Mo. 17996. Vrijdag 3 October. Leningrad gebombardeerd streven der Duitsche Werken Moskou en vrouwen en 1941. Rede Kiroffabrieken beschoten VERDUISTEREN De nieuwe bonnen commissaris van den Rijks- PAUL COLETTE TER DOOD VEROORDEELD Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No- 12500 Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwst „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco’per oost nJt uT’ blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. - Buitenland ƒ9.45. Landen Mode’ verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw Bij wa^rop het tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct fr p post^O^t HITLER SPREEKT HEDEN BIJ OPENING VAN WINTER- HULPWERK Na de conferentie te Moskou v. 7.14 uur n.m. tot 7.44 uur v.m. Duitsche luchtaanval op New Castle Tegenaanvallen van de Sovjets afgeslagen HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: DOKTERS: om in de de Kaas even- Alge- V ROOSEVELT’S VERKLARING OVER GODSDIENSTVRIJHEID IN DE SOVJET-UNIE verklaring van Roosevelt, twee bonnen bestonden, de helft van de op de verkrijgbare hoeveelheid Daar de kleine bonnen van kaart thans recht geven op rantsoen bloem, gebak of op bonnen geven, brood- half heeft men toen nog de beschikking over een voldoende aantal bonnen voor het koopen van een half rantsoen tarwebloem, brood of gebak Het Hongaarsche front Naar het Hongaarsche nieuwsagent schap meldt, hebben de tusschen Dnjepr en Donets oprukkende strijdkrachten der verbonden mogendheden een belangrijk spoorwegknooppunt van de Donetsiijn be reikt. In den sector van de aan den Dnjepr in den strijd geworpen Hongaar sche troepen hebben de Sovjets Woens dag na krachtige voorbereiding door de artillerie, getracht den Dnjepr over te steken. Deze herhaalde pogingen werden met zware verliezen voor de Sovjets af- leslagen. Paul Colette, de dader van den aanslag op Laval en Déat, is door het Fransche speciale gerechtshof te Parijs ter dood veroordeeld. Naar verluidt, heeft Colette bij maarschalk Pétaip een verzoek gratie ingediend. wat tot nu toe op dit gebied tot stand is gebracht, is veel voor een jaar en het is mij een voldoening, u hiervoor te kunnen danken én ik wil hier tegelijk den wensch en het verzoek te kennen geven, dat flier op gelijke wijze als tot nu.toe ons werk zal worden gesteund. Het is, zooals de Rijks- vrouwenleidster heeft gezegd: wij staan hier niet om te bevelen of om te zeggen, dat dit of dat het beste is, wat kan ge schieden. Het is slechts de som van erva ringen, welke wij, nationaal-socialisten ons tot levensvorm hebben gemaakt en deze ervaringen willen wij ter beschikking stel len. Het Duitsche volk stond in een we reld. waar het van alle zijden kon worden aangevallen en heeft zijn weg moeten zoe. ken. Hierbij heeft het vele ervaringen opge. daan en dezen rijken schat aan ervaringen willen wij thans aan die menschen geven, die volgens ons gevoel ons bloed zoo na staan en die wij thans zoo gaarne tot onze kameraden en medewerkers aan een ge meenschappelijk doel zouden hebben. Wij wenschen niet anders, dan dat wij hier spoedig medewerkers zullen hebben en dat deze kameraden spoedig met ons zullen aantreden, dat zij met ohs mee zullen werken voor zich zelf en hun toekomst, dat zij mee zullen vormen aan de toekomst van hun kinderen, zooals wij thans doen volgens den wil van onzen Führer. Een ding zien we duidelijk, In dit ge bied zijn wij allen vereenigd als nationaal- socialisten, dat wil zeggen, wij zien een wereldorde, aan welker spits de lotsgc- meenschap staat van Duitschland en Ne derland. bepaald door het bloed der Ger- maansche afstamming.- Dat is nationaal- socialisme en dit is op Nederlandscho wijze precies hetzelfde als op Duitsche. Er is slechts sprake van een ding, n.l. of wij beiden willen bouwen aan onze toekomst volgens de grondbeginselen van het. natio- naal-socialisme. dat wil zeggen, dat we ons volk, ons Nederlandsche en Duitsche volk, ons Germaansche wezen op den voorgrond stellen en alle andere eischen hierachter stellen. Daartoe hebt gij besloten. vak op de bonnen D en rijst kinderen tot en met 3 jaar) 250 rijst kan worden gekocht. TOELICHTING OP DE BON- AANWIJZINGEN De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visschcrij maakt in aansluiting hierop het volgende bekend Aardappelen Voor aardappelen is aangewezen bon 38a van de nieuw uitgereikte aardappel- kaatten, welke recht geeft op het koopen van IJ k.g. Aangezien volwassenen twee kaarten ontvingen, blijft het wekelijks beschikbare rantsoen voor deze per sonen 3J k.g. Kinderen van een leeftijd tot en met 3 jaar, kregen één kaart, zoo- dat deze thans wekelijks 1? k.g. krijgen, in plaats van voorheen 31 k.g. per twee weken, terwijl het rantsoen van personen van 14 tot en met 20 jaar nu van 3j k.g. op 5} k.g. per weck is gebracht. Bloem, brood, gebak Voor het koopen van tarwebloem zijn de bonnen 124 tot en met 127 van de „Bonkaart Algemeen” aangewezen, welke elk op 70 gram (één rantsoen) bloem of 100 gram brood, dan wel op één rant soen gebak recht geven. Deze wijziging brengt geen verandering der rantsoenen te weeg, daar voorheen van elk nummer welke dus nieuwe recht de een brood, men toch nog de beschikking Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjeiaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruvg, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 8, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 DE BEZETTING VAN IJSLAND Het nieuwe Amerikaansche expeditie corps, dat op Ijsland is aangekomen, be staat volgens een bericht van Associated Press uit infanterie, artillerie, technische eenheden, seintroepen en sanitair perso neel, die groote hoeveelheden voorraden en oorlogsmateriaal hebben meegebracht om Ijsland te maken tot de „machtigste vesting van het Noorden”. De troepen, die uitgerust zijn met sneeuwschoenen en automatische geweren, worden onderge bracht in kampen, die door Amerikaan- sebe marinetroepen en Engelschen zijn opgebouwd. De Engelschenbehouden het opperbevel over alle bezettingstroepen op Ijsland. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de mi nisterpresident van Ijsland, Jonasson, in een interview o.a. uiting heeft gegeven aan de hoop, dat met het einde van den oorlog ook de bezetting van Ijsland wordt opgeheven. De EngelschAmerikaansche bezetting heeft voor de bevolking ernstige problemen geschapen. De kosten van le vensonderhoud zijn met zeventig procent gestegen. De buitenlandsche handel van Ijsland ligt stil. Er is een aantal „ongelukkige inciden ten” voorgevallen. Deze hebben betrek king op de verhouding tusschen de En- gelsche en Amerikaansche soldaten en IJslandsche vrouwen. DE ITALIAANSCHE GENERAAL PRICCOLO TE BERLIJN De chef van den generalen staf van de Italiaansche luchtmacht, kolonel-generaal Priccolo. is gisteren te Berlijn aangeko men, vanwaar hij zich naar het Ooste lijke front zal begeven om besprekingen te voeren met rijksmaarschalk Göring, en de aan het Oostelijke front in den strijd geworpen formaties van de Italiaansche luchtmacht te bezoeken. Bisschep Raymond Wade van de kerk der methodisten te Detroit heeft in een aan Roosevelt gericht telegram naar As sociated Press meldt, geprotesteerd tegen de Woensdag door Roosevelt afgelegde verklaring over de godsdienstvrijheid in de Sovjet-Unie. Wade noemt de uitlating van Roosevelt misleidend en geheel on waar. Gedrukte grondwetten zijn waar deloos, zoolang zij niet door feiten beves tigd worden. Het opsluiten en vermoor- Rijst Voorts zijn van de papkaart voor kin deren de bonnen ,.D rijst” en „E rijst” aangewezen, welke elk recht geven op het koopen van 250 gram rijst, rijste- meel, rijstebloem of kindermeel <dus geen rijstgries). In verband hiermede is er geen havermoutbon van deze papkaart geldig verklaard. De havermoutbonnen van de papkaarten dienen bewaard te worden. Voor de periode van Zondag 5 tot en met Zaterdag 11 October zijn op de bonnen 38 brood, vleesch, vleeschwaren en melk de gebruikelijke rantsoenen verkrijgbaar, terwijl op de bonnen 38a van de nieuwe aardappelkaarten per bon 1} kilo aardappelen beschikbaar is ge steld. Verder zijn.van de Bonkaart Alge meen voor de ’periode van Zondag 5 Oc tober tot en met Zaterdag 1 November de volgende bonnen aangewezen 121 voor 1 kilogram suiker122 voor 250 gram koffiesurrogaat123 voor 500 gram jam124, 125, 126 en 127. elk voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak128 voor 250 gram havermout129 voor 250 gram gort130 voor 100 gi „m vermicelli of maizena131, 132, 133 en 134, elk voor 100 gram kaas, terwijl in dittijd vak op de bonnen D en E rijst (voor gram ONLUSTEN IN TRANSKAUKASIË EN NOORD-IRAN Het blad Boelgaarsche „Sora” publi ceert een bericht uit Ankara, volgens hetwelk op grond van inlichtingen uit welingelichte diplomatieke bron, in Trans kaukasië en in Noord-Iran ernstige on lusten zijn uitgebroken. Hierdoor is ook de in de afgeloopen dagen waargenomen verplaatsing van sterke Britsche troepen van Bagdad naar de Iransche grenzen te verklaren. De haard van de onlusten, die hier en daar het- karakter van opstanden hebben aangenomen, bevindt zich in Ki- rowobad, Eriwan, Leninakan en Na- chitsjewan. Ook in Abris en Tiflis zijn onlusten uitgebroken. De onderdrukking van deze opstandige beweging, welke de Sovjet-verbindingslinies in Iran bedreigt, heeft ook een onderwerp van bespreking uitgemaakt tijdens het verblijf van Wa- vell in Teheran. In een ander bericht van het blad uit Ankara wordt gemeld, dat volgens uit Amerikaansche en Japansche bronnen te Moskou afkomstige berichten in vele dorpen in Transkaukasië in de afgeloopen week de politieke commissarissen en ambtenaren door de bevolking zijn mis handeld. Het heeft den schijn, dat de op stand in Georgië een zeer grooten om vang heeft aangenomen. Voorts publiceert genoemd blad nog een bericht uit Teheran, volgens hetwelk een deel der Sovjettroepen uit Iran naar Transkaukasië teruggetrokken moest worden. Het D.N.B. meldde heden liit Berlijn: De Führer zal heden in het bestek eener bijeenkomst ter opening van het Winter- hulpwerk tot het Duitsche volk spreken. Zjjn rede wordt ingeleid door het verslag over het Winterhulpwerk van het jaar 194O/’41, dat wordt uitgebracht door Rijks- minister dr. Göbbels. De betooging wordt vanmiddag om 5 uur door alle Duitsche zenders uitgezonden. De eerste collectedag voor de „Winter- hilfe” 1941/42 op Zondag 14 September j.l. heeft 28.902.793 Rijksmark opgebracht, tegen 23.171.365 Rijksmark op den eersten collectedag van het vorige jaar. VERSPREIDE BERICHTEN De typhoon, die gisteren het Zuid- westetijke deel van Japan heeft geteis terd en wiens uitloopers thans ook Tokio hebben bereikt, heeft nieuwe slachtoffers geëischt en zeer zware schade aangericht. Behalve de beide reeds gemelde zware spoorwegongelukken is tot dusver be kend geworden, dat 30 menschen zijn om gekomen. De berichten over de ongeluk ken kunnen voorloopig slechts onvolledig zijn, aangezien de telefoonleidingen voor een deel verbroken zijn. 39 Visschers- vaartuigen zijn -gezonken en 8 worden vermist. Duizenden huizen zijn vernield. De krijgsraad te Boedapest heeft wegens hoogverraad en spionnage 18 per sonen, o.m. een Sovjet-onderdaan en een vroegere Poolsche onderdaan, veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 3 tot 15 jaar De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Australische regeering - bij de stemming over de motie van wantrouwen der arbeiderspartij, met 36 tegen 35 stem men in de minderheid is gebleven. Na een langdurige ziekte, is Duitsch- lands jongste circusdirecteur, Herbert Ha genbeek in den ouderdom van 31 jaar in Hamburg overleden. Herbert Hagenbeek leidde tezamen met zijn vader, Lorenz Ha genbeek, het wereldberoemde circus Carl Hagenbeek. Met hem is een der jongste Hagenbockgeneratie heengegaan. Hij was een even goed circusartist als directeur. De Iransche ministerpresident heeft in het parlement meegedeeld, dat al het contante geld en de deposito’s van den vorigen Sjah, die bij de Iransche natio nale bank waren ondergebracht, op den nieuwen sjah zijn overgeschreven. Het Japansche agentschap Domei meldt van het front in Hoenan, dat de Japansche troepen tijdens het nieuwe of fensief aan de Gele rivier 120.000 man Tsjoenking-troepen hebben omsingeld. De Fransche bladen melden, dat in de omgeving van Amiens 35 communisten gearresteerd zijn. Tot de arrestatie van 10 andere communisten is bevel gegeven en 30 andere gevallen zijn nog in onderzoek. Tusschen Brazilië en de Vereenigde Staten is een handelsverdrag gesloten. Men schat de hoogte van het door de Ver eenigde Staten aan Brazilië verleende cre- diet op ongeveer 100 millioen dollar. De Amerikaansche regeering doet alle moeite er voor te zorgen, dat de Euro- peesche vluchtelingen, die zich momenteel in Portugal bevinden, spoedig naar Ame rika kunnen door reizen. De stoomvaart maatschappij „American Export Lines” heeft van hoogerhand opdracht gekregen, er voor te zorgen, dat binnenkort de laat ste Amerikaansche staatsburgers uit Euro pa vertrokken kunnen zijn. Zooals be kend varen van de „American Export Li nes” op de route New York-Lissabon de „Exciter”, de „Exambion” en de „Excali- bur” Wat het vervoer met de Clippers betreft, deze zijn voortdurend bezet door officieele Amerikaansche en Engelsche persoonlijkheden, die in opdracht hunner regeeringen heen en weer reizen, zoodat de luchtverbinding, wat de eigenlijke eva cuatie uit Europa betreft, kan worden uitgeschakeld. De Londensche berichtendienst meldt dat de Engelsche bevelhebber in het Mid- den-Oosten generaal Auchinleck, het En gelsche leger aldaar reorganiseert. Syrië, Palestina, Egypte en het Westen van de woestijn krijgen afzonderlijke legers. VONNISSEN IN HET PROTECTORAAT De eerste Senaat van het Duitsche volksgerecht heeft in de Woensdag te Praag gehouden zitting onder voorzitter schap van dr. Thierack, den vroegeren voorzitter van de protectoraatsregeering, Alois Elias wegens begunstiging van den vijand en voorbereiding tot hoogverraad ter dood veroordeeld. Tevens werden hem de burgerlijke eererechten voor den tijd van zijn leven ontnomen en werd zijn ver mogen verbeurd verklaard. Naar uit Tsje chische persberichten verder blijkt, heeft Elias een volledige bekentenis afgelegd. Wegens voorbereiding tot hoogverraad, economische sabotage en ongeoorloofd be zit van wapenen is te Praag en Brünn een aantal personen, onder wie weej- ver scheiden Joden, standrechtelijk ter dood veroordeeld. In drie gevallen werd te Praag een vrijsprekend vonnis geveld. De veroordeelden zijn gisteren terechtgesteld. De Rijkscommissaris begon zijn rede gisteren op de Grosskundgebung van de N.S. Frauenschaft in het concertgebouw te Amsterdam met de Rijksvrouwenleidster, Frau Gertrud Scholtz-Klink te danken, naar Nederland te zijn gekomen. Spreker verklaarde te begrijpen, welke verantwoording thans op haar schouders rust en iedereen is zich bewust, welke beteekenis de taak van de Duitsche vrouw in dezen oorlog heeft. Het zijn de Duitsche mannen en vrouwen, die in dezen beslissenden strijd, om dit conti nent en geheel de wereld een vorm te geven, de leiding hebben. Daarom dankte mets wordt gegeven en neemt aan dat Engeland en de Vereenigde Staten zich voor de inlossing van hun beloften aan Moskou tijd zullen gunnen. De opvallen de nadruk, die op transportmoeilijkheden voor oorlogsmateriaal naar de Sovjet- Unie wordt gelegd, wijst erop Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Het groteske van de Moskousche conferentie be reikte Woensdag zijn hoogtepunt met de redevoering, die Molotof gehouden heeft in de slotvergadering. Hoewel hét hem be kend is, dat de Angelsaksische mogend heden noch ten aanzien van haar produc- tie-capaciteit, noch ten aanzien van de transportmogelijkheden in staat zijn de Sovjet-Unie de vereischte hulp te verlee- nen, zag Molotof er van af hierover open lijk te spreken. Zoo vond hij voor de fic tie, welke hij genoodzaakt was te hand-’ haven, de formuleering, dat de besluiten van de conferentie een getuigenis zijn voor het feit, dat thans de Sovjet-Unie den geheelen last van den strijd tegen het nat.- socialistische Duitschland draagt, en dat de conferentie een waarborg vormt, dat de hulp snel en in toenemende mate zal wor den verleend. Hij verheimelijkte echter niet, dat de Sovjet-Unie in dezen strijd „zeer bloedige en zware slagen van den vijand te verduren heeft”. Kenmerkend was ook, dat zijn rede zich in velerlei opzicht hield aan het voorbeeld van de verklaringen van de komintern. Hij be weerde, dat de Sovjet-Unie opkomt voor de zaak van alle vreedzame volkeren, het geen onwillekeurig de herinneringen op wekte aan de ervaringen van Finland de vroegere Baltische randstaten en van Roe menië met de Sovjet-Unie. Voor de as mogendheden gebruikte hij de termen, die gebruikelijk zijn in de vergaderingen van de komintern voor de tegenstanders van het bolsjewisme. In de „News Chronicle” wijdt de Mos kousche correspondent van het blad een groot artikel aan de resultaten van de besprekingen van de conferentie, wier noorddoel zuiver psychologisch is. Ver volgens constateert de correspondent.dat, ofschoon de technische zijde van de be sprekingen uitermate belangrijk waren, toch de meeste waarde werd gehecht aan de resultaten van de intensieve activiteit, die de laatste dagen te Moskou heeft geheerscht. Hij besluit met te schrijven: „Engeland is vastbesloten, zijn voorrangs- positie, wat betreft de leveranties uit de Vereenigde Staten, te laten varen. De New Yorksche radio meldt, aldus het D.N.B., dat technische en militaire deskundigen van de Vereenigde Staten en Engeland te Moskou zullen blijven. De Japansche bladen zijn algemeen van oordeel, dat de hulp die Engeland en Ame rika aan de Sovjets kunnen bieden in de eerstkomende maanden slechts van gerin- gen omvang zal zijn. De correspondent van de „Nitsji-Nitsji” in New York, noemt tanks en vliegtuigen de middelen waarom Moskou dringend heeft verzocht. Vliegtuigen worden reeds door Engeland geleverd, maar het ont breekt daarbij aan zware bommenwerpers. Het transport van tanks gaat met groote moeilijkheden gepaard, en zelfs indien het transportprobleem zou kunnen worden op. gelost, zal het nog wel 2 maanden duren voordat de leveringen ernstig ter hand kunnen worden genomen. Eerst in het vroege voorjaar zal de Sovjet-Unie kracht dadige hulp kunnen verwachten. Het blad Asahi Sjimboen” schrijft dat Engeland en de Vereenigde Staten van den oorlog in de Sovjet-Uie profiteeren.Dit blad maakt ook melding van de trans portmoeilijkheden en acht het waarschijn lijk, dat de hulp aan de Sovjets te laat zal komen om invloed uit te oefenen op den afloop van den oorlog. De meening van Berlijn S.P.T. meldt: In Berlijnsche regeerings- kringen heeft men zich gisteren bezigge houden met de sluiting der conferentie van Moskou en de redevoeringen van Har riman en Molotof, waarmede deze sluiting gepaard ging. In bevoegde kringen in de Wilhelmstrasse legt men sterk de nadruk op de tegenstelling in beide redevoerin gen, wat de Engelsche hulp aan de Sov jets betreft „Men is het er niet over eens geworden, wie men moet ondersteunen”, zoo luidt in het kort samengevat het Ber lijnsche standpunt over de resultaten der conferentie. De woorden van Molotof, ,,een een- drachig front met de vrijheidslievende volken en de Sovjet-Unie aan de spits, heeft zich tegen Hitler opgesteld, Enge land en ,de Vereenigde Staten hebben zich bij dit front aangesloten”, beschouwt men als de kern van de rede en als een politieke geloofsbelijdenis. Onomwonden wordt met deze woorden aangegeven dat de oorlog tegen Duitschland een oorlog van het bolsjewisme is en dat in dezen oorlog. Engeland en Amerika uitsluitend als handlangers worden gebruikt. De mi litaire en politieke leiding in dezen oor log, berust bij de bolsjewisten. Deae woorden van Molotof is een politiek ma nifest voor geheel Europa. Men ziet hier uit duidelijk, aldus de woordvoerder in de Wilhelmstrasse dat de strijd tegen het bolsjewisme een strijd van geheel Europa is. Daarom is de redevoering van Molotof een oorlogsverklaring van het bolsjewisme aan geheel Europa. De rede van Harriman heeft in de Wil- helmsirasse niet minder verwondering gewekt. Dit geldt in het bijzonder voor de passage, waarin Harriman zegt: „De con ferentie heeft een studie gemaakt van de reserves die de Sovjet-Unie ter beschik king staan, in verband met de productie mogelijkheid van Amerika en Groot-Brit- tannië. De Sovjet-Unie zal groote hoe veelheden grondstoffen, die Amerika en Engeland direct noodig hebben, aan deze landen leveren. In de Wilhelmstrasse zegt men, dat deze uiting van Harriman tegenover het ver zoek om hulp van Molotof kan worden gezet en men knoopt hieraan de volgende vraag vast: „Wie wil wat van wien?” Door deze uitlating wordt in Berlijnsche kringen de meening versterkt, dat de con ferentie van Moskou een groote comedie is geweest. De achtergrond van deze con ferentie vormt de rede van Churchill, waarin deze reeds heeft verklaard, dat Groot-Brittannië niet in staat is de Sov jet-Unie te helpen Het bondgenootschap tusschen een blinde en een kreupele, noemde de officieele woordvoerder de si tuatie tusschen Engeland en de Sovjet- Unie”. De verklaring van Roosevelt, dat grondwet der Sovjet-Unie precies als Amerikaansche grondwet een vrijheid van religie waarborgt, heeft onder de openbare meening der Vereenigde Staten critiek ontmoet en persoonlijkheden van naam hebben hierin aanleiding gezien, tot openlijke critiek. meldt het D.N.B. uit New York. De vporzitter van de commis sie van het Huis van afgevaardigden voor het onderzoek naar on-Amerikaansche kuiperijen, verklaart in een brief aan Roo sevelt, dat er in de Sovjet-Unie nooit een vrijheid van godsdienst heeft bestaan. Hij protesteert in deze brief „namens de tien duizenden Christenen, die door de Sovjets zijn afgeslacht”, tegen pogingen van wel ken kant ook om den Sovjet-wolf te hul len in de schaapskleeren van de vier vrij heden van Roosevelt. Vervolgens citeert hij anti-godsdienstige uitlatingen van Sta lin en verlangt van Roosevelt, dat hij dui delijk zal doen uitkomen, dat het Ameri kaansche volk het Sovjet-regime van de hand wijst, temeer daar dit thans in de geheele wereld het wil doen voorkomen, dat er in de Sovjet-Unie vrijheid van godsdienst bestaat. De bekende geestelijke Walsh, die 1922 en 1923 in Moskou pogingen in het werk heeft gesteld, om het recht tot uit oefenen van godsdienst in de Sovjet-Unie te versterken, verklaart in dit verband, dat de door Roosevelt aangehaalde pas sage, uit de Sovjet-grondwet niets anders is dan een leege dop. Geestelijken van iedere religie worden in de Sovjet-Unie nog steeds gearresteerd, terechtgesteld of verbannen. Het gaat om lieden, die niets anders hebben gedaan, dan zich te wij den aan hun godsdienst. den van dominees, priesters en leekebroe- ders wegens hun geloof en het sluiten van duizenden kerken in de Sovjet-Unie spreekt een duidelijker taal dan holle woerden. .De „Diplo” schrijft: De conferentie te Moskou werd gesloten met redevoeringen, *®ar>n Molotof. Beaverbrook en Harriman •Ikander complimenten maakten en uit- ?rukking gaven aan de hoop, dat hun *«*>den niet elk alzonderlijk zouden wcr- overwonnen Het is opvallend, aldus e „Diplo” verder, dat Molotof slechts an leveringen van de AngelsakseöT aan Sovjets sprak, terwijl Harriman als dn°LWiaarc*e voor deze transacties den na- - R 'egde op de exploitatie der Sovjet- 'pfbronnen door Amerikanen en dat a un blad concludeert daaruit, Qe hulp aan de Sovjets niet voor Maan: 3 Oct. op 6.38 uur nam. 4 Oct. onder 6.34 v.m. op 7.02 u. nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 De strijd in het Dnjeprgebied Op het slagveld in de bocht van den Dnjepr en Desna werden, volgens de tot nu toe gehouden tellingen, meer dan 15.000 auto’s door de Duitsche troepen buitgemaakt of vernield. In dit getal zijn niet begrepen de vele kapotgeschoten voertuigen van den vijand, welke in het onoverzichtelijke bosch- en moerasgebied zijn blijven liggen. Bovendien werden tot nu toe 8000 paarden opgevangen en naar de verzamelplaatsen overgebracht. Duitsche successen Onderdeden van het Duitsche luchtwa- pen, die in het Zuiden van het Oostelijke front opereeren, hebben Dinsdag 13 trei nen. 1 pantsertrein en 3 locomotieven vernield. Voorts werden 23 transporttrei nen, 1 pantsertrein en 5 locomotieven zwaar beschadigd en ten deele tot ontspo ring gebracht. Bovendien werden tal van spoorwagens op stations vernield en vele baanvakken door bommen onberijdbaar gemaakt. Nieuwe Duitsche militaire onder scheiding ingesteld Om de erkentelijkheid te betuigen voor veelvuldige daden van dapperheid of leiding, heeft de Führer de oorlogsorde van het Duitsche Kruis ingesteld. Het is een weermachtsorde. die in zilver en goud verleend wordt. Voorwaarde voor de verleening van het Duitsche kruis het bezit van het Ijzeren Kruis eerste klasse van 1939 of de gesp bij het Ijzeren Kruis eerste klasse van den wereldoor log, of het oorlogskruis van verdienste eerste klasse met de zwaarden. Vrij sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloopen nacht bij goed zicht opnieuw het scheeps- bouwcentrum New Castle aangevallen' Talrijke groote en kleine branden konden worden waargenomen. De Britsche verliezen aan vliegtuigen Bij een vlucht van het Britsche lucht wapen naar het bezette gebied aan de Ka. naalkust zijn gistermiddag 4 Spitfires door Duitsche jagers neergeschoten. De Enigel- schen verloren in totaal gisteren 9 machi nes, de Duitschers slechts 1 jager, aldus het D.N.B. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, zijn in de maand Augustus alleen door de Duitsche luchtdoelartillerie op Patrouillevaartuigen en mijnvegers in het Kanaal 26 Britsche jachtvliegtuigen en bommenwerpers neergeschoten. Zware Duitsche artillerie beschoot den 30en September en len October, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, met goede resultaten belangrijke industrieele ondernemingen in Leningrad. Een bij zonder doel vormden de Kiroffabrieken, welke behooren tot de belangrijkste be- wapeningsbedrijven der Sovjet-Unie. Reeds vóór den oorlog was deze fabriek van groote beteekenis en werd zij de Russische Kruppfabrieken genoemd. In normale tijden werkten er 23.000 man, thans is dit aantal tot 40 a 50.000 geste gen. Door waarnemingen kon worden vastgesteld, dat de Duitsche granaten in de gebouwen reeds groote schade had den veroorzaakt. Moskou is ook in den nacht op 2 Oc tober uit de lucht aangevallen. In voor den oorlog belangrijke doelen in het cen trum der stad werden verscheidene bran- len waargenomen. Denzelfden nacht is jok Leningrad met goed gevolg aange vallen. Er werden welgerichte treffers geplaatst, verscheidene branden braken uit in het centrum der stad en in het Zuidelijke deel van het stedelijke gebied. In het gevechtsgebied van een voor Le ningrad in den strijd geworpen Duitsche divisie hebben de Sovjets in den loop van den len October verschillende malen de Duitsche stellingen aangevallen. Deze door een pantsertrein ondersteunde aan vallen werden met zware verliezen voor den gjjand afgeslagen. De pantsertrein werd door bet welgerichte Duitsche ajjtil- lerievuur gedwongen het vuren te sta ken en te vertrekken. In den Zuidelijken sector heeft het Duitsche luchtwapen Woensdag weer met sterke formaties gevechtsvliegtuigen én duikbommenwerpers ingegrepen in den strijd op den grond in het kustgebied van de Zwarte Zee. In onvermoeide aan vallen vernielden zij bunkers, veldver- sterkingen, spoorweginstallaties, pantser- treinen, transportmiddelen en depóts. Concentraties tanks en troepen der Sov jets werden uiteengedreven en vele stuk ken geschut van allerlei kaliber buiten gevecht gesteld. de Rijkscommissaris spreekster ook voor haar woorden en wenschen en sprak hij de hoop uit, dat zij spoedig wederom hier heen zal komen. De Rijkscommissaris gaf vervolgens uit drukking aan zijn voldoening, dat Neder- landsche en Duitsche vrouwen bijeen wa ren gekomen in een vergadering, als een bewijs, dat in dit land menschen zijn, die zich volkomen bewust zijn, waarom het gaat Dit is zeker de plaats en het tijd stip om er aan te herinneren, welke taak de Duitsche vrouw in deze generatie heeft en welke opgave zij helpt voltooien, niet gezien van een grootsch en heroïsch standpunt, doch gezien van menschelijke innerlijkheid, welke een ieder met zich draagt in het bijzonder, wanneer hij zich eens geheel alleen voelt. Deze Duitsche vrouwen, welke thans wederom aan de zijde van de Duitsche mannen haar lot dragen, zijn toch dezelfde, die reeds eens haar vaders of broers en toekomstige echt. genooten uit hebben zien trekken in een worsteling van vier jaren en die den tijd hebben doorleefd waarin de veldslagen in het Westen en het Oosten werden gestre- den. Vrouwen, die het ineenstorten van het Rijk hebben meegemaakt en toen niet heb ben gewanhoopt, doch toen, tezamen met de mannen, die eveneens uit deze moei lijkheden omhoog zijn gekomen, begonnen zijn het leven het Rijk nieuw op te bou wen Eigenlijk kan men niet zeggen op nieuw, doch integendeel moet men spre ken over een opbouwen in meer positie ven zin. Door de moeilijke tijden na den oorlog is de Duitsche vrouw gegaan als de levensgezellin van den Duitschen man. Zij heeft de jaren, waarin de Führer riep, en de verrijzenis van het Rijk medege maakt en is niet juichend, doch met ernsti ge vastberadenheid in den oorlog getre den, welke thans haar broeders, echtge- nooten en zonen strijden tot het beslissend einde. De Duitsche vrouw van deze gene ratie is de levensgezellin van mannen, die steeds en onder alle omstandigheden strij ders zijn geweest en in den strijd hebben gestaan. Niet iedere generatie treft dit lot, doch itien kan zeggen, dat de Duitsche vrouw van deze generatie de vuurproef heeft doorstaan. Zij staat recht met een houding, welke den man het gelukkige ge voel geeft een lotgenoote en kameraad te hebben, welke men noodig heeft om het lot vorm te geven. Dit wil niet zeggen, dat men kan beweren, dit de Duitsche vrouw hard is, zeker niet, wanneer men onder hardheid verstaat de uiting van het ge voel en den uiterlijken levensvorm. Harde dingen geschieden en zijn noodzakelijk, dat is geen karaktereigenschap. Doch dat is slechts het voltrekken van het lot. Hoe moeilijker de weg is, des te minder mag men laten afhangen van het toeval en des te meer is het noodzakelijk recht op het doel af te gaan. Wanneer ik hier spreek van hardheid, aldus ging de Rijkscommissaris verder, welke wij ook hier dikwijls moeten toe passen, dan moet men hieronder niet ver staan de uiterlijke handelingen. Wij moe ten hard zijn tegen ons zélf, aangezien wij de verantwoording dragen, opdat wij de groote taak kunnen vervullen, welke ons is opgedragen. Gij vrouwen evenwel, kent deze hard heid niet en bij u is het de uiterlijke hou ding, en de waardigheid, waarmede gij steeds weer uw lot draagt. De tijd van 19141918 waarin wij in de loopgraven stonden, storm hebben geloopen en over wonnen hebben, is niet een tijd, waar, aan wij niet meer willen denken. Integen deel, ik geloof dat de meesten van mijn ka meraden uit dien tijd, eerst toen weer het hoogtepunt voor zich zagen, toen de Füh rer ons opriep en wij opnieuw aantraden ten strijde en konden zegevieren over onze vijanden. Dat is het heroïsche front. Het inwendige front der vrouw is niet gemak kelijker, het front van het altaar, waar alle kommer wordt opgedragen en het is zaak, dat de vrouw deze dingen mensche- lijk aanvoelt, zich er niet door laat over weldigen, doch draagt in de overtuiging, dat het gaat om de grootheid van het volk en de toekomst. Ik spreek thans heel openhartig, want het zou volkomen onoprecht zijn, wanneer ik zou beloven, dat de komende winter bijzonder aangenaam of beter zou zijn, dan wat we tot nu toe hebben gehad. Daarvoor zorgt de vijand, omdat hij ons militair niet kan ovërwinnen. Nog steeds tracht hij ons door economische vernieti ging ook moreel te treffen en daardoor militair te over winnen. Wij weten echter beter en deze poging kan thans reeds mis lukt genoemd worden. Wel kunnen we zeg gen, dat in den komenden winter niemand van honger en koude om zal komen. In het algemeen kunnen we, dat kan nu reeds worden gezegd, het levenspeil van thans handhaven en we zullen dit kunnen hand haven tot het oogenblik, waarop we weer zullen kunnen putten uit de groote reser ves. Alles, wat onze mijnwerkers in Lim burg sedert September van dit jaar aan steenkool hebben gewonnen, kan ter be schikking worden gesteld van de Neder landsche verzorging en we kunnen dus zeggen, dat wij, in dit gebied, er doorheen zullen kunnen komen, doch even duidelijk is, en dat zeg ik openhartig, dat we dezen zwaren tijd door zullen moeten maken, een tijd, waarin niet alles vanzelfsprekend zal zijn en waarin de vrouw hier als belangrijke strijdgenoote moet mede hel pen, opdat alle krachten bijeen blijven en zich op de beste wijze ontwikkelen en zich vinden in een gemeenschappelijk front om den strijd voor ons en de komende ge slachten tot een goed einde te voeren. Dit wordt van de vrouwen verwacht en zoo zien we de vrouw als lotgenoote en zoo is zij ons door de voorzienigheid geschon ken. Dat is haar innerlijke houding, haar standvastigheid, waarin zij zich niet ter neer laat drukken, door de uiterlijke ge beurtenissen in de zekere gewisheid, dat .thans alles zoo doordacht is, dat het nog slechts van onze organisatiekracht en flinkheid en hier meen ik met flinkheid al onze Germaansche deugden afhangt, wanneer en in welken omvang wij onze volledige vrijheid terug krijgen. De vrouwenschap werkt thans reeds ja ren en de vrouwenschap is een wezenlijk bestanddeel bij het vervullen van de taak, welke de Führer ons gegeven heeft. Wat dit jaar moest geschieden is reeds in we zen vervuld. Het was eenvoudig niet an ders, dan als nationaal-socialistische vrou wen in dit gebied te staan en te handelen als nationaal-socialistische vrouwen, dat wil zeggen, dat we bereid moeten zijn allés te doen, wat noodig is om ons ideaal te verwezenlijken Dat was een taak en PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 -t. Incasso binnen de stad' 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct meer. Voor het koopen van kaas zijn eens bonnen van de „Bonkaart meen” aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bloembonnen en kaasbonnen, welke nog niet zijn aange wezen, zorgvuldig dienen te worden be waard. Tenslotte is hei aantal artikelen, ver krijgbaar op de bonnen, aangewezen voor het koopen van gort, voorloopig uitge breid met rijstgrieè en aardappeltapioca, van welke artikelen eveneens 250 gram per bon verkrijgbaar is gesteld.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1