Finnen blijven oprukken No. 17994. 1941. VERDUISTEREN Woensdag 1 October. BINNENLAND Bekendmaking I X EEN BOEMERANG Ingrijpen der Duitsche marine Verklaringen van Churchill Wenken inzake de Kinderbijslagwet Doodstraffen wegens misdrijven tegen de Duitsche Weermacht 5 5 V V Nederlanders De Duitsche luchtmacht in actie Verplichte prijsaanduiding vaste brandstoffen in den kleinhandel Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 v. 7.19 aar n.m. tot 7.40 aar v.m. Finland’s standpunt ten opzichte van den oorlog Steun van de overheid De economische beteekenis van de Oekraine Rede in het Lagerhuis Opbouw van de visschersvloot COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERJENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Sovjet-pantserwagens vernie- den De Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et GROOTE RIJKDOM AAN GROND STOFFEN wordt gesloten de zijde van toekomstige Duitsche perscommentaren De Duitsche bladen noemen de jongste redevoering van Churchill een bekentenis van de moeilijkheden, waarin Engeland door de nederlagen van de Sovjets en door de toenemende verliezen aan ton nage geraakt is- Als belangrijke bekente nis wordt het feit genoemd, dat Engeland niet in staat is het initiatief aan zioh te trekken. Overigens, zoo schrijven de bla- slagschip verneemt V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V In den komenden winter zullen weer vele landgenooten een beroep op Winter hulp doen. Ook uw bijdrage is voor het steunen onmisbaar. Geeft daarom bij de dezer dagen te houden lijstencollecte naar vermogen! vliegtuigen „Nelson” D.N.B. de Tsjechische zijde, welke gisteren in Berlijn zijn binnengekomen, heeft de groote massa in het protectoraat aan deze onlusten, welke door het buitenland zijn uitgelokt, geen deel genomen. log Nadat de sche volk er tegen van den hij, dat men nog v1 -- ver. terpresident het gebruikelijke mengsel van bewuste huichelarij en leugens, waarmede Churchill altijd geprobeerd heeft het pu bliek den waren toestand van het empire te onthouden. UITWISSELING VAN ZWAAR GEWONDEN De Zwitsersche autoriteiten hebben, naar S.P.T. meldt, Duitschland een mili tairen hospitaaltrein ter beschikking ge steld, die gebruikt zal worden om zwaar gewonde Engelschen. die tegen gewonde Duitsche militairen zullen worden uitge wisseld, te vervoeren. Het aantal uit te wisselen Engelschen bedraagt 1150. Zij zullen naar een Fransqhe Kanaalhaven worden vervoerd, en vandaar op 2 hospi- taalschepen naar Engeland worden ge bracht. De Duitsche militairen zullen in een Zuid-Engelsche haven scheep gaan, met als bestemming een Noord-Fransche haven. De uitwisseling vindt plaats vol gens artikel 39 van het verdrag van 27 Juli 1929, over de behandeling van krijgs gevangenen. Vrij sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van 30 September op 1 October een belangrijke haven aan de Britsche Oostkust aangeval len. Volgens de eerste rapporten van te- rugkeerende bemanningen, kon de aanval bij helder zicht worden uitgevoerd. Er werden verscheidene branden en ontplof fingen waargenomen Bovendien werden nog 2 steden in Schotland gebombardeerd. Mislukte tegenaanvallen der Sovjets Zuidelijken sector hebben de op ver plaatsen tegenaanvallen ge daan, welke alle met bloedige verliezen werden afgeslagen. Ten deele ontstonden hevige gevechten met de bajonet, waarin de bolsjewisten het onderspit dolven. Sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen bombardeerden spoorlijnen rondom Tsjarkof in groote uitgestrekt heid. Hierbij werden 33 transport- en ravitailleeringsterreinen vernield of zwaar beschadigd. Twaalf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten en 6 op den grond ver nield. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meei tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer'50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De gemachtigde Voor de prijzen heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij een ieder, die in den kleinhandel vaste brandstoffen te koop aanbiedt, verplicht wordt deze waren te prijzen. De prijsaan duiding van vaste brandstoffen, welke voor onmiddellijken verkoop worden ge reed gehouden, dient te geschieden door middel van een prijslijst, welke op duide lijk zichtbare wijze wordt opgehangen, of ter inzage neergelegd. De brandstoffen handelaren kunnen voor de naleving van het voorschrift gebruik maken van de prijslijst, welke door of namens den direc teur van het rijkskolenbureau wordt uit gereikt, tenminste wat betreft die vaste brandstoffen, welke op deze lijst zijn ver meld. Voor de vaste brandstoffen, welke niet op de lijst voorkomen, moet de prijs aanduiding op andere wijze ge^hieden. De beschikking treedt op 13 October 1941 in werking. heid door haar financieelen steun een stem in het kapittel heeft. Het is, naar men ons mededeelde, nog niet beslist, in welken vorm deze financieele steun ge goten zal worden. Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh, J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. D, Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Maan: 1 Oct, op 5.45 uur nam. 2 Oct. onder 4.20 v.m. op 6.13 u. nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Naar aanleiding van de arrestatie van den ministerpresident van de autonomi- sche Tsjechische regeering, Elias, en diens ontheffing uit zijn ambt, is giste ren van bevoegde zijde in de Wilhelm- strasse verklaard, meldt S.P.T. uit Ber lijn, dat over een eventueelen opvolger nog niets definitiefs bekend is. In de Wilhelmstrasse verwees men voorts naar de officieele berichten, welke intusschen door den radio-omroep in het protectoraat zijn uitgezonden. Volgens deze berichten zijn tot nu toe 20 execu ties door middel van den kogel voltrok ken. In hoofdzaak waren de veroordeel den leden der vroegere communistische partij en yoorts lieden, die met het bui tenland in verbinding stonden en een Duitsch-vijandige activiteit ontwikkelden. Volgens mededeelingen van gezaghebben- Van officieuze zijde wordt uit Helsinki over het standpunt van Finland ten op zichte van den oorlog o.a. het volgende medegedeeld Steeds heeft de Sovjet-Unie naar den oorlog gestreefd, welke eerst tegen Euro pa, daarna tegen de geheele wereld zou worden gevoerd. Een der eerste doel einden was uitbreiding fan den invloed der Sovjets in het Noorden. Daarom werd Finland het land, dat den eersten slag moest opvangen. De Finsche soldaten hebben met eigen oogen kunnen vaststel len, welke geweldige militaire werken de Sovjets van de IJszee tot aan de Finsche Golf hebben aangelegd. Hierbij ging het, zooals duidelijk gebleken is. om aanvals- bases. Dit dwingt ons, aldus het offi cieuze Finsche commentaar, den oorlog voort te zetten wij moeten onze positie zoodanig verbeteren, dat een vrede van langen duur is verzekerd. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Een vrij groot aantal Engelsche bom menwerpers heeft in den afgeloopen nacht steden aan de Duitsche Bocht en aan de a.n.ev.Uen, De op woonwijken Z'SSSiX geworpen brisant- en brandbommen ver- oorzaakten verwoestingen en beschadigin gen van- woningen en eischten slachtoffers aan dooden en gewonden onder de bur gerbevolking. Afzonderlijke vliegtuigen, die Berlijn probeerden aan te vallen, wer den door het luchtdoelgeschut zeer spoe dig genoodzaakt terug te keeren. Een vijandelijk vliegtuig werd door den lucht afweer neergehaald. ONDERHOUD TUSSCHEN ROOSEVELT EN HULL President Roosevelt heeft gisteren een onderhoud van bijna 2 uur gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull. Na afloop verklaarde Huil aan de journalisten, dat men den ge- heelen internationalen toestand had be sproken. De minister weigerde evenwel te zeggen, of in het bijzonder gesproken was over een wijziging in de neutrali- teitswet en over de betrekkingen tot Japan. President Roosevelt heeft in de pers conferentie ontwijkend geantwoord, dat niemand weet, of de wet tot hulpverlee- ning aan Engeland ook op de Sovjet- Unie zal worden toegepast. Op een vraag over de steekhoudendheid der geruchten, als zou de productie van oorlogsmateriaal een tijdlang naar de Sovjet-Unie in plaats van naar Engeland gestuurd wor den antwoordde de president, dat hij tot dusver van dergelijke geruchten niets vernomen heeft. Over het algemeen blijft het er echter bij, dat 50 procent van de productie aan oorlogsmateriaal in de Vereenigde Staten blijft, terwijl de an dere 50 procent naar Engeland gaat. onderzeebooten voorheen en sterkere mate „opmer- VROUWEN IN DE ENGELSCHE OORLOGSINDUSTRIE Het Britsche ministerie jfan arbeid heeft kort, geleden besloten 9001)00 meisjes tus schen 20 en 25 Jaar, die n-iet werkzaam zijn in yoor den oorlog belangrijke func ties, op te roepen ter vervanging van mannen die onder de wapenen zijn. De meisjes zullen worden te werk gesteld in de munitie-industrie. Uitgezonderd zullen worden degenen, die voor de voed selvoorziening arbeiden en werkende vrouwe:^, die getrouwd zijn met soldaten of die jonge kinderen thuis hebben. In het verloop van zijn rede betreurde spr. opnieuw, dat „te vaak verklaringen over de politiek van de regeering en overzichten over den oorlogstoestand door de ministers waren afgelegd”. In dit verband merkte hij op, dat hij voor nemens was, de Britsche veïliezen aan schepen niet meer met regelmatige maandelijksche tusschenpoozen bekend te maken. Evenals in zijn laatste rede stel de hij het verminderde tot zinken brengen van Engelsche en in Engelschen dienst varenden tonnage tijdens de laatste 3 maanden, hetgeen naar bekend, aldus het D.N.B.verband houdt met de sterke vermindering van het voor Engeland va rende aantal schepen, voor als een succes der Engelsche afweermaatregelen. Ook spiegelde hij zijn hoorders opnieuw de hulp van de Vereenigde Staten voor. Deze kon thans „binnen afzienbaren tijd” worden tegemoet gezien, doch het zou te betreuren zijn, zoo zeide Chur chill, indien men over deze „successen” te vroeg zou jubelen. Ook kon hij geen betrouwbare voorspellingen over de toe komst doen. Veeleer kon men verwach ten, dat de vijandelijke duikbootoorlog met een grooter aantal zou worden gevoerd dan door de luchtmacht in zou worden gesteund. Als een king van bemoedigenden aard” kenmerkte hij zijn verwijzing naar den steun, welke Engeland van de zijde van de Sovjet- Unie ten deel viel en naar de „vastbe slotenheid van de Vereenigde Staten”. In het Verre Oosten, zoo voegde hij eraan toe, zag men China (Tsjoengking) aan jde zijde van Engeland. Churchill gaf toe, dat de vijand „het initiatief in handen had” en dat T.igeland niet de macht had, hem dit initiatief te ontnemen. In het verder verloop van zijn rede ging Churchill in op den steun, welken Engeland en de Vereenigde Staten de Sovjet-Unie willen verleenen. De Sovjet- Unie, zoo zeide hij, heeft er recht op te weten, welke maandelijksche hoeveel heden wapenen en uitrustingsstukken haar gezonden kunnen worden. Toch moet men daarbij de wisselvalligheden van den oorlog niet uit het oog verliezen. Slechts door de kennis der mogelijke leveringen kunnen de Sovjets het best de hiaten aanvullen tusschen „de zeer zware ge leden verliezen en de vermindering van de munitieproductie eenerzijds en den Britschen en Amerikaanschen aanvoer anderzijds”. Het is alleszins mogelijk, dat het transportvraagstuk, eerder dan onze goede wil en onze gulheid uiteinde lijk den begrenzenden factor vormen. Indien Engeland er al het grootste belang bij heeft, de Sovjet-Unie zqo ver als mo gelijk is te steunen, zoo heeft het tege lijkertijd ook andere belangen te behar tigen. In vele opzichten zijn de tegen woordige problemen gelijk aan die van verleden jaar, toen Engeland met bloe dend harte weigeren moest, de laatste nog overgebleven jachteskaders ter hulp- verleening naar Frankrijk te zenden. Churchill sprak verder ook over het En gelsche leger. Hij gaf toe, dat Engeland nooit een leger had gehad, dat in getal sterkte vergeleken kon worden met de legers op het vasteland. Engeland zal ook nooit zulk een leger hebben. „Met groote moeite”, zoo zeide hij, ,,en veel tijd heb ben wij thans een middelgroot doch zeer goed leger gevormd”. Het Britsche leger heeft echter niet zulke herhaalde en succesvolle ervaringen als het Duitsche leger gehad. Deze ervaringen bevorderen zeer zeker de kracht van de weermacht. Ministerpresident Churchill heeft, naar U.P. -meldt, nog verklaard, dat Engeland niet zal aarzelen Rome „naar beste krachten en zoo zwaar mogelijk uit de lucht te bombardeeren”, indien in den loop vgn den oorlog zou blijken, dat een dergelijke actie doelmatig en nuttig zou zijn. x>»»»»»»» 247 Slachtoffers van den kruiser „Fiji” De Britsche admiraliteit heeft de na men gepubliceerd van 247 slachtoffers bij het tot zinken brengen van den kruiser „Fiji” door stuka’s tijdens de actie tegen Kreta. DE TOESTAND IN HET PROTECTORAAT I Hoe vult men de bijslaglijst in? Zeer vele werkgevers en arbeiders vul len de kinderbijslaglijsten nog niet juist of niet volledig in. Dit vertraagt de uit betaling van den kinderbijslag ook voor anderen. Daarom volgen hier nog eens eenige wenken. Het is een goed moment daarvoor, want de inzending van de kin derbijslaglijsten over het derde kwartaal staat voor de deur en daarna moeten de kinderbijslagboekjes voor het jaar 1942 worden aangevraagd. De arbeider teekent eiken dag, waar op hij gewerkt heeft of waarover hij (zonder gewerkt te hebben) loon heeft ontvangen, met een kruisje op de lijst aan Een feestdag, waarop hij niet ge werkt heeft, maar waarover hij wèl loon heeft ontvangen, teekent hij dus even eens aan Voor elke maand telt hij ver volgens het aantal kruisjes en vermeldt het totaal in de kolom „Aantal Dagen”. In de kolom „Ontvangen Loon” tee kent hij aan wat hij in de desbetreffen de maand aan loon uitbetaald heeft ge kregen. Heeft hij in September wel ge werkt, maar ontvangt hij het loon daar voor pas in. October, dan vermeldt hij de dagen waarop hij gewerkt heeft, op de lijst onder September, maar het loon mag hij pas onder October, in dit gevS+ dus op de kinderbijslaglijst voor het vierde kwartaal, noteeren. Wat de arbeider op zijn kinderbijslag lijst heeft ingevuld, moet de werkgever voor accoord teekenen. De werkgever vermeldt bovendien den naam van den Raad van Arbeid of van de bedrijfsver- eeniging, waarbij hij voor de ziekengeld en kinderbijslagverzekering is aangeslo ten, alsmede zijn aansluitingsnummer. Dit nummer kan hij vinden op de stuk ken, welke hij voor de ziekengeldverze- kering van den Raad van Arbeid of van de bedrijfsvereeniging ontvangt. Tenslotte onderteekent de arbeider de lijst aan de voorzijde- Is inmiddels zijn adres veranderd, dan geeft hij zijn nieu we adres op in de daarvoor bestemde ruimte. Is de gerechtigde een gehuwde vrouw, dan vermeldt zij eveneens aan de voorzijde of haar man een kinder- bijslagboekje heeft, en zoo ja, van wel ken Raad van Arbeid of van welke be drijfsvereeniging. Is de lijst op deze wijze geheel inge vuld en onderteekend. dan wordt zij in een gefrankeerde enveloppe gezonden aan 1 naam op de voorzijde van de lijst ver meld staat. De inzending moet geschieden binnen zeven dagen na het einde van het kwar taal. In bolsjewisten Maandag opnieuw scheidene gefrankeerde enveloppe het uitvoeringsorgaan, waarvan de I VERSPREIDE BERICHTEN Het Zwitsersche ministerie van bui- j tenlandsohe zaken deelt mede De Zwit- sersche gezant te Londen heeft opdracht gekregen onverwijld een protest in te die- nen inzake de ernstige schending van het Zwitsersche luchtgebied, door ongeveer 50 Britsche vliegtuigen in den nacht van 28 op 29 September, welke een energieke re- actie van den Zwitserschen luchtafweer heeft teweeggebracht. i De Engelsche minister van financiën is voornemens bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, dat voorziet in een nieuw crediet voor de oorlogsvoering, tot een bedrag van 1 milliard pond ster ling. Hiermede wordt de begroeting voor de Engelsche oorlogsvoering voor het loo- pende jaar tot 3 milliard pond sterling verhoogd. Pierre Laval is gisteren uit Parijs per auto aangekomen op zijn landgoed Chateldon, 20 k.m. ten Zuiden varr Vichy, teneinde daar volledig te herstellen van de verwondingen, welke hij heeft opge- loopen bij den aanslag, welke 27 Augus tus j.L op hem is gepleegd. Het proces tegen Paul Colette, die den aanslag op Laval pleegde, zal vandaag beginnen. De Engelsche nieuwsdienst meldde gisteravond, dat generaal Smuts, de mi nisterpresident van de Unie van Zuid- Afrika, benoemd is tot veldmaarschalk. Naar Reuter uit Damascus meldt, heeft generaal Catroux gisteren een ver klaring gepubliceerd, waarin hij de „on afhankelijkheid” van Syrië proclameert. Als gevolg van de staking bij de fabrieken van Chrysler en Briggs te De troit, waardoor de bedrijven moesten worden gesloten en 20.000 man werkloos zijn geworden, is nog een andere fabriek van de Chrysler-onderneming, die Ply- mouth-wagens bouwt, stilgelegd, daar de Briggs-fabriek geen carosserieën meer levert. Door deze stillegging worden weer 10.000 man getroffen, zoodat thans in totaal 30.000 man zonder werk zijn. Te Ankara zijn TurkschBritsche onderhandelingen geopend in verband met de voorgenomen uitbreiding van de haven van Alexandrette. De Canadeesche regeering heeft allen invoer uit Japan zonder bijzondere ver gunning, verboden. SPERTIJD PIANO- EN ORGELHANDBL In de Nederlandsche Staatscourant vao gisteravond is opgenomen een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937, waar bij het verboden wordt een piano- of orgeL handel te vestigen zonder vergunning van genoemden secretaris-generaal. On der dit sperverbod vallen tevens het ver richten van hepstellingswerkzaamheden aan piano’s en harmoniums, alsmede de uitbreiding van bestaande oedrijven en wijzigingen in de personen van onder nemers en beheerders. A X A A A s A s A X A A A A A X X A A X A A A A A A A A A X A De boemerang is een houten werptuig, dat bij primitieve volken wel voor de jacht wordt gebruikt en dat door zijn vorm de eigenschap heeft, dat het, weg geslingerd, in een bocht naar het punt van uitgang terugkeert, zoodat de man, die het ding heeft gelanceerd, een goede kans heeft er zélf door getroffen te wor den. Aan zoo’n boemerang doet het werk denken van sommigen, die zich verbeel den dat zij de bezettende macht hier te lande benadeelen door sabotage te plegen op voedingsmiddelen, hetzij door het bieden van passieven tegenstand of door deze kostbare goederen op eenigerlei wijze te vernietigen of onbruikbaar te maken, b.v. door opslagplaatsen van levensmiddelen in brand te steken, zooals hier en daar schijnt te zijn voorgekomen. Het verschil met den boemerang is, dat deze saboteurs niet alleen zichzelf treffen, maar wat ernstiger is met welhaast wiskundige zekerheid vooral ook hun landgenooten. Het is goed erop te wijzen, dat zij, die zich aan deze practijken schuldig maken, niet alleen hun doel totaal missen, maar bovendien ernstig nadeel toebrengen aan ons eigen volk. Het is toch zóó, dat de bezettende macht van zulk een sabotage geen enkel nadeel ondervindt; zij zorgt wel, dat zij in elk geval aan haar trek komt, waartoe zij volkomen de macht be zit en over de noodige organisatie be schikt. Zij kan te allen tijde in beslag nemen hetgeen zij behoeft. De saboteurs treffen dus alléén het eigen volk, in het bijzonder in de streek, waar zij hun prac tijken toepassen, want hetgeen verloren gaat wordt' eenvoudig afgetrokken van hetgeen voor de bevolking van die streek beschikbaar is. Dat er voor de eigen bevolking aller minst reden is om zich over zulke sabo tage te verheugen of zelfs maar onver schillig er tegenover te staan, moet ieder duidelijk zijn, die even bedenkt van hoe enorm groot belang de voedselvoorziening van ons volk thans en in de naaste toe komst is, nu de groote voorraden uitge put zijn of gefaken, de aanvoer tenge volge van de Britsche blokkade stop staat en daarmee ons zoo dichtbevolkte land voor zijn noodzakelijke levensonderhoud in hoofdzaak is aangewezen op hetgeen het zelf onder de tegenwoordige ongun stige omstandigheden kan voortbrengen. Wij hebben al eerder herinnerd aan het ernstig waarschuwende woord van den organisator van onze voedselvoorziening, ir. Louwes: Tusschen ons en den honger staat slechts de organisatie van de voed selvoorziening. Wie, op welke wijze ook, op dit gebied sabotage pleegt, vergrijpt zich aan het allereerste levensbelang van het eigen volk en stelt zich daarbij aan zeer harde maatregelen bloot Een Duitsch Kriegsgericht moest wederom een zaak tegen de aanstichters van een in Nederland ontdekte sabotage- en spionnage-organisatie be handelen. De vier hoofdbeklaagden werden „tot den dood veroordeeld. Aan drie van hen werd het vonnis met den kogel voltrokken. De vierde werd wegens geestelijke minderwaardigheid met levenslange tuchthuisstraf begenadigd. Een aantal andere beklaagden kreeg veeljarige vrijheids straffen. De Weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: Een Nederlander, die een in dienst»-van de bezettende macht staanden Duitschen spoorwegbeambte zonder eenige aanleiding van achteren neer- 5 geschoten had, werd door een Duitsch Kriegsgericht ter dood veroordeeld, g Het vonnis is met den kogel ten uitvoer gelegd. v V V DE „NELSON” BESCHADIGD De Engelsche berichtendienst deelt mede, dat het door Italiaansche torpedo- beschadigde slagschip de is geweest, verneemt het Sir Walter Monktcn, de directeur- generaal van het Britsche ministerie van informatie, zal binnenkort naar Moskou vertrekken teneinde besprekingen te voe ren met den chef van ’t Sovjet-informatie- bureau, Lozowski. Van 2 tot 5 October zal te Weenen het 47e congres van Duitsche filatelisten plaats hebben Ter herdenking hiervan zal een gelegenheidsbriefkaart worden uitge geven met opgedrukten postzegel. Deze zegel vertoont het borstbeeld van Hitler, omgeven door een lauwerkrans. De Fransche autoriteiten hebben in het gebied van Duinkerken de definitieve oorlogsschade opgemaakt. Tot en met 1 Augustus zijn in de stad Duinkerken zelf 2650 gebouwen van de 3387, dus 82 procent, vernield. In de havenstad St. Malo zijn van de rond 3000 woonhuizen er 635 vernield en rond 150 zwaar bescha digd. In Rosendahl zijn van de rond 4000 gebouwen 810 met den grond gelijk ge maakt en 1656 beschadigd. Door het door steken of breken van dijken is een deel van het kustgebied door de zee over stroomd. Deze akkers zullen ook, nadat het water zal zijn weggeloopen, vele jaren onbruikbaar blijven. In Italië zullen textielkaarten wor-g den ingevoerd. Van hooge Vaticaansche zijde wordt verklaard, meldt U.P., dat de Paus den persoonlijken afgezant van Roosevelt, Myron Taylor, gedurende diens kort ver blijf in Rome, een boodschap voor Roo sevelt heeft overhandigd, waarin hij er bij de Amerikaansche regeering op aan dringt, haar invloed tegen ren eventueele bombardeering van Rome te doen gelden. In Vaticaansche kringen gelooft men ver der, dat de Paus er Taylor opmerkzaam op heeft gemaakt, dat een luchtaanval op Rome de geheele katholieke wereld tegen de aanvallers zou kunnen opzetten. Te Londen is bekend gemaakt, dat generaal Wavell zijn reis naar Britsch- Indië heeft voortgezet, nadat hij in Tehe ran besprekingen heeft gevoerd met den Sovjet-ambassadeur en generaal Novikof. Volgens berichten uit Lissabon zal op 5 October weer een vrij groot trans port Portugeesche troepen naar de Kaap Verdische eilanden vertrekken. De ver dere versterking wordt in verband ge bracht met eenige dagen geleden ge schiede Britsche troepenlandingen in Freetown aan de Westkust van Afrika. Wij hebben reedS in een artikel gewe zen op het groote belang, dat de visscherij heeft voor onze voedselvoorziening. On danks het feit, dat er niet meer gevischt kan worden op volle zee en het visschen langs de kust met vele moeilijkheden te kampen heeft, zoodat alleen de vangst in de binnenwateren en in het Ijsselmeer overblijft, zijn er toch nog tienduizenden gezinnen, die geregeld visch kunnen eten. Het blijft alleen te betreuren, dat de prijzen van visch zoodanig zijn, dat groote groepen van de bevolking zich niet kun nen permitteeren deze te koopen. Tengevolge van de oorlogsomstan digheden heeft de visschersvloot ver liezen geleden. Als men dan bedenkt, dat er reeds voor den oorlog een gebrek aarf doeltreffend materieel bestond, begrijpt men, dat het noodzakelijk is, dat onze vis schersvloot van den grond af .opgebouwd wordt, willen wij onze positie op de internationale vischmarkt niet verlie zen. Op het gebied van het materieel voor de vischvangt heeft zich de laatste jaren een belangrijke evolutie ontwikkeld. De schepen zijn veel grooter geworden en voorzien van nieuwe doeltreffende machi nes, de koeltechniek heeft ontzaggelijke vorderingen gemaakt, koelschepen en koel huizen werden gebouwd, de vischeonser- venindustrie heeft een groote vlucht ge nomen, enz. enz. Andere landen hebben deze ontwikkeling op het gebied der vis scherij gevolgd, zoodat het absoluut nood zakelijk is, dat ons land zich eveneens in deze richting blijft bewegen. Het geheele visscherijwezen zal aan een saneering on derworpen worden. Dit zal uit den aard der zaak niet kunnen geschieden zonder een krachtigen financieelen steun van de overheid, aangezien de visschers niet over voldoende kapitaal beschikken. Er wordt thans, naar wij verna men, door de bevoegde officieele in stanties een plan opgesteld voor den we deropbouw van de visschersvloot. Tot de uitwerking van dit plan, dat vanzelfspre- kenS een grooten omvang heeft, zal in oorlogstijd niet kunnen worden overge gaan Het is echter wel mogelijk alle voor bereidingen te treffen, zoodat zoo snel mo gelijk met den bouw van schepen begon nen zal kunnen worden. Een waardevolle aanwijzing is daarbij, dat nauwkeurig be kend is, welke behoefte aan visch er in normale tijden bestaat. Bij de opstelling van een plan voor den wederopbouw zal men er ook rekening mee houden, dat de schepen economisch gebruikt zullen wor den. Dit zal mogelijk zijn, doordat de over. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, aldus het D.N.B., heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche en Amerikaansche gedele geerden bij h-n besprekingen in Moskou een duidelijk en volledig overzicht heb ben van hetgeen Engeland van nu af aan de Sovjet-Unie maand voor maand kan geven. Hij voegde hieraan toe, dat het Britsche volk „offers van zeer ernstigen aard” moet brengen om de Sovjet-Unie in staat te stellen als oorlogvoerende mogendheid te blijven bestaan Spr. maakte vervolgens bekend, dat binnen kort een „nieuwe en loyale alliantie zal worden gepubliceerd, welke door Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie met Iran ei en waarbij Iran zien aan Engeland zal bevinden in de ontwikkeling van den oor- ministerpresident het “rli“ had gewaarschuwd den winter een vermindering van Duitschen druk te verwachten zeide -i zich moet voorbereiden op veel fellere gevechten dan tot dus- Aan het Finsche front tusschen het Ladogameer en het Onegameer hebben de verbonden troepen in de gevechten op 28 en 29 September verdere goede vorderin gen gemaakt en verscheidene door de Sovjets hardnekkig verdedigde plaatsen veroverd. De bolsjewisten trachtten in den loop van deze gevechten verscheidene malen vergeefs het Finsche oprukken te stuiten door tegenaanvallen. Al deze tegenaan vallen werden afgeslagen met zware ver liezen voor den vijand. In den sector van een Finsche divisie werden in den loop van deze gevechten ruim 5000 gesneuvelde Sovjetsoldaten ge teld. Verscheidene stukken geschut en talrijk ander oorlogsmateriaal is door de Finnen buitgemaakt. Op het Ladogameer bezetten de Finnen het laatste eiland, dat nog in vijandelijké handen was. Zondag hebben de Finnen in totaal 10 en Maandag 8 vliegtuigen der Sovjets neergeschoten. Duitsche luchtstrijdkrachten brachten op het Ladogameer een transportschip van 500 b.r.t. tot zinken en beschadigden 2 schepen met tezamen 1800 b.r.t. zwaar Eenheden van de Duitsche marine heb ben de laatste dagen herhaaldelijk met groot succes doelen aan land in den Noordelijken sector aangevallen. De krui sers „Leipzig” en „Emden” beschoten vijandelijke veld- en artilleriestellingen met goede uitwerking. De troepen van een divisie der Waffen- SS hebben in de periode van 25 tot 29 September in den Noordelijken sector in totaal 51 tigd. Na den val van Kief richten de blik ken van economisch geïnteresseerde kringen zich thans op de Oost-Oekralne, nadat de West-Oekraine met het erts bekken van Kriwoj Rog reeds eenigen tijd in Duitsche handen is. Gezien van het standpunt van een nieuwe Europee- sche continentale economie is de Oekraine van bijzondere beteekenis, meldt Europa- press. Dit gebied tusschen de Karpaten en den Don is niet slechts als land der vruchtbare aarde belangrijk uit land bouwkundig oogpunt, doch bezit ook waardevolle grondstoffen voor de in dustrie en wel in de eerste plaats kolen en ertsen. In 1938 was 32 millioen h a. in de Oekraine met graan bebouwd, waarvan het voornaamste gedeelte met tarwe. De oogst bedroeg aan tarwe 8 millioen ton, aan rogge en gerst ieder 5 millioen ton, aan mais 4 millioen ton en aan haver 2,4 millioen ton. Ook voor den verbouw van oliehoudendeplanten, zooals b.v. soja, bezit de Oekraine gunstige voor waarden. Van de grondstoffengebieden mogen in de eerste plaats de kolen van het Donezbekken genoemd worden, steen kolen van prima kwaliteit, waarvan vol gens betrouwbare ramingen ongeveer 70 milliard ton aanwezig zou zijn. De jaar- lijksche productie bedroeg in 1938 rond 75 millioen ton, ongeveer 50 pCt. van de totale productie in Duitschland in 1936 en 70 tot 80 pCt. van de totale steenkool- productie van de Sovjet-Unie. De be langrijkste ijzerertslagen van de Oekraine liggen in het gebied van Kriwoj Rog het erts heeft hier een gehalte van onge veer 70 pCt. bij een geraamde hoeveel heid van 1,5 milliard ton. Een milliard grooter zijn de ertslagen op hét schier eiland Kertsch aan de Zee van Azof hier is het ijzergehalte evenwel 40 pCt. De ertsproductie van de Oekraine be droeg in 1938 rond 20 millioen ton, het geen meer dan de helft is van de totale productie van de Sovjet-Unie en de helft van de ertsproductie van Frankrijk in 1937 De eenige mangaanlagen van de U.S.S.R. de grootste ter wereld zijn eveneens in de Oekraine te vinden, waarvan de belangrijkste bij Nikopol a<ln den benedenloop van den Dnjepr. «et mangaanerts heeft hier een gehalte Van 45 pCt. Naast lood, zink en koper *ordt in de West-Oekraine bij Droho- oycz ook aardolie gevonden In de laat- jaren werden ook in het gebied van ‘tomny ten Zuidoosten van Kief groote belagen ontsloten. Bij Woroschilowgrad *an den Donez bevinden zich tenslotte •eweldige zoutlagen. ,D<-' Oekraine was zooals uit boven wande gegevens blijkt, het belangrijk- j e 'andbouw- en industrieele gebied van v S°vjet-Unie Het spreekt welhaast dat daar ook naast de zware oVeU?'rle de machine-industrie en de lang1?.6 verwerkende industrieën in be- Wjjr^ e mate vertegenwoordigd zijn 8r«n* oeven hier slechts te noemen de hiack! tractorfabrieken te Charkof en de Werv cfahriekton te Rostof alsmede de en van Odessa, Nicolajef en Rostof. Naar de persdienst van de N.S.B. meldt zal de eerste landdag van het Nederlandsch Architecten Gilde op Zater dag 4 October a s. te Utrecht worden ge houden in Hotel des Pays Bas. De aan vang is bepaald op 3 uur n.m? Het woord zal worden gevoe door den heer dr. ir. G. A. C. Blok, hoofd van het Neder landsch Architecten Gilde. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de „prijzenbe- schikking walsproducten van ijzer en staal no. 1”, welke heden in werking treedt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1