Huwelijk met modern comfort si De distributiebonnen BINNENLAND voor STADSNIEUWS Duitsche vrouwen werken haar volk '‘FTA’AGSCHE COURANT Donderdag- 2 Orf 1941 TWEEDE BLAD Wenken inzake de Kinderbijslagwet naar van FEUILLETON LEVERING VAN JONGE KLARE TOEGEZEGD WIJZIGING ELECTRICITEITS- VOORWAARDEN 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen De winter komt Verhooging van het tarief 1 November af Nederlandsche kinderen Wiirtemberg Distributie van gesmolten rundvet Tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam ■■'Tl -- «ME O’ il W De opmarsch in Oost-Karelië gaat langs oorlogs materiaal van allerlei aard. (P.K. Krumme-Hoffmann) 28 Sept, t/m 4 Oct. 1941. 7 September t/m 4 October 1941. BI. Br. Geb. Bloem 100 gram Algem 119 100 gram Kaas Kaas o.a. in komt het er niet de Hoor-u ze (Nadruk verboden) En jij aan. zijn, dan kun je wel dol doen, hè? En naar de kamer. Nu komt het er niet 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Artikel Boter Boter m.red. Melk I Reserve Rijst havermout Havermout Hort Zermicelli Waizena enz 37-4- 37 37 Artikel Suiker Koffie sure, lam Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw. Melk Aardapp. i rantsoenen i rantsoen 4 rantsoen I rantsoen II liter 3J k.g. Lies. ïWordt vervolgd)! „150 Spoorwegrijtuigen benevens de spoorbaan ver nield” zoo luidde het bericht over den aanval van een kleine groep Duitsche gevechtsvliegtuigen op een station nabij Charkof. (Orbis-Holland) Neerland’s jongste zwemmer. Pietje Beukenkamp uit Haarlem (4| jaar oud) heeft dezer dagen zijn zwemdi ploma behaald. Pietje in het zwembad. (Polygoon-v. Bitsen) Het luchtafweergeschut staat ook in den strijd te land zijn mannetje. Met de groote, bemande tractoren gaat het in stelling brengen zeer vlug. (Atlantic-Holland) VENTVERGUNNINGEN Voor het aanvragen van een vergun ning om na 1 Januari 1942 te venten (hoofdbureau van politie, Alexanderplein 16, tusschen 10 en 4 uur) zijn voor de volgende week de navolgende personen aan de beurt: Haanb t/m Han op 6 October; Hap t/m Heut op 7 October; Heuv t/m Hof op 8 October; Hog t/m Hoz op 9 October; Hua t/m Ipa op 10 October. DE DISTRIBUTIE-VOORSCHRIFTEN OVERTREDEN De 19-jarige T. J. H. N. leurde met 20 doozen bonbons langs de deur, om ze te gen verhoogden prijs te verkoopen. Hij werd aangehouden, daar de Rijswijksche politie ook nog iets met hem te vereffe nen heeft. Op heeterdaad werden betrapt bij het verhandelen van 123 aardappel- BEGRAFENIS MEJ. H. C. SCHILPEROORT Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen is hedenmiddag het stoffelijke over schot van mej. H. C. Schilperoort, oud- directrice van de Christina-stichting al hier en van de Louise-stichting te Brum- men, ter aarde besteld. In de aula heeft ds. P. J. Molenaar uit de Heilige Schrift voorgelezen, en wel Psalm 90, (een gebed van Mozes, den man Gods), uit het Nieuwe Testament 2 Cor. 4 en Gezang 271. Aan het graf las ds. Molenaar de be- grafenis-lithurgie voor hij besloot met het bidden van het Onze Vader. Een fa milielid dankte voor de belangstelling. bonnen, de 20-jarige P. H. L. Z. en de 59-jarige stucadoor F. M. Beiden zijn in bewaring gesteld. Proces-verbaal is opge maakt tegen den 38-jarigen los-werkman J. JT. van S., die in de binnenstad van een onbekende, buiten de distributie om, 2 rijwielbanden voor 10 per stuk had ge kocht. Bon Algem. Algem. Algem. Rijst Haverm Algem Algem Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 37 37 38 34-35 36-37 114 115 116 34-35 36-37 C C 117 118 Op belangrijke kruispunten in Kief hadden de Bolsjewisten barricaden op gericht, welke den opmarsch van de Duitschers moesten tegenhouden (Weltbild-Polygoon). Alleen via de slagers De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Hoewel destijds duidelijk is medege deeld. dat houders van vetkaarten, die op bon „39” van deze kaarten gesmolten rundvet wilden betrekken, deze bonnen bij hun slager dienden in te leveren, is gebleken, dat velen deze bonnen bij hun winkelier in vleeschwaren of kruidenier ingeleverd hebben. Dit is te eenen male onjuist, daar deze laatste categorieën van personen in geen geval voor toewijzingen voor rundvet in aanmerking komen. Derhalve wordt er nogmaals nadruk kelijk op gewezen, dat nu de met „39” genummerde bonnen van de vetkaarten uitsluitend bij den slager dienen te wor den ingeleverd. 0.01 cent per eenheid voor elke 10 cent, waarmede de verrekeningskolenprijs den prijs van 15.80 per ton van 7600 calorieën overschrijdt. 3. De prijzen worden verhoogd met de omzetbelasting. De berekening van deze verhoogingen geschiedt overeenkomstig de regelen, vast gesteld op grond van de prijzenbeschik- king 1940, no. 1. Deze verordening gaat in op 1 Nov ’41. Hoe met ziekengeld en ongevalsuitkeeringen? Sinds 1 April 1941 tellen ziekengeld en ongevalsuitkeeringen en ook de dagen, waarover zij genoten worden, mede voor de berekening van den kinderbijslag, on gevalsuitkeeringen echter alleen wanneer de invaliditeit 70 pCt. of meer bedraagt. Ook hierover worden op de kinderbijslag- lijst eenige vragen gesteld, welke zoo nauwgezet mogelijk dienen te worden be antwoord Jaap staat achter haar bij de thee tafel en probeert zijn arm om haar heen te slaan, maar ze ontglipt hem. Ik houd niet van zulke grapjes, dat weet je. Nee, hè, daar houdt mevrouw niet van. Daar is mevrouw te braaf voor, hè? Als er twintig andere menschen bij II. Welk loon moet worden verantwoord? Voor den Kinderbijslag moet natuurlijk allereerst het loon in geld worden verant woord Maar het komt vooral in den land bouw voor dat een arbeider vrijen kost, vrije woning, vrije inwoning of andere verstrekkingen in nature geniet. De waar de daarvan telt mee voor de berekening van den kinderbijslag. Men is verplicht te vragen, daarover op de kinderbijslaglijst gesteld, zoo nauwkeurig mogelijk te be antwoorden. De winter staat weer voor de deur. Straks zal de bevolking in het Sov- jet-strijdgebied blootgesteld zijn aan priemende sneeuwstormen en felle koude. Want bijna overal waar Stalin’s horden terugtrokken, brand den zij dorpen en steden plat. Die menschen, die zwaar getroffen bur gerbevolking, moet geholpen wor den. De Nederlandsche Ambulance zal straks de helpende hand reiken; aan hen, die door Stalin’s geesel murw geslagen zijn. Laat die Nê- derlandsche Ambulance spoedig uit rijden. Steunt naar uw vermogen. Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8 - 7 - 6 - 0 - 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage Invoering kolenclausule en verhaal omzetbelasting De burgemeester heeft, overwegende, dat het noodig Is door middel van een kolenclausule den prijs van den electri- schen stroom in meer onmiddellijk ver band te brengen met den kolenprijs en om te voorzien in het verhaal van de omzet belasting op den verbruiker, terwijl de Verplichtingen niet nagekomen wel garantiesom opgemaakt De 49-jarige L. T.. zich noemend jour nalist, was in relatie gekomen met een bewoner van het Bezuidenhoutkwartier. Hij zeide tegen deze, 2000 liter jonge klare a 2.10 per flesch te kunnen leve ren. De man had hier wel ooren naar en gaf aan T. vast 500. welke som als ga rantie moest dienen. De levering van de jenever bleef echter uit en toen hij zich tot T. wendde om te vragen, hoe het met de zaak stond, moest hij hooren, dat het z.g. garantiegeld door deze reeds was opgemaakt. Aangifte bij de politie volgde, die T., die als gentleman-oplichter een goede bekende van de justitie is, heeft aangehouden en hem in bewaring 'stelde. want ‘t is een effectiel best wagentje. En Frank rijdt het effectief beste wa gentje dwars de stad door en de nieuwe wijken van Zuid in. Wat zal ze zeggen? Als ze ziet, hoe hij dit bedacht heeft, om haar plezier te doen... dan is er toch vast een begin gemaakt... Met twee treden tegelijk holt hij de trappen op. Wat zal ze kijken! Zijn idee... zijn verrassing. De oude illusie, welke, werkelijkheid geworden, voor de deur staat... Alle kamers donker...? Zou Lies uit zijn?... Juist nu...? Ze kan toch nog niet naar bed zijn, 't is amper negen uur... In de eetkanper op tafel ligt een brief: Frank, ik ben weg, voorgoed. Ik heb geprobeerd het vol te houden, maar sinds dien dag, dat ik met den jonker in Carlton lunchte en ik jou daar ook zag binnenkomen, heb ik begrepen, dat het toch niet meer gaan zou. En toen je zoo juist opbelde uit dat café of die bar of ik weet niet waar vandaan, terwijl ik al dien tijd jouw hulp harder noodig had, dan ooit in mijn leven, maar dat was mijn eigen stomme schuld. Frank. Maar je hebt me ook altijd alleen ge laten. Ik zal Jimmy mijn adres opge ven. En als je wilt scheiden moet je het hem maar laten weten. Het kan mij allemaal niets meer schelen. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B II, verzoekt hun, die inlichtingen kunnen geven over een gouden dameszegelring met roodbrui nen steen, zich morgen van 2 tot 10 uur n.m. te vervoegen op zijn bureau Alexan derplein 12. Een brigadier van politie hield gisteren op den Loosduinscheweg den 44-jarigen W. v. d. H. aan, die 60 k.g. aardappelen zonder vergunning vervoer de. De aardappelen werden in beslag ge nomen. had ik nog wel. Vandaag of morgen loopt het toch spaak tusschen jullie. En dan ben ik er ook nog. O ja. Ik kan nog wel wat geduld hebben. Dag Lies. Ondragelijk, dat air van Jaap, denkt Lies dof. Naief ook eigenlijk. Alsof ze dat ooit zou kunnen... Maar ze heeft hem zelf reden gegeven om het te denken. Dat is het erge. Alles, wat hij haar voor de voeten heeft gegooid., mocht gooien... omdat ze het er zelf naar gemaakt heeft. Uit is het. Alles. Er is maar één mogelijkheid meer. Weggaan. Als er zulke dingen gebeuren in je huwelijk, dan ga je weg. Doodeenvoudig weg. constateert Lies opgelucht, als deur van het flatje opendoet. Ga maar vast zitten. Ik kom da delijk. Even je bloemen in het water zetten. Alleen in het keukentje, treuzelt ze met de bloemen en het theewater. Is dat de straatdeur? Ja... nee, dat is de meneer van twee hoog. Lam, dat Frank nog niet komt. Jaap doet zoo... zoo op gewonden. Als ze binnenkomt, zit Jaap in Frank’s stoel. Dat hindert haar. Precies, alsof hij hier de baas is, alsof hy het recht heeft, daar te zitten. Kijk ze eens prachtig staan, je bloemen. De thee moet nog even trek ken. Wil je vast een bonbon of een zoutje? Ze kijkt op de klok. Frank is laat, hij had al lang hier kunnen zijn. Wat mij betreft, kan hij heelemaal wegblijven. Berekening van den kinder bijslag De kinderbijslag wordt uitgekeerd over iederen dag waarop de arbeider gewerkt heeft. Over een kalenderkwartaal ont vangt hij echter over ten hoogste zooveel dagen kinderbijslag als het bedrag van ƒ1.50 ten v.olle begrepen is in het loon door hem in het kwartaal ontvangen. Voorbeeld: een arbeider heeft op alle dagen in een kwartaal gewerkt en in to taal ƒ70 aan loon ontvangen, ƒ1.50 is 46 maal ten volle begrepen in ƒ70. Hij ont vangt dus slechts over 46 d. kinderbijslag. Voor iemand die per dag minder verdient dan ƒ4, bedraagt de kinderbijslag 10 cent. Hij ontvangt dus 46 x 10 cent ƒ4.60 per kind jonger dan 15 jaar, te beginnen met het derde. Dat de bedragen welke aan kinderbij slag worden ontvangen, niet elk kwartaal hetzelfde zijn, komt doordat het bedrag van den kinderbijslag afhangt van het aantal dagen waarop in een kwartaal ge werkt, en het loon, dat over dat kwartaal genoten is. Dat aantal dagen en dat loon zullen immers ook van kwartaal tot kwartaal verschillen. De bolsjewisten hebben de brug in de lucht laten vliegen. De mannen van den Rijksarbeidsdienst herstellen haar weer in den kortst mogelijken tijd (Atlantic-Holland) Met een extra-trein, die om 5 uur gis termiddag uit Zwolle vertrok, zijn eenige honderden Nederlandsche kinderen naar Würtemberg vertrokken, waar zij zes we ken zullen verblijven. In totaal zullen 650 kinderen en 5 leiders(sters) dien tijd daar doorbrengen. De kinderen, die te Zwolle op den trein gingen, waren afkomstig uit Groningen, Leeuwarden en Assen. In Arn hem voegden- zich kinderen uit den Haag, Rotterdam en Amsterdam bij hen en in Zutfen kwamen de kinderen uit Almelo, Hengelo en Enschedé erbij. Deze reis was mogelijk gemaakt door het Arbeitsbereich in den Niederlanden van de N.S.D.A.P. amt für Volkswohlfahrt. Nou doet-ie het, meneer, wel? Voor mekaar is-ie. Frank staat gebogen over de opgesla gen motorkap. Ja, stationnair loopt hij nu goed, beaamt hij. Ja, gooi ’m es in één! De monteur zit al achter het stuur. Ze wijken alle drie terug: Frank, de baas van de garage en het jongmaatje, drie aandachtig luisterende smerige ge zichten boven nóg smeriger overalls. Ja, hij doet het. Oké, zegt Frank tevreden. Nou maken, dat ik thuis kom. Aan het fonteintje in het kantoortje wascht hij het ergste fer af. De rest kan straks wel. Met een spijtig gezicht trekt hij de overall uit; dat is nog eens écht werken geweest. Hij heeft in geen tijden zoo’n genoeglijken middag gehad. Ze grinniken allemaal... de baas om het goeie zaakje: vierhonderd piek zoo maar op tafel, geen misère van afbeta lingen, nou, dat heb je niet iederen dag. De monteurs en het jongmaatje om de fiksche fooien. En dan gooien ze de garagedeuren open. Nou meneer, 't beste er mee en dat u er maar veel plezier aan mag beleven, zegt de baas hoffelijk. En als ’t er wat aan mankeert, dan komt u maar gerust, maar dat zal wel niet, meer op aan... nu meer op aan... Wel? Jaap kijkt haar zegevierend aan. Hij is zeker weer plotseling ver hinderd, niet? Des te beter... Frank komt over tien minuten thuis, hoort Lies zichzelf zeggen. En ik heb liever, dat jij nu maar weggaat, Jaap. Ik... het spijt me erg... wat je me straks verweten hebt... maar ik kan heusch niet anders... Omdat je nog altijd verliefd op hem bent, valt Jaap heftig uit En hij geeft geen spaan meer om je... niets. Dacht je, dat ik dat niet in de gaten id gekregen, in al die maanden? En ik... ja, wacht maar, mijn tijd komt In de groote zaal van den Haagschen Dierentuin heeft gisteravond de bekende wereldreiziger Dr. Colin Ross een lezing gehouden over „Het Europeesch-Aziatische steppencontinent van Dschin- gis Khan tot Stalin”. Onder de talrijke aanwe zigen bevond zich de Rijkscommissaris. Na de le zing deelt Dr. Colin Ross handteekeningen uit Dr. Colin Ross zal deze zeer belangrijke voordracht in 16 steden van Nederland houden. Polygoon-Meyer) 61 Frank vindt het misschien gezellig, als Jaap meekomt. Met drieën hebben ze tenminste discours. Jaap aan het stuur kijkt strak voor zich uit. Het gaat hem niet naar den zin. „Gelukkig, samen dansen. Jaap...” en„ik ben dol op autorijden, Jaap..." Tennissen, zeilen, uitgaan, hoe meer hoe liever... en verder niets. Jaap weet nu bijna een half jaar nog altijd niet, wat hii aan Lies heeft. En hij wenscht er nu zeer binnenkort ach ter te komen. De lange roode wagen stopt voor een bloemenwinkel. Jaap stapt uit en komt terug met een paar groote takken or chideeën. Voor mü? Je lijkt wel mal. O, wat Prachtig, zegt Lies beduusd. Ze zjjn gelukkig nog vóór Frank thuis. antwoorden. Zij is met groote zorg inge richt en door een overzichtelijke groe- peering van het materiaal in staat om de(n) bezoeker (ster) een duidelijk beeld te geven, niet alleen van het veelomvat tende karakter van het werk der N.S.F. maar ook van de grondigheid, waarmee het is georganiseerd. „Duitsche vrouwen reiken elkaar de hand in gemeenschappelijke werkzaam heid voor land en volk”. Ónder dit mctto gaat de tentoonstelling in zee. Elke groep, zes in totaal, heeft haar eigen zinspreuk, soms ontleend aan een kern woord van Adolf Hitler, soms aan uit spraken van vooraanstaande persoonlijk heden in het rijk of in de vrouwenbewe ging. Elk der vertrekken in de tentoonstel ling bevat een afdeeling, achtereenvol gens gewijd aan de vrouw in den familie kring, in den landbouw, in de huishou ding, in het beroep, de vrouw als be oefenaarster van het kunsthandwerk en in dienst van kunst en wetenschap. Het meest karakteristieke in ieder van deze uitingen van vrouwenstreven voor de gemeenschap, vindt men hier in woord en beeld en soms' in voorwerpen op sug gestieve wijze voorgesteld. Men heeft het niet gezocht in de massa, doch een blijk baar strenge keuze gemaakt om den indruk scherp gevestigd te houden op het doel van de gansche beweging. Boven dien is het streven er op gericht, duide lijk te doen blijken, dat alle maatregelen en voorzieningen, hoe verscheiden ze ook mogen schijnen, zuiver gecoördineerd zijn en als een goedloopend uurwerk in elkaar grijpen. Alles in de groote orga nisatie heeft haar doel; het geheel is be- wonderenswaardig in zijn logischen op bouw, waarin de vrouw als individu niet verloren ging, integendeel, tot grooter hoogte kon stijgen. In de vier eerstgenoemde afdeelingen zijn het in hoofdzaak fotomontages, gra- phieken en enkele voorwerpen, die het tentoonstellingsmateriaal vormen. Uit voerige verklarende opschriften zijn er bij gevoegd. Het zou ons te ver voeren om elk der afdeelingen afzonderlijk te be schrijven. Enkele cijfers ter illustratie uit de vele, welke wij ter tentoonstel ling noteerden: 600 millioen R.M. be steedt het Rijk jaarlijks aan steun aan 5 millioen kinderen. In 310.599 gevallen werd in 1939 een staatsvoorschot gegeven voor het sluiten van een huwelijk. In 3 jaren tijds werd 60 millioen R.M. be schikbaar gesteld als steun bij het onder wijs aan 365.000 kinderen. 550.000 Kinde ren verblijven jaarlijks in de vacantie- oorden en 771.000 vrouwen volgen cur sussen in huishoudleer en elke maand wordt op 300 plaatsen 180.000 maal ad vies gegeven in huishoudelijke zaken. 3 Millioen vrouwen werken om de taak van andere vrouwen in landbouw, fabriek en elders tijdelijk over te nemen. Hier toont zich het gemeenschappelijk streven zich wel op zijn best. Het voorgaande heeft de bedoeling de belangstelling te stimuleeren voor deze tentoonstelling, die allen, welke haar zullen bezoeken, een verrassend beeld zal geven van wat de Duitsche vrouwen voor ’t volk deden en doen en wat de overheid deed om dezen arbeid mogelijk te maken en te bevorderen. Deze twee-eenheid ziet men steeds samengaan. In de afdeeling: de vrouw als hand- werkkunstenares en als beoefenaarster van kunst en wetenschap vindt men prachtige werkstukken, boeken, hand schriften enz Voor deze groep zal zeker niet de minste belangstelling bestaan! 25 September t/m 13 October 194L Bon Boter 36-37 Vet 36-37 voor de kracht- en warmtetarieven (art. 42), reeds bestaande kolenclausule aan de nieuwe, voor zoover noodig, dient te wor den aangepast, een verordening vastge steld tot wijziging en aanvulling van de „electriciteitsvoorwaarden”. Als artikel 44a wordt hierbij de volgen de bepaling ingevoegd: „De in de artt 40, 43 en 44 vermelde eenheidsprijzen, als mede de in de 2e alinea van art. 40 ge noemde abonnements-stroomprijzen, wor den verh<^>gd met 0.01 cent voor elke 10 cent, waarmede de verrekeningskolenprijs den basiskolenprijs van 1939 overschrijdt. Deze prijzen worden verhoogd met de omzetbelasting. De berekening van deze verhoogingen geschiedt overeenkomstig de regelen, vastgesteld op grond van de Prij- zenbeschikking 1940, no. 1. Alle overige, in de Electriciteitsvoor waarden genoemde vergoedingen en vaste bedragen kunnen, voorzoover daartoe, naar het oordeel van den burgemeester, aanleiding bestaat, met de omzetbelasting worden verhoogd”. Art. 42 is als volgt vastgesteld: 1. De prijs bedraagt volgens het enkel- tarief: 12 cent per eenheid, vermeerderd met 0.01 cent per eenheid voor elke 10 cent, waarmede de verrekeningskolenprijs den prijs van 15.80 per ton van 7600 calorieën overschrijdt. 2. De prijs bedraagt volgens het dubbel- tarief: 20 cent per eenheid gedurende de volgende tijdvakken (Amsterdamsche zon netijd): van 15 Jan..15 Febr. van 16.3019 uur, van 15 Febr.1 Maart van 17.3019 uur; van 1 October15 October van 17.3019 uur; van 15 Oct.15 Nov. van 16.3019 uur; van 15 Nov.15 Jan. van 1619 uur, en 8 cent per eenheid gedurende den overi gen tijd, beide prijzen vermeerderd met Zuurkool voor den komenden winter. Iedere huisvrouw tracht voor de komen de wintermaanden in te maken. Vooral zuurkool en snijboonen zijn in trek. Snij den en zouten zijn heel belangrijke factoren. (Het Zuiden-Spierings) Antoon Molkenboer heeft een Maria-Vrede mozaïek vervaardigd, dat door een Haagsch kunstbewon- raar aan de kathedraal te Haarlem is geschonken. (Polygoon-v. Bitsen) flirten? Nee, je hoeft niet telkens op de klok te kijken, die man van je komt toch zoo gauw niet. Die laat je wel eens meer wachten. Dat gaat jou niets moest je schamen... Ik? Voor wie? Voor dien echtge noot van jou soms? Die mooie, char mante echtscheidingsadvocaat, waar alle vrouwen omheen draaien? Ja, te genover dién voel ik me bepaald be zwaard, ontzettend zelfs. Kom Lies, stel je nu niet aan, of je niet heel goed weet, dat hij het ook zoo nauw niet neemt. Nee, jij moet noodig scrupules hebben... Laat je scheiden en trouw met mij. In de hall rinkelt de telefoon. Lies holt naar het toestel. Frank’s stem: Zeg, ik heb zoo’n pech gehad, ik heb al dien tijd vastgezeten. O ja?... Wat een lawaai in het toestel... mu ziek ook. Zet die verduivelde radio af, ik versta geen woord, hoort ze Frank roe pen. Wacht maar niet op me met eten. Nee. Goed. Daag. Dag hoor. Tot straks. Langzaam hangt Lies detelefoon op den haak, mechanisch loopt ze tferug In het Rijksmuseum te Amsterdam is hedenmorgen de tentoonstelling „Frauen- schaften in Deutschland” in tegenwoor digheid van den Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss Inquart en de Reichs- frauenführerin, Frau Gertrud Scholtz Klink, op plechtige wijze geopend. In de Nachrwachtzaal was een aantal gencodigden bijeengekomen, waartoe o.m. behoorden Oberdienstleiter Schmidt, lei der van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, S.S. Gruppenführer Rauter, de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, Ober dienstleiter Seidel, de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam, senator dr. Böhmcker en ver tegenwoordigers van de Weermacht, o.w. de Generalstabsartz dr. Wagner. Ter inleiding speelde het Gaujugend- gruppenorchester Berlin een gedeelte uit de Festmusik in b-dur van G. F. Handel. Hierna begroette Frau de la Fontaine, de leidster van de N.S. Frauenschaft van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland den Rijkscommissaris en hield zij een korte toespraak, waarin zij wees op de taak, die de Duitsche vrouw te vervullen heeft bij den wederopbouw van Europa. „De Duitsche soldaat,” zoo zeide zij, „put de kracht om te strijden uit het feit, dat hij weet, dat op het thuisfront ook de Duitsche vrouw op haar post staat.” Vervolgens verklaarde de Reichts- frauenführerin, Frau Gertrud Scholtz Klink, de tentoonstelling geopend, den wensch uitsprekend, dat deze zou bijdra gen tot het vernauwen van de betrekking tusschen de Duitsche en Nederlandsche vrouwen. De eere-gasten maakten hierna een rondgang over de tentoonstelling en na men met belangstelling kennis van de talrijke uitvoerige gegevens op het gebied van het Duitsche vrouwenwerk. In een der weidsche ruimten van het museum zijn met behulp van houten schotten en andere getimmerten een zestal zaaltjes ingericht, waarin de Na tionaal Sozialistische Frauenschaft (N.S.F) een beeld geeft van de werk zaamheid der Duitsche vrouw voor haar land. Sedert de N.S.D.A.P. in Duitschland aan de macht kwam, heeft de vrouw een allengs grooter aandeel genomen in het practische sociale leven. Wat deze arbeid omvat hebben wij onlangs reeds kunnen belichten in een artikel naar aanleiding van mededeelingen in de dagelijksche persconferentie. De tentoonstelling in het Rijksmuseum heeft de strekking het ge sproken woord aan te vullen en daarmee een zoo volledig mogelijk antwoord te geven op de vele vragen, welke uit aller lei Nederlandsche kringen tot de ver tegenwoordiging hier te lande van de N.S.F. werden gericht om inlichtingen betreffende de taak en de werkzaamheid van het instituut, dat ginds zulk een enorme vlucht heeft genomen. Welnu, de tentoonstelling zal in dit opzicht ongetwijfeld aan haar taak be- 'ii' V- 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5