V OOR DEN PUZZELAAR LIKEUREN Eén kwaliteit; de beste IFOCKE MELTZER - HOOGSTRAAT 5 BINNENLAND BIOSCOPEN RADIONIEUWS De Avondschool Engelsche luchtaanvallen op ons land Voedsel voor de Grieken HOOFDKANTOOR: HOOGEWAL 13 - TEL. 11.59.30 S.S.-P.K. Bericht No» 4 doctor Pluizer Britsch schip tot tinken gebracht ïtaliaansche vliegtuigen hebben op 23 September bij Cyprus een Britsch convooi aangevallen en een vrachtschip van mid delbare grootte tot zinken gebracht. Een ahder schip werd beschadigd, meldt het D.N.B. van Burgemeestersbenoemingen in Limburg HAAGSCHE COURANT Zaterdag 27 Sepl. 1941 le bl. Brief van Engelsche geestelijken aan Maisky Drie dooden, elf gewonden en eenige vermisten Engelsche vliegtuigen boven Duitschland pag. 2 -- - ^•99 RADIO-PROGBAMMA PI 1639 BB gemaskeerd met i betrekketijke Ahiefi* dètéctive- Engelsohe van betreft, INTERESSANTE GREPEN UIT HET RADIO*PROGRAMMA VAN DEN DAG de bestorming uur eén van 12.57 13.49 Baqueron" De ..Nederlandsche Vereeniging voor Roode KrUishönderi” houdt haar jaarlijk- SChé ketifitig ih October a.s. Bij besluit van dén seCr.-gen. van het departement van Opvoeding, Wetenschap én Cultuurbescherming is dr. P. van der Leeden, thans assistent benoemd tot lector aan de Technische HoogesChool te Delft (theoretische en toegepaste natuurkunde). kunnen laten drogen. Wij zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de stad Dnjeprope trowsk met haar velé fabrieken duidelijk te zien is. Den volgenden morgen is het mooi weer. Ons SS-regiment, aan weers kanten geflankeerd door de weermacht, weet ondanks hevig artillerievuur door handig van het terrein gebruik te maken, tot op een tweetal kilometers van de stad door te dringen. Maar hier beginnen de moeilijkheden pas. De Sovjets hebbeh zich weer eens in een bijzonder gunstige positie ingegraven en wij worden ook van de flank uit fel beschoten. De kra nige Chef van de eerste Compagnie, Haupt- sturmführer Schade, onder wiens leiding onze jongens tal van overwinningen be haalden. wordt doodelijk gewond. Om ver dere verliezen te vermijden, graven wij ons in. Intusschen wordt het contact met onze kameraden van de weermacht her steld, onze artillerie komt in actie. Een enorme g: Maar ook vertelt verder uit „Veertien dagen bij de kabouters” (4.455.15 uur Hilv. I). Voor de vrouw: Mevr. C. v. d. SchaafCorsten bespreekt van 3.303.45 Uur (HilV. I) het boek van freule dr. C. H. de Jonge: „Een eeuw Nederlandsche mode”. Ernst Voorhoeve, propagan- dg-leider der N.S.B., zal Dinsdag a.s. over Hilversum II een radiorede houden, over: „Het nationaal-socialisme der N.S.B.”. Woensdag a.s. zal een re portage worden gegeven van de N.S.B.- wer- Am- middelen uit overzeesche streken naar be zette gebieden te sturen. Zelfs is men aan Duitsche zijde hierbij zoover gegaan, de distributie en controle aan vreemde hulporganisaties over te laten. In een verklaring door den Griekschen premier Tsolakogloe Donderdag afgelegd, zeide hij o.a.. dat door de hulp van dé as-mogendhedèn de distributie van het da- gelijksche broodrantsoen voor de Griek sche burgerbevolking is gewaarborgd. Ook de suiker- en steenkolenvoorzièning wordt met de hulp van Duitschland en Italië ge regeld. De aanvallen óp Engeland Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 25 op 26 September sche pen in de monding van de Theems aan gevallen en een koopvaarder van 6000 br registerton in brand geworpen. Voorts Wordt uit Stockholm gemeld, dat Dover op 16 September zijn 1500ste lucht alarm in dezen oorlog heeft gehad. Het optreden van Engeland tegen de bevolkingen van de bezette gebieden ver toont Overal hetzelfde beeld, n.l. dat van de hongerblokkade. Engeland wil door het verwekken van een tekort aan levensmiddelen slechts on rust onder de bevolkingen van de bezette gebieden teweegbrengen. Waarom laat Groot-Brittannië ook geen levensmiddelen naar de andere door de Duitschers bezette gebieden toe Van Duitsche zijde zijn nische opnamen, spannend door dè uit. t- - •- va. bij één Gustav Ballasko én Giséla Ühlet spélen de hoofd rollen. 1_7. 1 tuurfilm „Insecten in dé weide”. —F, H. de Wit. PASSAGE: Een Italiaansch filmwerk, ge titeld: „Misdaad zondér getuigen” staat Voor deze Week als hoofdnummer op het programma. Het boeiende verhaal speeit zich af in het oude Venetië, in romantische Sfeer. En het is juist dié sfeer, van fan tastische feesten in grootê zalen of met gondêls op hét Cahale Grande, dié aan deze uitstekend getypeerde rolprent dé bijzondere bekoring geeft. Uit een oog punt van fotografie beziën, is déjiltn van 'n bijzondere klasse. Eén dër vóOfaanstaëndë en avontuurlijke inwoners van dé Dógen- straat hééft een verhouding met de êcht- géhoöte van één Venetiddhscheh rechter, dié óp zijn beurt weer liefde heeft opge vat Vóór een ahdêrë, bekoorlijke VtOUW. Eerstgenoemde wordt op aanstichting van den rechter Vermoord, doch dóór één ohgêlukkigen samenloop van omstandighe den, wordt een totaal onschuldige jonge* man voor den dader van deze misdaad aanger.iën. Doch hét rëdht heeft zijn loop en de valseh beschuldigde wmdt in eere hersteld. De geschiedenis is vol van span nende momenten. Vooraanstaande Itall- aahschê artisteh spelen dé hoofdrollen. Wij willen nog wijzen op den prachtigen zang. H. E. Janszen. Horizontaal: 1 Muzieknoot, 3 Rici- nUsolié, 11 Slim, 13 BosCh, 14 Klaar, 15 Guur, 17 Telwoord, 18 Deel v. d. mast, 20 Grondsoort, 23 Einder, 25 Kippènproduct, 36 Echtgenoot, 28 Voorzetsel, 29 Déél v.d. prov. Drente, 31 Muzieknoot, 32 ProjéCtiel, 33 Vèflaagdé toon, 35 PtatviSch, 37 Uit- roêp, 39 Voorzetsel 41 Verpakking, 42 Ge lijk, 44 Tijdperk, 46 Dier, 48 Deken, 49 Verlaagde tóón, 50 Soort onderwijs (afk.) 51 OhgeVêer (afk 53 Rijke,' 55 Lengte- makt, '66 Tool, 57 Meestér (Óóst), 60 On- mêëtbaar getal, 61 Cg. zonnegod, 63 Spél, 65 Geheel dé üWe (afk.), 66 Filé, 67 Land, 69 Vreemde mUnt (afk.), 70 Maanstand (afk.), 71 Insect, 72 Kort, 73 Dom, 75 Meis jesnaam, 77 Lidwoord, 78 Projectiel, 80 Bovenste deel, 82 De onbekende (afk.), 83 Vast lichaampje, 85 Eer, 87 Patroon, 88 Alg. naam, 89 Steen, 90 Familielid. 91 Het zij zoo 93 Pers. v.n.woord,- 94 Behoeftig, 96 Streek, 98 Üitroep. 99 Droog. 100 Kracht 101 Windrichting, 103 Boom, 105 Voedsel, 107 Verklaring, 108 Godsdienst (afk,). RUTOSERVICt VAN ALLES WAT De losse vragen, die ik nu al enkele malen in séries van tien in de „Avond school” stelde, schijnen noga! in de smaak té vallen en het is daarom, dat ik het Waag ook hedenavond weer voor zo’n tiental de belangstelling van de lezers van dit blad, in het bijzonder van deze rubriek, te vragen. Daar gaat ie dan. 1. Wat is één „Croesus”? 2. Waar liggen de volgende vulcanen: Btöfflö. Kloet, Merapi, Krakatau? 3. Hoeveel inwoners telt Jeruzalem? 4. Welke week bedoelen we, als we spreken over de „stille Week”? 5. Wat is nu eigenlijk een ..cowboy”? 6. Van iemand, die onophoudelijk praat, zegt men wel eens: zijn mond gaat als een lazarusklep. Hoe komt men aan die uitdrukking? 7. Wat bedoelt men met de „fauna”? 8. En wat met de „flora”? 9. Een vriend van mij schrééf: „Ik heb nolens-volens naar je moeten luisteren”. Wat moest ik denken van dezen vrien- delijken vriend? 10. Los dit eens voor mij op: Op een Donderdagmiddag had ik om 3 u. een be spreking te A’dam. Hoe laat moést ik mijn huis verlaten, als je weet, dat: a. ik in den Haag woon; b. ik per trein naar Amsterdam reisde; c. ik er drie kwartier Voor nodig heb om van mijn huis naar het Hollandschespoorstatlón te komen en 1 kwartier in Amsterdam van het Cen traal-Station naar het kantoor, waar ik de bespreking had: d. de vertrekuren der treinen uit den Haag naar Amsterdam zijn: Den Haag V. A’dam A. 13.27 13.57 14.27 14.19 14.49 15,19 j.1 jeugd (Chr. Radio Stichting). 5.15 BNO. 5-.30 Gooisch Kamermuziek-gézelschap. 6.Reportage. 6.15 Otto Hendriks’ or kest. 7 Actueel halfuur. 7.30 Pianosoli. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.— Gram.muz. 8.25 „Landmans Lust”. 9.Orkest Boyd Bachman. 9.45 BNO. 1010.15 Pianosoli (gram.platen), HET DUITSCHE PROGRAMMA Zondag 28 September Het orgelconcert van 88.30 uur brengt werken van Murschhauser. Buxtehude, Pachelbel en J. S. Each. Aan het orgel: Wolfgang Auler. Van 910 uur herfstge- dichten van Damss, Vóss, Rückert, Weh ner en Fontane, omlijst door kamermu ziek van oude méésters. In het Duitsche volksconcert van 12.40 —2 uur zingêrt en spelen de béste kóren en órkésteh bekëndé vólks- en soldaten liederen. „De gelaarsde kat” in dé bewer king van Reinachèf kómt van 2.153 uur over allé Rijkszêndêrs voor dé mictöfóöh. Het muzikale kunnen èh beleven van den 21-jarigen Mozart in Mannheim Staat in hët middelpunt van dé 4e Mózart-uit- zèiiding van den Groot-Duitschen radio- omroép van 6.107.1Ó uur. Een orkest- tfio leidt dé Uitzending in. Van de Mann- heimër werken. van Mózart worden de Sonate voor piano en viool in c-dur én het concert voor fluit en orkest in d-dur Hjtgevoerd. Klara Ëbers zingt dê concert» aria „Non so d’onde viene”. Iu deze uit zending speelt voorts het orkest van het „Mannheimer Nationaal-theatër”. Verticaal: 1 Voedster, 2, Binnen, Reeds, 5 Muzieknoot, 6 Proef, 7 Zoogdier, 8 Voegwoord. 9 Persoonlijk voornaamw., 10 Boom, 11 Schoolbenoodigdheid, 12 Rei zend koopman, 16 TruC, 17 Rehabilitatie, 19 In het jaar onzes Heeren (afk.), 21 Ri vier in Friesland, 22 Afgelegen, 24 Zie 1 horizontaal, 26 Plakmiddel. 27 Getijde, 29 Deel van eén schoen, 30 Vogel, 34 Vroe gere, 35 Loot, 36 Dier, 38 Slede, 40 Tobbe, 41 Afrik, zoogdier, 43 Commensaal, 45 Tél* woord, 47 Vocht, 48 Muzieknoot, 49 Priem, 50 Vod, 52 Uitroep, 54 Buffel, 56 Gemeen te, 58 Vaartuig, 59 Dikke pap, 62 Lokrnid* del, 64 Eenheid v. kracht (afk.), 68 Slaapje 71 Boom, 72 Wapen, 74 Véél besproken, 76 Als 2 vert., 77 Als 48 vért., 78 Gedicht van Gorter, 79 Deelgenoot (afk.). 81 Boschgod. 83 Mand, 84 Koor, 85 Wartaal, 86 Muzieknoot, 88 Bevestigend antwoord, 90 It. rivier. 92 Familielid, 93 Klein plantje 95 Ihsect, 96 Vr. schaap, 97 Boom, 99 Ver hoogde weg, 101 Als 28 hor., 102 Heden, 104 Als 60 hol-., 106 Titel (afk.). hoe aangenaam het was voor U te werken toen alles nog normaal was. Wij zijn dank baar voor Uw begunstiging in het verleden en hopen op Uw hernieuwd vertrouwen in de toekomst. Daarom blijven wij met onze geheele outillage in vol bedrijf en werken thans aan modemiseeringen en verbeteringen waaryan ook U jtraks hopelijk komt profi- teeren1795 Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der Verordening nr. 108''40 4e verordening over bestuursrechtelijke maatregelen) te zamen met artikel 4 lid 1 der verordening hr. 3/’40 over de uitoefening der regee- Hngsbévoegdheden in Nederland den bur gemeester in Heer en Cadiër en Keer, mr. A. M. P Thomassen, onder gelijktijdig ëèrvol ontslag uit deze functie tot burge meester in Kerkrade benoemd. Voorts peeft de secretaris-generaal voor bestuur én justitie tot burgemeester benoemd: dén héér M. F. L. A. Welters in Tegëlët) tot burgemeester van Sittafd, mr. J. H. Zanders, advocaat én wethouder té Vënlo tot burgemeester Van Venlo, der) heef A. den Rooyen, gemeenteambtenaar en leider van het distributiebureau in Roermond tot burgemeester van Echt, den heer J. Roe- sener-Manz in Valkenburg tot burgemees ter van Heer en Cadiër en Keet en den nooit moeilijkheden gemaakt om levens- /ieer A. M. J. Regout in Utrecht tot bur- rgemeester van Maasbreê. Tevens heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie den burgemeester mr. A. M. P. Thomassen belast met de voorloopige waarneming der zaken van den burgemeester, in Schaésberg en in Ubach-over.-WorrnS, den burgemeester M. F. L. A. Welters met de voorloopige waar neming der zaken van den burgemeester in Broek-Sittard en in Nieuwstad en den burgemeester A. den Rooyen met dê voor loopige waarneming der zaken van den burgemeester in Stevensweert en in Ohé én Laak. De doorzichtige verandering Van opvat ting der Engelsche geestelijkheid ten aanzien van het bolsjewisme, welke Zich dén laatsten tijd heeft geopenbaard, wordt door bovenstaanden brief opnieuw beves tigd De bovenvermelde verklaring van solidariteit van de Engelsche geestelijken mét het önti-godsdienstige bolsjewisme raakt alle staten van Europa, die met Duitschland tegen de Sovjet-Unie strijden. WEGENS INVENTARISATIE GESLOTEN VAN 29 SEPTEMBER t/lH 4 OCTOBER. Reparatie van Engelsche oorlogsschepen in kaansche havens Hel Amerikaansche ministerie van ma rine heeft medegedeeld, dat de volger.de geallieerde oorlogsschepen in Amerikaan sche haVéhs liggen om hersteld té worden dë Britsché topedojager ..Burnham” de vroegere Amerikaansche jager .Ossvau. lick dê Britsché duikboot „Pafchian" en de duikboot „Surcouf’. die tot de vloot van de Gulle behoort. Hét aantal schepen, dat in Amerikaansche havens gerepareerd is, bedraagt 27. Verlieslijst zeelieden De Britsché berichtendienst meldt, dat sedert 1 Augustus van dit jaar meer dan 900 opvarenden der Engelsche koopvaar dijvloot om het leven zijn gekomen bij het vervoer van levensmiddelen naar En geland, Twee Engelsche trawlers gezonken Een communiqué van de Britsché ad miraliteit. dat door den Engelschen nieuwsdienst gepubliceerd wordt, meldt het tot zinken brengen van 2 trawlers. Zondag 28 September Ernstige muziek: Het Amstéf- danische Bachénsêmblê ö.l.v. F. dé Nobél brengt van 2.15—3.05 uur (Hilv. II) hét tweede Brandenburgsche concert eh het Concert in D kl. t. voor clavécimbël èn orkest van Bach. Soliste is Janny van Wering. Te 3.05 uur (Hilv. II) brengefl Albert de Klerk en Jan Mul muziek vodf piano ten gehoore, o.m. een symphófiiè van Debussy. Dit jeugdwerk werd door dêh Componist voor piano a qüatté ihaiiïS geschreven en is nooit door hem georkes treerd. Joachim êh Johannes Röntgen voeren een sohate voor viöol eh piano van den laatste uit (5.30 uüf. Hillv. I). Lichte muze: „Variété” (67 uur Hilv. II) is een genoegelijk progr., waar aan medewerken een amusementsorkest O.l.v. E. Kuhlmafi, Johan Jong met het Hammond orgel, LoUis Nóiret. dé Scha vuiten en de Tien Vroolijke Meisjes. Reportages! Van 7.458 Uuf (Hilv. tl) een reportage! „Weet U?” Deze Wérd vervaardigd in samenwerking met de Vér. Voor Ned. Fabrikaat. Hoorspelen: Van 3,153.45 (Hilv. 1): „Tusschen twee volken”, bewerking van „Mahn ohne Vólk” Krieger. Voor de jeugd: Het zesde deel van tijsje Lorresnor (5—5.30 uur Hilv. I). Maandag 2 9 September Ernstige muziek: Het Concert- gebouw-Örkest concerteert Van 8—9.3Ö U. (Hilv. ÏI). Reinièr Bressêr spéélt hét éér ste celloconcert vah Saint Saëns. Van Ju lius Röntgen één „Suite vóór Viola d'amore* eh piano” (4.30 uur Hilv, D.uit- Reportagês!. Vah 66.15 (Hilv. II) een reportage, waarin uiting komt, dat de champignon uiterst smakelijk voedingsmiddel is êfl dat dé angst voor paddèstoéleh ih het al gemeen gehéél ongerechtvaardigd is, wanneer het champignons betreft, dié van de kwéekerij kómen. Voor de jeugd: A. D. Hildêbrand Het Sovjetpersbureau Tass meldt, dat eén Engelsche bisschop en 14 Engelsche geestelijken van hét graafschap Essex dén volgenden brief gestuurd hebben aan den Sovjetambassadeur te Londen, Maisky: „Gezien het feit, dat er vroêger tusschen ons onêenigheid geheerscht heeft achten wij hét thans onzen plicht U Onze sympathie en bewondering tot uiting te brengen over de roemvolle daden van het roode leger. Wij zijn er zeker van. dat ons in onzen gemeenschappelijken strijd tegen de heidensche krachten van het fascisme de overwinning geschonken zal worden en beloven het land der Sovjets, dat voor de beschaving der menschheid strijdt, onzé hulp in woord en daad.” In den afgeloopen nacht verschenen Weer eenige Engelsche vliegtuigen boven ons grondgebied. De meeste neergeworpen brisant- en brandbommen vielen op het open veld en richtten geen schade van eenige beteekenis aan. Op een enkele plaats echter werd een huizenblok getrof fen en werden zeven woonhuizen grooten- deels verwoest. Hierbij werden helaas drié personen gedood en elf gewond, terwijl nog eenige personen vermist worden, zoo- dat mogelijk het getal der slachtoffers nog stijgt. De bestorming en bezetting eener Oekrainsche stad S.S.-P.K.-frontberichtgevér dr. D. Tap- penbeck. een bekende figuur in het natio- haal-socialistische studentenfront der N.S.B.. die den Duitschen opmarsch door de Oekraine meemaakte, zendt óns volgende indrukken van de en bezetting eener stad Na eenige dagen van rust, in den loop waarvan dé vrachtauto’s ons een flink stuk verder haar het Oosten brachten, weerklonk eensklaps in den laten namiddag van 21 Augustus het commando „uitstappen en gereed maken voor den aanval” en even later ging ons SS-regiment weer dwars door de Oekrain sche steppe naar voten, met ruime af standen tusschen de matinëfi ondêrling, om deti tegenstander zoo min thogélijk trefkansen tc bieden. Ons doel was dë op ongeveer 40 k.m. afstand gelegen be langrijke industriestad Dnjepropetrowsk, het oude Jckaterinoslaw. waar de Dnjépr zijn Oostélijkste punt bereikt. Aanvankelijk gihg allé§ als van eeh leien dakje. Langs verlaten Sovjet-stëllin- geh vorderden wij een kilometer of vijf zonder eenigen tegenstand te ontmoeten én het begon al aardig donker te wor- dën, toen wij plotseling op korten afstand met mitrailleurs en snel vurende geWerên fêl béschötéii werden door Sovjets, die zich in de voor ons liggende helling in gegraven hadden. In minder dan geen tijd lagen wij plat op den grond, en aange zien de duisternis een verder oprukken zonder groote verliezen ohmogélijk maakte, werd bevel gegeven om eenige honderden meters terug te gaan naar êen tij boschjes. waar dé Sovjets gaten ge graven hadden, die ons êen Uitstékende dekking voor den nacht gaven. Bij het krieken van den volgenden dag trad onze artillerie in actie met het gevolg, dat, toen onze jongens eenige uren later weer haar Voren gingen, de vijand reeds de beenên had genomen. Wij lieten hét er niet bij en hamen meteen de achtervolging öp. in weerwil van mijnenvelden en enkelê luchtaanvallen. Maar de zón brandde hevig en het waden door tnanshooge tnaisvelden of zachte aarde Viel Voöral voor hen. dié een mitrailleur, een gra naatwerper. een munitiekist of een sein- toestel droegen, alles behalve mee. waar dan nog bij kwam, dat lange afstands- marscheh bij ons als gemotoriseerde troepen toch al niet populair zijn. Blijk baar kende onze commandant deze ge voelens, Want hij stuurde de wagens achter ons aan en nu ging het voor het eerst in dezen veldtocht met onze brave vrachtauto’s in breede formatie dwars door onbekend terrein, zoodat het geheel veel op een breed opgezetten tankaanval geleek. Dat was een kolfje naar de hand Van onze jongens, die van de hoöge troe- pêhwagêns óf mét het geweer in aanslag met arendsblikken rondkekëti, of zich soms nog Sovjets in de maïsvelden had den verscholen. Een van ons hoort ver dacht geritsel en legt aan het blijkt een haas te zijn, dié zich met angstige sprongen uit de voeten maakt Maar evén later hebben wij beet, en nog wel een overste, die zich in êen korenschoof verstopt had. Pistool èn ver rekijker Worden door de jongens buitge maakt ën de gëvatigenê zélf wordt bij ons op den wagen gehe^chén, die ter stond dén tocht voortzet. De Sovjet-over- stê begint zich bij óns al spoedig wat meer op zijn gemak te voelen, wanneer wij hem aari het verstand brengen, dat hij in tegenstelling tot de gruwelver halen. die in het bolsjewistische leger rondgestrooiri worden, niets van ons te vréezen heeft. De mati heeft een kaart met het Sovjet-gevechtsplan bij zich, en geeft ons zonder meer dé méést belang- In den afgeloopen hacht zijn Britsché bommenwerpers naar het Noordwëst-Duit- sche kustgebied en naar Zuidwest* Duitschland gevlogen. Vólgens tot dusver ontvangen berichten hébben de óp ënkêlè plaatsen uitgeworpeh brisant- én brand bommen geen schade aangericht, meldt het D NB. AMICITIA: „Wintersport en mihrtébfie- Ven" is een film vol sensatie en humor, spélende in hét móóie Erigadln, met Luis Trenker en Carla Rust in dë hoofdrollen. APOLLO: hiér lóópt één spanfiende avonturenfilm: ..Diémahten”, met Doris Dutanti, Laura Nucci eh Enrico Glori als hOöfdvéftolkèf s. AST A brengt deze wéék dë geestige, charmante film „Tot ziens Franziska", Onder regie van Helmut KaUtnér, met Marianne Hoppe eh Hans Söhnkër. CAPlTOL bréngt dë mónU- mêhtalë film „Bismarck”, één historisch mêëstëfwérk met Paul Hartmann en Lil Dagover. CENTRUM présenteert een operettefilm met frissche, meesieepende muziek: „Zijn grootê kans”, waarin Ca milla Horn en Hans Söhnker uitblinken. CINÈAC. ..Merkwaardige vogelwonin- gëh” is een met groote liefde tot de hé- tuür opgenomen filmpje over broedende vogels, dat Weinig gewéten bijzonderheden over onze gevederde vrienden openbaart. Een prachtige reisfilm in kleuren met een Hollandsche mailboot is voorts een attrac tie van het verzorgde afwisselende pro gramma. Vah het Berlijnsche Philhafmo- nisëhe orkest valt een indrukwekkend ge- spëeltie ouverture „Riénzi” te beluisteren, Uitgêbreid nieuws uit binnen- en bui tenland, w.o. reportages van het Ooste lijk front ronden hét programma at. CORSO: Benjamino Gigli, de wereldbe roemde zanger is te zien én te hooren in de ontroerende film „Vergeet mij niét”. Magda Schneider is zijn tegenspeelster. FLORA: Een spannende, adembeklemmen. de film is „Het geheim van de Setty Bonn”, met Maria Andergast en Theodóf Lóós ih de hoofdrollen, METROPOLE: Een film om te lachen! „De mannén dè baas”, mét Heli FinkenZeller, Èrika von Thell- tnann en Oskar Sima. ODEON: Haris Al bers en Heinz Rühmann spelen hun roliëfl in de voortreffelijk geslaagde detective film „Sherlock Holmes”. Eén övönd vol spanning! OLYMPlA. Wat ëf gèbeurt als een man zijn vrouw niét op Waarde Wéét te Séhattëh kan mén zien in de film ..De das na de scheiding” met Louise Ullrich. REMBRANDT: „Meisjes Van 17” is een boeiende film met sterren als Carl L. Diehl, Dorothea Wieck en Jutte Freybe in de hoofdrollen. REX: Het theater der groote reprises bfêhgt „Dë Verboden Vrucht", een prachtige film, met Gustav Fröhlich en Marie Luise Claudius als sterren. ROXY: Willy Birgel eh Brigitte Hofney creëeren dê meesleepehdé sensatiefilm „Het geheim van Luitenant Runeberg”. SEINPOST: Een pikante film vol komische situaties is „Mijn vrouw mag *t hiêt weten”, waarin de geliefde filfnspeler Hans Btausewetter en Geral dine Katt de hoofdrollen vertolken. STUDIO: Watt en Half Watt blijven po pulair en trekken nog steeds in hun dolle film „Circusgasten” waarin ook Hane Mo ser speelt. THALIA: De groote succes film van Duitschland’s beroemdste film ster Zarah Leander „Première” zal dez« week heel wat bezoekers trekken WEST END: ..De Geprolongeerde Echtge noot”, een film vol dwaasheid én hurnot met Heinz Rühmann én Heftha Féilét, vér gast het publiek op dolle en groteske situaties CITY brengt „Mannen uit één stuk”, eén film, die niet zoo zeer boeit door het on gecompliceerde gegeven, alê*door de Wijze waarop dit is verwerkt tot één manifes tatie van arbeidsvreugde, kameraadschap én opofferingsgezindheid. Wègwétkers eh bruggenbouwers, caissonarbéidérs wérken opgewekt samen. Üiteehloöpénde afbei- dérstypén: eén ex-koopmart, eéh vroêgète kantoorbediende, één avonturier, blij aan het werk te zijn, vinden hier eên lêvêfis- doêl. Niet altijd vinden Zij den steun der vrouwen. Tot het Ongeluk geschiedt, en ook zij gegrepen worden, door het besef, dat ieder er ié voor alten, en alten voöt ieder. Een film intéressant door haar tech- BEWERINGEN VAN DEN AARTSBIS SCHOP VAN CANTERBURY WEERLEGD Reuter meldt uit Londen, dat de aarts bisschop van Canterbury verklaard heeft, verontwaardigd te zijn over het leeden de wreede behandeling van het Griêk?ene volk door zijn militaire meesters, tele Grieken, aldus de aartsbisschop zijn let terlijk aan verhongering blootgesteld. Met vreugde heb ik vernomen, dat de BntsChe regeering alles in het werk stelt om de bevolking te helpen. De regeering hoopt aanzienlijke hoeveelheden levensmiddelen aan de Grieksche bevolking te kunnen zenden, welke echter niet in handen mo gen vallen van hebzuchtige Duitschers en Italianen. De bewering van den aartsbisschop van Canterbury, dat de Britsché regeering le vensmiddelen aan de Grieksche bevolking stuurt is onjuist, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde opgemerkt, meldt het A. N P. uit Berlijn. Het zenden van levens middelen aan de Grieksche bevolking ge schiedt via het internationale Roode Kruis met medewerking van de Turksche Roode Halve Maan, terwijl de Engelschen be paalde hoeveelheden meesturen voor hun krijgsgevangenen. De Engelschen hebben bij hun aftocht uit Griekenland de voor raadschuren verwoest. Alleen de Britsché hongerblokkade tegen de vroegere bond- genooten is de oorzaak van het gebrek aan levensmiddelen in Griekenland. Wan neer thans het Roode Kruis uit Istanboel levensmiddelen zefidt naar den Piraeus, dan bestaat de ..Britsché verdienste’ hoogstens daarin, dat het transporten toe laat, welke het toch niet verhinderen kan. rijke inlichtingen. En dan begint hij on der het rookén van een sigaret over zijn eigen lotgevallen te vertellen. Hij was hoogleeraar in Leningrad toen de oorlog uitbrak, werd hij naar het front gestuurd en werden ziin vrouw en kinderen de foto s deden bij ons de ronde 2?aa{^it,n onbekende plaats weggesieept. truks of te wel de gevreesde commissarissen in het roode leger hadden gedreigd, hem te fusilleeren. wann£®r,^ ér niet in zou slagen om onzen tot stilstand te brengen. heW®" Lt' verklaring vormde voor het feit, dat nij hier geheel alleen achtergebleven *a*fl Intusschen heeft onze Plaats van bestémmmg die het uit®an®1' punt voor den aanval va" ,den~v® 5f.?i^2 dag moest vormen, bereikt. ^0Tgydlp’g Worden wagens en wapens met Koren schoven gemaskeerdook de ke^keJ1'^a' gen is inmiddels tót *,CT.^oorg®d{X de voor den soldaat zoo uitermate belang- riike inwendige mensch wordt versterkt en alles begeeft zich ter ruste, behalve de luisterposten, die eenige honderden meters voor onze linie opgesteld worden, om elke verrassing bij voorbaat onmoge lijk te maken. Den volgenden morgen regent het. dat het giet. Het belooft een zware dag te worden, want aan béide kanten schiet de artillerie uit alle macht én óók in de lucht heerscht een groote bedrijvigheid. Door de modder gaan wij langzaam naar voren, steeds dekking zoekend, wanneer de Sovjetartillerie het al té bont maakt totdat wij éen heuvel bérêikéh, waar wij van het doel van onzen aanval, het plaatsje Krasnopolje slechts door een eenige honderden meters breede vallei geseheiden zijn. Hier worden Wij van voren en vanuit de rechterflank hevig beschoten. Onze positie is niét bepaald rooskleurig. Terwijl de vijand ons van de tegenover ons liggende huizen en stel lingen uit naar hartelust bestookt, liggen wij iti den stroomenden regen in eeh maisvéld, zonder een drogen draad aan hét lijf, de wapens vol mét modder, en wij kunnen niet veel anders doen dan afwachten, totdat de Compagnieën rechts van ons even ver gevorderd zijn als wij. Intusschen hééft echter onze artillerie en de pak eeh serie van voltreffers aan den overkant wéten té plaatsen en wordt ein delijk hét bevel tot den aanval gegéven. Onder dë bescherming van onze zware mitrailleurs, die uit alle macht schieten, stormen wij den heuvel af in een nóóit tevoren gekénd tempobehedêh in dê vallei blazen Wij eëh oogêhblik uit êh dan gaat het met hét geweer in dé eené en de handgranaten ih dé andere hand onder hoéra-geroep aan dé andéré Zijde weer omhoog.' Maar voordat wij dê éérste huizen bereiken zijn dè Sovjets reêds ih dê richting Dhjepropetrowsk er vandoor gegaan. Sléchts énkelen hunner zijn in dé kelders achtergebleven en geven Zich terstond over Nu dringen ook van dén ahdérén kant onze kameraden het plaatsje binnen, dat weldra gehéél dóór ons bézet IS. Bij êen vrachtauto, waarop de bolsjewisten conserven, bróód en boter voor ons achterlieten, rusten wij ep onzè lauweren uit. en de regen kan aan de goede stemming niets afdoen. Ook de chef van onze tweede compagnie, Haupt- stürmführer Lohmann, is tevreden „Het mooiste is toch wel”, zoo zegt hij, „dat deze stormaanval ons géén verliezen heeft gekost” Aangezien het al laat begint té worden, Wordt de achtervolging tot den volgenden dag uitgesteld, zoodat wij onze wapens schoon kunnen maken en dé uniformen lasfabriek gaat in vlammen op. het gèschut van den vijand schiet uit alle vuurmonden. Wij wachten den nacht in onze kuilen af, die zorg vuldig met korenschoven zijn. De volgende morgen wordt ingeluid met een helsch artillerievuur aan beide kanten. Maar hét zijn dé laatste stuip trekkingen, want wannéér wij even later uit het stroo kruipen en in „Schützen- kette” naar voren gaan, heeft de vijand de oersterke stellingen, die hij den vori- gen dag zoo taai Verdedigde, reeds zon der strijd opgegeven. Langs enorme tank- versperringen bereiken wij de ëerste ge bouwen van Dnjepropetrowsk. Rekening houdende met alle mogelijke verrassingen gaan Wij voorzichtig vérder én ontmoe ten de éefsté burgefs, die óns duidelijk maken, dat de bolsjewisten er reeds van door gegaan zijn, en inderdaad, het blijkt, dat dé vijand er genoeg van gekregen heeft, want zonder dat een schot gelost wordt, trekken Wij door deze stad mét éen half millioén inwoners. De bevolking stopt ons vol met vruchten, melk en an dere lekkere dingen. Bij hét station halen wij een aantal. Sovjet-soldatén uit dê schuilkelders. Even later staan wij voor den Dnjepr. Neder landers ên Duitschers kloppen elkaar Op dé schouders. Het doel is bereikt. Dnje propetrowsk met al zijn fabrieken is zon der groote beschadigingen genomen en reeds trekt de weermacht ovêr een nood brug dé rivier de dèfde van Europa over. En nu begint de geniê met het her stellen van de groote brug, waarvan de vijand een boog hééft laten springen. Wij staan aan de Oevers vah dén Dnjepr. Breed en traag Zooals alles in dit land stroomen de grijze wateren langs ons hêen en hét kan ons weinig déren, of dé Vijand in maChtélooze woéde allés in hët werk stelt, om zijn éigen stad met een hagel van granetén en bommen té ver nietigen. Want rééds rijden onze éérste tanks ovér den Dnjépr. De weg naar hét DónetZ-békken én naar het Zuiden is vrij. S.S.-P.K.-frohtbêriChtgéver dr. D. Tap- pehbeck. vergadering, welke heden door de kerskem in het Concertgebouw te sterdam wordt belegd. Zondag 28 September Hilv. I, 415,5 m.: 8.— uur v.m. Gewij de muziek (gr.pl.). 8.30 BNO. 8.45 Gram.- muz. 10.Utr. Sted. Orkest (opn.). 11.30 Kinderkoor „De Merels”. 12.uur nam. Boyd Bachman’s orkest. 12.45 BNO. 1.Sibbekunde: Vragenbe- antwoording. 1.15 De Meesterzangers. 1.40 Gram.muz. 2.Puszta Efnö’s orkest. 2.40 Orgelconcert. 3.Tooneel. 3.45 Schram- melkwartet en de Romancers. 5.— Voor dê jeugd. 5.30 Viool,en piano. 6.05 Sport van den dag. 6.30 Ensemble Bandi Ba logh. 7.Actueel halfuur. 7.30 Gram.- mrz. (met toelichting). 8.Omroep orkest, solist en het kleine Omroép-man- l énkoor. 9.10 Klaas van Beeck’s orkest i de 1001 Nacht-zangers. 9.45 BNO. 10 10.15 BNO: Eng. uitzending: „An Ameri can sees Holland”. Hilv. II, 301,5 m. 8.uur v.m. Gram. muz. 8.30 BNO. 8.45 Gram.muz. 9.— Rondom het orgel (Chr Radio Stichting). Ö.30 Wijding (idem). 10.— „Zondagmor gen zonder Zórgen”. 12.uur nam. Cyclus „Ként gij uw Bijbel?” (Chr. Radio Stichting) (ópn.). 12.15 Gram.muz. 12.45 BNO. 1.De Melo- disten. 2.— Voordracht. 2.15 Amster- damsdh Bach-ensëmble. 3.05 4-Handige pianóvoordfacht. 4.Studiodienst. 5.30 BNO. 5.40 Gram.muz. 5.45 Voordracht. 6.Variété. 7.Actueel halfuur. 7.3Ö Gram.muz. 7.45 Reportage. 8.Omroep- symphonie-órkest. 9.45 BNO. 1010.15 Gram.muz. Maandag 29 September Hilv. I, 415.5 m.: 6.50 uuf v.m. Gym nastiek. 7— Gram.muz. 7.45 Gymnastiek. 8.— BNO. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gram.muz. (9.15 Voor de vrouw). 10.40 Syvestfe-p-io en voordracht. 11.40 Gram.muz. 12.— uür nam. Zang. 12.40 Almanak. 12.45 BNÖ. 1.Cello en piano. 1.45 Mól- to Cantabile. 2.30 Gram.muz. 3.Voor dé vróüw. 3.45 Gram.muz. 4.2Ö Viola d’amore en piano. 4.45 Voor de jêugd. 5.15 BNO. 5.30 Gevar. progr. 7.— Actueel halfuur. 7.30 Ramblers. 8.— Cohcértge- boüw-orkest. 9.30 Gram.muz. 9.45 BNO. 10—10.15 BNO: Eng. uitzending: „Things worth knowing about Holland”. Hilv. II, 301,5 m. 6.50—8.— uur v.m.: Zié Hilv. 1. 8.— BNO. 8.15 Gram.muz. 10— Morgendienst (Chr. Radio Stich ting). 10.20 Piahovoófdfacht. 11.— Voor dracht. 11.20 Zahg en gram.muz. 12.uur ham. Ensemble Willy Kok. 12.45 BNO. 1.Ensemble Bandi Balogh. 1.30 Klaas Van Beéck’s orkest. 2.— Om roeporkest. 3.Boyd Bachman’s orkest, 3.45 Voordracht. 4.Ensemble Jonny Kfoon. 4,45 Gram.muz. 5.Voor de Röntgen nrer o In r» gevoerd doof Cor Kint èn Jan Nèderpelt. Reportages!. Van 66.15 Uüf tot een yoerigé reportage van hét reddingswerk gezonken caisson. Josèf Siébêr, Kmith, Heinz Weëzél, Viktoria V, In het voorprogramma een cul- 1 „Insecten in dè weide”. 2 IO 5 13 Ï2 23 18 20 21 2A 19 22 28 26 25 29 30 5 36 <40 <48 53 56 55 52 63 62 6<4 Si 67 65 73 74 70 78 80 81 85 83 89 91 92 93 98 97 95 99 105 lóo 02 |O3 lol 104 106 108

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2