i1» J MM Ib Huwelijk met modern comfort BINNENLAND I De distributiebonnen c c 117 118 i RAAGSCHE COURANT Zaterdag 27 Sept a 1941 TWEEDE BLAD s VERDUISTER ZOO MAAR. ZOO FEUILLETON - De oorzaken van bederf in de middelvroege aardappelen Bfn 114 115 116 34-35 36-37 Vele kleintjes... De identificatieplicht Kledingmagazijn Nederlandschen Volksdienst Metalen voorwerpen gerangschikt Gander de distributiegoederen Verhooging en navordering van bieraccijns I .if? "O L 1 Hl Op rails en op den weg bruikbaar. Een De natuur als architects. Deze eigenaardig machine van de Duitsche spoorwegpioniers pp een station dicht achter het front. Voor banden gemonteerd. rug te beschieten. (Örbis-Holland) 28 Sept, t/m 4 Oct. 1941. 7 September t/m 4 October 1941. BI. Br. Geb. Bloem Algem. U9 100 gram ril ET 100 gram Kaas Kaas (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd} gevormde ijsberg, welke er als een kathedraal uitziet, werd m den Atlantischen Oceaan ter het berijden van de wegen worden rubber- (Orbis-Holland) Overtocht over de Lowat. Nadat de lichte Duitsche wapens al in stelling zijn gegaan, wordt de bereden artillerie overgebracht. (Orbis-Holland) 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Artikel Suiker Koffie surr. Tam Artikel Boter Boter m.red. 1 k.g. 250 gram .500 gram 1 rantsoen Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maïzena enz plaar' tevreden stelden. (Polygoon-v, Bitsen) aan van u? 37-4 37 37 37 38 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen I rantsoen II liter 31 k.g. Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw. Melk Aardapp. hoogte van de Orkney-eilanden aangetroffen. (Orbis-Holland) Bon Algem. Algem. Algem. Rijst Haverm. Algem. Algem. 34-35 36-37 Brood Brood Vleesch Vleeschw. 37 Melk I Reserve zijn, want de gevangenisdokter rappor teert tot nu toe ook niets bijzonders. En u weet,swe moeten een beetje voorzich tig zijn met op losse gronden psychia trisch onderzoek te vragen. Als je daar te royaal mee omspringt, loop je kans, dat de rechtbank het op een gegeven moment, in een geval, waar het echt noodig zou zijn, weigert. Ja, de angst van: vroeger heette iedere krankzinnige een misdadiger en nu willen de heeren verdedigers van iederen misdadiger een krankzinnige maken. Precies. U kent het klappen van de zweep nog. En óf. Wij hebben er dikwijls heel wat harder tegenop moeten tornen dan jullie tegenwoordig. De rechtbank hier staat zeker nogal welwillend tegenover de meeningen van psychiaters? Uitermate zelfs. U moet denken, de rechters van tegenwoordig brengen meestal al moderne opvattingen van de universiteit mee. Mooi, dan zie je maar eens, wat je in die richting gedaan kimt krijgen. Ik zal je mijn gegevens toesturen. Ik ben u zeer erkentelijk, ook na mens mijn cliënt. Volstrekt niet noodig. Doodgewoon een kwestie van oude liefde voor het vak. Ja vindt u het niet vervélend om er zoo heelemaal uit te zijn? ’t Lijkt me toch een zeer interessant beroep, psychiater. In mijn jongen tijd heetten we nog maar simpel zenuwarts. Ja, ik heb den tijd meegemaakt, dat de „zenuwen” in de mode waren. De oude heer glim lacht Toen zaten onze wachtkamers dag in dag uit vol dames. Zoo van het soort, die .met haar leegen tijd geen raad wisten en uit pure baloorigheid ze nuwpatiënt werden. Ja. Frank kijkt of hij een ontdek king doet En dat soort bevolkt nu onze wachtkamers. Klopt. Andere tijd andere mode. Vroeger liepen ze naar den dokter en nu naar dep advocaat. Maar de oorzaak is voor die categorie tenminste hetzelfde gebleven: verveling und kein Ende. Nou, maar hadt ze mogen houden voor mijn part, zegt Frank hartgrondig. Ik ben er tegenwoordig althans vol strekt niet meer happig op. De ander lacht. Niet bevorderlijk voor den huise- lijken vrede, wat? Zoo’n danagsprak- tijk. hen op 1 Oct. 1941 aanwezige hoeveel heden bier voor 5 Oct 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor de brouwerij is ge vestigd. Het besluit treedt in werking met ingang van 1 October 1941. In dezelfde staatscourant is een uitvoe ringsbeschikking opgenomen. Vele kleintjes maken een groote! Daarom is ook de kleinste bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance welkom. Maar alvorens u een be drag beschikbaar stelt, denkt dan nog eens even aan het doel, waar voor u dit doet. Denkt eens even aan die duizenden getroffen burgers en gewonden, die ginds in het Oosten geholpen moeten worden. Als u dat doet, zult u zeker iets meer geven, dan u kunt missen. U kent het giro nummer? 8—7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22. ’s-Gravenhage. gen en hoe al die nieuwerwetsche bouw sels nog meer heeten, wonen huisvrou wen, die de zegeningen genieten van wat men comfort noemt. Jonge en tamelijk jonge huisvrouwen zonder kinderen of met schoolgaande kinderen, die, dank, zij centralé verwarming, stroomend wa ter en al dat moois, bijna zonder per soneel hun huishonden kunnen besturen en daarbij nog ettelijke uren vrijen tijd per dag overhouden, waar ze geen raad mee weten. En... als kinderen zich ver velen, gaan ze zeuren, of halen katte- kwaad uit. Een nieuw gezichtspunt, lacht Frank. Dus volgens u bestaat er cau saal verband tusschen centrale verwar ming en echtscheiding? Dat is wel wat kras -uitgedrukt. Er zijn natuurlijk honderdén, misschien duizenden vrouwen, die ondanks alle modern comfort nog tijd te kort komen, óf die intelligent genoeg zijn om die vrije uren nuttig te besteden en voor wie het een zegen is, dat ze zich niet den hee- len dag met geestdoodende karweitjes hoeven af te ploeteren. Maar diè zul jij ook nooit op je kantoor te zien krij gen, of het moet dan, zooals je zegt, om ernstige conflicten gaan. Het ontsmetten van pootaardappelen voor het volgend jaar. De Landbouw-voorlichtings- dienst zorgt er voor, dat via de consulenten de tuinders aangaande dezen arbeid vakkundig worden jngelicht. De te ontsmetten aard appelen worden in een ton met ontsmettings- «tof gedompeld (Polygoon-Kuiper) naar gestreefd, de aardappelen, bij de ver- lading zooveel mogelijk zichtbaar vrij van ziekte te houden, doch dikwijls be vinden zich ir. de massa nog enkele zieke knollen, waarvan de ziekte niet op het oog is vast te stellen. Eén dag vervoer per schip of wagon bij warm weer is reeds voldoende, om den geheelen voorraad to taal verziekt op de plaats van bestem ming te doen aankomen. In een vrij groot aantal gevallen is de lading al dadelijk na aankomst afgekeurd voor consumptie, soms echter deden zich de verschijnselen eerst na opslag voor. Het verschijnsel deed zich dus alleen voor bij te vroeg gerooide aardappelen, bij de normaal gerooide behoeft men niet te vreezen voor een uitschot, dat grooter is dan het normale.'Het is goed te bedenken, dat het verlies aan aardappelen, tengevol ge van het bederf, niet opweegt tegen de groote nadeelen, die voor de bevolking zouden ontstaan, wanneer de maatregel met de rooipremie niet was genomen, ha mers dan zou het tekort aan aardappelen nog eenige weken langer hebben geduurd. Uit het bovenstaande blijkt dus wel, hoe weinig geloof men mag hechten aan ge ruchten, die ontstaan doordat men zich geen rekenschap geeft van de beteekenis van hetgeen men waarneemt In het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een besluit/van de secretarissen-generaal van de departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, inhoudende wijzigingen van het besluit no. 132/40 betreffende den iden tificatieplicht. Deze wijziging houdt ten eerste in, dat ieder Nederlander of Nederlandsch onder daan in het bezette Nederlandsche gebied, tot den datum waarop door den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken wordt bepaald, dat zij in het bezit moeten zijn van een persoonsbewijs, verplicht zijn steeds een van overheidswege uitgereikt identiteitsbewijs, voorzien van een foto, bij zich te dragen, door middel waarvan hij zich te allen tijde behoorlijk kan iden- tificeeren. Volgens het besluit betreffende den identificatieplicht bestond deze ver plichting reeds tot aan het tijdstip van in voering in het bezette Nederlandsche ge bied van eenvormige identiteitskaarten. Een tweede wijziging houdt in, dat het identiteitsbewijs met foto niet langer dan 16 maanden geleden mag zijn uitgereikt Aanvankelijk was deze termijn gesteld op één jaar. Het besluit is gisteren in wer king getreden. Och, dat is voor mij de kwestie niet. Maar op den duur is het hoe zal ik het zeggen zoo’n ongezond soort werk. Vandaag komt mevrouw zus: ik ben zóó ongelukkig, ik verveel me dood, mijn man en ik zijn niets meer voor elkaar. Morgen mevrouw zóó met precies het zelfde verhaal. Als je de paar gevallen, waarin er werkelijk van ernstige con flicten sprake is, buiten beschouwing laat, variëeren de motieven al even wei nig als de gepermanente pruikjes, de streepjesiyenkbrauwen en de driehoek- mondjes. En allemaal moeten en zul len ze scheiden; vlug scheiden, voordee- lig scheiden, geruischloos ja, vindt u dat geen prachtuitdrukkung, dat is echt een technische term tegenwoor dig, geruischlooze echtscheiding... En ik kan ze niet wegsturen, want dat la ten mijn omstandigheden niet toe en daar zou ik toch niets mee bereiken, want als ik ze niet help, gaan ze naar een ander. Ja, zegt dr. Ringelhorst naden kend, nu zeggen ze: de vooruitgang van- de techniek heeft de werkloosheid doen toenemen. Dat is een waarheid als een koe. Maar heb je wel eens bedacht, dat die even goed geldt op het gebied van de huishouding? Ga maar eens na, over al, in flats, landhuizen, eengezinswonin- 4 Als een inleiding voor de bijeenkomst van leidsters van den B.D.M. in Nederland van 25-28 dezer in Den Haag, vond gisteren op het Binnen hof de eerste vlaghijsching plaats. Ook vele leidsters van den Nationalen Jeugdstorm, die* als gasten de bijeenkomst bijwonen, waren aanwezig. (Stapf-Mol) DE PRIJS VAN „BELEGEN N.Z." KAAS Bij besluit van den directeur-generaal van de voedselvoorziening is bepaald, dat kaas, afkomstig uit de voor rekening van de Nederlandsche Zuivelcentrale opgesla gen. hoeveelheden, dit is dus belegen kaas, mag worden verhandeld. Deze kaas is voorzien van hét merk „belegen N.Z.” en de maximumprijs is voor den detail list en dén consument vastgesteld op 25 cent per kilogram hooger dan de nog geldende maximumprijzen voor kaas, niet voorzienvan het merk „belegen N.Z.”. Voor de vastgestelde prijzen en andere bijzonderheden wordt verwezen naar de elders in dit blad opgenomen offieieele publicatie Men schrijve dus boven aan onder streept „Veldpostzending”, en late dan volgen ,,An die Erganzungstelle der Waf- fen S.S., den Haag, Stadhouderslaan 132” zur Weiterleitung an (naam en veldpost- nurnmer). Dit geldt zoowel voor hen, die bij de Waffen S.S. als bij het Vrijwilligers legioen Nederland dienen. Te Boskoop en omgeving heerscht een groote export- drukte in de tallooze boomkweekerijen. Duitschland is wel de grootste afnemer en vele handen vinden «werk ir het rooien en voor verzending gereed maken der boompjes en- struiken. 'Polygoon-Hof) De luidklok van de Ned. Herv. kerk te Soesterberg is afkomstig uit de voormalige Utrechtsche Poort te Amsterdam en stamt uit het jaar 1659. Vermoedelijk had den de kerkvoogden niet genoeg geld om een nieuwe klok te koo- pen, zoodat zij zich met dit exem- Na de inneming door de Duitsche troepen, worden de straten van de stad door pantserafweergeschut beschermd? (Weltbild-Polygoon) 47 Kan ik Maandagmiddag even by je op kantoor komen, Robberts? had de oude dr. Ringelhorst bij het uitgaan van den schouwburg gevraagd. Natuurlijk, dokter. Heel graag, had Frank geantwoord. En nu zit de oude heer tegenover hem en zoekt in zijn portefeuille. Tja, zegt hij opeens verschrikt, nu kom ik tot de conclusie, dat ik me eigenlijk op een onbehoorlijke manier aan je heb opgedrongen. Want jij ver keert natuurlijk in de veronderstelling, dat ik je een of ander advies kom vra gen en in werkelijkheid kom ik alleen beslag op je tijd leggen om over een Van je cliënten te spreken. Ik bedoel Dikwijls moet de tegenstand der Sovjets bij eiken stap worden gebroken. Op de onmoge lijkste plaatsen leggen de bolsjewisten zich in hinderlaag, om van daaruit de Duitschers in den Gistermiddag is te Haarlem éen klee- dingmagazijn van den Nederlandschen Volksdienst geopend, het eerste van dien aard in Nederland. Zooals misschien de naam zou doen veronderstellen, is dit instituut geen winkel, waar goederen aan het publiek worden verkocht, maar een distributieapparaat vóór die volksgenoo- ten, die kleeding van noode hebben. Het magazijn bevat een vooraad, welke zoo vaak als noodig is, wordt aangevuld, zoo dat men eigenlijk van een „doorgangs- huis” voor kleeding zou kunnen spreken. Nadat de heer M. J. G. J. van Leeuwen, plaatsvervangend directeur van den Ne derlandschen Volksdienst, in Noordhol- land, het openingswoord had gesproken maakten de aanwezigen, w.o. zich ook de wethouder van Sociale Zaken, dr. Ch A. Goette bevond, een rondgang door het huis, waarvan ook eenige vertrekken zijn ingericht voor het herstellen van kle dingstukken. In het gisteren verschenen Verordenin genblad is een beschikking afgedrukt van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, waarbij alle geheel of gedeeltelijk uit ijzpr, staal of non-ferro metalen ver vaardigde voorwerpen, voor zoover zij dit nög niet zijn, worden aangewezen als distributie-goederen, in den zin van arti- I kei 4 der distributiewet 1939. De beschik king is gisteren in werking getreden Te vroeg rooien was noodzakelijk om tekort te voorkomen Het is ongetwijfeld niet aan de opmerk zaamheid van vele landgenooten ontsnapt, dat eenige malen schepen en wagons op j de plaats van bestemming aankwamen, waarvan de inhoud bestond uit aardappe len, die oogenblikkelijk voor de mensche- lijke consumptie moesten worden afge keurd, daar zij bedorven waren. Ook deden de rottingsverschijnselen zich wel voor bij voorraden aardappelen, die in pakhuizen e.d. waren opgeslagen. Deze feiten hebben helaas aanleiding ge geven tot het ontstaan van ongemotiveer de geruchten, de aardappelen zouden niet oordeelkundig zijn opgeslagen, zij zouden te lang worden bewaard onder ongunstige omstandigheden enz. Het behoeft geen betoog, dat men met de aardappelen, het volksvoedsel bij uit nemendheid, onder de tegenwoordige om standigheden niet voorzichtig genoeg kan omgaan. Dit geschiedt dan ook, zoowel van de zijde van de overheid als van die der handelaren, die zeer zeker het groote belang van den aardappel voor onze voed selvoorziening voor oogen houden. Maar: er zijn omstandigheden, die men niet in de hand heeft en daaronder moet ook ge rekend worden de ziekte, phytophthora I genaamd, waaraan groote partijen mid- delvroege aardappelen hebben geleden. Omtrent deze ziekte wordt het rijks- bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd het volgende medegedeeld: De ziekte kan door bepaalde weersom standigheden worden bevorderd, en treedt vooral op, wanneer de aardappelen wor den gerooid, terwijl het loof nog niet is afgestorven. De ziekte begint n.L in het loof en bij het te vroeg rooien, gaat zij over op de knollen. Die knollen vertoonen dan kleine zieke plekjes ter grootte van speldenknoppen, dus bijna niet te consta- teeren. Dit beteekent, dat de aardappelen onmiddellijk verwerkt m’oeten worden, daar zij anders gaan rotten. Men kan nu vragen: was het noodig, de aardappelen te vroeg te rooien en zoo ja, was het dan noodig, groote hoeveelheden op te slaan? Het is algemeen bekend, dat er In Augustus, zooals altijd bij den overgang van de vroege naar de middelvroege aard appelen al spoedig een tekort was. Om dtt tekort te ondervangen, moest het rooien geforceerd worden en daarom werd den telers een rooipremie in het vooruitzicht gesteld. Deze premie nu heeft vooral in de laatste week van Augustus, toen de weersomstandigheden te slecht waren om het graan te oogsten en te dorschen, t*t gevolg gehad, dat een groot aantal boeren (vooral in de zand- en veenstreken) op groote schaal is gaan rooien. Het gerooi de kwantum moest zooveel mogelijk door de V.B.N.A., worden afgenomen en de te groote hoeveelheid moest worden opge slagen. Tenslotte kan de vraag worden gesteld, of dan tegen de ziekte zelve of tegen haar gevolgen voor de gezonde aardappelen niet kan worden opgetreden.'' Zooals boven reeds is vermeld, zijn de ziekteplekjes op de knollen vrijwel niet te constateeren. Door de V.B.N.A. is er Krachtens een in de Nederlandsche Staatscourant van gisteren verschenen besluit van den secr.-gen. van het depar tement van Financiën tot wijziging van de Bierwet 1917 wordt de bieraccijns, zooals die is bepaald in het derde lid van artikel 1 dier wet, van 2.60 gebracht op drie gulden. Ten aanzien van de hoeveelheden bier daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels welke de bier brouwers op 1 October 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. Deze navordering beloopt veertig cent per hectolitergraad. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij 25 September t/m 13 October 1941. Bon Boter 36-37 Vet 36-37 ATTENTIE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 27 Sept, niet meer geldig: 36 Brood; 36 Vleesch; 36 Vleeschw J 36 Melk I; 87 Reserve (aard.) De bonnen, welke met ingang van den. Zondag zijn geldig verklaard, met uit zondering van die voor vleesch of vleesch- waren, mogen reeds op den daaraan voor- jafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch t>f vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dinsdag is niet geoorloofd. Bij beschikking van den secr.-gen. van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten is bij dat departement benoemd J. G. Goverts, tot administra teur in vasten dienst Het bestuur der Ned. heide Mij. heeft tot president-directeur benoemd ir. C. Staf, thans plaatsverv. president- directeur. „BESCHOUWINGEN OVER DE NEDER LANDSCHE GESCHIEDENIS’’ Van de hand van den heer S. van Steenoord is een boekje verschenen, waar van de vertaling uit het Duitsch onder den titel .Beschouwingen over de Neder landsche Geschiedenis” het licht heeft ge zien. De strekking er van is, gelijk de ver taler het in zijn inleiding doet blijken, „de ‘historische ontwikkeling van hei eigen volk niet langer door den bril van een zoogenaamd objectieve wetenschap te beschouwen, maar wel met de klare oogen van een mensch, die zich op zijn eigen kracht bezint”. Dit wil zeggen de vertaler toont dit nader aan „dat het volk als levende gemeenschap in het middelpunt staat van ons denken en daarom ook de geheele ge- schiedbeschrijving volksch, d.w.z. door het ras bepaald behoort te zijn”. De omvang van het geschrift (38 pag.) doet begrijpen, dat de Ned. geschiedenis met zeer groote schreden werd doorloopen. VELDPOSTZENDINGEN Veldpostzendingen aan Nederlanders, die in de Waffen S.S. en in het Vrijwil ligerslegioen Nederland dienen, worden door de post gratis vervoerd, voorzoover deze zendingen (briefkaarten en brieven) de 100 gram gewicht niet te boven gaan. Voor briefzendingen (veldpostpakketjes)- van 100250 gram is 15 ets. porto ver schuldigd, voor zendingen van 2501000 gram 20 ets. Alle desbetreffende poststuk ken moeten, voorzien van het adres van dengene, dien men zulk een zending wil doen toekomen, gezonden worden aan de Erganzungsstelle Nord-West der Waffen S.S., Stadhouderslaan 132 te ’s-Graven hage. die Jansen, die zijn broer heeft mis handeld. Jansen? O ja, daar ben ik toegevoegd. Is dat een protégé vraagt Frank. Ja en als je wilt, kan ik je heel wat over hem vertellen. Maar missdhien interesseert het je niet? Als u wat goeds weet, zeer zeker, lacht Frank. Ik moet hem toch ver dedigen. Dus u weet het een en ander van Jansen? Voornamelijk van zijn ouders. Ik heb zijn vader jarenlang als patiënt ge had, toen ik nog praktizeerde. Als psychiater? Ai, dat is interes sant. Daar heb ik in de stukken niets over gevonden. Best mogelijk. Zijn ouders zijn al jaren dood. En voordien ettelijke malen verhuisd. Ik ben toevallig zoo goed op de hoogte, omdat ik Jansen senior des tijds gebruikt heb als studiemateriaal. Ik heb nogal volledige aanteekeningen over hem. Misschien kun je aan de hand daarvan een psychiatrisch onder zoek voor jouw delinquent er door krij gen. Want die jongen is zwaar belast, de andere kinderen trouwens ook. Prachtig. Dat zal ik in ieder geval probeeren, zegt Frank verheugd. Daar zou ik anders nooit toe gekomen f

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5