De broodprijs wordt geregeld Huwelijk met modern comfort Ei De distributiebonnen HAAGSCHE COURANT Vrijdag 10 Oct. 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON Maximum-, tevens mini mumprijzen vastgesteld Het land in rayons verdeeld Naar het Oosten L BB Oi 121 BI. Br. Geb. 100 gram Algem. 130 Kaas 100 gram 36 Textieldistributie deze UITKNIPPEN EN BEWAREN DIVERSE ARTIKELEN 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 4 rantsoenen J rantsoen J rantsoen 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen De commandant der W.A. meldt zich voor het Oostfront Tb F V - kom»! De bij het Engelsche bombardement in den nacht van 3 op 4 October verwoeste Noorsche kerk te Rotterdam. (Officieele opname) Een verwoest Heiligen-beeld in de St. Elisabeth-kerk te Rot- (Polygoon-v. Bitsen) werd beschadigd. VOEDINGSMIDDELEN voorproefje, van wat er in I Wordt oervoigdZ terdam, welke eveneens door Engelsche bommen zwaar (Officieele opname), DE LOOPENDE TEXTIELKAART BLIJFT GELDIG TOT 1 MEI 1942 Rijst Havermout Gort Vermicelli Maïzena enz 128 129 Artikel Boter Boter m.red. Artikel Suiker Koffie surr. Jam De Nederlandsche Arbeidsdienst vervaardigt voorwerpen, welke noodig zijn bij de lessen in Heemkunde. Nauwkeurig werken is een eerste vereischte. (Stapf-Mol) I rantsoen II liter 11 k.g. i k.g. De waardeering van de punten van kaart blijft ongewijzigd (Nadruk verboden) i J Melk I Aardap. 39A Aardap. 39B ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a»'' 123 Alg. 124-125 Alg. 126-127 Rijst D en E Algem. Algem. dezen strijd zijn deel bij te dragen. Hoe wel dit kader zich vrijwel geheel voor het W.A.-regiment heeft gemeld, heeft de leider der N.S.B. een belangrijk aantal de dienstneming moeten weigeren, om den opbouw en den uitbouw van de door de mobilisatie der N.S.B, belangrijk uitge breide W.A. mogelijk te maken. Alvorens in dienst te treden bij het onderdeel der Waffen-S.S., waarbij hij zal worden in gedeeld, zal commandant Zondervan nog een inspectiereis van enkele weken onder nemen, teneinde een overzicht te krijgen van den toestand van de duizenden weer mannen, die bij het N. S. K. K. in het Oosten hun zwaren plicht vervullen. Deze inspectiereis zal over ongeveer veertien dagen aanvangen. Charkow in het operatiegebied. Ter herinneringSajenko, com mandant van dë Tsje-Ka te Char kow, een berucht pijniger en beul. Zijn wreedheden tijdens de bezet ting en de evacuatie van de stad door de Bolsjewiki in 1919. waren in heel Rusland bekepd. Honder den menschen waren overgeleverd aan dezen sadistenmaniak. (Continental-Holland) De persdienst van de N.S.B. meldt: Mr. A. J. Zondervan, de commandant der W.A., heeft zich gemeld voor het front. Hij heeft van den leider der N.S.B. het daartoe noodige verlof ontvangen en zal tijdens zijn afwezigheid worden ver tegenwoordigd door den chef van den staf der W A., opperheerbanleider H. C. van ’t Hof Deze daad, juist op het oogenblik, dat een bataljon van het vrijwilligers legioen geheel bestaande uit leden der W.A. naar het Oosten zal vertrekken, wil uitdrukking geven aan den wil van het geheele hoogere kader der W.A. om in Bon 39-4 39 39 Vleesch d Vleeschw. 39 39 131-132 Kaas 133-134 25 September t/m 13 October 1941. Bon Boter 36 37 Vet 36-37 N.B. De volgende bonnen zijn binnenkort' niet meer geldig: Na Zaterdag 11 Oct. 38 brood, vleesch, vleeschwaren, melk J, aardappelen. Na Maandag 13 Oct. en 37 Boter en vet. In een Italiaansche haven voor watervliegtuigen. Een toestel start voor een vlucht naar den vijand. (Luce-Holland) J 12 October t/m 18 October 1941. Brood Brood Ik kan je niet zeggen, hoe blij ik ben, zegt ze. Want zie je Erna, als dit doorgaat... als ik die baan van jou krijg, dan... dan komt er toch nog Iets van me terecht. Nou! Privé-secretaresse in Stock holm. Niet meer of niet minder. Lust uwé nog peultjes, zou Janus zeggen. En die opschuiving hier is al in kruiken en kannen. Er komt 1 December een nieuwe bij ook. Ja, je klopt er een heel stelletje in deze race. Mies van Hoeven en Connie Peters en Lientje Hendriks, die zijn allemaal veel langer hier dan jij. Zouden ze woest zijn t Ik ben er toch doodonschuldig aan. Ik snap zelf heelemaal niet, waar ik het aan verdien. Niet aan je diploma’s typen en ste no, lacht Erna. Zooveel kan ik je wel vertellen. En de rest zul je wel van de Jong hooren. Ik wil den goeien man niet al zijn plezier bederven. O, zegt Nick. Ik ben toch zoo blij, ik ben toch zoo verschrikkelijk blij, dat dit nu gekomen is. Je weet niet half, hoe blij ik er om ben. Prachtig, zegt Erna. Laten we dan maar maken, dat we wegkomen. Het is kwart voor zeven. port terecnt gekomen, proest r.rna. Het verhaal zegt, dat de laatste goede pagina eindigde met: de fabricage van toiletzeep in onze fabriek daar en daar steeg met zooveel ton en dat de vol gende pagina begon met: geen wonder dus, dat de beide schilders verrukt wa ren over de schoonheid van het land- schap en het bloeiende uiterlijk van de frissche boerenmeisjes... of zooiets. De directie moet er om gebruld hebben, maar Lammers heeft een fiksche douw gekregen natuurlijk. Zielig, zegt Nick. Maar ik bof er mee. Ze zijn ziedend, de anderen. Ik vind het eigenlijk ook niet fair. Waar om zouden ze Mies en Connie en Lien tje gepasseerd hebben? Een foto van het Oostfront. Een stukgeschoten Sovjet-tank op het strijdtooneel bij den Dnjepr. (Weltbild-Polygoon) 15.000 k.m. Sovjet-spoorwegen zijn op Duitsche spoor breedte gebracht en 25.000 k.m. zijn weer in dienst gesteld, verklaarde de Führer in zijn rede van 3 Oct. j.l. Spoorweg- pioniers aan den arbeid. (Orbis-HoUand) 5 October t/m 1 November 1941. Bon Algem. Algem. 122 Algem. streefd, de prijzen zoolang mogelijk op hetzelfde niveau te handhaven. Er wordt nu weliswaar begonnen met de hoogere prijzen, doch de bakker moet het geld, dat hij voorloopig meer ontvangt, reser- veeren voor de straks te verwachten stij ging van den grondstofprijs. Zooals ge zegd moet per brood 1 of IJ c. terzijde worden gelegd en op dezen reserveerings- plicht kan niet genoeg de nadruk wor den gelegd, daar het niet voldoen aan dezen plicht kan veroorzaken, dat de bak ker straks met den hem toegedachten prijs niet uit kan komen Zeep: bon 120 Alg. C-zeep van de zeep- kaarten P en Q; C-toiletzeep van zeep- kaart P 1 t.m. 31 Oct. Scheerzeep: bon J van textielkaart voor mannen, 1 Sept. t.m. 31 Dec. Brandstoffen: van kaart „haarden en kachels J.” bonnen 01, 02, 03, 05, 06 en 07, van „haarden en kachels K”: 01, t.m. 07 en van „centrale verwarming L” de bonnen 01 t.m. 20; geldig t.m. 31 Jan. ’42. Op bon 08 van kaart K is uit sluitend turf verkrijgbaar. Brandstoffen le t.m. 6e periode geldig t.m 30 April 1942; bon 06K.F. 1 eenh. geldig tan. 30 Nov. Petroleum: bon 14, 2 1., van 6 Oct. t.m. 27 Dec; bon 21, 2 1., van 12 Oct. t.m. 22 Nov. Honden- en kattenbrood: Van 1 tot en met 31 Oct. wordt op bon no. 13 van de voederkaart voor honden be schikbaar gesteld voor honden van: groep 1 en 2: 10 k.g. hondenbrood, groep 3: 8 k.g., groep 4: 5 k.g.; groep 5: 4 k.g. groep 6: 3 k.g. Op bon no. 13 van de voederkaart voor katten wordt voor de. zelfde periode IJ k.g. kattenbrood be schikbaar gesteld. EÉN RANTSOEN IS: Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gr Beschuit, wafels, Biscuits, koekjes, èf 140 gr. speculaas, koek, óf 300 gr. cake, óf 400 gr. gevuld klein kerstgebak, óf 500 gr. gevuld groot kerstgebak, óf 600 gr. taart, gebakjes. Vleesch: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt óf gekookt vleesch, èf 75 gram gerookte worstsoorten, èf 100 gram gekookte worstsoorten, èf 125 gram leverartikelen. tongeworst. nierbrood, èf 150 gr. bloed worst, zure zult. Jam: 500 gram jam, siroop, honing, enz. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, ^gort, aardappelmeel- vlokken, gruttemeel, (gemengd meel). Gort: 250 gram gort, gortmout, gort- bloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel), rijstgries, aardappel- tapioca Vermicelli: 100 gr. vermicelli, maca roni. spaghetti. M a i z e n a: 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, èf 100 gram zetmeel, ver werkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder Brandstoffen: 1 h l. (maximaal 75 k.g.) anthraciet, steenkolen, industrie- briketten, eierbriketten, èf 2 h.l. cokes, gascokes, èf 110 k.g. bruinkoolbriketten, èf 75 k.g. petroleumcokes, óf 150 k.g. cokesbries, cokesgruis, óf 3Ó0 stuks pers- turf, èf 450 stuks baggerturf, èf 275 k.g. turf uit de Peel, óf 200 k g. andere soor ten turf. Zeep: 90 gram huishoudzeep, èf 150 gr. eenheid stoiletzeep, óf 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.-31 Aug. 1941), èf 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941), èf 300 gram zachte zeeppasta, èf 250 gr. zeeppoeder, óf het doen wasschen van 20 k.g. droge vuile wasch. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal de loopende textielkaart geldig blijven tot 1 Mei 1942, terwijl de puntenwaardeering van deze kaart onge wijzigd zal blijven. Hierbij dient in aan merking te worden genomen, dat, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, met ingang van 1 Nóvember a.s. voor het aanschaffen van bepaalde groote stukken bovendien een speciale vergunning noo dig is. Bijzonderheden aangaande de per 1 November ingaande nieuwe textielkaart zullen tegen dien datum worden bekend gemaakt De Staatscourant van hedenavond be vat een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij de broodprijzen in ons land worden ge regeld. De maatregelen, welke in deze beschikking zijn opgenomen, treden a.s. Maandag in werking. Zij bedoelen een egalisatie der prijzen over het geheele land, dat in verschillende rayons wordt verdeeld en bovendien een saneering van bet bakkersbedrijf. Men behoeft geen bakker te zijn, aldus een toelichting, welke ons vanwege den gemachtigde voor de prijzen werd ver strekt, om te weten, dat op het gebied der broodprijzen in ons land toestanden bestaan, welke zoo chaotisch zijn, dat zij dringend een oplossing vragen. Het ontstaan van dezen toestand is ten deele terug te voeren tot den oorlog 1914’18, toen de broodprijzen de steeds stijgende prijzen der grondstoffen op den voet volgden. Na 1918 zakten geleidelijk de meelprij- zen, maar en dit geschiedde vooral op het platteland de broodprijzen volgden toen niet. De bakkers beleefden gouden dagen, hetgeen het aantal onder nemingen stimuleerde en als gevolg daarvan een feilen concurrentiestrijd en de z.g. broodoorlogen deed ontstaan. In de groote steden verkreeg men goedkoop brood, ten koste van misstanden in de bedrijvenop het platteland hield men de prijzen hoog en trachtte elkaar vliegen af te vangen door service aan de klan ten De invoering van de Arbeidswet kon slechts bescheiden verbetering brengen. Geleidelijk waren chaotische toestanden ontstaan. Toen nu in Mei 1940 de oorlog uitbrak, had men in het eene gedeelte van ons land, tengevolge van de bovenomschre ven ontwikkeling, lage broodprijzen, en in het andere deel zeer hooge, met daar bij nog locale verschillen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de bevriezing van het peil van Mei 1940 niet anders kon zijn dan een voor- loopige maatregel. Thans moeten definitieve maatregelen worden genomen De onderhavige moe ten echter nog niet als zoodanig worden beschouwd, doch uitsluitend als de basis, waarop de verdere saneering kan plaats vinden. De thans genomen maatregelen zijn in drie gedeelten te onderscheiden. Bescherming van den verbruiker In de eerste plaats de maatregelen, welke zijn genomen ter bescherming van de belangen der consumenten. Deze zijn in hoofdzaak gevonden in de vaststelling van de prijzen. In verband met de groote verscheidenheid in de plaatselijke omstan digheden is het niet mogelijk gebleken voor het geheele land een uniformen brood- Dinsdagsmorgens zegt meneer Wes sels: Juffrouw, de directie wenscht, dat u met juffrouw de Ruyter de Aufsichts- ratsversammlung bijwoont. Ik meneer? Waarvoor? vraagt Nick verbaasd. Om Kaffee te servieren, oilskoiken! Voor de stenografische verslagen, na tuurlijk, was meinen Sie? Ja, wann man mich gefragt hatte... Om dezelfde reden, waarom ze die voor mijn vacature ook niet nemen. Omdat jij een veel netter meisje bent. Ik? Nick lacht... een beetje schel. Wat een gekke uitdrukking. Dat hebben ze me nog nooit gezegd. Nou... correct dan, gedistingueerd, hoe je ’t noemen wilt. Je dringt je niet op den voorgrond en je gaat kalm je gang. En dan vooral... je kleedt je stemmig. Op een kantoor als dit notee- Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw Melk Aardapp. Aardapp. Kief gevallen. Een herinneringToen in 1919 de Bols jewiki door het Vrijwilligersleger uit Kief werden ver dreven, werden in den nacht van 28 Augustus vóór hun vertrek in de gevangenissen (de Tsje-Ka’s) duizenden ge vangenen op beestachtige wijze vermoord. Een der men- schenabattoirs te Kief. Het volk strooide bloemen in de bloedplassen. (Continental-Holland) taa brave kraagjesjurken met lange mouwen heel wat punten hooger dan de vroolijke flodderblousjes, waar de mees ten zoo dol op zijn. De vergadering van commissarissen in de conferentiezaal. De directie is vol tallig aanwezig tot het geven van in lichtingen. Vanuit baar boekje, aan een klein ta feltje opzjj van de enorme groene tafel met de booggerugde Jacobean-zetels. ziet Nick Boy binnenkomen. Zeldzaam waardig ziet bij er uit. Een overdreven gewichtig air. Moet ook wel, de stakker is verreweg de baby van bet gezel schap. De rest is een keurcollectie oude pruiken, zooals ze sinds haar stage bij oom Victor niet meer gezien heeft Twee ooms van Boy zijn er bij. En een neef. Eenig is dat gedoe om af te kijken. Erna en zij krijgen ieder een pakje van de zoo bloedig klaargezwoegde rap porten en contracten om uit te deelen. Ze zorgt er voor. Boy niet aan te kijken. Een net meisje... ze grinnikt even. Prachtig zijn die gesprekken... Bent u nog op de reejacht geweest, oom? hoort ze Boy over de tafel vragen. Conclusie Het voorgaande Kort samenvattende kan het volgende worden geconcludeerd 1 Voor den consument is de genomen maatregel zeer aantrekkelijk, daar hi; niet meer betaalt dan strikt noodzakelijk is. Het verschil tusschen den bloem- en broodprijs is in het algemeen bezien op geen enkel vroeger tijdstip kleiner geweest dan thans. 2. Voor de arbeiders waarborgt zij een loonstijging in die gevallen, waar onder- betaling plaats vond. 3. Voor de bonafide bakkers brengt zij prijzen, gebaseerd rp een kostprijs berekening, die met plaatselijke omstan digheden” rekening houdt en het schrik beeld van den broodoorlog is van de baan. prijs vast te stellen. Om deze redenen is het land in 11 groote rayons verdeeld. In de Westelijke rayons, waar nogal veel bruinbrood wordt gegeten, is de prijs voor dit soort brood 1 c. per 800 gr. lager gesteld dan voor witbrood. In de Oostelijke rayons, waar roggebrood een der hopfdbestanddeelen der voeding vormt, is de prijs van deze broodsoort zeer laag gesteld, terwijl in het overige gedeelte van ons land de roggebroodprij- zen op, het huidige niveau worden ge handhaafd. Naast deze plattelandsrayons heeft men nog drie soorten rayons gevormd, welke o.a. de bevolkingscentra omvatten, waar toe ook zijn gerekend ’s Gravenhage met Rijswijk, Voorburg en Wassenaar en Delft Deze hebben aparte prijzen gekre gen. In geen ervan is een roggebrood- prijs vastgesteld. Deze blijft dus ook op het huidige niveau staan. Evenmin is een onderscheid gemaakt tusschen den prijs van wit- en bruinbrood. Wel is er ver schil gemaakt tusschen den afhaal- en bezorgprijs. In den regel bedraagt dit verschil 1 c. per 800 gram Hoewel het op het eerste gezicht niet erg duidelijk is, dat hier van een prijs verlaging moet worden gesproken, is een verlaging wel degelijk in de regeling opgenomen. Zij beperkt zich echter tot die rayons, waar tot nu toe hooge prijzen hebben gegolden. Teneinde de bakkers in de gelegenheid te stellen zich aan de ge wijzigde omstandigheden aan te passen, zullen deze prijzen in étappes omlaag worden gebracht. Als algemeene maat regel is verder bepaald, dat de bakker de omzetbelasting, welke hij direct aan den fiscus moet afdragen, voor, eigen reke ning dient te nemen. De omzetbelasting, die op granen en andere grondstoffen drukt, zal den consumenten in rekening worden gebracht. De nieuwe regeling nevat niet alleen maatregelen ten aanzien van het gewone brood, doch ook voor het luxebrood. Hiervoor werd ons het volgende overzicht verstrekt Wit- en bruinbrood: Het wit- en bruinbrood van het ter plaatse nor male modelHiervoor zijn voor het ge heele land prijzen vastgesteld. Het wordt in de beschikking aangeduid als „volks- brood”. Luxe wit- en bruinbrood: Het wit- en bruinbrood van een afwij kend model, of het wit- en bruinbrood, dat eenige extra bewerkingen heeft on dergaan. De prijs hiervoor bedraagt den voor volkswit- of voor volksbruinbrood vastgestelden prijs, verhoogd met één cent per 800 gram. Het z.g.n. „verbeter de” brood mag niet als luxebrood wor den beschouwd, daar reeds bij de prijs, bepaling van het gewone brood met de toevoeging van verbeteringsmiddelen is rekening gehouden. Roggebrood en luxe rogge brood: In de streken, waarin een rog- gebroodprijs is vastgesteld (hetgeen in den Haag en omgeving niet het geval is), geldt als „volksroggebrood” het ongesne den of onverpakte roggebrood, en als ..luxeroggebrood" het gesneden of ver pakte. De prijs van het luxeroggebrood is 2 c. per 800 gram hooger gesteld dan die voor volksroggebrood. In de streken, waarin geen roggebroodprijs is vastge steld. blijft de prijs ongewijzigd op het huidige niveau 58 En óf, zegt Nick hartgrondig. Nou, die vleiende kwalificatie la ▼an meneer de Jong. En ah ik in t voorjaar wegga, kom Jfj in mijn Plaats. v Nee tochl O, wat heerlijk zegl J®. leuk hè? Maar mondje dicht, noor; ’t moet een verrassing blijven. 7atuurlijk. O Erna, dat had ik nooit kunnen denken Als je nagaat, hoe Kort net nog maar geleden is, dat ze Vn aUe kanten zaten 1® negeren. ~„„kIr'.aar dat was alle®n vanwege 1® Proeftijd En daar heb Ie je goed dooiheen geslagen. •hi®.* an^ louw raad in de eerste plaats. Naar het Oosten gaat straks de Ne derlandsche Ambulance Daar in het onnr.etelijke Sovjet-land wacht een geweldige arbeid. Medische hulp aan gewonde strijders en aan de burger bevolking is dringend noodig. De Nederlandsche Ambulance zal een onderdeel vormen van het groote leger der menschhevendheid. dat achter de strijdende troepen oprukt. Die Nederlandsche Ambulance ver dient daarom ieders steun. Ook op uw steun rekent zij. Stort daarom uw bydrage vandaag nog op giro rekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage Luxebrood: Het succade-, krenten-, rozijnenbrood, enz. Deze luxebroodsoor- ten hebben een minimum- en een maxi mumprijs gekregen. De minimumprijs is gelijk aan den voor luxe-witbrood vast gestelden en de maximumprijs is gelijk aan den prijs, dien iedere afzonderlijke bakker thans vraagt, verhoogd met één cent per 800 gram. Kleinbrood: Dit valt geheel bui ten de regeling de prijs blijft dus onge wijzigd. Oud brood: Is het brood één dag oud, dan moet de bakker het nog tegen den prijs van versch brood verkoopen is het twee dagen oud, dan heeft hij de keuze tusschen verkoop tegen denzelfden prijs als versch brood of een prijs, die 6 cent per 800 gram lager ligt. Verkoop van luxebrood- soorten: Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat geen bakker luxewit-, luxebruinbrood of luxebrood mag ver koopen, als hij niet tevens gewoon wit- of bruinbrood tegen den vastgestelden prijs te koop aanbiedt. Bescherming van den arbeider Behalve de maatregelen ter bescher ming van de consumenten zullen maat regelen worden getroffen ten behoeve van de arbeiders in het bakkersbedrijf. Daartoe dient een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, welke binnenkort voor het geheele land verbindend zal worden verklaard Hierbij worden 5 loonklassen ingevoerd, varieerende naar de woonplaats. Het verschil in loon komt dan overeen met het verschil in de kos ten van het levensonderhoud in de ver schillende plaatsen Bescherming van den bakker Tenslotte de invloed op de bakkersbe drijven. Niet alleen dat de bakkers een scherp uitgerekenden prijs krijgen voor geschreven, zij moeten bovendien aan de arbeiders hoogere loonen uitbetalen. Toch zijn de onderhavige maatregelen voor het bonafide bakkersbedrijf zeer aantrekkelijk, daar ze bestaanszekerheid verschaffen. De grondslag voor deze bestaanszeker heid wordt gevormd door de prijsrege ling. De vastgestelde prijzen zijn niet al leen maximum-, doch tevens minimum prijzen. zoodat de bakker zekerheid heeft, dat hij deze prijzen ook werkelijk ontvangt. Bovendien kan er thans geen broodoorlog uitbreken en tenslotte zijn de prijzen berekend op een bedrijf met een normalen omzet en is met plaatse lijke vetschillen rekening gehouden. De verdere uitwerking van de saneering van het bakkersbedrijf wordt gevonden in een te verwachten ordeningsbeschikking, welke verdere regelen zal geven ten aan zien van de onderlinge concurrentie. Tenslotte kan nog worden piedegedeeld, dat voor de toekomstige bepaling der prijzen een berekeningsmethode zal wor den gevolgd, welke den bakker waar borgt, dat eventueele stijgingen in den kostprijs, onverschillig op welk gebied die liggen zonder eenige afronding in den broodprijs tot uitdrukking zullen worden gebracht. Indien b.v. een kost prijsstijging van 1/3 c. per brood wordt geconstateerd, blijft de broodprijs ge durende twee maanden op hetzelfde peil, om daarna gedurende één maand 1 c. hooger te zijn. De bakker heeft dan in de eerste periode 2 x 1/3 c. te weinig en in de tweede periode 1 x 2/3 c te veel ontvangen.. Het toekomstige beeld der prijzen is dan ook een voortdurend op en neer «aan Natuurlijk zal er naar worden ge- Hjj schudt het hoofd, in merkbare af keuring over de slechte keus van de directie. Ja meneer, zegt Nick gedwee. De typekamer Is woedend, als het be kend wordt. En dit is nog maar een voorproefje, van wat er in December zal komen, weet Nick. Ze kan niet be grijpen, waaraan ze die uitverkiezing te danken heeft. Anders verslaat meneer Lammers altijd zelf de vergaderingen met Erna als tweede stenografe. Maar meneer Lammers ligt er mo menteel uit, hoort ze van Erna, die door haar positie altijd van alle „in wendige” kwesties op de hoogte is. Stel je voor, er is een bladzijde van een of anderen roman, welke hn aan t overtypen was, midden in een rap- Nee, dank zij je eigen aanpassings vermogen. Zonder dat zou je mijn raad immers genegeerd hebben? Nou ja, ik ben je toch ontzaglijk dankbaar. En ik vind het ellendig, dat je in het voorjaar weggaat. Ik niet, zegt Erna verheugd. We trouwen in Maart. 1 Februari ga ik weg. en 1 December moet ik al be ginnen jou in te werken. Dan al? En raak ik Wessels dan kwijt? Nee maar, ik vind het dol. Zie je wel, je bént opgekikkerd, zegt Erna trotsch. Ja en als die fusie doorgaat, wordt de Jong in Augus tus directeur in Stockholm. En dan heb je kans, dat je mee mag voor de Hol- landsche correspondentie. Daar heeft hij mij tenminste mee probeeren te lymen. Maar ik pas er natuurlijk voor. Hoe is 't mogelijk? Nick kijkt peinzend voor zich uit. Werken vooruitkomen.ren vreemde landen... écht leven gere illusie. Welke zoowaar haar aan trekkelijkheid nog niet ver iet zoo Hoera! Dan is het allemaal nogmet zoo slim. Dan heeft ze nog iets ove haar oude fut. Toe maar, bijten, dan haal je het. SW, M «tMUMAMn t.oim m mm n» «mi howowuwctw» k>o» «etst raeaas

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 3