No. 17993. Drie Britsche kruisers door Italiaansche vliegtuigen tot zinken gebracht Dinsdag 30 September. Onze benzinepositie HET VERTREK VAN DE DU1TSCHERS VIT IRAN Verboden wapenbezit VERDUISTEREN De strijd in het Oosten Verscheidene andere vlooteenheden beschadigd Bonaanwijzing zeep Arbeider veroordeeld tot 2 jaar tuchthuisstraf Door de bolsjewisten op weerga- looze wijze mishandeld De dagen korten reeds: denkt om uw verdaisteringsplicht Ontzettende vondsten in Kief Luchtaanval op de Engelsche Oostkust Gelijkstelling van Duitsche en Nederlandsche diploma’s Précaire positie van Engeland’s handelsvloot Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De intergeallieerde conferentie te Londen Vitale bedrijven gaan vóór bij toewijzingen Overlevenden van een vernietigd Britsch convooi geland Heydrich bij Hacha Duitsche arbeidsmarkt geheel open voor Nederlandsche gediplomeerden De conferentie in Moskou geopend COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: ge- reis naar te hebben Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met'Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. Een ver een zijn genummerde Algemeen” Ver heeft De zijn hooge Verscheidene dichtgegooide Ook in Kief zijn massagraven gevon den. waarin vermoorde mannen, vrouwen en kinderen door de GPoe waren begra ven, aldus blijkt uit een door de Duit sche pers gepubliceerd bericht. gen de stem van den afgevaardigde der Vereenigde Staten Penwick, aangenomen, aldus het D.N.B. Fenwick wenschte hand having van de driemijlengrens. Roosevelt heeft in een rede ter gele genheid van het van stapel loopen van 14 Amerikaansche vrachtschepen nadruk kelijk het licht laten vallen op zijn voor-' nemen om, naar „Associated Press’ meldt, de Amerikaansche schepen te beschermen tegen torpedo’s, granaten en bommen. Het Amerikaansche volk in zijn geheel, aldus de president, kan geen gehoor schenken aan de Amerikanen, die eischen, dat de Vereenigde Staten de vrijheid ter zee beschermen, maar tegelijkertijd hun schepen in eigen havens houden De Ame rikaansche schepen moeten hun doel na komen en alle zeeën bevaren. Te Bagdad is een conferentie gehou den, waaraan behalve generaal Wavell en generaal Auchiniech, bijna alle Britsche bevelhebbers in het Midden-Oosten heb ben deelgenomen. Het onderwerp der be sprekingen was de toekomstige samen werking tusschen de Britsche strijdkrach ten in Indië en die in het Midden-Oosten. Vliegers vermeden Engeland Het Canadeesche ministerie van lucht vaart meldt, dat onlangs 200 Canadeesche Australische en Nieuw-Zeelandsche vlie gers voor hun vervoer naar Engeland ge deserteerd zijn van een transportschip al vorens dit uit de haven vertrokken was. „Associated Press” meldt dat 1000 En gelsche, Canadeesche,. Australische en Nieuw-Zeelandsche vliegers uit protest te gen de slechte toestanden en de onzuiver heid aan boord van een Britsch troepen transportschip, waarop zij naar Engeland vervoerd zouden worden, het vaartuig verlaten hebben, alvorens dit vertrokken was. 25(X Vliegers volhardden bij hun weigering om mee te gaan. Zij zullen zich thans voor een militair gerechtshof moe ten verantwoorden. UITBREIDING VAN AMERIKAANSCHE TERRITORIALE GRENS TOT 12 MIJL De inter-Amerikaansche neutraliteits- commissie te Rio de Janeiro heeft het be sluit bekend gemaakt, de uitbreiding van de territoriale wateren tot 12 mijl voor te stellen, te rekenen van de kustgrens bij eb, resp. van de tot het rechtsgebied be boerende eilanden. Het voorstel werd te- Aan de Engelsche Oostkust hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteravond een koopvaardijschip van ongeveer 8000 bruto registerton, met bommen van zwaar kaliber tot zinken gebracht, In dezelfde wateren werd een Britsche torpedojager door bomvoltreffers met stelligheid ver nietigd. Generatoren bij de binnenvaart Mede zal, zooals in de vakpers reeds werd medegedeeld, bij de binnenvaart in voortgezette mate, wegens de geringe hoe veelheid beschikbare donkere olie, de door deze olie gedreven motoren met behulp van den gasgenerator worden aangedreven. Voorzoover de desbetreffende vaartuigen daartoe geschikt zijn, zal deze vervan ging gratis kunnen geschieden en wel in dier voege, dat van Rijkswege generato ren in huurkoop worden gegeven met vrijstelling van het betalen der termij nen van diegenen, die deze generatoren goed verzorgen. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant wijdt de heer J. A. Heringa een tweetal artikelen aan de verliezen van Engelsche en voor Engeland varende schepen, waar aan wij het volgende ontleenen: Volgens Lloyds Register gingen er in den wereldobrlog, en dit stemt volkomen overeen met de opgave destijds van het opperbevel van de Duitsche weermacht, 6670 schepen door Duitsche oorlogshande lingen met een totale tonnage van 15J millioen ton verloren. Hiervan waren 3579 Engelsche schepen. Het destijds be staande vrijwel uitsluitend bruikbare re servoir aan schepen was daarmede aan het einde van den wereldoorlog nagenoeg uit geput. Er waren nog ca. 1000 schepen voor de directe oorlogvoering beschikbaar, maar een groot deel daarvan was onmis baar voor troepentransporten en aanvoer van materiaal naar Frankrijk, enz. Daar er bovendien per maand i tot J Verontwaardiging in de Duit sche pers De mishandeling van 470 uit Iran ver trokken Duitsche vrouwen en kinderen door de Sovjets, wordt door de Duitsche pers in schérpe woorden als een breuk der wetten van gastvrijheid en als een misdaad tegen de primitiefste wetten der menschelijkheid en van het volkenrecht 'gekenmerkt. De bladen stellen daarbij het feit voorop, dat de Britten mede schuldig zijn aan d< daden van geweld tegen deze burgers. Wat Brittannië als vriend der bolsje wisten tegen de Duitschers in Iran mis dreven heeft, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter”, is even schandelijk als het geval „Baralong” en de hongeroorlog te gen vrouwen en kinderen. Men kan ei- in Londen van verzekerd zijn, dat deze ge meenheden niet vergeten zullen worden Deze schande spoort ons des te meer aan, de Britsche willekeur voor altijd' te bre ken en den handlangers van Moskou het verdiende lot te bereiden. Uit volkenrech telijk oogpunt moet gezegd worden, dat het optreden van de Britten en Sovjets ook een slag in het gezicht is voor de souvereiniteit van twee andere landen, n.l. Iran en Zweden, daas een ZweedsciT diplomaat transportleider van den trein was, doch machteloos stond tegenover de losgebrbken misdadigheid. Tevens is het geheel een uniek voorbeeld, wat den Oost- Europeeschén landen te wachten zou staan, wanneer, zij volgens den wil van Engeland aan het bolsjewisme werden uitgeleverd. ..Een grove leugen” noemt de ..Deut sche Allgemeine Ztg.” de bewering van het Engelsche perbureau Reuter, dat de Duitschers. die volkomen uitgepiunderd op Turksch gebied aankwamen, voor de „goede behandeling” bedankt hadden. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Engelsche vliegtuigen zijn in den afge- loopen nacht naar Noord-Duitschland ge vlogen en hebben op verschillende plaat sen o.a. op Hamburg en Stettin, een aan tal brisantbommen geworpen, welke ge ringe materieele schade en verliezen on der de burgerbevolking veroorzaakten. Nachtjagers, luchtdoelgeschut en marine- artillerie schfcten volgens tot 'dusver ont vangen berichten 6 van de aanvallende bommenwerpers omlaag. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. &50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh, J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 VON PAPEN TE ANKARA TERUG De Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, is te Ankara aangekomen. Hij zal daar waarschijnlijk drie dagen blij.ven, tijdens welke hij een bespreking zal heb ben met den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken, Saradjogloe. Von Pa pen zou zich o.a. op de hoogte willen stel len van het resultaat van de besprekin gen van dr. Clodius met de Turksche autoriteiten. Volgens te Stockholm uit Londen ont vangen berichten, heeft in een dezer da gen daar gehouden z.g. intergeallieerde conferentie, waaraan, naar wordt mede gedeeld, ook is deelgenomen door de emigranten-regeeringeri, minister van Kleffens reserves gemaakt t.a.v. het vier de punt der „Atlantische verklaring”, op gesteld tijdens de conferentie van Chur chill en Roosevelt „ergens op den Atlan- tischen Oceaan”. Dit-vierde punt behelst, dat de Vereenigde Staten en Engeland, hun huidige verplichtingen in het oog houdende, er naar zullen streven, aan alle staten dezelfde handelsfaciliteiten te ver schaffen en hun gelijktijdig den toegang naar grondstoffen mogelijk te maken. Vol gens den correspondent van „Svenska Dagbladet” zou de heer van Kleffens in de conferentie hebben verklaard, dat in de formuleering van den oorspronkelijken tekst een beperking schuilt en dat naar het oordeel van zijn regeering t.a.v. het millioen ton naar den zeebodem verhuis de, was het duidelijk, dat Engeland des tijds er Zeer na aan toe was den strijd te moeten staken uit absoluut gebrek aan scheepsruimte. Engeland heeft dan ook later officieel verklaard, dat het, indien Duitschland de wapens 11 November 1918 niet had neergelegd op zijn hoogst enkele maanden daarpa wegens gebrek aan ton nage zelf den strijd had moeten staken. Hoe staat het er nu voor Engeland voor in den tegen woordigen oorlog. Welnu de tonnage is wel vrij belangrijk grooter dan vroeger, doch het aantal schepen is niet belangrijk grooter. Het aantal is niet groo. ter dan omstreeks 9000. Het grootste deel van deze schepen be staat echter reeds niet meer en daarom treffen de steeds op den loer liggende en in aantal steeds toenemende Duitsche en Italiaansche duikbooten, vliegtuigen en oorlogsschepen reeds bijna geen convooien op de zeeën rondóm Engeland meer aan en roept Engeland steeds vertwijfelder om scheepsruimte. De verlieslijst geeft aan, dat er thans reeds ruim 21 millioen ton scheepsruimte verloren is ge:,aan. Enge land staat er dus nu na slechts twee jaar oorlog slechter voor wat beschikbare schepen betreft, dan na 4 jaar wereld oorlog. Bij een gemiddeld tonnageverlies van 500.000 ton per maand voor zoover er „überhaupt” nog schepen voorhanden zijn, zal Engeland dan ook thans, evenals dat aan het einde van den wereldoorlog het geval was, het nog ten hoogste enkele maanden kunnen volhouden zonder nog in het minst van bezetting door Duitsch land van het Engelsche eiland te sprekenf De belang rijkste materiaaltransporten zijn'overzee reeds 14 dagen voor het begin van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie verzonden. Onze benzinepositie noopt tot sterke beperking in het verbruik. Daartoe zijn maatregelen noodig, welke in de kringen der betrokkenen blijkbaar eenige onrust hebben gewekt. Hieromtrent werd ons van officieele zijde het volgende meege deeld: De Rijksverkeersinspectie, die met de verdeeling van de beschikbare hoe veelheid is belast, heeft daarbij in de eerste plaats te zorgen, dat de vitale be drijven het noodige bekomen. Daarna volgt toewijzing voor het noodzakelijke en tenslotte voor het nuttige verkeer. Voor de laatste groep zal met ingang van 1 October een belangrijke verminde ring op de toewijzingen moeten worden toegepast. Men deed ons hieromtrent op merken, dat er geen aanleiding bestaat met de Rijksverkeersinspectie in brief wisseling of op andere wijze in contact te treden. Men kan er zich reeds bij voorbaat van verzekerd houden nul op het request te krijgen. Overigens zal een ieder zich kunnen vereenigen met het beginsel, dat ook hier het belang der gemeenschap vóór dat van het individu moet gaan. Van 1—5 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 dt Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 d Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Voor het Duitsche Landesgericht heeft zich de 59-jarige arbeider T. uit G. we gens verboden wapenbezit te verant woorden gehad. De beklaagde had een vuurwapen met eenige patronen uit gie righeid niet ingeleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van het wapen gebruik ge maakt zou hebben. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat, wie in strijd handelt met het verbod van het wapenbezit ondanks de zeer hooge straffen, de gevolgen moet dragen. Steeds opnieuw is gewezen op het verbod inzake het wapenbezit. Wie desondanks om welke redenen ook alle waarschuwingen negeert, kan zich over de gevolgen niet beklagen. De officier eischte een tuchthuisstraf van twee jaar. Het Gerechtshof veroordeelde den be klaagde conform den eisch van den offi cier van justitie. TWEE TSJECHISCHE GENERAALS TER DOOD VEROORDEELD De bladen van het protectoraat van Dinsdag melden, dat de vroegere leger generaal Josef Bili en de vroegere divi- sie-generaal Hugo Vojta standrechtelijk, ter dood veroordeeld zijn. Beiden be hoorden tot de leiders van een Tsjechi sche groep van verzet, die zich ten doel gesteld had het herstel van een zelfstan digen Tsjecho-Slowaakschen staat door middel van een gewelddadige losscheu ring van het protectoraat Bohemen en Moravië van het Duitsche Rijk. Sovjets was ontgaan, gestolen, zooals kleedingstukken, schoenen, kousen, on dergoed, trouwringen, ja zelfs de kleinste en waardelooze souvenirs, als halsket tinkjes van kinderen en kinderrihgetjes, werden gestolen. Met behulp van messen en bajonetten werden de vastzittende trouwringen van de. vingers der vrouwen verwijderd. Het transport is in een hevig geschok- ten toestand in Turkije aangekomen. Van Duitsche zijde moesten groote bedragen losgemaakt worden om de vrouwen en kinderen In staat te stellen zich op straat te vertoonen, daar zij ten deele slechts gehuld waren in oude mantels en lompen. Door de doorgestane mishandelingen en de opgeloopen verwondingen verkeert een deel der vrouwen en kinderen in een toe stand. welke een vreeselijke aanklacht vormt tegen de georganiseerde bolsjewis tische misdadigers en hun bondgenooten. In toonaangevende Duitsche kringen wordt dit» optreden als weergaloos in de geschiedenis der diplomatieke betrekkin gen tusschen de volken gebrandmerkt, en de begrijpelijke verbittering van het Duit sche volk over deze schandelijke daden der bolsjewisten tot uiting gebracht, waarvoor niet alleen de Moskousche machthebbers, doch ook de Engelsche re geering en het Engelsche volk verant woordelijk gesteld moeten worden. De nadere bijzonderheden over den terugkeer van de Rijksduitsche vrouwen en kinderen en de leden van het Duitsche gezantschapspersoneel uit Iran zijn gelijk een drama van weergalooze wreedheid en schaamteloosheid, meldt het A.N.P. uit Berlijn. 470 Duitsche vrouwen en kinderen en de leden van het Duitsche gezantschap in Teheran zijn intusschew aan de Turk sche grens aangekomen. Na de overweldi ging van Iran door Engelsche en Sovjet troepen was de Iransche regeering door afpersingen gedwongen de weerbare Duit schers aan de bolsjewisten en Engelschen uit te leveren. De Duitschegezant heeft een verbitterden strijd gestreden om ten minste de vrouwen en kinderen voor een vreeselijk lot te bewaren en hun naar Duitschland terug te brengen. De Britsche en de Sovjet-regeering, alsmede de Iran sche regeering hadden den Duitschen ge zant vöor het transport van deze Rijks- duitschers op plechtige wijze een vrijge leide tot naar Turkije toegezegd. Op 17 September vertrok het transport van Te heran. In weerwil van de plechtige be loften der Sovjets en Engelschen en on danks het feit, dat het transport verge zeld werd door neutrale diplomaten, werd de weg, dien deze menschen, onder wie zich zwaar zieke, zwangere en hoog be jaarde vrouwen bevonden, tot een waren lijdensweg. Van 17 tot 23 September speelden zich op dezen weg onbeschrijfelijke scènes af. Allereerst werd het transport door Sovjet soldaten onder commando van Sovjet-offi- cieren en commissarissen, stelselmatig uitgeplunderd. In de eerste plaats waren het de kostbare voorwerpen, welke zon der opgaaf van redenen geroofd werden, waaronder ook alle bagage van de leden van het Duitsche gezantschap en van den Duitschen gezant persoonlijk. Koffers, pelterijen, sieraden en al het andere, wat de aandacht der bolsjewisten trok, wer den gestolen en voor de oogen der Duit schers weggevoerd. De vergezellende neu trale diplomaten en vertegenwoordigers van de Iransche regeering stonden mach teloos tegenover dit optreden van de bol sjewisten en werdén met dreigementen en door middel van wapens verhinderd in te grijpen. Het schandelijkste speelde zich af én kele kilometers voor de Turksche grens. Hier gaf de Sovjet-ambtenaar, die het transport vengezelde. bevel tot het houden van een korte marschpauze. waarin de Duitschers in het open veld de vracht auto’s moesten verlaten en zich in gelid moesten opstellen. Terwijl demannen door de bolsjewistische soldaten met de wapens in toom werden gehouden, storm de een groep gewapende bolsjewistische vrouwelijke soldaten op de vrouwen en kinderen af. en kleedden de weerloozen in den waarsten zin van het woord tot op het hemd uit. Onder voorwendsel van een fouilleering en met de permanente bedrei ging van doodgeschoten te worden, wérd alles, wat tot dusver aan de klauwen der Samenvattend wordt geconstateerd, dat 2 zware kruisers en een lichte kruiser met stelligheid zijn onderge gaan en dat een slagschip, een ander niet nauwkeurig waargenomen een heid, 6 eenheden van minder groote tonnage en een torpedojager min of meer zware torpedotreffers hebben gekregen. Tijdens den strijd werden felle gevechten geleverd tusschen Ita- liaansche vijandelijke vliegtuigen. 6 Engelsche vliegtuigen werden bran dend neergeschoten. 8 van onze eigen toestellen zijn niet op hun steunpun ten teruggekeerd. Als aan het hoofd van hun formaties ge sneuveld moeten beschouwd worden de kolonel die bevel voerde over den aanval en 3 escadrillecommandanten. Tijdens dezen grooten slag, die Zaterdag geduurd heeft van 1 tot 10 uur n.m. hebben de Ita liaansche vliegers op schitterende wijze in stoutmoedigheid wedijverend en een trotsche verachting voor het gevaar tou- nende, zich gestort op een zeer machtige Engelsche vloot, niet alleen met de kracht van hun bommen maar ook met hun moed en hun onstuitbare vastberadenheid om den tegenstander te treffen. Van de koopvaarders, die in het con- vooi voeren is er een getorpedeerd door lichte eenheden der Italiaansche marine in de Straat van Sicilië. Een tweede schip werd voor de Algerijnsche kust door een heden van de Italiaansche marine getrof fen en tot zinken gebracht. Twee andere schepen van tezamen 23.000 t. werden tus schen Sardinië en Tunis door torpedo- vliegtuigen in den grond geboord. Deze vliegtuigen stonden onder bevel van de luitenants Focacci Belloni en di Bella. Het D.N.B meldt uit Berlijn: Op de Azoren zijn overlevenden van de 11 Brit sche koopvaarders, die bij den aanval van Duitsche duikbooten op een convooi ten Westen van Afrika tot zinken wer den gebracht, aangekomen. De overleven den deelden over den zeer snellen en vermetelen aanval der Duitsche duikboo ten het volgende mede: ontploffing na ontploffing weerklönk. Sterke ontploffin gen en van veraf zichtbare branden ver lichtten den nacht. Tusschen wrakstuk ken vochten de overlevenden wanhopig voor hun leven. De bemanningen van andere schepen hingen aan onze booten en wilden bij ons aan boord klimmen. Doch wij waren zelf al overbelast. De begeleidende vaartuigen waren na een hevige schietpartij in zig-zag koers va rende in het duister van den nacht ver dwenen. Zoo zijn vele leden der beman ningen van de tot zinken gebrachte sche pen om het leven gekomen. Te Santa Cruz de Teneriffe is de Spaan- sche koopvaarder „Zorroza” aangekomen. De kapitein meldt, dat hij op gijn reis van Tampico een verlaten reddingboot van de tot zinken gebrachte Britsche tankboot „Silverbella” heeft aangetroffen. Het schip had een waterverplaatsing van 5320 ton De plaatsvervangende Rijksprotector, S.S. Obergruppenführer Heydrich, heeft Zondagmiddag den staatspresident dr. Emil Hacha, vergezeld van zijn plaats vervanger, S.S.-Gruppenführer staats secretaris K. H. Frank, een officieel be zoek gebracht in het Hradzjin. Om 2.30 uur heeft de staatspresident den plaats- vervangenden Rijksprotector een schrif telijke verklaring doen toekomen, waarin hij hem, tevens uit naam van de protec- toraatsregeering de verzekering geeft van bereidheid tot niedewerking aan de taak, die te wachten staat en tegelijkertijd ver zocht om steun voor den arbeid van de protectoraatsregeering. Nadat door een verordening der be voegde secretarissen-generaal van 19 April 1941 (79/'41) Rijksduitsche diplo ma’s gelijkgesteld zijn met de dienover eenkomstige diploma’s in Nederland, heeft thans de Rijksminister voor Weten schap in overleg met den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken voor het Duit sche Rijk de omgekeerde regeling getrof fen. Krachtens dezp regeling worden Ne derlandsche diploma’s met de dienover eenkomstige diploma’s van het Groot- Duitsche Rijk principieel gelijk gesteld. Hiermede is niet alleen een daad van wederkeerige loyauteit voltrokken, doch is tevens een practische vrijheid van be weging voor alle Duitsche en Nederland sche arbeidskrachten van allerlei aard ge waarborgd. Zoo kan b.v. een jong Neder lander, die aan een Nederlandsche uni- versiteit met succes zijn studie in de medicijnen voltooid heeft, zijn beroep in het Duitsche Rijk uitoefenen, voor zoo ver hij naast het met goed gevolg afge legde examen voldoet aan in Duitschland gestelde eischen, als onbesproken gedrag, ariërschap enz. De destijds ter gelegen heid van het verschijnen van de Neder landsche verordening hier en daar geuite vrees, dat de Nederlandsche arbeids markt thans met Düitsche arbeidskrach ten overbelast zou kunnen wofden, wordt thans definitief weggenomen door het Duitsche decreet en de groote vraag naar arbeidskrachten van allerlei aard in hete Duitsche Rijk Daardoor verdient de ver ordening de bijzondere belangstelling van het Nederlandsche publiek. De driemogendhedenconferentie is naar Reuter meldt gisteren te Moskou geopend. Er zijn 6 commissies gevormd, n.l. voor leger, marine, luchtmacht, transporten, grondstoffen en leveringen. Deze zullen Vrijdag rapport uitbrengen. Stalin heeft een tweede onderhoud ge had rhet lord Beaverbrook en Harriman. Ook bij dit onderhoud waren Molotof en Litwinof tegenwoordig. v. 7.21 uur n.m. tot 7.36 uur v.m. Maan; 30 Sept, op 5.14 u. nam. 1 Oct. onder 3.12 u. v.m. op 5.45 u. nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 beginsel van den vrijen toegang tot de grondstoffen, geenerlei beperking kan worden geduld. Hij wees er op, dat be schermende rechten slechts leiden tot nieuwe tarieven. Als uitzonderingen wor den gemaakt op het beginsel van gelijke handelsfaciliteiten en gelijke voorwaarden voor de verwerving van grondstoffen voor alle staten, wordt het beginsel slechts een fraze. Hij herinnerde er aan, dat na den vorigen oorlog hetzelfde beginsel met on geveer dezelfde woorden plechtig is uit gesproken het resultaat, toen de sneeuw bal der beschermende rechten was begon nen te rollen, is aan allen ter conferentie bekend. Deze mededeelingen wijzen op een mee- ningsverschil, dat de Britsche regeering in de huidige omstandigheden zeker niet welkom zal zijn, al wordt de beteekenis van deze critiek dan ook verminderd door de gebondenheid van de regeering, na mens welke de heer van Kleffens sprak, aan die van het Britsche rijk, dat haar gastvrijheid verleent. VERSPREIDE BERICHTEN De Britsche ambassadeur Washington, lord Halifax, die eenigen tijd in Engeland is geweest, is gisteren met den Clipper uit Lissabon naar de Vereenigde Staten teruggekeerd. Myron Taylqr, de afgezant van pre sident Roosevelt bij den H. Stoel, die reeds verleden week in Portugal was aangekomen, is niet zooals hij aanvanke lijk voornemens was, onmiddellijk naar de Vereenigde Staten vertrokken, maar hij is Zaterdag plotseling naar Engeland gegaan, waar hij in Londen, door Chur chill en Eden werd ontvangen. Taylor zal deze week per Clipper naar Washington vertrekken, waar hij aan president Roo sevelt verslag uit zal brengen. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft medegedeeld, dat het stoomschip „Miya Maru” op 22 Sep tember Kobe heeft verlaten, om 3000 Ja pansche geëvacueerden uit Britsch-Indië, het Nabije Oosten en Afrika af te halen. Tof lord-mayor van Londen in de pe riode 19 November 1941 tot 19 November 1942 is benoemd kolonel sir John Laurie. Hij werd in den wereldoorlog herhaalde lijk wegens moed onderscheiden. Een bewaker van-het interneerings- kamp yoor Engelsche en buitenlandsche fascisten te Peel op het eiland Man, waar kort geleden ongeregeldheden voorkwa men, heeft een tunnel ontdekt, die van het kamp naar een veld in de nabijheid voerde. De tunnel was behoorlijk gecon strueerd. Met uitzondering van 3 kamp bewoners, die onlangs ontsnapten, doch weer gevat werden, is echter niemandj uit het kamp ontvlucht. De Britsche ambassadeur te Tokio Craigie, die oorspronkelijk voor een verlof van 3 maanden naar de eenigde Staten wilde vertrekken, zijn vertrek plotseling uitgesteld. Het eerste deel van de ontworpen Transsaharaspoorlijn tusschen de Middel- landsche Zee en Niger is Zondag inge wijd, naar uit Casablanca wordt gemeld. Dit traject meet 100 k.m. Te Sjanghai werd officieel bekend gemaakt, dat de Japanners Zaterdag avond Tsangtsja geheel bezet hebben. Voorts bericht de frontcorrespondent, dat Japansche strijdkrachten de stad Tsjoesjau, 50 k.m. van Tjsangtsja, hebben ingenomen. Tsjoesjau is een belangrijk knooppunt van spoorlijnen. Andere Ja pansche legerafdeelingen hebben te zelf- der tijd Tsjentausjin, dat ongeveer 35 k.m. ten Zuidoosten van Tsjangtsja ligt, veroverd; waardoor de terugweg van 20.000 Tsjoengking-troepen zou zijn afge sneden. Te Hritsjof (Slowakije) zijn 2 goe derentreinen met elkander in botsing ge komen, doordat de machinist van een der treinen eén onveilig signaal over het hoofd had gezien. Vijf personen kwamen om hel leven, drie werden gewond. Zes k.m., voor Kief ontdekten Duitsche soldaten een met een hooge schutting omgeven terrein. Verscheidene groote pas gedolven en dichtgegooide kuilen trokken hun aandacht. Na enkele steken kwamen met de spade tot ieders ontzet ting kleedingstukken naar boven, vreeselijke ontdekking’. Ontzettend minkte lijken kwamen te voorschijn. Op nieuw was een moordplaats van de GPoe gevondén. De dooden werden op den grond gelegd. In de kuil lag man met ingeslagen schedel. Van voetzolen was de huid afgetrokken. Daarnaast lag een vrouw met het van pijn vertrokken gezicht als van een dood gemartelde. Hieronder lagen weer andere lijken. Vijftig m. verder werd opnieuw gezocht. Wederom kwamen lijken te voor schijn van personen, die op onmensche- lijke wijze vermoord waren. Langzamer hand kreeg men de zekerheid, dat het ge- heele terrein een enkel massagraf was, waarin vermoedelijk op last van den chef der GPoe te Kief honderden vermoorde vrouwen en mannen waren begraven. Een inwoner verklaarde, dat reeds sinds 1939 het betreden van het terrein, dat met een schutting omgeven was, verboden was. Het werd steeds door wolfshonden bewaakt. De ingang tot dit terrein der GPoe werd dag en nacht streng bewaakt. Drie „zwarte raven”, zooals de beuls knechten der GPoe door het volk werden genoemd, kwamen af en toe met de honden voorbij om water te halen. Dikwijls heeft hij een gesprek willen beginnen met de geheimzinnige mannen, doch steeds werd hij met korte norsche woorden afge wezen. In den Zuidelijken sector Van het Oostelijke front heeft de Duitsche lucht macht Zondag met zeer sterke strijd krachten versterkingen, stellingen, troe penconcentraties, spoorwegen en wegen gebombardeerd. Drie-en-twintig vijande lijke toestellen werden neergeschoten, 6 toestellen werden op den grond vernield. In den centralen sector werden spoor- wegtrajecten en ravitailleeringskampen van de Sovjets gebombardeerd. In den Noordelijken sector Duitsche troepen met steun van het luchtwapen bolsjewistische stellingen met succes aangevallen. Elders werden 41 kazematten der Sovjets buiten gevecht gesteld. Zware artillerie beschoot met zeer goede uitwerking de havens van Oranienbaum en Kronstadt. De Engelsche hulp aan de Sovjet-Unie Het Egyptische blad „Ahrram” maakt naar het D N.B. meldt, melding van een artikel van den luchtvaartspecialist van de „Sunday Times”, die schrijft, dat En geland tot dusverre oorlogsmateriaal ter waarde van 15.000.000 pond_ aan de Sovjet-Unie heeft geleverd. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert het volgende extra- bericht: De in het weermachtbericht van giste ren gemelde vijandelijke vlootformatie, welke uit Gibraltar was uitgeloopen, be stond uit een convooi, dat vergezeld was van een vliegkamp schip, een slagschip, een niet nauwkeurig vastgesteld aantal kruisers en ongeveer 10 torpedobootja- gers. Onmiddellijk nadat de formatie voor onze verkenningsvliegtuigen was ontdekt, startten Italiaansche torpedovliegtuigen van hun steunpunten op Sardinië. Een door 2 torpedo’s getroffen lichte kruiser ging onmiddellijk onder. De succesvolle Italiaansche vliegtuigen stonden onder be vel van kapitein Mellej en eerste luite nant Setti. Een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer, de bemanning van het suc cesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Giacopinelli. Een groote eenheid kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vlieg tuig stond onder bevel van den eersten luitenant Venturini. Een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De bemanning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luitenant Bucerri. Een kruiser van ongeveer 10.000 t. kreeg een torpedotreffer en voer met slagzij uit de formatie weg. De bemanning van het süccesvolle vliegtuig stond onder bevel van den kapitein Marini. Kort daarop plaatste een ander Italiaansch vliegtuig onder bevel van den eersten luitenant Christiani een treffer op denzelfden krui ser, die onderging. De vliegtuigcomman- danten der begeleidende jachtvliegtuigen, zagen, dat reddingbooten te water wer den gelaten. Een tweede golf van 2 groe pen, die onder bevel stonden van kolonel Seidl en major Buri zette den aanval voort met het volgende resultaat. Een slagschip kreeg een torpedotreffer aan den voorsteven, een kruiser krèeg een tor pedotreffer midscheeps, een tweede krui ser kreeg een treffer. Een derde golf be haalde het volgende resultaat: een lichte kruiser kreeg een torpedotreffer. De be manning van het succesvolle vliegtuig stond onder bevel van den eersten luite nant Barioglio en Cipriani. Tegen den avond deed een volgende formatie die van Sicilië was opgestegen, een aanval op de resteerende eenheden en plaatste met ze kerheid een torpedotreffer op een zwaren kruiser en een op een torpedoja ger. De bemanningen der succesvolle vliegtuigen stonden onder bevel van kapi tein Magagnoli en den eersten luitenant Silva. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de onder staande bonnen recht geven op het koo- pen van de daarachter vermelde hoeveel heden zeep. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October a.s. geeft de met „120” genummerde bon van de „Bon kaart Algemeen” alsmede de met „C zeep” gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke resp. aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeephetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941); hetzij 150 gram zachte zeep (sa menstelling van na 1 Januari 1941); het zij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppastahetzij 250 gram zeeppoederhetzij 450 gram wasch- poeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „C toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar is uit gereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op wezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke 20 kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een .bon van hun klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoe veelheid van 20 kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in be handeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voor schrift ook geldt voor de z.g. „waschver- zenders”, die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café’s, enz. voorzoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen be hoeven te worden afgegeven.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1