1 iSi VOLLE MAAN Huwelijk met modern comfort f ir 1 *1 I BINNENLAND STADSNIEUWS De distributiebonnen FEUILLETON ’HAAGSCHE COTTR’ANT Zaterdag 4 Oef. TWEEDE BEADi 194T M P. T. T.-AMBTENAREN SCHILDEREN DE TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS” 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen kookdoeleinden de sluikhandel Anonieme giften Nederlandsche Ambulance Bezoldiging personeel der voormalige Zee- en Landmacht MAANDAG WEER KINDEREN NAAR WüRTEMBERG lk heb het nog nooit zoo druk gehad met al die afspraken. Petroleum voor IB s" Duitsche tanks vallen de papegaaien en kakatoe's. Duitsche tanks en pantserafweergeschut verijdelen een po- 100 gram Algem. Kaas Kaas 100 gram ieb toch niets (Nadruk verboden) ze zegt mr. een kinderen getracteerd poffertjes. Bon Mgem. Mgem. Mgem. 38-4 38 38 128 129 >p een breed front aan. (Weltbild-Polygoon) 1 rantsoenen i rantsoen i rantsoen 1 rantsoen H liter li k g. 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram Rijst Havermout Gort VermieelM Maïzena enz Een waarde vol Ie prijs. Het onder Duitsch commando varende Engelsche schip wordt in de haven gemeerd. Het werd met volle lading buitgemaakt. (Orbis-Holland) Aan het IJszee-front gevangen genomen bolsjewisten worden terstond aan den arbeid gezet. (P.K. Busch-Hoffmann) 121 122 123 Alg. 124-125 Alg. 126-127 Rijst D en E Mgem. Mgem. In bewaring is gesteld de 51-jarige koop man van G., verdacht van het koopen, buiten de distributie om en tegen ver hoogden prijs, van 100 h.l. cokes en 2500 bruinkoolbriketten De voorraad is in be slag genomen, de politie zet het onderzoek voort. Terzake van het verhandelen van distributiebescheiden zijn aangehouden de 31-jarige glazenwasscher de L. en de 28- jarige S. In beslag werden genomen 3 tex- tielkaarten en 31 textielpunten benevens een hoeveelheid aardappelrantsoenen. Wederom heeft de Nederlandsche Am bulance van het vrijwilligerslegioen Ne derland een groot aantal giften ontvan gen, waarbij geen naam of adres van den afzender was bij gevoegd. Zij werden in gezonden onder een motto, een zinspreuk of onder initialen. Tot dusver zijn al deze giften verantwoord in de dagbladen, doch plaatsgebrek noodzaakt thans de per giro ingezonden anonieme giften niet meer op deze lijsten te zetten. Hetgeen natuurlijk niet zeggen wil, dat deze stortingen haar bestemming niet bereikt hebben. Daar zorgt de nauwkeurig werkende postgiro- dienst wel voor Ook dezen gevers zegt de Nederlandsche Ambulance hartelijk dank. En zoo deze voorbeelden mochten trekken, het giro nummer der Nederlandsche Ambulance is: Nu er veel riet noodig is voor he afdekken der aardappel- en bietenkuHer voor veevoeder, kan men in Heerhugo- waard de rietsnijders aan het werk zien. Polygoon-Kuiper) ging tot doorbraak van de bij Slobin ingesloten bolsjewisten. Op de fototijdens den hevigen strijd om Szoltanowka ver wisselt een stuk pantserafweergeschut onder dekking van een tank van stelling. (Orbis-Holland) Tentoonstelling door dr. ir. M. H. Damme geopend In het Panorama Mesdag wordt een in teressante tentoonstelling gehouden. P.T.T. ambtenaren laten daar namelijk in een viertal zalen zien, wat zij in hun vrijen tijd met penseel en potlood wisten te be reiken. Te oordeelen naar het aantal in zendingen blijken er heel wat P.T.T. amb tenaren te zijn, die een kunstzinnigen in slag hebben. Dr. Ir. M. H. Damme, de directeur-ge- neraal van de P.T.T. heeft de tentoonstel ling hedenmorgen geopend. Het zal voor velen een nieuw geluid zijn, dat de P.T.T. schildert en teekent, aldus spr. Toch blijkt dit, wanneer men deze tentoonstelling aanschouwt, in ruime mate het geval te zijn. Zij geeft een goed inzicht in het le ven. dat de P.T.T. ambtenaren in hun vrijen tijd leiden, en laat ons zien, wat bereikt kan worden in de schilder- en toe kenkunst zonder dat men er zich geheel aan geeft. Het is ontspanning in den bes ten zin des woords, omdat deze kunsten blijvende producten scheppen, die een groot genot verschaffen en omdat zij beter leeren zien, en waarnemen. Het moge ons dankbaar stemmen, dat anderen die zelf de teeken- en schilderkunst niet machtig zijn, thans in de gelegenheid wor den gesteld te genieten, van de tentoonge stelde producten. Op deze wijze kan veel van wat de kunstenaars verworven heb ben overgaan op hen. Dezer dagen geraakte een auto van het Gem. Energie» bedrijf in de Keizersgracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam te water. De inzittende kon zich in veilig heid stellen. De wagen wordt op het droge gebracht (Stapff geldig: 37 Brood ïlk I; 38 Reserve 34 t/m 37 Bloem en Kaas; C Havermout en De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig verklaard, met uitzon dering van die voor vleesch of vleeschwa- ren, mogen reeds op den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dinsdag is niet geoorloofd. je wel geloof, zegt bemoedigend. En als mijn bemiddeling je te eeniger tijd van nut kan zijn, dan ben ik tot je dienst. Dank u wel. Ik vind het buiten gewoon van u. Frank moet zich dwingen, dit te zeg gen. Westhove bedoelt het goed, maar zoo eenvoudig als hij denkt, is de zaak immers niet... Dèt... dat van Lies kan hij hem niet vertellen. Liever uitge- scholden dan beklaagd. Heb jc er eenig vermoeden van. waar je vrouw kan zijn? informeert de ander. Absoluut met, zegt Frank hardnek kig. Ik weet alleen, dat ze Jimmy van Elden haar adres zal opgeven. Ons aller vriend Jimmy, mr. van Westhove glimlacht. Arme jongen, dat wordt geen prettig karweitje voor hom Z iekenhuisverpleging Hier en daar heeft in belanghebbende kringen de meening post gevat, dat door de werking van het Ziekenfondsbesluit, het bestaansrecht van de vereenigingen voor de verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverpleging zou zijn komen te vervallen. In verband hiermede vestigt de com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen er de aandacht op, dat volgens genoemd besluit ook deze ver eenigingen, evenals de ziekenfondsen in engeren zin, aan hem erkenning zullen kunnen verzoeken. Het moet daarom volstrekt voorbarig heeten, indien reeds nu, voordat nadere gegevens terzake zijn bekend gemaakt, tot liquidatie van de hier bedoelde ver eenigingen zou worden besloten of over gegaan. Nieuw aangewezen bon twaalf weken geldig De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het nood zakelijk is gebleken, de periode, waarin de nieuw aan te wijzen bon voor petro leum voor kookdoeleinden geldig zal zijn, van acht op twaalf weken te bren gen. Derhalve geeft gedurende het tijd vak van 6 October tot en met 37 Decem ber a.s. elke der met „14” genummerde bonnen van de bonkaarten „M” en „O” recht op het koopen van twee liter pe troleum voor kookdoeleinden. Naar wij reeds eerder mededeelden, zal Maandag a.s. wederom een groot kinder transport van in totaal 550 kinderen, naar Würtemberg-Hohenzollern plaats vinden. De kinderen zullen te 6 uur 45 n.m. per extra-trein uit den Haag van het Hol- landsche Spoor-station vertrekken. Dit maal zijn het kinderen uit Amsterdam, den Haag, Rotterdam en verder uit de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland, Noord-Brabant, Limburg en Utrecht. Zij zullen een vacantie van 7 weken ge nieten en wederom ondergebracht worden bij particulieren. Den Haag is het begin punt van het transport, waarna kinderen zullen instappen te Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Bon 3oter 36-37 Zet 36-37 Gisteren werd de sterfdag van Dudok de Wit, beter bekend als Kees de tippelaar, weer in Breukelen herdacht. Ook dit jaar werden de op de traditionee'e Polyffoon-Zeylemaker) De Diergaarde Bllj-Dorp heeft voor een grooten aanplant van zonnebloemen gezorgd. Deze bloemen zijn niet alleen een lust voor het oog, maar dienen ook een zeer nuttig doel. De uitgebloeide bloemen worden namelijk zorgvuldig ver zameld, waarna de zonnebloempitten ge oogst worden, die een lekkernij zijn voor (Pol.-Hof) Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22 - ’s-Gravenhage. De volgende anonieme giften ontving de Ambulance buiten den giro om van X. ƒ2.50, leeren begrijpen N.N. /2.50, uit Enschedé ƒ3, ’n ..Rose Marie”, Wage- ningen ƒ2. N.N. ƒ75, 1 weekloon per soneel 5.89, voor Europa 10, witte en veloppe met G te L. 250, voor de ge wonde helden 5, N.N. te N. 4, Antim. gedachtig Ratth. 25 34 S.S. 1, 82-jarige mevr. N.N. 5. Eugène B., God zegene onze jongens ƒ2.50, coll.bus gang ƒ23.76, coll.bus kas 0.40, patiënt v. dokter W. 5, 1 bijdr. loon 5.50, spender N.N. (10.7.41) S.S. 100, anonymus Heemstede 5, 71-jarige weduwe ƒ2.50, voor de dap pere jongens veel succes 10, In den naam van Jezus Christus voor lijdende mensch- heid Rotterdam 2.50, N.N. 10, over tuigd Unielid 2.50, anoniem y 1, coll. 25 Aug. 1941 v. d. gecomb. verg, kring 67 gr. 10 en 11 39.50, 22.8 N.N 25, een onbekende moeder 1, N.N. homo sum 1, voor onze kruisridders, God wil het, 2. N.N. voor de bevr. der Russen en de roem van Holland 25, N.N. Amsterdam (postw.) 25, bridgepot dames I. en V. f 10, coupon 4 pCt. Nederl. ’41 10, Al fred Amsterdam 1, B.B. 1.25, N.N. te Wassenaar 10, 1 pCt. bijdrage personeel 5.64, Holl, chauff. Nachschub (bus) Haag ƒ74.30, N.N. Bruinisse ƒ10, N.N. den Haag ƒ2.50, van oud echtpaar Vlaar- dingen ƒ1, witte enveloppe anoniem 1.35, 1 pCt. loon personeel 5.50, ano niem den Haag 10, witte enveloppe 1. S3 En per saldo krijgt een doorsnee- advocaat op ieder gebied zóóveel onver kwikkelijke en weinig verheffende zaken te behandelen, denk bijvoorbeeld maar aan het in ’t nauw jagen van fatsoen lijke debiteuren met faillissements- requesten of aan sommige praktijken bij ®r door sleepen van minnelijke schikkingen, dat er uit dien hoofde voor “UJ werkelijk geen aanleiding bestond om speciaal tegen die scheidingshisto- r*es zoo te fulmineeren. Maar ik voor- w,el degelijk, dat het, gegeven jouw gebrek aan bezadigdheid en je, laat ik ach»^aauJrflnduit ze8Ken, kwajongens- Edelheid, op den duur verkeerd vnrXu loopen- En dat had ik graag v°orkomen. ,de.em2edi«-Dat „kwajon- menaC^^Ke ’’dolheid” hard aangeko- zeggen, dat, naar mijn meening, de grootste schuld bij jou ligt. Bij mij? Maar ik heL L gedaan? Zelfs, al was alles waar, wat de vriendelijke „men” je heeft voorgepre veld, dan kun je nog veilig aannemen, dat, als jij je niet zoo had aangesteld, Frank tenslotte werkelijk wel bij je zou zijn teruggekomen, voor zoover er van terugkomen sprake moest zhn, wat ik voor mjj ten sterkste betwijfel... Lies, ik ben paf. Jij met een huisvriend. Hoe ben je daar toch toe gekomen? Omdat ik het niet meer uit kon houden, dat ellendige leven. Ik altijd alleen zitten en me doodvervelen en Frank altijd met anderen... jij praat nu wel mooi over terugkomen, maar hij geeft niets meer om me, Jimmy, niets... Wie heeft je dat wijs gemaakt? Lies zwijgt. Je hoeft het niet te zeggen, ik weet het zóó wel. De eenige belanghebbende in dezen, is het niet? Lies. Lies, ik kan er nog niet btf. Als ik denk aan den tijd, dat ik jullie heb meegemaakt op ,,de Waeldonck” en hoe jullie toen samen waren,jullie hebben mH door je aanstekelijk voorbeeld letterlijk het huwelijk ingedreven, weet je dat wel? Nou, dan is dat gelukkig verleden tenminste nog ergens goed voor geweest, zegt Lies bitter. En laten we alsje blieft dat verleden laten rusten, want... Ja... ja, knikt Lies. Ze kan geqp woord uitbrengen. O... eh... heeft Frank moeilijk heden? Financieel geduvel zeker? Nee... hoe bedoel je? vraagt verwonderd. O, ik dacht soms... er zijn tegen woordig ieder oogenblik menschen, die financieel in het nauw zitten. Dus dat is het niet? Gelukkig, zegt Jimmy op gelucht. Maar wat dan? Toe Lies, ga nu niet huilen. Vertel het nou maar. Ik... ik ben weggeloopen, zegt Lies. Hèè?? Wéét? zegt Jimmy verbijs terd. Weggeloopen? jy? Van Frank? Ja. En fle ga niet meer terug. Nooit meer, zegt ze gedecideerd. Wel verdraaid, zegt Jimmy. Neem me niet kwalijk, Lies, maar dit is me te machtig. Wat is er dan in s hemelsnaam gebeurd? En Lies vertelt hakkelend en onder tranen: Van de eenzaamheid en de ver veling. Van de lunch in Carlton en van de kletspraatjes en insinuaties van ken nissen. Van Jaap... alles. Zoo, zegt Jimmy, als het verhaal uit is. Nou, jullie hebt dat zaakje netjes in de soep gedraaid. Bepaald ver nuftig, zeg. Je doet precies, of je ’t niet ernstig opneemt, klaagt ze. Dat doe ik wel. Verduiveld ernstig zelfs. En als je precies wilt weten, hoe ik er over denk, dan wil ik je graag Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft bepaald, dat te rekenen van 1 December 1940 de bij besluit van 23 September 1933 (Staatsblad no. 486) vastgestelde normen tijdelijk met 6 pCt worden ver hoogd. De Führer tijdens zijn groote redevoering. (TelefotoHoffmann-Stapf) 130 131-132 133-134 25 September t/m 13 October 1941. Anikei Boter Boter m.red. Nee, ik wilde tenminste vragen, of u goed vindt, dat ik morgen naar hem toe ga. Hij zal dan wel het een en ander weten. Ga je gang. Maar ik vrees, dat van Elden wel dekking zal zoeken ach ter zijn beroepsgeheim. Zou ik ook doen. Frank bijt op zijn tanden. Jimmy zal genoeg te vertellen hebben in opdracht van zijn cliënte, maar dat kan West hove niet weten. Ik wil ’t in ieder geval probeeren, zegt hij. Ik moet toch iets doen, an ders word ik nog gek. Hallo, Lies, zegt mr. Jimmy van Elden, jongste medewerker op bet kan toor van mrs. van Abcoude en Daelde- ren Rengers, Den Haag, en hij springt verheugd overeind. Nee maar, dat is een surprise. Hoe kom jij zoo ineens uit de lucht vallen. Ben je al by Ada ge weest? Nee. Ik kom alleen hier om jou te spreken, Jimmy. Dat kan, zegt Jimmy opgewekt en probeerend zijn schrik te verbergen. Ga er bij zitten, zeg. Een sigaret? Wacht, ik haal even. Graag, zegt Lies, biy om de paar minuten uitstel. Wel, zegt Jimmy even later en hij bekykt de asch van zyn sigaret, kom er nu maar eens mee voor den dag, Zün er moeiiykheden? 5 October t/m 11 October 1941. Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw Melk Aardappu want... ik kijk niet graag meer achter uit, Jimmy. Ik wou je alleen vragen; wil je me helpen? Graag. Tot op zekere hoogte al thans. Als je wilt scheiden, moet ja maar naar een ander gaan. Lies. Franlr is myn beste vriend en ik vertik het om hem de das om te doen. Voor het overige ben ik tot je dienst Ik wil heelemaal niet scheiden. En wat Frank wil, moet hy zelf weten. Dat zul je wel van hem hooren. Weet je wat üc wil, Jimmy? Ik wil werk hebben en daarvoor heb ik jouw hulp noodig. Werk? Wat voor werk? Gewoon werk. Ik wil weer in be trekking gaan, precies als vroeger. In de eerste plaats omdat ik het niet meer uithoud, dat ellendige luie, sloome leven. En in de tweede plaats, omdat ik voor mezelf wil zorgen. Want ik neem geen cent van Frank aan, dat kun je hem laten weten. K~,Jeubent «tapelgek. Of nee... een beetje begryp ik er wel van. Och en kwaad kan het niet. Als jullie eens een tijdje vah elkaar bent, komt het immers vanzelf weer in orde. O nee, zegt Lies hard. Reken daar maar niet op. Maar wil je me helpen? Waarmee? Met een betrekking zoeken? 8 Wordt vervolgd! In het Haagsche Gemeentemuseum Zooals wij gisteren reeds hebben ge meld. is in 26 zalen van het Haagsche Ge meentemuseum op het oogenblik een ten toonstelling in voorbereiding van volksche zinnebeelden, onder den symbolischen naam: „Eeuwig levende teekens”. Deze expositie, welke wordt georganiseerd door de Volksche Werkgemeenschap, in samenwerking met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, beeft tot doel het Nederlandsche volk weer kennis te laten maken met de eigen zinnebeelden en symbolische voorstellingen, welke voor zoover de wetenschap kan nagaan, altijd reeds in gebruik geweest zijn by onze voorvaderen. Het materiaal, dat cp deze tentoonstel ling te zien zal zijn, werd bijeengebracht uit musea en particuliere verzamelingen uit alle deelen des lands, o.a. zullen na tuurgetrouwe copieën van den „zonnewa gen” van Trundholm en van den „Rul- tersteen” van Hornhausen, alsmede ver schillende andere oude gevelsteenen en runensteenen te zien zün. Om vang en opzet van de tentoonstelling zyn van dien aard, dat velen een geheel nieuw inzicht in deze dingen zullen kry- gen. Men heeft nameiyk volkomen gebro ken met het oude principe, dat in de meeste musea op de zinnebeelden van ons volk werd toegepast, met het gevolg, dat deze uiterst belangrijke en belangwekken de herinnering aan het leven van onze voorouders uitsluitend voor curieuze anti quiteiten werden aangezien. De tentoon stelling „Eeuwig levende teekens” zal juist aantoonen, welk een enorme actu- eele waarde deze zinnebeelden ook in dezen tyd nog vertegenwoordigen, door dat zij den band met het verleden bewa ren in veel sterkere mate, dan men la het algemeen wel weet. Uit de honderden tentoongestelde foto’s en de overzichtelijk geplaatste vondsten aan oude volkskunst en -handwerk, (w.o. bqvoorbeeld prae-hifctoritche sieraden), alsmede de actueele vondsten, biykt be halve het reeds genoemde verband, dat de thans nog gebruikelijke zinnebeelden met het verleden leggen, dat ons volk in het algemeen ook tegenwoordig nog veel meer waarde hecht aan het gebruik der zinnebeelden, dan wel bekend is. Gedu rende de tentoonstelling zal o.a. ook een zinnebeelden film vertoond worden, welke op het onderwerp betrekking neeft De opening is vastgesteld op 15 October. Een stadgenoote had een zak met waschgoed klaar gezet, welke door den waschbaas zou worden afgehaald. Zelf verliet zy de woning en toen even later ee:. man de portiek op kwam die zeide de wasch te komen halen, wees een behulpzame buurvrouw den op den over loop gereed gezetten zak aan. Later bleek, dat de man, die met het waschgoed was vertrokken, in het geheel niet de wasch- man was geweest. Aangifte by de politie van dezen diefstal volgde. BOERENLEVEN Op initiatief van graaf F. F. Grote zal in het kader van de NederlandschDuit sche Kultuurgemeenschap op Dinsdag 7 October a.s., ’s avonds acht uur in Pulchri Studio te ’s-Gravenhage Reichshauptlei- ter S.S. Standartenführer Haydn spreken over „Bauerliche Lebensgestaltung als Kulturaufgabe”. Reichshauptleiter Haydn is een van de oudste en naaste medewerkers van den Reichsbauernführer Darre. Ja, ik ben after all een groote stommeling geweest, zucht hij. Hoè stom? vraagt de ander op den man af. Je hebt me nu zóóver in je vertrouwen genomen, dat dat er nog wel by kan. Nou... net zoo stom als u zegt. Niet stommer? Op myn eerewoord, nee, Frank. Maar dat zal wel geen ster veling willen gelooven, mün vrouw zeker niet. Laat ik je dan den schralen troost geven, dat ik van Westhove DE DISTRIBUTIE VAN BROOD EN GEBAK Om misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zooals ook uit de lüst van geldige bonnen voor voedingsmiddelen van gisteren blqkt, de kleine bonnen van de broodkaart uit sluitend recht geven op het koopen van een half rantsoen brood of gebak, zoo- dat op deze bonnen geen bloem kan worden gekocht. GOEDEREN VAN BELANG VOOR DE VOLKSHUISHOUDING WORDEN NIET MEER VERNIETIGD De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie heeft bepaald, dat in gevallen, waarin bij veroordeeling we gens een strafbaar feit de vernietiging of onbruikbaarmaking van bepaalde voorwerpen ingevolge eenig wettelijk voorschrift zou worden bevolen, deze in stede daarvan worden verbeurd ver klaard, indien zij voor de volkshuishou ding van belang zijn. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 38 Melk I 38 Aard. 38A 5 October t/m 1 November 1941. Artikel Suiker Koffie surr, lam BL Br. Geh, ATTENTIE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 4 Oct. niet meer j. Vleesch, Vleeschwaren, Mei t/L - Rijst; 114 t/m 119 Algemeen. 3$

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5