to het verkeer van LIKEUREN Reorganisatie langs den weg in Nederland Eén kwaliteit; de beste haagsche NEDERLANDSCHE OMROEP VOOR DE JEUGD BIOSCOPEN COURANT pag. 2 Scheveningsche klanken INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier Zaterdag 4 Oct. 5941 le bl. De arbeid ZONDAG^ OCTOBER 14.15UUR H’SUAA 2 eek’STE UITVOERING IN NEDERLAND On» land staat wat generatorwagens betreft, met Scandinavië, aan de spits van alle Euro peesche landen Uw Juwelier sinds 1927 in 't Westen. Geen generatoren meer voor personen auto's Nog 3000 generatoren in den komenden winter voor vrachtauto’s en autobussen. CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS Het goederenvervoer voor de Winterhulp Predikbeurten LoMduinen. RECLAMES Studio, HET VERSLAG VAN Dr. GÖBBELS CLXVI. Het Zijlstra, van Oude Schoneveld Heerenstraat, (Voorber. H. 6 uur ds. J. Noorderkerk, zaal de dr. COCtZV 8'JSTER SOPRAAN JOHAN LAMMEN SAS ANS STROINK ALT johan van der ploeg t enor HELINE HEMRlCA SOPRAAN MARIA MULLER.» MEZZO SOPRAAN Ook ZILVER tegen hoogen prijs. THOMSONPLEIN 18 TEL. 33332S bijna alle Europeesche landen voor de on aangename taak geplaatst, het verkeer te moeten beperken. Slechts de reorganisa tie van het verkeer tot een verkeer, ge baseerd op het gebruik van binnenland- sche vaste brandstoffen, en de goede sa menwerking van alle deelnemers aan het verkeer, kunnen ertoe bijdragen, dat het verkeer, ondanks de noodzakelijke beper kingen, zonder wrijving plaats vindt ASTA vertoont deze week „Stukas”, een film, die het harde, gevaanvolle leven van de Stuka-vliegers. de „zwarte huzaren” der lucht, in beeld brengt. Een groep van deze mannen, onder aanvoering van een zeer geliefd commandant, wordt ingezet bij den strijd in België en Frankrijk. D« toeschouwer vergezelt hen op talrijke ge vaarlijke vluchten en ziet, hoe zij zich als havikken, in een razende duikvlucht. gaaltje”. Prijzen afhalen aan het Bureau op Woensdagmiddag. brandstoffen voorzien worden. Turf en bruinkool als brandstof. Droge turf is voor de geheele winter genoeg voorradig. Om anthraciet in goe den drogen toestand te kunnen leveren, worden thans ongeveer 50 drogerijen ge bouwd. zoodat vanaf midden October over vochtigheid van anthraciet niet meer kan worden geklaagd. Terwijl turf en anthra ciet gedistribueerd worden en slechts op bons verkrijgbaar zijn, kan men hout voor- loopig nog vrij van distributie koopen. Het is echter verboden, hout voor turfgasgeneratoren te ge bruiken. Indien het gelukt, bruinkool uit Duitschland te verkrijgen, zal de in dustrie ook tot het bouwen van bruinkool- COLETTE BEGENADIGD Colette, de ter dood veroordeelde dader van den aanslag op Laval en Déat, heeft gisteren van maarschalk Pétain gratie ge- kregen. In het officieele communiqué over de gratieverleening wordt o.a. gezegd: Maar- schalk Pétain heeft, gebruikmakend van -zijn <echt van gratie en met het oog op den wensch, dien beide slachtoffers heb- t ben geuit, namelijk den dader wegens zijn jeugd niet te executeeren, het tegen Co- jï lette uitgesproken doodvonnis gewijzigd in levenslangen dwangarbeid Het staats hoofd heeft dit besluit overigens eerst ge nomen na een nauwgezet onderzoek van de stukken. Dit milde gebaar, zoo besluit het communiqué, moet op zijn juiste waar de worden geschat. Het zal niet worden herhaald. op de bevolen doelen storten en deze ver nietigen. Deze opnamen zijn zeer knap gemaakt en suggestief door haar realiteit. De tragiek ontbreekt ook niet, want het aii leed om de niet wederkeerende kamera- a“ den wordt diep gevoeld in deze gemeen- Woensdagmiddag. vvürc namen op— DAPHNE T EKST JOSEPH GREGOR- MUZIEK „Poppendijntje”. Dat trof je zeg. Is het een prettige dag geweest? Hoe heet het? Ja, daar zal je je nog wel eens mee ver gissen. Ja, nu nog één jaar. Vele groetjes terug. „Tompoes”. Hoe heet het spel? Heb je er al mee gespeeld. „Meikevertje”. Wat was het? Ja, het was was heerlijk weer. Dat ijsje vond hij natuurlijk heerlijk. Wat zal hij gesmuld hebben. Vele groetjes terug. „Astrid”. Dat mag hoor. Had je je een jaar vergist? Doen jullie nu weer trouw mee? „Jozefientje”. Ja, deze schuil namen kunnen jullie houden. Dat is pret tig hè? „Vergeetmijnietje” Dat is niets prettig. Hoe is het er nu' mee? Dat was zeker wel een prettige dag? „Boerin netje”. Met mij gaat het best alleen een beetje verkouden. Al weet je de raadsels niet dan mag je toch een briefje schrij ven. Dat geeft niet hoor. „Hamster- bloempje”. Heb je zoo veel huiswerk? Heb je veel pleizier gehad? Vele groeten terug „Huismoedertje” Dat was een ver rassing. Wat heb je gekozen? Vele groet jes terug. „Tropenfee". Dat raadsel was goed. Jammer dat de courant weg was hè? De groeten van Bep. „Fox”. Al weet je de raadsels niet dan mag je toch een briefje schrijven. Jammer dat je twee van de drie raadsels fout had. „Duizend schoon”. In ieder briefje moet je je naam voluit en leeftijd schrijven. Zal je het niet vergeten? „Pau-Li”. Is je wensch uitge komen? Ja, het is heerlijk. Vele groetjes terug „Langhaar”. Heb je er al in ge lezen? Was het mooi? Had je haar nog nooit gezien. „Jan de Lapper”. Neen, dat duurt niet meer zoo heel lang. Heb je er al veel? Vele groetjes terug. „Muisje". Ja, dat was ook wel goed, maar het was toch niet de oplossing. Dat was toch niet zoo heel moeilijk. Heb je het gezien? „Bood- schappertje”. Hartelijk welkom in ona raadselclubje. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. 1. Meeuw, Eeuw. 2. Sneeuw, Bal, 3. Een schoen. Prijzen vielen ten deel aan„Hamster- ’t Is van ’t jaer sjeurigies ovveloape met de braemzookerijIn gien jaere ebbe de duièngronde zoa wéinig braem oppe- leverd als non van dut jaer. Da’s ’n erge teugevaller eweest^ voor onderde Scheve- lingers, die gewend wazze-n-om in de braemtèid soms dag an dag njet emmers en kanne vol braem thuiès te komme. Ver- lede jaer ebbe ze nog aèrdig wat braem kenne. plukke, maar van 't jaer is ’t met 4e braemvisscherij zoawat èilemael mis uièt-eloape. -r- Gedèiltelik ken dat op rekening esteld worevan ’t èigenaerdige verloap van 't Weer. Deur ’t langdurig koue vóórjaer benne-n-al de gewasse met aare iaere ver- geleke, zoawat ’n maend ten Irchtere-n- eraekt. En toe-e we midde-n-in de zeumer enkelde weke lang moai warm weer aane, toe viel der gien droppel waeter. De over vloedige regen, die veul laeter viel, aa nog wel wat goed kenne maeke, maar deur de kouere nachte èit ’t braemgewas toch iet meir tot voldoende wasdom kenne komme. An de aare kant benne de terrèine, waer braem eplukt mag worde, van jaer tot jaer meir en meir innekrompe-n-ewor- de. Zoa benne de zèiduiène, waer altèid veul braem stong, teugewoordig van alle verkeir ovveslote. En non ken je wel zeg ge datte de duièngronde, die „Biertap” en „Kijfhoek” enoemd worde, toch nog ge- legen-èid genog bieje-n-om 'n kannetje braem mi-mekaar te prakkezeere, maar vergeet dan iet, dat je daer oak al ’n toe- gangskaert voor vertoane mot. Allemael van die dinge, die moeielik-eedes oplevere en dan nog cente koste derbij. En as er wéinig braem te plukke valt, dan is ’t gien wonder, dat de lief-ebberij zoa’n beetje verdwèint. schap van dappere, onverschrokken ke rels, die op andere momenten zich weer dwaas aanstellen en om alles kunnen lachen. Al met al is een film ontstaan, waar naar men zeer geboeid kijkt, zich volko men bewust van de hardheid van dezen oorlog, waarin de vliegers een zoo voor naam aandeel hebben en waarin het ver loop van een operatie dikwijls afhangt van hun besliste optreden. In het voorprogramma wordt het Hol- landsche en het U.F.A.-nieuws vertoond. H. A. Winckel. CINEAC. Het uitgebreide binnenlandsche nieuws brengt o.a. een reportage van de sportfeesten te Amsterdam, terwijl de buitenlandsche actualiteiten grootendeels gewijd zijn aan den strijd in het Oosten. Verder bevat het programma een interes sante documentaire film, getiteld: „Wij bouwen een schip”, en een kleurenfilm: „Kantklossen in Wijdenes. City brengt voor deze week als hoofdnum mer ..De eeuwige Jood”. Reeds hebben wij dit filmwerk, dat ontstond naar de idee van dr. E. Taubert, beschreven. In tegenwoor digheid van Duitsche en Hollandsche gas ten vond gisteravond de première van deze rolprent plaats. Uit het gevarieerde voorprogramma noemen wij, behalve de journaals, een interessante film over de St. Bavo, een reportage over de Nederland- sche Spoorwegen van Jan de Koping en een film over het werk van de B. D. M. meisjes. PASSAGE. In dit theater gaat deze week de première van de film „Pantserkruiser Sebastopol”, met Camilla Horn. Theodor Loos en Fritz Kampers. Een Russische kruiser ligt in een oorlogshaven. De gou verneur der stad met zijn familie en ge volg is de gast van de officieren van den kruiser. De revolutie breekt uit, de bols jewisten richten een verschrikkelijk bloedbad aan. De gouverneur, zijn doch ter en haar verloofde, graaf Orloff, ont snappen echter. ,De stad is geheel zonder orde eb regelmaat en aan de willekeur overgegeven. Dan organiseert zich echter de contra-revolutie. Aan het hoofd staat graaf Orloff. Een geweldige strijd be- List en slimheid winnen het echter van de overmacht der bolsjewisten, zoodat honderden vluchtelingen bevrijd worden en de kruiser Sebastopol met deze men- VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT In de persconferentie van gisteren heeft president Roosevelt meegedeeld, dat hij pas na de bespreking, die hij Dinsdag a.s. zal hebben met de fractie leiders van beide partijen van den Senaat een beslissing zal nemen over den aard en omvang der herziening van de neu- traliteitswet. Roosevelt gaf te kennen, dat hij de bewapening van koopvaardij schepen wenscht, voegde er echter aan toe, dat hij het nog niet eens was over een wijziging der proclamatie inzake de gevaarlijke zónes. Voorts deelde de president mede, dat hij Harriman opdracht beeft gegeven, in Moskou de kwestie der vrijheid van gods dienst in de Sovjet-Unie aan te snijden. Hij had nog geen verslag van Harriman over het resultaat van zijn stappen ont vangen. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, stations zuhen van een goeden voorraad dat president Roosevelt zich vandaag 1 voor persoonlijke aangelegenheden in New York zal ophouden. Roosevelt heeft gisteren nog een radio- rede gehouden ter gelegenheid van de Opening der inzamelingsactie ter onder steuning van nöoddruftigen. Hij deed een beroep op het Amerikaansche volk dit jaar meer te geven dan in vroegere jaren. Het Is wel waar, dat thans meer Amerikanen aan het werk zijn en dat het nationale inkomen gestegen is, doch het is ook waar, dat er altijd nog millioe- nen Amerikanen zijn, die ondervoed en onvoldoende gekleed zijn en in slechte woningen moeten leven. In talrijke Ame rikaansche gezinnen laat de gezondheids toestand veel te wenschen over. Stichtingskerk Bloemen- r__ en 2 uur ds. Boswijk. schen een betere toekomst tegemoet kan J- Uf A TT„ r:iJ.*_ Wiersinga, 5 uur ds. K. Schouten, van Wateringen. Leijenburg 9 u. en 10.45 u- ds. J. Smelik, 3.30 u. ds. W. A, Wiersinga, 5.30 u. ds. W. C. v. d. Brink, van ’s-Gra- venzande Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur ds. J. W. van Nieuwen huizen, van Nijmegen. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, 10.05 uur ds. Honders, 5.05 uur ds. ten Kate. Kie- vitkerk, 10.05 uur ds. ten Kate. Ned. Pro testantenbond, 10.40 uur mej. ds. J. W. Herfst.- Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. J. D. v. d. Veen en 6 uur ds. J. v. d. Wiel (doopsbediening). Geb. Chr. Belangen. Oranjelaan 26, 10 uur ds. Jac. Poort van den Haag. Geb. „Arcadia”, Laan Hof- rust 1, 10.15 uur de heer Voorburg. Voorburg. Oude kerk, 10 uur ds. J. Roodenburg Avondmaal en Doopsbed.), Schoneveld (jeugddienst). Bilderdijklaan, 11 uur ds. A. Hoekert (Voorber H. Avondmaal). Kinderkerk, Vreugd en Rust, 10 uur de heer A. v. d. Rest. Effathakapel 3 uur de heer van den Heuvel (voor doofstommen). Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 uur prof. dr. D. Nauta. van Amsterdam. Noorderkerk, 9.30 uur prof. dr. D. Nauta, 5 uur ds. mr. W. S. de T* - - V A AVU. WA1U V11UI.UJU VA, V» UUX Uü. AAM. »T de Vries, 5 uur ds. P. K Keizer. Fran- sche kerk, 10.30 uur ds. H. A. ten Brug- gencate. Vrijz. Godsd. geb. Frarische gem.. 7.30 u. ds. G Westmijse, van Rot terdam. bloempje”; ,Jan de Lapper"; „Nachte- r Haagsche Courant c; Daarbij uitsluitend je geven. 1. Mijn eerste is een groot water. Mijn tweede is een afsluiting. Mijn geheel is een plaats. 2 Hoe heet de bovenste steen van een huis’ 3 Wat heeft geen einde’ Oplossingen en briefjes moeten uiter lijk Woensdagmiddag aan het Bureau Haagsche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware narhen vol uit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden Aan Tante Etty. TANTE ETTY. Kort geleden heeft de Generalbevoll- machtigte für das Kraftfahrwesen, Gene- raalmajoor von Schell, met een opmerke lijke toespraak over de binnenlandsche vaste brandstoffen de Wiener Herbstmesse geopend. Hij wees erop, dat de generator, die een oorlogskind is, in vredestijd zijn beteekenis geheel behouden en nog ver- grooten zal, vooral omdat de tankvloot der wereld voor de verzending van vloei bare brandstoffen nog jlechts in geringe mate beschikbaar zal zijn. Het bedrijfsleven van het land, dat zich bijtijds van de wereldoliepolitiek onafhan kelijk maakt, zal dan een voorsprong hebben. Deze uitspraak, zoowel als de sinds begin October ingetreden beperkin gen van het gebruik van motorbrandstof, gaven Regierungsrat dr. Pini, Bevollmach- tiger für den Nahverkèhr bij het Rijks- commissariaat op de heden gehouden dagelijksche persconferentie aanleiding tot een korten terugblik en een beschou wing op het gebied van het wegverkeer in Holland. Terwijl vóór den lOen Mei 1940 in Hol land slechts ongeveer' een dozijn genera- torwagens als proef in het verkeer ge bruikt werden, werd in den zomer van 1940, toen een beperking van het motor- brandstofcontingent plaats vond, de ver vaardiging van generator wagens op initia tief van de verkeersautoriteiten energiek ter hand genomen, zoodat Holland met uitzondering wellicht van Scandinavië, dat tengevolge van zijn grooten rijkdom aan hout over bijzonder groote brandstoffen voorraden beschikt, wat het gebruik van generator wagens betreft, aan de spits van alle Europeesche landen staat. Op het oogenblik is de helft van alle in het verkeer zijnde vrachtauto’s en auto bussen tot generatorwagen s omgebouwd. 8253 generatorwagens worden in het ver keer gebruikt, en wel7247 vrachtauto’s; 843 autobussen en 163 personenauto’s. Van deze generatoren loopen op hout 1512 vrachtauto’s, 290 autobus sen, 34 personenauto’s; op turf 2507 vrachtauto’s, 294 autobus sen, 56 personenauto’s; op anthraciet 3107 vrachtauto’s, 234 autobussen; 64 personenauto’s; op turfcokes 121 vrachtauto’s, 25 auto bussen, 9 personenauto’s. Door den ombouw van deze 8253 wagens tot generatorwagens werd bereikt, dat per maand ongeveer 3 millioen liter motor brandstof bespaard kon worden. Daar de instandhouding van het goederenvervoer van overwegend belang is, worden in het vervolg voor personenauto's principieel geen generatoren meer verstrekt. Voorts zal er streng de hand aan gehouden wor den, dat slechts zoovele wagens van generatoren voorzien worden, als er brand stof aanwezig is, zoodat iedere bezitter van een generatorwagen erop rekenen kan, dat hij voldoende brandstof voor zijn wagen ontvangt. In dezen winter kunnen nog 3000 generatoren geleverd worden. De mogelijkheid bestaat, dat gedurende dezen winter nog 500 houtgasgeneratoren meer in het verkeer gebracht worden. Het aantal turfgasgeneratoren kan tot het einde van het jaar nog met 1000 en het aantal anthracietgeneratoren met 1300 vermeerderd worden. Er kunnen nog 200 turfgasgeneratoren gebouwd worden. Hieruit volgt dat het aantal generatoren gedurende de zes wintermaanden in Holland nog met 3000 vermeerderd worden kan. Om voor de bezitters van generator wagens het aanschaffen van brandstof mogelijk te maken, is Holland van een aantal bunkerstations voorzien en bestaan er 600 bunkerstations bij de groote pomp stations van de benzinemaatschappijen en de generator-reparatiewerkplaatsen, welke de generatorwagens van hout, turf, anthra ciet en turfcokes voorzien. Iedere bezitter van een generatorwagen zal dezer dagen een lijst van de in Holland bestaande bunkerstations ontvangen. Deze bunker- ’t lenige plekje, waer nog zat braem vandaen te aèle-n-is, dat is „de Sprank”, die deur de Biertap loapt. Maar wee je ge. biente, as je 't durft te lappe-n-om daer braem te gaen plukke! Dat benne de ter rèine van de Duiènwaeterlei-ing. En ieder- ien, die op die grond durft te komme onverschillig of ie al of iet van ’n vrijkaert voorzien is gaet onverbiddelik op. de bon! Dat èit onze Jochem verlede week nog ondervonne. 't Was of 't spul sprak. Me freer was nog gien tien minute-n-op ’t verbooje terrèin van de Waeterlei-ing, of ij aa al ’n bekeuring te pakke. Toe die de koddebeier an zag komme, wou die z’n èi-ge nog weg-ouwe achter ’n boschje, maar z’n volle maen stak bove-n ’t boschje uièt en der ielp gien moedertje-lief an: Jochem ging op de bon! Der is ’n tèid eweest, dat zoawat èil Scheveling meedee an braemzooke. Azze de schuities in Juni en Juli owevaere wazze voor de Groate Aeringvisscherij, dan kon ’t soms 8 of 10 weke dure, eir ’t vlootje voor de eirste réis weer brom was. Van die stille tèid wier gebruk e-maekt om minstens 'n dag of wat in de week om braem te gaen. Voqr verscheie gezinne was dat in die tèid ’n moaie bij verdienste. Maar der wazze-n-oak èil wat gezete burgers, die ’t aa 'n soort sport opvat- tede. Der is ’n tèid eweest, waer ie ge rust van zegge ken, dat er gien enkelde Schevelinger te vinne was, die nog noait om braem eweest aa. Nog maar ’n paer jaer eleeje vroeg ’n bekende Schevelinger uièt Indië an z’n femilie, oe 't met de braempluk stong. „Denk er om”, schreef ie, .dat je van 't jaer iet verzuièmt. om braem te gaen. Want as je dat vergeet, dan ben je gien goeie Schevelinger meir”. Maar onze “Jochem, die non ’t twiede jaer al te pal ekomme-n-is met braem zooke, zegt togge rhe: „Kees, je mag zegge wat je wul, maar ik waeg me der iet meir an!” KEES DE KLINKER. gasgeneratoren overgaan. Terwijl turf en hout gemengd gebruikt kunnen wórden, is men er tot nu toe niet in geslaagd, een generator te bouwen, die met hout en anthraciet of met turf en anthraciet ge stookt worden kan. Dezer dagen werd een organisatie opgericht, welke beoogt het mogelijk te maken, dat de chauffeurs van alle grootere plaatsen met de bediening van generatorwagens vertrouwd gemaakt worden. Daar er rekening mede gehouden moet worden, dat de voorradige brandstof aller eerst ter beschikking van de Duitsche weermacht moet blijven, is het noodzake lijk, dat het bedrijfsleven zich ook verder aan de veranderde omstandigheden aan past. 3000 generatorwagens kun nen omgebouwd en in de komen de maanden in het verkeer ge bracht worden. De bezitters van autobussen en vrachtauto’s worden daar om uitgenoodigd. hun wagens zoo spoedig mogelijk van generatoren te voorzien en de noodige aanvragen aan de betreffende rijksverkeersinspecteurs in te zenden. Nie mand kan erop rekenen, dat hij brandstof in dezelfde hoeveelheid als tot dusver ont vangt, en het is in het belang van de ver voerders zelf, om de ombouw van hun wagens zooveel mogelijk te bespoedigen om de capaciteit van hun bedrijf op peil te houden. Daarbij komt, dat een vorde ring van auto’s ten behoeve van de D. weermacht allereerst de benzineauto’s zal treffen, zoodat de vervoerder, die in het bezit van een generatorwagen is, erop rekenen kan zijn wagen het langst te mogen behouden. Monopolie voor autobevrachtings* dienst Behalve door den ombouw van genera torwagens wordt de mogelijkheid tot be sparing van vloeibare brandstof en bet vermijden van verkeersstremmingen be- reiKt door het uitbreiden van den Auto- bevrachtingsdienst (A.B.D.), dien Neder land, zooals men weet, reeds 9 maanden geleden als eerste in Europa opgericht heeft en die intusschen andere landen tot voorbeeld dient. Terwijl tot nu toe slechts de vervoer ders voor derden (beroepsgoederen vervoerders) onder den A.B.D. vielen en ook hiervan nog verschillende uit gezonderd waren, wordt dezer dagen een nieuwe verordening uitgevaar digd, welke bepaalt, dat elk vervoer langs den weg door bemiddeling of onder contröle van den A.B.D. plaats vinden moet. De tot dusver geldende regeling, waar bij het den beroepsgoederenvervoerders verboden is, een transport zonder bemid deling van den A.B.D. uit te voeren, blijft van kracht Dit verbod geldt thans echter voor alle beroepsgoederenvervoerders. Bovendien wordt nu voor het eigen ver voer bepaald, dat bedrijven, welke een vergunning voor het eigen vervoer be zitten, hun transporten slechts met toe stemming van den Rijksverkeersinspec- teur resp. den agent van den A.B.D. uit voeren mogen Nieuw en ingrijpend is verder nog de bepaling, dat de bevrach ters verplicht zijn de ladingen, die zij met wagens van beroepsgoederenvervoerders transporteeren willen, vooraf aan den agent van den A.B.D. aan te geve» De agent van den A.B.D. bepaalt, met inacht neming, indien mogelijk, van de belangen van den bevrachter, of het transport door middel van een auto uitgevoerd kan wor den en welke vervoerder dit transport uitvoeren moet. Verder beslist de agent van den A.B.D., in hoeverre goederen transporten in eigen vervoer uitgevoerd kunnen worden. Daarbij kan hij ook be palen. dat wagens van het eigen vervoer transporten als transporten voor derden uitvoeren. De agent van den A. B. D beslist dus over het ge bruik van alle wagens. Tot dit doel moeten alle bedrijven, welke onder deze verordening vallen (beroepsvervoer en eigen vervoer), hun teadruimte ter be schikking van den A.B.D. stellen. Uiterste benutting laadruimten De rijksverkeersinspecteur kan in bij zondere gevallen den vervoerder machti ging verleenen tot uitvoering van be paalde regelmatige transporten gedurende een vastgestelde periode, zonder bemidde ling resp. toestemming. Verwacht wordt, dat alle bevrachters en vervoerders ertoe zullen bijdragen, dat de ter beschikking staande laadruimte tot het uiterste benut wordt en dat de bepalingen nauwkeurig in acht genomen zullen worden. Een con trole langs den weg zal voor de na leving der verordening zorg dragen. Slechts door deze reorganisatie van het verkeer langs den weg is het mogelijk, dat onder de tegenwoordige oorlogsom standigheden de vitale transporten onge hinderd plaats vinden. Personenvervoer ergst getroffen Het zwaarst wordt het personen vervoer door de brandstófbeperking getroffen. Dit is onvermijdelijk, daar het vitale goederentransport het allereerst ge diend moet worden door middel van auto’s en niet het personenvervoer, het welk met de huidige uitstekende spoor- en tramverbindingen als regel hiermede plaats vinden kan. De verkeersautoritei ten. wier eigenlijke taak het is het ver keer te bevorderen en niet te beperken, zien zich, zoolang deze oorlog duurt, in laten weerklinken. Flora: „Een bruide gom in angst” is een lachwekkend iemand. Zulk een man kan men zien in den per soon van Heinz Rühmann, die de titelrol in deze film vertoont. Op het tooneel de 2 Corita’s. Metropole brengt de film „Valsch geld” een spannende detective verhaal, waarin medespelen Kirsten Hei berg, Rudolf Femau en Hermann Speci mens. Odeon brengt de mooie, zeer spannende Ufa-film „Verbannen” („Zu neuer Ufern”) met ontroerend spel vooral van Zarah Leander en Willy Birgel in prachtige rollen. Olympia en Seinpost brengen deze week dezelfde films. „Harts tocht”, waarin de temperamentvolle Olga Tsjechowa. de hoofdrol vervult. Verder: Hans Stüwe, Paul Otto, Fritz Rasp, Otto Gebühr.. Rembrandt. Heinz Rühmann in „De Gentleman Vagebond”, geassisteerd door Paul Hörbiger, Alice Brandt en Hans Holt is een klucht, welke aan toeschou wers een avond vol vroolijkheid bezorgt. Roxy laat zijn bezoekers lachen met de klucht „Een man geschaakt”. In de hoofd rollen Catherina Borato en Maria Denis. Rex. In „Menschen, dieren, sensaties”, een circusfilm van den eersten rang, geeft Harry Piel verbluffende staaltjes van zijn koelbloedigheid en moed. Thalia geeft „Het Model”, zich af spelende in de artis- tenwereld met mo: .en zang van den Zweed Svèd en optreden van Camilla Horn. West-End: „Tusschen Hamburg en Haiti” is een romantisch filmwerk, waarin de liefde zegeviert. Gisela Uhlen, Gustav Knuth, Grete Weiser, Walter Franck spelen de voornaamste rollen. varen. Het is een film, die buitengewoon* knap opgezet en uitgevoerd is en van adembenemende spanning. Peter Kreuder zorgde voor suggestieve muziek. H. Vrind. STUDIO. De film „Capriolen”, onder re gie van Gustav Gründgens, die ook de hoofdrol Jack Warren speelde, is een vlotte, amusante geschiedenis. waarin tevens het probleem wordt aangesneden of een vrouw na haar huwelijk haar be roep kan blijven uitoefenen. Des te drin gender is de kwestie hier, daar Mabel Atkinson (gespeeld door Marianne Hop pe), vliegster is, een beroemdheid, die oceanen bevliegt. Wel zeer toevallig heeft Jack Warren, een gezièn journalist en schrijver over vrouwen, haar leeren kennen, n.l. bij den tandarts. De filmster Dorothy Hop kins en de Vriendin Peggy zijn de twee vrouwen, die bewust of onbewust er toe medewerken, dit huwelijk te doen ont sporen. Zoover komt het niet de schei ding gaat niet door, omdat nog vóór het vonnis wordt uitgesproken de verzoening tot stand is gekomen. In alle opzichten is deze luchtige film amusant ep onderhou dend. In het voorprogramma een komisch Ufa-filmpje: „Glas en porselein. P. H. de Wit. PROLONGATIES EN REPRISES °irUl^XS—„Amicitia” draait een sensationeele en spannend filmwerk „Congo-Express”. De rollen zijn in handen van Marianne Hoppe, Willy Birgel, René Deltgen. Apollo”. „De bruidegom uit Brazilië” is een film, waarbij de lach herhaaldelijk door de zaal klinkt. Hieraan werken mede: Gusti Hu ber, Wolf Albach Retty, Jane Tilden en Oskar Sima. Capitol: „De Mannen de baas" is een film vol vroolijkheid met Heli Finkenzeller, Erika von Thellmann, Her mann Ehrhard, Oskar Simo. Centrum: brengt het grootsche en boeiende «film werk „De Postmeester”, waarin Heinrich Georg met meesterlijk spel de toeschou wers tot ontroering brengt. Naast hem staat Hilde Krahl. Corso presenteert „De verstokte vrijgezel”. Theo Lingen en Ralph Roberts zijn hier de acteurs, die den lach zBaqueron Het Duitsche volk werd, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn, door blijde ver rassing aangegrepen, toen gistermiddag bekend werd, dat de Führer zou spreken bij de opening van den arbeid voor de Winterhulp in het seizoen 1941/42. Dui zenden stonden schouder aan schouder. Het bruine hemd van de partij en het veldgrijs der soldaten beheerschten de vergaderzaal. Uit de Berlijnsche lazaret ten waren honderden gewonden gekomen, voor wie de eerste rijen waren gereser veerd. Hoerageroep begroette de leiden de figuren der nationaal-socialistische beweging, toen zij de reusachtige betraden. Bijzonder hartelijk werd gouwleider van Berlijn, minister Göbbels, ontvangen. Het jaarverslag, dat dr. Göbbels uit bracht, bewees in nuchtere cijfers met ■welk een offervaardigheid het Duitsche volk in het vaderland zich achter het front van zijn strijdende soldaten heeft gesteld. Spr. toonde aan, hoe bijv, de actie van „moeder en kind” en de over brenging van kinderen uit de gebieden, die onder bommengévaar lijden, uiterst waardevolle volkskracht heeft in stand gehouden. Hij kwalificeerde de Winter hulp van het Duitsche volk als de groote uiting van gemeenschapszin. Tevens staaft het Duitsche volk door deze so ciale prestaties voor het oog van geheel de wereld zijn recht op de toekomst, ter wijl de Londensche plutocratie en haar overwinning van 1918 niets heeft gedaan en de gelegenheid heeft verzuimd om te tonnen, dat zij deze overwinning waard was. Daarom zal zij het tooneel der be slissingen ook moeten verlaten. Weergaloos gejuich vervulde het Sport- I paleis, toen de Führer verscheen en on der de tonen van de Badenweiler marsch naar de sprekerstribune schreedt. Het hoerageroep nam maar geen einde, toen dr Göbbels den Führer in hartelijke bewoordingen begroette. De woorden van den minister gingen in een storm van bijval onder, toen hij te kennen gaf, dat in alle komende dagen bet geheele Duitsche volk den Führer zal bijstaan, totdat het uur der overwin ning heeft geslagen. Vervolgens sprak de Führer. Grootsche bewijzen .van offervaardigheid Minister dr. Göbbels heeft in zijn ver slag over de Winterhulp in het tweede Oorlogsjaar ’40/'41 nog gemeld, dat de “totale opbrengst 916.240.000 mark bedroeg tegen vorig jaar 681 millioen, een stij ging dus met 235 millioen.. Er werden 442 millioen insignes verkocht. Alle bij dragen, ook aan het Roode Kruis, voor menschlievende doeleinden meegerekend, heeft het Duitsche volk in het afgeloo- pen offerjaar dagelijks 4 millioen vrijwil lig opgebracht. In totaal hebben wij, Duitschers, aldus de minister, de laatste 8 jaar voor de Winterhulp de reusachtige som van over -*’de 4 milliard mark geofferd, evenveel als de geheele Zwitsersche begrooting ge durende 10 jaar. Omtrent de besteding meldde hij, dat tweederde overgemaakt kon wopden aan de nat.-soc. volkswel vaart en het restant werd gebruikt tot leniging van nood, vooral in de pas bij '.-Duitschland gevoegde gebieden. Ter verlichting van de taak der moe ders heeft de volkswelvaart het aantal creches tijdens den oorlog ;eer uitgebreid en wel tot oyer de 23.000, waar dagelijks meer dan 420.000 kinderen worden ver zorgd. Anderhalf millioen kinderen en meer dan 150.000 moeders jnet 65.000 zui gelingen en kleine kinderen zijn voor herstel van krachten naar het platteland gestuurd. Tegenover deze getallen stelde Göbbels de methoden der Sovjets, die niet schro men 12- en 14-jartgen te pressen tot een werkdag van 10 uur. Een demonstratie van de Duitsche volksgemeenschap in den besten zin des woords noemde spreker dé activiteit van honderdduizenden onbe zoldigde medewerkers en collectanten voor de nat.-soc. volkswelvaart, die nu meer dan 14J millioen leden telt, benevens rde opgebrachte geldsommen Tot slot betoogde de minister grootste resultaat van den afgeloopen -winter moge ook aan het front de gees tesgesteldheid van het vaderland toonen. Het moge het bewijs zijn, dat het vader- land in onvermoeiden offerzin er naar Streeft aan het front, dat voor de vrijheid der natie strijdt en zijn leven waagt, daarvoor zijn dank en bewondering te brengen. Ned. Protest, bond, Pulchri (Lange Voorhout 15), 10.30 uur ds. E. D. Spelberg, van Hilversum. Remonstr. gemeente, 10.30 uur prof. dr. L. J. v. Hoik, van Leiden. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidt- straat 57, 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keu ter. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. Rie mers (liturgie). Waalsche kerk, 10.30 uur ds. E. Michelin Moreau. Duitsche kerk, 10.30 uur Pfarrer Kaetzke. (Heilig Avondmaal). First Church of Christ. Scientist, Andries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15 uur. Onderwerp: „Onwer kelijkheid”. Gulden tekst 1 Joh. 2 16, 17. Duinoordkerk, 10 uur ds. Kwint, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schokking, 10 uur jeugdkerk jongeren mej. E. Cortimijs. Nèssau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, geen dienst. Geb. El- theto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. van Itterzon. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg. 10.30 uur ds. A. Trouw, 3 uur dr. W. Banning, van Heem stede. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. P. H. Kapteyn jr., van Scha- gen, Vrijz. kinderkerk der Federatie, aula Gem. Lyceum, Stokroosplein 50, 10.30 uur mej. C. E. Jolles. Stads-Evange- lisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hanne- manstraat, 3 uur samenkomst. Spr. de heer 1 E. van Kamp. Onderwerp: „Doen en over doen”. Geref. kerk in hersteld kerkver band, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5 uur ds. H. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoek- straat, 10 uur en 5 uur ds. Nieuwenhuyze, Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5 uur ds. C. S. v. d. Ven. Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 5 uur ds. D. Biesmer, van Broek op Langendijk. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 5 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gemeente (Centrum), geb. Gas laan 46, 10 uur en 5 uur ds. v. Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburgstraat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C.J.M.V., Prinse- gracht 4, 10 uur en Houtrustweg 1, 5.30 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buitensingel 112114, 10 uur en 5 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fa- gelstraat 22, 10.15 uur Heilig Avondmaal en 6 uur prediking.'— Maranatha-kring, geb. van Speykstraat 153, 3 uur. Spr. de heer J. M. D. Beeuwkes over„De twij fel der Christenen en het antwoord van Christus”. Christen-gémeenschap, Veen kade 48, 10 uur de heer A. de Weger, van Rotterdam; 6 uur de heer J. Wal, van Am sterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Vernieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur Heilig Avondmaal en 7 uur de heer v. d. Willik. Pulchri Studio, Lange Voorhout, 3 uur de heer P. v. d. Woude. Baptis- ten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 194, 10 uur ds. H. Doornkamp, van 2e Excloërmond, 5 uur H. Avondmaal, 7 uur jongeliedensamenkomst. Baptisten-ge- meente, kerkzaal Zuid-Binnensingel 10, 10 uur en 5 uur (Heilig Avondmaal) ds. J. de Jong. Oud Baptisten gemeente, Zuid-West Buitensingel 39, 10.30 uur opdragingsdienst, ds. B. Fabrie, 4 uur herdenkingsdienst. Zevende Dags- Baptisten-gemeente, lokaal C. J. M. V., Heelsumstraat 159, Zaterdag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Taekema. Kerkge nootschap 'der Zevende Dags-Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beesten markt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbel studie, 11 uv predicatie (verschillende sprekers. Zevende Dags-Adventisten geb. „Filadelfia”, de Ruyterstraat 90. Ei ken Zaterdag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Hersteld Apos tolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 5 uur. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Beesten markt 108, 10 uur wijdingsdienst, 7.30 uur verlossingssamenkomst, beide geleid door mevr, kolonel Kerkhoven. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 uur en 5 uur vergadering. Vrije Katholieke kerk, St Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat 7, 10 uur H. Dienst. Kerk der Christologen, Prins Hendrikplein 15, 10.30 uur openbare gods- dienstoef. Spr. de heer C. J. van Beemen. Ned. Stichting voor buitenkerkelijke religie, Prinsestraat 44, 10.30 uur de heer J. C. v. d. Hoeven. s Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Offringa, 5 uur ds. Jac. Poort, Remonstr. gemeente, aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur lees dienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 5 uur ds. Hennephof. gint; bij honderden vallen de menschen. Nieuw Hersteld Apost. Zendingge- T :-x -*-*- meente. Visschershavenstraat 77, samen komst 10.15 uur. daal, 10 uur Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2