No. 17992. 1941. Kroonstad Sovjetoorlogsschepen beschoten VERDUISTEREN Maandag 29 September. VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN het Duitsche Opperbevel Extra bericht van GESLAAGDE AANVAL OP BRITSCH CONVOOI in Het Italiaansche Weer machtbericht SVEN HEDIN OVER DEN KRUISTOCHT TEGEN HET COMMUNISME Charkof en Moskou gebombardeerd „Winterhulp Nederland” Duitsche Het Duitsche Weermachtbericht Een jaar nieuwe orde in Noorwegen Duitsche vrouwen werken voor haar volk „En niet omgekeerd” DAS WERDEN DER DEUTSCHEN EINHEIT 5 Engelsche en Amerikaansche dele gatie in Moskou aangekomen Rijksprotector von Neurath met ziekteverlof pers over artikel van Roosevelt Nieuwe scheepsverliezen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een moeilijke winter eischt groote offervaardigheid Engelsche vliegtuigen boven Duitschland van het Professor Ritter von Srbik spreekt voor de Nederlandsch-Duitsche Cultuur gemeenschap Europa’s bevrijding bolsjewistische gevaar o. 7.24 aar n.m. tot 7.38 aar v.m. Garnizoen van Wolsjefit staakt den strijd Wat de groote tentoonstelling te Amsterdam zal brengen HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: I i duikbooten In aanvallen, welke verscheidene dagen hebben geduurd, I zinken gebracht. Verder heeft een Duitsche duikboot in het Zuidelijke deel haar en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. IV I I I I i I I I I I I I I I I I I VERTE- IN DUITSCH- ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND Naar het DNB uit Bern meldt hebben Engelsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht over Zwitsersch grondgebied ge vlogen. Het Zwitsersche telegraaf-agent- schap deelt hieromtrent van bevoegde militaire zijde mede, dat in den nacht Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de radio over „En niet omgekeerd”. ij Uit een van Gibraltar naar Engeland varend convooi hebben Duitsche - --- J-~-- - -- -- 12 schepen in totaal, metende 67.000 brt., en 1 bewakingsvaartuig tot - 1 van den Atlantischen. Oceaan een tankschip van 12.000 ton tot zinken gebracht. De Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft zoodoende in de AMERIKA EN CANADA In een te Ontario gehouden rede heeft de Canadeesche minister, Michael Hep- bum, verklaard, dat de belangen van Ca nada en de Vereenigde Staten dermate nauw zijn verbonden, dat men nauwe lijks meer van grijzen kan spreken. Hep burn verklaarde voorts, dat het zijn taak was, het Canadeesche volk op de van over zee dreigende gevaren te wijzen. Zijn slot woorden: „Het zal niet lang meer duren tot de Vereenigde Staten en Canada zich in een unie zullen vereenigen” maakten diepen indruk. TWINTIG COMMUNISTEN IN NOORD FRANKRIJK DOODGESCHOTEN De militaire'bevelhebber in België en Noord-Frankrijk maakt bekend, dat in den nacht van 22 op 23 September com munisten in Noord-Frankrijk ontplofbare stoffen uit een opslagplaats ontvreemd hebben. In den nacht van 24 op 25 en in den loop van 25 Sept, werden daarop in de omgeving van de plek waar de dief stal gepleegd was, aanslagen gepleegd op Fransche treinen en op transporttreinen van de Weermacht. Dientengevolge zijn 20 bekende communisten doodgeschoten. H B n Reuter meldt uit Moskou, dat lord Bea verbrook en Harriman, alsmede de andere leden van de Britsche en de Amerikaan sche delegatie voor de Moskousche con ferentie gisteravond in Moskou zijn aan gekomen, waar zij ontvangen werden door Stalin. Aan het onderhoud in het Kremlin werd deelgenomen door den commissaris voor buitenlandsche zaken, Molotof en door Litwinof. Vervolgens werden de de legaties ontvangen in de Britsche en Ame- rikaansohe ambassades. Harriman ver klaarde, dat men terstond aan het werk zal gaan en dat de conferentie slechts on geveer een week zal duren. De Vereenig de Staten zijn bereid de Sovjet-Unie in haar strijd een krachtige bijdrage te le veren. Men moet snel werken, aldus Har riman, want de tijd is kostbaar. De Berlijnsche bladen leveren commen taar op een artikel van Roosevelt in het Amerikaansche maandblad „Colliers Ma gazine”, waarin hij om. schrijft, dat hij reeds in 1937 den oorlog in Europa heeft zien aankomen en om die reden het Con gres reeds in Juli 1939 de noodzakelijk heid heeft doen weten, het wapenembargo op te heffen. Bijna alle republikeinen en 25 procent der democraten waren toen ech ter tegen zijn voorstel geweest, zoodat hij er van heeft moeten afzien vast te houden aan uitvoering er van. De „Berl. Börsenztg.” noemt deze be kentenis van Roosévelt „buitengewoon waardevol”, vooral, naar het blad schrijft, .wanneer men bedenkt, dat Roosevelt zich nog eind 1940 onder het parool den vre de voor de Vereenigde Staten te willen behouden, nogmaals tot president heeft laten kiezen, terwijl hij reeds jaren te voren de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog heeft beschouwd als de dood hem te voeren politiek. Thans gebruikt Roosevelt voor zijn naar oorlog- drijvende doelstellingen alle middelen, met inbegrip van de twijfelachtige methode om voor Amerikaansche tijd schriften artikelen te schrijven, hetgeen in het algemeen niet behoort tot de taak van een president. De „Deutsche Allg. Ztg.”, dde het wa penembargo beschouwt als het kernpunt van de neutraliteitswet, merkt op Roo sevelt geeft dus zelf toe, dat het Ameri kaansche volk streng neutraal blijft en dat alleen hij den oorlog heeft gewild. Hij geeft toe, dat hij met zijn oorlogspolitiek een geweldige meerderheid van het Con gres tegen zich had, tegen den wil van die meerderheid in heeft hij echter van étap pe tot étappe alle stappen gedaan, die sinds dien afgelegd werden met overtre dingen van en ook in volkomen inbreuk op de neutraliteitswet. Hij verontschuldigt thans zijn willekeur er mede, dat het Con gres en het volk de dingen niet hebben begrepen. Omdat dus Congres en volk buiten den oorlog wilden blijven, matigt zich deze democratische president de wil lekeur aan, beide uit te schakelen. Deze cynische bekentenis verdient te worden onthouden als een commentaar op de be- driegelijke vrijheidsphrasen van de Atlan tische verklaring. 4 afgeloopen dagen opnieuw 79.000 brt. door het optreden van duikbooten X verloren. 4 I Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend: Aan het omsingelingsfront voor Lenin grad hebben zware batterijen van het le ger op 26 September Sovjetoorlogsschepen in de haven van Kroonstad en in het kust gebied ten Zuiden daarvan doeltreffend onder vuur genomen. Een kruiser werd in brand geschoten. De luchtmacht bestreed transporten per spoor en spoorwegwerken in het gebied rondom Charkof en Moskou, alsmede in het brongebied van de Wolga. Gevechtsvliegtuigen plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op een slagschip bij Kroonstad. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire in stallaties in Moskou. In het zeegebied der Faroer-eilanden heeft de luchtmacht overdag twee vracht schepen met tezamen 3300 brt. tot zinken gebracht. Bij pogingen van de Britsche luchtmacht om Zaterdag overdag de Ka- naalkust aan te vallen, verloor de vijand 23 vliegtuigen. Hiervan werden er 17 in luchtgevechten, 4 door de luchtdoelartille- rie en 2 door eenheden van de marine neergeschoten. De vijand heeft overdag noch des nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. matie van de Duitsche marine aan te val len. De aanval werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Drie motor- torpedobooten werden vernietigd. Schiereiland bij Otsjakof gezuiverd Het schiereiland ten Zuiden van Otsja kof waarop de bolsjewisten zich trachten te handhaven, is in gevechten, welke ver scheidene dagen duurden, gezuiverd. Na deels hevige gevechten van man tegen man werden de zuiveringsacties op Za terdag beëindigd. Afgezien van den vernietigingsslag ten Oosten van Kief, hebben de bolsjewisten Donderdag ook in andere sectoren zware verliezen aan menschen en materiaal ge leden. Zoo werden in den centralen sector 3000 gevangenen gemaakt. 8 groote pant serwagens vernietigd en verscheidene stukken geschut buitgemaakt. Elders wer den 36 vijandelijke pantserwagens buiten gevecht gesteld. Bij een mislukten aanval van 2 bolsjewistische infanterie-divisies, maakten de Duitsche troepen 1700 gevan genen. De Canadeesche minister van marine heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat een Canadeesch korvet met 17 koppen, na een strijd tot zinken is gebracht. Zaterdag zijn te Lissabon 10 schipbreu kelingen van het onder Panameesche vlag varende motorschip „Trinidad” aangeko men, meldt het D.N.B. Het schip zóu, naar de overlevenden mededeelen, in de buurt van de Kaap Verdische eilanden door het geschutvuur van een duikboot van onbekende nationaliteit tot zinken zijn gebracht. Portugeesche bladen melden, dat op de Azoren Vrijdag 103 schipbreukelingen zijn aangekomen van verscheidene Engelsche schepen, die door duikbooten van de as tot zinken zijn gebracht. Donderdag wa ren op de Azoren 11 schipbreukelingen aan land gebracht door een Canadeeschen torpedobootjager. Een kwart der wereldtonnage gezonken United Press meldt uit Washington, dat de voorztiter van het scheepvaartbureau, admiraal Emery Land, heeft verklaard, dat in den loop van den oorlog ongeveer een vierde deel van de bij het begin van den strijd aanwezige handelstonnage der wereld verloren is gegaan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 BESLUITEN VAN DEN ITALIAAN- SCHEN MINISTERRAAD De ministerraad is Zaterdag onder voor zitterschap van den Duce bijeengekomen. Onder andere werd voorgesteld, meldt S.P.T. uit Rome, de Italiaansche industrie te concentreeren, in verband met den bouw van groote electrische centrales in Midden- en Zuid-Italië, en op de eilanden. In verband met het feit, dat de oogst, of schoon beter dan het vorige jaar,. niet ge heel aan de verwachtingen beantwoordt, is het broodrantsoen op 200 gram per man en per da^yastgesteld. Arbeiders krijgen een toeslag van 100 gram en personen, die zeer zwaar werk verrichten, van 200 gram per dag. Voorts werden een aantal financieele maatregelen getroffen, die ten doel hebben speculatie tegen te gaan. van Zondag op Maandag talrijke golven vreemde vliegtuigen op zeer greote hoogte boven het Westelijke deel van Westelijk Zwitserland in de richting Noord-Zuid vlogen en later van half 1 af in omge keerde richting. Alle luchtafweerposten van het gebied werden gealarmeerd en traden in werking. Op Woensdag 1 October a.s. begint de „Winterhulp Nederland” haar tweede groote actie, welke beoogt het noodlijden de deel van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te steunen in de aanstaan- Engelsche vliegers hebben in den afge loopen nacht brisant- en brandbommen laten vallen op verscheidene plaatsen in West-Duitsehland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. In eenige plaatsen ontstond onbeteekenende materieele scha de in woonwijken. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer welke en bekwame gecommitteerde waren, is thans REDE VAN RIJKSCOMMISSARIS TERBOVEN Rijkscommissaris Terboven heeft naar aanleiding van een ontvangst, waarbij de gecommitteerde staatsraden tot minis ters zijn bënoemd, een belangwekkende politieke rede gehouden. In zijn inleiding besprak de rijkscom missaris de gebeurtenissen, welke tot 25 September 1940 hebben geleid en zeide, dat de toen genomen beslissing eigenlijk slechts een formeele bevestiging van den politieken zelfmoord der oude partijen en der vroegere regeering is geweest 25 September 1941 is een historische dag geweest waarop de principieele nieuwe ordé in Noorwegen is begonnen, welke door het Nasional Samling ge dragen wordt. De geheele arbeid van dit jaar was rechtstreeks gericht op het doel, n.l. het overnemen van de macht door het Nasional Samling. Een jaar van buitengewone prestaties, welke slechts dank zij de verstandige medewerking yan de staatsraden mogelijk voorbij. Vervolgens gaf de rijkscommissaris uiting aan zijn wensch, dat het tweede jaar van de nieuwe orde beslissingen zal mogen brengen, zoowel wat betreft de doelstelling van den revolutionairen strijd van het Nasional Samling op het gebied der binnenlandsche politiek alsook wat betreft de worsteling om het lot der Ger- maansche volken. Namens de andere ministers dankte vervolgens minister dr. Lunde den rijks commissaris. Hij wees erop, dat de taak, welke het vorige jaar ter hand genomen werd, niet gemakkelijk is geweest, in het bijzonder door de uitwerking van de misdadige politiek der vroegere regee ring en de diep in het land ingevreten Engelsehe propaganda. Men kan echter HEYDRICH IN FUNCTIE Het D.N.B. meldt uit Praag De Rijks protector in Bohemen en Moravië, Rijks- minister Freiherr von Neurath. heeft zich gedwongen gezien den Führer een lang durig verlof te vragen, tot herstel van zijn aangetaste gezondheids Met het oog op het feit, dat de huidige oorlogstijden de volle kracht van den Rijksprotector eischen, heeft von Neurath den Führer te gelijkertijd verzocht hem tot aan het her stel van Zijn gezondheid vrij te maken van zijn zaken als Rijksprotector en ge durende dien tijd een vertegenwoordiger voor hem aan te stellen. De Führer heeft onder deze omstandigheden het verzoek van den Rijksprotector ingewilligd en den S.S.-Obergruppenführer Heydrich voor den tijd der ziekte van Rijksminister von Neurath belast met de leiding der zaken van het vrije protectoraat in Bohemen en Moravië. Heydrich heeft gisteren op den Burcht te Praag zijn functie aanvaard. Professor Heinrich Ritter von Srbik. een der grootste Duitsche historici, heeft Za terdagavond in Pulchri Studio voor de NederlandschDuitsche Cultuurgemeen schap gesproken over „Das Werden der deutschen Einheit”. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, de Commissarissen Gene raal Rauter en Wimmer, de echtgenoote van commissaris generaal dr. Fisch- böck, alsmede vele vertegenwoordigers van de Weermacht en van de N.S.D.A.P. In een zee» diepgaand en wetenschappe lijk betoog heeft professor Ritter von Srbik daarna de Duitsche Rijkseenheid- gedachte, zooals deze in den loop der tij den naar voren is getreden, belicht en ver klaard. Deze gedachte is in de verschil lende eeuwen steeds weer naar voren gekomen en heeft orde gebracht onder de volkeren. De groote roeping van het Duitsche volk op dit terrein heeft zich nooit ver. loochend en kwam steeds in deze Rijks- eenHeidsgedachte, waarvan de ondergrond Christelijk was, tot uiting. Na afloop van de voordracht hebben de aanwezigen met een hartelijk applaus ge dankt voor het belangwekkend betoog. De Rijkscommissaris heeft den grooten ge leerde daarna met eenige persoonlijke woorden dank gezegd. dierlijke ruwheid wedijveren met de Azia tische wreedheden uit den tijd van keizer Frederik de tweede. Zevenhonderd jaar geledfen bevond Europa zich in een situa tie, die in vele opzichten gelijkt op die van thans. Reeds vroeger kwamen wilde ruiterhorden uit de diepte der Aziatische wildernis aanstormen met moord, brand en verwoesting. Atilla overstroomde het West Romeinsche rijk, onderwierp Duitsch land, drong door in Gallië, tot hij op de Catalaunische velden door.de Romeinen werd verslagen. Tusschen 1237 en 1241 trokken wederom Mongoolsche horden Europa binnen tot in Hongarije en Noord- Italië. Een andere groep drong door tot Litauen, Pruisen en Pommeren. Evenals de vroegere Mongolen bereidden in den huidigen tijd Stalin en zijn paladijnen zich er op voor ons werelddeel totaal te verwoesten met dit verschil, dat zijn uit- roeiingsoorlog tegen de buitenlandsche be schaving en Christenheid duizendmaal erger zou zijn geworden dan die van de Mongolen. In Finland, in de Baltische landen, in Polen, in de Boekowina en in Bessarabië had hij reeds vasten voet ge kregen en oefende hij zijn millioenen- legers en pantsercolonnes voor dén vernie tigenden orkaan over Europa, aan welks succes onder bloedige vanen de leiders der Angelsaksische volkeren met geest drift de grootst mogelijke hulp willen verleenen. Churchill heeft met Stalin een bondge nootschap gesloten alleen met het doel het Duitschland van Adolf Hitler te vernieti gen. Het is mogelijk, dat het Amerikaan sche volk wapens in handen stelt van dit schuim om het te helpen in zijn strijd tegen de Duitsche, Italiaansche, Finsche, Hongaarsche, Slowaaksche en Roemeen- sche legers, wier taak het is Europa te bevrijden van deze vreeselijke besmetting. Voor de cultuurvolkeren, voor de landen die aan God gelooven is het een vitale taak een wereldbeschouwing uit te roeien, welker voornaamste doel is de communis- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 September (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: gehouden met een harden en moeilijken winter, waarin, méér nog dan in den vorigen winter, de ellende groot zal zijn van hen,die zich het allernoodzakelijkste niet kunnen verschaffen. De Nederlanders hebben altijd blijk gegeven van een waren hart en van een gulle handlaten zij, die geen armoede kennen, diep in den zak tasten om de duizenden landgenooten te helpen, die in nood verkeeren. Het eigen volk moet vóór alles worden geholpen en er kan geholpen worden, wanneer ieder, die ook maar iets te missen heeft, van zijn offervaardigheid blijk geeft. Boven alles wat ons volk verdeelt, stijge de geest uit der Christelijke naastenliefde. Het vorige jaar werd door „Winterhulp Nederland” 7 millioen gulden bijeenge bracht. Er zal in de komende wintermaan den véél meer noodig zijn, wil men ieder een kunnen helpen, die hulp van noode heeft. Men vergete ook nu weer niet, dat vele kleintjes een groote maken. De winst van kaartavtmdjes of van andere winterspelen late men het werk van „Winterhulp” ten goede komen. De Na tionale Jeugdstorm heeft reeds aangekon- digd, dat hij het Gooi zal intrekken om noten te verzamelen, waarvan de. op brengst voor het goede doel wordt afge staan. Zoo is er nog zooveel, dat gedaan kan worden ten einde een zoo groot mo gelijk bedrag voor de daadverkelijke hulpverleening bijeen te brengen. Geven, wat men missen kan voor zijn noodlijden de landgenooten is ook hu weer plicht. Hei is geen aalmoes, die men geeft; de vreugde van het geven kan diep en zui ver zijn. In dezen geest schenke ieder naar vermogen. Men brenge licht en warmte daar, waar in een uitzichtloos be staan nood en ellende heerschen. tische revolutie over de geheele aarde te verspreiden en door een vreeselijke revo lutie de intellectueelen, de beschaving, de wetenschap en het geloof te vermoorden. Het is de eerste plicht van de Germaan- sche volkeren zich eens en voor altijd van dergelijke bedreigingen te bevrijden. Het is een tragische werkelijkheid, dat de Engelschen in den gigantischen strijd tus schen barbarij en beschaving, tusschen bolsjewisme en Christendom, aan den kant staan van de barbaren. Wij behoe ven ons echter niet bezorgd te maken over deze vriendschap, want voor de door Engeland en Amerika beloofde hulp op zijn plaats van bestemming aangekomen is, in ieder geval voor het oorlogsmate riaal gebruikt wordt aan de reeds in flar den gescheurde Sovjetfronten, zal de Sovjetoorlogsmacht volkomen verslagen zijn en de Sovjetster zijn ondergegaan boven de torenspitsen van het Kremlin. De volkeren van Europa behoeven dan de aangekondigde wereldrevolutie niet meer te vreezen. De millioenen Russische boe ren zullen dankbaar de bevrijders be groeten, die hun de akkers en hofsteden zullen teruggeven en hun de kunst zul len leeren van den rationeelen landbouw. Door de proclamatie van Hitler bij het uitbreken van den oorlog tegen de Sovjet- Unie kennen wij o.a. de bedoelingen van Stalin en Molotof met Finland. Ieder weet wat het voor de cultuur van het Avond land zou hebben beteekend, wanneer deze kleine voorpost van Europa zou zijn over stroomd door de Aziatische horden. Via Zweden en Noorwegen zou de Sovjet een weg naar den Atlantischen Oceaan heb ben gevonden naar een ijsvrije haven aan een voortdurend open zee. Finland en Zwe den hebben het aan den Führer te dan ken, dat de vrede van Moskou van 12 Maart 1940 de Sovjetplannen doorkruiste. Er ligt een diepe tragiek in het feit, dat Amerika, dat Finland in den winteroorlog royale hulp verleende thans zijn vijand uit het duisterste Azië helpt. Het is dui delijk, dat de Führer en de Duitsche Weermacht reeds thans den tegenstand in het Oosten hebben gebroken en dat het niet lang meer zal duren tot de volledige overwinning is behaald. Waar staan dan de Angelsaksische volkeren? Het bolsje wisme moet uitgeroeid worden. Halve maatregelen zijn hier niet voldoende. Ik weet dat niemand anders deze taak uit voeren kan dan de Führer van Duitsch land, Adolf Hitler. Het bolsjewisme is een ongeluk voor de geheele menschheid, het moet uitgeroeid worden. het vervullen van de taak in hef alge meen als gelukt beschouwen. Duitsch land en Noorwegen hebben een gemeen- schappelijken vijand, zoo verklaarde de minister tenslotte, n.l. het bolsjewisme. Hij besloot met den wensch, dat Noor wegen spoedig vrij en zelfstandig aan de zijde van het zegevierende Groot- Duitschland zou mogen staan. Onder het opschrift „Kruistocht tegen het communisme” publiceert Sven Hedin een artikel in het tijdschrift Berlin-Rom- Tokio. Hij schrijft daarin o.m het vol lende De oorlog van Duitschland tegen het óolsjewisme is niet alleen in het belang van Duitschland, het is een kruistocht van de geheele beschaafde wereld. Het bolsjewisme moet uitgeroeid worden, daarover kan geen twijfel bestaan. Bij ons in het Noorden is men op de hoogte van het Sovjetgevaar. Vier eeuwen lang moes ten de meeste van onze oorlogen tegen Rusland gevoerd worden. Reeds in 1912 heb ik de gelegenheid gehad in Galicië den strijd tegen Rusland te volgen. Ik heb nooit mijn standpunt verheeld, vooral niet toen uit het tsaristische het roode Rusland ontstond. Ik ben meer dan twintig maal in Rusland geweest. Het geheele Rus sische rijk heb ik doorkruisd. Op al mijn tochten heb ik het arme Russische volk, gastvrije, oprechte, eerlijke en goedmoe dige menschen leeren liefhebben. Men schen, die niet anders willen dan ip vrede leven en hun akkers bebouwen. Zij dur ven hun meening niet te zeggen, wanneer men onder vier oogen met hen spreekt. Zij zijn beroofd van hun vee en hun ak kers en hebben vaak genoeg gezien hoe hun buren en kameraden, zoons en broe ders spoorloos verdwenen. Zij weten, dat de muren ooren hebben, maar aan hun stem en hun oogen merkt men, dat zij ftiet moeite den groeienden haat onder drukken tegen de beulen, die de opvol gers zijn der tsaren, ondieren in gestal ten van menschen. Wanneer men thans in dagbladen beschrijvingen leest over de gebeurtenissen, die niet ver van onze kus ten in de anderhalf jaar geleden door de Sovjets bezette landen plaats gevonden hebben, moet men erkennen,, dat zij in Maan: 29 Sept, op 3.36 uur nam. 30 Sept, onder 2.04 uur v.m., op 5.14 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 SLUITING VAN IRANSCHE GENWOORDIGINGEN LAND Het D.N.B. meldt uit Berlijn; In ver band met het optreden van de Iransche regeering tegenover de Duitsche kolonie in Iran na den intocht van Engelsche en bolsjewistische troepen, heeft de Duitsche rijksregeering zich genoodzaakt gezien het Iransche gezantschap en de Iransche consulaire bureaux in Duitschland en de bezette gebieden te sluiten en den ver tegenwoordigers een termijn van 10 dagen voor het vertrek te geven. Mislukte landingspogingen van de Sovjets Zaterdag werden de bolsjewisten bij een hernieuwde poging om zien te neste len op de oevers van het Ladoga-meer, teruggedreven. Bij deze gevechten werden ook 2 vijandelijke kanonneerbooten ver nield. Bij een mislukte landingspoging der Sovjets Donderdag j.l. aan den Zuidelij ken oever van het Ladoga-meer, vernie tigden Duitsche bommenwerpers een sleepboot, 2 ■vrachtschepen van elk 600 brt., en 15 kleinere vaartuigen, welke vol geladen waren met troepen. In het zeegebied van Oesel schoten Duitsche vliegtuigen met de boordwapens een motortorpedoboot der Sovjets in brand. Bij een landingspoging der bolsje wisten brachten zij 8 volgeladen troepen transportschepen tot zinken. Bij den ingang van de baai van Riga hebben Zaterdag 4 bolsjewistische motor- torpedobooten tevergeefs getracht een for- In verband met de groote tentoonstel ling, welke onder den titel „Duitsche vrou wen werken voor haar volk” te Amster dam zal worden gehouden en waarvan de opening a.s. Donderdag geschiedt in te genwoordigheid van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en de Reichs- frauenführerin Gertrud Scholtz-Klink, zijn in de heden gehouden persconferentie een tweetal korte voordrachten gegeven. In de eerste plaats gaf dr. Volker, die onlangs een journalistieke reis door Duitschland beëindigde, welke in het bij zonder ten doel had kennis te nemen van den arbeid der Duitsche vrouw voor haar volk, een overzicht van hetgeen hij ginds op dit gebied waarnam. Zijn ervaringen hebben hem met de grootste bewondering vervuld. Immers, hij kon vaststellen, dat een nieuw arbeids- oj- - gebied door de Duitsche vrouwen geheel de winterperiode. Rekening moet worden door eigen kracht werd ontgonnen en tot - - groote vruchtbaarheid gebracht. De Nat. Soc. Frauenschaft heeft een prachtige bij drage kunnen leveren aan de eenheid des volks, omdat zij als van nature uitging van de kleinste eenheid in de volksgemeen schap: het gezin, waarvan de vrouw het middelpunt vormt. Millioenen Duitsche vrouwen geven thans haar krachten aan het werk, dat allen omvat. Zij doen dit op velerlei ge bied in volmaakte eendracht. Talloos zijn de cursussen en leergangen welke door de N.S.F. zijn ingericht, die daarnevens ook haar aandacht geeft aan bijstand in de bedrijven, op de boerderijen, enz. Bo vendien en niet in de laatste plaats, be steedt zij haar aandacht aan de geestelijke ontwikkeling der vrouw, waarvan dr. Vol ker eenige kenmerkende voorbeelden noemde. Nadat een aanvankelijke natuurlijke schuchterheid was overwonnen, werkt thans de Duitsche vrouw met hart en ziel aan haar nieuwe taak, waarin zij ge legenheid vindt haar offervaardigheid te betoonen. Zij werkt op allerlei gebied naast en met den Duitschen man tot wel zijn van volk en staat Het Italiaansche weermachtbericht no. 482 d.d. gisteren luidt als volgt In Noord-Afrika bedrijvigheid der ar tillerie aan de fronten. Tijdens aanvallen op Benghasi en Bardia werden 3 vijan delijke vliegtuigen brandend neergescho ten een vierde vliegtuig werd door een van onze vliegtuigen tijdens een verken ningsvlucht in het gebied van Koefra neergeschoten. In Oost-Afrika heeft het dappere gar nizoen van Wolsjefit, dat sinds 15 April wordt belegerd, en sinds eenige dagen alle voorraden levensmiddelen zijn uitge put. het bevel gekregen met ingang van 26 September den strijd te staken. Het garnizoen heeft zijn schitterende aanvals- en verdedigingsacties bekroond met zijn laatste vermetele uitvalspoging, in het verloop waarvan het numeriek in de meerderheid zijnde strijdkrachten heeft aangevallen en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. In de andere sectoren van het ge bied van Gondar werden vijandelijke aanvalspogingen met succes afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval len ondernomen op Agrigento, Marsala, Trapani, Cagliari en Porto Empedocle, waarbij 3 burgers werden gedood en 8 gewond. De luchtdoelartillerie van Ca gliari schoot een vliegtuig neer. Een an der vliegtuig werd door den luchtafweer te Marsala neergehaald. In het centrale gedeelte van de Mid- dellandsche Zee zijn op het oogenblik hevige aanvallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vlootformatie, afkomstig uit de richting van Gibraltar. Het optreden van het Duitsche luchtwapen In den centralen sector viel de Duitsche luchtmacht spoorlijnen en stations aan. Een munitieopslagplaats werd getroffen en brandde uit Het Duitsche luchtwapen heeft ook gis teren de vestingwerken en veldstellingen van de Sovjets in den Zuidelijken sector weer met krachtige uitwerking aangeval len. De vijand leed groote verliezen. Drie spoortreinen en talrijke automobielen werden vernietigd. Voorts werden vlieg velden met bommen van allerlei kaliber, waarbij 6 vliegtuigen op den beganen grond, werden vernield. Verscheidene han gars en barakken werden ernstig bescha digd. ïn het strijdgebied aan de kust van de Zwarte Zee hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Zaterdag opnieuw de ravitail- leeringswegen van de Sovjets aangevallen en een groot aantal auto’s vernield. Hierbij werden bovendien enkele lucht- afweerstellingen van den vijand tot zwij gen gebracht. Italianen overschrijden een rivier Italiaansche troepen drongen, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, op 26 September, in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front met succes naar een rivier op. Zij sloegen den tegenstand der Sovjets neer, trokken over de rivier vormden een bruggenhoofd. Hierdoor maakten de Italiaansche troepen den weg voor verdere aanvallen vrij. Hierna gaf. Frl. dr. Menzenra th een kort overzicht van de tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke, gelijk zij zeide, een antwoord zal geven op de vele vragen, die uit Nederlandschen kring tot de N.S.F. zijn gericht. Zij zal zes hoofdafdeelingen omvatten: de vrouw in het familieleven, in het gezin, in het za kenleven, in het beroep, dé vrouw als be oefenaarster der beeldende kunst en de vrouw in de wetenschap en de kunst. Met behulp van de film, van de statis tiek en de graphiek van een keur van voorwerpen, in het bijzonder van sier kunst, plastiek e.d., zal hetgeen de ten toonstelling brengt, nader worden toege licht. Men zal er schilderijen aantreffen, voorbeelden van wetenschappelijken ar beid van Duitsche vrouwen enz. De sociale werkzaamheid der Duitsche vrouwen zal echter op den vqorgrond staan. Kortom, de tentoonstelling zal een zoo volledig mo gelijk beeld geven van den arbeid der N.S.F.. een arbeid, die waard is door allen te worden gekend. In het kader dezer groote gebeurtenis zal in het Concertgebouw te Amsterdam op 2 October een algemeene samenkomst worden gehouden van vrouwen en meisjes uit het geheele land, waar de Rijkscommis saris het woord zal voeren. Ongeveer 2000 vrouwen en meisjes worden hier ver wacht. Na opening door den Oberdienstleitér der N.S.D.A.P. in Nederland F. Schmidt en huishoudelijke mededeelingen van de zijde der leidster van genoemde organi satie mevr. M. de la Fontaine spreken de Reichsfrauenführerin Gertrud Scholtz- Klink en vervolgens de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart. Oberdienst- leiter Schmidt zal daarna sluiten. Muziek van het Gaujugendgruppenorkest te Ber lijn en voordracht met zang van de Ju- gendgruppe der N.S. Frauenschaft luiste ren de samenkomst op.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1