De bomaanval op Rotterdam Het Duitsche Weermachtbericht 1941. No. 17998. het VERDUISTEREN Maandag 6 October. en DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA van gewonden Aanvalsoperaties in Oosten vorderen gunstig Het Italiaansche Weer machtbericht Terugblik en perspectief lot dusver 119 dooden, 200 zwaar- en 350 licht- Berlijn over de rede den Führer Rijkssportfeest te Amsterdam Het de 2 Het eiland Abruka bezet Tob roek en Mersa Matroeh gebombardeerd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Spoorwegnet der Sovjets gebombardeerd Botsing tusschen Argentijnsche oorlogsschepen Rotterdam, oeienterrein voor jonge Britsche piloten De mishandelingen van Duitschers in Iran J COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: ,5.000 vermisten, waarvan in no. Rijkscommissaris ontvangt de Duitsche athleten ▼oor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern- drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct nationaalsocialisti- zoo kringen in de Wil- Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. is en ellendige woningtoestanden Deze verwijzing naar den socialen stand in de Vereenigde Staten, dien men voorgeeft tegen het sche systeem te verdedigen, moest, verklaarde men helmstrasse, de volkeren in Europa te denken geven. van verloop Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend De aanvalsoperaties in het Oosten vor deren gunstig. In het Zuiden van de Oekraine hebben infanteriedivisies bij ge vechten om sterk opgebouwde en taai verdedigde Sovjet-stellingen in het gebied van Perekop en bij de zuivering van het schiereiland bezuiden de Dnjepr-monding en van eenige kleine eilanden in de Zwar te Zee, in den tijd van 24 tot 29 Septem ber ruim 12.000 gevangenen binnenge bracht en 34 tanks, 179 kanonnen en 472 VERKLARINGEN VAN LORD HALIFAX De Britsche ambassadeur lord Halifax heeft op de persconferentie te Washing ton meegedeeld, aldus D.N.B., dat Enge land meer zware bommenwerpers noodig heeft. Elk van deze vliegtuigen is thans goud waard en heeft tweemaal zooveel waarde als volgend jaar of later, want het bombardeeren van Duitschland tijdens de Operaties aan het Oostelijke front is een van de belangrijkste oorlogstaken van Engeland. Een invasie van Europa door het Britsche leger noemde lord Halifax ..op het oogenblik ongeraden”. Het Brit sche volk wacht echter op het oogenblik om op een loonende plaats tot het offen sief te kunnen overgaan. De Engelsche regeering is tot de overtuiging gekomen, dat zij de Sovjet-Unie het best kan die nen met legerleveranties en gelijktijdige aanvallen van het Britsche hichtwaoen Het Italiaansche Weermachtbericht 490 d.d gisteren luidt als volgt In Noord-Afrika ontmoetingen plaatselijken aard met gunstig voor onze troepen. De Italiaansche lucht macht heeft hevige bombardementen uitgevoerd en treffers geplaatst op instal laties en kaden te Tobroek, benevens op de installaties en barakken in de zóne van Mersa Matroeh. Branden en ontplof fingen werden veroorzaakt. Tijdens een nieuwen luchtaanval op Benghasi zijn nog 2 vijandelijke vliegtuigen brandend neergehaald, een derde vliegtuig is door Duitsche jagers neergeschoten. Onze luchtmacht heeft doeltreffend luchtbases gebombardeerd op Malta. An dere toestellen hebben met succes op het eiland Cyprus de vliegvelden van Nikosia en Larnaca bestookt en in de haven Paphos vijandelijke schepen tot zinken gebracht. TWEE REDEVOERINGEN VAN VAN Dr. GoBBELS Minister dr. Göbbels heeft gisteren ge sproken bij twee groote massa-betoogin- gen, te Saarbrücken en te Metz. Te Saar- brücken betoogde spreker, dat het Duit sche volk zich in het begin van het derde oorlogsjaar vastberadener dan ooit om den Führer schaart. Met voldoening kan men opmerken, dat de jaren van strijd de Duitschers. nog harder en vastberade ner hebben gemaakt en de vernietigings- wil van den tegenstander zal op twee onoverwinnelijke fronten bezwijken, dat van de dapperste, het best toegeruste, weermacht ter wereld en dat van het on- ••«’•rnoeid sche kringen kan hooren, in zeker zicht kenmerkend voor de mate waarop de tegenpartij er reeds toe overgaat den kop in het zand te steken. Van de door de rede van den Führer naar voren ge brachte kwesties verdient, naar men te Berlijn meent, in het bijzonder het so ciale probleem genoemd te worden, daar juist op dit oogenblik de leiding der Ver eenigde Staten oproept voor het winter- hulpwerk. Dit feit schenkt men in Ber lijn te meer aandacht, daar nog niet al te langen tijd /geleden Roosevelt en Willkie openlijk verklaard hebben, dat nog steeds een derde van het Amerikaan- sche volk ondervoed en slecht gekleed kent. toe- alle kracht op de overwinning concen treert. Te Metz wees de minister er op, dat de stad weer is teruggekeerd in den schoot van een machtig rijk, hetgeen haar de mogelijkheid tot groote ontwikkeling opent. In dezen oorlog bevinden alle gun stige factoren zich aan Duitsche zijde. Duitschland heeft de beslissende mili taire posities bezet en bezit het grootste economische potentieel. Geheel Europa werkt mee aan de verbrijzeling van Engeland, welks laatste hoop in de Sov- jet-Unie bezwijkt. gebracht aan een reeks plaatsen, welke door bommen zijn getroffen. Zij hebben kunnen constateeren, dat wederom de bur gerbevolking werd getroffen, zonder dat ook maar in het minst een geldige reden hiervoor gevonden kan worden, met den besten wil van de wereld niet. In het to taal heeft deze laffe aanval tot nu toe 118 dooderf geëischt met 190 zwaar gewonden, waarvan een groot aantal zoo zwaar, dat zij er niet meer boven op zullen komen en nog een driehonderd lichtgewonden, die na te zijn verbonden naar hun huis, voor zoover nog aanwezig en bewoonbaar, kon den terugkeeren. Bovendien worden acht personen vermist. Vermoedelijk liggen zij nog onder het rmta o. 7.08 uur nam. tot 7.50 aar o.m. Maan: 6 Oct. op 7.50 uur nam. j 7 Oct. onder 9.47 u. v.m, op 8.16 u. nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m.: No. 394920. J Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 S machinegeweren buitgemaakt. Van uit Oesel hebben pionniers met stormbooten in stputmoedigen aanval het eiland Abru ka bezet en de bezetting gevangen geno men. In Oost-Karelië hebben de Finsche troepen hun operaties met succes voort gezet. Luchtaanvallen zijn in den afgeloopen nacht gericht op een belangrijke wapen fabriek ten Zuidoosten van Chankof en op militaire installaties in Moskou en Lenin grad. Aan de Oost- en Zuidoostkust van En geland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht voor den oorlog belang rijke installaties gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche duik bommenwerpers losplaatsen en materiaal- opslagplaatsen in de haven van Tobroek en Mersa Matroeh met succes aangeval len. Tijdens luchtgevechten zijn 2 Britsche jagers neergeschoten. Er zijn geen vijandelijke toestellen naar het Rijksgebied gevlogen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, lei. 350310; Filialen: RljswIJ*. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 HITLER FELICITEERT GENERAAL* VELDMAARSCHALK VON BRAUCHITSCH De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van het opperbevel der weermacht om generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch ter gelegenheid van zijn 60sten verjaar dag persoonlijk zijn hartelijkste geluk- wenschen over te brengen. VERSPREIDE BERICHTEN Volgens een bericht van de New Yorksche Daily Mirror heeft mevrouw Roosevelt in een radiorede toegegeven, dat een vrijheid van godsdienst in de Sovjet-Unie, alsmede een aantal andere z.g. rechten van de Sovjet-bevolking, al leen in theorie bestaan. Een vrije uitoefe ning van den godsdienst bestaat in de Sovjet-Unie alleen daarom al niet, aldus mevrouw Roosevelt, omdat er een gebrek is aan geestelijken en theologistSie semi naries voor het opleiden van priesters. De speciale ambassadeur van Roose velt bij het Vaticaan, Myron Tayor, is gisteren met den Clipper in New York aangekomen. Hij verklaarde, terstond Roosevelt rapport te zullen uitbrengen over zijn reis. Hij heeft, gesproken met verscheidene persoonlijkheden en heeft waardevolle inlichtingen meegebracht. Te Reykjavik zijn, naar Associated Press meldt, 4 Amerikaansohe mariniers wegens het aanranden van een IJsland- sche vrouw, door het Amerikaansche ma- rinegerechtshof tot ^langdurige gevange nisstraffen veroordeeld. De Japansche troepen zijn Zaterdag de Chineesche stad Tsjengsien binnenge trokken, waarmede zij een offensief van drie dagen hebben bekroond. Tsjengsien in het Noorden van de provincie Honan, is een knooppunt van de strategisch be langrijke spoorlijnen PekingHankau en Loenghai. In Singapore zijn gisteren nieuwe troepenversterkingen uit Australië aange komen. Onder hen bevond zich een aan tal piloten van het Nieuw-Zeelandsche luchtwapen. De nieuwe ministerpresident van Australië, Curtin, heeft aan de Australi sche minister van handel, sir Earl Page, telegrafisch opdracht gegeven zijn reis naar Engeland voort te zetten. Zooals be kend, had de vroegere ministerpresident van Australië, Fadden, aan sir Earl Page opdracht gegeven de zittingen van het Britsche oorlogskabinet bij te wonen. Naar Reuter meldt, is generaal Wa- vell na zijn bezoek aan Londen, het Mid- den-Oosten en Iran, naar Simla terugge- De groote rede, door den Führer van het Groot-Duitsche Rijk gehouden ter ge legenheid van de opening van het oorlogs- winterhulpwerk, is deels een terugblik, deels een blik in de toekomst, maar voor zeker niet het minst belangrijke deel is zij een warm getuigenis van dankbaar heid en bewondering allereerst voor den moed, de volharding, de offervaardigheid en de geweldige prestaties van den Duit- schen soldaat en ook voor de millioenen arbeidende menschen in het Duitsche va derland. Wat de naaste toekomst betreft is vooral van beteekenis de mededeeling, dat in het Oosten weder een operatie van reusach- tigen omvang aan den gang is en dat de weg wordt gebaand voor een nieuwe ge weldige gebeurtenis, waaromtrent uit den aard der zaak thans nieta naders wordt meegedeeld. Den strijd in het Oosten besprekende, legde Hitler den nadruk op de voor de geheele wereld beslissende beteekenis hiervan en op het feit, dat hij dezen strijd niet heeft gewild, doch slechts één doel voor oogen heeft gehad, zooals dat in het program van de nationaal-socialisti- sche partij is omlijnd een program, waarvan zooals de Führer aan het slot van zijn rede zeide de verwezenlijking na den oorlog door hem met vernieuwde kracht zal worden naar voren gebracht. Opnieuw heeft hij verzekerd, dat ter verwezenlijking van de beginselen, welke aan zijn streven ten grondslag liggen en die neerkomen op de consolidatie van de Duitsche natie naar binnen en naar bui ten, nooit is gestreefd naar oorlog, en hij herinnerde daarbij aan zijn vredesaanibie- dingen en entwapeningsvoorstellen, die alle werden afgewezenhij herinnerde ook aan de bondgenootschappen vooral met Italië en Japan, aan de afwijzende houding van Engeland, op welk land hij de volle verantwoordelijkheid voor den oorlog legde, verzekerend, dat na de over winning op den eenen tegenstander na den anderen, een duidelijke beslissing, van wereldhistorische beteekenis voor de eerste honderd jaar, nog slechts kat/ wor den bevochten. De voorgeschiedenis van den oorlog met de Sovjet-Unie besprekend, constateerde Hitler, dat reeds in Augustus en Septem ber 1940 bleek, dat een ontmoeting in het Westen met Engeland, die vooral het ge heele Duitsche luchtwapen zou hebben ge bonden, niet meer mogelijk was, want in zijn rug stond een staat, die zich reeds gereed maakte om op een dergelijk oogenblik tegen ons op te treden. Hoever echter deze voorbereidingen waren ge troffen, hebben wij eerst thans in vollen omvang leeren kennen. Aldus de Führer, op het vervolg van wiens rede wij nog terugkomen Dooden, gewonden en vermisten Onder leiding van den waarn. hoofd commissaris van politie, den heer Rosz- bach, heeft een aantal journalisten met den Pressedezernent bij het Rijkscommis- sariaat, den heer W. Janke, een bezoek DE SCHAÜfc AAN Ut „ctiui-üv.. Omtrent de schade, welke de „Nelson” heeft opgeloopen, wordt uit Algeciras vernomen, dat het slagschip door een torpedo aan het achterschip getroffen is. De door de explosie veroorzaakte schade is zeer ernstig. In den scheepswand gaapt een gat ter grootte van een tramwagen. Uit Gibraltar verluidt, cat de „Nelson” 2 dooden, 5 zwaar en talrijke licht ge wonden aan land heeft gezet. De provisorische reparaties zullen min stens eenige maanden in beslag nemen. Hierna zal het oorlogsschip naar een an dere plaats gesleept Worden, waar het aan een totale revisie zal worden onder worpen Een van de 2 in Gibraltar lig gende vliegkampschepen vertoont even eens beschadigingen op het achterdek. Van het Roemeensche fvont Officieel wordt uit Boekarest medege deeld, dat Roemeensche bergjagers en het corps cavalerie ten Oosten van den Dnjepr, in het gebied van de Zee van 'Azow, zijde aan zijde van de Duitsche Weermacht, na bloedige gevechten vijan delijke aanvallen afgeslagen hebben. De vijand was door sterkte der formaties, pantsers en zware artillerie verre supe rieur. In dezen sector bevinden de Sov jets zich in vollen terugtocht. Het Roemeensche hoofdkwartier geeft de Bij den hevigen aanval door Engelsche vliegtuigen op Rotterdam, zijn, volgens de jongste gegevens, rond 700 personen ge troffen, van wie 119 werden gedood, 200 zwaar en 350 licht gewond. Onder de tweehonderd zwaargekwetsten bevinden er zich 70 wier toestand zoo ernstig is, dat aan hun herstel wordt gewanhoopt In verband met dit ontstellend groote aantal slachtoffers maakt men ons van bevoegde zijde attent op het feit, dat de Rotterdamsche bodem zich niet leent voor het bouwen van diepe schuilkelders, waar gelijk in de Duitsche steden het geval is, de bevolking zich betrekkelijk veilig kan voelen. Deze omstandigheid maakt, zoo deed men ons voorts opmerken, den aan val der Engelschen des te onverantwoor- delijker. Men deelde ons verder nog mede, dat de Engelschen blijkbaar zelf zoodanig ge schrokken zijn van het onheil dat zij aan richtten, dat zij het noodig gevonden heb ben, om via de radio hun verontschuldi gingen aan de Rotterdammers aan te bie den. Morgen zal een groot deel der slacht offers worden teraardebesteld. De gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam. President Dr. Völcker.. zal aanwezig zijn bij de begrafenis der 8 slachtoffers van het Oudeliedengesticht. De Nederlandsche Volksdienst zal zich mede het lot der getroffenen aantrekken en een hulpactie ondernemen het adres van den vijand”. „Het is Hitler’s verheven doel de Sovjets en Engeland te verslaan, teneinde de nieuwe ordening van Europa te kunnen invoeren. Een vrij lange oorlog is derhalve slechts natuurlijk en dat heeft Hitler in zijn rede ook aan het Duitsche volk ge zegd”, aldus verklaard men in de kringen van het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken. „Het is na de rede van Hitler voor den eersten keer duidelijk geworden, dat de voornaamste strijd krachten van de Sovjets vernietigd zijn. Niet alleen het Sovjetleger doch ook de Sovjet zware industrie heeft den doode- lijken slag ontvangen, zoodat aan een herstel van het Sovjetleger niet te denken valt" De Japansche bladen publiceeren de rede van Hitler groot opgemaakt. Tokio „Nitsji nitsji” wijst er op. dat de Sovjet één wapenfabriek was, welke thans door Duitschland tot op den grond toe ver nield wordt. Engeland is thans van andere staten afhankelijk. Het blad „Sjoegai sjogyo sjimpo" schrijft dat de vernieti ging der Sovjets voor de deur staat en dat een herstel van het Sovjetleger on mogelijk geworden is. „Hotsji sjimboen noemt de rede een „overweldigend over- winningsbericht”. „Jomioeri sjimboen schrijft, dat de voorzienigheid Hitler heeft uitverkoren voor het scheppen van een nieuwen volgende, samenvattende mededeeling over de operaties aan het front der Roe menen Sedert het begin van den oorlog hebben wij ruim 60.000 gevangenen gemaakt. Wij hebben rond 7000 tot 8000 aïs dood, de rest als gevan gen genomen moet worden beschouwd benevens 20.000 gesneuvelden en 76.000 gewonden, waarvan ongeveer 80 licht gewond is en genezen kan. Daarentegen heeft de vijand in de sectoren, waar onze troepen hebben gestreden, 70.000 dooden en ongeveer 100.000 gewonden gehad. Wij hebben 553 vijandelijke vliegtuigen ver nield en 120 eigen toestellen verloren, waarvan een deel hersteld kan worden. Wij hebben zeer groote hoeveelheden ma teriaal en munitie buitgemaakt en in ver gelijking daarmede veel minder verloren. Tot dusver werden ruim 90 der para- chute-troepen en der in onzen rug in den strijd gebrachte terroristenorganisaties gevangen genomen. Geen van beide slaag den er in, vernielingen aan te richten of sabotage-aanslagen te plegen. Noch mu- nitietreinen of -opslagplaatsen, bruggen noch fabrieken werden door vliegtuig bommen vernield. De in Ploesti veroor zaakte schade bedraagt nog niet eens 300 millioen lei. Binnen het bestek van het beginnende groote offensief in het Oosten .waren de acties van het Duitsche luchtwapen voor al gericht op de ravitailleering en het achterwaartsche spoorwegnet der Sovjets. Twintig treinen werden geheel of gedeel telijk vernield, o.m. een munitietrein, die ontplofte. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de Sovjets Zaterdag in totaal 83 vliegtuigen verloren9 werden op den grond vernield. Vergeefsche tegenaanvallen der Sovjets Aan het front van Leningrad hebben de Duitsche troepen Zaterdag in felle ge vechten een door de bolsjewisten hard nekkig verdedigde plaats genomen, er werden 30 machinegeweren en 30 gra naatwerpers buitgemaakt. Denzelfden dag ondernamen de bolsjewisten met steun van tanks wederom vergeefsche pogingen om door den Duitschen ring heen te bre ken. Voorts heeft de in dit gebied opge stelde zware Puitsche artillerie opnieuw belangrijke industrieele doelen in Lenin grad onder doeltreffend vuur genomen, in het bijzonder de Kiroff-fabrieken, waar de Duitsche granaten wederom omvang rijke schade hebben aangerieht. Een an dere belangrijke fabriekinstallatie is in brand geschoten. Andere batterijen beschoten met goed gevolg de werven -en haveninstallaties van Leningrad. In den sector van een Duitsch leger corps hebben zich Zaterdag felle gevech ten ontwikkeld, toen de bolsjewisten tal rijke tanks, o.m. eenige van het zwaarste type en een pantsertrein, in den strijd te gen de Duitsche troepen brachten. Alle aanvallen werden door de Duitsche troe pen afgeslagen. De Duitsche troepen maakten ruim 500 gevangenen en verniel den 13 tanks, o.m. een van 52 ton. De pantsertrein werd zoodanig getroffen, dat hij niet meer kon rijden. Op het Ladogo-meer hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een kanonneerboot vernietigd en een klein transportschip zóó beschadigd, dat het niet meer ma- noeuvreeren kon. Duitsche persstemmen De hoofdartikelen van de Berlijnsche avondbladen staan geheel in het teeken van de rede, welke de Führer Vrijdag ge houden heeft. Den Britten, zoo schrijft de „Berliqer Börsenztg.*’, zal wel den lust tot domme en drieste spotternij vergaan, wanneer zij deze niet te loochenen bewijzen van de geweldige kracht van Duitschland voor oogen houden en er kennis van nemen, dat de beslissende strijd met hen in het voorjaar alleen als gevolg van de dreiging in den rug niet mogelijk was. Steeds opnieuw heeft men van Londen uit verklaard, dat men met Duitschland geen „compromis” kon en wilde aangaan. Het ligt voor de hand in wiens mond deze woorden een grootere beteekenis hebben in den mond van Churchill, die zich nog slechts met vreemde krukken staande weet te houden en voor zijn voorspelling van een Britsche overwin ning in het volgende jaar niet het ge ringste steekhoudende bewijs kan leve ren, of in den mond van den Führer, aan wien nog niemand tegenstand heeft kun nen bieden en die bij al zijn handelin gen op de prestaties van de beste sol daten, arbeiders, boeren, economen en technici der wereld, op de hulpbronnen en productiekracht van bet geheele con tinent kan steunen. De „Deutsche Allgemeine Ztg.’ citeert o.a. den zin„De historische waarheid is, dat sedert 2 jaar Duitschland den eenen vijand na den ander heeft versla gen” en voegt hieraan toe„Door deze uitspraak, die de Führer met den kalmen trots van een man van de grootste daad kon doen, stelde hij de verhevenheid van de Duitsche oorlogsvoering op de indruk wekkendste wijze tegenover een duistere wereld van samenzwering, zelfbedrog en wereldbedrog, waarin onze vijanden bij hun bespreking op den Atlantischen Oceaaq in den mist van New Foundland en thans te elfder ure cp de haastig af gebroken comedie van machtelooze be loften te Moskou zijn bijeengekomen. De Engelsche ophitsing zoo verklaart het blad, moet dan ook thans voor de kracht van de feiten in het Oosten schel dend en jammerend capituleerén en klampt zich thans wanhopig vast aan den schralen troost, dat tenminste Engeland s laatste uur nog niet geslagen heeft, al thans nu nog niet. De reacties in het buitenland De woorden van Adolf Hitler, even vol aan inhoud als vastberaden, zoo consta teert men in Romeinsche politieke krin gen, brengen de onafhankelijkheid en zekerheid der overwinning van de as tot uiting, die zich van haar kracht bewust is Bijzonder belangrijk acht mep in Rome de woorden van den Führer over de geweldige geheime militaire voorbe reidingen der Sovjets tot een aanval op Europa. Deze voorbereidingen zouden niet alleen tot vernietiging vanduitsch- land, doch van heel Europahebben ge leid, wanneer nieti de strlJdk™chten va de as daartegen waren °P£etre?JP- onderstreept men de aankondv“ den Führer, dat de arbeiders boeren en soldaten, die door hun dapp offers de overwinning van de as zullen behalen, hun verdiende belooning krijgen. Deze denkbeelden, die ook Mus solini huldigt, toonen duidelfok den geest en de doelstellingen van beide leiders De eerste rede van den Führer sedert het begin van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie is door de Belgische open bare meening met groote spanning ver- wacht, meldt het A N P. uit Brussel. Be halve de autoriteiten van de Weermacht en de bezettingstroepen hebben ook tien duizenden naar de radio geluisterd. De rede van den Führer, in het bijzonder de mededeeling, dat een nieuwe geweldige operatie in het Oosten aan den gang is, die tot de definitieve verplettering van den bolsjewistischen vijand zal bijdragen, heeft een optimistische stemming onder de openbare meening veroorzaakt, en diegenen die hun hoop nog stellen op Londen en Moskou een zwaren slag toe gebracht. Ook de passage, waarin de Führer sprak van de groeiende solidari teit van de Europeesche volken tegenover de. ontbindende krachten, heeft een diepen indruk gemaakt en den wil tot samen werking met Duitschland nog verder ver sterkt. In de Belgische pers komt vooral tot Zaterdagmiddag werden de Duitsche athleten, welke op uitnoodiging van den Rijkscommissaris naar Nederland zijn ge komen om deel te nemen aan het groote sportfeest in het Olympisch Stadion te Amsterdam, in het paviljoen von Wied, officieeldoor den Rijkscommissaris ont vangen. Bij deze ontvangst waren o.a. te genwoordig, dr. Jensth, de vertegenwoor diger van den Rijkssportführer von Tschammer und Osten de ministerialrat dr. Wener Linnemeyer, dr. Karl Ritter v. Halt, dr. Herman Harster, Sportreferent bij den Rijkscommissaris, Generalkommis- sar Schmidt, de heer A. de Valk, namens het College v. Gevolmachtigden voor de Sport bij het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, als mede verschillende vertegenwoordigers van den Duitschen Dienstpost, die door den Rijkscommissaris met de organisatie van dit sportfeest is belast. In een persoonlijk woord dankte de Rijkscommissaris in het bijzonder dr. Jensth, voor zijn overkomst en de organi satoren van dit sportfeest, in het bijzon der dr Linnemeyer, voor het verdienste lijke werk reeds verricht om dit sport evenement tot een geheel bijzondere ge beurtenis te maken. De buitenlandsche gasten ontvingen na mens den Rijkscommissaris uit handen van dr. Linnemeyer een fraai persoonlijk aandenken in den vorm van een kostbaar armbandhorloge, hetgeen begrijpelijk door allen bijzonder werd gewaardeerd. Gerui- men tijd verbleef men vervolgens genoo gelijk in dit lustoord bijeen, genietend van de heerlijke omgeving en het prachtige gezicht op de Noordzee. Gisteren woonde de Rijkscommissaris het sportfeest te Amsterdam bij. Voor na dere bijzonderheden verwijzen we naar de rubriek sport. De rede van den Führer heeft alle groote problemen zoo grondig behandeld en het vertrouwen van het Duitsche volk en zijn leiding in de overwinning zoo duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat het innemen van een standpunt te dien aanzien volgens de meening van Berlijn sche politieke kringen overbodig is zoo verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde. Daarentegen verdient de weerklank, dien de rede in het buitenland heeft ge vonden, aandacht. In Engeland en in Amerika heeft men ten opzichte van deze rede, zooals men in de Wilhelmstrasse nadrukkelijk te kennen gaf, de hatelijk ste en onzakelijkste argumenten, die denkbaar zijn, ongetwijfeld omdat de rede zulk een bewijsvoering zonder hiaten is voor de Duitsche eindoverwinning, dat de argumentatie aan den overkant van den Oceaan zich niet meer tegen de rede als zoodanig richt, doch tegen de niet meer te bestrijden feiten. Deze vlucht in de onzakelijkheid en de angst om aan eigen volken de zakelijke Duitsche be wijsvoering te doen hooren, is, naar het oordeel, dat men in toonaangevende Duit- op- Tijdens vlootmanoetrvres zijn de krui ser „Almirante Brown” en de torpedo jager „Corrientes” van de Argentijnsche marine tengevolge van een dichten mist op ongeveer 54 mijlen van de plaats Mar del Plata met elkaar in botsing gekomen, meldt het D.N.B. De „Corrientes” is door een groot lek gezonken. De „Almirante Brown” is zwaar beschadigd. Door den zwaren mist en het nachtelijk donker was het red dingswerk zeer moeilijk. Tot dusver zijn nog niet alle opvarenden van den tor pedojager gered. Officieel is een lijst met de namen van 10 vermiste matrozen uitgegeven. Verwacht kan echter worden, dat er nog meer slachtoffers zijn. uitdrukking, dat de vijand in het Oosten reeds verslagen is. Niet zonder ontroe ring heeft men in België gehoord, dat Hitler de Belgen het eerste genoemd heeft bij zijn opsomming van de vrijwil ligerslegioenen. De Belgische vrijwilligers zullen zeker in deze eenvoudige verkla ring een eerste belooning zien voor hun opofferingen. De Turksche pers heeft een lang uit treksel van de rede van den Führer groot opgemaakt gepubliceerd. Het blad „Cumhuriyet” schrijft: „De rede van den Führer is de rede van een man, die zeker is van zijn overwinning. Hierdoor is het ook te verklaren, dat men in de rede van Adolf Hitler niet een enkel woord over vrede of vredesonderhandelingen vindt. De rede van den Führer was zoodoende een nieuwe aankondiging van strijd aan Onder bovenstaand opschrift meldt het A.N.P. d.d. 5 dezer uit Rotterdam Zooals reeds gemeld is Rotterdam Vrijdagavond j.l. wederom 't doel geweest van een aan val van Britsche vliegtuigen. Van groote hoogte werden een vijftigtal zware explo sieve bommen en meer dan vijfhonderd brandbommen lukraak omlaag geworpen, dood en verderf brengend aan deze tocb reeds zoo zwaar getroffen stad keerd. De vertegenwoordiger van het Brit sche oorlogskabinet in het Verre Oosten, Duff Cooper, is Zaterdag in Rangoon aan gekomen. Hij zal daar met den gouver- neur-generaal van Birma confereeren. Voorts wordt gemeld, dat de vertegen woordiger van Roosevelt bij de Tsjoen- - v - J t king-regeering, dr. Gr^dy, in de Ch'inee- nroduceerende vaderland, dat sche hoofdstad is aangekomen „i tenuis voor ouden van dagen niet geheel vernield Een mededeeling in het eerste bericht dient evenwel gerectificeerdgelukkig is het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen niet geheel vernield, zooals werd gemeld. In het nachtelijk duister was het niet gemakkelijk de eerste, alarmeerende berichten op hun juistheid te toetsen. In waarheid zijn twee explosieve bommen aan weerszijden van den rechtervleugel, waar de mannelijke verpleegden zijn ondergebracht, neergekomen. Hierdoor werden 6 van de bejaarde bewoners op slag gedood, en 2 zoo ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis zijn overleden. Ook zijn hier velen door rondvliegende scherven en gebroken ruiten licht gewond. Indien de bommen evenwel een meter meer naar links of rechts terecht gekomen waren, dan was er werkelijk van het ge sticht niet veel overgebleven en zouden werkelijk alle 536 bewoners zijn omge komen. Het hoofd van het tehuis, de heer J. A. van Ojen, heeft ons rondgeleid en duidelijk bleek bij onzen rondgang, dat men hier bij wijze van spreken door het oog van een naald gekropen is. Door den luchtdruk zijn vrijwel alle rui ten vernield. Vele deuren zijn uit de hengsels gelicht. Groote vernieling is ook aangericht in het kerkzaaltje. De grond is bezaaid met glasscherven en de banken staan schots en scheef over elkaar. Opmer kelijk is, dat het altaar temidden van dez« vernielinp webeel ongeschonden blee‘ Getroffen kerken Behalve ait tenuis vuu. van dagen zijn nog enkele kerken getroffen, zooals reeds gemeld en wel het aardige houten Noorsche kerkje, dat indertijd uit Noor wegen hierheen is gebracht en waar de Noorsche zeelieden ter kerke gingen. Het vriendelijke, geheel in Noorschen stijl op gerichte gebouwtje is niet meer te her stellen. Ook de St. Elisabethkerk aan de Mathenesserlaan moet als verloren be schouwd worden. Een zware explosieve bom heeft het middenschip geheel ver nield en muren en fundamenten zijn zoo ontzet, dat waarschijnlijk het geheele ge bouw afgebroken zal moeten worden. Het patronaat van de St. Ignatiuskerk in da van Vollenhovenstraat is eveneens geheel vernield door een voltreffer. Brandbommen op Museum Boymans .Onze rondgai^ ons ook naar het museum Boymans. Op het terrein van het museum werden 71 brandbommen gewor pen, waarvan vele een begin van brand deden ontstaan. Een woord van grooten lof en hulde moet hier worden gebracht aan de beide nachtwakers van het mu seum, C. W. Paak en T. Wouters, alsmede aan den agent van politie P. J. Noordzij, die terwijl het bombardement nog duurde, onmiddellijk tegen de brandhaarden op. traden en het begin van brand bluschten met het in emmers gereed staande zand. Door hun energiek optreden hebben deze mannen voorkomen, dat een van onze fraaiste musea met groote kunstschatten verloren ging. De schade aan het tentoon gestelde is betrekkelijk gering, o.a. is hel ontwerp van het vredespaleis van Krom hout beschadigd, dat hing op de tentoon stelling „Nederland bouwt in banksteen". De schade, welke het gebouw heeft go eden wordt door den directeur, den heef Hannema, geraamd op 40.000. uerder 2e blad, pag. Het blad „Utre”, te Sofia, publiceert vandaag een onderhoud, dat de naar Swilengrad gezonden correspondent van dit blad gehad heeft met den’Duitschen gezant te Teheran, Ettel, die gisteren aan het hoofd van de Duitsche kolonie op Boelgaarsch gebied is aangekomen. Gezant Ettel verklaarde het volgende: Ik kan u niet zeggen, welke moei lijke oogenblikken wij sedert 17 Septem ber beleefd hebben, toen wij de hoofdstad van Iran moesten verlaten. Zouden wij nog tien minuten langer in de stad ge bleven zijn, dan hadden wij hetzelfde lot ondergaan van het grootste deel van de achtergebleven landgenooten, die in Britsch-Indië’ en Siberië geïnterneerd werden. In weerwil van al onze pogingen en verzoeken werden veertig Rijksduit- schers als gijzelaars achter gehouden en geïnterneerd. Toen wij de Turksch-Iran- sche grens naderden, werden wij door de Sovjetofficieren gedwongen, de Duitsche kolonie te verlaten. Wij lieten deze op het open veld achter. Intusschen werd de kolonie uitgeplunderd en thans bezit geen enkele vrouw een ring of eenig an der voorwerp van waarde meer. Wij ver heugen ons over de vriendschappelijke ontvangst op Boelgaarsch gebied, na een waar Golgotha te hebben doorgemaakt. In Swilengrad, aan de Boelgaarsch- Turksche grens, is gisteren ook de Ita liaansche kolonie uit Iran met aan het hoofd den Italiaanschen gezant Perucci aangekomen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1