Nederlandsche naar I Rijkscommissaris opent het Duitsche Huis te Rotterdam vrijwilligers het Oostfront No. 18004. Arbéitsbereich der Een jaar N.S.D.A.P. Maandag 13 October. 1941. VERDUISTEREN EUROPA OP ALLE FRONTEN Extra bericht van het Duitsche Opperbevel op Plechtige beëediging het Binnenhof Het Duitsche Weermacht- bericht W VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR DE SLAG BIJ DE ZEE VAN AZOF GEËINDIGD AANVALSBEWEG1NG OVER EEN FRONT VAN 1209 K.M. Tentoonstelling van den Duitschen en den Neder- landschen arbeidsdienst Het Italiaansche Weer- machtbericht Bonaanwijzing boter en vet hulp ▼an Rede De luchtoorlog in het Westen 1 Feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam HET DUITSCHE RUITERFEEST OP WOESTDUIN z Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Toespraken van den Rijkscommis- saris en ir. Mussert De revanche Vijandelijke aanval bij Tobroek afgeslagen 49?ataItalia1ansche weermachtbericht T„dw gl?terei? luidt als volgt Hoe jong Nederland leeft en werkt Sovjet-regeering uit Moskou vertrokken ”Aan de lijders der Engelsche ziekte” van Osendarp Verscheidene Britsche schepen vernietigd Belangrijke bewapeningscentra Het vertrek van het W. A.- bataijon naar het Oostfront De persdienst van den Nederland- gchen Omroep meldtMaandag avond zal van 19.4520.15 uur over den zender Hilversum I een uitge- breide reportage gegeven worden van de beëediging van het eerste bataljon van het W.A.-regiment, dat naar het Oostfront M vertrok ken. Lord Beaverbrook over aan Rusland HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Abt. no. Gerui- tr.en werd PRIJS DEZER COURANT: Voor '«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummters 5 ct„ fr. p. post 10 ct zal wor den eersten dag, dat wij hier waren, niet als vijanden op willen treden, maar naar den wil van den Führer als goede kameraden van den arbeid. (Zie verder 2e blad, pag. 1.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De slag aan de Zee van Azof is geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van Generaloberst Löhr heeft het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Dumitrescu en het pantserleger van Generaloberst von Kleist het gros van het 9» en 18e bolsje wistische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vjjand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens, 510 stukken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmateriaal verloren. Met de ge noemde legers en de verbonden Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk von Rundstedt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken geschut buitgemaakt. kanton Thurgau Een huis werd Men meldt ons uit Amsterdam Uit geheel het land waren gisteren Duit sche nationaal-socialisten naar Amsterdam gekomen om aanwezig te zijn bij da fees telijke, grootsch opgezette bijeenkomst in het hoofdstedelijk Concertgebouw, geor ganiseerd door het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden. ter gele genheid van zijn eenjarig bestaan. Een groot gedeelte van de ruim 3000 deelne mers -aan deze unieke bijeenkomst trok in de ochtenduren in keurige marschorde met een eigen muziekcorps aan het hoofd, solidair nationaal-socialisme heeft om ons. Concertgebouw was feestelijk versierd. Links en rechts van den hoofdingang wa ren pilonen opgericht, dragende den Rijks- adelaar, palmen en roode vaandels met het hakenkruis-embleem, het podium in de groote zaal was eveneens versierd met hakenkruisbanieren; de achtergrond werd gevormd door een wit doedr. waarop de groote. gulden rijksadelaar met het haken kruisembleem schitterde in het felle licht van de schijnwerpers. Slingers van eiken groen en herfstbloemen omzoomden het geheel, terwijl roode en witte spandoeken het balcon sierden. De groote zaal was Op Sicilië hebben bij het aanbreken van den lien October vijandelijke vlieg tuigen verscheidene malen gevlogen over het plaatsje Vittoria Ragusa, waar zij bommen van klein kaliber lieten vallen schade aan woningen en 4 gewonden onder de bevolking. Op de Middellandsche Zee hebben tor- pedobooten, welke onze convooien escor teerden, 3 toestellen neergeschoten de vijandelijke vliegers werden deels gevan gen genomen, deels kwamen zij oir;. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr 319, Iel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjetaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There, siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 t Zaterdagmiddag is het eerste, geheel uit leden van de N.S.B. bestaande bataljon van het tweede regiment van het Neder landsche legioen, dat met de Duitsche 'egers en vrijwilligers uit bijna alle Euro, peesche landen den strijd heeft aangebon den met het 'bolsjewisme, op het Binnen hof, in tegenwoordigheid van den Rijks commissaris Rijksminister dr. Seyss- Inquart en tal van Duitsche autoriteiten en hooge functionarissen van de N.S.B., op plechtige en indrukwekkende wijze be- eedigd. De historische plaats bood door de vele vlaggen en versieringen een feestelijken aanblik. Reeds geruimen tijd voor de plechtigheid stonden aan de Oost-, West en Zuidzijde van het Binnenhof de verte genwoordigers van de vendels der W.A. uit het geheele land met hun vlaggen. Achter hen hadden zich duizenden belang, stellenden opgesteld. Bij het bordes van de Ridderzaal hadden de genoodigden een plaats gevonden. Wij merkten o.m. op 'commissaris-generaal Schmidt, dr. Schwe bel, gevolmachtigde voor Zuid-Holland, graaf de Marchant et d’Ansembourg, com missaris der provincie Limburg, mr. M. Van 15 regels f1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 9S ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. aantal leiders van de beide arbeidsdien sten in het gebouw verzameld. Ook zag men vele functionarissen van de N.S.D. A.P.„ aangezien ook het „Deutsche Haus" geopend zou worden. Klokslag half elf kondigde hoorngeschal en tromgeroffel aan, dat Je Rijkscommissaris met zijn gevolg in aantocht was en even later be traden de hooge gasten het gebouw. In het gevolg van den Rijkscommissaris wer den opgemerkt de commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt en de commissaris-generaal voor justitie, Rauter, alsmede de gevolmachtigde voor Zuid-Holland. dr. Schwebel, en de gevol machtigde voor Rotterdam, Voelcker. Verder waren aanwezig de General-Ar- beitsführer van den Duitschen Arbeids- -dr. W. Decker, de bevelhebber van den Duitschen Arbeidsdienst in Ne derland, Oberst-Arbeitsführer Bethmann, de waarnemend commandant van den M. Rost van Tonningen. president der Ne derlandsche Bank, prof. dr. R. van Ge nechten, procureur-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof, ir. F. E. Müller, burge meester van Rotterdam. J. C. baron Haer- solte van Haerst, gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zuid-Holland. Omstreeks half vier marcheerde het bataljon in uniform het Binnenhof op. Het stelde zich in carré-vorm voor de vendelwachten op. Te vier Uur werd de komst van den Rijkscommissaris gemeld en onmiddellijk daarop zette het muziekcorps van de Duit sche politie een marsch in. Dr. Seyss- Inquant, S.S Gruppenführer Rauter, de leider der N.S.B., ir. Mussert, de plaats vervangend leider van Geelkerken, gene raal Seyffardt, commandant van het Ne derlandsche Legioen, de commandant der W.A., mr. Zondervan en de commandant van het bataljon schreden langs de keurig in het gelid staande troep, waarna zij hun plaatsen op een podium voor het bordes van de Ridderzaal innamen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De zware vernietigingsslagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sovjet-weermacht zijn toegebracht, hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de Zqe van Azof tot het Waldaj-gebergte ten Zuidoosten van het limen-meer, d.w.z. over een breedte van 1200 k.m., zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. De slag velden van Brjansk en Wjasma liggen reeds verder achter het front. Ondanks wanhopigen tegenstand, voortdurende uitbraakpogingen en de hoogste offers aan bloed vermogen de hier ingesloten strijdkrachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 ge vangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. NOORSCH TANKSCHIP VERLOREN GEGAAN Het 9892 brt. groote Noorsche tank schip „Caledonia”, dat in Engelschen dienst voer, is volgens de bladen te Os lo, verloren gegaan, verneemt het DN.È. v. 6.51 aar nam. tol 8.02 aar o.m. M a a n: 13 Oct. onder 3.11 uur nam. 14 Oct. op 12.25 u. v.m. onder 3.49 uur nam.' Nachtdienst DOKTERS: Tusschen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. S Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Gemeld wordt: De Duitsche athleet Scheuring heeft ver leden week terstond na afloop van het sportfeest van dep Duitschen Dienstpost, dat op initiatief vaaNden Rijkscommissa ris werd gehouden in het Olympisch Sta dion, te Amsterdam, zijn verlangen te kennen gegeven onzen landgenoot Osen darp nogmaals in de gelegenheid te stellen eveneens te starten in Luxemburg. De Rijkscommissaris heeft deze spor tieve en kameraadschappelijke geste tus schen beide sportvrienden ten zeerste ge waardeerd en terstond die maatregelen laten treffen, welke noodig waren om Osendarp in de gelegenheid te stellen we derom uit te komen tegen Scheuring Osepdarp kon aldus nogmaals revanche nemen en stelde geenszins teleur Nie mand kon verleden week vermoeden, dat de voorspelling van den Duitschen trainer Gerschler ten aanzien van Osendarp's prestaties reeds zoo spoedig in vervulling zou gaan. van Gen. Arbeitsführer dr. Decker en Oberdienstleiter Schmidt intanteri„r<1 Af*rika heeft de vijandelijke de ctriia*’ .g®s^®und door gemechaniseer- sector J^m‘d^elen onze stellingen in een «vaTien^On1161 /ront van aan’ den van troePen dedenwnet optre- lukken Mr*1 tegenstander volkomen mis slagen H Werd met vertieaen terugge- hJhhonanSC^e en Duitsche vliegtuigen hebben opnieuw met bommen van zwaar en middelzwaar kaliber doelen aangeval len in <fe ''•ones van Tobroek en Mersah Matroe. waarbij nieuwe en aanzienlijke verwoestingen werden aangericht in de installaties en vijapdelijke verdedigings werken. Alle toestellen, waarvan som mige zonder ernstige gevolgen getroffen waren, zijn op hun bases teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op Dernaeenige burgerlijke ge bouwen zijn beschadigd. Twee door het afweergeschut getroffen toestellen zJJn brandend neergestort, 3 andere vijande- lijke machines wenden door Duitscn jagers neergeschoten boven de Ma sche woestijn en boven zee. t,„i„niale In Oost-Afrika hebben onze koloniale bataillons, die ter offensieve ve„kcn uit de Redoute Celga waren «eü*Xote een ontmoeting gehad met ee onze vijandelijke formatie, die. na df**.eval- detachementen krachtig te z j talrijke len, uiteengedreven dooden op het slagveld achterlie Rijkscommissaris woonde de wedstrijden bij Dat de Duitsche ruitersport op een bij zonder hoog peil staat, is de laatste dagen gebleken op Woestduin bij Vogelensang, waar voor ae militairen een concours hip- pique was georganiseerd. Prachtige staal tjes van rijden zijn vertoond en daarvan hebben talloozen genoten. In het bijzon der was Zondag een geslaagde dag. Toen kwamen immers de meeste van de ruim 350 ingeschreven paarden in den ring. De morgenuren waren bestemd voor een springconcours, klasse a, voor groepen van vier. Oberleutnant Franke was de beste van het persoonlijk nummer. Hij heeft meegewerkt, dat zijn groep, n.l. Stab- Artillerieregiment 1, den eersten prijs won tweede was infanteneregiment 3. Onder de gasten waren de Rijkscommis- saris-Rijksminister Seyss-Inquart, Höhere S.S.- und Polizeiführer S.S.-Gruppen- führer Rauter, Generalleutnant Lehmann, Generalmajor Hoeker, vertegenwoordigers van het Luchtwapen en de Marine, en vele commandanten. Op plechtige wijze werd het programma ingezet met het aan treden van een eerecompagnie, waarna een vlaggenparade volgde. k De resultaten waren Gelukspringen1. Leutnant Storsberg, 11 gesprongen hindernissen, tijd 1 mm. 12 sec.; 2. Wachtmeister Merckel, 9 ge sprongen hindernissen, 58 sec.; 3. Leutnant Walter, 9 gesprongen hindernissen 1 min. 12 sec. Geschützwettbewerb1. 3e Batt. 4 min. 53 sec.; 2. 6e Batt, 5 min. 7 sec. Nachrichtenwettbewerb: 1. 2e Abt. A.R.; 2. 3e Abt. A.R.; 3. 4e Abt. A R. Dressurprüfung, klasse A: 1. Lt. Schü- ter; 2. Uffz. Langsfeldt; 3. Hptwm. Meier, Klasse L1. Stabsfw. Römmer; 2. Uffz. Langsfeldt; 3. Hptfw. Klose. Dit belangrijke concours werd besloten met een springwedstrijd over 80 meter met 15 hindernissen. Ongeveer 100 ruiters namen aan dit springen deel. Geen van allen slaagden erin het parcours foutloos te rijden. De uitslag hiervan luidde: 1. Stwachtm. Spies 8 fouten 1 min. 44 sec.; 2. Lt. Decker 8 fouten 1 min. 51 sec.; 3. Wachtm. Wolff 12 fouten 1 min. 39 sec.; 4. Wachtm. Ewert '12 fouten 1 min. 48 sec.; 5. Hptfeldw. Klose 15 fouten 2 min. 10 sec.; 6. Oberlt. Franke 16 fouten 1 min. 53 sec. De uitslag van het Zaterdag gehouden springconcours over 560 meter met 12 hin dernissen was1. Wachtmeister Wolf, 0 fouten, 1 min. 14 sec.; 2. Unteroffizier Langsfeldt, 0 fouten, 1 min. 16 sec.; 3. Oberleutnant Bartsh, 0 fouten, 1 min. 17 sec.; 4. en 5. Oberleutnant Franken en Stabswachtmeister Spiesz, beiden 0 fquten 1 min. 19 sec. de getoond heeft en fascisme 5 onze vijanden te ageeren Zij diende bestrijding van ons tijdens de verkiezingen van 1937. Zij opende de poorten van de concentratie kampen en de oude gevangenissen voor duizenden nationaal-socialisten tijdens de oorlogsdagen hier en in Indië en overal waar de zwarte hemden van de N.S.B.-ers gedragen werden. Spr. wees er op, dat deze solidariteit o.m. tot uiting komt in de vorming van een Nederlandsch Legioen. Het leeuwen aandeel voor dit legioen is geleverd door de W.A. Nu staat gij hier aangetreden, het eer ste zuivere W.A.-bataljon. Gij maakt de 10.000 vol. die nu deelnemen aan den oor log aan den goeden kant, n.l. aan den kant van Duitschland. aan den kant van Euro pa. Zooals gij gisteren hebt vernomen, heeft uw commandant, onze kameraad Zondervan, mij verlof gevraagd om u te kunnen volgen. En na hem zullen weer duizenden, anderen volgen. Het spreken over de solidariteit, over de lotsverbon denheid, wordt in de daad omgezet en met het bloed van Neerlands beste zonen bezegeld. Gij weet waar gij gaat: Gij gaat als strijdende nationaal-socia listen in het onwrikbaar geloof, dat er zal zijn een nationaal-socialistisch-fascistisch Europa, dat een rechtvaardig Europa zal zijn. Gij gaat als Europeanen ter bescherming van onzebakermat, ons oude werelddeel tegen de vijanden, die het belagen, onver schillig of zij komen uit het Oosten of het Westen, uit het Noorden of uit het Zuiden. (Zie verder 2e blad, pag. 1.) Rede ir. Mussert Ir. Mussert, leider van de N.S.B., ,hield vervolgens een rede. Spr. zeide o.m.: Kameraden, gij staat op het punt het vaderland te verlaten en Oostwaarts te trekken. Dit is een daad van de grootste beteekenis in uw eigen leven, in het leven van hen, die u na staan en jiie met hun wenschen en goede gedachten bij u zullen zijn en blijven, maar boven dit. alles uit is uw gaan een daad, die richtinggevend is voor het leven van ons volk, voor de verzekering van zijn toekomst. Wij weten allen, dat de oorlog een ne venverschijnsel is van de geweldige revo lutie, die wij beleven, doordat twee we relden botsen: de oude democratisch-kapi- talistische wereld en de nieuwe ngtionaal- socialistische- fase i stische. Ir. Mussert zeide, dat sinds 1931 N.S.1J. zich met Deze solidariteit tot grondslag gediend en op te hitsen tegen als aanleiding tot opgestapeld. Op een terreii/ van''slechts 200 m. breed werden al 850 gesneuvel de bolsjfewieken geteld. Geslaagde luchtbombardementen In den Noordelijken sector deden de vliegtuigen aanvallen op bolsjewistische colonnes en treinen. In den vorigen nacht werd Leningrad bij goed zicht gebombardeerd. Men kon verscheidene branden in ravitailleeringsbedrijven en meelfabrieken waarnemen. Op het Ladogameer werd een Sovjet- transportschip van 1000 brt tot zinken gebracht en een ander van dezelfde grootte beschadigd. Verder wierpen Duitsche vlie^uigen een vrachtschip van 800 brt. in brand. In de nabijheid van de Oostzee-eilanden werd een Sovjet- schip van 500 brt. zoo zwaar getroffen, dat het slagzij maakte. Andere Duitsche vliegtuigen herhaalden hun aanvallen óp de haven van Kroonstad met goed suc ces. Ook in de haven van Odessa en op zee voor de ingesloten stad werden 3 groote koopvaardijschepen zwaar be schadigd. Zaterdag en in den vorigen nacht heeft de Duitsche luchtmacht in totaal 101 Sóvjetvliegtuigen vernietigd. Een oproep van de „Prawda” Van het Centraalstation door de bin- nenstad naar het Concertgebouw. Het De Sovjetomroep heeft het hoofdarti- kei uitgezonden van de „Prawda”, waarin alle Sovjetvolken opgeroepen worden om te strijden tot den laatsten droppel bloeds. „Het gevaar is gróót” zoo schrijft het Moskousche partijorgaan en verklaart, dat het bolsjewistische le ger voor nieuwe beproevingen staat Tenslotte dreigt het blad allen, die hun post verlaten en het Sovjetvolk verraden met „eeuwigen smaad” en den „vloek van het geheele volk”. berichtendienst meldt uit overhellen, de moeilijkheden te verklei nen. De perscommentaren bereiden öp bevolking op „alle eventualiteiten” voor Naar radio-Ankara op grond van de laatste berichten meldt, is de Soviet regeering reeds uit Moskou vertrokken of staat op het punt dit te doen. Ook het corps diplomatique zou voorbereidin gen hebben getroffen om het voorbeeld' van de Sovjetregeering te volgen. ■itMitiiiai De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 14 October tot en met 1 No vember a.s. elke der met „39” en „40'’ genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter. Zooals destijds werd medegedeeld, geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met „39” genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 200 gram gesmolten rund vet of 250 gram boter. Voorts geeft de met „40” genum merde bon van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter. Uiteraard wordt op de boter, welke op de bonnen ,,3Sr en „40” van dë vetkaart wordt ge kocht, een reductie verleend van 22vfe cent per 250 gram. De met „38” genummerde bonnen van de boter- en vetkaarten mogen worden vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht in verscheidene golven gestart voor een aanval op voor den oor log belangrijke doelen in de Midlands. In den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers in Noordwest- en Zuid- Duitschland brand- en brisantbommen neergeworpen. Oorlogseconomische schade werd niet aangericht. De burgerbevolking leed geringe verliezen aan dooden en ge wonden.' Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden '9 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Twee Britsche bommenwerpers, die in de ochtendschemering van gisteren tracht ten de Nederlandsche kust t^ naderen, werden door den Duitschen atweer neer geschoten. de een door afweergeschut, de ander door jagers. Een afzonderlijk vlie gend vijandelijk toestel, dat de Belgische kust naderde, is eveneens door afweerge schut neergehaald en de bemanning werd gevangen genomen. Gistermiddag zijn 2 Britsche bommen werpers en 4 jagers van het type Spitfire aan de Nederlandsche kust en boven het Kanaal door Duitsche jagers zonder eigen verliezen neergeschóten. Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland De Zwitsersche neutraliteit is opnieuw door Engelsche vliegtuigen geschonden, meldt het D.N.B. Naar, aanleiding hier van bet volgende mede: Op 12 October om 22.30 uur hebben vliegers van onbekende nationaliteit op Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de radio van 7.45 Jat 8 uur (Hilversum II) over: „Aan de lijders der Engelsche ziekte”. Het Duitsche Weermachtbericht van gisteren bevat behalve de twee boven staande extra-berichten van het opper bevel de volgende mededeeling Gevechtsvliegtuigen hebben in den af geloopen nacht met goed gevolg .vijande lijke colonnes en spoorwegtrajecten in den centralen frontsector bestookt. An dere succesvolle luchtaanvallen waren ge richt op ravitailleeringsinstallaties in Leningrad. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart hebben duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan 3 sche pen met 23.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een gevechtsvliegtuig bracht bij de Fa- roër 3 vijandelijke koopvaarders met in totaal ongeveer 3000 b.r.t. tot zinken. In den nacht op 12 October heeft het lucht wapen in de wateren om Engeland 2 koopvaarders tot zinken gebracht met tezamen 9000 b.r.t. Een groote koopvaar der werd in brand geworpen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren ge richt op vliegvelden en op voor den oor log belangrijke installaties aan de Zuid oost- en Zuidwestkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht pp verschei dene plaatsen in N oordwest-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen, die slechts onaanzienlijke schade veroor zaakten. uitgeschakeld Moskou, dat de Sovjets er geenszins toe In aanvulling op het weermachtbe richt verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: De operaties aan het Oostelijke front hebben reeds thans de emsingeling en vernietiging van de legers van Boedjen- ny en Timosjenko ten gevolge gehad. Men kan niet meer spreken van legers van Boedjenny, want zijn hoofdmacht is reeds in den geweldigen omsingelings- slag ten Oosten van Kief vernietigd. Maarschalk Boedjenny hield nog met enkele bolsjewistische troepen buiten het gebied van den slag in de bocht van den Dnjepr en Desna een aantal divisies ten Noorden van de Zee van Azof bereid, om vooral het Donetzbekken tegen een Duitschen aanval te beschermen. Deze groep van Boedjenny is thans eveneens vernietigd. Hierdoor is de laatste bolsje wistische troepenmassa voor het Donetz bekken uit den weg geruimd. De bolsje wieken kunnen alleen nog snel bijeenge- trommelde vervangende formaties tegen de Duitsche troepen in den strijd werpen. Een geregeld leger of legergroep be staat hier niet meer. Den bolsjewieken wordt thans door de spoedige uitschake ling van het Donetzbekken het vooruit zicht ontnomen, ooit ook maar slechts een gedeeltelijke vervanging van het verloren oorlogsmateriaal te kunnen pro- duceeren. Ook de vernietiging van de in het gebied van Brjansk en Wjasma in gesloten sterke bolsjewistische troepen legt een ander groot industriegebied voor de bewapening der bolsjewisten bloot, n.l. Moskou en het gebied rondom Moskou. Rekent men hierbij nog de- om singeling van Leningrad, dan ziet men, dat de laatste groote operatie van de Duitsche weermacht zich sinds 2 Octo ber van dit jaar niet alleen beperkte tot de vernietigiiïg van de 3 nog geheel voor den strijd geschikte legers van Boedjenny, Timosjenko en Worosjilof, doch tevens ook de 3 groote bewape ningscentra der bolsjewisten omvatte. De omsingeling van de Sovjet- legers Het gros der ingesloten bolsjewisten bij Wjasma en Brjansk, is Zaterdag op een kleiner terrein opeengedrongen. Alle doorbraakpogingen der bolsjewieken, welke door hun commissarissen worden opgejaagd, mislukten tegen het Duitsche ▼uur. De bloedige verliezen der bolsje- wieken zijn enorm toegenomen. Op vele plaatsen liggen de lijken bij duizenden DE BEWAPENING VAN SCHEPEN ONDER PANAMEESCHE VLAG De „New York Times” meldt uit Pa nama, dat president de la Guardia en zijn kabinet de mogelijkheid van een be wapening van de onder Panameesche vlag varende, aan Amerika behoorende schepen hebben onderzocht. Het door de regeering Arias uitgevaardigde verbod dienst om koopvaarders te bewapenen, waarschijnlijk spoedig opgeheven tot in de uithoeken gevuld met leden der N.S.D.A.P allen in hun bruine, eenvou dige, maar toch indrukwekkende unifor men De meeste van hen waren politieke en plaatselijke leiders van hun organisa tie. Onder de aanwezigen waren behalve General-Arbeitsführer dr. W, Decker (Berlijn) en de leider van het Arbeitsbe reich, Oberdienstleiter erv, commissaris- generaal voor bijzondere aangelegenheden Schmidt, de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland. Oberdienstleiter Seidel, de gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor de stad Amsterdam, senator Böhmker. verschillende functionarissen van het Rijkscommissariaat, o.w. Oberbe- reichsleiter Eftger en Hauptabteilungslei- ter Volkmar, alsmede hooge functionaris sen van den Arbeidsdienst. Een plechtig moment was het, toen on der de tonen van een kapel van den Duit schen Arbeidsdienst de Fahneneinmarsch plaats had en zich 36 vaandels van Ar- beitsbe|éich der N.S.D.A.P.. Arbeidsdienst en Hitlerjeugd op het podium groepeer den. Vervolgens betrad Oberdienstleiter Schmidt het podium, om de feestelijke bijeenkomst plechtig te ópenen. Spr. gaf een overzicht van de periode, die achter ons ligt en hij dacht daarbij aan Septem ber 1939, toen Engeland en Frankrijk Duitschland, dat slechts Dantzig terug wilde hebben, den oorlog verklaarden. Hij herinnerde ook aan de Meidagen van 1940, toen vele N.S.D.A P.'ers in Nederlandsche kerkers zuchtten. Uit dezen moeilijken tijd groeide onze vriendschap met de Neder landsche N.S.B., waarmede wij hand in hand een nieuwen toekomst opbouwen en het is geen toeval, <jat zij thans schouder aan schouder met ons oprukken voor de Nederlandschen Arbeidsdienst, Generfal- Arbeidsleiaer de Bock en de chef van den staf van den Nederlandschen Ar beidsdienst, Ekker, jen vele anderen. Nadat de Rijkscommissaris het gebouw betreden had, werd hij naar de ontvangst- salon geleid, waar de plaatsvervangende leider voor Rotterdam van de Arbeits bereich der N.SD.A.P. in Nederland, Schoenherr. den Rijkscommissaris meldde, dat het gebouw thans voor gebruik ge reed is. In bet oorlogsgeweld van het vorig jaar heeft de Duitsche ko,o"‘e Rotterdam haar tehuis verloren. tijd is gezocht naar een nieuw on derdak. Thans is dit «eyenden en gereed gekomen en spreker dankte (ten Rijk-- commissaris voor de hulp, welke hij he gegeven om dit te bereiken. „„i De Rijkscommissaris betuigde vervol gens zijn tevredenheid over hetgeen tot 4and is gebracht. Dit gebouw moet het middelpunt worden van het Nationaal- Socialistisch leven in Rot*rda™, korte aansporing te werken volgens den wil van den Führer, verklaarde de R1)ks- wmmissaris tenslotte het gebouw voor ^Llierna begaven allen zich naar de ruime hal. waar de gasten werden be- ^ó?t door Oberst-Arbeitsführer Beth mann Deze schilderde de komst van den Arbeidsdienst in Nederland nu een geleden Vervolgens wees bij er op d j Wil' (Zie verder 2e blad, P»a. t Lord Beaverbrook heeft gisteravond voor de Engelsche radio gesproken over de Engelsch-Amerikaansche besprekingen te Moskou met de bolsjewieken, meldt het D.N.B. Alle pantserwagens en vliegtuigen, welke «Stalin verlangd heeft, zoo verklaar de lord Beaverbrook, zijn „beloofd”. Ook stukken geschut en grondstoffen zullen gestuurd worden. Beaverbrook gaf toe, dat de bolsjewistische legers zich thans in „het grootste gevaar" bevinden. De doodstrijd van de Sovjet-Unie is „hart verscheurend”, doch het moreel van de bevolking, zoo beweerde hij, is ongebro ken. Vervolgens zeide hij, dat Groot- Brittannië zijn bondgenoot niet in den steek zal laten. Na er op gewezen te hebben, dat de gevechtskracht van de Duitsche pantser divisies „geweldig is” legde Beaverbrook den nadruk op de noodzakelijkheid om pantserwagens en vliegtuigen te produ- ceeren en wel in een omvang, die nog grooter is dan men ooit geraamd heeft. Gisterochtend is in het Duitsche Huis aan den Westzeedijk te Rotterdam de ge meenschappelijke tentoonstelling van den Duitschen en 'Nederlandschen Arbeids- t het D.N:B. Naar aanleiding iner- dienst geopend. Reeds geruimen tijd voor deelt de Zwitsersche generale staf4het vastgcstelde uur had zich een groot /olgeorie mede: --L-u-ji Óp 12 October om 22.30 uur het dorp Buwil in het bommen neergeworpen, vernield. Dre personen werden gedood. Er wordt een onderzoek ingesteld.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1