Brjansk sluit om nauwer Ijzeren ring zich steeds No. ,18003. Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront Zaterdag 11 October. BINNENLAND 1941. WINTERHULP Tegenaanval der bolsje wisten afgeslagen Het extra aardappelen rantsoen VERDUISTEREN van het batal- Overdracht jonsfanion aan comman dant Zondervan UITREIKING TEXTIELKAARTEN De aan De staatsgreep in Panama Berlijn Een goede verduistering beteekent veiligheid voor allen. Aankomst bataillon in den Haag Engelsche luchtaanvallen op ons land Alleen voor houders van vetkaarten deze week een halve kilogram meer Vier dooden, 5 zwaar- en 5 licht gewonden Een wapenfeit Burgemeesterbenoeming Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 over Roosevelt’s boodschap aan bet Congres Oproep van het Kremlin aan de bevolking Britsch-Amerikaansche politiek en de Sovjet-Unie Verblijfsvergunningen vreemdelingen HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: In ROOSEVELTS BRIEF AAN STALIN geen van, /ERSPREIOE BERICHTEN DE JAPANSCHE TACTIEK IN CHINA W.A.-harmonie opgewekte kringen de volgendë opmerkingen hooren. COURANT a Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad’’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et DE ARBEIDSMOEILIJKHEDEN IN AMERIKA BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND de gevangenen wgaf hem de verzekering, dat zijn mannen zullen strij den voor het doel, waarvoor zij zich met hun geheelen persoon hebben ingezet Hedenmorgen is het bataillon met den trein uit ’s-Hertogenbosch op het station *1 vestigji, duitsche: Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 et meer. Op de persconferentie te Washington 'heeft men president Roosevelt gevraagd of hij wist hoe zijn brief aan Stalin in Duitsche handen is gekomen. Roosevelt antwoordde een vermoeden te hebben en „in het geheel niet verrast” te zijn. Hij verklaarde niet te kunnen antwoorden op de verdere vraag, of Stalin den brief misschien ter kennis van de bolsjewieken had gebracht om hen op te monteren. meldt het A.N.P. uit BerlijnDe uiteen zettingen van Roosevelt, die het feit, dat hij den oorlog achternaloopt met weinig steekhoudende motiveeringen probeert te verdoezelen, onderscheiden zich, zooals al zijn uitlatingen van den laatsten tijd, door onbedachtzaamheid en steeds duidelijker wordende ouderdomsverschijnselen. Wan neer men de volkomen uit de lucht ge grepen argumentatie van deze boodschap en de onlogica van de daaruit getrokken conclusies bedenkt, stelt iedereen in Ber lijn en in Duitschland zich de vraag, hoe lang nog,een volk als dat van de Vereenig- de Staten een dergelijk optreden zal kun nen dulden. Het Huis van afgevaardigden heeft met 328 tegen 67 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de door president Roosevelt verzochte geldmiddelen voor de hulpver- leening aan Engeland. Voorts heeft het Huis een voorstel ver worpen van den republikein Rich, om dé Sovjet-Unie uit te sluiten van de hulp- verleening op grond van de nieuwe goedkeuring van 6 milliard dollar voor de ondersteuning van Engeland. Het voorstel werd verworpen met 162 tegen 21 stemmen. Er waren wel democratische afgevaardigden, die het communisme aan vielen, doch tegelijkertijd wezen zij er op, dat de Sovjet-Unie tegen Duitschland strijdt. Tenslotte verwierp het Huis nog een voorstel, inhoudende, dat de leen- en pachtwet niet ten goede zou komen van di Sovjets en evenmin van eenig ander land met een communistische regeering. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat zooals uit de bonnenlij st blijkt, in de week van 12 tm. 18 October, naast de met „39-A” gemerkte bon van de aardappeikaart U, tevens de met „39-B” van de eerste orde moet de huis- en straatcollecte worden, welke door Win terhulp Nederland op 17 en 18 October wordt gehouden. Des te meer wapens (van de provinciën en de stad Amster dam) verkocht worden, des te minder zal de nood dezen winter zijn bij de be hoeftige landgenooten. Achttien woonhuizen vernield. Na enkele dagen van „rust” zijn in den afgeloopen nacht weer Engelsche vliegtui gen boven ons land verschenen. Zij wier pen op verschillende plaatsen in ons land brisant- en brandbommen omlaag. De meeste vielen op het open veld of ontplof ten in het water en richtten geen schade aan. Echter werd opnieuw aan de burger bevolking. tengevolge van de bij de Engel sche vliegers gebruikelijke methode om vanuit zeer groote hoogte willekeurig bommen te strooien, hier en daar schade van beteekenis toegebracht. In totaal wer den in plaatsen in het Westen van het land 18 woonhuizen vernietigd en kregen eenige dozijnpn woonhuizen lichtere schade, hoofdzakelijk glasschade. Voorts werd nog een boerderij door brandbommen getrof fen en liepen een garage en een schuil kelder schade op. Bij deze bombardementen zijn er 4 dooden, onder wie een vrouw, 5 zwaar en 5 lichtgewonden te vermelden. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op^grond van art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) alsmede van art. 4 alinea 1 der verordening no. 3/40 over de uit oefening van de regeeringsbevoegheden in Nederland, mr. O. F. P. H. de Waard te ’s-Gravenhage tot burgemeester van Hoogland benoemd. Benevens bonnen „een half rantsoen boter” voor jeugdige personen Maandag a.s. vindt in de groote zaal van den Dierentuin de uitreiking van de nieuwe textielkaarten plaats en voorts ten behoeve van hen die geboren zijn op of na 2 Januari 1921, doch voor 2 Januari 1928 een bon gemerkt „een half rantsoen boter” aan de volgende perso nen. De aanmelding dient als volgt te geschieden: van 8—11 uur: A en Ba t.m. Berhitoe, van 1113 u. Beringer t.m. van Bommel, van 1315 u. Bommeljé tm. Broekhuis, van 1517 u. Broekhuizen t.m, einde B en Ca t.m. Cornelisse. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Hulpsecretarie Wilhelminastraat 5) zijn Maandag aan de beurt de letters A, B en C. In de haven van San Vicente (Kaap- Verdische eilanden) is het Spaansche schip Castillo de Montjuich”, met 16 schip breukelingen van de Britsche vrachtboot „Sinhalese Prince” (8000 ton) aangeko men. Volgens de geredden is dit schip 10 September door een Duitsche duikboot tot zinken gebrach* Het is, ook van gezaghebbende zijden, al bij herhaling waarschuwend verzekerd: wij gaan een moeilijken winter tegemoet ook in ons land, dat als bezet gebied mede de gevolgen van de Britsche blokkade heeft te dragen. In t bijzonder door hen, die al hun krachten inspannen, om onder deze bijzondere omstandigheden, de voor ziening van ons volk met voedsel en het geen het verder voor zijn dagelijksche be staan behoeft, zoo goed mogelijk te orga- niseeren, is met den grootsten ernst erop gewezen, dat dit doel alléén kan worden bereikt als wij allen meewerken en ervan zijn doordrongen, dat elk van ons voor,het geheel van het volk moet opkomen en het directe eigenbelang moet achterstellen bij het gemeenschapsbélang. Doch ook zal er vooral in den komenden winter veel directe nood moeten worden gelenigd, nood van hen. die in kommer en armoede verkeeren. Deze nood te leni gen zoovéél dit mogelijk is, is menschen- plicht: de zedelijke en sociale plicht van hen, die het voorrecht hebben, dat zij veel, of minder, of ook zelfs weinig, kun nen afstaan om er hun ongelukkiger mf- demenschen mee te helpen. Van het Ne- derlandsche volk mag in het algemeen worden getuigd, dat het dezen plicht nooit heeft verwaarloosd, ook al bleef er altijd nog veel te wenschen. Niet alleen open lijk, of langs meer of minder officieelen of georganiseerden weg. maar ook in stilte en bescheidenheid is en wordt veel welge daan. Als een sociaal bezwaar tegen deze verschillende wijzen van liefdadigheid is aangevoerd, dat de verdeeling en beste ding van de bijeengebrachte gelden niet systematisch kan geschieden, zoodat het goede doel wel voor een deel moet wor den gemist. De coördinatie en centralisatie op dit terrein is een der voornaamste doelstellin gen van Winterhulp-Nederland, welke in stelling haar tweede wintercampagne heeft aangekondigd en ingezet. Zooals men weet, hebben wij nu naast W.H.N. gekre gen den Nederlandschen Volksdienst, die eveneens rekent op de publieke offervaar digheid. Maar terwijl de N.V.D. voor al de algemeene verzorging van het volk, uitgaande van het gezin als kern der sa menleving, beoogt, blijft het meer in het bijzonder de taak van W.H.N. te voorzien in den hierboven geschetsten directen nood van hen, die geholpen moeten wor den. zonder onderscheid des persoons, in politiek of ander opzicht. Ieder weet, dat W.H.N. het niet gemak kelijk heeft gehad bij haar entree in ons volksleven, doch zij heeft zich haar plaats weten te veroveren en daarmee de taak, welke zij zich had gesteld, overeenkom stig haar leuze „voor het volk, door het volk” op zich genomen. Dit is de werke lijkheid, waarmede ons volk, dat voor de werkelijkheid een open oog pleegt te heb ben, rekening moet houden. Het is toch zóó, dat wie niet zijn offer aan W.H.N. brengt, aan behoeftige landgenooten het hoogstnoodige onthoudt En dat wil toch wel niemand. Reeds vele millioenen werden door W. H N. ten bate van de minderbedeelden ontvangen en besteed. Nog veel méér mil lioenen zullen noodig zijn. Hoe meer elk Winterhulp-beroep op de offervaardigheid van ons volk wordt verhoord, hoe milder ook de offers zijn, des te dragelijker zal het lot van zoovele landgenooten zijn, die zonder de hulp van hun medemenschen geen licht in de duisternis zouden zien. de Duitsche Wochenschrift für die Niederlande wijdt dr. H. Krekel een ar tikel aan de Britsch-Amerikaansche poli tiek en de Sovjet-Unie. De schrijver wijst er op, dat Roosevelt en zijn medewerkers gestadig terrein winnen bij het Ameri kaansche volk, maar toch met den afkeer voor een conflict buiten het eigen wereld deel rekening moeten houden. Ook de sa menwerking tusschen de Angelsaksische landen is steeds inniger geworden. In beide landen heerscht de overtuiging, dat er slechts één vijand is die vernietigd moet worden, n.l. Duitschlandtot dat doel moet elke hulp aan de Sovjet-Unie borden aanvaard. Met dat al is door de breuk van Duitschland mét de Sovjets de geheele wereld op den tweesprong ge plaatst. Thans heet het kleur bekennen voor de partijen en moeten de volken kie zen. En met het slinken van de bolsjewis tische weerstandskracht wordt het pro bleem van steeds vitaler kracht. Immers, met de Sovjet-Unie is de laatste mogelijk heid van vreemde hulp aan de Amerika nen en Engelschen ingezetvalt zij uit, dan eischt het voortzetten van den strijd het inzetten van alle krachten der Angel saksische wereld. Een overzicht van de voornaamste ge beurtenissen op diplomatiek terrein sinds 22 Juni, datum, waarop de oorlog tegen Rusland begon, doet zien, hoezeer de hulp aan de Sovjet-Unie tot het belangrijkste vraagstuk der Engelsch-Amerikaansche politiek is geworden. In de tweede week van Juli kwam te Moskou een verdrag tot stand, waarbij de Vereenigde Staten En geland en de Sovjet-Unie elkander weder - keerig hulp toezegden en zich verplicht ten geen afzonderlijken ontijdigen vrede met Duitschland te sluiten. Voor Tokio beteekende dit verdrag een aanwijzing, in welke richting voorloopig de kracht van de Angelsaksische lan den zou gaan en beteekenden een vermin dering van den druk op dit land Zoo heeft dan Amerika, zoowel als Engeland zijn krachten gebonden op den Atlantischen Oceaan, terwijl bui tendien Engeland door de expeditie in Iran nog meer gebonden wordt. Dit alles komt de tactiek van Japan om successen te behalen, zonder het tot het uiterste te laten komen, ten goede. Zoowel in Enge land als in Amerika heeft het radicaal- democratische deel der openbare mee- ning aan invloed gewonnen, dank, zij het bondgenootschap met de Sovjets. Hierin bezitten de mannen van het Kreml een machtigen hefboom. De regeeringen te Londen en te Washington zullen zeker doen wat zij kunnen, om het juiste even wicht te bewaren tusschen de eischen der strategie, met het oog op het imperium en wat daarmee samenhangt, dus ook met het oog op de blokkade, en de populaire kreet om hulp aan de Sovjets, wier strijd op het Oostelijke front de menschen in Engeland, voor een deel ook in Ame,rika, als geëlectriseerd en ze met nieuwen moed heeft bezield, want de hulp aan de Sov jets dreigt voor een deel aan het bezon nen oordeel der staatslieden te ontglip pen en te worden tot de „cry” van een tot oordeelen onbevoegde menigte. Een ne derlaag van de Sovjet-Unie zou niet en kel materieele schade beteekenen en het heele plan van een blokkade van Europa illusoir kunnen maken. Zij zou nog veel cjieper grijpen en het altijd op de loer liggende wantrouwen der linkerzijde in Engeland en Afnerika tot een zoo groote kracht kunnen maken, dat daarmee voor het eerst een inwendige crisis de Britscb kracht zou aantasten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tal. 119461, Voorburg, Boekhan del H, E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tal. 721187 Volgens Associated Press heeft het mi nisterie van oorlog verklaard bezorgd te zijn over het feit, dat de tankproductie voor de Amerikaansche weermacht ern stig benadeeld zou kunnen worden door de vakvereenigingstwisten bij de Spycer Manufacturing Company te Toledo in Ohio en haar dochtermaatschappij Hills dale Steel products in Michigan In beide fabrieken, die zeventig procent der trans- missie-assen voor tanks produceeren, wei geren dé bij het C.I.O. aangesloten arbei ders samen te werken met de leden van de American Federation of labor. De vice- president van de maatschappij heeft me degedeeld. dat de productie van uur tot uur daalt, omdat de arbeiders niet willen werken aan stukken, die te voren door leden der A.F.L. bewerkt zijn. Op de Robins-droogdokken is een sta king uitgebroken. De georganiseerde ar beiders hebben het werk neergelegd uit protest tegen de indienstneming van twee niet-georganiseerden. Deze werf repareert Engelsche en Amerikaansche schepen, „New York World Telegram” meldt, dat 7500 arbeiders van de Robin Drydock Repair company te Brooklyn het werk hebben neergelegd, waardoor het repara- tiewerk aan 20 groote vrachtschepen en tank booten wordt opgehouden. .menkaansche torpedojagers aan Canada overgedragen S.P.T. meldt uit Londen Een autoriteit van de Engelsche admiraliteit heeft Woensdag in het Lagerhuis bekend ge maakt. dat 7 torpedojagers, die tot de Amerikaansche vloot hebben behoord, aan de Canadeesche marine zijn toegevoegd. De. schepen zullen het eigendom van de Canadeesche regeering worden. Er werd nog op gewezen-dat deze overdracht niet als een commerciële transactie moet wor den beschouwd, maar als hulp voor een gemeenschappelijke zaak. Oe strijd in het Oonetzbekken M.T.I meldt van t Oostelijke front: De vernietiging van de in de Oekraïne omsin gelde vijandelijke strijdkrachten en daar mee de al^eheele ontbinding van den Sov jet tegenstand tusschen Dnjepr en Donetz nadert het einde. De verbonden troepen verslaan de bolsjewistische troepen, die in de richting Donetz vluchten en drin gen onophoudelijk voorwaarts om de be langrijkste punten in het Donetzbekken in bezit te nemen. Uit den sector der Hongaarsche troepen vallen geen ge vechtshandelingen te'melden Sovjethavens bestookt verneemt van militaire van het In Washingtonsche regeeringskringen wordt de staatsgreep in Panama alge meen toegejuicht, zoo melden de corres pondenten van de New Yorksche bladen uit Washington. Volgens de „New York Times” ziet men de bijzondere beteekenis van den staatsgreep in het feit, dat er thans een regeering gevormd wordt, die Washington vriendelijk gezind is. Op de persconferentie te Washington heeft Roosevelt gisteren verklaard, dat de nieuwe Panameesche regeering in volledige overeenstemming met cke grond wet aan he* bewind is gekomen. Hij ziet daarom geen reden, haar niet „te erken- -nen als de wettige vertegenwoordigster van Panama Te Berlijn zijd omtrent den achter grond var. den staatsgréep in Panama nog geen absoluut betrouwbare berichten verkrijgbaar. Daarom velt men in krin gen van de Wilhelmstrasse nog geen oordeel, meldt het A.N.P., hoewel talrijke Amerikaansche persstemmen belangwek kend gevonden worden, welke er op dui den, dat de oud-presid’ent niet bijzonder geliefd was, dat hij o.a. de bewapening van schepen die onder Panameesche vlag varen, van de hand wees en dat men van den nieuwen president een meer positieve medewerking aan de „politiek der half ronden" verwacht. In dit verband is het feit ook niet van belang ontbloot, dat Theodore Roosevelt reeds 40 jaar geleden door speciale methoden voor de Ver eenigde Staten een voorrangspositie pro beerde te verwerven. Volgens de „New York Journal Ame rican” heeft de vroegere senator Rush verklaard, dat de tijd zal leeren, dat de Vereenigde Staten betrokken zijn ge weest bij het ten val brengen der Pana meesche regeering. De Amerikaansche regeering heeft daarmede in strijd met haar verklaring over een politiek van goede nabuurschap gehandeld. Men kan verwachten, dat zij steeds verdere stap pen zal doen, wanneer de politiek van Amerikaansche staten in strijd is met de belangen van de Vereenigde Staten. De regeering Arias is ten val gebracht, omdat zij wejgerde de wapening van onder Panameesche vlag varende koop vaarders toe te laten. Uit Washington meldt hetzelfde blad, dat de regeerings- ambtenaren zich weliswaar zeer verbaasd toonden over het ten val brengen van Arias, maar toch van meening waren, «at die val zeer gelegen kwam. De uitgeweken president van Panama, Arias, heeft naar Associated Press uit “avanna meldt, verklaard, dat er tusschen zyn regeering en de autoriteiten der Ver- emgde Staten „zekere verschillen van Trnn?è"u aan den dag getreden waren, ah r?erkte hij °P- dat ziin verjaging KZ.u„?,lnJ”}es voor de kleine landen” be- ïan worden. De kleine landen, te schijnen niet het recht u ben' hun levensstandaard te ver- irJiiii,n; ,n economisch opzicht.’onafhan- ?vorden en tot welstand te ko- ais dat Z*J worden beschouwd een „bedreiging" voor de toekomst. Tentoonstelling van den Arbeidsdienst In Rotterdam wordt van 11 tot 21 Oc tober a.s. een gemeenschappelijke ten toonstelling worden gehouden van den Duitschen en den Nederlandschen Ar beidsdienst. Ook de Nederlandsche Ar beidsdienst voor Meisjes is op deze ten toonstelling vertegenwoordigd, evenals de Duitsche Arbeidsdienst voor Meisjes. Na Rotterdam zal de tentoonstelling nog een bezoek brengen aan een aantal andere steden van ons land, teneinde jn het ge heele land het contact tusschen bevolking en Arbeidsdienst sterker te maken. De tentoonstelling is vandaag geopend. Heden: van 6.56 aar nam. tot 7.58 aar v.m. Morgen: van 6.53 u. nam. tot 8 aar v.m. Maan: 11 Oct. op 10.39 u. nam. 12 Oct. onder 2.27 uur nam op 11.29 nam. 13 Oct. onder 3.11 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Nadat de commandant van het vrijwil ligerslegioen Nederland, luitenant-gane- raal H. A. Seyffardt, gistermorgen in ’s-Hertogenbosch het eerste bataillon van •het tweede legioenregiment, welk batail lon geheel uit W.A.-mannen bestaat en vandaag naar het Oosten vertrekt, had geïnspecteerd, heeft hij hedenmorgen om half elf in het hoofdkwartier van het legioen, Koninginnegracht 22 alhier, het bataillons-fanion overgedragen aan den commandant van de W.A.. mr. A. Zonder van. De plechtigheid droeg een intiem karakter en had plaats op het bureau van luitenant-generaal Seyffardt, in tegen woordigheid van opperheerbanleider H. C. van ’tHoff. die mr. Zondervan als com mandant der W.A. zal vervangen, den banleider der luchtvaart-W.A., H. A. Seyffardt jr., SS-Hauptsturmführer Wou ter Hulstijn, den adjudant van den gene raal SS-Obersturmführer J. M. Bouschol- te en opperhopman Stroink. Generaal Seyffardt overhandigde het fanion, bestaande uit een driehoekig veld- teeken van roode kleur met daarop het bataillonnummer 1 en binnen een zwar te* cirkel op witte fond een oranje wolfs- angel. Hij sprak den wensch uit, dat de mannen van het bataillon daarin een symbool zouden zien van trouw aan de nationaal-socialistische beweging, welke thans als hoofdgroep het spit afbijt voor het Nederlandsche volk, maar waarvan hij hoopte dat zij binnenkort het heele volk zou vertegenwoordigen. Nadat hij com mandant Zondervan had verzocht zijn mannen te wijzen op de beteekenis van dit veldteeken, besloot hij zijn toespraak met de beste wenschen uit te spreken voor het vertrekkende bataillon en des- zelfs behouden terugkeer. Commandant Zondervan men reeds vaak ongerustheid uitgespro ken over de Amerikaansche bedoeling het grondgebied van Tsjoengking als een operatiebasis tegen Japan te benutten. Daarom moeten de voortdurende Japan- sche offensieven in China ook gezien worden als een poging om de legers van Tsjang kai sjek uit te schakelen en zoo doende Amerika een springplank te ont nemen. Het D.N.B. verneemt van zijde: Terwijl de afdeelingen Duitsche leger langs de kust van de Zee van Azof naar het Oosten oprukten, heeft de luchtmacht in voortdurende aanvallen de belangrijkste havens gebombardeerd en de pogingen der bolsjewieken verijdeld om met schepen te ontkomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren wederom Sovjetscheepsdoelen in de haven van Odessa aangevallen. In scheervlucht werd aan een transport schip van 15.000 b.r.t. en een van 5000 b.r.t. izware beschadiging toegebracht, Vernielingen te Kief Bij het stelselmatige opruimingswerk te Kief zijn Donderdag weer verscheidene springladingen aangetroffen, die de Sovjets voor hun aftocht hadden aange bracht. Deze ladingen werden door Duit sche sappeurs onsehadelijk gemaakt. Voor de inneming van Kief door de Duitsche troepen zijn tal van dergeliike ladingen tot ontbranding gekomen. De ontploffingen richtten niet alleen groote schade aan in de openbare gebouwen en de woonwijken, maar eischten ook talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking. Geheele blokken, waarvan slechts rester van muren waren blijven staan, moesten wegens gevaar voor instortine worden neergehaald Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 De Fransche minister van verkeer, Berthelot, is gisteren van zijn inspectie reis langs het Noordfransche kustgebied te Vichy teruggekeerd. Bij aankomst verklaarde hij tegenover de pers, dat de bevolking in de kuststreek, speciaal van de steden Dieppe, Le Trepert. Abbeville. Boulogne, Calais en Duinkerken zeer wel begrijpt, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de opbouw van haar ste den,. die zwaar onder het oorlogsgeweld geleden hebben, niet mogelijk is. In samenwerking met de bezettingsautoritei- ten, zullen wij echter alles doen, zoo voegde Berthelot er aan toe, om nog voor dezen winter de noodwoningen ter beschikking te stellen. De Parijsche politie heeft het vroe gere communistische Kamerlid Dutilleul gearresteerd. Hij speelde een vooraan staande rol bij de illegale communistische beweging en beschikte over uit Moskou ontvangen fondsen. Tevens zijn nog\8 andere communisten gearresteerd. Ten huite van Dutilleul werd een bedrag van 3.6 millioen franc gevonden, dat bestemd was voor communistische propaganda in Frankrijk Ook heeft men een geheime drukkerij gevonden, De Italiaansche gezant in Teheran is met 500 Italiaansche onderdanen uit Iran in Italië aangekomen. Een groot Amerikaansch godsdien stig genootschap heeft, naar Stefani meldt, een telegram aan Stalin gezonden, waarin hem gevraagd wordt, of het juist is, dat er in de Sovjet-Unie vrijheid van godsdienst bestaat. Zoo Ja, dan ver klaart het genootschap zich bereid Stalin vele duizenden bijbels ten geschenke te geven. Te Tsjoengking is een Amerikaan sche militaire missie onder leiding van generaal Magruder aangekomen Omtrent de boodschap van president Rooievelt aan het Congres, waarin een wijziging in de neutraliteitswet wordt voorgesteld, kan men in politieke Duitsche Na hevige gevechten in de omgeving van Brjansk is, naar het D.N.B. meldt, de ijzeren ring om de ingesloten troepen formaties steeds nauwer gesloten. Waar de bolsjewieken een doorbraak beproef den, werden zij met zeer zware verliezen teruggeslagen. Uit de lucht hagelden bommen van Duitsche gevechtsvliegtui gen. In vermetele aanvallen spleten af deelingen van de Duitsche voorhoede en pantserformaties de Sovjet-strijdkrach- ten, die daarna door infanterie omsingeld en overweldigd werden. Tallooze dooden bedekken het slagveld, vernield en ver brand oorlogstuig omzoomt de wegen, waarop honderdduizenden worden weggevoerd. Woensdagmorgen is een Duitsche ver- kenningsafdeeling in het gebied van Wjasma tot een hoofdverkeersweg welke naar Moskou leidt dporgedrongen en heeft dezen og een belangrijke kruising afgesloten, waardoor den bolsjewistischen troepen de terugtocht werd afgesneden. Door het vuur van het Duitsche geschut werden honderden bolsjewieken gedood en ruim duizend gevangenen gemaakt. In het gebied van Brjansk werden de resten der drie omsingelde bolsjewisti sche divisies volkomen vernietigd. Donderdag heeft het Duitsche lucht wapen weer opmerkelijke successen be haald. Minstens 20 treinen werden hierbij vernield of in brand geschoten. Talrijke spoorwegtrajecten werden op vele plaat sen beschadigd. In het Donetz-gebied werden een locomotievenwerkplaats en een wapenfabriek zwaar getroffen. Zes gereedstaande vliegtuigen werden ver nield en op het Ladogameer werden 2 vrachtbooten der Sovjets, elk van 800 ton, zwaar beschadigd. „Exchange Telegraph” meldt uit Moskou: Het Kremlin heeft in verschei dene oproepen tot .de bevolking den ernst van den militairen toestapd uiteengezet en de pers legtin artikelen den nadruk op deze verklaringen. De mannelijke be« volking is opgeroepen om zich voor de verdediging van de hoofdstad gereed te houden. üe meening van ae Diolo „In de geschiedenis van dezen oorlog zal de 9e October worden opgèteekend als een datum, die in militair en politiek opzicht even belangrijk is”, zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz” naar aanleiding van de sen- sationeele berichten van successen aan het Oostelijke front, welke Donderdag werden bekend gemaakt. Met de militaire «™?S»tortl1ngi der Sovjet-Unie is het g ,aa^s^e brok kanonnenvleesch Diplo welkniW^atie verbruikt- aldu* de dat d’i« er verder aan herinnert, d g een tweede politieke ge- ^nwldenVahnPt 8ri00^ beteekenis viel te DuTsch-Turkfeh s‘u,tePvan een nieuw geeft hierdoor L bandelsverdrag. Turkije e™ kennen, dat het aanslui- dtfht groote economische gebied, dat ontstaat onder leiding van Duitschland Ten aanzien van de reactie die deze dubbele politieke gebeurtenissen in het buitenland hebben veroorzaakt constateert de Diplo, dat de weerklank aan den kant van den vijand aanmerke lijk pessimistischer is geweest dan ooit tevoren. De Engelsch-Amerikaansche pers onthoudt zich op opvallende wijze van elke poging om te twijfelen aan de ge loofwaardigheid der Duitsche mededeeling omtrent den toestand aan het Oostelijke front. Zelf de „Prawda” geeft toe, dat de crisis aan het Oostelijke front voor de Sovjets haar hoogtepunt heeft bereikt.- S.P.T. meldt uit BerlijnIn Duitsche militaire kringen wordt de aandacht ge vestigd op de verandering van de tactiek van het Japansche opperbevel in China, welke blijkt uit de berichten van den laatsten tijd. Tsjang kai sjek heeft altijd gebruik gemaakt van de geweldige op pervlakten, die de tegenstanders moesten veroveren, als een wapen om de Japan ners uit te putten. Deze spannen zich nu echter in om zooveel mogelijk de Chineesche legers te vernietigen, zonder zich te bekommeren om de verovering van uitgestrekte streken land. In dit licht moet de aanval op Tsjangsja, welke on middellijk werd gevolgd door de bezet ting van Tsjengsjow, worden gezien. Bij deze operaties zijn steeds aanzienlijke Chineesche troepenafdeelingen vernietigd. De correspondent van de „Deutsche Allg. Ztg.” te Tokio merkt op. dat het nadeel van deze tactiek is, dat de Chineesche propaganda de ontruiming van veroverde steden door de Japanners als Chineesche overwinningen voorstelt, maar daar staat tegenover, dat de Chineesche troepen, door bliksemsnel optreden van de Japan ners, gedemoraliseerd worden. Bijna dagelijks wordt in de Duitsche pers gewezen op de talrijke Amerikaan sche commissies, die in Tsjoengking aan komen en op de conferenties, die voort- iTrn 2ius,schen de leden van het t»!L, ok p.laats hebben en die tegen Japai zijn gericht. In Tokio heeft men „f J,eeds een Amerikaanschen „pup- 8e7’°ernd. De Amerikaansche wltni heeft op het «ogenblik nog JaPan wil voorkomen, dat zij effectief wordt. In Tokio heeft Nu vrijwel iedereen in het bezit is van een persoonsbewijs, afgegeven door het departement van Binnenlandsche Zaken, blijkt bij vele vreemdelingen de meening te zijn ontstaan, dat de aan hen verleende verblijfsvergunning (door de politie hun ner woonplaats in hun paspoort of ander identiteitspapier of in het zoogenaamde „verblijfsvergunningformulier” geplaatst) thans overbodig is geworden. De aandacht wordt er evenwel op ge- 1 dat alle vreemdelingen (Rijks- ts uitgezonderd), die na 1 Maart 1938 naar Nederland gekomen zijn, even als vóór de uitreiking der persoonsbe wijzen, in het bezit dienen te zijn en te blijven van een geldige verblijfsvergun ning, afgegeven door de politie hunner •woonplaats. Niet-nakoming van deze verplichting kan maatregelen ingevolge het vreemde lingenreglement tengevolge hebben. .eneraal Seyffardt inspecteerde het W.A.-bataillon van het Nederlandsche Legioen Gistermorgen heeft luitenant-goperaal H. A. Seyffardt, commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, „vergezeld van zijn adjudant SS-Obershinnführer Bouscholte en SS-Hauptsturmführer Wou ter Hulstijn. vwi zfln staf, hetv W.A.- bataillon geïnspecteerd, dat heden naar het Oostfront vertrekt. Dit bataillon. dat zal worden ingedeeld als le bataillon van het tweede legioen-regiment, en dat ge heel werd geformeerd uit W.A.-mannen, werd opgcsteld respectievelijk in de ka zernes te Vugt en te 's Hertogenbosch en ontving daar ook de '■'•rste militaire 'nstriict*'' gemerkte bon van de aardappeikaart W, welke aan houders van vetkaarter» is uit gereikt, recht geeft op het koopen van aardappelen. De met „39-A” gemerkte bon geeft recht op het koopen van IJ k.g. en de met „39-B” gemerkte bon op een j k.g. aardappelen. Het komt er dus op neer, daf onze aardappelpositie het mogelijk maakt om deze week voor de minder gegoeden de houders van vet kaarten zijn tenslotte de minder gegoe den een extra-rantsoen van een half k.g. aardappelen per persoon beschikbaar te stellen Tevens blijkt uit dezen maat regel, dat, indien mogelijk, met de om standigheden van elke bevolkingsgroep afzonderlijk wordt rekening gehouden. Staatsspoor aangekomen. Ter hunner be groeting waren aanwezig mr. Zonder- opperheerbanleider H. C. van ’t Hoff, heerbanleider J. E. Feenstra, mr. P. C. J. M. Hamer en C. C, Walraven, resp. hoofdcommissaris en commissaris van politie, de harmonie van de Haagsche W.A. en een eerevendel van dit corps. Zij waren gekleed in de Duitsche uni form. De linkermouw, versierd met een oranjë-blanje-bleu embleem en een dunnen zwarten band, waarop de woorden „Legion Niederlande”. Op een der spie gels op de revers bevindt zich een wolfs- angel. I Nadat het bataillon zich op het sta- tionsemplacement had opgesteld werd naar den pierentuin gemarcheerd. Voor op ging de Harmonie van de W.A., welke opgewekte marschen speelde. Hierachter marcheerden het eerevendel van de W.A. en het bataillon. Bij den Dierentuin wachtten vele vrienden en bekenden van de leden van het bataillon en andere be langstellenden den kranig marcheerenden troep op. In de zalen van den Dierentuin stonden lange rijen versierde tafels, want daar zouden de leden van het bataillon den maaltijd gebruiken. Tijdens den maaltijd speelde de W.A.-harmonie opgewekte marschen. Omstreeks 3.15 uur wordt afgemar cheerd naar het historische Binnenhof, waar het bataillon geïnspecteerd en be- eedigd zal worden

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1