Huwelijk met modern comfort w BINNENLAND Een jaar Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Nederlandsche vrijwilli gers naar het Oostfront Vervolg van pag. 1. De distributiebonnen Rijkscommissaris opent Duitsche Huis te Rotterdam HAAGSCHE COURANT Maandac 13 Oct 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON Het horloge van een oud* Indisch militair Wz 7 Loonen en salarissen geheel (Weltbild-Polygoon) De Waffen S.S. aan het Oostfront. Eenheden der (Polygoon-v. Bitsen) 100 gram Algem. 130 Kaas 100 gram in 40 Vet Waffen S.S. rukken een veroverd brandend dorp binnen. (Orbis-HoUand) Het vertrek van het 1e Nederlandsche Nationaal-Socialis- tische bataljon naar het Oostfront. Overzicht tijden» het défilé voor de autoriteiten. (Polygoon-Meyerfl 250 gram 250 gram 250 gram (Nadruk verboden) Op Houtrust verloor H.B.S. met 34 van Hermes-D.V.S. De doelman der gasten grijpt in. Polygoon-Meyer) gram gram gram gram Artikel Boter Boter Op den uitkijk naar den vijand. Een uitkijkpost zoekt nauwkeurig het strijdtooneel af. (Atlantic-Holland) 39-40 39 128 129 250 200 250 250 Artikel Suiker Koffie sure, Jam BI. Br. Getfc Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena en» Deze kolossen bleven ir. het Duitsche vuur hulpeloos liggen. Uitgebrande en stukgeschoten bolsjewistische tanks. (Weltbild-Polygoon) Een foto van het Oostelijk front: een door een Stuka-aanval vernielde bolsjewistische munitietrein. General-Arbeitsführer Dr. W. Decker, heeft Zaterdagavond in de groote zaal van den Dierentuin in Den Haag voor het Arbeitsbereich der N S.D.A.P. en den Reichsarbeitsdienst in Nederland, het woord gevoerd over het nut van den Arbeidsdienst. (Polygoon-Meyer) 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen I rantsoen IJ liter II k.g. i k.g. 121 122 123 Alg. 124-125 Alg. 126-127 Rijst D en E Algem. Algem. Parade op de Plaats Nadat de autoriteiten het Binnenhof hadden verlaten, marcheerde het bataljon naar de Plaats, voor een parade. Langs den weg daarheen stond een haag van stormsters en stormers. Achter hen had den duizenden belangstellenden een plaats gevonden. Op de Plaats was voor de autoriteiten een podium opgericht. Kranig marcheer den de jonge mannen langs de booge per soonlijkheden. Met de parade was de officieele plech tigheid ten einde. De troep begaf zich in marschorde langs het Buitenhof, Hofweg, Spui, Groote Marktstraat, Wagenstraat en Stationsweg naar het Hollandsche Spoor station. Langs deze route zorgden W.A.- mannen voor de afzetting. Duizenden sloegen het bataljon gade. Op het perron, waar de trein reeds gereed stond, was het zoo druk, dat de menschen bijkans schouder aan schouder stonden. Even voor half zeven weerklonk het commando: „In den trein en de portieren sluiten”. Een kort fluitsignaal en de trein stoomde langzaam het station uit terwijl een muziekcorps eenige liederen speelde en de duizenden achtergeblevenen zoo lang mogelijk de vrijwilligers toejuichten. Na enkele minuten was de trein uit het gezicht verdwenen. deur uit te rennen, de bosschen in, waar je tenminste alleen zou zijn, waar je misschien dat gevoel zou kwijtraken, alsof je langzaam aan verstijft en ver steent, alsof je in dat holle donkere huis bij die drie oude menschen vanzelf ook oud wordt, ook voor niets meer leeft dan voor een eentonig rooster van iede- ren dag: werken eten werken eten werken slapen... Maar dat heeft ze toch zelf gewild: werk en een nieuwe omgeving en al het andere ver geten. Ja, maar dit... hierbij vergele ken was het op „de Waeldonck” een ge zellig onderonsje. Ze zit aan de keukentafel Bertus en Marie tegenover haar, mummelend en koffieslurpend. En ze ziet die an dere keukentafel, vroolijk gedekt met het leuke bonte keukenservies. De gek ke opmerkingen van Hendrik de la chende gezichten van Annie en Toos, Frank in zijn chauffeursuniform. Frank in zijn overall op klompen. Frank, zoo- als hij aan den arm van den dokter de trappen van het bordes op komt met zijn arm in een doek. Frank. Frank. Frank. Kin ze er dan niet van losko men? Bijna drie weken is ze nu hier. Drie weken van verdriet, van ellende. Van radelooze nachten in bet kale mei- hout bijeenrapen, onder het lekkende dak vandaan. Er zijn deze week weer vier pan nen afgewaaid, zegt ze gelaten. Al het hout boven is kletsnat. Ja, zegt Bertus met wijsgeerige kalmte, *t is een versleten boel hier. Niks gedaan voor jou, juffie. Jij zal het hier ook wel niet lang uithouwe, net zoo min als de anderen. En waarom niet? komt zijn zuster strijdlustig. De diensten liggen niet opgeschept op den dag van vandaag en je moet maar denken, juffrouw, er man keert overal wat aan. Welja, zegt Lies, zoo denk ik er ook over. Er mankeert overal wat aan. Bertus is ook zoo’n stuk saggeriji^ die zou 't je compleet tegen maken hier, ruziet Marie verder. Ja en jij bent zoo’n lievertje. Hoe is ‘t zalle me 'n potje kaarte? vraagt Bertus verzoenend. Kent u ook kaart- spele juffrouw? Nee, niet goed, bekent Lies. Spe len jullie straks maar, dan ga ik nog wat lezen. - Eerst opruimen en afwasschen, ge biedt Marie. Bertus, ga maar kijken of je binnen terecht ken. (Wordt vervolgd^ Vervolg van pag. 1. Het orkest speelde vervolgens de ouver ture Riënzi, waarna dr. Decker onder een langdurig applaus het spreekgestoelte be trad, om een gloedvolle rede over wezen en taak van de partij te houden. Ook dr. Decker herinnerde aan het verleden, toen de N.S.D.A.P. hier onder zeer moeilijke omstandigheden haar arbeid verrichtte. Het gebod van den Führer legde ons de verplichting op, in ons eigen Bereich dag voor dag te werken voor de partij. Wij Duitschers zijn gelukkig door het bezit van den grootsten leider, die ooit een volk is voorgegaan Adolf Hiüer. En wij weten, dat Adolf Hitler medewerkers heeft, zooals geen land ter wereld ter beschikking heeft. Die wetenschap maakt ons gelukkig en dankbaar. Met oneindig veel kleine arbeid is bereikt, dat het bin- nenlandsche front zoo onverwoestbaar krachtig ia in dezen grootsten strijd aller tijden. Met klem en onder applaus loof- Geen verhooging zonder toestemming Het college van rjjksbemiddelaar» vestigt er de aandacht op van belang hebbenden, dat het, krachtens verorde ning 217-1940 verboden is de loonen en salarissen te verhoogen, zonder toestem ming van het college. Het is aan bet college bekend, dat in verschillende landbouwstreken aan aardappelrooier» hoogere loonen worden betaald, dan ver vat z(jn in collectieve arbeidscontracten, resp. arbitrale uitspraken. Het college wijst er op, dat de betreffende werkge vers zich schuldig maken aan een straf baar feit. In voorkomende gevallen zal door de controleerende ambtenaren pro- ces-verbaal worden opgemaakt. Ja, freule. Niets terug zeggen. Niet schreeuwen: mensch, hoepel op met je ouwen rommel... Vijf ramen met lan caster rolgordijnen, met balletjesfranje nog wel. En allemaal moeten ze tot op den millimeter gelijk hangen. Wat blieft u voor uw souper, freule? Een taaltje van anno dazumal, maar dat hoort er hier bij. Je raakt vanzelf in stijl. Ik zal niet veel gebruiken, juf frouw. Is er nog bouillon? Zeker, freule, zegt Lies met een stalen gezicht. Tweede aftreksel van een dubbeltjes-soepbot. Volgens Klein- Schorenburgsche begrippen is dat nog krachtige bouillon. Bouillon met een beschuit. En een omelette van één ei. Dat is voldoende. Uitstekend, freule. Een beetje rammelen met pannen, dan worden de twee anderen vanzelf wakker. Hè-hè-hè, is^’t al zoo laat? Bertus, die zich moeizaam uitrekt. Wat vliegt de tijd toch voorbij, hè-hè-hè. Ik zeg maar, d'r gaat toch niks boven zoo’n lekker tukkie, wat u, juffrouw? Het is om te gaan krijschen, denkt Lies in wilde wanhoop. Om met je hoofd tegen den muur te gaan hnnzpp, om de derd, hè, die mooie man van jou wacht maar, mijn tijd komt nog wel... Nee, ’t is niet moeilijk om niet aan Am sterdam te denken. Maar dat andere verleden, dat hier van van Gij gaat als Germanen, als levend be wijs van het onltluikennd Germaansch saamhoorigheidsbesef, bezield met den wil de Germaansche levensruimte te be schermen. Gij doet dit onder de leiding van de onoverwinnelijke Duitsche weer macht en gij zijt er diep van doordrongen, dat Adolf Hitler, als Germaansch Führer, zonder weerga in de geschiedenis, u een waarborg is, dat gij opgeleid en aange voerd zult worden door de beste soldaten ter wereld. Gij gaat als Nederlanders om uw vader land en uw volk naar eer en geweten te dienen, om een begin te maken met de herrijzenis van ons volk, door als pioniers te dienen in de nieuwe weermacht, die ons volk weerbaar zal doen zijn. Want wij zijn nooit een knechtenvolk geweest maar willen weer worden een fier, wapendra- gend, Germaansch volk, gevreesd door zijn vijanden, geliefd door zijn vrienden. Gij gaat, tenslotte, als mannen, als va ders, ter bescherming van uw gezinnen, in de volle wetenschap, dat alleen de over winning van de nationaal-socialistische wapenen uwe gezinnen veiligheid en toe komstmogelijkheid waarborgen zaL Zoo geestelijk geharnast, trekt gij ten strijde en zoo staat gij vast als een eik, geworteld in vasten bodem. De taak, die gij op u neemt, is in de eerste plaats het vak van soldaat te lee- ren. Daartoe moeten wij onze eigenwijs heid te dien opzichte thuis laten en blin delings gehoorzamen aan de leermeesters die aan de wereld getoond hebben dat zij’ het vak kennen als geen ander. Gij ver liest daardoor niet uw zelfrespect. Inte gendeel, uw zelfrespect zult gij verkrijgen door te toonen wat gij waard zijt in den strijd. Zij, die u voorgingen, de velen van uw kameraden, die in Rusland gestreden heb ben en nog strijden, hebben zich goed ge weerd, hebben getoond uitstekende solda ten te zijn, dapper en voorzichtig. Ik heb over hun gedrag in den strijd niets dan lof vernomen. Spr. wees er op, dat de oude militaire deugden van ons volk thans weer her leven, zoodat de Nederlandsche soldaat niet voor den Duitschen onder zal doen In de vaste overtuiging, dat gij zoo uw taak zult opvatten, dat gij zoo uw plicht zult doen, laat ik u met gerustheid gaan, wetende, dat de toekomst en de eer van ons volk veilig zullen zijn in uw handen Wij danken u voor de offers, die gij brengt. Gij verlaat uw vrienden en ver wanten, gehoor gevend aan mijn oproep. Gij gaat moeilijkheden en ontberingen te gemoet. Vrijwillig. Gij gaat gevaren tege moet, die u niet afhouden van uw voor nemen uw volk te dienen. Gij zijt bereid en gij zet u in. Het feit, dat gij uw plicht hebt gedaan voor volk en vaderland, zal u er recht op geven, dat gij erkend wordt als de dra gers daarvan. Zoo scheiden wij dan nu van elkander, maar de trouw, die ons bindt, blijft en is onverbrekelijk, hoe groot de afstand in kilometers ook zal zijn. Wij hopen elkan der terug te zien, eerst in het Oosten en tenslotte op den vaderlandschen bodem, waarmede wij allen verbonden zijn. Mijne kameraden, mijn beste wenschen vergezellen u. Voor volk en vaderland, hou zee.” Hierna las de leider van de N.S.B. de eedsformule op Voor iedere compagnie 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen zich daar goed genoeg thuis voelt om zoo’n toon te mogen aanslaan. En een andere stem zegt: Hij is zeker weer plotseling verhin- 250 gram 250 gram 14 October t/m 1 November 1941. Bon Boter Vet Brood Brood Vleesch Vleeschw. 39 Melk I 39 Aardap. 39A Aardap. 39B 5 October t/m 1 November 1941. Ben Algem. Algem. Algem. 12 October t/m 18 October 1941. Bon 39-4 39 39 een een doorloopend filmpje over den Arbeids- 131-132 Kaas 133-134 25 September t/m 13 October 194L Bon Boter 36-37 Vet 36-37 verrichtten een viertal mannen van het bataljon de symbolische handelingen, ter wijl de vrijwilligers met opgeheven rech terhand de woorden van ir. Mussert her haalden. De muziek speelde statig en lang zaam het Wilhelmus. Alle aanwezigen zongen mede. Nadat de commandant der W.A., mr. Zondervan den bataljonsfanion overge»- reikt had aan 3 leden van het bataljon, werd de troep overgedragen aan overste Hermann, den commandant Rede Rijkscommissaris Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart, sprak vervolgens het batal jon toe: Gij hebt, zoo zeide spreker, thans den eed van trouw aan den Führer, Adolf Hit ler, in handen van uw leider Mussert af gelegd en daarmede zijt gij in dienst ge steld als soldaten in het groote leger, die recht hebben op gelijke plaatsen als uw Duitsche kameraden, want gij treedt dat leger met gelijken inzet binnen. Uw Oplei ding zal geschieden volgens methoden, die de Duitsche soldaten onoverwinnelijk voor alle vijanden hebben gemaakt. Maar één ding moet ge zelf meebrengen en dat iS een moedig en gesloten hart Wanneer ik thans denk aan uw Nederland sche kameraden van de Standarte West land, die reeds in de voorste gelederen staan en hun dapperheid in het gevecht toonen, dan stel ik hen aan u ten voor beeld. Tusschen den vijand en u dient al leen de inzet van uw geheele persoon te staan. In deze stonde wordt het hart groot en sterk, want het gaat om de toekomst van het geheele Germaansche volk. De ge beurtenis van heden zal u en ons voor al tijd aan elkander verbinden en daarvoor zijt gij thans aangetreden. Ik dank uw lei der, ik dank de N.S.B. en de W.A., ik dank de kameraden, die aan het front staan. Gij allen zijt de dragers van de nationale en politieke verantwoording in dit land. Ik wensch u veel successen met de wape nen. Nog eenmaal groet u het vaderland, het Nederlandsche volk, waarvoor gij u hebt ingezet om onder opperste leiding van den Führer een schoone toekomst te ver zekeren. De Rijkscommissaris besloot zijn geestdrift uitgesproken rede Sieg Heil op den Führer, yxa.L. 4. TT« weerklonken. Onder groote belangstelling is Za terdag het le Nederlandsche Natio- naal-Socialistische bataljon, bestaande uit duizend W.A.-mannen, naar het Oostfront vertrokken. De commandant van de W.A., mr. A. Zondervan, draagt het fanion over. (Polyaoon-Mener) 60 De zalige rust hier buiten na het lawaai van Amsterdam. De plechti ge rust van de hooge beuken. De den nengeur uit haar kinderjaren. Hier had ze gedacht hier zou ze kunnen vergeten. Hard werken, vreemde men schen, die niets van haar afwisten. Die niet wisten, wat er met haar gebeurd was... Lies zit weer aan de keukenta fel en buigt zich over haar boek. Le zen nu niet denken. Niet denken aan Amsterdam. Dat kan ze nog het gemak kelijkst vermijden. Amsterdam is al leen maar een lawaaiige bar, waar ge schreeuwd wordt en gelachen en waar iemand, die telefoneeren wü, moet roe pen; Zet die verduivelde radio toch af, ik versta geen woord iemand, die Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw Melk Aardapp. Aardapp. Bovendien wordt in maquettes en tal rijke foto’s getoond, hoe de arbeidsman den dag doorbrengt, van de réveille tot de taptoe. Ook aan den vrouwelijken ar beidsdienst is een zaaltje gewijd. Hier ziet men, hoe het arbeidsmeisje in haar kamp is ondergebracht en wat voor werk zij verzet. Voor het grootste deel is dit hulp in de huishouding en in den oogst tijd hulp op het land. Op de bovenverdieping is de afdeeling van den Nederlandschen Arbeidsdienst ondergebracht. Hier ziet men de model len van de typen van boerderijen, welke door de opleidingscursus voor huisvlijt, welke onder leiding van den onderkop man J. D. Schouten van den Nederland schen Arbeidsdienst is gehouden, zijn vervaardigd. Het zijn geheel op schaal modellen van de Frankische boerderij, welke we in Zuid-Limburg vinden, ge plaatst in het landschap, een Friesche boerderij op een terp, een watermolen, en een groot model van een boerderij, zooals deze worden gebouwd in de Wie- ringermeer. Verder ziet men de ontwik keling van de oude jachthut uit het stee nen tijdperk tot de Saksische boerderij, via het ..los hoes” Deze modellen zijn niet alleen bestemd voor deze tentoon stelling, doch moeten dienst doen bij het or.derricht in de heemkunde, dat aan de mannen van den Arbeidsdienst zal wor den gegeven. Men staat verbaasd over de nauwkeurigheid, waarmede al deze mo dellen zijn vervaardigd. Ook is hier een maquette van Neder land opgesteld, waarop duidelijk te zien is, dat een groot deel van ons land be neden den zeespiegel ligt In een volgende ruimte ziet men in humoristische, gekleurde reliefs de dag- indeeling van den arbeidsman in het kamp. Ook deze zijn door leden van den Arbeidsdienst vervaardigd. Hier is klein filmtoestel opgesteld, waarin dienst draait. Wanneer men deze tentoonstelling aan dachtig bekijkt en goed in zich opneemt, krijgt men een zeer goeden indruk van leven en streven van den Arbeidsdienst. Men zal ook hier ter stede binnenkort de gelegenheid krijgen zich persoonlijk van deze belangrijke tentoonstelling op dt hoogte te stellenwij vernemen, dat zij hier ter stede in den Dierentuin zal werden gehouden. de spr. de prestaties van het Duitsche volk achter het front. Vervolgens besprak dr. Decker het lei derschap. In het partijboekje zegt Adolf Hitler tot de leden der N.S.D.A.P. ,,Als leider wees hard in eigen plichtsvervul ling, vastbesloten en vriendelijk ‘egenover uw ondergeschikten, niet kleinzielig bij de beoordeeling der menschelijke zwakhe den, groot bij het erkennen van de be hoeften van anderen en bescheiden in uw eigen wenschen.” Hierin aldus spreker is alles opgenomen, wat een leidend partijgenoot der N.S.D.A.P. moet weten om zijn taak te vervullen. Leider zijn be teekent, dat men een bepaald, gesteld doel, bereikt. Wij hebben met het Duit sche volk een 9 Nov. 1918 en een 30 Jan. 1933 beleefd en wij hebben gezien, hoe groot het verschil in beteekenis is in de leiding van een volk. Deze 30ste Januari hadden wij met de toenmalige „leiders” nooit beleefd, de toenmalige leiders, die ons een 9 Nov. 1918 hadden aangedaan. Een groote Duitscher heeft gezegd: ,,Wij zijn niet o>p aarde om te leven, maar om onze plicht te vervullen”. De Führer heeft ons Duitsche volk opgevoed tot plichts vervulling en tot de eer van den arbeid. In gloedvolle bewoordingen schetste spr. de eervolle taak van den Duitschen arbei der van hoog tot laag Niet de hoogmoed, maar de arbeid zij altijd en voor ieder een vooropgesteld. Ik weet niet, of veel menschen aldus vervolgde spr. zich een voorstelling kunnen maken van het feit, dat de mili taire kracht van het bolsjewisme in min der dan vier maanden totaal verpletterd is. Het is moeilijk zich in te denken, hoe geweldig de boljsewistische bewapening was en hoe groot de prestatie zijn, die door de Duitsche troepen zijn verricht. In den moeilijken tijd van het nationaal-so- cialisme gaf de Führer een parool en dit parool was Gij moet gelooven, gij moet offeren, gij moet strijden. Dit vormt de onoverwinnelijke kracht van het natio naal socialisme. Het doel van de partij beteekent niet het einde van strijd en in spanning, maar het begin van den arbeid. De oude politieke partijen zijn niet ont bonden om de menschen te treffen, maar verkeerde leidersprincipes over boord te gooien en de menschen van, die verkeerde leiding te bevrijden, die slechts voor per soonlijke belangen op de bres stond. Uit voerig besprak dr. Decker de waarde van den Arbeidsdienst. Geen jonge Duitscher mag tot een verantwoordelijke taak wor den geroepen, zonder van tevoren de eer van den arbeid en in het bijzonder de moeilijkheid van handenarbeid geleerd en ondervonden te hebben. Vervolgens ging spr. nader in op de taak van de partij, die haar stempel drukt op de samenle ving. Wij zijn niet aangetreden om de wereld te veroveren, maar om de Euro- peesche cultuur te beschermen en uit te dragen. Duitschland heeft en dit is aan geen twijfel onderhevig hier in Europa een grootsche taak te vervullen, met name een Germaansche taak. Het kan evenmin worden betwijfeld, dat de strijd, die thans wordt gevoerd er een is om een wereldbeschouwing. Het gaat niet om een of ander economisch gebied, maar om de keuze tusschen het hakenkruis en de Sovjet-ster. De jeugd begrijpt, waarom het gaat en die jeugd van alle Europee- sche landen heeft zich achter de vaandels van Adolf Hitler geschaard om te strij den tegen het bolsjewisme en wanneer die jeugd eenmaal terugkomt, dan zal hun land trotsch op haar kunnen zijn. Dan zul len zij soldaten zijn geweest, die ook voor de toekomst en het geluk van hun eigen land hebben gestreden. Wanneer wij allen onzen plicht doen, dan kan niemand of - 1 - 'i denkamertje Doven in het oude huis. On der het dak, waar de Novemberstor men omheen gieren en fluiten. Drie we ken van werk, onmogelijk zwaar werk. Huishoudster-keukenmeisje, jawel! Met twee aftandsche stumpers onder nee naast nee bóven haar, die drlékwart van hun werk op haar afschuiven. „Ting- elingeling eling" maar nu staat ze niet op, nu kan Bertus gaan. De zil veren assiette met de eene beschuit midden er op. De waterige bouillon zelfs Maggi is een ongekende luxe hier. Bertus komt terug. Er moet hout zijn voor binne, bromt hij. Ik zal hier maar van neme. Lies ziet, hoe hij den heelen voorraad naast het fornuis weghaalt. O maar, Bertus, protesteert ze nu heb ik morgenochtend niets om het for nuis aan te maken. Ik heb dit er extra voor gedroogd. Morgen komt er weer een dag, zegt Bertus laconiek. En de houtzolder ligt nog vol. Lies zwijgt. Wat geeft het? Wat komt het er op aan. dat ze nu morgen om zes uur in het pikkedonker naar den hout zolder moet klimmen. Langs het wanke le laddertje, over den vermolmden vloer. Tusschen de spinnewebben het Dezer dagen kwam een oud-In- disch militair aan het bureau van de Nederlandsche Ambulance zijn gouden horloge brengen. ,-,Geld heb ik niet”, zeide hij, „maar neem dit Ik weet wat het beteekent, gewond te zijn. Ik heb een goede verzorging leeren waar- deeren. Het horloge van den oud-Indischen soldaat is met warmen dank aan genomen het geld zal goed be steed wordenEn gij lezer, wat doet gij Hebt gij, die nog wel iets kunt missen, reeds uw steun verleend aan de Nederlandsche ambulance Stel toch niet telkens uit Stort vandaag nog uw bij drage op giro-rekening Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht22, ’s-Gravenhage zoo ellendig dichtbij is. De keuken „de Waeldonck” en de keuken Klein-Schor enburg’ Artikel Boter Gesm. rund» Boter m.red. Boter m.red. 1 !f niets onze toekomst meer in gevaar brent gen. Een daverend applaus onderbrak herhaaldelijk deze met zooveel aandacht gevolgde rede. Vervolgens sprak Oberdienstleiter Schmidt nog een slotwoord, waarin hij o.m. zeide, dat in Nederland slechts èén nationaal socialistische partij is, n.L de N.S.B. Spr. wekte op, alle krachten in te zetten om het nationaal-socialisme uit te dragen. De bijeenkomst werd hierna gesloten met de Führengruss en het spelen van het Duitsche volkslied. Vervolgens had de af- marseb van de verschillende groepen naar het station plaats. Vervolg van pag. 1. Tenslotte sprak General-Arbeitsführer Decker. Hij noemde het een symbool, dat het „Deutsche Haus” te Rotterdam wordt geopend met een tentoonstelling van den Arbeidsdienst. De Arbeidsdienst toch is geboren uit de nationaal-socialis tische gedachte in Duitschland en het spreekt vanzelf, dat de Duitsche ouders gaarne een dieperen inblik hebben in werk en wezen van den Arbeidsdienst, welke hun zonen en dochters allen moeten doorloopen. Doch ook voor de Nederlan ders is deze tentoonstelling bedoelt. De Arbeidsdienst is een nuttige school voor allen, die van Germaanschen bloede zijn. Zij leeren hier de hooge waarde van den arbeid kennen. Deze tentoonstelling geeft slechts een klein overzicht, .van wat de Arbeidsdienst is, doch spreker hoopt, dat toch hierdoor veel misverstand uit den weg zal worden geruimd. Na deze korte toespraak verklaarde General-Arbeitsführer Decker, namens Reichsarbeidsdienstführer Hierl, deze eer ste tentoonstelling van den Arbeidsdienst in Nederland geopend. Na deze officieele opening maakte de Rijkscommissaris met de overige eeregasten een rqndgang over de tentoonstelling Rondgang over de tentoonstelling In de beneden-verdieping is de ten toonstelling van den Duitschen Arbeids dienst ondergebracht. Achtereenvolgens ziet men hier een slaapplaats in een ar beidskamp, twee boven elkaar geplaatste kribben, model opgemaakt. Daarnaast de kast, waarin de arbeidsman zijn unifor men en verdere uitrustingsstukken op bergt, eveneens model gepakt. Verder ziet men alles, wat de arbeidsman verder in het kamp en op het werk gebruikt zijn servies, zijn gereedschap en zijn sportgerei, want, zooals wij reeds eerder uiteen hebben gezet, in het arbeidskamp wordt veel tijd besteed aan de lichame lijk opvoeding en sport. i met met een waarna het Deutschlandlied en het Horst Wessellied Tin elingelengelinge ling eling alweer de bel. De gordijnen ze heeft de gordijnen vergeten. Juffrouw, het is vijf minuten over half vijf. Jawel, freule. Ik zal gauw licht maken. De twee staande lampen naar de hal dragen. Ballonnen afnemen, aansteken... dat mag binnen niet gebeuren, van wege het walmen. Wachten, tot ze goed doorbranden, dan binnen brengen. Alle maal werk voor Bertus. Maar Bertus is een versleten ouwe brompot En zijn zuster dito dito. Als u morgen de gordijnen optrekt, wilt u dan zorgen, dat ze beter ge lijk hangen dan vandaag? Ik begrijp niet, dat u dat zelf niet opmerkt HST SPOT me’ SLECHTS VW f EM &PP&. E« EER Ei EXWMmEÖFH

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5