het Sovjet-spoorwegen en stations met succes gebombardeerd No. 17999. Dinsdag 7 October. 1941. De aanstaande voor inleveren winter- van kleeding en DE TOESTAND IN HET OOSTEN regeling gedragen dekens VERDUISTEREN Charkof De botsing in het Oosten Zware luchtaanval OP de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4-20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct DE VOLGENDE WEEK UITREIKING VAN DE NIEUWE TEXTIEL- KAARTEN Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Max Blokzijl spreekt over een zeer actueel onderwerp Elk straaltje licht is in strijd met uw plicht De oude kaarten blijven voorloopig geldig tot 1 Mei 1942 De actie van de Duitsche luchtmacht Telefooh 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 v. 7.05 nar nam. tot 7.52 aar o.m. ZOOWEL MET DE BELANGEN VAN ALLE BEVOLKINGSGROEPEN ALS MET DIE VAN DEN HANDEL IS REKENING GEHOUDEN Twee Fransche schepen door de Engelschen tot zinken v gebracht Contact tusschen Washington en Russische emigranten Het strijdtoonfel in Libye Interview met dr. Dietrich Voorsteden van Leningrad ernstig beschadigd HAAGSCHE COURANT F RUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: E geprobeerd formaties ik zooals ge- met van distributie- aanvangt, grootere stellen dringend een een te zijn uit de partij gestooten. secretaris van de nationale Pablo Ruiz de Alda, en de spoorweg PP Max Blokzijl spreekt hedenavond van 8.15 tot 8.30 uur via den zender Hilver sum 1 over een zeer actueel’onderwerp. boden. De door de Engelschen en de Gaul listen ingestelde Syrische regeering heeft haar politiek programma gepubliceerd. De uitvoerende macht van de Syrische wetgeving, die tot dusver bij de man- daatsmogendheid Frankrijk lag, zal in de toekomst door de Syrische autoriteiten worden uitgeoefend. van naar het D gens een artikel in de „Frankfurter Ztg.” Het ontlastings-offensief voor de Sovjet unie schijnt de verantwoordelijke per sonen te Londen erg te hinderen, zoo zegt men in toonaangevende kringen te Ber lijn. Het zou voor de hand liggen Brit- sche troepen naar >de Sovjet-Unie te stu ren of in het Westen zelf een offensief te beginnen, maar hoewel Churchill van deze beide mogelijkheden groote voor- deelen verwacht, lijkt hegi, op het oogen- blik althans, het risico te groot. De Romeinsche correspondenten van verscheidene Duitsche bladen hebben de laatste dagen herhaaldelijk gewezen op den geliefden Engelschen droom „Italië uit den oorlog te slaan” en tot een af zonderlijken vrede te dwingen. Hieruit blijkt, volgens deze correspondenten, hoe slecht de Engelschen den btnnenland- schen toestand in Italië kennen. Een aan val op Libye vereenigt voor Churchill de hoop op een overwinning op Italië en voor de oogen van Stalin door het optreden tegen de Duitsche troepen een ontlasting voor de Sovjets. Daarbij komt nog, dat de zeeweg tusschen Suez en Gi braltar na de verovering van Kreta door de Duitschers bijzonder gevaarlijk is. Een geslaagde aanval op Libye zou een aanmerkelijke verlichting voor de Engel schen brengen. Het voorstel van generaal sir Hubert Gough berust daarom waar schijnlijk op een campagne van militaire kringen te Londen in Libye het initiatief in handen te nemen. In Berlijn is men van oordeel, dat een offensief in Libye tot mislukken is ge doemd. Men wijst er op, dat de Duitsche en Italiaansche troepen niet slechter zijn uitgerust dan in Juni, toen zij aan de aanvallen van de Engelschen het hoofd hebben weten te bieden. Bovendien heb ben de Britsche bevelhebbers te Cairo een oproep aan Roosevelt gericht om meer materiaal, omdat de tegenwoordige bewapening onvoldoende is. Wat de En gelschen ook mogen ondernemen, zoo ver klaart men te Berlijn, zij zullen de Duit schers en hun bondgenooten op hun post vinden. naar Singa- bevindt zich •J gezant te op weg is om In het tijdvak van 13 tot en met 18 Oc tober a.s. zal, naar het Haagsche Crisis en Distributieblad meldt, hier ter stede dagelijks de uitreiking plaats hebben van de nieuwe textielkaarten. Wat de data van de uitreiking betreft, raadplege men de bekendmakingen, welke in den loop van deze week in de dagbladen en op de aan plakzuilen zullen worden gepubliceerd. De kaarten zullen worden uitgereikt aan hou ders en houdsters van distributiestamkaar- ten, voor zoover zij in het bevolkingsre gister van deze gemeente zijn opgenomen. Van 1 November a.s. af zal een aantal punten van de nieuwe textielkaart geldig worden verklaard. Daarnaast zullen de oude kaarten van de 2de serie nog tot 1 Mei 1942 haar gel digheid behouden. Dit laatste geldt, naar wij vernemen, ook voor de toeslagkaarten le en 2e serie. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht gisteren gewapende verkenningsvluchten boven de Engelsche wateren ondernomen. De luchtaanval op Suez Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, bij hun aanval op de reede van Suez in den nacht van 5 op 6 October ondernomen, 2 vijande lijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 10.000 tot 12.000 ton vernietigd. De Engelsche vliegtuigverliezen De Britten hebben in de week van 19 tot 26 September 50 vliegtuigen en m de week van 27 September tot 4 October 76 machines verloren. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru«s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721487 GEEN BEWAPENDE SCHEPEN ONDER PANAMEESCHE VLAG? Associated Press meldt, dat welinge lichte kringen te Panama verklaard heb ben, dat de regeering van Panama de registratie van buitenlandsche schepen onder de vlag van Panama zal herroepen, voor het geval deze schepen bewapend zouden worden. De meeste in Panama ge registreerde schepen zijn eigendom van Amerikaansche reederijen. De democratische senator George ver klaarde, dat zijns inziens de Panameesche regeering zich bewust is van het feit, dat bewapende koopvaardijschepen als oor logsschepen worden beschouwd en dien overeenkomstig behandeld worden. De regeering vanr Panama heeft met haar besluit geen onvriendelijke daad jegens de Vereenigde Staten gepleegd, doch zij treft slechts voorzichtigheidsmaatregelen om haar eigen schepen te beschermen, aldus het D.N.B. Naar S.P.T. nader verneemt, is door een besluit van het kabinet, het bewapenen van schepen die onder Panameesche vlag varen, verboden. Indien dit verbod wordt overtreden, zal het schip van de registers van Panama worden geschrapt. ACTIE TEGEN AFGHANISTAN? Volgens een bericht aan de „Gazzetta del Popolo” zijn groote troepenconcen traties aan de 'grens van Indië en Be- loetsjistan gerapporteerd. Volgens het blad is binnenkort een Britsch-Sovjet actie tegen Afghanistan te verwachten. Zooals bekend, hebben de regeering van Londen en Moskou reeds van Afghanis tan verlangd, dat alle Rijksduitsche onderdanen uit het land worden gezet. Het D.N.B. meldt uit Ankara Volgens berichten uit Kaboel wordt de druk van Engelschen en Sovjets op de Afghaansche regeering grooter. De zoogenaamde „ge vaarlijke werkzaamheid” van burgers der asmogendheden, dient daarbij weer tot voorwendsel. In politieke kringen te Ankara gelooft men, dat een overval op Afghanistan, gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turksche' omroep maakt mel ding van een gemeenschappelijke Sovjet- Engelsche nota aan de Afghaansche re geering, waarin bezwaren worden ge maakt tegen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan, en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke vroeger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader ge meld, dat de Sovjet-Engelsche nota, die zich keert tegen de aanwezigheid van Duitschers en Italianen in Afghanistan, door de Afghaansche regeering bestu deerd wordt. De voor beantwoording ge stelde termijn is nog niet verstreken. S.P.T. meldt In Berlijnsche kringen wenschte men zich gisteren niet uit te laten over de nota, die door de Engelsche en Sovjetsregeering aan die van Afgha nistan zou zijn overhandigd. Men acht den tijd nog niet rijp, om hierover reeds een standpunt in te nemen. De actie in de Middellandsche ee Aangaande het door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten in het midden van de Middellandsche ?ee den 27sten Sep tember bevochten succes wordt van be voegde zijde te Rome medegedeeld, meldt het D.N.B.: Er is geconstateerd, dat aan de Britsche poging tot actie in de rich ting van de Straat van Sicilië de drie sterkste Engelsche slagschepen, die op het oogenblik in dienst zijn, de „Rodney”, „Nelson” en „King George” hebben deel genomen. De „Rodney” en de „King George” waren uit den Atlantischen Oceaan begeleid door talrijke kruisers en torpedojagers naar de Middellandsche Zee gekomen en hebben in normale om standigheden Gibraltar niet als steunpunt. Een zoo groot krachtvertoon kan niet eenvoudig gemotiveerd worden door de noodzakelijkheid om een zeer klein, slechts uit 8 9 schepen bestaand convooi te beschermen. Uit de organisatie van de vloot in afzonderlijke groepen en uit de bijzonderheden van de actie, welke ten doel hadden ons te misleiden (gestimu leerd vertrek van schepen uit Gibraltar naar het Westen, gestimuleerde over dracht van de admiraalsvlag van het eene slagschip op het ander en verdere mis leidende manoeuvres) kan men de ge- SLUITING VAN CONSULATEN VAN COSTARICA IN DUITSCHLAND De Duitsche regeering heeft zich ge noodzaakt gezien den beroeps- en koop- mansconsuls van Costarica in het Duit sche Rijk het exequatur te ontnemen en heeft de regeering van Costarica verzocht er voor te zorgen, dat de consulaten voor den 15en October 1941 gesloten worden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN In een overzicht van den toestand UITWISSELING VAN GEWONDE KRIJGSGEVANGENEN Over de mogelijkheid van een uitwis seling van zwaargewonde krijgsgevange nen tusschen Duitschland en Engeland heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse verklaard, meldt S.P.T uit Berlijn, dat de onderhandelingen over dit vraagstuk thans in vollen gang zijn en men reden heeft aan te nemen, dat de besprekingen een gunstig verloop hebben. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtEen uitwisseling van Duitsche te gen Engelsche gewonden heeft nog niet plaats gehad. De onderhandelingen over de modaliteiten zijn nog in vollep gang. Niets wijst er op, dat zij zouden misluk ken. Uit Canberra wordt gemeld, dat de premier Curtin, die ook de post van mi nister van verdediging bekleedt, het nieuwe Australische kabinet geheel uit leden van de Labourpartij heeft samen gesteld Het oorlogskabinet zal bestaan uit Curtin en de 6 voornaamste ministers. Uit Flagstaff in Arizona wordt be richt, dat de sedert Donderdag j.l. ver miste groote bommenwerper van het Ame rikaansche leger volkomen vernield is ge vonden op de hellingen van den Agassiz-berg. De uit 6 koppen bestaande bemanning is omgekomen. Over de aanvaring tusschen de Ar- gentijnscihe oorlogsschepen ,,Almirante Brown” en „Corrientes” verneemt Uni ted Press, dat de .gezonken „Corrientes” nog gedeeltelijk boven water uitsteekt en het schip zou nog gelicht kunnen worden. De „Almirante Brown” arriveerde Zon dagmorgen in Mar del Plata. volgtrekking maken, dat het hoofddoel van de actie was, ons in dit deel der zee aanwezige vlootstrijdkrachten in een ge vecht tegen sterkere strijdkrachten te verwikkelen. De poging, welke dank zij onze luchtstrijdkrachten en onderzeeërs duur moest worden betaald, eindigde in een volledige mislukking en het eenige in Gibraltar aanwezige droogdok zal langen tijd bezet zijn om de zware schade, welke de schepen, welke zich konden redden, opliepen, te herstellen. zal men, behalve van de nieuwe textiel kaart, gebruik kunnen maken van de toe- slagkaart en van de nu Joopende textiel kaart, welke ook na 1 Nov. a.s. geldig blijft. Het is niet noodzakelijk, dat men- twee stuks-van hetzelfde artikel inlevert, zoo- dat men bij inlevering van bijv, één hee- rencostuum en één dameswintermantel of van één jongenswinterjas en één wollen deken recht heeft op een ontvangstbewijs. De inzameling van de oude textielstuk- ken zal, evenals het vorige jaar, geschie den door de in verschillende distributie- kringen in het leven geroepen kleeding- comité’s. Het ontvangstbewijs, dat door de comité’s zal worden afgegeven, zal nauwkeurig den aard’ van de ingeleverde kleedingstukken of dekens vermelden. Daarenboven zal het aangeven, welke tex- tielstuk men gerechtigd is te koopen. Het ontvangstbewijs zal eerst na 1 Novem ber a.s. geldig zijn. De ingekomen klee dingstukken zullen aan nader aan te wij zen instellingen worden verstrekt, die de goederen zullen uitgeven aan hen, die de middelen niet hebben om zich op normale wijze van winterkleeding en -dekking te voorzien. Deze zullen bij de in ontvangst- neming van de hun gratis te verstrekken goederen slechts helft van de punten- waarde daarvan behoeven in te leveren. Bij deze regeling zullen dus de drie groepen: de minder welgestelden, de wel- gestelden en de handel zijn gebaat Vooral hun, die niet over de noodige middelen beschikken om zich tegen de komende koude te beschermen, zal deze regeling ten goede komen. Aan hen, die zich kun nen verheugen, in het bezit van een uit gebreide garderobe, zal ze de voldoening schenken, behoeftige of minder welgestel de medebuigers in dezen tijd van schaarschte een dienst van solidariteit en naastenliefde te kunnen bewijzen. Aangezien in vele van deze gezinnen warme kleeding en dekking hoog noodig zijn, mag worden verwacht, dat de inleve ring een vlot verloop zal hebben, zoodat, evenals het vorige jaar, toch minstens 200.000 stuks kleeding en dekens onder hen zullen kunnen worden verdeeld. Daarenboven is dit de laatste g e 1 e- genheid, om, indien men over bruikbare bovenkleeding beschikt, deze toch te kun nen aanschaffen, aangezien de kleeding stukken, zooals aan het begin van het ar. tikel reeds is opgemerkt, na 1 November 1941 allen op speciale vergunningen zul len worden uitgereikt, welke slechts zul len worden verstrekt, indien men ni«t meer in het bezit is van een draagbar kleedingstuk. Maan: 7 Oct. op 8.16 uur nam. 8 Oct. onder 10.49 u. v.m. op 8.44 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 •n' Nuri Said pasja, is naar het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan schrijft het Japansche blad „Jomioeri” „Door de driemogendhadenconferentie te Moskou, de opening aer Anglo-Ameri-, kaansche militaire besprekingen te Ma nilla en de aanstaande economische be raadslagingen tusschen Engeland, Ame rika en de Tsjoengking-regeering te Hongkong, is de toestand aanzienlijk ver scherpt. Het is maar al te duidelijk, dat al deze maatregelen èen versterking van het anti-Japansche front steekenen.” D^ „Kokoemin Sjimboen” schrijft in een hoofdartikel, dat de Engelsch-Ameri- kaansche conferentie te Manilla moet worden beschouwd als een „ernstige be dreiging van het streven naar een Oost- Aziatische sfeer van welstand”. Japan kan niet onverschillig blijven ten aan zien van conferenties, die binnen die sfeer gehouden worden. De besprekingen hebben ten doel in militair, politiek en economische opzicht druk op Japan te oefenen en het te bedreigen. De toestand in het Verre Oosten is op een hoogst precair punt gekomen, doordat Engeland en de Vereenigde Staten onophoudelijk agressieve handelingen verrichten. De Vereenigde Staten zijn de vertegenwoor digers van Engeland in het Verre Oos ten geworden en trachten de leiding op zich te nemen. Door het zenden van mi litaire deskundigen en andere adviseurs hebben zij onlangs in Tsjoengking de lei ding gekregen. Aangezien de hoeveelheid beschikbare textielptoducten geringer is geworden, zal met ingang van 1 Nov. a.s., d.i. het tijdstip, waarop de nieuwe x:* periode van textielproducten ertoe worden overgegaan, de stukken slechts beschikbaar te voor hen, die deze stukken i noodig hebbe.n. Hun zal daarvoor speciale vergunning worden verstrekt. De handel heeft weliswaar nog eenige voorraden, doch de moeilijkheid is, dat in hoofdzaak de duurdere soorten aan wezig zijn en dat de bevolkingsgroep, die kleedingstulcken noodig heeft, slechts de goedkoopere zal kunnen aanschaffen. De bevolkingsgroep, die de duurdere kleedingstukken zal kunnen aanschaffen, zal wel niet in aanmerking komen voor een speciale vergunning, omdat men in die kringen toch wel over de noodzake lijke kleedingstukken beschikt. Zoo zal de moeilijkheid ontstaan, dat dat deel der bevolking, dat over voldoen de middelen beschikt om hun oude jas te vervangen door een nieuwe, dit niet kan doen, aangezien het geen vergunning zal krijgen, terwijl zij, die in aanmerking komen voor een vergunning, in den regel niet in staat zijn, een nieuwe kleeding- stuk van vrij hoogen prijs te koopen. Het gevolg zou zijn, dat niemand geholpen werd en dat de handel met den duren voorraad stoffen zou blijven zitten. De vice- delegatie, nationale inspecteur van het Spaansche syndicaat, Joaquin Barnal Vargas, zijn eveneens van hun functies ontheven. Volgens berichten uit Cairo is de eerste minister van Irak, Gamil Adfai, afgetreden. De Iraksche gezant in Cairo, Bagdad ont in Hitler’s rede heeft men kunnen lezen van zijn poging om het geheele probleem van de Sovjet-Unie op te helderen, o.a. in de bekende samenkomst met Molotof; van de onvervulbare eischen, door dezen laatste daarbij gesteld; en van het besluit („het zwaarste besluit van zijn geheele leven tot nu toe”) om den eersten stap te doen tot den strijd tegen Rusland, dat zonder twijfel het voornemen had, de Duitschers bij de eerste gelegenheid de beste te over vallen. Wat dezen op 22 Juni begonnen groot- sten strijd der wereldgeschiedenis betreft, constateerde de Führer, dat de actie zich sindsdien onder Duitsch initiatief syste matisch heeft ontwikkeld. Ten zeerste wordt de nadruk gelegd op den reusachtigen omvang van de voor bereidingen van de Sovjet-Unie tegen Duitschland en Europa en met nadruk wordt geconstateerd hoe ontzaglijk groot het gevaar was voor vernietiging niet al leen van Duitschland maar van Europa, ge vaar waaraan men nog juist is ontkomen nu de tegenstander reeds is gebroken en, naar Hitler daarbij verzekerde, nooit meer zal opstaan. In dit verband ge waagde hij van iets als een Europeesch ontwaken, dat door dit continent is ge gaan en van de deelneming van andere Europeesche naties aan den strijd. De aandacht moge nog eens worden gevestigd op de cijfers, waarmede de Führer de grootheid van dezen strijd schetsteaantal gevangenen gestegen tot 2 millioen Russen, aantal buitgemaakte of vernietigde stukken geschut reeds 22.000, aantal vernielde of buitgemaakte tanks reeds ruim 18.000, aantal vernie tigde, vernielde en neergeschoten vlieg tuigen ruim 14.500. Ook de schildering, welke in de rede wordt gegeven van de ontaarding der menschen in het land van het bolsjewis me zal sterk de aandacht trekken, even als de verzekering „de machines, die thans bij ons rijden of schieten of vliegen, zijn niet de machines, waarmede wij het volgend jaar zullen rijden of schieten of vliegen”, met welke woorden de Führer een perspectief opende op de voortzet ting van den oorlog, waarbij de kracht van de Duitsche weermacht en de Duit sche volkskracht in het algemeen een overwegenden factor vormen. Op deze volkskracht, waarmee het Duitsche volk zich offervaardig achter het front van zijn strijdende soldaten heeft gesteld, heeft ook dr. Göbbels den nadruk gelegd in zijn reeds vermelde jaarverslag inzake de oorlogs-winterhulp. Het D.N.B. meldt uit Vichy, dat aldaar is bekend geworden, dat 2 Fransche transportschepen, de „Qued Yquem” en de „Theophile Gautier”, door Engelsche oorlogsschepen tot zinken zijn gebracht. Het eerste schip werd in de Middelland sche Zee aangevallen. De „Theophile Gautier”, die 8000 ton mat, werd in de Egeische Zed getorpedeerd. Naar verluidt zal de Fransche regee ring te Londen protesteeren tegen deze nieuwe schending van het volkenrecht. Het Fransche ministerie van marine deelt mede, dat het grootste deel van de bemanning en de passagiers van het stoomschip „Theophile Gautier” gered is. Er zijn 2 dooden en 18 vermfSteh. Het ministerie herinnert er aan, dat het schip tijdens den Britschen aanval op Syrië te Beiroet lag. In weerwil van de En gelsche blokkade begaf het zich naar Saloniki om de hulp te halen, die de Fransche regeering den verdedigers van Syrië wilde verleenen. Het schip bleef echter in Saloniki en had thans van het Ininisterie'opdracht gekregen, met lading tabak naar Frankrijk terug keeren. VERSPREIDE BERICHTEN Ten aanzien van de handelsbespre- kingen tusschen dr. Clodius en de Turk sche regeering is gisteren in de Wilhelm strasse meegedeeld, meldt S.P.T. uit Ber lijn, dat nog geen definitieve resultaten zijn gemeld. Eenige dagen geleden ver klaarde een. officieele woordvoerder van de rijksregeering, dat de onderhandelin gen zeer veel tijd in beslag nemen, doch dat men redenen heeft om aan te nemen, dat zij een gunstig verloop zullen hebben. In een besluit van de overheid der Duitsche militaire bezetting in Frankrijk, wordt bekend gemaakt, dat het sneltrein- verkeer voor personenvervoer zal worden beperkt. Alhoewel men er nog niet toe zal overgaan zoogenaamde reiskaarten in te voeren, wordt het publiek dringend verzocht het reizen tot een minimum te beperken. Volgens een officieel bericht zal president Roosevelt vandaag een confe rentie over een herziening van de neu- traliteitswet hebben met minister Huil, vice-president Wallace, 5 senatoren en 2 afgevaardigden. Het Britsche stoomschip „Anhau” is te Sjanghai aangekomen met 361 Britsche onderdanen aan boord. Deze Engelschen zijn allen uit Japan op wql pore. Onder de passagier^ John Latham, de Australische Tokio, die naar Canberra verslag uit te brengen. aJSL0®. P®htieke commissie van de SPaansche Falanx heeft, naar het D N B meldt' beslüten den- voormaH- gen secretarisgeneraal van het Sn™ een duur van 2 jaar ongeschikt klaren voor het ver* er. vertrouwensfuncties slVan ^idende der Politiebewaking geSte?d ^yor is on' het ge troffen. Daarbij werden 78 transport- en materiaaltreinen onbruikbaar gemaakt en 55 treinen vernietigd. Vele belangrijke stations wprden door bommen getroffen, waardoor het verkeer ernstig stagneerde. Binnen 3 x 24 uur verloren de bolsje wisten 116 vliegtuigen. In dezelfde pe riode keerden slechts 7 Duitsche toe stellen niet terug. pen zware slag voor de bolsjewisten is de verwoesting bij een zwaren lucht aanval op Charkof van het spoorweg station van die stad. In Charkof, een be langrijk spoorwegknooppunt, komen 8 lijnen samen. Een der drie lijnen, welke Moskou met het Zuiden verbinden, loopt over Charkof, een andere loopt van hier over Brjansk naar Leningrad en naar het Zuiden is Charkof zoowel met het Do- netzbekken als met het reeds veroverde ertsgebied van Kriworog verbonden. In Charkof komen alle grondstoffen uit Kriwoirog, uit de mangaanertslagen van Nikopol, uit het Donetz-kolenbekken en uit de ijzerindustrie van het gebied van Dnjepr en Donetz samen. De industrie te Charkof maakt dus vooral machines, ter wijl ten Zuidoosten der stad een groote tractorenfabriek is gevestigd. Deze maak te tot nu toe de Sovjet pantserwagens. Het wegvallen" dezer fabriek beteekent dus, dat de Sovjetweermacht geen nieuwe pantserwagens meer ontvangt voor die, welke verloren gingen, tenminste niet uit de naaste omgeving en dat deze thans per spoor moeten worden aangevoerd, maar dit verkeersmiddel wordt ook in sterke mate door onze luchtmacht ver stoord. Volgens mededeelingen van gevangen genomen bolsjewistische soldaten zijn de voorsteden van 'Leningrad reeds zwaar besfchadigd. Vele fabriekén en bedrijven zijn volkomen afgebrand. Een fabriek waarin ruim 30.000 werklieden bezig wa ren met de vervaardiging van tanks, werd tot op de grondvesten verwoest. De ijzeren ring van de Duitschers en Finsc)ie bondgenooten maakt elke uitvalspoging onmogelijk en artillerie bestookt in sa menwerking met het luchtwapen de in stellingen, welke voor de oorlogvoering van belang zijn. Daar komen nog bij de moeilijkheden der verzorging, welke er reeds toe hebben geleid, dat de rant soenen voor de bewoners van Leningrad zijn verminderd. Het mag kort of lang duren, de positie van Leningrad is in ieder geval hopeloos. De Sovjets hebben blijkbaar gemeend door landing van sterke strijdkrachten ten Oosten van Peterhof de omsingeling van Leningrad te kunnen ontlasten. Zij hebben zich vergist, toen zij dachten, dat Peterhof, op 29 k.m. ten Westen van Leningrad gelegen, slechts door zwakke Duitsche troèpênmachten bezet zou zijn. Bij hun landingspoging, welke door het vÜur van alle forten te Kronstadt werd ondersteund, moesten zij al zeer spoedig constateeren, dat de Duitsche weermacht ook hier haar meerderheid bewees. Vele overvolle schepen werden tot zinken ge bracht en 22 gepantserde gevechtswagens, waaronder 7 van 52 ton, werden ver nietigd. Bij den strijd tegen de Baltische eilan den hebben 4 Sovjet motortorpedobooten geprobeerd formaties van de Duitsche marine aan te vallen. Drie dezer motor torpedobooten werden tot zinken bracht, de vierde boot ontkwam groote vaart onder de bescherming een rookgordijn. Het persbureau Americana te Lissabon meldt uit New York, omtrent een herle ving van de „nooit geheel verbroken be trekkingen tusschen het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington en de kringen van Russische emigranten, dat de ernstige verzwakking van het Sta- lin-bewind de belangstelling van - cieele kringen gevestigd heeft P kwestie der voorzetting van van het bolsjewisme weinig pr0'^1®^^ het Amerikaansche reeds eenige in de voor- het ministe- i en den door de bolsjewisten in 1917 verdreven vroe- geren Russischen ministerpresident Kerenski ontvangen Welingelichte kringen hebben tot dus ver steeds geweigerd zich er over uit te laten, of Kerenski den president over tuigd heeft. Het staat echter vast, dat onder de vooraanstaande Russische emi granten wordt uitgekeken naar geschikte Personen. Reeds worden met eenigen hunper besprekingen gevoerd over de vorming van ‘een nationale Russische regeering ingeval van een vrijwillige of gedwongen afdanking van het bewind van Stalin. In de Russische emigrantenkringen v»n Amerika heerscht een stemming Welke hierop neerkomt, dat de door de Amerikaansche regeering geboden gele genheid om naar Rusland terug te keeren >n ieder geval moet worden aangegrepen „In Libye kan men de gelegenheid vin den met de Duitschers slag te leveren”, •chrijft de militaire medewerker van generaal sir Hubert Gougb, voL Rijksperschef dr. Dietrich heeft in een interview met een specialen correspon dent van het D.N.B. in het hoofdkwartier van den Führer gesproken over den poli- tieken toestand, zooals deze tót uiting komt in de militaire berichtgeving van Londen en Moskou over den toestand in het Oosten. Met betrekking op de verklaring van den Führer in zijn rede van 3 October, dat sedert 48 uur een nieuwe operatie van gigantische'n omvang aan het Ooste lijke front aan den gang is, wees dq ver tegenwoordiger van het D.N.B. er op, dat Londen en Moskou in de laatste da gen in tegenstelling tot de verklaring van den Führer hardnekkig spreken van „offensieve operaties van de bolsjewis ten”. Dp. Dietrich verklaarde, dat het feit, dat de „duistere bronnen van inlichtin gen vai\ de Londensche en Moskousche militaire deskundigen in de laatste dagen heel bijzonder rijkelijk vloeien, waar schijnlijk veroorzaakt is door het in de Londensche radio aangekondigde bezoek van den directeur-generaalvan het Brit sche ministerie van inlichtihgen, Monck- ton, aan den officieelen Sovjetbericht- gever Losowsky, voor het coördineeren van de wederzijdsche propaganda, welk bezoek blijkbaar al achter den rug is. Zij zijn het misschien eens geworden, zoo zeide dr. Dietrich, over het motto„on afhankelijk van elkaar berichten geven, doch tezamen liegen”. Vervolgens citeerde de rijksperschef een aantal berichten van Exchange Telegraph uit de periode van 25 tot 30 September, waarin beweerd werd, dat maarschalk Timosjenko een succesvol offensief tegen de Duitschers had onder nomen. Intusschen, zoo ging dr. Dietrich voort, heeft echter de publicatie van de gigantische Duitsche offensieve operatie door den Führer het leugenconcept van de zwendelaars grondig bedorven. Om te toonen, welke wijze thans deze En- gelsch-Sovjet „militaire deskundigen” uit deze affaire trachtten ,te komen, ver-, klaarde dr. Dietrich het volgende Op 3^3ctober des avonds, toen na de woorden van den Führer het Duitsche offensief reeds 48 uur in vollen gang was, meldde Exchange Telegraph uit Moskou ..alle teekenen wijzen op de voorbereiding van een grootscheeps voorbereid onmiddellijk voor de deur staand Duitsch offensief, dat tegen Mos kou gericht zal zijn. Echter maarschalk Timosjenko heeft ook initiatieven. Op 4 Inleveren van oud om nieuw te kunnen koopen De regeling inzake het inleveren van kleedingstukken voorziet nu in deze moei lijkheden. Deze regeling komt er op neer, dat men van Maandag 13 October tot en met Zaterdag 1 November a.s. de vol gende gedragen en gebruikte kleeding stukken kan inleverenheerencostuums, heerenwinterjassen, wollen of half wollen heerenregenjassen, dameswintenhantels, wollen of halfwollen damesregenjassen, ongenswinterjassen, meisjeswintermantels, wollen dekens. Voor elke twee stuks inoelevende arti kelen zal een ontvangstbewijs wonden af gegeven, waarmede men onder gelijktij dige inlevering van de halve puntenwaar- dfn^nJlieuw exemPlaar van deze klee- M«ea zal kunnen koopen. Tevens In de Finsche Golf heeft het Duitsche j luchtwapen Zondag 2 vijandelijke trans- I portschepen van 3000 ton in totaal ge bombardeerd en zwaar beschadigd. Bo vendien werd de spoorlijn ’van Moer- mansk door de vernietiging van een brug en een anderen belangrijken r?-- aan het IJszeefront door voltreffers de baan geteisterd. Ook elders aan het front heeft hichtwapen de spoorwegen zwaar October gaf de militaire commentaar- schrijver van Reuter, generaal Gough, toe, dat de toetand in de Sovjet-Unie door den Duitschen aanval thans een buitengewoon kritieke phase heeft be reikt. Doch hij voegde hieraan toe „De Sovjets van hun kant doen hoofdzakelijk aanvallen op het centrale front en ruk ken daar langzaam, doch gestadig op. Smolensk is omsingeld en wordt be dreigd. Op 5 October meldde Exchange Telegraph „Boedjenny en Timosjenko hebben hun strijdkrachten bij Poltawa en Gomel met het oog op het nieuwe Duitsche offensief opnieuw gegroepeerd. Operaties van een-' geweldigen omvang staan voor de deur.” Thans na 5 dagen, zeide dr. Dietrich, schijnt men er aan den anderen kant eindelijk achter te ko men, wat de Führer ondubbelzinnig heeft aangekondigd. Want de laatste Reuterberichten van gisteravond melden uit Londen„Een zeer krachtige Duit sche aanval is aan den gang op het ge heele 2000 k.m. lange front van Lenin grad tot aan de Krim. De Duitsche aan val wordt als zeer sterk beschreven en is waarschijnlijk het groote offensief, waarvan Hitler in zijn jongste rede ge sproken heeft. Het offensief schijnt eeni ge successen op te leveren.” „Deze .soort perspolitiek, zoo vatte de rijksperschef zijn oordeel over de vijan delijke berichtenpolitiek samen, is wer kelijk de rqeest dwaze en domste, die men in het geheel kan voeren. Men vraagt zich echter steeds opnieuw af, welk een graad van naïviteit en welk niveau van gedachtenloosheid een lezers publiek- moet hebben bereikt, dat men dag in dag uit een dergelijke belachelijke, leugenachtige berichtgeving, zooals ik zooeven heb opgesomd, als militair des kundige kan voorzetten. Ik maakte er onlangs gewag van, dat de tijd, waarin °nze upers J0v?r het verloop der nlXf1 *n b.Pzonderheden uit discipline waarin L meeStal de is- terwii? wr Du,t„sch® weermacht handelt, terwu! wij zwijgend handelen en de an- chill£ ®chaan?teloos liegen. Daar Chur- r J Odsche berichtgevers thans weer op teeilgu;nOterewinieh-eeni^e bePerkin« hun lezer! W,L ‘hijgen, hadden uil j eigenlijk reeds van zelf daar- Duitsche° WUSie nY)eten trekken, dat de weer hand^rer^aCh1t op het «ogenblik na een ineenstorting van Met het oog op de v. tische stemming onder volk heeft Roosevelt zichi i weken geleden ingeschakeld bereidende maatregelen van rie van buitenlandsche zaken linisterpresident

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1