J Huwelijk, met modern comfort w I 1 BINNENLAND STADSNIEUWS li mn |Jp| SHI 4 De distributiebonnen HAAGSCHE COURANT Dinsdag 30 Sept. 1941 TWEEDE BLAD SLAGERSKNECHT WON 1000 GULDEN Omzetbelasting tabaksfabrikaten FEUILLETON Onderzoek naar de oudheidkundige vondsten in den N.O.-polder 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Rijst DIRECTEUR HAVEN- EN MARKTWEZEN i F- kF Oproep aan het Neder- landsche Volk tK «gWjW— Werkregeling voor fabrieken en werkplaatsen Bonaanwijzing honden- en kattenbrood Het besluit betreffende den identificatie-plicht ■W I -Fm? X Zwaar veldgeschut dat in Aunus in Oost- S ■F Zwaar Sovjet-geschut waarvan de loop door een ontijdig 28 Sept, t/m 4 Oct 1941. 7 September t/m 4 October 1941. BI. Br. Geb. Bloem U9 100 gram 100 gram Kaas Kaas BEGRAFENIS CHR. VAN DRAANEN een hebt u er be- ontplofte granaat vernield is. (Weltbild-Polygoon) Karelië is buitgemaakt. (Suomen-Holland) In verband met de verduisterings- voorschriften De leerlingen der Haagsche scholen krijgen aanschouwelijk onderwijs in het boerenbedrijf, o.a. het dorschen en bewerken van het koren. Een les in het dorschen in den schooltuin aan de Mient. (Polygoon-Meyer) Havermout Havermout Gort Vermicelli Maizena enz 1 rantsoenen i rantsoen i rantsoen I rantsoen II liter 3} k.g. Artikel Suiker Koffie surr. Tam Wordt van 1 October af berekend De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Financiën heeft bepaald, dat betaling van door winkeliers in tabaks fabrikaten over het derde kwartaal 1941 verschuldigde omzetbelasting achterwege kan blijven. Belanghebbenden dienen er mede rekening te houden, dat van 1. Octo ber 1941 af de heffing op de gewone wijze zal plaats vinden. Bij besluit van den leider van Na tionaal Front is benoemd tot secretaris van den Politieken Raad van Nationaal Front dr. H. L. M. van Schaik te Wasse naar. De burgemeester heeft met ingang van 23 September den heer H. E. Nottrot tot directeur van den Gemeentelijken Dienst van Haven- en Marktwezen benoemd. 37-4 37 37 37 38 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen Artikel Boter Boter m.recL Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw. Melk Aardapp. een 1942 (Nadruk verboden) Zeven jaar Nationale Jeugdstorm. T.g.v. het zevenjarig bestaan van den Na- tionalen Jeugdstorm zijn Zaterdag in het geheele land eeredraagteekens uitge reikt. Deze dag droeg in Arnhem, de plaats van de oudste Jeugdstormgroep. een bijzonder karakter door de aanwezigheid van den hoofdstormer C. van Geel kerken. Tijdens een marsch door de stad. (Polygoou-Fotodienst N.S.B.) Bon Algem. Algem. Algem. Rijst Haverm. Algem. Algem. t ijsje in de pauze. Dan kan hij wel de maar uit zijn. Eerst en vooral de vriend- heele -week geen sigaretten meer koo- 114 115 116 34-35 36-37 C C 117 118 Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 37 Melk I Reserve een zeer bijtende „wapen” gebruikten oorlog in Spanje. Atlantic-Holland) In de plaats van dr. W. van der Wijk, in April j.l. overleden, is als voorzitter der Openbare Leeszaal en Bibliotheek gekozen mr. H. M. de Vries. kundig laboratorium van den N.O.-polder te Kampen. Het is de bedoeling, dat bij de drooglegging voor den dag komende oud heidkundige vondsten in een toekomstig Zuiderzee-museum, waarvoor inmiddels reeds erkenning als locaal museum is aan gevraagd en verkregen, onder te brengen. dien ander, dien slam- zijn denderenden wagen, bij de van Vuerdens ...X.XV i '«Jij De winter staat voor de deur en velen zien in gerechtvaardigd vertrouwen uit naar de helpende hand van de gemeen schap. Wij allen zijn ons de ernstige zorgen be wust, waaronder een deel van het Neder- landsche Volk de komende maanden ge. bukt gaat. Moeders en vaders zullen met bezorgdheid naar hun kinderen zien; kin deren, die den strijd om het bestaan heb ben leeren kennen, weten hoe hun oud jes juist in de wintermaanden een extra verzorging noodig hebben. Winterhulp heeft het vorig jaar haar taak aangevan- gen, om in gezamenlijken arbeid van het geheele volk, al deze zorgen en noo- den weg te nemen. Het is ons den afge- loopen winter niet gemakkelijk gemaakt om dit ideaal te verwezenlijken. En toch, ondanks dwaze geruchten en helaas zelfs verdachtmakingen, waaraan deze tijd zoo rijk is, konden wij in de eerste werk periode, met behulp van honderdduizenden in den lande, een bedrag van circa zes millioen voor hulpverleening ter beschik, king stellen. Deze inzet van tallooze ge vers, de duizenden collectanten, in alle gemeenten onder de persoonlijke leiding van de burgemeesters en de stille wer kers, zij hebben tezamen velen, die nood kenden, naast vreugde, een gevoel ge. bracht van veilig geborgen te zijn in deze groote familie het volk van Neder land. Na den eersten October zult u weer onze bussen hooren rammelen. Lijst- collecten zullen onze kasmiddelen ver sterken; daarnaast vertrouwen wij op rui me giften van hen, wier levensomstandig. heden en bedrijven zulks mogelijk ma ken. Duizenden vrijwillige medewerkers- (sters) zijn noodig, om als collectanten- (trices) door persoonlijken inzet, dit voor ons volksbestaan noodzakelijk werk te doen slagen. Deze winter zal hoogere eischen aan ons allen stellen dan de vo rige; welnu dan, gave en arbeid tezamen zijn bij machte, deze harde maanden te overwinnen. Wat ook moge scheiden, wij zullen daaronder nimmer de minstbedeel- den laten lijden. Wij willen ook nu sterk zijn en daarom zorgen: voor het volk, door het volk. Op de Algemeene Begraafplaats is gis termiddag ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer Chr. van Draanen, commissaris van de N.V. Meel- en Brood fabriek De Zeeuw-B. Hus. Met den direc teur dezer onderneming, den heer A. Bel- terman, en enkele commissarissen, gaven velen van hun belangstelling blijk. In de rouwkapel heeft eerst de heer N. Slotboom, als vriend, woorden van af scheid gesproken. Spr. dankte den ont slapene voor diens trouwe vriendschap, gebaseerd op beider geloof. Ons strekke het tot troost, dat er een leven na dit leven is. De heer J. K. P. Kraan sprak als com missaris der N.V. De Zeeuw-B. Hos. De heengegane, aldus spr., kenmerkte zich door een helder verstand, groote voor zichtigheid en geweldige belangstelling voor de vennootschap. Hetgeen hij heeft gepresteerd, zal bij ons blijven voortleven. Dr. A. J. Wormgoor las enkele Schrift gedeelten en ging voor in gebed. Onder het spelen van koraalmuziek op het or- gel, werd de kist grafwaarts gedragen. Hier heeft ds. Wormgoor het Onze Vader gebeden de oudste zoon heeft dank ge zegd voor de belangstelling. Ten sterfhuize had dr. M. M. den Her tog een rouwdienst gelèid. Zaterdag j.l. hebben de hee- ren Roel de Vries, goochelaar, J. J. van den Hooven, declamator en de gebroeders van Dijk, als accordeonnist en xylopho nist, den bewoners van het Rusthuis der Ned. Hervormde gemeente alhier, een vroolijken middag bezorgd. tijdregeling, de na 4j uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan een half uur te be dragen. Het bouwbedrijf valt buiten de geheele regeling, omdat daar ’s winters steeds korter wordt gewerkt dan 48 uiur, zoodat er geen reden is om deze branche in een met het oog op de verduistering getroffen voorziening te doen deelen. Bij de opstelling van vorenstaande re geling is gebruik gemaakt van de erva ringen, die met het winterseizoen 1940/41 zijn opgedaan. Zoo is thans de mogelijk heid geschapen, dat de „verleturen” ge heel kunnen worden ingehaald, hetgeen ten vorigen jare niet het geval was. Een ander verschil ligt in de omstandigheid, dat op Zaterdagmiddagen na 1 uur niet mag worden gewerkt. Hierbij wordt ech ter rekening gehouden met de mogelijk heid, dat dit voor sommige ondernemin gen overwegende bezwaren kan opleve ren. Wanneer zich zulk een geval voor doet, kan men zich voor het verkrijgen van een bijzondere vergunning tot het districtshoofd der Arbeidsinspectie wen den, doch men dient er rekening mede te houden, dat deze niet dan bij uitzonde ring en in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. Wanneer ondernemingen, op grond van de hier weergegeven voorschriften over gaan tot het maken van een herziene werktijdregeling, dan moet deze eerst in drievoud worden toegezonden aan het be trokken districtshoofd van de Arbeids inspectie. Pas wanneer een dezer exem plaren, voorzien van de goedkeuring van het districtshoofd, door de onderneming is terugontvangen, mag tot invoering der werktijdregeling worden overgegaan. Dit exemplaar moet naast de arbeidslijst of den rooster hangen zoolang van de daar op vermelde werktijdregeling gebruik wordt gemaakt. Evenals ten behoeve van het vorige winterseizoen heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ook voor de winterperiode 1941/42 een regeling vastgesteld, welke de mogelijk heid schept, verloren gegane arbeidsuren in te halen, wanneer tengevolge van de verduisteringsvoorschriften korter dan 12 uur per week moet worden gewerkt. Deze regeling komt hierop neer, dat, met uit zondering van de bouwbedrijven, het aan ondernemingen in alle gemeenten des Rijks is toegestaan, als compensatie voor de beperkingen, die de verduisterings voorschriften met zich brengen, in het tijdvak tusschen nu en 31 Mei 1942, lan ger dan 8j uur per dag en 48 uur per week in fabrieken en werkplaatsen te doen werken. De werktijd mag evenwel niet meer bedragen dan 10 uur per dag en 55 uur per week, terwijl de dagelijk- sche werktijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen een half uur voor zonsop gang en een half uur na zonsondergang. Dit half uur voor zonsopgang en na zons ondergang is speciaal bedoeld voor even- tueelen voorbereidings- en opruimings arbeid. De voorschriften voor de verduis tering blijven dus onaangetast, d.w.z. de verduistering van zonsondergang tot zons opgang moet worden gehandhaafd. Op de algemeen erkende Christelijke feestdagen mag geen arbeid worden ver richt en deze dagen mogen niet worden opgenomen in de berekening van de in te halen arbeidsuren. Bovendien streeft de regeling naar een zoo sterk mogelijke be perking van het aantal in te halen uren. Vandaar dat bepaald is, dat in de winter maanden de werktijd niet meer ingekort mag worden dan noodzakelijk is. In het algemeen zullen de districtshoof den der Arbeidsinspectie niet hun goed keuring hechten aan een werkrooster, wanneer de groote dagelijksche rusttijd in de perioden van korter werken op meer dan een half uur (het wettelijk minimum) is gesteld. De vergunning geldt uitslui tend voor arbeiders van 16 jaar of ouder. Het geval kan zich voordoen, dat de com pensatieregeling voor een fabriek geen waarde heeft, indien niet ook de jeugdige personen beneden 16 jaar daarin worden betrokken In een dergelijk geval zal men zich kunnen wenden tot het districts hoofd der Arbeidsinspectie voor een bij zondere vergunning. Wordt deze vergun ning verleend, dan zal daaraan in elk ge val de voorwaarde zijn verbonden, dat in 3 weken niet langer dan 144 uren wordt gewerkt. De oplossing zal dus hier moeten worden gevonden door tijdelijk meer jeug dige arbeiders beneden 16 jaar aan te ne men, die afwisselend langer dan 8J uur per dag werken Voorts wordt er nog aan herinnerd, dat, indien, krachtens de thans voor den win ter 1941/42 vastgestelde regeling, langer dan 81 uur per dag wordt gewerkt, inge volge het Werktijdenbesluit volstaan kan worden met het geven van j uur rust, telkens na ten hoogste 5 uur arbeid. Ove rigens behoeft, op grond van de Arbeids wet, bij het volgen van een normale werk- W etenschappen aan der Rijksuniversiteit te Groningen, oudheidkundig bodemonderzoek in N.O.-polder opgedragen. Daarbij is heer P. J. R. Modderman, assistent van het biol. archaeol. instituut, wonende te Amersfoort, in het bijzonder belast met de dagelijksche leiding van dat onderzoek, bijgestaan door een eveneens speciaal daartoe van rijkswege aangewezen teeke- naar en voorgraver. Deze kleine staf is voor haar goede functionneering verbon den aan het genoemde instituut, om, tel kens en zoo lang dat noodig is, gede tacheerd te worden naar het bedoelde ge bied. Op deze wijze is door een gelukkige samenwerking van de betreffende autori teiten en instanties, gesteund door ge noemde diensten, de gelegenheid gescha pen, om hier de meest verschillende be langen op wetenschappelijk, in het bij zonder oudheidkundig en historisch ter rein, te behartigen en te centraliseeren. Daartoe is als centraal punt voor den eerstkomenden tijd aangewezen het bodem- schap met Nick. Kleine Nick met haar jongensfiguurtje en haar jongensbra- voure, welke haar nooit... bijna nooit in den steek laat... Een lief klein ding is ze en ze is met haar schuchtere ado ratie, welke ze zoo kerelachtig zoekt te verbergen, meer waard dan twintig an deren, die er geen doekjes om winden. En daarom is het hoog tijd, dat er een eind aan komt. Beter voor haar en beter voor hemzelf ook. En dan... Lies terugwinnen, niet met ruzie, niet met scènes... ja, maar hoe dan? En Frank begint een idee, een oude illusie, welke heel lang in een hoekje van zijn brein verstopt heeft gezeten, te voorschijn te halen en van alle kanten te bekijken... Dan belt hij. Van Dijk, ik wilde graag even de laatste rekening-courant van de bank hebben. Van mijn privé-rekening be doel ik. Jawel meneer. En Frank haalt zijn kasboekje te voorschijn en begint te cijferen. In het klerkenkantoor zit de Wit en cijfert ook. Eén gulden vijftig heeft hij nog over van zijn zakgeld. Het kan pre cies. Twee plaatsen in den bios en een Generaal-Veldmaarschalk von Brauchitsch 4 October 60 jaar. Zoo mogelijk zoekt de Opper bevelhebber van het Duitsche Leger telkens contact met de manschappen. (Orbis-Holland) Een stukgeschoten Engelsche tank leent zich goed tot bescherming van het verblijf van Duitsche luchtafweerartille- risten in de woestijn. (P.K. Zwilling- Hoffmann) 's Woensdagsmorgens belt de telefoon. Lies zet den stofzuiger af. Frank na tuurlijk, dat hij niet komt koffiedrinken. Dezelfde comedie van elke twee-drie dagen. Maar: Zeg, ga je vanmiddag mee de stad in? vraagt Gerrie’s stem. Ja, best. Heb je iets bijzonders te doen? Och, de kinders wilden zoo graag de Sinterklaasetalages gaan bekijken en dat vind ik zoo’n corvée op mijn eentje. En ik wou ook nog een jurk koopen, daar heb ik jouw advies bij noodig. Als je meegaat, fuif ik je op thee. Graag. Hoe spreken we af? XWordt vervolgd)' JHR. H. DE BRAUW t. Op 62-jarigen leeftijd is overleden jhr. H. de Brauw, assuradeur. Hij was secre taris van het Bolland Genootschap voor Zuivere Rede. De begrafenis vindt mor genmiddag om 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan plaats. Het Mandoline Gezelschap „Sempre Avanti” onder leiding van den heer E. Kerkhoven gaf 25 September een zeer geslaagd concert in het Militair Hospitaal. In de pauze werd door enkele damesleden fruit’ aan de verpleegden rondgedeeld. 49 Lies naar pamper met Dien avond heeft hij het goed genoeg gemerkt, hoe ver ze al van hem is afgedreven... ’t Zal toch nog niet te laat zijn? Onzin, zóó is Lies niet. Kattekwaad, met vuur spelen, ja. Maar ’t is nu welletjes ge weest. Makkelijk gezegd, maar hoe maak je daar zoo gauw een eind aan? Hij kan toch niet nu ineens weer de verbolgen echtgenoot gaan spelen, na al die maanden, dat hij de zaak kalm over zijn kant heeft laten gaan. Omdat hij, eerlijk gezegd, het wel rustig vond. Om dat hij zijn eigen grootere vrijheid ook niet wilde prijsgeven. Maar nu moet het 25 September t/m 13 October 1941. Bon Boter 36-37 Vet 36-37 en sigaretjes rooken in de toiletkamer. Jawel, hou ze maar in de gaten, die zoete kinderen. Die hebben het immers altijd achter de mouw. Wat een verhèèl om morgen mee voor den dag te komen. Achteroverslaan zullen ze. En gnuiven, allemaal. Want eigenlijk is er op de heele typekamer geen eentje, die Nick goed zetten kan. Behalve Erna, maar dat is óók zoo’n blijf-uit-m’n-buurt-def- tigheid. Ze zal dien knul maar wat aan ’t lijntje houden. Licht, dat-ie nog wat meer loslaat... Uit de Winterhulploterij aan de Groote Markt Wanneer men zoo maar op den open baren weg een kwartje inzet en er dan binnen een minuut duizend gulden voor terugkrijgt, dan is dat zeker wel een feit, dat de aandacht waard is. Op het pleintje, dat vanouds als „Groote Markt” in den Haag bekend staat, kwam gistermiddag kwart voor vier een slagers knecht op de eenvoudige gedachte om een kwartje te wagen aan de openbare Win terhulploterij. Hij was uiteraard de eenige niet, want er is daar iederen dag veel be langstelling voor. Het ergste, wat je ge beuren kan, is, dat je een niet trekt en dan blijft er van het kwartje toch nog een zeer behoorlijk percentage over ten bate van degenen, die voor feitelijke win terhulp in aanmerking komen. Hij kreeg voor zijn kwartje nummer 65 op het plankje en werd winnaar van zes echte Winterhulploten van een halven gulden. Met spanning maakte onze sla gersknecht de lootjes open en hij zag, dat de eerste vier alvast nieten” waren. Het vijfde lootje bracht hem een prijsje van vijftig cent, zoodat hij zijn kwartje al ver dubbeld mocht zien. Toen kwam het laat ste lootje aan de beurt Dat zal wel weer een „niet” zijn, dacht hij. Maar het was volstrekt geen nietin duidelijke cijfers en letters stond er duizend gulden” op ,,Komt u maar even op het podium” noodigde de colporteur loterij man hem uit”,, dan wordt u dadelijk de prijs uit betaald”. Er ging een spoedboodschap naar het hoofdkantoor en binnen het kwartier was de stapel bankbiljetten die tezamen het bedrag van 1000 vorïnden, ter plaatse. Met een hartelijk toespraakje werd deze hoofdprijs den gelukkigen winnaar ter hand gesteld, waarbij erop gewezen werd, dat er nog verscheidene prijzen van duizend gul den in de Winterhulploterij zitten, die er op gelijke wijze uit kunnen komen. Trou wens, al win je maar vijfhonderd gulden of honderd, dan is het nog wel de moeite waard, voegde de propagandist er in zijn tot het publiek gericht woord van aanbe veling aan toe. En al win je niets, dan heb je toch bijgedragen ten behoeve van anderen, die hulp noodig hebben. De winnaar, 1000,25 rijker dan kwartier tevoren, gaf nog de verzekering, dat hij de Octobercollecte van de Winter hulp niet zou vergeten en ging daarna op gewekt naar huis om vrouw en kinderen in zijn geluk te doen deelen. Zoo zien de beruchte Mo- lotof-cocktails er uit. De flesch is gevuld met brandbare vloeistof. en Dit de bolsjewisten reeds in den O niet? Zou u meevallen. Op de Noord-Nederlandsche zeepfabrieken bent u. Mmm. Ja. Wie kent u dan zoo al bij ons? Niemand dan u, juffrouw. En dat is mij voldoende... Klinkt dat effe...? Ik heet Lientje, zegt ze. Lientje Hendriks. De Wit. Kees de Wit. Hij neemt er nog een keer zijn hoed bij af. Aangenaam kennis te maken... Zie je, ze weet ook, hoe ’t hoort. Reusachtig leuk kind... Zeg, was dat nou maar een smoes van je? begint Lientje even later, nieuwsgierig, over de vriendelijkheid van welke collega deze knul wel kan meepraten. Of ken je echt iemand bij ons op kantoor? Nou... kénnen... D’r is een meisje op jullie kantoor en die is nogal erg dikke vrinden met mijn baas. O, ben jij ook op kantoor? Ik ben procureursklerk, zegt de Wit deftig. Op het kantoor van mees ters van Westhove Abbing en Renselaer op de Prinsengracht. Lientje kijkt bewonderend maar voor al geïntrigeerd. Een advocaat van de Een der belangrijkste werken in Rotterdam, is de aanleg «van een waterkeering, waardoor de over- stroomingen van gedeelten der binnenstad bij hoogen waterstand van de Maas tot het verleden zullen be- hooren. De werkzaamheden ter hoogte van den Schiedamsche Dijk. (Polygoon-Hof) B. DE NOO t In den ouderdom van 92 jaar is hier ter stede overleden de heer B. de Noo, rustend hoofd eener openbare school. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag op de Algemeene begraafplaats te de Bilt worden teraardebesteld. i verlengd het inwerking treden van de algemeene Jan. aangezien tegen dien datum de uitreiking van de nieuwe identiteitsbewijzen zal zijn geschied. De voorloopige identiteitsbe wijzen waren volgens de oude verorde ning hoogstens een jaar geldig. Deze gel digheid wordt nu verlengd tot 16 maan den. Oude voorloopige identiteitsbewijzen zijn dus nog geldig tot 1 Januari 1942 wanneer zij niet ouder dan 16 maanden zijn. Na dien datum moeten zij echter door de nieuwe persoonsbewijzen ver vangen zijn. Op de Fokveedagen in Drente leiden ook de boerendochters de koeien voor. Een foto, genomen te Wasperveen, waar enkele bekroonde dieren van stal Oosterveld door de dames onder veel belangstelling worden voorgebracht. (Holland) Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 13 Octo ber 1941 op bon no. 13 van de voeder- kaart voor Honden wordt verkrijgbaar gesteld voor honden vangroep 1 en 2 10 k.g. hondenbrood; groep 3 8 k.g.; groep 4 5 k.g.; groep 5 4 k.g.; groep 6 3 k.g. Op bon no. 13 van de voederkaart voor Katten wordt voor dezelfde periode 1$ k.g. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 October 1941 zijn de bonnen no. 13 van vorenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. De secretarissen-generaal der ministe ries van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben een besluit uitgevaardigd, waardoor de Verordening nr. 132/1940 over den identificatieplicht gewijzigd wordt. Dienovereenkomstig worden aldus een desbetreffende officieele com mentaar de tot dusver geldende voor loopige identiteitskaarten verlengd tot F*1 -l-;_- xj- verplichting inzake het bezit identiteitsbewijs, d.w.z. tot 1 pen. En ’t is pas Maandag. De Wit zucht. Je moet er wét voor over heb ben. Als ze nu maar wil... Vanavond gaat hij er op af... Als de Wit 's avonds na afloop van de Engelsche les vlak achter zijn aan gebedene de deur uitkomt, besluit hij, nu den grooten stap te wagen. Hij neemt zijn hoed af. Pardon juffrouw, zwaar tegen...? Nee jó, ’k loop niet met jongens. Dat is een heel ander antwoord, dan hij in zijn droomen te hooren heeft ge kregen. En dat ze nog niet eens meneer zegt., hij is toch al negentien... Nog één keer probeeren. Zeg, ik mag toch wel een eindje meeloopen? De straat is vrij... Dat kun je, volgens de algemeen gel dende regels, als een begin van toena dering opvatten... Hè, ik dacht, dat de meisjes van jullie kantoor allemaal zoo vriéndelijk waren... Misschien hapt ze nu wel. Als wie? Wat weet u van de meisjes van ons kantoor? U weet niet eens, waar ik op kantoor ben... Zie je wel, het lukV En ze wordt nog beleefd ook— Prinsengracht en een meisje van hun kantoor..,? Hoe heet dat meisje? vraagt ze gretig. Lenswaerdt. Zoo’n klein ding met recht haar. Die hangt tegenwoordig halve dagen bij Robberts, dat is ook een advocaat, die bij ons is. O... Nick, zegt Lientje teleurge steld. Nee, da’s niks bijzonders. Daar weten we allemaal van. Die wordt ge stuurd door den chef, voor zaken. Ga nou! Ja zeg, maak dót de kat wijs. Nee, dat kan ik je wel anders ver tellen, zegt de Wit met zijn beste Lebe- manns-air. Moet je Robberts kennen. Mooi nummer is dat. En getrouwd ook. Nou... moet hij weten... Zeg, ga je wel eens naar den bioscoop? stapt hij van het onderwerp, dat als introductie nu wel voldoende dienst heeft gedaan, af. Mmmm. Soms... Lientje is nog lang niet voldaan, maar besluit geduld te oefenen. Kans genoeg om hem nog verder uit te hooren, o jé ja. Paf is ze. Nick met d’r deftigheid en d’r fijne damesmanieren. Laat ze maar schuiven! Zoo’n echte brave lijkt ze, altijd even beleefd tegen iedereen, maar altijd op een afstand. Zij en Erna de Ruyter zullen nou nooit eens echt meedoen. Nooit eens gezellig meekletsen In de toekomst een Zuiderzee-museum Naar aanleiding van onlangs gepubli ceerde berichten omtrent oudheidkundige vondsten in den Noord-Oost-polder, in het bijzonder bij Kuinre, kan thans nog het volgende worden medegedeeld. Door den dienst van de Zuiderzeewerken en door den cultuurtechnischen dienst der Zuiderzeewerken is, gehoord de Rijkscom- missie voor bodemonderzoek, met autori satie van het departement van Onderwijs, i en Cultuurbescherming, het biologisch archaeologisch instituut --•-:x..-x x- r--- het den de oudheidkundig bodemonderzoek Algem. 34-35 36-37 s

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5