Zaterdag 4 October. No. 17997 1941. VERDUISTEREN Nederlandsche Arbeids dienst Het Duitsche luchtwapen in actie Rotterdam zwaar getrof fen door Engelsch lucht bombardement A de ter keuring Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland IN HET OOSTEN IS WEDEROM EEN OPERATIE VAN REUS- ACHTIGEN OMVANG AAN DEN GANG Eén slecht verduisterd huis brengt allen in gevaar DE WEG WORDT GEBAAND VOOR EEN NIEUWE GEWELDIGE GEBEURTENIS Aanvang van den diensttijd op 3 November 1941 Nieuw bestuur opgebouwd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Voorloopige raming 67 dooden, 100 zwaar- en 200 licht gewonden Dankbetuiging aan het vaderland alle aan- Groote materieele schade Duidelijke beslissing noodig Engeland wees biedingen af De door Molotof gestelde voorwaarden Meldt u Talrijke spoorlijnen en treinen vernield De prestaties van Duitsche soldaten De grootste strijd van de wereldgeschiedenis Eenige cijfers COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: TE REDE VAN DEN FÜHRER GR een Keuringen hebben plaats op 7 t.m. 10 en 14 t.m. 16 October 1941 Voor 's-Gravenhagbij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldendé goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et van Iran in den naar Argentinië zal metterwoon te ves tte verder le blad, porj. 2.) Bij de gisteren gehouden betooging ter gelegenheid van de opening van het Oorlogswinterhulpwerk 1941-’42 heeft de Führer het woord gevoerd. Hij zeide, dat het niet het doel was van deze redevoering^ om van repliek te dienen aan een van die staatslieden, die zich kortgeleden hebben afgevraagd, waarom hij zoolang heeft gezwegen. Later zal eenmaal afgewogen en vastgesteld worden, wat in deze maanden meer belang heeft gehad: De redevoeringen van den heer Churchill of de handelingen van hem, den Führer. De Führer wees er vervolgens op, dat hem het deelnemen aan deze betooging zoo bijzonder moeilijk geworden was, omdat juist thans aan het Oostelijke front ter voleindiging van ingezette operaties de weg gebaand wordt voor een nieuwe geweldige gebeurtenis: „Sedert 48 uur is wederom een operatie van reusachtigen omvang aan den gang. Zjj zal medehelpen den tegenstander in het Oosten te verpletteren”. Neder- Fran- dit Wanneer deze oorlog eens geëindigd zal zijn, dan heeft de Duitsche soldaat hem gewonnen, die in zijn massa werkelijk de massa van ons volk ver tegenwoordigt en hij is gewonnen door het Duitsche vaderland met de millioenen arbeidende menschen. Wan neer deze oorlog geëindigd zal zijn, zal ik daaruit terugkeeren als een nog veel fanatieker nationaal-socialist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met mijn oude partijprogram, welks verwezen lijking mij nog belangrijker is en schijnt te zijn, dan wellicht op den eersten dag. ENGELSCH-BOLSJEWISTISCHE STAPPEN IN AFGHANISTAN Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, hebben Engeland en de Sovjet-Unie bij de regeering van Afghanistan stappen onder nomen wegens den z.g. „verderfelijken invloed” van de in Afghanistan wonende Duitschers. En wat achter dit front gepresteerd wordt, is even geweldig. Ruim 25.00.0 k.m. Russische spoorlijnen zijn weer in bedrijf. Ruim15.000 k.m. Russische spoorlijnen zijn weer op Duitsche spoorbreedte ge bracht en achter dit front wordt reeds het nieuwe bestuur opgebouwd, dat er zorg voor dragen zal, dat heel deze reus achtige gebieden, wanneer de oorlog lan ger duurt, voor het Duitsche vaderland en de met ons verbondenen nuttig zal zijn. En hun nuit zal ontzaglijk zijn en niemand moet er aan twijfelen, dat wij het weten te organiseeren. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruvs, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Terwijl de Führer namens de millioe- nen, die op dit oogenblik strijden, het vaderland opriep om bij alle andere op offeringen ook dit jaar de aanvullende opoffering op zich te hemen van het Winterhulpwerk, wees hij er op, dat de sedert 22 Juni woedende strijd een be- teekenis heeft, die waarlijk voor de ge- heele wereld beslissend is. Eerst later zal men den omvang en de diepte van deze gebeurtenis in volle duidelijkheid inzien. Men zal bij zijn conclusies eerst tot het resultaat komen, dat daarmede een nieuw tijdperk is begonnen. De Führer herinnerde er aan, dat hij ook dezen strijd niet heeft gewild, dat hij steeds een doel voor oogen heeft ge had, dat in hoofdzaak omlijnd was door het program van de nationaalsocialisti- sche partij. Ik ben dit doel, zoo zeide hij, nooit ontrouw geworden, en heb mijn program nooit opgegeven. Wat wij in deze jaren in vreedzamen opbouw hebben gepresteerd is uniek. Ik en wij allen zou den dezen oorlog niet noodïg hebben ge had. De werken des vredes zouden er zorg voor hebben gedragen, dat onze naam zou zijn vereeuwigd. Wij waren ook niet aan het einde van onze scheppin gen gekomen, maar wij stonden wellicht op vele gebieden eerst aan het begin. De Führer wees op de beginselen, die ten grondslag lagen aan zijn streven: „Ten eerste, de inwendige consolidatie der Duitsche ‘natie, ten tweede, de verove ring van de rechtsgelijkheid naar buiten en ten derde, de vereeniging van het Duitsche volk en daarmede het herstel van een door de natuur gegeven toe stand, die door eeuwen slechts kunstma tig onderbroken was.” De Führer verbond hieraan een dank betuiging aan het vaderland. In dit ver band merkte hij op Ik weet, dat er thans geen tegenstander meer is, dien wij niet met de voorradige hoeveelheden munitie op de knieën zouden kunnen brengen en wanneer gij menigmaal in de krant iets leest over de reusachtige plannen van an dere staten, wat zij alles voornemens zijn te doen en te beginnen en wanneer gij hoort van milliarden sommen, dan, mijn volksgenooten, herinnert u dan, wat ik thans zeg ten eerste, wij stellen in dienst van dezen strijd ook een heel continent Ten tweede, wij spreken niet van kapi taal, maar van arbeidskracht en deze ar beidskracht stellen wij voor honderd pro cent in dezen dienst, en ten derde, wan neer wij er niet over spreken, dan betee- kent dat niet, dat wij niets doen. Ik weet heel precies, dat de anderen alles beter kunnen dan wij. Zij bouwen tanks, die onoverwinnelijk zijn, zij zijn sneller dan de onze, sterker gepantserd, dan de onze, zij hebben betere kanonnen dan de onze, en zij hebben heelemaal geen benzine noodig. In den strijd hebben wij ze neergeschoten en dat is beslissend. (Bijval). En de machines, die thans bij ons rijden, of schieten of vliegen, zijn niet de machines, waarmede wij het vol gend jaar rijden, of schieten of vliegen zullen. lk spreek dat eerst heden uit, omdat ik heden zeggen mag, dat deze tegen stander reeds gebroken is en nooit weer zal opstaan. (Minuten durende daverende bijval). Hier heeft zich tegen Europa een macht geconcen treerd, waarvan helaas de meesten geen idee hadden en waarvan velen vandaag nog geen idee hebben. Dit zou een tweede stormloop van Dzjengis Khan geworden zijn. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Heden: v. 7.12 a. nam. tot 7.46 u. v.m. Morgen: v. 7.10 u. nam. tot 7.48 a. v.m. Maan: 4 Oct op 7.02 u. nam., 5 Oct. onder 7.40 u. v.m. op 7.25 u. nam. 6 Oct, onder 8.44 uur v.m. op 7.50 u. nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 16 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116?64; zg. Stadspatiënten No. 49 Gemeld wordt Op den avond van 3 October is de stad Rotterdam het doelwit geweest van een bomaanval door de Engelsche lucht macht, welke een groot aantal slacht offers onder de burgerbevolking heeft gemaakt. Bij helder zicht vlogen de En gelsche machines stelselmatig steeds weer op militair onbelangrijke woonwijken af, die met brisant- en brandbommen be stookt werden. Ziekenhuizen, kerken en musea oefenden daarbij hun gebruikelijke bijzondere aantrekkingskracht op de Britsche piloten uit. De kerk van de Noorsche gemeente werd door brandbom men getroffen en verwoest. De pastorie van de St. Ignatiuskerk werd door een voltreffer in puin gelegd. Op de St. Wil- librorduskerk werden bommen geworpen, welke in de omgeving van het godshuis groote verwoestingen aanrichtten en dooden en gewonden maakten onder de burgerbevolking. Zeer zwaar werd de St. Elisabethskerk geteisterd. Het middenschip van deze kerk ligt volkomen in puin. Was de zin- nelooze zucht tot vernietiging van de Engelsche vliegers op deze wijze gericht op doelen,' bestemd voor het uitoefenen van den godsdienst, ver afgelegen van alle militaire doelen, ook ditmaal schrok ken zij er niet voor terug om met voor bedachten rade inrichtingen van het Roode Kruis te bombardeeren, die als zoodanig duidelijk gekenmerkt waren, zoo b.v. een ziekenhuis aan den Bergweg en een voor anker liggend hospitaalschip. Een tehuis voor ouden van dagen werd door voltreffers in puin gelegd; alle be woners vonden daarbij den dood. Het wereldberoemde Museum Boymans werd door brand- en brisantbommen getroffen. Een vleugel van het museum geraakte in brand. Door het dappere optreden van het bewakend personeel gelukte het het vuur te blusschen en zoo schade van grooteren om vang te voorkomen. Het aantal dooden, dat door dezen brutalen aanslag op leven en eigendom der bevolking van een land, dat door Engeland tot den oorlog is opgehitst en verraden, bedraagt volgens de voor loopige ramingen ongeveer 67, waarbij nog komen ongeveer honderd zwaar- en ongeveer 200 licht gewonden. Ook hier is weer duidelijk het bewijs geleverd, dat het de Engelsche legerlei ding niet zoozeer er om te doen is den vijand militair te treffen, doch dat zij niet Ik heb het derhalve opgegeven nog maals te trachten dien weg te begaan. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat hier slechts een volkomen duidelijke beslissing en wel een beslissing van wereldhistori sche beteekenis voor de eerste honderd jaar, bevochten kan worden. Er steeds naar strevende den omvang van den oor log te beperken, heb ik in 1939 besloten mijn minister naar Moskou te zenden. Het was de bitterste overwinning op mijn ge voel. Ik heb getracht hier tot een over eenstemming te komen. Gij weet zelf het best hoe eerlijk ik deze verplichtingen na gekomen ben. Helaas heeft de andere par tij'zich er van den aanvang af niet aan gehouden. Het gevolg van deze overeen komsten was een verraad, dat allereerst het geheele Noordoosten van Europa li quideerde. Wat het toen voor ons betee- kende, om stilzwijgend te moeten toezien toen het kleine Finsche volk geworgd werd, weet gij allen zelf Wat het tenslotte beteekende, dat de Baltische staten even eens werden overweldigd, kan alleen hij bevatten, die de Duitsche geschiedenis kent en weet, dat er daar geen vierkante kilometer gronds is, dat niet door een stuk Duitschen pioniersarbeid geopend is voor de menschelijke cultuur en bescha ving. Desondanks heb ik over dit alles ge zwegen. Eerst toen ik van week tot week meer gevoelde, dat Rusland thans het oogenblik gekomen zag om tegen ons op te treden, toen ik geleidelijk de Bewijzen kreeg, dat aan onze grens vliegveld na .vliegveld ontstond, dat de eene divisie na de andere uit het heele reusachtige Sov jetrijk hierheen geconcentreerd werd, toen was ik dan ook verplicht van mijn kant bezorgdheid te gevoelen. Want er bestaat in de geschiedenis geen veront schuldiging voor een vergissing. Ik voel mij nu eenmaal, staande aan het hoofd van het Duitsche Rijk, verantwoordelijk voor het Duitsche volk, voor zijn bestaan, voor zijn heden en voor zoover mogelijk voor zijn toekomst. Ik.was derhalve gedwongen langzaam ook mijnerzijds afweermaatre- gelen in te leiden. Zij waren van zuiver defensieven aard, maar toch bleek reeds in Augustus en September 1940 een ding: een botsing in het Westen met Engeland, die vooral het geheele Duitsche- luchtwa pen zou hebben gebonden, was niet meer mogelijk, want in mijn rug stond een staat, die zich reeds gereed maakte, om op een dergelijk oogenblik tegen cns op te treden. Hoever echter deze voorberei dingen getroffen waren, hebben wij eerst thans in vollen omvang leeren kennen. Ik wilde toen nog eenmaal het geheele pro bleem ophelderen en heb derhalve toen Molotof uitgenoodigd naar Berlijn te ko men. en. Ik kon mij erop beroepen, dat een der gelijke garantie haar voorwaarden vond in het verlangen van dengene voor wie de garantie zou worden gegeven. De vierde vraag had betrekking op de Dardanelles Rusland eischte steunpunten aan de Dar danelles Wanneer Molotof dat thans tracht te ontkennen, valt dat niet verder te verwonderen. Hij heeft deze eischen gesteld en ik heb ze afgewezen. Ik heb nu Rusland zorgvuldig waarge nomen. De toestand was reeds in Mei zoo ver gekomen, dat er geen twijfel meer kon bestaan, of Rusland had het voornemen ons bij de eerste gelegenheid te overval len. Ik moest toen zwijgen. Het is mij dub bel moeilijk geworden, niet zoo moeilijk wellicht tegenover het vaderland, want tenslotte moet dit begrijpen, dat er oogen- blikken zijn, waarop men niet kan spre ken, wanneer men niet de geheele natie in gevaar wil brengen. Veel moeilijker viel mij het zwijgen tegenover mijn soldaten, die nu, de eene divisie naast de andere, aan de Oostgrens van het Rijk stonden en niet wisten, wat er eigenlijk gebeurde. En juist om hunnentwil mocht ik niet spreken, want wanneer ik ook maar een woord had verloren, dan zou dit welis waar niet in het minst wijziging hebben gebracht in het besluit van Stalin, maar de verrassingsrnogelijkheid die mij als laatste wapen resteerde, zou dan zijn weg gevallen. (bijval). Ik heb derhalve ook nog gezwegen op het oogenblik, toen ik definitief besloot thans zelf den eersten stap t» doen. Het Was, dat mag ik hier thans uitspreken, het zwaarste besluit van mijn geheele leven tot nu toe, want een dergelijke stap opent een poort, waarachter slechts geheimen verborgen zijn. er voor terugschrikt om door uitgespro ken terreurpogingen van dezen aard on rust te zaaien onder de bevolking van de bezette gebieden, in de ijdele hoop hit.- door aan de bezettende macht moeilijk heden te kunnen bereiden. De gevolmachtigde van den Rijkscom- missaris voor de stad Rotterdam, 6rasident dr. Völckers, bezichtigde reeds hedenmor gen de aangerichte vernielingen en be tuigde namens den Rijkscommissaris aan de getroffen gezinnen en aan het bestuur van het verwoeste tehuis voor ouden van dagen zijn deelneming. Tevens werden alle maatregelen genomen om door cn- middellijke beschikbaarstelling van geld middelen den eersten nood te lenigen en hulp te verleenen. De opruimingswerk zaamheden zijn reeds in vollen gang. Luchtaanvallen elders De Engelsche luchtaanvallen elders op ons land, hadden in den afge- loopen nacht overigens niet veel om het lijf. Hier en daar werden brisant- en brandbommen neergeworpen, die onbedui dende schade teweeg brëchten. In een stad in het Westen des lands brak brand in een fabriek uit, die door het perso neel snel gebluscht kon worden. Andermaal is Rotterdam en zijn de Rotterdammers zwaar getroffen en ditmaal bijzonder ernstig. Het groote aantal doo den en gewonden, om nog te zwijgen van de vernieling of zware beschadiging van kerken, ziekenhuizen, museum enz., zal ongetwijfeld allen met diepe deernis ver vullen en met innig medegevoel met de nabestaanden van de slachtoffers. Het zijn afschuwelijke oogenblikken geweest voor de bevolking van Rotterdam, toen deze terreur boven hun hoofden woedde en de Engelsche vliegtuigen hun spring- en brandbommen in grooten getale over de stad uitzaaiden, ver van militaire doelen de eigendommen van de burgerij en helaas ook zoovele inwoners op vreeselijke wijze treffend. Wie van deze gebeurtenissen kennis neemt, •voelt verontwaardigd pro test bij zich opkomen tegen deze wijze van oorlogvoeren, waardoor dood en verderf wordt gebracht over de onschuldige be volking van bezet gebied. De Führer maakte duidelijk, dat daar- mede nooit gestreefd werd naar een oor- i log. Eén ding echter was zeker, zoo ver- klaarde hij, n.l., dat wij onder geen be- ding afstand wilden doen van het herstel der Duitsche vrijheid en daarmede van j één der voorwaarden voor de Duitsche wederopkomst. Vanuit dit gezichtspunt 1 heb ik de wereld zeer vele voorstellen .gedaan. Hoevele vredesaanbiedingen ik j deze wereld ook deed, ontwapeningsvoor- stellen, voorstellen tot een vreedzaam tot stand brengen van verstandige, economi- j sche nieuwe regelingen, alles is afgewe- zen. Desondanks is het ons geleidelijk ge lukt in jarenlangen vreedzamen arbeid niet alleen den binnenlandsche grooten hervormingsarbeid ten uitvoer te leggen, maar ook feen aanvang te maken met de vereeniging van de Duitsche natie, het Groot-Duitsche Rijk te scheppen, millioe- nen Duitsche volksgenooten daarmede weer naar hun eigenlijke vaderland terug te brengen en het gewicht van hun aan tal daarmede ook het Duitsche volk weer als machtspolitiek gewicht ter be- schikking te stellen. In dien tijd gelukte het mij een aantal bondgenooten te ver- werven, met aan het hoofd Italië, met Wiens staatsman mij een persoonlijke, nauwe en innige vriendschap verbindt (levendige bijval). Ook met Japan wer den onze betrekkingen steeds beter. In Europa hadden wij bovendien een reeks volken en staten, die jegens ons een steeds gelijkblijvende sympathie en vriendschap gevoelden, vooral Hongarije en eenige Noordsche staten. Bij deze volken zijn andere gekomen, helaas niet het volk, waarnaar ik in mijn leven het meeste heb gestreefd, het Britsche. Niet, dat het Engelsche volk daarvoor in zijn geheel de verantwoording draagt. Het zijn enkele menschen. die met hun vast gevreten haat iedere poging van dien aard tot overeenstemming hebben gesa boteerd, gesteund door dien internatio nalen wereldvijand, dien wij allen ken nen, het internationale Jodendom. Zoo kwam dan, precies als 1 in 1914, de dag, waarop de harde beslissing moest worden genomen. Ik ben ook daar voor nu weliswaar niet teruggeschrokken. Want van één ding was ik mij bewust: wanneer door mijn maatregelen en mijn tegemoetkomendheid deze Engelsche vriendschap niet kon worden verworven, dan kon zij nooit verworven worden, dan bleef niets anders over dan de strijd. Maar dan ben ik het lot ook dankbaar, dat deze strijd door mij kan worden ge- leid (langdurige bijval). Ik ben er der halve ook van overtuigd, dat met al deze jannen werkelijk geen overeenstemming te verkrijgen is. In de maanden, waarin ik er naar streefde een overeenstemming tot stand brengen, heeft Churchill steeds maar ding geroepen: Ik wil geen oorlog "ebben." Hij heeft hem nu. En al zijn hiede-opruiers, die zeiden, dat het een toorl°« 20U Z‘in’ Zullen tha,ls «nicht intusschen over dezen ..charman- Wan„°°r ox’ recdi> anders denken En dcJlneer ,zii n°K n>et mochten weten dat StaOr10^ voor ingeland geen char- tSd n<JBak ,wordt- zullen z« bet metter- Deze’nTV^11, 200 waar als ik hier sta Poten naaj vorePrVier\Z^n CTin «slaajd toet alleen in de ^?^hulven. de °P™ters n ac oude- maar ook de op- VERSPREIDE BERICHTEN Naar de Engelsche berichtendienst uit Canberra meldt, heeft de Australi sche regeering-Fadden als gevolg van het aannemen van een motie van wan trouwen van de Labour-partij door het Huis van Afgevaardigden besloten af te treden. Met de reorganisatie van het ka binet zal de Labourleider, John Curtin, worden belast. De standrechtbank te Praag en te Brünn hebben enkele personen ter dood veroordeeld wegens voorbereiding tot hoogverraad, economische sabotage en ongeoorloofd bezit van wapenen. Onder de gevonnisten bevindt zich een voor malig kolonel van het Tsjechische leger. De vonnissen zijn reeds voltrokken. De standrechtbank te Szeeeriin (Hongarije) heeft den communist Ernst Kiss ter dood veroordeeld die een groep saboteurs had georganiseerd. g P zakên^te Rnln‘Ste a® va? buitenlandschc maakt ri»? a" A‘r<lS heeft bekcild ge maakt, dat de ex-sjah van Iran in den loop van deze maand komen om zich hier tigen. Hij stelde mij de u bekende vier voor waarden: ten eerste, Duitschland moet toestemmen in een liquidatie van Finland door Rusland. Ik kon niet anders dan deze toestemming weigeren. De tweede vraag was, of de Duitsche garantie Roemenie ook tegen Rusland zou beschermen. Ik moest ook hier mijn eenmaal gegeven woord handhaven. Ik heb er van dat ik dat heb gedaan (bijval). Want ik heb ook in Roemenië een man van eer gevonden in generaal Antonescu, die in dertijd blindelings zijn woord gestand is gebleven. De derde vraag had betrekking op Boelgarije. Molotof eischte, dat Rus sische garnizoenen in Boelgarije zouden, worden gelegd om een Russische garantie ten uivoer te leggen. Wat dat beteekent, wisten wij van Estland, Letland en Litau- ruiers in de nieuwe wereld. Dat was nog in den tijd, toen Engeland nog niet overal ter wereld om hulp bedelde, maar nog aan ieder grootmoedig zijn hulp beloofde. Ik heb toentertijd juist tegenover Polen voor stellen gedaan, waarvan ik thans, nu de gebeurtenissen, tegen onzen wil in, een anderen loop hebben genomen, waarlijk zeggen moet: „Dat was toch de Almach tige Voorzienigheid, die toentertijd ver hinderd heeft, dat dit aanbod van mij werd aangenomen”, (krachtige bijval). Sindsdien nu, wordt een strijd geleverd tusschen de waarheid en de leugen, en zooals steeds, zal deze strijd tenslotte ze gevierend eindigen voor de waarheid, m.a.w. wil dat zeggen, wat de Britsche propaganda, wat het internationale we- reldjodendom en zijn democratische hand langers ook bijeen mogen liegen, aan de historische feiten zullen zij niets veran deren en het historisch feit is/ dat thans sedert twee jaren Duitschland den eenen tegenstander na den anderen ter aarde heeft geworpen, (stormachtige bijval). Ik heb terstond na de eerste botsing weer mijn hand toegestoken. Zij is terstond af gewezen en sindsdien hebben wij immers beleefd, dat ieder vredesaanbod van mij terstond werd uitgebuit door den oorlogs- opruier Churchill en zijn aanhang, om te verklaren, dat het een bewijs van onze zwakheid was. maar wij staan ten Oosten van Smo lensk, wij staan voor Leningrad en wij staan aan de Zwarte Zee. Wij staan voor de Krim en het zijn niet de Russen, die aan den Rijn staan. (Hilariteit). Wan neer derhalve tot dusverre de Russen voortdurend overwinningen hebben be haald, hebben zij hun overwinningen in ieder geval niet uitgebuit, maar zijn zij na iedere overwinning honderd tot twee honderd kilometer teruggetrokken, waar schijnlijk om ons, de diepte van het ge bied binnen te lokken. (Hilariteit). Formaties van het Duitsche luchtwa pen hebben met goede uitwerking trans portmiddelen en industriebedrijven van de Sovjets in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front gebombardeerd. Ver scheidene transporttreinen werden door bomtreffers vernietigd en talrijke spoor lijnen in het gebied van Charkow onbe gaanbaar gemaakt. In een reeds ver scheidene malen geteisterde wapenfabriek werden eveneens groote verwoestingen aangericht. Gisteren zijn bovendien de spoorweg- installaties van Moskou gebombardeerd. Alle belangrijke spoorlijnen der Sovjet- Unie loopen straalgewijze naar deze stad. Meer dan 15 spoorlijnen zijn vele malen verbroken, 7 treinen vernield, 33 treinen in brand gestoken, 76 treinen zwaar ge troffen en 16 stations gebombardeerd. De Duitsche artillerie heeft Donderdag de beschieting van Leningrad voortgezet, waardoor opnieuw aanzienlijke schade werd veroorzaakt. Buitendien werden schepen in de’haven van Kronstadt en Oranienbaum'doeltreffend onder vuur genomen. Hierbij kreeg een koopvaarder van 2 a 3000 b.r.t. verscheidene zware treffers. Ik heb geen woorden om hun recht te doen wedervaren. Wat zij aan moed en dapperheid voortdurend volbrengen aan onmetelijke inspanning, kan men zich niet voorstellen. Zij zijn allen gelijk. Boven alles echter staat met zijn pres tatie nog de Duitsche infanterist, de Duitsche musketier. Wij hebben daar di visies, die sedert het voorjaar ruim 2500 tot 3000 kilometer te voet hebben afge legd. Wanneer men van bliksemootlog spreekt, verdienen deze soldaten het, dat men hun prestaties bliksemsnel noemt. Er bestaan nog slechts een paar histori sche bliksemsnelle terugtochten, die hun actie in snelheid hebben overtroffen. Het betrof hier echter niet zoo groote afstan den, omdat men zich van den aanvang af steeds iets dichter bij de kust hield. Ik wil daarbij niet den tegenstander smaden, ik wil alleen den Duitschen soldaat de rechtvaardigheid ten deel laten vallen, die hij verdient. Hij heeft onovertrefbare prestaties geleverd. Op 22 Juni des ochtends begon deze grootste strijd der wereldgeschiedenis. Sindsdien zijn iets meer dan 3i maand verstreken en ik mag hier allereerst een ding constateerenAlles is sedertdien systematisch verloopen. (Stormachtige bijval). De leiding heeft zich in al dien tijd geen seconde de wet der actie laten ontnemen. (Wederom stormachtige bij val). Integendeel is tot op den dag van heden iedere actie precies zoo systema tisch verloopen als eens in het Oosten tegen de Polen, toen tegen Noorwegen en eindelijk tegen het Westen en op den Balkan. Slechts één ding moet ik hier consta teerenWij hebben ons niet vergist in de juistheid der plannen, wij hebben ons ook niet vergist in de unieke historische dapperheid der Duitsche soldaten, wij hebben ons ook niet vergist in de kwa liteit van onze wapenen. Wij hebben ons niet vergist in het vlotte functioneeren yan onze geheele organisatie van het front over de reusachtige daarachter liggende ruimten en ook hebben wij ons niet vergist in het Duitsche vaderland. Wel hebben wij ons in iets vergist: Wij hadden er geen idee van, hoe reusachtig de voorbereidingen van dezen tegenstan der tegen Duitschland en Europa waren en hoe ontzaglijk groot het gevaar was, hoe wij ditmaal op een haar na ontkomen zijn, niet alleen aan de vernietiging van Duitschland, maar van Europa. (Storm achtige instemming). Dat dit gevaar werd afgewend hebben wij in de eerste plaats te danken aan de dapperheid, <fe volharding, de offervaar digheid van onze Duitsche soldaten en ook aan de opofferingen van alten, die met ons zijn opgerukt. Want voor den eersten keer is ditmaal iets als een Europeesch ontwaken door dit continent heen gegaan. In het Noorden strijdt Fin land, een waar heidenvolk. (Levendige bijval). In het Zuiden strijdt Roemenië (bijval), het heeft zich van een der zwaarste staatscrises, welke een volk en een land kunnen overkomen m verba zingwekkende snelheid hersteld, onder een even dapperen als besluitvaardigen man en daarmede omvatten wij ook reeds de geheele uitgestrektheid van dit oor- logstooneel, van de IJszee tot aan de Zwarte Zee en in deze gebieden strijden nu onze Duitsche soldaten en met hen de Finnen, Italianen (bijval), de Hon garen (bijval), de Roemenen, Slowaken (bijval) komen de Kroaten (bijval) en Spanjaarden, zij allen rukken thans op naar den slag. (Bijval). Belgen, landers, Denen, Noren, ja zelfs schen hebben zich geschaard in groote front. (Stormachtige bijval). Vaak kon niet gesproken worden een voudig, omdat wij den tegenstander niet voorbarig in kennis mogen stellen van situaties, welke hem zelf door zijn mise rabelen berichtendienst vaak 'eerst dagen, ja dikwijls weken later bewust worden. Het Duitsche weermachtbericht is een verslag der waarheid. Volgens de Engelsche lezing hebben wij in het Oosten sedert drie maanden de eene nederlaag na de andere geleden. Overigens zijn omtrent de grootheid van dezen strijd eenige cijfers welspre kend. Het aantal gevangenen is thans gestegen tot rond 2$ millioen Russen. Het aantal buitgemaakte of vernietigde, maar bij ons aanwezige stukken geschut bedra'agt reeds thans 22.000. Het aantal vernielde of buitgemaakte, dus in onze handen zijnde tanks bedraagt reeds thans ruim 18.000, het aantal vernietigde, verwoeste en neergeschoten vliegtuigen ruim 14.500 En daarachter ligt nu een gebied, dat tweemaal zoo groot is als het Duitsche Rijk was, toen ik in 1933 de leiding kreeg, of viermaal zoo groot als Enge land. Voortgaande zeide de Führer Wat het bolsjewisme van menschen kan maken hebben wij thans gezien Een tegenstan der, die strijdt tegelijkertijd uit dierlijke bloeddorst aan den eenen kant en lafheid en angst voor zijn commissarissen aan den anderen kant. Het paradijs der ar beiders en der boeren, dat ik steeds ge schilderd heb, dat zullen na het einde van dezen oorlog, millioenen soldaten bevestigen, juist zooals ik het heb ge schetst. Zij hebben gemarcheerd op de straten van dit „paradijs”. Een enkele wapenfabriek ten koste van den levens standaard dezer menschen. Een wapen fabriek tegen Europa. En tegen dezen wreeden, bestialen tegenstander met deze geweldige bewapening hebben onze sol daten deze overwinningen bevochten. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op on dervermelde data en plaatsen gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienst neming. Ieder, die aan de volgende voor waarden voldoet, kan zich naar de dichtstbijgelegen keuringsplaats begeven eij zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen; a. niet jonger zijn dan 17 en niet ouder zijn dan 23 jaar; b. ongehuwd zijn; c. gezond zijn. Meldt u ter keuring aan Dinsdag 7 October te Leeuwarden, St Anflioniusstraat 4; te Alkmaar, Doelen straat 15; te Rotterdam, Oranjeboom- straat 109. Woensdag 8 October te Groningen, Vioolenstraat 40; te Amsterdam, lepenweg 13; te Rotterdam, Oranjeboomstraat 109. Donderdag 9 October te Assen, Java- straat 7; te Amsterdam, lepenweg 13; te Breda, Leuvenaarstraat 97. Vrijdag 10 October te Zwolle, Blijmarkt 25; te den Haag, Huygenspark 23; te Bre da, Leuvenaarstraat 97. Dinsdag 14 October te Almelo, Oude Kloosterweg 1; te den Haag, Huygenspark 23; te Eindhoven, Kruisstraat 53. Woensdag 15 October te Apeldoorn, Gen. v. d. Heydelaan 64; te Utrecht: Ra- diumstraat 12; te Eindhoven, Kruisstr. 53. Donderdag 16 October te Nijmegen, Ridderstraat 4; te Gouda. Nieuwe Haven 312; te Arnhem, Menthenstraat 12. Aanmelder! tusschen 9 en 3 uur. Ieder, die wordt goedgekeurd en overi gens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende 5J maand in den Neder landschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5J maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen: a. op leiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbe middeling in Nederland.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1