichte bommen op de door de Sovjets bezette plaatsen, raakten de voor dekking gebruikte huizen in brand. Ver scheidene «succesvolle treffers vernielden een belangrijk spoorwegtrajeet. In het gebied ten Zuidoosten van de Desna veroverden Duitsche troepen na hevige gevechten een groot plaatsje en zuiverden het strijdgebied van verstrooide Sovjetstrijdkrachten. In het verloop van deze gevechten en zuiveringsacties wer den door de Duitsche troepen in totaal 3000 gevangenen gemaakt, Sovjetpantser- wagens en stukken geschut Werden buit gemaakt of vernield. Tegenaanvallen der Sovjets afgeslagen Op een plaats in den Zuidelijken sector ondernamen de bolsjewisten Donderdag na voorbereiding van de artillerie, een concentrischen aanval op de Duitsche stel lingen, met het doel, een door de Duit- sohers ingenómen plaatsje te heroveren. Zij wierpen sterke strijdkrachten in het vuur, doch de aanvallen werden met zwa re verliezen voor de Sovjets afgeslagen. Ook in den Noordelijken sector werden stellingen en troepenconcentraties met succes met bommen van allerlei kaliber bestookt. Talrijke vijandelijke artillerie ën luchtafweerstellingen werden met vol treffers buiten gevecht gesteld. Bomtref- fers op veldversterkingen der inax-infan- terie brachten den bolsjewisten zware ver liezen toe. Groote verwoestingen werden aangericht in wagenparken. Welgerichte bommen verbraken een spoorwegtraject en staken talrijke door den' vijand bezette plaatsen in brand. Op het Ladoga-meer hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een convooi aangeval len. Zes schepen werden met bomtreffers tot zinken gebracht en 3 andere schepen bij een landingspoging met bommen ge troffen. Na een luchtaanval op munitiefabrieken der Sovjets, werden groote ontploffingen en branden waargenomen. In den Zuide lijken sector viel het luchtwapen voorts aChterwaartsche verbindingen van den vijand aan. Groote hangars van een ravi- tailleeringskamp kregen voltreffers en raakten in brand. De luchtactie aan het Finsche front Over de luchtactie aan het Finsche front is te Helsinki bekend gemaakt, meldt het D.N.B.dat deze wegens het ongunstige weer, in de laatste 2 dagen slechts zwak is geweest. Woensdag haalde de afweer op den grond 1 bommenwerper neer en den dag daarop 2 gevechtsvliegtuigen. Voorts zijn 2 vijandelijke machines, welke gedwongen waren te landen, in Finsche handen gevallen. Sovjet-verliezen in de lucht Duitsche jagers hebben, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, aan het Oostelijke front bijzonder veel succes ge had. In luchtgevechten schoten zij 31 ma chines neer, 10 vliegtuigen werden door afweergeschut neergeschoten en 25 op den grond vernield. Volgens tot dusver ont vangen berichten verloren de Sovjets Donderdag in totaal 66 machines. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. j. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekft. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Koning Christiaan van Denemarken vierde gisteren zijn 71sten verjaardag. In geheel Denemarken bracht het volk hem spontane huldeblijken. Vooral in Kopen hagen ’s konings Kopenhagen, zooals men hier wel zegt waren de straten gelijk een zee van vlaggen en bloemen. Cm negen uur ’s morgens verzamelde zich een menigte van naar schatting 60.000 menschen voor het koninklijk paleis. Men begon nationale liederen te zingen. Toen de koning, de koningin, het kroonprinse lijk paar en diens kinderen het balkon betraden, zette de menigte het volkslied in. De koning hield een rede, waarin hij verklaarde: Harde tijden gaan langzaam voorbij, doch alles ligt in Godes hand. Als wij ons in waardige eensgezindheid gedra gen, dan zullen wij Denemarken het beste kunnen dienen.” ge- aanmerking komt, maar is de inhoud van (centrale verwarming) hebben ontvan gen, zullen ten hoogste nog 27 bonnen Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Perscommentaren Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van het driemogendhedenpact wijzen de Duitsche bladen op de lotsge- meenschap van drie jeugdige, krachtige, en militaire volkeren van tezamen 250 millioen menschen, die vastbesloten zijn voor hun plaats in deze wereld te vech ten. De bladen schrijven, dat dit bondge nootschap der driemogendheden bezield is door het beginsel der beperking van elk tot zijn leefruimte, om gemeenschappelijk te weerstaan aan de krachten der vernie ling. die niet streven naar rechtsgelijkheid doch naar wereldheerschappij, niet naar herstel van den vrede, doch naar verlen ging en uitbreiding van den oorlog. Dit blok van ordening heeft zijn bestaansrecht bewezen. Op den verjaardag van het driemogend hedenpact wijst de Italiaansche pers op de groote beteekenis van dit diplomatieke instrument. De „Popolo d’Italia” schrijft, dat dit pact een solide en blijvende grond slag vormt voor de solidariteit der jonge volkeren. Gemeenschappelijke belangen in geestelijk, politiek en sociaal opzicht heb ben tot de toenadering en solidariteit der drie landen tegen Engeland’s wurgingspo- gingen geleid. Japansche bladen wijzen op de succes sen der asmogendheden in het afgeioopen jaar en spreken de verwachting uit. dat het driemogendhedenpact zich zal hand haven om de nieuwe ordening van de we reld uit te voeren. Boodschap van Konoje aan het Italiaansche volk. De Japansche ministerpresident, prins Konoje heeft den correspondent te Tokio van de „Popolo d’Italia” de volgende bood schap voor het Italiaansche volk overhan digd: „Sinds den dag van de onderteeke- ning van het driemogendhedenpact is een jaar yerloopen. In dien tijd heeft de we reldsituatie een snelle wijziging onder gaan. Onder de leiding van Z.M. den Kei zer van Italië en van den Duce heeft het Italiaansche volk moedig het hoofd gebo den aan dezen toestand en zich geweldige inspanningen getroost om de nieuwe or dening van Europa te stabiliseeren. Voor deze inspanningen betuig ik mijn bijzon dere hoogachting en ik zou bij deze ge legenheid uiting willen geven aan de hoop dat uw roemvol land in de toekomst geluk en welvaart beschoren moge zijn”. worden geldig verklaard, waardoor een maximum van 38 eenheden bereikt wordt. Waar een vermindering van boven genoemde rantsoenen niet uitgeslo ten is, dient de grootste zuinigheid te worden betracht. Zooals reeds hierboven is medegedeeld, heeft bij de vaststelling van de rantsoe nen de bedoeling voorgezeten, dat in het algemeen alle verbruikers één kamer zullen kunnen verwarmen. Er doen zich echter zeer vele gevallen voor, waarin verwarming van meer dan één kamer noodzaklijk is, namelijk van bepaalde kamers of ruimten, welke voor bijzon dere doeleinden bestemd zijn. Onder deze ruimten voor bijzondere doeleinden wor den verstaan: kantoren aan huis, winkels, spreek- en behandelingskamers van art sen enz. Evenals in Europa zijn ook in Oost- Azië de denkbeelden van het driemo gendhedenpact meer en meer tot de richtsnoer eener practische politiek ge worden, welke door Japan krachtig ge leid, door de instemming van Duitsch- land en Italië gesteund wordt. De erken ning van Nanking door de as was daar bij een even belangrijke gebeurtenis als de. succesvolle Japansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Indo- China en later de militaire samenwerking tusschen Frankrijk en Japan in Indo- China, welke met volledige instemming van Vichy tot stand kwam. Met het ver- leenen van bepaalde militaire rechten aldaar is de in het driemogendhedenpact neergelegde aanspraak van Japan op leiding in Oost-Azië voor de eerste maal ook erkend door een mogendheid, die zelf niet tot de onderteekenaars van deze overeenkomst behoort. Nog meer landen bij het drie mogendhedenpact? In gewoonlijk goed-ingelichte kringen te Berlijn acht men het niet onmogelijk, meldt de A.N P.-correspondent, dat het aantal bij het driemogend,hedenpact aan gesloten staten weldra zal worden uit gebreid. Natuurlijk kan tevoren noch een datum noch een naam genoemd worden. Wat den datum betreft, zou de verjaar dag van het pact daarvoor een uitge zóchte gelegenheid zijn. Het lidmaatschap staat theoretisch voor eiken staat open, mits deze maar de nieuwe ordening erkent en het zijne er toe wil bijdragen, dat de funeste over- heersching van internationaal Jodendom en plutocratie worde weggevaagd. De practijk sluit dan wel b.v. de Zuidameri- kaansche staten uit, wijl deze vooral tegenwoordig onder een ongehoorden druk van de zijde van Washington leven. Toch blijft er nog een heele kring van landen, voor welke het lidmaatschap van het pact naast theoretische ook practische waarde heeft. Wij noemen Finland, Spanje. Zwe den, Portugal, Zwitserland, Turkije. Waarbij speciaal gedacht mag worden aan de naties, die in offervaardigheid en Europeeschen zin aan den algemeenen strijd tegen het bolsjewistische gevaar deelnemen. Op deze basis zijn er nog heel wat andere Europeesche staten die voor toetreding in aanmerking kernen. Vast staat in ieder geval, dat de as ook op diplomatiek terrein niet stil zit. den daar schouder aan schouder om hun gemeenschappelijk opbouwend werk eens en voor altijd te beschermen tegen de krachten der verwoesting. In den Euro peeschen sector is daarmede van de on- derteekenende mogendheden van het drielandenpact een onwrikbare lotsge- meenschap ontstaan. Wat voor de Ooste lijke Peripherie van Europa geldt, waar Duitschland de strijdenden aanvoert, geldt voor den Zuidelijken rand van het continent, waar Italië de voornaamste last van den strijd draagt. Het drie mogendhedenpact maakt de Middelland- sche Zee weer tot een Europeesche zee en de leefruimte van de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche leefruimte, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zonder hetwelk de Middellandsche Zee een zee zonder historie zou zijn. Aan de oevers van de Middellandsche Zee staan thans Duitsche en Italiaansche soldaten om aan dezen eisch kracht bij te zetten en daarmede een gebied te herwinnen, dat aan Europa op nauwelijks minder kunstmatige wijze ontvreemd was als het Europeesche Rusland. Het bevestigt de aanspraak op leiding van de as in het Groot Europeesche ge bied, en de aanspraak op leiding van Japan in het Oost-Aziatische gebied. Het verschaft voor de eerste maal het begrip eener ordenende macht en het verzekert voor de motiveering en de handhaving van deze aanspraak de wedérkeerige on dersteuning van de drie mogendheden. Noch zijn politieke noch zijn militaire factoren dragen een agressief karakter. De eerste twaalf maanden van zijn be staan hebben dit op indrukwekkende wijze aangetoond. De politieke bepalingen van het verdrag waren van tevoren zoo opgesteld, dat zij op andere volkeren niet afschrikwekkend maar aantrekkelijk moesten werken. Het driemogendheden- Naar aanleiding van het bovenstaande speciale bericht kan het volgende worden opgemerkt Sedert den aanvang der oorlogshande-* lingen in September 1939 hebben zich vier groote slagen voorgedaan waarvan reeds drie beslissend waren voor de daarbij be trokken tegenstanders der Duitsche Weermacht. D« eerste had plaats in de Weichsel- bocht en maakte een einde aan den Pool- schen weerstand en daarmee weldra aan den Poolschen staat. De tweede werd ge leverd op den militair-historischen bodem in de omgeving van Artois; daar stortte' Frankrijk’s militaire apparaat ineen onder de mokerslagen van- de Duitsche legers. De derde beslissende slag trof de voor den aanval op Duitschland gereedstaande Sovjetlegers achter Byalistock, waardoor de onmiddellijke bedreiging van het Duitsche grondgebied en daarmee die van het geheele West-Europeesche continent, ''voorgoed werd afgewend. Thans is de vierde en wellicht de groot ste van deze reeks ten Oosten van Kief gestreden en door de Duitsche troepen op weergalooze wijze tot een éclatante over winning gevoerd. Deze opeenvolgende enorme successen stempelen den opperbe velhebber der Duitsche Weermacht, Adolf Hitler, tot den groctsten veldheer aller .tijden, bij wien vergeleken de glans van X UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 September (D.N.B.) X Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: X De' groote slag bij I.ief is geëindigd. In een omsingeling van twee kanten X is het over een geweldige oppervlakte gelukt de verdediging aan den Dnjepr te ontwrichten en 5 Sovjet-legers te vernietigen, zonder dat ook l maar zwakke troependeelen zich aan de omsingeling konden onttrekken. I Tijdens de operaties, welke geschiedden in zeer nauwe samenwerking van leger en luchtwapen, werden in totaal 665.000 gevangenen gemaakt, X 885 pantserwagens, 3718 stukken geschut en ontelbare hoeveelheden ander X oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den 1 vijand zijn weer zeer hoog. Hiermede is een overwinning behaald in een l veldslag, zooals de geschiedenis tot dusver nog niet gekend heeft. Het uit- buiten van dit succes is thans in vollen gang. X I Regeling bijzondere categorie haarden Voor de huizen, die gestookt worden met haarden en kachels ia regeling voor de verstrekking voor ruimten met bijzondere doeleinden reeds bekend, ter wijl de regeling voor pensionhouders en kamerverhuurders' in de categorie „haar den en kachels” eenige dagen geleden is gepubliceerd. Nieuwe regeling voor ruimten ten met bijzondere doeleinden in de categorie centrale ver warming. Tengevolge van de omstandigheid, dat de verstrekking voor ruimten voor bij zondere doeleinden voor verbruikers in de categorie „centrale verwarming” viel onder de regeling inzake den toeslag voer groote huizen, was het aanvankelijk niet noodzakelijk om voor de verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden een aanvullirfg op de bestaande distributie- regeling te ontwerpen. Nu echter de toe slag voor groote huizen in de categorie „centrale verwarming” niet zal worden ge geven, is voor de extra verstrekking voor deze ruimten een nieuwe regeling ge maakt, waarin bovendien de toewijzing voor pension en kamerverhuur is opgeno. men. Deze regeling is eveneens van. toe- pasing op flats, waarin 4 of minder flat- of étagewoningen door middel van één centrale verwarmingsinstallatie worden verwarmd en waarvoor tot nu toe slechts één bonkaart L. is uitgereikt. Volgens de ontworpen regeling wordt alleen een extra rantsoen gegeven voor ruimten met bijzondere doeleinden, waar radiatoren aanwezig zijn, echter slechts voor zoo ver de inhoud van deze ruimten samen met den inhoud van de overige ver- Thans zal zoodanige dat: 1. alle verbruikers „haarden en kachels” één rende den winter zullen kunnen verwar men, zoodat geen onderscheid tusschen de verbruikers al naar gelang hun huis 1 t/m 4 of meer dan vier kamers telt, meer zal worden gemaakt; 2. alle verbruikers in de elf en voor houders van kaarten maximaal twaalf eenheden vaste brand stoffen zullen beschikbaar steld.. Voor verbruikers, die een kaart „L” houd van de overige vertrekken, waarin radiatoren aanwezig zijn, grooter is dan 300 kub. m. Verbruikers in de categorie .Cen trale verwarming” voor bijzondere waarin geen radiatoren aanwezig zijn. Verbruikers, die in dit geval verkee- ren, vallen niet onder bovenstaande rege ling. Voor hen wordt evenwel de moge lijkheid geopend om voor de ruimten met bijzondere doeleinden toch een toeslag te verkrijgen, zij dienen zich daartoe vóór 15 October a.s. tot den plaatselijken distribu- tiedienst te wenden. Zij komen evenwel alleen in aanmer king voor een extra verstrakking indien de inhoud der woonvertrekken waarin ra diatoren aanwezig zijn tezamen met den inhoud der ruimten voor bijzondere doel einden grooter is dan 300 kub. meter. Nieuw aanvraagformulier voor ruimten met bijzondere doelein den „centrale verwarming” De verbruikers in de groep „centrale verwarming” die volgens de oude regeling in aanmerking kwamen voor een extra toeslag voor buitenmuren of huizen, waarvan de totale kubieke inhoud van de van een radiotor voorziene vertrekken, meer bedraagt dan 300 kub. meter hebben in sommige gevallen reeds aanvraagfor mulier MD 114, waarop de gegevens, be- noodigd voor de berekening van dezen extra toeslag waren vermeld, bij de plaat selijke distributiediensten ingediend. Deze aanvragen zijn thans ongeldig ver klaard. In verband hiermede dienen de verbruikers in de categorie „centrale ver warming” die op grond van het boven staande in aanmerking meenen te komen voor een extra toeslag voor ruimten voor bijzondere doeleinden, een nieuw aan vraagformulier md 120 op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken tijdstippen bij deze diensten af te halen. Ideologisch heeft het driemogend hedenpact de door het nationaal socia lisme vernieuwde idee van het Duitsche Rijk, de in het fascisme herboren idee van het Imperium Romanum en de oude Japansche keizerlijke idee tot een ont moeting geleid, aan welker geestelijke stootkracht de rest van de wereld niets gelijkwaardigs tegenover kan zetten. Elk van deze wereldbeschouwingen ademt een wil tot vernieuwing, een geestelijke dynamische kracht, waaraan geen den kend mensch zich kan onttrekken. Hun samenwerking evenwel voor den geeste lijken wederopbouw van de wereld geeft aan de practische politiek der drie mo gendheden een rechtmatigen ethischen grondslag. Het driemogendhedenpact vormt zoowel een begrenzing als een verbinding. 2. alle verbruikers in de categorie „centrale verwarming” de verwarming met' betrachting van de uiterste zuinig heid zullen kunnen stoken en tijdens een eventueele vorstperiode bevriezing van het buizennet kan worden voorkomen. De toeslag voor groote huizen zal daar bij niet worden verstrekt. De toeslag voor de huizen met meer dan twee vrijstaande buitenmuren is zoowel voor de categorie „haarden en kachels” als voor de categorie „centrale verwarming” komen te vervallen. Rantsoenen voor particuliere verbruikers met haarden en kachels en centrale verwarming verband met het bovenstaande die- De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Tengevolge van de zorgelijke kolen positie is het noodzakelijk gebleken een bezuiniging in de ontworpen distributie- regeling voor vaste brandstoffen aan te brengen. Als gevolg van deze bezuiniging zullen verschillende rantsoenen moeten worden verminderd en voorgenomen extra-verstrekkingen geen doorgang kun nen vinden. Teneinde echter te voor komen, dat de beoogde rantsoenvermin- dering op de eene categorie verbruikers zwaarder drukt dan op de andere, is thans een nieuwe verdeeling der vermoedelijk beschikbare hoeveelheden opgesteld, waarbij getracht is aan alle verbruikers een rantsoen te verstrekken, waarmee aan zekére minimum verwarmingseischen kan worden voldaan. De aanvankelijk ontworpen regeling Het oorspronkelijk opgezette plan had tot doel te bereiken, dat: verbruikers in de categorie „haarden en kachels” met 1 t/m 4 kamers één kamer gedurende den winter zouden kun nen verwarmen verbruikers in de categorie „haarden en kachels” met meer dan 4 kamers één kamer gedurende den winter zouden kun nen verwarmen en zoo nu en dan in een tweede kamer zouden kunnen stoken verbruikers in de categorie „centrale verwarming” hun verwarming matig zou den kunnen stoken, ook indien zij een groot huis bewonen. Bovendien zou een toeslag gegeven worden, indien een huis meer dan twee vrijstaande buitenmuren bezat. Richtlijnen voor de nu vast gestelde regeling getracht worden verstrekken, pact wilde geen geheim politiek docu ment zijn, welks uiteindelijke doeleinden, in het duister lagen. Het zag af van breedvoerige argumentatie en deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijk heid en het gezonde verstand. Het indrukwekkende aantal landen, dat zich de laatste twaalf maanden bij het driemogendhedenpact heeft aange sloten, bewijst, dat deze bedoeling be grepen. is. De diplomatieke geschiedenis kent geen gebeurtenis, waarin een staats verdrag een dergelijke aantrekkings kracht heeft uitgeoefend als het drie mogendhedenpact. Slowakije, Hongarije, Roemenië, Boelgarije, Kroatië zagen elk voor zich in, dat hier voor de eerste maal in de Europeesche geschiedenis een practische mogelijkheid geboden» werd hun politiek in één verband tezamen te brengen, dat tevens de spreektribune is van de toonaangevende groote mogend heden van Europa. In het driemogend hedenpact werd dê nieuwe Europeesche ordening niet gedicteerd, maar opge steld. Het veroorloofde de volledige ont wikkeling van de nationale mogelijk heden, de volkomen vervulling van den wensch naar politieke zelfbeschikking en naar gelijktijdige economische samen werking van allen met allen. De in het driemogendhedenpact ver bonden Europeesche staten bezegelen thans hun wensch naar politieke samen werking door de wapenbroederschap op de slagvelden van het Oosten. Zij strij- In nen verbruikers, die een kaart J (1 tot en met 4 kamers) of K (meer dan 4 kamers) hebben ontvangen, eg- rekening mede te houden, dat hiervan nog ten hoogste acht bonnen, elk voor één eenheid vaste brandstoffen, zullen worden aangewezen, zoodat voor het geheele stookseizoen voor houders van kaarten „J” maximaal trekken, waar radiatoren zijn, grooter is Militair gezien streeft het driemogend hedenpact het Joel na elke nieuwe uit breiding van den oorlog te bemoeilijken. Evenals het politieke deel der overeen komsten een uitnoodiging tot alle landen om medewerking behelsde, die geneigd heid vertonnen voor, de vorming van een nieuwe ordening, wilde het militaire deel een waarschuwing richten tot allen het werk niet te verstoren. Deze waarschu wing is niet onopgemerkt gebleven. De militaire defensieve clausules van ’t drie mogendhedenpact vormen heden een niet te ontkomen factor in de overwegingen van hen, die verlangen naar een uitbrei ding van den oorlog over de geheele wereld. De uitdager weet thans, welke de reactie zou zijn van de landen, die in het driemogendhedenpact vreenigd zijn. Het driemogendhedenpact tenslotte heeft zich daardoor weten te handhaven, dat het midden in den oorlog den eersten steen legde voor den opbouw van een veiligen en biijvenden vrede. Het is zon der meer geworden tot het getimmerte en de omlijsting van de politieke toe komst van een geheele reeks volkeren in twee werelddeelen. Steeds krachtiger heeft men de in het driemogendhedenpact neergelegde gedachte gezien als de Magna Charta eener nieuwe betere wereld. Hier werkte een natuurwet, welke een disci pline van staatslieden wist om te zetten in practische constructies die ten voor- deele zijn van alle betrokkene». Het drie mogendhedenpact weet zich te handhaven omdat het aan elk volk de voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daarbij toch het groote verband van het leven der staten onderling in het oog houdt, zonder welke onze kleiner gewor den wereld op den duur niet bestaan kan. dan 300 kubieke meter. Heeft men dus b.v. een kantoor aan huis, dat voor een extra verstrekking in kantoor en woonvertrekken samen kleiner dan 300 kubieke meter, dan wordt dc toe. slag niet gegeven. Is de inhoud van kan toor en woonvertrekken samen b.v. 400 kub. M., terwijl de inhoud van het kan toor 200 kub. M. bedraagt, dan wordt slechts een toeslag voer hei kantoor ge geven op basis van 100 kub. M„ daar de toeslag immers slechts wordt verstrekt voorzoover de inhoud van de ruimte voor bijzondere doeleinden tezamen met den in-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1