Ifpl Huwelijk met modern comfort J i 4, De distributiebonnen BINNENLAND De kolendistributie w HAAGSCHE COURANT MaanHag 29 Sept. 1941' TWEEDE BLAD S.S.-P.K. bericht No. 5 FEUILLETON (Wordt vervol), ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND V denkt, geloof ik, dat ik nooit Controle en strenge straffen Begrafenis C. van den Bussche i rfMMt 3 V flH ööÊèêrtuii mu o’fgsfiè «urw 1 i Ï1 «ÏP 7 Duitsche der (Polygoon-v. Bilsen) 28 Sept, t/m 4 Oct 1941. u 7 September t/m 4 October 1941. 114 BL Br. Geb. Bloem 100 gram U9 100 gram Kaas Kaas een warming op je hartelijk. (Nadruk verboden) 48 9 Een Jaar Driemogendhedenpact. Ontvangst te Berlijn. Von Ribbentrop, Oshima, Alfieri, Stojay. (Tele)oto-Orbis-HoUand.) 250 gram 250 gram Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Vlaizena enz 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw, Melk Aardapp. zak- de 37-4 37 37 37 38 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen misschien was heelemaal niet Groote jeugdbetooging in Oen Haag n.a.v. de opname van 18-jarige jongens en meisjes in de N.S.O.A.P. onder leiding van Oberdienstleiter Schmidt Op onze fotoRijkscomnais- saris Dr. Seyss-Inquart en Oberdienstleiter Schmidt inspecteeren de H. J. (Stapf-Mol) 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen I rantsoen II liter 3} k.g. Bon Algem. Algem. 115 Algem. Rijst - Haverm. Algem. Algem. derwijs in nationaal-socialistischen zin. Voorts wees spr. nog op de wijze, wajar- op aan het kind de rol van Nederland in het nieuwe Europa kan worden uitgelegd. Artikel Suiker Koffie surr. Jam 116 34-35 36-37 C C 117 118 Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 37 Melk I Reserve Met opgeheven armen verschijnen overloopers voor de Duitsche linies. (Orbis-Holland.) P r oduct i es I ag-man i f est In het productieslag-manifest van deze ■week, uitgaande van de commissie dr. Posthuma, wordt gewezen op de bijzon dere beteekenis van de tarweteelt met het oog op de voedselvoorziening van ons volk, waarbij de nadruk wordt gelegd op het scheuren van alle grasland, dat voor deze teelt is geschikt. Tot besluit van de driedaagsche sportfeesten van de Kriegsmarine in de Nederlanden, heeft de Marinebefehlshaber in den Niederlanden, Konteradmiral H. Kienast, de prijzen uitgereikt aan de winnaars, op het sportveld aan de Laan van Poot. Konteradmiral H. Kienast reikt den prijs uit aan de ploeg, welke de 4 x 100 m. hardloopen won. (Polygoon-Meyer) land, onder dankbetuiging voor de dien sten, in deze functie aan de provincie be wezen. De commissaris der prov. heeft be noemd tot bestuursraad de hearen mr. W. N. Felhoen Kraal, dr. A. C. Groeneveldt. W. H. M. Nienhuis Ruys en mr. W. J. Schön- hard. Mr. Felhoen Kraal en dr. Groeneveldt zijn niet bij eenige politieke partij of be weging aangesloten. De heer Nienhuis Ruys en mr. Schönhard zijn lid van de N.S.B. Deze bestuursambtenaren zullen te zamen met den heer J. Staal, die in functie blijft, den commissaris der provincie in het uitoefenen van het provinciaal bestuur bij staan. Gedurende het afgeloopen weekeinde vlogen slechts enkele Engelsche machines boven ons land. Door af geworpen bom-, men liepen drie woonhuizen glasschade op. Persoonlijke slachtoffers vallen niet te betreuren. iets anders aan mijn hoofd heb, dan die misselijke echtscheidingen, valt Frank uit. Tut, tut, begin je weer? Dan ga ,jk me liever veilig stellen. Ik heb een bespreking gehad mét een psychiater..., begint Frank kalmer. Groote góden,is het al zoo erg met je? Over een delinquent, negeert Frank. Een mishandelingszaak, ’n toevoe ging. En we hebben ons allebei een beetje opgewonden over de ontoeganke lijkheid van sommige rechters voor het oordeel van psychiaters, liegt hij erbij. Westhove weet in strafzaken immers toch van geen toeten of blazen, zal bo vendien in deze ook wel van de behou dende richting zijn. Och, dat moderne gedoe, zegt de ander dan oc® prompt. Een boef is en blijft een boef, al laat je door hon derd dokters zijn psyche analyseeren, of hoe al die nieuwbakken kunstbewerkin gen heeten mogen. Enfin, op dat gebied ben ik enorm ondeskundig. Dus, je belt van Dijk wel, als je ’t weer voelt aan komen, hè? Schuddend van het lachen vertrekt de oude heer weer naar zijn eigen kamer. En Frank zit voor zijn bureau en pie kert. Och, misschien was het maar een Integendeel, ik vond uw college erg interessant, zegt Frank hoffelijk. En u stuurt me die gegevens inzake Jansen wel zoo gauw mogelijk, hè? Ik zal u op de hoogte houden en als ik nog iets wil weten, mag ik zeker wel bij u aanklop pen? Natuurlijk. Steeds tot je dienst. Bon jour, Robberts. Ik laat u even uit Frank loopt peinzend de trap weer op. Typische oude baas. Toch wel leuk, eens met iemand te boomen, die een menschelijken kijk heeft op de heele boel. Die niet enkel maar daast over de standing van het kantoor. In je prak tijk zal mijn theorie je niet veel wijzer maken... In'je praktijk zal mijn theorie... in je praktijk... in je praktijk... met een klemtoon zei hij dat... eigenaardig. Verduiveld Frank laat zich met een plof in zijn stoel vallen... Zit daar méér achter...? Had dat heele bezoek soms een bijzondere bedoeling en was die questie-Jansen maar een aanloop? Is het een doorgestoken kaart? Een com binatie Til Gerard Ringelhorst? Hebben ze het soms in de gaten, Til en Gerard, hun oude vrienden, dat het misloopt tusschen Lies en hem? En heb ben ze Ringelhorst er op af gestuurd, om hem een zachten wenk te geven? de anderen, de min of meer leèghoofdi- gen, t soort, dat wij vroeger te genieten kregen, maar nu, conform den tijd, waarin wij leven, meer gestandaardi seerd, meer een serietype en een goed koop serietype ook Ja, ik ben mis schien ouderwetsch, maar weet je, zoo'n groote wasch aan huis of een varken, dat van kant gemaakt moest worden, ik ge loof, dat dat toch wel heele goede hulp middelen waren om de vrouwen van vroe ger degelijk en huiselijk te houden. Frank schatert. Uw theorie is in ieder geval ori gineel. Waarom schrijft u er niet eens ee° artikel over? Als dèt zoo is... als die het hart heb ben, zich met zijn zaken te gaan be moeien... Fruin’s Nederlandsche Wet boeken vliegen door de kamer. Drie dee- len van het Weekblad van het Recht volgen. Dan een pressepapier. Dan komt meester van Westhove Abbing binnen. Wat is hier aan de hand? O niets, zegt Frank, ineens bekoeld. k was een beetje woedend. Dat zie ik, zegt de ander droog. Als je dat weer eens voelt aankomen, zou je dan van Dijk niet willen waar schuwen? Ik heb boven nog een kast vol boeken staan, welke ik je liever zag gebruiken voor dit soort sport. Ik zal het binden wel betalen, zegt Frank, verlegen als een schooljongen, die een standje krijgt. Dat spreekt vanzelf. Maar wie re pareert mijn geschokt zenuwgestel? Ke rel. ik dacht, dat het huis boven mijn hoofd instortte. Ik was namelijk juist beneden. Sorry, zegt Frank. Ja... sorry, dat is jouw eeuwige dooddoener. En mag ik ook weten, wat de aanleiding was tot dit tempeest? Heb je een verbolgen echtgenoot van een van je lieftallige cliënten op bezoek ge had? Voor een bijna uitverkocht huis werd in het V.U.C.-stadion de Haagsche voetbalderby V.U.C. A.D.O. gespeeld. Bertus de Harder (op voorgrond) maakt 22. Doelman Koek ligt verslagen in zijn doel. Polygoon-M eyer) 25 September t/m 13 October 1941. Artikel Boter Boter m.red. Een Duitsche duikboot keert van een geslaagden tocht in de haven terug. Een deel der bemanning is aan dek. (Orbis-Hotland) Tijdens de ronde om de Haarlemmermeer werd het clubkampioenschap van Nederland 1941 op den weg verreden. Winnaar werd de W.C. „Het Zuiden”, in den tijd van 1 uur 1,4 min. en 24 sec. Van links naar rechtsC. Wijdenes, A. Steen bakkers en M. J. Jansen. (Polygoon-v. Bilsen) onzinnig idee van hen die ouwe dokter er zii van bewust, dat de wijsheid, welke hjj verkondigde, voor hem meer beteeken- de dan een min of meer acceptabele theorie over een maatschappelijk ver schijnselleeghoofden, vrouwen van een goedkoop serietype...” Maar dat is Lies toch nooit of te nimmer geweest Lies, die gewerkt heeft als een paardL Lies, de kranige kameraad, die in hun „Waeldonck”-tijd het leeuwendeel van de moeilijkheden voor haar rekening nam en, behalve haar eigen werk, con stant zijn zwaartillendheid en zijn lastig humeur te verduwen had... En die nu niets te doen heeft, al bijna twee jaar lang. Niets dan het beetje werk voor een gezin van twee menschen op een flatje met modern comfort... Maar dat is toch zijn schuld niet, verdedigt Frank zichzelf. Wat had hij daaraan kunnen veranderen? Zoodra hij bemerkte, wel ken kant het uitging, zoodra ze, na de zeurperiode, aan net kattekwaad toe kwam, zooals Ringelhorst het noemde, wel, toen heeft hij toch al het mogelijke gedaan om haar terug te houden. Maar het heeft geen steek geholpen, al leek het eerst zoo mooi... Ja en nu drijven ze uit elkaar. In de groeiende reeks van goederen, welke in den achter ons liggenden tijd tot ,,distributiegoed” zijn verklaard, nemen de vaste brandstoffen wel een zeer bijzon dere plaats in. Immers, in den winter heeft vrijwel de geheele bevolking kolen of turf voor verwarming noodig. Daarnevens zijn deze grondstoffen voor zeer velen vooral ten plattelande onontbeerlijk voor kook- doeleinden. Voorts is het geheele bedrijfs leven, de land- en tuinbouw en het ver voer te water en over land in toenemende - mate van vaste brandstoffen afhankelijk geworden nu benzine en olie steeds schaarscher worden. Indien men tenslotte dan nog bedenkt, Uat ook gas en electrici- teit uit kolen worden opgewekt, spreekt de groote beteekenis van het kolenvraag stuk voor eep ieder wel zeer duidelijk. Nu de kolenvoorziening aan de over heid steeds méér zorgen baart, moge er nog eens op gewezen worden, dat een goede distributie van vaste brandstoffen een levensbelang is voor ons geheele land. Echter kan de overheid wel een complex van maatregelen opstellen, waardoor een rechtvaardige verdeeling van de beschik bare hoeveelheid gewaarborgd is. het dis- tributie-apparaat kan zoo vlot mogelijk functionneeren, dit alles is niet voldoende. Het blijft noodzakelijk door voortdurende controle en door het opleggen van strenge straffen te waken voor de naleving der voorschriften. Dit is nu meer dan ooit noodig, omdat de beschikbare hoeveelheid brandstoffen nauwelijks toereikend is om in .de meest dringende behoeften te voorzien. Een on rechtmatige bevoorrading gaat onherroe pelijk ten koste van hen, die niet in staat zijn om de abnormaal hooge prijzen voor clandestien verkrijgbare waren te beta len. De, onlangs bij het economisch sane- tiebesluit 1941 verscherpte strafbepalingen en het wijdvertakte controle-apparaat, dat door het rijkskolenbureau is ingesteld, dragen thans reeds in belangrijke mate bij tot het wegnemen der misstanden, zoodat de gegronde hoop gekoesterd mag worden, dat overtredingen in het vervolg slechts sporadisch zullen voorkomen. Dagelijks zijn in alle deelen van ons land vele controleurs werkzaam om er zorg voor te dragen, dat door een nauw gezette controle niet alleen de consument zijn rechtmatig aandeel krijgt van de be schikbare hoeveelheden vaste brandstof fen, maar ook de handel de noodzakelijke bepalingen nakomt, welke beoogen de be schikbare vaste brandstoffen zoo redelijk mogelijk te vqrdeelen. Natuurlijk worden ook overtredingen ontdekt, welke uit onwetendheid worden begaan, of van zoo geringen aard zijn dat kan worden volstaan met een waarschu wing. In het algemeen echter mag lang zamerhand worden aangenomen, dat de distributievoorschriften thans voldoende bekend zijn, om een strenger optreden te rechtvaardigen. □at is bijna geen rijden meer De wagenwielen ken diep in vieze dikke mod der Sovjet- wegen. (Atlantic-Holland) Op de begraafplaats „Moscowa” te Arnhem, is Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. van den Bussche, oud-vice-president van den raad van Nedertandsch-Indië en president-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij. Tot de velen, die den overledene de laatste eer bewezen, be hoorden o.m. de commissaris der provin cie/ Gelderland, mr. S. baron van Heem stra, de burgemeester van' Arnhem, de heer H. A. J. Bloemers, prof. Nolst Trénité van de indologische faculteit te Utrecht, jhr. Meyer Ranneft, oud-vice- president van den Raad vanNed.-Indië, generaal Boerstra, oud-legercommandant in Ned.-Indië, gep. vice-admiraal Fer- werda, oud-commandant van de Zeemacht in Ned.-Indië, K. Michielsen, dir. van de Javasche Bank, prof. Visser, rector-mag- nificus der Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, alsmede verschillende curatoren en hoogleeraren dezer hoogeschool, de secr.-gen van het departement van Koloniën, jhr. mr. O. Six, G. J. Boot, oud-hoofdinspecteur van Financiën in Ned.-Indië, mr. F. Janssens, inspecteur van het Staatsboschbeheer, de oud-direc- teur van het Staatsboschbeheer, de heer van Dissel, de thesaurier-generaal van Financiën, de heer de Leeuw, dr. Voute, dir. van de stichting nationaal park „De Hooge Veluwe”, mr. J. C. A. M. van de Mortel, voorz. van het college van com missarissen der Nederlandsche Heide maatschappij alsmede commissarissen en overige directieleden dezer maatschappij. Aan de groeve sprak allereerst mr, van de Mortel namens het college van com missarissen, directie en personeel der N. H.M. Spr. schetste de eervolle loopbaan •van den overledene. Zijn kortstondige werkzaamheid aan de Heidemaatschappij heeft reeds doen beseffen, Welk een zwaar verlies de N.H.M. heeft geleden. Jhr. J. W. Meyer Ranneft, schetste de groote beteekenis, welke de heer van den Bussche voor Indië heeft gehad. Ir. M J. Yzerman, burgemeester van Wageningen, en curator der Landbouw- hoogeschool, herdacht namens het cura torium wat de heer van den Bussche met zijn rijke Indische ervaring voor de L.H.S. was geweest. De heer G. J. Boot herdacht den overledene als directeur van Finan ciën. Prof. Beekman sprak namens vrien den uit Indië. Een familielid dankte voor de belangstelling. EENJARIG BESTAAN VAN HET OPVOEDERSGILDE Zaterdagmiddag is in een bijeenkomst in het kringhuis der N.S.B. te Utrecht het éénjarig bestaan herdacht van het Opvoe- dersgilde. Eenige honderden leden van het Opvoedersgilde waren naar Utrecht gekomen. Het woord werd gevoerd door professor van Genechten, die zich als onderwerp had gekozen „Opvoeding en opvoeders”. Spreker memoreerde in het kort het moeilijke jaar van het O.G., dat thans verstreken is, en sprak er zijn vreugde over uit, dat het gilde gegroeid is van 200 tot bijna 2000 leden. Spr. ge waagde voorts van de instelling van een fonds voor sociale voorzieningen van leerkrachten, onderverdeeld in vier af- deelingen, ftn.l. juridische afdeeling, afd. ziekteverzekering, hulp- en voorschotfonds en de afd. vorming. Iedere leerkracht kan zich bij dit fonds aansluiten, zelfs zonder daartoe verplicht te zijn als lid van het O. G. te staan ingeschreven. De bijdrage zal 4 pCt. van het jaarinkomen zijn. Spr. merkte op, dat eerst thans de tijd is aangebroken, dat begonnen kan worden met de hervorming van het on- BUREAU VOOR WAPENREGISTRATIE OPGERICHT Het Nederlandsche Verbond voor sibbe- kunde heeft een Nederlandsch bureau voor wapenregistratie ingesteld. Bij dit bureau zal het mogelijk zijn de juistheid van een oud familiewapen te laten onderzoeken en na gebleken juist heid te laten vastleggen. Van deze in schrijving zal een certificaat worden af gegeven, dat tevens een afbeelding van het wapen bevat. Bovendien zullen de aldus geregistreerde wapens gepubliceerd worden in een op bepaalde tijden ver schijnend „Nederlandsch Wapenboek”. Ook nieuw ontworpen wapens zullen bij het bureau in het „Nederlandsch Wapenboek” •kunnen worden ingeschreven. MAATREGELEN TER WAARBORGING VAN EEN REGELMATIGEN AANVOER VAN SLACHTVEE Teneinde een regelmatigen aanvoer van slachtvee te waarborgen, zijn, naar het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, enkele maatregelen getroffen, welke met ingang van 6 Octo ber a.s. in werking zullen treden. In de eerste plaats zal een korting worden tce- gep'ast op de door de Nederlandsche vee- houderijcentrale te betalen vergoeding, in dien rundvee niet tijdig wordt ingeleverd. Heeft de inlevering binnen veertien dagen na den gestelden termijn nog niet plaats gehad, dan zal aanstonds tot inbezitne ming worden overgegaan, waarvan de kosten den nalatige in rekening zullen worden gebracht. Bovendien zal hij dan het dubbele aantal runderen moeten in leveren. Voor bijzonderheden zij verwezen naar de officieele publicatie elders in dit blad. Het bestuur van de Volksuniver siteit te Rotterdam, die tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen en de daarop gevolgde omstandigheden niet meer over de voor haar werk noodige lokalen kan beschikken en wegens het heerschende gebrek aan bouwmaterialen ook niet in de gelegenheid verkeert een geheel nieuw gebouw te stichten, heeft aan de gemeente Utrecht den ouden schouwburg aan het Vreeburg met inven taris te koop gevraagd. Men wil de oorspronkelijke Utrechtsche schouwburgzaal zooveel mogelijk in haar ouden staat weer in Rotterdam doen verrijzen. De burgemeester van Utrecht heeft tot dezen verkoop besloten. De overeengekomen prijs bedraagt 10.181, geen gewoonte van gemaakt heeft. Ook onze kapper, een kameraad uit Heerlen, komt in actie, voor velen was het hoog tijd. Zittende op een benzinebus, wordt de eene klant na de andere onder han den genomen. Daarna komt de wasch aan de beurt en weldra hangen overal bruine hemden, sokken en wat al zoo meer des soldaats is, aan lijntjes te dro gen. Voor het stoppen van de sokken, dat wel is waar hoog noodig, maar bij ons nooit populair was, wordt veelal de hulp van de Oekrainsche meisjes inge roepen. Hetzelfde geldt ook voor de uniformstukken, die er nog al eens erg gehavend uitzien. Ontbrekende kleding stukken worden voor zoover de voorraad strekt, aangevuld. De rustdagen brengen natuurlijk ook weer een wapenappèl met zich mede, dat door, de meesten steeds met angst en vreeze tegemoet gezien wordt, im mers, geen roestvlekje en geen vuiltje in het geweer ontgaat aan het spiedende oog van den meerdere en zoo zitten de jongens al uren van te voren in hun zwarte sportbroekjes in de zon te poetsen en te borstelen, om naderhand bij het appèl niet „op te vallen”, hetgeen steeds minder aangename gevolgen voor den betrokken S.S.-man pleegt te hebben. Gelukkig bestaan er ook andere soorten van appèls, waar de soldaat geen enkel bezwaar tegen heeft, dit geldt in het bijzonder voor het „Löhnungs Appell”, waar een ieder zijn soldij met front- toelage ontvangt. Wel is waar bestaat er in dit ongelukkige’ land niet veel gelegen heid om iets te koopen, maar er zijn er onder ons toch nog altijd genoeg, die het ook hier klaar spelen, om platzak rond te Joopen. echter zijn er qok velen, die geregeld flinke bedragen naar huis sturen. En dan weerklinkt eindelijk het com mando, waarnaar allen, van den Haupt- sturmführer tot den S.S. Schütze, wel het meeste uitzienPost ontvangen, en even later zitten allen hun brieven van thuis te lezen of hun pakjes uit te pak ken en dan doen de verschillende kran ten en geïllustreerde weekbladen de ron de Ja, dat contact met thuis is iets, dat nog al te wenschen overlaat, want hoe langer wij van huis weg zijn, hoe meer de behoefte bij ons opkomt naar Neder landsche lectuur, en natuurlijk willen wij allen zooveel mogelijk van den toe stand in het vaderland op de hoogte blijven. Gisteren was het bij ons groot feest. Terwijl de compagnie aangetreden stond, werden door 'den chef van het bataljon de onderscheidingen uitgqreikt, die velen in de achter ons liggende gevechten ver diend hadden, reeds nu dragen velen onder ons met trots het Ijzeren Kruis, en volgens de woorden van den com mandant zal dat aantal binnenkort nog grooter worden. Het spreekt vanzelf, dat deze gebeurtenis gevierd moest worden met een kameraadschapsavond, waarop zelfs eenige vaten bier „pivo”, zooals het hier heet, niet ontbraken. In een boomgaard kwam de geheele compagnie bijeen, ook de Oekrainers werden niet vergeten en er heerschte weldra alom een voortreffelijke stemming. Helder klonken onze liederen door den Russi- schen nacht, nog langen tijd zaten Neder landers en Duitschers bijeen en vertelden elkaar van thuis en van hun gemeen schappelijke idealen. Maar de rustdagen, die wij hier be leven zijn toch eigenlijk niets anders dan een stilte voor den storm. Daarover hopenlijk binnenkort meer. S.S.-P.K.-frontberichtgever dr. p. Tappenbeck. Bon Boter 36-37 Vet 36-37 Rust na den strijd en stilte voor den storm S.S.-P.K. Nederland. Het is nu al weer eenige dagen geleden sedert wij Dnjepropetrowsk, de groote industriestad met haar half millioen menschen, inge- npmen hebben. Intusschen werden wij in de stad zelve door versche troepen van de Weermacht afgelost en kregen wij de opdracht om een stuk van den rechter oever van <Jen Dnjepr te bewaken, een kalme taak, die ons volop in de gelegen heid stelt om eens goed uit te rusten. De rivier is hier met inbegrip van de vele zandbanken en eilandjes ongeveer 900 m. breed, waarop echter aan beide kanten nog een breede strook van dras sig land met tal van doode rivierarmen volgt. Blijkbaar hebben de Sovjets nog minder voor het onderhoud van den stroom gedaan dan, de Polen voor den Weichsel. Een deel van onze compagnie ligt nu in dekking achter de boschjes aan dén rechteroever, er valt hier weinig te be leven. Zoo i»u en dan komt de Sovjet- artillerie aan den overkant in actie en toen onze jongens gingen zwemmen, flo ten hun de kogels om de ooren, maar het geheel heeft toch, naar men hier zegt, veel weg van een pacifistische betooging, althans vergeleken met 'de dagen van Dnjepropetrowsk. Gisteren maakten wij een gevangene, een deserteur, die de rivier overgezwom men was en dien wij in uitgeputten toe stand opvischten. Het wachten is nu op de oorlogsschepen, de z.g. monitors, waarvan ons zusterregiment er al aantal tot zirfken wist te brengen, een voorbeeld, dat wij maar al te graag zou den willen opvolgen. Maar terwijl zij. die aan de beurt zijn aan den Dnjepr de wacht houden, heeft de rest van de de compagnie in een vriendelijk Oekrainsch dorp haar tenten opgeslagen. De tafereelen, die zich hier afspelen, zijn in elk opzicht van vreed- zamen aard. Hier kunnen onze jongens weer heelemaal op hun verhaal komen. Met het wekken wordt het niet al te nauw genomen, zoodat wij weer eens lekker uit kunnen slapen en onze „Spiess” de moeder van de compagnie (de ser- geant-majoor-administrateur in het Ned. leger), slooft zich uit om onzen inwen- digen mensch te versterken. Aangezien bovendien elke groep op eigen houtje aan het koken en bakken slaat, wordt er in dagen als deze heel wat verorberd. Er zijn onder ons specialisten in het bakken van aardappelen en eieren als ook in het bereiden van compote en eentje speelde het zelfs klaar een varken op vakkundige wijze te slachten en na derhand te braden, terwijl de wachtpos ten aan den Dnjepr ons met visch ver zorgen, die met behulp van handgranaten en van scherpschutters gevangen werd. Aangezien ook onze Oekrainsche gast- vrotnv, haar vreugde ovér het einde van het bolsjewistisch schrikbewind niet on der stoelen of banken steekt en met alle mogelijke spijzen aan komt dragen, is het geen wonder, dat bij een aantal van ons de magen in opstand gekomen zijn en op ondubbelzinnige wijze een soberder leef wijze eischen. Voor deze gevallen kwam het advocaatje t’oed van pas, dat een van de jongens had weten te mengen. Na de dagen, die wij in de modder doorbrachten, is het een waar genot, qm zich weer eens flink te kunnen wasschen en scheren, hetgeen onze S.S.-mannen dan ook doen onder groote belangstel ling van de bevolking, die daar kennelijk DE N.S.N.A.P. LEGT HAAR WERK TOT NADER ORDER NEER De persdienst der N.S.N.A.P. zendt ons de volgende verklaring Naar aanleiding van publicaties van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, in de pers, in hoofd zaak inhoudende1. dat de N-S.N.A.P. de N.S.B. zou ondermijnen 2. dat daar door de verwijdering grooter zou worden tusschen het Rijksduitsche volk en het nationaal-socialisme eenerzijds en het Nederlandsche volk anderzijds bepaal ik (alle kringleiders en ander hooger kader der N.S.N.A.P. gehoord en met volle instemming van deze kame raden) 1. de N.S.NA.P. wil het vol strekte tegendeel der bovenomschreven beweringen bewijzen, door de N.S.B. de volle kans te geven, ongehinderd de toe nadering en verzoening tot stand te bren gen tusschen het Rijksduitsche en het Nederlandsche volk2. de N.S.N.A.P. legt daarom haar werk totaal neer tot nader order 3. alle kader en alle leden wordt bevolen, deze besluiten volledig uit te voeren en zich van iedere actie te onthouden, die daarmede in strijd is. Gedaan te Utrecht, den 27sten Septem ber 1941. De landelijke leider der N.S.N.A.P., dr. E. H. van Rappard. Wijzigingen in het provinciaal bestuur van Noord-Holland De commissaris der provincie Noord- Holland heeft aan de heeren mr. A. Bruch, A. W. Michels, L. van der Wal en mr. dr. P J. Witteman, op hun verzoek eervol ontslag verleend uit hun functie als lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- Om meteen alle stofzuigerfabrikan ten en installateurs van centrale ver- mijn dak te krijgen? Dank Trouwens, ik veroordeel den vooruitgang van de techniek aller minst zou me ook weinig helpen, want tegenhouden laat die zich toch niet, in de huishouding al evenmin als in de industrie. Maar ik wilde je alleen de verklaring laten hooren, die ik er op na houd voor een verschijnsel, dat intus schen de bevoorrechten onder jullie ad vocaten allemaal tot menschen in bo nis maakt. En je hoeft me volstrekt *1 M.aréaltd0? "degSui. zest Frank ernstig. Ik vind, dat u er een heel gezonden kijk op hebt. Alleen ik schiet er niet veel mee op. Ik kan toch mijn cliënten niet gaan aanraden om te probeeren, of ze het met een petroleumlamp en een houtvuur of ach ter de waschtobbe wél bij hun mannen kunnen uithouden. Trouwens, als de vrouwen in die richting gingen reorga- niseeren, liepen de mannen misschien allemaal weg. Nee, in je praktijk zal mijn theorie je niet veel wijzer maken, beaamt Dr. Ringelhorst. Kom, ik ga weer eens opstappen, ik heb je al lang genoeg ver veeld. Algem. 34-35 36-37 HA K KOM? 8£ «AlWUtiltó ■R MS*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5