Azof een enorm Uitgebreide operaties op gebied Duitschers tot de Zee van doorgedrongen No. 18001. Donderdag 9 October. 1941. Nieuwe bonnen aan BINNENLAND gewezen voor vaste brandstoffen Aanvulling op het Weermachtbericht DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET VERDUISTEREN Negende Sovjet-Ieger den terugtocht afgesneden Nieuwe groote omsingelingsslag Zeer scherpe controle I Staking Verduister op tijd, Of ’t baart U spijt. De gas- en electriciteits- rantsoeneering Gewapende Nederlanders moeten wij allen op 17 en 18 October zijn, terwille van onze noodlijdende land- genooten. Op die dagen houdt Winterhulp Nederland een huis- en straatcollecte, waarbij speldjes met wapens van de pro vincies en de stad Amsterdam ten verkoop worden aangeboden. Drie vijandelijke legers staan voor de vernietiging De radiorede van Mussert Max Blokzijl spreekt Brief van Roosevelt aan Stalin van petroleumleveranties aan Japan Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De wapens der provincies De kwestie van bewapening der koopvaarders Distributie van boter Met het tot dusver in totaal ver strekte rantsoen zal men tot 1 Febr. 1942 toe moeten komen HAAGSCHE COURANT eenige bonnen op bevredigend resul- andere 1 PRUS DEZER, COURANT; Voor s-Gravenrtage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zondér Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het’ verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. noodzaakt om te keeren'en het vuren te staken. dienen steeds twee 1 te een met moeten -j ver- □e „Times” over het nieuwe Duitsche offensief De militaire deskundige van de „Times” heeft zich in een artikel bezig gehouden met het nieuwe Duitsche offensief. Hierin wordt het volgende opgemerkt: wanneer de Duitschers in staat zijn een nieuw groot offensief te beginnen, dat even sterk is als het vorige, dan is het gevaar voor de Sovjet-Unie grooter dan ooit. Verder wijst de militaire deskundige er nog op, dat reeds 60 a 70 pCt. der bolsjewistische oorlogsindustrie in de bedreigde of reeds door de Duitschers veroverde gebieden ligt. HET NIEUWE FRANSCHE LEGER De A.N.P.-cor respond ent uit Parijs meldt: De eerste aanplakbiljetten voor de werving van soldaten voor het in de wa- penstilstandsbepalingen toegestane leger zijn op de muren van Parijs verschenen. Een der teksten luidt: „Voor uw toekomst en die van het vaderland, neemt dienst in het leger”. Frankrijk toont hiermede den vastbera den wil land en imperium te verdedigen. HOOFDJLWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 October (D. N. B.). Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: De diepe doorbraakoperaties in het midden van het Oostelijke front hebben tot een nieuwen, grooten omsingelingsslag geleid. Door sterke pantserstrjjd- kfachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Brjansk 3 vjjandelyke legers voor hun vernietiging. Tezamen met de reeds bij Wjasma ingesloten formaties heeft hier maarschalk Timosjenko de laatste vol ledig strijdvaardige legers van het geheele Sovjet-front opgeofferd. HOOGE BRITSCHE OFFICIEREN BIJ VLIEGONGELUK OMGEKOMEN Volgens den Britschen berichtendienst zijn generaal-majoor Pope, brigadegene raal Russell en kolonel Ünwin bij een vliegtuigongeluk in het Midden-Oosten om het leven gekomen. Gelijk reeds kort is bericht, zal de leider der N.S.B., ir. Mussert, Vrijdagavond 10 October een zeer belangrijke radiorede houden. Het onderwerp van deze rede zal zijn„hoe ik er toe gekomen ben, onze Nederlandsche nationaal-socialisten naar het Oostfront te zenden, om te strijden tegen de bolsjewisten”. Deze rede zal worden uitgesproken over den zender Hilversum 2, op golflengte 301 meter, van 7.45 uur n.m. tot 8 uur n.m. Deze radiorede, die zich o.m. bezig zal houden met het vertrek van een bataljon Nederlandsche nationaal-socialisten naar h"-t Oostfront, zal van groote beteekenis blijken te zijn. Wij vestigen er daarom de bijzondere aandacht op. Mislukte bolsjewistische uit- valspoging De bolsjewistische strijdkrachten, die te Leningrad zijn ingesloten, hebben Dinsdag weer uitvalspogingen ondernomen. Na voorafgegane krachtige voorbereiding door de artillerie, vielen zij met steun van pant, serwagens en vliegtuigen aan. Bovendien nam een bolsjewistische kanonneerboot van zee uit deel aan deze gevechten. De bolsjewisten werden met zware verliezen teruggeslagen. De kanonneerboot werd ge- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 October (D. N. B.). Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: Door een vermetele operatie van het gebied ten Oosten van Dnjeptropetrofsk uit is een Duitsch pantserleger, versterkt door Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche formaties, doorgedrongen tot de Zee van Azof en heeft het bij Melitopol aan de frontzijde verslagen 9de Sovjet-Ieger den terugtocht af gesneden. Tevens* hebben Duitsche en Roemeensche strijdkrachten de achter volging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie der Waffen-S.S. er in geslaagd langs de kust der Zee van Azof Berdjansk te bereiken en in contact te komen met de gepantserde strijdkrachten nit het Noorden. Thans staan hier, van alle zijden dicht ingesloten, 6 of 7 vijandelijke divisies vlak voor de vernietiging. De S.S.-formatie heeft de zwakke over blijfselen van den verslagen tegenstander, die probeeren terug te trekken op Rostof, reeds tot Marioepol nagezet. In Amerikaansche scheepvaartkringen is bekend geworden, dat de Canadeesqhe vrachtboot „Mondoc” (1962 brt.) in de buurt van de Maagdeneilanden tengevolge van een ontploffing gezonken is, meldt het D.N.B. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Beschadigde Britsche krui, sers in Gibraltar Twee beschadigde Britsche kruisers, die in de Middellandsche Zee door Italiaan- sche torpedovliegtuigen waren aangeval len, zijn de haven van Gibraltar binnen- geloopen om gerepareerd te wordep. Britsche schipbreukelingen geland Naar uit Londen wordt gemeld, zijn in een haven in het Noorden van Engeland 160 overlevenden van in den Atlantischen Oceaan tot- zinken gebrachte Britsche of in Britschen dienst varende schepen, aan land gezet. Hedenavond van 7.45 tot 8 uur spreekt Max Blokzijl voor de radio (zender Hil versum 2) over activisten, positivisten en negativisten. kleine oorlogsschepen. Hij motiveerde zijn eisch met te verklaren, dat de Amerikaan sche marine een gevoelig gebrek heeft aan kleine oorlogsschepen, in het bijzon der voor den patrouilledienst en de kust- be scherm ing. Minister Knox heeft, volgens Associa ted Press, in een rede te Chicago ver klaard, dat de Duitsche duikbooten meer schepen tot zinken brengen dan door nieuwbouw vervangen kan worden. Hij spoorde het Amerikaansche volk aan in een verstandig tempo te rijden om zoo doende benzine te sparen. Engeland heeft olie en nog eens olie noodig. De begrotingscommissie van het Huis van afgevaardigden heeft het voor be- wapeningsdoeleinden gevraagde bedrag van ongeveer 6 milliard dollar goedge keurd. In de commissie werd verklaard, dat de productie van oorlogsmateriaal nog niet het gewenschte peil heeft bereikt. De stemming in de Ver- eenigde Staten Naar de New York Journal American meldt, heeft Edward Reisner, hoogleeraar aan de Columbia-universiteit in een rede voor het comité America First verklaard, dat het Amerikaansche volk nauwelijks iets meer dan een algemeene belangstel ling voor den Europeeschen oorlog heeft. Kleine groepen echter zijn voorstander van deelneming aan den oorlog, daartoe behooren menschen, die een hooge positie bekleedenrectoren van universiteiten, bisschoppen, hoogleeraren, vooraanstaan de personen uit financieele en handels- kringen, journalisten, uitgevers, schrij vers en andere kunstenaars, die door hun positie de macht hebben over de propa gandamiddelen en daarvan een doeltref fend gebruik maken om de openbare meening te beïnvloeden. De beste woord voerder van deze groep is Roosevelt. In het jaarverslag van de wereld- vredesconferentie van de methodistische kerk wordt, naar de „New York Journal American” meldt, critiek geoefend op het feit, dat. de regeering de Vereenigde Sta ten in den oorlog wil betrekken tegen den wil van de overweldigende meerder heid der bevolking. De Vereenigde Sta ten dienen de wereld het beste door bui ten den oorlog te blijven, aldus het ver slag, dat Roosevelt herinnert aan zijn be lofte, geen Amerikaansche troepen naar het buitenland te zullen zenden. nuntius in Polen geweest. Op de Anglo-Amerikaansche militaire conferentie te Manilla, waar de opperbe velhebber der Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten, luchtmaarschalk sir Ro bert Brooke Popham, Engeland vertegen woordigt, en generaal Mc Gruder, leider van de Amerikaansche commissie in Chi na, de Vereenigde Staten, zijn vnorname- ’ijk transportkwéstie; van Amertkaansch materiaal naar China besproken. Volgens een verklaring van Brooke Popham, heeft de conferentie tot een bevredigend resul taat geleid. In Roemenië zijn 1735 legionnairs, die wegens deelneming aan de Januari- onlusten tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, krachtens amnestie vrijge laten. Uit Belgrado wordt gekneld, dat we gens lidmaatschap van communistische benden in Tsjoepoerija 30 en in Jagodina 2 communisten zijn gefusilleerd. Dinsdag zijn in Britsch-Indië groote manoeuvres begonnen tegen een eventuee- len aanval. Generaal Wavell, de Britsche opperbevelhebber in Indië en het Centrale Oosten, heeft de oefeningen bijgewoond. Volgens een bericht uit Calcutta is in de provincie Bihar een cholera-epide- mie uitgebroken, die tot dusver 8573 per sonen heeft aangetast, waarvan 5177 zijn overleden. De zittingsduur van het huidige En- gelsche parlement is met 2 jaar verlengd. r- De bekende Engelsche econoom John Maynard Keynes is als opvolger van wij len sir Josiah Stamp, benoemd tot gou verneur der Bank van Engeland. de Overheid wel den indruk heeft, dat over het algemeen de bevolking serieus zich inspant om de noodige beperking van 25 pCt. op het gebruik van gas en electriciteit in toepassing te brengen, maar anderzijds, nu het seizoen een oploo- pend gebruik veroorzaakt en sommigen blijkbaar in verleiding komen, gas of electriciteit ook voor noodverwarming te gebruiken ernstig wil waarschuwen dit niet te doen. Wie. gas of electriciteit voor verwarming gebruikt, is in een oogenblik over zijn rantsoen heen en loopt vast. Dat dit niet licht te achten is, blijkt uit de cij fers over September ter zake. In Septem ber zijn (over het geheele land) terzake van overschrijding van het gasrantsoen 38627 boeten opgelegd, terwijl bij 629 per sonen de gastoevoer werd afgesneden. Eveneens in September werden ter zake van te veel electriciteitsgebruik 43062 boe ten opgelegd en bij 955 personen de leve ring van electriciteit stopgezet. Deze cij fers zijn ernstig. Ze zijn slechts over één enkele maand. Men houde zich voor ge waarschuwd en verlieze de rantsoenee- ringsbepalingen geen oogenblik uit het oog. wie te laat zich hierover zorgen maakt, is zelf de oorzaak dat hij niet meer te helpen is. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Uit de beste bron verneemt men de bewoordin gen van een boodschap van Roosevelt aan Stalin, die overhandigd is door Harriman, den leider van de Amerikaansche delega tie op de conferentie te Moskou. Zij lui den: „Mijn beste vriend Stalin, deze brief zal u door mijn vriend Harriman worden overhandigd, aan wien ik opdracht heb gegeven leider van onze delegatie te Mos kou te zijn. De heer Harriman is een goed kenner vön uw problemen en zal dat weet ik alles doen wat hij kan om de onderhandelingen te Moskou tot eeh suc cesvol einde te brengen. Harry Hopkins heeft in uitvoerige uiteenzettingen verslag uitgebracht over-zijn succesvolle, bevre digende bezoeken aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Ik kan niet zeggén, hoe diep wij allen onder den indruk zijn van de prestaties der dappere Sovjet-le- gers. Wij zullen gepaste middelen vinden om te zorgen voor het materieel en de uit rusting, die noodig zijn om Hitler op alle fronten te bestrijden, waaronder het Sov jetfront. Gaarna maak ik gebruik van deze ge legenheid om uiting te geven aan mijn groote vertrouwen, dat uw legers ten slotte zegevieren zullen over Hitler en geef u de verzekering van de grootste vastberadenheid om den noodzakelijken stoffelijken bijstand te verleenen. Uw u toegenegen Franklin D. Roosevelt”. Deze brief van Roosevelt aan zijn bes ten vriend Stalin, vooral de slotpassage, waarin hij de overwinning aan de bolsje wistische legers toewenscht, is «en nieuw bewijs voor de gewetenloosheid en het cy nisme, waarmee de president is besloten geheel Europa aan het bolsjewisme over te leveren. - Bij ct - Toestemming tot prijsverhooging moet op de factuur vermeld worden De gemachtigde voor de prijzen deelt het volgende mede Fabrikanten en groothandelaren, aan wie een toestemming tot prijsverhooging door den secretaris-generaal is verleend, zijn verplicht van deze toestemming mel ding te maken op hun facturen. Zij dje- nen hierbij te vermelden den datum 'en het nummer van de toestemming. Indien op de facturen verschillende artikelen voorkomen, modt duidelijk blijken, op welk artikel de vermelding betrekking heeft. Het blijkt, dat sommige fabrikan ten en grossiers de vermelding op de fac turen achterwege laten. Gezien het groote belang, dat voor koopers en weder-inkoo- pen in de vermelding is gelegen, zal tegen deze nalatigheid voortaan streng worden opgetreden. Overtre dingen zullen door de inspecteurs voor de prijsbeheersching worden gestraft, onaf hankelijk van de Vraag, of de berekende prijzen wettelijk geoorloofd zijn. De Electrotechniek helpt de voedsel* voorziening Aangezien voor de dieselgemalen niet voldoende dieselolie meer beschikbaar ge- - steld kan worden, zouden binnen afzien- bartn tijd groote moeilijkheden ontstaan op het gebied der polderbemaling. In ver band daarmede is men er toe overgegaan deze dieselmotoren te vervangen voor een klein gedeelte door gasgeneratoren en voor een groot gedeelte door electromo- toren. Door de bemiddeling en de zorgen van het rijksbureau voor de metalenver- werkende industrie en de vlotte mede werking, welke de motorenfabrikanten en de betrokken electriciteitsbedrijven heb ben verleend, zal het mogelijk zijn met het electrificeeren zoo spoedig gereed te zijn, dat voor het stopzetten van pompen niet behoeft te worden gevreesd. De pol ders zullen voor onze voedselvoorziening dus hun groote waarde kunnen blijven behouden. In duizenden gevallen boeten opgelegd en toevoer afgesneden Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ïn aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde Uit het Weermachtbericht van heden blijkt duidelijk, dat aan het Oostelijke front op een enorm gebied uitgebreide operaties gaande zijn. Terwijl de oogen van de wereld en vooral die van de lei ding der Sovjet-legers waren gericht op het Zuidelijke deel van het Oostelijke front, is de Duitsche Weermacht in het centrum van het Oostelijke front door gebroken Reeds tijdens den grooten ver- nietigingsslag ten Oosten van Kief deden de Sovjets ernstige pogingen Smolensk te heroveren, hetgeen hun niet is ge lukt. Bovendien wilden zij ten Noorden van Smolensk oprukken en door deze doorbraak het Duitsche front in het Noorden aan het wankelen brengen en Leningrad ontlasten. Deze operatie is den Sovjets verderfelijk geworden. Niet alleen zijn zij in de omgeving van Wjas ma omsingeld, doch het Weermachtbe richt laat vermoeden, dat ook nog op an dere plaatsen van het centrale deel van het front de Duitsche .doorbraak plaats vindt. Sterke groepen gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de operaties van het Duitsche leger bij de Zee van Azof met succes ondersteund. Bij Marioepol wer den 2 schepen van 1800 en 1500 ton tot Uitreiking van extra bonnen voor „een half rantsoen boter” Aan personen, welke geboren zijn na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, wordt een extra rantsoen boter van 125 gram beschikbaar gesteld. Degenen, die hiervoor in aanmerking komen, dienen zich in de week van 13 tot en met 18 October a.s. op een door de plaatselijke distributiediensten nader vast te stellen <jag, bij deze diensten te vervoegen Zij zullen dan een bon voor „een half rantsoen” boter ontvangen, welke onbeperkt geldig is en recht geeft op 125 gram boter, zonder reductie. Daar de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, ulcucn steeds i, bonnen bij den winkelier ingeleverd worden, zoodat degenen, die over oneven aantal bonnen beschikken, anderen een combinatie zullen i... vormen, teneinde een even aantal te krijgen In een officieele publicatie zijn de voor de detaillistenvan belang zijnde bijzon derheden, betreffende de inlevering der bonnen, vermeld. Majoor Attlee^ de Britsche lordze- gelbewaarder, zal Groot-Brittannië verte genwoordigen op de internationale ar- beidsconferentie, die eind October in New York wordt gehouden. Hij zal ook een bezoek aan president Roosevelt brengen. Een van de vooraanstaande personen van den Amerikaanschen transportarbei- dersbond, welke is aangesloten bij de Cio, John Santo, is gisteren onder beschuldi ging van op clandestiene wijze het land te zijn binnengekomen, gearresteerd. San to wordt beschouwd als communistische agitator en zou onder een valschen naam in 1927 als student uit Roemenië het land binnengekomen zijn. Reuter meldt uit Washington, dat de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië en de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen besloten hebben alle leveranties van petroleum aan Japan te staken. Domei meldt, dat gezaghebbende krin gen te Tokio verklaarden, niet in het minst verrast te zijn over dit bericht uit Washington. Japan is volkomen voorbe reid om het hoofd te bieden aan eiken toestand, welke voortspruit uit het ver bod op de verscheping van petroleum. De oorlogsstructuur van het Japansche bedrijfsleven, zoo voegt men in gezag hebbende Japansche kringen hieraan toe, heeft niet in het minst geleden onder het blokkeeren van de Japansche saldi en zal evenmin lijden onder dit embargo op de verscheping van petroleum. Deze maatregelen kunnen er slechts toe leiden, dat Japan versterkt wordt in zijn voor nemen om het Oost-Aziatische gebied van welvaart te vestigen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RljswijK. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444; goekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 EXTRA BONNEN VOOR ZIEKEN EN JEUGDIGE PERSONEN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende beken^ met betrekking tot de distributie van boter. Boter tegen gereduceerden prijs voor zieken, die in net bezit zijn van vetkaarten. In den vervolge zal aan houders van vetkaarten, die op medische gronden voor extra rantsoenen boter in aanmerking komen, boter tegen de gebruikelijke re ductie van 22 i cent per 250 gram worden verstrekt. Aan deze personen zullen losse rantsoenbonnen gemerkt met „één rantsoen margarine of vet” worden verstrekt, welke recht geven op 250 gram boter met reductie. Uitreiking geschiedt uit sluitend tegen overlegging van een door den vertrouwensarts geteekend formulier md 29, waarbij tevens de stamkaart dient te worden overgelegd ter contróle van het feit, of destijds een vetkaart werd uitge reikt. Als collecte-speldjes van Winterhulp Nederland Men meldt onsOp 17 en 18 October a.s. zal de tweede Winterhulp-collecte van dit jaar gehouden worden, welke ditmaal een inzameling met speldjesver- koop zal worden. Bij den aanvang van haar tweede periode van activiteit komt Winterhulp met de wapens van de pro vincies en van de stad Amsterdam. Wij zullen ons niet verdiepen in heral dische beschouwingen over deze produc ten van Nederlandsche industrie. Slechts willen we als onze verwachting uit spreken, dat op 17 en 18 October geen Nederlander zich zonder een wapen zal vertoonen. VERSPREIDE BERICHTEN De speciale gezant van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, was gis teren bij den president genoodigd om de lunch op het Witte Huis te gebruiken. Hij gaf den president verslag van zijn besprekingen met den Paus. Men ver wacht, dat Roosevelt morgen in den loop van de persconferentie een verklaring daaromtrent zal afleggen. De secretaresse van de anti-bolsje- wistische liga, te Parijs, die sedert 23 Sep tember spoorloos was verdwenen, is ge worgd en in de Seine geworpen, naar men thans heeft geconstateerd. Het lijk is Za terdag j.l. bij Bourgival opgevischt en gis teren geidentificeerd. Ieder spoor van de modrdenaars ontbreekt. De polytechnische hoogeschool, van Boedapest heeft koning Boris van Boel- garije den eeretitel van ingenieur ver leend. Het eerediploma zal den koning binnenkort worden overhandigd. De Britsche ambassade te Cairo heeft door bemiddeling van een speciaal gevol machtigde aan koning Ibn Saoed het aan bod gedaan, dat zijn zoon Feisal zou wor den verheven tot koning van Vereenigd Syrië, Transjordanië en het Arabische deel van Palestina. De Ford comp te Detroit maakt het ontslag van 10.000 arbeiders van de River Rouge fabriek en andere Fordfabrieken in het geheele land, bekend. Dit ontslag geschiedt in verband met de inkrimping van de particuliere autoproductie als resultaat van den bewapeningsvoorrang. Kardinaal Lorenzo Lauri is gister ochtend op 77-jarigen leeftijd in een zie kenhuis te Rome overleden. Hij is ge durende verscheidene jaren apostolisch President Roosevelt heeft gisteren zijn tweede bespreking gehouden met de lei ders van het Congres over de wijziging van de neutraliteitswet. Zij verklaarden, naar Associated Press meldt, dat Roose velt vandaag een boodschap tot het Con gres zal richten over de wijziging der neutraliteitswet. Senator Barkley was van meening, dat de bewapening van de koopvaardijschepen het meest dringend was Hij was persoonlijk de opvatting toegedaan, dat ook het verbod van aan doen van havens in het oorlogs«ebiea moet worden opgeheven. Andere leiders van het Congres lieten doorschemeren dat de boodschap van Roosevelt Z)C? beperken tot de bewapenfrig van Kow vaardijschepen. De president, ldt Huil en Harry Hopkins hopen, zo° m hct Associated Press, dat het Congre« - verbod tot het bevaren van de oor n zóne uit eigen beweging zal opnene»_ In welingelichte kringen *het 7°rdt. “ngeduid, meldt S.P.T.. dat feit, dat Roosevelt zoowel de leiders de regeeringspartij als van de opp- heeft uitgenoodigd, gezien moet worae als een teeken, dat hij -erzet te*envast plannen verwacht. O.a. staat reeds va» dat hij over de bewapening van Ame kaansche koopvaarders heeft gesPr°K® als een poging reeds voqr de discu» in het Congres druk op de tegenstar - Uit te oefenen. De president beeft K poogd een zekere nationale eei?he‘d )K kweeken, die gunstig voor zijn plannen De bewapening wan 8ChePen onder Panameesche viag Het D.N.B. meldt uit Washington: Het besluit van de Panamaesche regeering om de bewapening van koopvaardij schepen te verbieden, ^U^iiltó^er* kringen te Washington P^nX®d bazing gewekt, daar men op grond van de door de pan-Amerikaansche confe rentie op voorstel van Washington aan- De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt inzake de distributie van vaste brandstoffen het volgende bekend. Tengevolge van den goeden afvoer van kolen van de mijnen loopt de bevoorra ding van den handel met vaste brandstof fen regelmatiger. Teneinde ook den han del in staat’ te stellen voor een zoo vlot mogelijke aflevering aan het publiek zorg te dragen is het gewenscht. dat de han delaren eenige maanden te voren een in- deeling kunnen maken van de nog af te leveren hoeveelheden. Op grond hiervan is besloten, om met in gang van Donderdag 9 October 1941 nog eenige bonnen voor vaste brandstoffen geldig te verklaren, en wel van de bon kaarten J. en K. voor verbruikers in de categorie ..haarden en kachels” de bon nen ..05 h k.”, „06 h.k.” en „07 h.k.” en van de bonkaart L. voor verbruikers in de categorie „Centrale verwarming” de bon nen „12 c.v”, „13 c.v.’’, „14 c v „15 c.v.”. „16 c.v.”, „17 c.v”, „18 c.v.”, „19, c.v.” en 20 c.v.” De genoemde bonnen geven ge-> durende het tijdvak van Donderdag 9 October 1941 tot en met 31 Januari 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen Bovendien zijn met ingang van Donder dag 9 October 1941, geldig verklaard de bonnen gemerkt „brandstoffen een een heid vijfde periode” en „brandstoffen een eenheid zesde periode” van de z.g periode- bonstellen, welke aan verbruikers, die op een extra rantsoen van 10 of meer een heden recht hebben, en aan verbruikers in de groepen b, c en d met een verbruik van 10 eenheden of meer, zijn uitgereikt. Deze periodebonnen geven gedurende het tijdvak van 9 October 1941 tot en met 30 April 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen Aan de z.g. grootverbruikers, die van de distri butiediensten een toewijzing per periode ontvangen, zullen eveneens toewijzingen voor de 5de en 6de periode worden ver strekt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat met de hoeveelheid brand stoffen, die op de tot nu toe geldige en de thans geldig verklaarde bonnen is of wordt betrokken tot 1 Februari 1942 zal moeten worden gestookt. De verbruikers kunnen derhalve op grond hiervan zelf be palen, wanneer zij met stoken zullen kun nen beginnen. genomen resoluties algemeen had aan genomen, dat de Amerikaansche regee ring Panama verlof had gevraagd, voor dat zij stukken geschut onder Panamee- sche vlag bracht. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, gaf gisteren op de persconferentie toe, dat geen overleg met Panama heeft plaats gehad. Veeleer heeft de Ameri kaansche marine, zoo verklaarde Huil, tezamen met de federale scheepvaart- autoriteiten en de particuliere scheep vaartmaatschappijen eigenmachtig de be wapening van de onder vreemde vlag varende schepen doorgevoerd. Huil be weerde, dat het om een „onbeduidende detaükwestie” ging. Aan de solidariteit, zoo zeide hij, wordt hierdoor niets ver anderd. De genoemde Amerikaansche autoriteiten hebben blijkbaar in goed vertrouwen gehandeld, daar slechts een enkel land, namelijk de Vereenigde Sta ten, de bewapening van koopvaardij schepen verbiedt. Huil hield een vurig pleidooi voor de opheffing van dit verbod. In officieele kringen te Washington wordt verklaard, mpldt U.P., dat er niet veel beteekenis gehecht behoeft te wor den aan het verbod van Panama, dat schepen, die onder Panameesche vlag varen bewapend worden. In buitenlandsche kringen wordt gelijk tijdig het vermoeden geuit, dat de regee ring van Panama bij het nemen van dezen maatregel met toestemming van de re geering te Washington heeft gehandeld. Deze zou namelijk van de zoo ontstane situatie willen profiteeren en het Con gres er van willen overtuigen, dat thans de bewapening van de onder Amerikaan sche vlag varende schepen des te drin gender is. Ook Roosevelt heeft verklaard, dat de maatregel door de Panameesche autori teiten genomen, een spoedige van de neutraliteitswet noodzaken), maakt BRITSCHE HULPKRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT .De Britsche admiralifeit deelt mede, dat de Britsche hulpkruiser „Corfield” tot zinken is gebracht. De Noorsche tankboot „John F. Peder sen” (6128 ton), die in Engelschen dienst voer, is verloren gegaan, waarbij 31 leden der bemanning zijn omgekomen, verneemt het Noorsche Telegraafbureau van de be trokken rêederij. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarlef. vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. □e Amerikaansche bewapening De Amerikaansche minister van n'iald™?’ Knox. heeft in een brief aan den woo - voerder van het Huis van afgevaardigden de onmiddéllijke goedkeuring VE*nr1a5rd crediet van 300 millioen dollar verlangd voor den bouw van rond 400 nieuwe trouillevaartuigen, mijnvegers en i— zinker, gebracht. In de haven van Berdjansk werden 2 kleine schepen tot zinken gebracht een schip van 2000 ton werd zwaar beschadigd. In het gebied, waar de bolsjewisten op Rostof terug trekken, werden hun colonnes met suc ces door gevechtsvliegers aangevallen. Meer dan 100 gemotoriseerde en bespan nen voertuigen- werden door bommen vernield. Een .groot aantal voertuigen werd ernstig beschadigd. Ook Dinsdag heeft de Duitsche lucht macht talrijke geslaagde aanvallen ge daan op Sovjetstellingen, voertuigen en verkeerswegen. In scheervluchten werden talrijke bunkers vernield en 59 stukken geschut buiten gevecht gesteld. □e aanvallen op Leningrad In den vorigen nacht zijn bij goed zicht op Leningrad wederom vele duizen den kilo’s brisant- en brandbommen uit geworpen. Talrijke branden ontstonden in de gebieden, waarop gemikt was Er is groote schade veroorzaakt aan instal laties, welke voor den oorlog belangrijk zijn. GRIEKSCH GRAANSCHIP DOOR DE ENGELSCHEN TOT ZINKEN GEBRACHT De Grieksche minister-president heeft voor de pers een verklaring afgelegd over het feit, dat een schip met graan, bestemd voor de Grieksche bevolking, in de Grieksche wateren door de Engel schen Jot zinken is gebracht, meldt het D.N.B. uit Athene. De mannen, die te Londen vertoeven en verantwoordelijk zijn voor de ramp, die over Griekenland is gekomen, aldus zeide hij, hebben ver geten, dat zij geen voorraden hebben achtergelaten en dat het vorige jaar de normale graanverbouw niet kon plaats hebben. Daarentegen hebben Duitschland en Italië zich voortdurend bezig gehou den met de voorziening van het Griek sche volk. Zij hebben hun goedkeuring gehecht aan Turksche leveranties, ter wijl de Engelschen die stelselmatig trachtten te verhinderen. De in Cairo en Londen vertoevende Engelschen en Grieken hebben ook voor de verzending van Australische tarwe naar Grieken land geen belangstelling getoond en zijn zelfs niet vermurwd door het verzoek, dat de Heilige Stoel in deze aangelegen heid heeft gedaan. Thans hebben de Engelschen zelfs een schip getorpedeerd, dat meel van Saloniki naar den Piraeus bracht. v. 7.01 aar nam. tot 7.55 aur v.m. Maan: 9 Oct. op 9.17 uur nam. 10 Oct. onder 12.46 u. nam. op 9.55 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1