Huwelijk mei modern comfort STADSNIEUWS De distributiebonnen HAAGSCHE COURANT Dinsdag 14 Oct. 1941 TWEEDE BLAD WINKELIER EN KLANT UITREIKING TEXTIELKAARTEN FEUILLETON DE INLEVERING VAN GEDRAGEN KLEEDING 250 gram 250 gram 250 gram TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS” EEUWFEEST VAN DE SINTE TERESIA KERK AAN HET WESTEINDE AANKOOP VAN GROND TE GOUDA PROFESSOR KRAUS 80 JAAR DENKT AAN DE PRIJS- VOORSCHRIFTEN De daad is aan U! in „gevecht” met de Zwaar luchtafweergeschut overgezet. Trouwe wapenbroederschap. Duitsche en Finsche op Algem. 100 gram Algem. 130 100 gram Kaas 40 Vet OR. S. O. LOS 70 JAAR (Wordt twroolgclft 4 zeer slechte wegen aan het Oostelijk front. We It b ild-Pol ygoon) artilleristen tijdens een gevechtspauze. (Orbis-HoUand) Oud stadsschoen blijft behouden. Het oude huis aan den Singel 8385 te Amsterdam, dateerend uit het jaar 1652, zal worden gerestaureerd. Polygoon-Sagers) Op weg naar de gevangenschap. Een bols jewist. die door een voorhoede-afdeeling ge vangen werd genomen, wordt voor het onder gaan van een verhoor, naar de achterhoede gebracht (PK. Voigt-Hoffmann) gram gram gram gram 39-40 39 39-4 39 39 128 129 Artikel Suiker Koffie sure. Jam BL Br. Geb, Rijst Havermout Gort Vermicelli Maïzena en> Artikel Boter Rundvet at Boter m.red. Boter m.red. 250 200 250 250 (Nadruk verboden) Cavalerie der Waffen S.S. trekt over een rivier Ir het Oosten. Per boot worden mannen en paarden (Atlantic-Holland Productieslag 1941. De winteraard- appeloogst in de Betuwe is in vollen gang. Zijn de manden vol, dan stort men de aardappelen in zakken. (Stapf-v. Mourik) Receptie van het kerkkoor Het R.K. Kerkzangkoor „Ad Majorem Dei Gloriam” van de St. Teresiakerk hield Zondag in de Kapelzaal aan de Laan een 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen 1 rantsoen 1} liter H k.g. t k.g. Het registreeren van biggen. Als op een boerderij biggen worden geboren, komt direct een controleur van de Varkenscentrale om de jonge dieren te registreeren. Dit gebeurt door in een der ooren een nummerplaatje te bevestigen, terwijl op het andere oor hetzelfde nummer wordt aangebracht. (Polygoon-Kuiperf, 121 Algem. 122 123 Alg. 124-125 Alg. 126-127 Rijst D en E Algem. Algem. Comité gevormd Naar wij vernemen, is er een comité ge vormd, dat zich zal bezighouden met de organisatie van de inlevering van gedra gen kleeding. Voorzitter van dit comité is de wethouder van Sociale Zaken, de heer L. Buurman. Binnenkort kan een na der bericht over de wijze, plaats en uur van inlevering van de kleedingstukken, welke 1 November begint, tegemoet gezien worden. receptie, eveneens naar aanleiding van het 100-jarige bestaan. Tevoren was een plechtige Hoogmis gecelebreerd door den president van. het zangkoor, pastoor Stum- pel S.J. Afgevaardigden van koren en vele belangstellenden kwamen daarna hun gelukwenschen aan het bestuur aanbieden, dat zich onder leiding van pastpor Stum- pel achter de groene tafel in de zaal had opgesteld. De dames van de leden van het koor boden een geschenk onder enve loppe aan, bestemd om te worden ge bruikt voor het laten vervaardigen van een herinneringsfoto van het geheele koor. Verder werd nog een foto aangebo den uit het jaar 1904, waarop de toenma lige leden en bestuur, waarvan nu nog een vijftal in leven is. Des avonds heeft het koor zich aan een feestmaaltijd in „Kuys Witsenburg” vereenigd. Ter gelegenheid van het jubileum zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Zondag 19 October om 10 uur in de S. Teresiakerk een Pontificale Hoogmis op dragen. Ter gelegenheid van het honderdjarig jubileum van de Sinte Teresiakerk. voor heen Spaansche kapel, aan het Westeinde is Zondagmiddag in het naast de kerk ge legen parochiehuis een tentoonstelling ge opend, Behalve over de geschiedenis van de kerk zelf brengt de tentoonstelling eenige herinneringen uit de oudere ge schiedenis van katholiek 's-Gravenhage, bijzonderheden over den arbeid der Je zuïeten gedurende drie eeuwen hier ter stede en vele merkwaardigheden betref fende oud-den Haag. De tentoonstelling is Zondagmiddag geopend door den pastoor der kerk, pater A. J. M. Stumpel S.J., die de talrijke genoodigden, o.a. mgr. prof. P. G Groenen, de provinciaal der Jezuïeten, pater V. Esser. S. J., pater Rijckevorssel, directeur van het Aloysius-college, dr. de Boer, voorzitter van „Katholiek ’s-Gra venhage” en rector van het R.K. Lyceum, notaris W. G. Pauwels. eenige pastoors uit onze stad en vele anderen, welkom heette en het doel der tentoonstelling uit eenzette. Pater Stumpel bracht voorts dank aan de organisatoren en sprak zijn erkentelijkheid uit voor de groote mede werking van rijks- en gemeente-archieven en andere instellingen, welke waardevolle voorwerpen voor de tentoonstelling af stonden. De heer S. J. L. M. de Vreese, secretaris van het tentoonstellingscomlté, heeft vervolgens een overzicht gegeven van de totstandkoming der expositie. Voorts wees hij op de vele en belangrijke voorwerpen, welke iiï deze tentoonstelling zijn ondergebracht, w.o. voorwerpen, af komstig van opgravingen rondom de St Jacobskerk. een aantal curieuze hand schriften, oorkonden en archiefstukken, benevens een uitgebreide verzameling van voorwerpen, welke worden gebruikt voor den eerédienst. Bovendien vraagt een aantal schilderstukken de aandacht van den bezoeker. Pater Hyacinth Hermans O.P. heeft voor deze gelegenheid een kort historisch overzicht geschreven, dat tege lijk met een gids aan de bezoekers wordt uitgereikt. De tentoonstelling is geopend tot en met 2 November eiken werkdag van 2—6 uur, des Zondags van 12—6 uur Op dezelfde uren kan men het nog intact ge bleven zolder-schuilkerkie aan de Nobel- straat 1 b bezichtigen De burgemeester heeft besloten van de gemeente Gouda aan te koopen een per ceel grond ter grootte van ongev. 2040 cen tiaren. voor den prijs van /5 per centi are, gelegen aan den Hooge Schieland- sche Zeedijk aldaar. Dit terrein zal die nen voor het leggen en onderhouden van leidingen en het maken van installaties voor de waterleiding van de gemeente ’s-Gravenhage. Vanwegeden Centralen Raad van Chr. Geref. Jeugdvereenigingen hier ter stede zal Donderdagavond 30 Oct. a.s. in het gebouw naast de Eben Haëzerkerk een hervormingsbijeenkomst worden ge houden, die zal staan in het teeken van den reformator Johannes Calvijn Mej. N. Geleynse zal spreken over: „Calvijn als persoon"; ds. M. W. Nieuwenhuyze, Chr. Geref. predikant te 's-Gravenhage-Centr., over; „Calvijn en het kerkelijke lev^n” en een nader aan te wijzen referent over: „Calvijn en de doopersche mijding”. Zang van een mannenkwartet en van de Chr. Geref. zangvereeniging „De Harpe Da vids” zal de bijeenkomst opluisteren. Vandaag is de oud-mimster van Water staat, prof. dr. ir. J. Kraus, technisch» geleerde van wereldvermaardheid, 80 jaar geworden. Het bleek aan de overgroot» belangstelling, welke hij vandaag mocht ondervinden in den vorm van bloemstuk ken en schriftelijke gelukwenschen, dat in de onderscheidene kringen, waarin hij zich bewogen, heeft, prof. Kraus nog niet vergeten is. Zooals bekend heeft de heer Kraus in Chili gewerkt. Hij was ef hoog- leeraar en legde er ook havens aan. Zeer trof hem daarom vandaag een groot bloemstuk in den vorm van de Chileenscha vlag, hem gezonden door een in den Haag wonende Chileensche dame. Verder had hij bloemen ontvangen uit ingenieurs- kringen, van eenige dagbladen, waarvan hij president-commissaris of commissan» was, de Ned. Indische Spoorwegen, waar van hij ook het president-commissariaat- schap vervulde, evenals het geval was ten aanzien van het Haagsche Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, dat ook bloe men zond, evenals talrijke andere colleges en voorts particuliere personen. Prof. Kraus, die zijn SOsten verjaardag in alle krasheid te zijnen huize aan de Nassaulaan heeft gevierd, mocht talrijke bezoekers bij zich zien, die hem persoon lijk de hand wilden komen drukken. Zoo wordt om Leningrad gevochten. Steeds nau wer wordt de ring om de stad gesloten. Weer is een dorp aan den rand van de stad genomen. De tegen stander heeft zich schijnbaar reeds teruggetrokken, maar groote voorzichtigheid is geboden. (Orbis-Holland) Marie Lies bij. De juffrouw hét ge lijk, d’r mot wat gebeure. Wille we ’t d’r nog 'ns vrage of zalle me maar op ons eige houtje om den dokter sture? Sture?? Wie praat er hier van sture? valt Bertus nijdig uit. As jullie maar weet, dat ik me door jullie niet laat sture, in geen honderd jaar. As de freule 't verordonneert, dan zal ’k gaan. Maar zoolang as de freule niet zelf zegt: Bertus, je mot de dokter gaan hale, zoo goed, ze zijn zoo overtuigd van de onfeilbaarheid van hun huismiddeltjes en de freule verklaart telkens zóó per tinent, dat zij geen dokter noodig heeft, dat ze nog nooit een dokter heeft noodig gehad en dat ze met al die nieuwbakken fratsen yan temperatuur opnemen bij haar niet hoeven aan te komen... Maar ze wordt al zieker en zieker. De freule is beslist hard ziek, zegt Lies Donderdagsmtddags in de keuken, en het is onverantwoordelijk, als er nu nog geen dokter komt. Ja, maar wat ken je d’r an doen, hè, lijst Bertus. De freule wil d’r nou eenmaal niet an... nou en een mensch z’n lust is een mensch z’n leven Of z’n dóód as je niet oppast, valt Opening morgenmiddag om 3 uur Morgenmiddag om drie uur wordt in het Haagsche Gemeentemuseum de tentoon stelling „Eeuwig levende teekens” ge opend door den voorman der Nederland- sche S.S. en oprichter der Volksche Werk, gemeenschap Feldmeyer. De openingsrede zal worden uitgesproken door den secr.- generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, prof. T. Goede- waagen. De tentoonstelling, welke is ge organiseerd door de Volksche Werkge meenschap in samenwerking met het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten. geeft in 26 zalen een overzichtelijk beeld van de symbolen, welke in het volk voortleven. De N e de r la nd sche VereenU ging voor Koeltechniek houdt op 17 Oc tober haar 60e algemeene ledenvergade ring in „Boschlust” te den Haag. Hierbij zullen o.a. voordrachten worden gehou den door ir. G. Ferguson over „Criteria voor isolatie tegen koudeverlies” en door T. van Hiel, l.i., over „Het koelen van fruit speciaal in verband met de bewa ring in gasdichte ruimten”. De watermolen van den Berkmeerpolder, nabij Obdarr welke reeds vele jaren stil, staat, wordt in opdrach van het polderbestuur weer geheel hersteld en van nieuwe wieken voorzien. Het optrekken van een der wieken me behulp van een kaapstander. (Polygoon-Kuiper) LEERLING EN-AVON D DOROTHEA CORDESS De leerlingen van de Haagsche Piano- academie hebben in een zeer goed bezette Diligentia.zaal een uitvoering gegeven, werkwijze volgen en allewaaraan de fluitist Giliam Rietveld, die door de paedagoge van deze instelling, Do rothea Cordess aan den vleugel werd be- ’geleid, met het Fluit-concert in D gr. t. van J. Haydn als solist zijn medewerking verleende. Op deze uitvoering is gebleken, dat de pianiste Dorothea Cordess verscheidene zeer talentvolle en vergevorderde leerün- gen aan haar uitmuntende leiding toever trouwd mag zien. Etudes van Chopin en Liszt, Préludes van Debussy en Chopin en Pianoconcerten van L. van Beethoven en Hoewel dr. S. O, Los, emeritus-predi- -Mozart werken, welke zeker niet tot de gebruikelijke nummers der meeste leer lingenuitvoeringen gerekend kunnen wor. den sierden namelijk «het programma 'van dezen avond. Mede door de veelzijdigheid van het programma is dit een zeer geslaagde avond geweest. Dorothea Cordess werd daarvoor op welverdiende nftjze gehul digd. Bloemen en een schemerlamp werden haar aangeboden Den 16 en October a.s. her denkt de heer C. Schusler het feit, dat hij vóór 25 jaar bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V., Bijkantoor Schevenin- gen. in dienst trad. Thans is hij als cou- pon-kassier werkzaam bij het hoofdkan toor Kneuterdijk. Hij heeft zich in deze periode vele vrienden, onder zijn collega’s weten te verwerven, zoodat deze dag dan ook zeer zeker niet onopgemerkt aan hem zal voorbijgaan Den 16 en October a.s. hoopt de heer J. van der Veer,.het fait te her denken, dat hij 40 jaar in dienst is bij de Firma v. Houweninge en IJsselstein, Lange Houtstraat 17. 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen Benevens bonnen „een half rantsoen boter” voor jeugdige personen Morgen vindt de uitreiking van de nieuwe textielkaart en voorts ten be hoeve van hen, die geboren zijn op 2 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928 een bon gemerkt „,een half rantsoen bo ter”, plaats in de groote zaal van den Dierentuin aan de navolgende personen: van 8—11 uur: Hermens t.m. einde H, I, en Ja, t.m. Jansen, J. van 1113 u., Jan sen K. t.m. einde J en Ka t.m. van Kempen, van 1315 uur: Kempenaar t.m. Kolbeek, van 1517 uur: Kolberg t.m. Kwaaitaal. In de voormalige gemeente Lóosduinen (lokaal hulpsecretarie Wjlhelminastraat 5) zijn morgen aan de beurt: Henkes t.m. einde H, I, J en K. 131-132 Kaas 133-134 14 October t/m 1 November 1941. Bon Boter Vet Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 39 Melk I 39 Aardap. 39A Aardap. 39B 5 October t/m 1 November 1941. Bon Algem. zoolang blijft Bertus kallempies bij de kachel zitte. O zool Hij duikt behaaglijk in zijn stoel, en kijkt de twee anderen met een overwin- naars-air aan. O zoo, zegt Lies. Nou, dan zul len we den knoop maar doorhakken. De freule zou je nu niet eens kunnen com- mandeeren, want ze heeft flinke koorts en ze ijlt. Als jullie me willen uitleg gen, waar de dokter woont dan zal ik hem wel gaan halen. Ik ga er zóó den nacht niet mee in. Telefoneeren kunnen we hier in de buurt zeker nergens? Nee, zegt Marie, zoover, zijn we nog niet. Maar als je dwars het bosch doorgaat, de Heisteeg door en dan langs de Wolfsakker, ben je met een uurtje in het dorp. En 't is nog niet donker. Dan ga ik direct, zegt Lies vast besloten. 't Is kwart voor vieren. Een wandeling door de bosschen op een ijskouden Decemberdag en dan nog in het donker, erg aanlokkelijk is het niet. Maar ’t is noodig en zij als de jongste kan er het beste tegen. Vijf mi- uten later stapt ze, diep in haar bont jasje gedoken, over het hardbevroren pad, de richting van het dorp in. Gren- zeoloos verlaten is het hier. Donker ook van heb kunnen terughouden! Jimmy had zijn schouders opgehaald: Er valt met jou niet te praten. December begint met flinke vorst. Een vóórwintertje met een venijnigen Noord-Ooster, welke de kachels doet rooken en het water in de lampetkan nen doet bevriezen lederen morgen op nieuw is Lies doodongelukkig van de kou en de narigheden van haar nieuw bestaan. En tot overmaat van ramp wordt de freule ziek. Ze hangt eerst nog een paar dagen in haar armstoel bij het vuur, laat zich tenslotte door Lies en Marie overhalen in bed te blijven. Warme kruiken en een gloeiend pot kacheltje op de slaapkamer... Lies denkt, dat ziekzijn op „Klein-Schoren- burgh” nog het minst akelige karwei van allemaal is. Warme anijsmelk voor de freule, een kalfsoestertje van een half ons voor de freule. Met een lepel abri kozencompote. Een likkepot maken, vol gens de freule én Marie én Bertus hèt middel tegen hoesten en bronchitis. Lies roert en roert in het brouwsel van stroop en vijgen, doodsangsten uit staand, dat alles zal aanbranden, waar tegen ze van drie kanten met klem ge waarschuwd is. Ze weten het alle drie kant van de Geref. kerken en oud-hoog- leeraar aan de Theol. School te Potchef- stroom, met het oog op de ernstige on gesteldheid van zijn echtgenoote. ver zocht badfzijn 70sten verjaardag onop gemerkt te willen doen voorbijgaan, heb ben toch velen de gelegenheid aange grepen hem van hun toegenegenheid te doen blijken. Stapels schriftelijke gelukwenschen heeft de post bij den jarige gebracht, aan wiens huis ook een groot aantal bloem stukken werd bezorgd. De kerkeraad van de Geref. kerk van de Lier, waar dr. Los van 18971901 predikant is geweest, zond zijn oud- leeraar een schriftelijken gelukwensch. Enkelen hebben toch hun opwachting bij dr. Los gemaakt. Daaronder waren al de predikanten van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-Oost, wier emeritus-pre- dikant dr. Los is, de heeren ds. A G. Barkey Wölf, dr. C. Bouma, ds. J. At- tema, ds. F. de Vries en ds. Jac. van Nes Czn„ de meesten vergezeld van hun dames. 12 October t/m 18 October 1941. Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw Melk Aardapp. Aardapp. 61 Het theeblad voor binnen in orde ma ken. Prachtig, dat zilveren servies. Ja, mooie dingen heb je hier wel. Die blau- we-lijzen kopjes, je moet er doodvoor zichtig mee omspringen. Als je hier iets brak,oei! Een catastrofe zou dat zijn. De eindelooze Zondagavond. Bertus en Marie, die kaart spelen, met elk oogenblik ruzie en .eh“ror®w“r’ .H.et boek, dat sinds vanmiddag op bladzijde negentien openligt en bl ijft kan er haar gedachten niet bihoudea Morgen weer een n,euw® Xeek van week van hard werken, ee” w“k gemeene venijnige da£en’ ber sinter drié - vier - vijf ,DeC«.T vteroi ta klaasavond, die ze hier zal J al. Ze is blij, ais ze in de verte de lichtjes van het dorp ziet. Het doktershuis met zijn helder ver lichte ramen, de gezellige gang en de wachtkamer met de vroolijk bontgelak- te meubels... een andere wereld lijkt het opeens. De dokter komt haastig binnen stuiven. Wat een jongen nog, denkt Lies en ze moet bijna lachen om zijn verrukt gezicht, als hij hoort voor wie ze komt. Ja, ik zal onmiddelljjk komen; tl kunt wel meerijden, als u wilt Durft a achter op een motor? O ja, zegt Lies moedig. Een oogenblik heeft ze ‘t visioen ge had van 'n rustigen terugrit in een com fortabele en warme doktersauto. Achter op een motor... 't zal koud zjjn en grie zelig, maar toch altijd nog beter dan loopen. De dokter draaft weer weg om zijn boeltje bijeen te zoeken. Jakkie Leo, hoort Lies een hooge meisjesstem irfde gang roepen. Moet je nog uit? Hè, wat vervelend. Juist vanavond. Kindje, *t is nog geen vjjf uur. !M ben direct weer terug. Dezer dagen werd door den inspecteur voor de Prijsbeheersching te ’s-Graven hage wederom een aantal boeten opge legd aan overtreders der Prijsvoorschrif ten, waarvan enkele Haagsche zaken hier onder volgen; Een N.V. te Voorburg, groothandel, in pharmaceutische artikelen, die na haar op richting in April 1940 extra lage prijzen noteerde „om de markt te veroveren” was na de oorlogsdagen door de Prijsvoor- schriften aan deze voor-oorlogsche prijzen gebonden. Zonder de vereischte goedkeu ring van hoogerhand verhoogde zij dit jaar de prijzen Van vaseline, boorzalf, perubalsem enz., waardoor zij met de Prijsvoorschriften in conflict kwam en haar een boete van 250 gulden werd op gelegd. De Firma „•’t R.” te dezer stede ver kocht bacon voor 34 cent per ons, terwijl de Prijsbepalingen slechts maximaal 27 ct. toestaan. Dit laatste bleek dan ook uit de verplichte prijslijst van vleesch en vleeschwaren, die in den winkel aanwezig was. De berekening van 34 cent zou vol gens den bedrijfschef op een vergissing van de winkeljuffrouw berusten, doch dit abuis werd toch gestraft en wèl met 40 gulden boete alsmede openbaarmaking van het vonnis. Bier, één cent per glas te duur ver kocht, kwam een caféhoudster in de bin nenstad op een boete van veertig gulden te staan. Zij zeide gedurende 3 maanden verzuimd te hebben de omzetbelasting door te berekenen; toen ze dit bemerkte had ze den prijs 2 cent per glas verhoogd. De nu berekende prijs was echter één cent hooger dan de Prijsvoorschriften haar toestonden. Proces-verbaal volgde met bovengenoemd resultaat. Een slager in Scheveningen verkocht speklappen te duur, n.l. voor /1.80 per kilo, terwijl de prijslijst in zijn winkel den juisten prijs maximaal 1 25 per kilo vermeldde. Hij beweerde het vleesch ook duurder te hebben ingekocht, doch daar mee verontschuldigde hij zich niet In tegendeel, hiermee maakte hij zich ook schuldig aan overtreding der Prijsvoor schriften, die te duren koop als medeplich tigheid aan prijsopdrijving beschouwen. Een boete van 150 gulden en openbaar making van het vonnis waren zijn straf Een verffabriek te Voorburg verkocht artikelen boven den door haar on en voor 9 Mei 1940 berekenden prijs. Een hoogere winst dan op 9 Mei 1940 boekte zij echter daar. de inkoopsprijzen sinds dien datum gestegen waren. Daar haar leveran cier echter geen vergunning tot prüsver- hooging had, had zij deze aanbiedingen moeten weigeren in plaats van zich door te duren inkoop aan medeplichtigheid aan Prijsopdrijving schuldig te maken Zij werd gestraft met een boete van 25Ó gul den, waarbij rekening werd gehouden met het bedrag van de ongeoorloofd genoten winst. Eveneens echter met de omstandig, heid, dat zij aan haar leverancier con tractueel gebonden was, zoodat zij zich dus we! in een moeilijke positie bevond; dit laatste nam natuurlijk het strafbare karakter van haar handelwijze niet weg. In de administratie van haar leverancier wordt thans een onderzoek ingesteld. ’t zal nogal een viering zijn... De ver licht winkelstraten van Amsterdam. In- koopen doen, gezellig slenteren door de drukte, gearmd met Frank. Frank zal nu wel met een ander gearmd loopen... Marie zet de blakers klaar op de keu kentafel. Half tien de freule kan ieder oogenblik bellen. Omzichtig worden de pitten bijgeknipt, de bobêches recht- geschoven, dat er geen druppel kaars vet op het blank gepoetste koper zal vallen. Dan vertrekt de optocht. Bertus gaat de laatste ronde doen. Achter de freule aan sjokt Marie, sjokt Lies de krakende trappen op... Een versleten boel... Maar toch zal ze ’t hier volhou den, al was het alleen maar om die twee uit Den Haag, Jimmy en Ada, die dit zoo prachtig voor haar hebben uitgezocht. Die nu zitten uit te kijken, of ze nog niet met hangende pootjes terugkomt. Je moet wel weten wat je doet, Lies, had Jimmy bij haar vertrek gezegd. Je neemt een groote verant woordelijkheid op je Frank zou de eer ste man niet zijn, die door de onrede lijke koppigheid van zijn vrouw den ver keerden weg opging. Ze had hem vier kant uitgelachen: Alsof ik Frank al dien tijd ergens Zaterdagmiddag zijn wederom een duizendtal Nederlandsche mannen naar bet Oostfront vertrokken, om daar met de wapenen in de vuist Nederlands plaats te veroveren in het nieuwe Europa, dat straks ge boren zal worden uit de smarten van deze tijden. Want het is zon der twijfel, dat deze tijden veel leed brengen, dat echter met het groote doel voor oogen in offer vaardigheid gedragen wordt. Ginds in het Oosten, waar een giganti sche strijd woedt, een strijd, zooals de wereldgeschiedenis nog nimmer heeft meegemaakt, is veel leed te verzachten Nederland zal ook daarbij niet achterblijven en het zendt een ambulance, de beste, die ooit uitgerust werd. De daad is nu aan het volk. Deze ambulance moet zoo spoedig mogelijk uitrijden Stort daarom uw bijdrage op giro rekening Nederlandsche Ambulance, Korringinnegracht22, s-Gravenhage Wat men verstaat onder „den regel- matigen afnemer” Naar aanleiding van de nadere toelich ting van den gemachtigde voor de prij zen op een aantal bepalingen, welke zijn opgenomen in het Prijsvormingsbesluit 1941 en waarin geen bezwaar wordt ge maakt tegen een door een onderneming zelf opgezette distributie onder de regel matige afnemers, vernemen wij het vol gende Dit besluit beteekent, dat op den win kelier een groote verantwoordelijkheid wordt gelegd en dat een beroep wordt gedaan op zijn medewerking om er voor te zorgen, dat van de beschikbare hoe veelheden ieder zijn deel krijgt Onder „regelmatige afnemers” hebben zij niet alleen te verstaan personen, die sinds jaar en dag een „goeden klant” zijn. Immers dan zouden zij, die zich in een andere buurt vestigen of die gaan trouwen „achter het net visschen” zij zouden het gevaar loopen van het kastje naar den muur gestuurd te worden. Iedere winkel of onderneming heeft wel een bepaald rayon, waarin hij (zij) werkt. Een kruidenier in de Theresia- straat b.v. vindt zijn klanten in de Ag- nesstraat, Carpentierstraat, Albertine- straat enz. Menschen, die in die omge ving komen te wonen, moeten in staat zijn hun behoeften aldaar te dekken. De kruideniers zijn derhalve verplicht hen daartoe in de gelegenheid te stellen, uiteraard voorzoover de nieuw-aangeko- menen zich verbinden zich als klant te zullen gedragen. De ondernemer zal er dus goed aan doen na te gaan over welke hoeveelheid goederen hij de beschikking heeft en hoe groot het aantal zijner af nemers ongeveer is. Indien alle onder nemers deze afnemers er voor zorgen zooveel mogelijk bij een bepaalden winkelier te koopen, krijgt ieder zijn deel. Op deze wijze wordt tevens een einde gemaakt aan de gewoonte van sommigen om een groot aantal winkels af te loopen, ten einde bij ieder een kleine hoeveel heid te koopen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5