De Engelsche luchtaanvallen op Rotterdam De Duitsche luchtmacht in actie No. 18005. Dinsdag 14 October. 1941. BINNENLAND 350.000 gevangenen bij Brjansk en Wjasma VERDUISTEREN v. 6.49 aar nam. tot 8.04 aar v.m. Maan: 14 Oct. onder 3.49 uur nam. 15 Oct. op 1.28 u, v.m. onder 4.24 uur nam. EUROPA OP ALLE FRONTEN v WINTERHULP NEDERLAND Een levendige wapenhandel op 17 en 18 October zal Winterhulp Ne derland in de gelegenheid stellen dezen winter bij vele landgenooten kommer en ellende te doen verdwijnen. Daarom geen Nederlander op die dagen Bonder een wa pen van een der provinciën of de stad Amsterdam y VICTORIE DU1TSCHLANÏ) WINT VOOR Eervol ontslag K. J. J. Lotsy Verzorg uw verduistering goed Het is in aller belang. Mislukte bolsjewistische doorbraakpogingen v De groote huizen- Wat het Nederlandsche emigranten- comité hierover heeft te zeggen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12600 en straatcollecte op 17 en 18 October Amerika en de Sovjet-Unie Vitamine-tabletten voor a.s. moeders en jonge kinderen Britsche vliegtuigen boven Duitschland Geruchten ontrent een nationalisti sche Russische regeering I HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: I D.N.B. I geen in Qui «’excuse, «’accuse de gewonden. De uiti radio- I COURANT I Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 8 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct daan". Arias zal na zijn terugkeer naar Panama waarschijnlijk gearresteerd en dan ver bannen worden z- Sir Walter Citrine en andere leden van de Britsche vakvereenigingsdelegatie zijn gisteren te Moskou aangekomen. reau, van le 2e 3e. 4e. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr, 319, Tol. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H..E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 JACHT OP DEN MOEFTI VAN JERUZALEM Uit Iran wordt vernomen, meldt het D.N.B., dat de Engelschen en Sovjets wanhopig zoeken naar moefti Hadzj Amir el Hpasseini, die spoorloos is verdwenen. Van welingelichte zijde verneemt men, dat generaal Wavell te Teheran letter lijk heeft verklaard: Sinds 2 jaar is de moefti ons steeds een neuslengte voor. Als we hem te pakken krijgen, wordt hij als een hond neergeschoten. Een Sovjet'colonne is van de Kaspi sche Zee naar Mesjmed opgetrokken, uit sluitend met de taak den moefti te zoe ken. Het resultaat is volkomen nihil. Ook het „Arabische legioen” van Transjor- daansche strijdkrachten, dat emir Ab dallah onlangs bij decreet ter beschik king van majoor Glubb heeft gesteld, is in de Syrische en Iransche woestijn op zoek naar den moefti. De Engeisehen hebben 20.000 pond sterling op zijn hoofd gesteld. Naar radio-Ankara meldt, neemt men in Iran aan, dat de moefti van Jeruza lem zich naar -vrienden in Afghanistan heeft begeven. In een officieele bekendmaking heeft de regeering van Iran medegedeeld, dat de vroegere Moefti van Jeruzalem, die als politieke vluchteling naar Iran is gekomen, onvindbaar is en dat daarom de door de Britten verlangde uitlevering niet kan plaats hebben HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het aantal gevangenen, dat gemaakt is in den dubbelen veldslag van Brjansk en Wjasma is gestegen tot 350.000. Het aantal neemt nog voortdurend toe. - Vertrek van de Ned Ver. voor Volks dansen naar Duitsohland Eén der groepen van de Nederlandsche Vereeniging voor Volksdansen vertrekt --- «ju heden voor een tournee van 12 dagen naar noogen prijs en lijden nog meer. Niet Duitschland. De groep zal in de verschiL hun land, maar lende kampen, waar Nederlandsche arbei- tijdens den terugtocht en reeds daarvoor ders zijn ondergebrachl, optreden. vernietigen zij bovendien zelf nog alles, wat den vijand van nut zou kunnen zijn”. Moéten soms de Rotterdammers de woon huizen, die nog zijn blijven staan ook al van tevoren vernielen, voordat zij door Engelsche bommen worden getroffen? Wanneer tenslotte in de genoemde „Ne derlandsche’ radiouitzendingen nog be weerd wordt, dat al dit leed de Nederland, sche bevolking bespaard zou zijn gebleven wanneer haar land in het geheel niet be trokken zou zijn geworden in den oorlog, dan ligt de schuld daarvoor toch uitslui tend, bij het Londensche emigrantencomité en zijn Engelsche heeren. Wanneer Enge land in den zomer van 1939 zich niet ver zet had tegen het wederaan sluiten van de oer-Duitsche stad Danzig bij het Duitsche Rijk, en wanneer de Londensche kliek van oorlogsopruiers, niet de Polen had opge- hitst tegen de Duitschers, dan zouden niet alleen den Nederlanders, maar geheel Europa alle oorlogsverwarringen bespaard gebleven zijn. De toenmalige Duitsche be reidheid tot overeenstemming werd echter, evenals het latere vredesaanbod van den Führer door de kliek van Churchill hoo- nend van de hand gewezen. Voor alle con sequenties, die hieruit zijn voortgevloeid, zijn dus uitsluitend de kliek van Churchill en alle lieden, die zich bevonden in het vaarwater van haar politiek of die zich daar nog in bevinden, volledig verant woordelijk. weerde, dat dit verbod niet doelmatig is gebleken. z De voorzitter van het American First comité, generaal Wood, heeft meegedeeld, dat het comité met alle beschikbare mid delen een herroeping’ of verandering van de neutraliteitswet zou bestrijden Verstrekking van Rijkswege z Dr. C. Banning, geneeskundig hoofd inspecteur voor de volksgezondheid heeft In een onderhoud over den gezondheids toestand van ons volk o m. het volgende verklaard „Wanneer men de wenken van den voe dingsraad opvolgt, de aardappelen in de schil eet, enz. bestaat er in ons land wei nig kans op a-vitaminosen". Van Rijks wege zal aan alle kinderen van drie maanden tot drie jaar en aan a.s. moeders gedurende de laatste drie maanden van haar zwangerschap gratis vitamine-D worden verstrekt en wel in tabletvorm, teneinde het optreden van rachitis te voorkomen. De geneeskundige inspecteurs van de Volksgezondheid zijn voor de techniek der distributie van de tabletten in con tact getreden met alle burgemeesters van de gemeenten in hun ambtsgebied. In de 2e helft van October zal de eerste zending tabletjes van de fabriek naar de burgemeesters worden verzonden. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat het ge halte van vitamine D zóó is gekozen, dat één tabletje per week voldoende is om rachitis te voorkomen DE WIJZIGING VAN DE AMERIKAAN- SCHE NEUTRALITEITSWET In de commissie voor de buitenlandsche politiek van het Amerikaansche Huis van afgevaardigden, welke op het oogenbUk beraadslaagt over de door Roosevelt ver langde verandering van de neufraliteits- wet, heeft de minister van oorlog, Knox, gisteren verklaard, dat een verandering van de wet een geringer risico beteekent dan wanneer men zou toelaten, dat Enge land den oorlog verliest. Men dient, zoo meende Knox, den vijanden van Hitler "es®,heb met de alle hulp te geven, zelfs indien dit een oorlogsrisico met zich zou meebrengen. De minister- van oorlog, Stimson, ver klaarde niet alleen wapening van Ame- rikaansche koopvaarder te eischen, maar ook opheffing van het verbod van het bevaren van oorlogszones. Hij be- VERSPREIDE BERICHTEN Aan het einde van de internatio nale vrouwenbijeenkomst in Berlijn heeft de rij ksvr ouwenleidster Scholtz-Klink in een toespraak een samenvatting gegeven van de bijeenkomst. In deze dagen, zoo verklaarde zij, zijn contacten aange knoopt, die toonen, dat de leidende vrou wen van de Europeesche landen als wachteressen voor de groote begrippen, die ons in dit gebied allen vereenigen, naast elkander staan. Aan het einde van dit eerste werkcongres richtte zij uit naam van de nationaal bewuste, leidende vrouwen uit de twaalf deelnemende lan den een begroetingstelegram aan den Führer. President Roosevelt zal ter gelegen heid van den vlootdag op 27 dezer, om tien uur ’s avonds Amerikaansche tijd, een radiorede tot de natie houden. Hier in zal hij zich bezig houden met de pro blemen der vloot en der totale verdedi ging. i Associated Press meldt uit Havan na. dat de afgezette president van Pana ma, Arias, met een schip naar Panama is teruggekeerd, waar hij morgen zou aankomen. Arias verklaarde aan United politiek afge- Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50. ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Als Gevolmachtigde voor de Sport De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming heeft den heer K. J. J. Lotsy op diens verzoek eervol en onder dankzegging voor de vele bewezen dien sten ontslag verleend uit zijn functie als Gevolmachtigde voor de Sport. Het door den heer Lotsy gevraagde ont slag houdt verband met zijn zeer drukke werkzaamheden. Deze maand zal de heer Lotsy echter nog aan de werkzaamheden van het Col lege van Gevolmachtigden voor de Sport deelnemen. Van 1 November a.s. af zal de heer J. de Valk jr. te Amsterdam, nu de heer H. a Stuling afwezig is alleen als Ge volmachtigde voor de Sport optreden. Secretaris blijft dr. J. Miedema, aan wien alle voor den Gevolmachtigde voor de Sport bestemde correspondentie dient te worden toegezonden. Het adres van het secretariaat luidt: Jan van Nassaustraat 50, alhier, tel. 721000 en monumenten van cultureele hebben de En^lsche vliegers ook maal weer een doel uitgezocht, dat zonder gevaar konden aanvallen. Mislukte Engelsche aanval op de Kanaalkust Verscheidene afdeelingen Britsche ge vechtsvliegtuigen, die door vele jagers begeleid werden, verschenen gistermiddag boven de kust bij Calais. De sterke'Duit sche afweer maakte echter iederen stel- sèlmatigen aanval onmogelijk. De Brit sche luchtmacht leed wederom zware verliezen. Gisteren heeft de Britsche luchtmacht overdag bij het Kanaal 28 vliegtuigen verloren. Volgens een officieele verklaring van het Witte Huis heeft president Roosevelt medegedeeld, dat de laatste dagen groote leveranties naar de Sovjet-Unie vertrok ken zijn. Al het oorlogsmateriaal, dat op de conferentie te Moskou voor de maand October is toegezegd, zal nog vóór het einde van de maand verzonden worden.’ met inbegrip van tanks, vliegtuigen en vrachtauto’s. Voortdurend vertrekken zendingen uit Amerikaansche havens. Associated Press merkt hierbij op, dat de verklaring zonder motiveering is uit gegeven. Men vermoedt edhter alge meen, dat het de bedoeling is het moreel der Sovjets te sterken. In eenige kringen wijst men er op, dat de verklaring wel woord melding de Sovjet- Stalin’s eischen op de Mos- kousche conferentie „New_ York Herald Mifror” In wélingelichte dwordt verteld, dat Stalin met den leider van de Ame rikaansche delegatie, Harriman, en met dien van de Britsche delegatie, Beaver brook, tijdens de Moskousche conferentie „zeer onverbloemd” gesproken heeft. Sta lin zou het grootste deel van de Ameri kaansche productie aan oorlogsmateriaal alsmede de helft van de Britsche pro ductie geëischt hebben, en wel terstond. Verklaring van Amerikaanschen aartsbisschop Aartsbisschop Mc. Nicholas van Cincin nati heeft in een toespraak voor 50.000 toehoorders ervoor gewaarschuwd ooit i het atheïstische communisme. Hij noemde de Sovjetlei ders „godlooze, onmenschelijke tyrannen”, die trachten de geheele wereld commu- nistfcch te maken. Dr. GÖBBEL8 SPREEKT VOOR DE GEWONDEN heeft gisteren In schrijft Boake Carter kringen te Washington .ook tot den in Vals-les-Bains geïnterneer den vroegeren ministerpresident Reynaud en den voormaligen minister van binnen- landsche zaken, Mandei, die zich even eens aldaar bevindt. Wat betreft het vraagstuk inzake het proces, waarover juist in de afgeloopen dagen nog al wat te doen is geweest, verluidt uit dezelfde bron, dat maarschalk Pétain op grond van artikel 7 van de grondwet over het lot van de beschuldig den kan beslissen, zoodra hun verant woordelijkheid door den politieken-juri- dischen Raad is vastgesteld. De maar schalk kan echter ook het vonnissen van de zes eerstgenoemde persoonlijkheden, voor wie het speciale gerechtshof te Riom werd ingesteld, aan de openbare juris dictie overlaten. In dit geval zou het staatshoofd alleen nog vonnis vellen over Reynaud en Mandei. spreekt van het verzenden van het mate riaal, maar met geen maakt van de aankomst Unie. Het D.N.B. meldtIn den afgeloopen nacht hebben Britsche bommenwerpers boven West-Duitschland gevlogen, waar zij op verschillende plaatsen brand- en brisantbommen neerwierpen. Militaire of oorlogseconomische schade werd niet aangericht. Onder de burgerbevolking vielen enkele dooden en gewonden. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten is een Britsche bommenwerper door de luchtdoelartillerie en een andere door nachtjagers neergeschoten. Bommen op Rothenburg a/d Tauber Het D.N.B. verneemt van militaire zijde Tijdens verspreide vluchten der Engel schen boven Duitsch gebied werd een der oudste Duitsche steden, Rothenburg a/d Tauber doou bommen getroffen. Daar er zich in Rothenburg noch inrichtingen van beteekenis voor den oorlog noch voor de oorlogsindustrie bevinden, is deze aanval een beraamde vernieling van oude cul tuurmonumenten. Evenals bij voorafgaan de bombardementen van Duitsche kerken waarde dit- zij Nachtdienst DOKTERS: Tusschen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. J Ziekenfondtleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 BEMANNING VAN GEZONKEN JAPANSCHE DUIKBOOT OMGEKOMEN Het Japansche ministerie van marine deelt mede, dat de opvarenden van de Japansche duikboot „I 61”. die gezonken is buiten de wateren van Kioesjoe op 2 October na een aanvaring met een ander oorlogsschip, als 'erl' ren moeien worden beschouwd. Hieraan wordt toegevoe^d, dat nu het reddingswerk ter hand geno men is. Verwacht kan worden, dat de duikboot spoedig gelicht zal zijn. OPVARENDEN VAN EEN VERNIETIGD BRITSCH CONVOOI GELAND Leden der bemanning van de Britsche vrachtboot „Empire”, die Zondag in een Portugeeschë haven zijn geland, hebben mededeeling gedaan van den aanval van Duitsche duikbooten op hun convooi, waarbij dit zoo goed als vernietigd werd, meldt het D.N.B. Onder de tot zinken ge brachte schepen bevond zich ook de Britsche „Avoceta” (7000 ton). Omtrent het lot van vele bemanningen is niets bekend Daar er geen andere reddingboot aan de Portugeesche kust is geland, kan men aannemen, dat zij verongelukt zijn, aldus genoemde opvarenden.. de Engelsche belangen het zwaarste we gen, wordt hiermede dus de Nederland sche bevolking in droge' bewoordingen te verstaan gegeven, dat zij eenvoudig, zon der rekening te houden met eigen, waar lijk Nederlandsche, belangen, genoegen moet nemen met Engelsche luchtbombar- dementen. De „eerste minister” van het Londensche emigrantencomité, Gerbrandy heeft dit Zaterdag in een tweede Neder landsche radiotoespraak, waarin de bevol king der bezette gebieden er toe werd aangespoord om op het „derde front” op nieuw haar leven» voor Engeland op het spel te zetten nog met de volgende woor den verduidelijkt’ '„Wat ook de kosten mogen zijn, wij wil len onze bijdrage leveren aan de oorlogs inspanningen van de Engélschen, zelfs wanneer ons bestaan daarbij ten gronde gaat”. Dit beteekent dus: de Nederland sche emigranten in Londen willen bun bijdrage leveren aan de Engelsche oorlog voering, waarbij het hun onverschillig laat of de bevolking der Nederlandsche gebieden daarbij- ten gronde gaat! Opmerkelijk is ook nog, hoe het Neder landsche emigrantencomité in Londen de bekende roekeloosheid en lafheid der op groote hoogte en in den nacht opereeren- de Engelsche bommenwerpers tracht te verontschuldigen„De ervaring van dezen oorlog bewijst nu eenmaal steeds meer, dat de moderue oorlog, hoe voortreffelijk de thans gebruikte oorlogswerktuigen ook mogen zijn geconstrueerd .zulke gevallen onvermijdelijk maakt. Zelfs de best uit geruste moderne batterij schiet meer naast, dan op het Boel. Het richten wordt nog moeilijker, wanneer de objecten wet duidelijk zijn afgeteekend, dan is het b“ia onmogelijk om niet tegelijkertijd vele eigendommen te beschadigen. Wanneer daar dan nog bij komt, dat het afweerge schut vuurt, wordt het gevaar nog groo- ter". Hier wordt dus onomwonden bekend, dat de Engelsche vliegers en ook de Neder landsche emigranten in Londen er van te voren al rekening mee houden, dat de Engelsche bommen het voorgenomen doel niet treffen en inplaats daarvan groote vernielingen aanrichten onder de burger bevolking. Dat echter „dergelijke geval len onvermijdelijk zijn” is een bewuste verdraaiing der feiten. Het bewijs van het tegendeel wordt geleverd door de strijdwijze van de Duitsche stuka’s, die niet uit angst voor het vijandelijke afweer geschut op stratosfeerhoogte blijven en ook niet, zooals dat bij de Engelsche vlie gers het geval is, regelmatig, als dieven in den nacht verschijnen om dan volkomen plotseling hun verderfzaaiende lading/luk- raak neer te werpen op de slapende, vreedzame bevolking. Verder zal de bewering, dat ook he best -Itgerust moderne batterij haar doel nau welijks vermag te treffen, wel uitsluitend van toepassing zijn op de Engelsche weer macht. Opdat echter de Nederlandsche be volking er niet toe komen zou onprettige vergelijkingen op te stellen, heeft zij van den Nederlandschen radiospreker als het ware „bij wijze van troost” nog de volgen de verklaring te hooren gekregen- i "O’rlJ°« ‘s "u «n™’l een meedoogen- loos bedrijf. De Russen betalen thans ook een b—-- alleen vernielt de vijand hun land, - In het kader van den grooten vernieti- gingsslag in het centrale deel van het Oostelijke front hebben Duitsche afdee lingen gevechts- en jachtvliegtuigen Zon dag wederom bijzondere successen be haald. Hevige aanvallen werden gedaan op belangrijke ravitailleeringslijnen. Ver schillende spoorwegbaanvakken werden meermalen onderbroken. Acht treinen, waaronder een munitietrein en 2 treinen met bezinetankwagens, alsmede 8 locomo tieven, werden door bommen en boord- wapens in brand geschoten en vernietigd. Tijdens het verder verloop der aanvallen liepen* nog 41 treinen en 10 stations zwa re beschadigingen op. Aanzienlijke ver liezen aan materiaal leden de bolsjewie ken bij de bestrijding van concentraties pantserwagens en colonnes vrachtauto’s, welke zich vóór deri bommenregen der Duitsche gevechtsvliegtuigen niet meer in veiligheid konden brengen. Ook de afdeelingen, die tot steun van het leger in den strijd werden gebracht grepen in den grooten vernietigingsslag in, vernielden bunkers en veldstellingen en stelden twee stukken geschut met lan gen loop, 3 batterijen afweergeschut. 3 artilleriestellingen en 7 nytrailleurnesten biiten gevecht- 329 Vrachtauto’s werden in’ brand geworpen of door voltreffers volkomen vernietigd. In totaal werden binnen 24 uur 100 Sovjet-vliegthigen ver nietigd. De bij Brjansk ingesloten Sovjettroe pen hebben Zondag, met gebruikmaking van hun laatste krachten wanhopige doorbraakpogingen ondernomën. waarbij zij met gelederen van 15 man diep en in breede golven op trokken tegen de Duit-* sche stellingen. Al deze pogingen misluk ten. Duitsche pantserstrijdkrachten en Duitsche infanterie drongen diep door in de bolsjewistische massa’s en brachten den Sovjets ongewoon zware verliezen toe. De ANP.-correspondent te Berlijn meldt: Hier kon men ons niets bevestigen 1 van de „interessante berichten” uit Lissa bon, volgens welke men reeds doende is om een nationalistische Russische regee ring te vormen, welke dan met de Duit sche over vrede zal onderhanedlen. Het A N P. meldt uit Agram: Het blad „Novo List” bespreekt de manoeuvre van Roosevelt om met behulp van Kerensky een nieuwe Russische marionettenregee- ring te maken. Deze poging van Roose velt, aldus het blad, stelt opnieuw de schaamteloosheid van de Engelsch-Ame- rikaansche oorlogsophitsers aan de kaak, die nooit trouw blijven aan hun bondge- nooten, doch steeds bedacht zijn op hun eigen voordeel. Tevens bewijst deze ge beurtenis echter ook. dat de Westelijke democratieën den waren stand van zaken ook thans niet begrijpen Roosevelt zou n.l. stellig niet dien beroemden brief aan Stalin geschreven hebben, indien hij niet den toestand volkomen verkeerd beoor deeld en aan het uithoudingsvermogen van Stalin geloofd had. Het contact tus schen het Witte’ Huis en Kerensky, die een waardige partner is voor H°osevelt en Churchill, beteekent een nieuwen in breuk op de Monroe-leer De Duitsche pers over den veldtocht in het Oosten De eerste resultaten van de veldslagen rondom Wjasma en Brjansk worden in de Berlijnsche pers eenstemmig als een be vestiging van de beslissende beteekenis dezer bolsjewistische nederlagen be schouwd. De „Völkischer Beobachter” schrijft: ™"°f"teschenkeTaan Dat nu reeds meer dan 350.000 gevange- Beloof teschen“.en aan nen in de omsingelde gebieden rondom Wjasma «n Brjansk geteld worde», toont den geheelen omvang van de nieuwe bolsjewistische nederlagen aan. De beslis sende beteekenis hiervan tracht men in Londen en Washington volgens de ge bruikelijke struisvogelpolitiek nog te loo chenen. Daar spreekt men nog altijd er van, dat de bolsjewisten „den toestand meester" zijn, dat zij in koel overleg zeer handig opereeren en over de noo- óige versterkingen beschikken en dat het dus alleen gaat om een bepaalde ver schuiving van het front. Men vergeet daarbij alleen, dat de bolsjewieken reeds voor den slag bij Kief 1.8 millioen ge vangenen en onoverzienbare hoeveelhe den oorlogsmateriaal hebben verloren en dat Böedjenny in het Zuiden in enkele weken bijna 800.000 gevangenen heeft verloren. Daarna was alleen nog de groep van Timosjenko nog geheel voor den strijd geschikt en die formatie wordt thans in een onverbiddelijke vernietiging in de pan gehakt, terWijl 'andere legers in het Noorden, in Leningrad, zijn inge sloten Hierdoor is de veldtocht op on dubbelzinnige Wijze bfeslist De „Deutsche Allgemeine Ztg komt tot de conclusie, dat het militaire lot van de Sovjet-Unie bezegeld is, en dat alle Pogingen om te kalmeeren, te camou- ueeren en het zelfbedrog van den vijand hieraan niet het geringste kunnen ver aderen De militaire beslissing in het Ocsten is gevallen, zoowel in den zin, dat de Sovjets door eigen kracht hun lot niet *T*er kunnen'ontgaan, alsook in den zin. dat de Engelsch-Amerikaansche hulp geen vooruitzichten biedt, niet alleen geen vooruitzichten op het grondgebied der Sovjets zelf, doch evenmin in den thans zoo vaak besproken vorm van een moge- iijke ontlastingsactie ergens in het Wes ten, Noorden of het Zuiden. Minister Göbbels heeft gisteren een toespraak gehouden tot meer dan 2000 gewonden. De nationaal-socialistische staat, zoo zeide hij, beschouwt het als zijn eerephcht op de meest grootmoedige wij ze voor de toekomst der gewonden te zor gen. Wanneer de gewonden niet meer naar het front kunnen zullen zij weldra weer hun beroep kunnen uitoefenen. Ge wonden, die hun vroegere beroep niet meer kunnen waarnemen, zullen worden opgeleid voor arbeid, dien zij wel kunnen verrichten. De enkelen, die geen enkel beroep meer kunnen uitoefenen, zullen een blijvend eerepensioen van den staat genieten. In het Rijk van Adolf Hitler zijn de gewonden als het ware eere- burgers- ren, maar wij willen aannemen, dat hun latere lezing en dat kan de bevolking van Rotterdam zelf controleeren niet overdreven was." Zooals men ziet, is men er in Londen zeer goed van op de hoogte, dat de Engelsche luchtaanvallen talrijke slachtoffers eischen onder de Ne derlandsche bevolking en men moet zelfs de bekentenis doen, dat het definitieve, laatste Duitsche verslag over de in Rot terdam aangerichte verwoestingen „niet overdreven” was. Desondanks speelt men het klaar, op de vermelde bekentenissen den door weergalooze huichelarij ingege ven zin te laten volgen,.Wij willen zelfs aannemen, dat de Duitschers zelf geen bommen meer op Rotterdam hebben ge worpen.” Ofschoon men dus niet kan ontkennen, dat uitsluitend Engelsche vliegers ver antwoordelijk moeten worden gesteld voor het groote leed, dat de Nederland sche burgerbevolking is toegebracht door de herhaalde luchtaanvallen van de afge loopen maanden, wil men toch tegelijker tijd met doortrapte boosaardigheid den Nederlanders suggereeren, dat hier en daar de Duitschers zelf bommen hebben kunnen werpen op Nederlandsche plaat sen. Een dergelijke bewering vormt niet slechts het hoogtepunt van gemeene ver zinsels, maar tegelijkertijd een premie voor lieden voor wie ook de meest dwaze beweringen nog op eenigerlei wijze ge loofwaardig voorkomen. Daarbij komt dat men in dezelfde „Nederlandsche” radio-uitzending duidelijk heeft toegege ven, dat men door het neerwerpen van talrijke bommen op Nederland, behalve de „onvermijdelijke offers, die de Neder landsche bevolking bij zulke gelegenheden aanvaarden moet juist de Duitschers hoopt te benadeelen. Niemand, die tot verstandig waarnemen in staat is, zal derhalve kunnen aanvaarden, dat de Duitschers zoo onverstandig zouden kun nen zijn om door het neerwerpen van Duitsche bommen op Nederlandsche plaatsen eigen landslieden en Duitsche installaties in gevaar te brengen. Het is integendeel duidelijk, dat de Duitsche bezettingsoverheid er niet het geringste 'belang bij kan hebben om vreedzame. Nederlandsche burgers het slachtoffer te laten worden van luchtaanvallen, welker gevolgen immers juist met Duitsche hulp later weer moeten worden opgeheven. Hoe weinig Nederlandse!) overigens de Nederlandsche emigranten „regeering" in Londen denkt en hoe oppervlakkig en koud zij onverschillig blijft ten aanzien van het leed en de levensnoodzakelijkhe den der Nederlandsche burgerbevolking, wordt gekenmerkt door het feit, dat de Nederlandsche radiospreker de bekla- genswaardige Rotterdammer» getracht heeft te troosten met het Nederlandsche spreekwoord! „wat het zwaarst is, moet ’t‘ zwaarst wegen". Aangezien uiteraard voor de Nederlandsche emigranten in Londen De Amerikaansche minister Huil heeft bevestigd, dat mtet de Japansche re geering een overeenkomst is aangegaan betreffende het zenden van 3 Japansche schepen naar San Francisco en Los An geles om Japanners naar hun land terug te brengen. Huil wees er op, dat de sche pen geenerlei commercieele lading zou den mogen meebrengen en mee terug nemen. Van officieele zijde te Tokio wordt tegengesproken, dat de schepen gezonden worden om de in de Vereenig- de Staten wonende Japanners te evacuee- ren. De schepen zullen alleen dienen om passagiers, die met gewone sahepen den Stillen Oceaan hadden willen oversteken en die thans gestrand zijn in Japan en de Vereen igde Staten, te vervoeren. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Steinhardt, heeft volgens Asso ciated Press, verklaard, dat hij zijn voor genomen reis naar Washington als gevolg van dringende werkzaamheden voor on- bepaalden tijd heeft uitgesteld. Door eén grooten brand te Fall Ri ver (Massachusetts) zijn de installaties van de Firestone Rubber Company ver nield. Vijf groote gebouwen, alsmede on geveer 30.000 ton rubber gingen in de vlammen op. De fabriek was druk bezig met het vervaardigen van bewapenings- materiaal. In een vliegtuigbasis van de Ameri kaansche marine in Alaska is een onder- aardsch kruitmagazijn in de lucht gevlo gen. De oorzaak is nog onbekend, aldus een Associated Press bericht uit Sitka. Zes personen werden gedood en talrijke ge wond Volgens Associated Press is de Ca- nadeesche minister van defensie. Ralston, per vliegtuig in Londen aangekomen. Een groote Amerikaansche bommen werper is bij San Antoniq in Texas, kort na opstijgen, verongelukt Het toestel vloog tegen een hqis. Toestel en huis verbrandden geheel. De 15 inzittenden kwamen in de vlammen om.z De Stichting Winterhulp Nederland houdt op Vrijdag 17 «en Zaterdag 18 Octo ber a.s. haar eerste groote huizen- en straatcollecte met verkoop van wapen- speldjes. Voor deze collecte zijn veel collectanten noodig. De stedelijke directeur voor 's Graven hage, de heer J. A. H. Hollander, doet voor deze eerste inzameling een dringend beroep op alle ingezetenen van den Haag om deze wapencollecte tot een groot suc ces te maken. Geeft u daarom spontaan in grooten getale en zoo spoedig mogelijk op, voor- al voor de collecte van Zaterdag De aanmelding kan geschieden aan het Stedelijk Bureau. Prinsestraat 57, op alle werkdagen van 9.30 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur, of telefonisch onder no 11.32.97. Schriftelijke aanmeldingen kunnen ge schieden, eveneens aan het Stedelijk Bu- Prinsestraat 57, ondier vermelding naam en voorletters adres datum en jaar van geboorte; voor welke dag (en) of gedeelt(en) van dag(en) men zich beschikbaar stelt De inschrijving sluit definitief Don derdag 16 October a.s. des na- middags 5 uur. Voor hen, die zich reed» hebben aan gemeld, vervalt deze oproep. DE POLITIEK-JURIOISCHE RAAD IN FRANKRIJK Naar van gewoonlijk welingelichte Fransche zijde verluidt strekt het onder zoek van den politieken-juridischen Raad, welke Onlangs is ingesteld om maar schalk Pétain van advies te dienen in zake de rechtspositie van de voor de Fransche oederlaag verantwoordelijk ge stelde persoonlijkheden, zich niet alleen jiit tot de in Riom in hechtenis genomen persoonlijkheden, zooals Daladier, Blum, Gamelin, Guy la Chambre en den direc teur van het bewapeningsbureau Jacornt en den voortvluchtigen voormaligen mi nister van luchtvaart, Pierre Cot, doch Onder bovenstaand opschrift wordt ons van bevoegde zijde de volgende uiteenzet ting ter plaatsing toegezonden: Zooals reeds in de pers is bekend ge maakt heeft de Engelsche omroep kortge leden gepoogd motieven te vinden ter ver ontschuldiging voor het bombardeme it, dat in den nacht van 3 op 4 October door het Engelsche luchtwapen op Rotterdam, is gepleegd. De beweringen die de Engel schen naar voren brachten ter motivïe- ring van het feit, dat honderden woon huizen en verscheidene kerken door de Engelsche kfommen vernield of zwaar be schadigd zijn en dat honderden menschen gedood of zwaargewond werden, klinken echter geenszins overtuigend. De onge loofwaardigheid van de genoemde Engel sche verklaringen schijnt intusschen ook te zijn ingezien in Nederlandsche emigran tenkringen in Londen en een woordvoer der van de Nederlandsche »migranten- „regeering” heeft zich daardoor gedwon gen gezien in en van de in het Neder- lamdsch uitgesproken uitzendingen van den Engelschen omroep eigener beweging een standpunt te bepalen ten aanzien van het voor de Rotterdammers zoo fataal en met zooveel verliezen verloopen Engelsche bombardement. Reeds de omstandigheid, dat deze Ne derlandsche regeeringsverklaring” ’zeer langademig is uitgevallen en zeer inge wikkeld is geformuleerd, toont voldoende in welk een groote verlegenheid de aan Engeland onderhorige Nederlandsche kringen in Londen zijn gebracht door het onmenschelijke en meedoogenlooze ontre den ,,der Engelsche vrienden” tegenover de Nederlandsche burgerbevolking Maar ook de verschillende door den Nederland schen spreker naaf voren gebrachte argu menten doen zoo weinig steekhoudend aan, dat zij het door hun opstellers ge hoopte doel stellig niet zullen bereiken maar veeleer stof leveren voor een nieuwe aanklacht tegen de in strijd met het vol kenrecht zijnde en immoreele methodes van de Engelsche oorlogsvoering. Qui s excuse s accuse: wie zich verontschul- digt, klaagt zichzelf aan. In de genoemde Nederlandsche verklaring wordt ter inleiding openlijk toegegeven dat Rotterdam „in den nacht van 3 op 4 October een aanval van de R.A.F. te doorstaan heeft gehad, waarbij een aanzienlijk aantal burgerslachtoffers te betreuren was." Er wordt dan verder woordelijk geeegd „Weliswaar heeft de Duitsche berichtgeving de gevolgen voor de burgerbevolking aanvankelijk ernstiger voorgesteld, dan zij in werkelijkheid wa-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1