De tentoonstelling „Der Soldat in Holland” 1941. Woensdag 15 October. No. 13006. VERDUISTEREN EUROPA OP ALLE FRONTEN IN TOTAAL IN HET OOSTEN MEER DAN 3 MILLIOEN GEVANGENEN GEMAAKT VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR Ingesloten Sovjet-strijdkrachten bij Wjasma definitief vernietigd DE BESLISSING IN HET OOSTEN Wjasma door de bolsje wieken in brand gestoken over Vrouwen Het Churchill weigert verklaring het Oostelijke front succes van het Italiaansche torpedoluchtwapen Vele goede inzendingen Britsche vliegtuigen boven Duitschland Telefoon 116300 (zeven lijnen) G,ro No'12500 „Onze oorlogsinvaliden, nu en straks” De Amerikaansche hulp aan de Sovjets Vergeefsche vijandelijke doorbraakpogingen en kinderen verlaten Moskou tasjkof TWER Kimy RZJE MOSAI JA5MA NGA ie INITSJI SOE Ljudmow RO6LAW BJEb BRJANSK OREL Khnzy MZENSK1 JEFREMKOl 0 50 10o km - HAAGSCHE •f COURANT I I PRUS DER ADVERTENTÏÊN: PRIJS DEZER COURANT: V ke betrekking hebben op het uitoefenen bij VAR De omgeving van Moskou Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki",„De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De strijdkrachten van den tegenstander, die in de omgeving van Wjasma zijn ingesloten, zijn thans definitief vernietigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ontbinding van den vijand onophoudelijk voort. Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag gemaakte gevangenen is in middels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sovjet-gevange- nen, die sedert het begin van den veldtocht in het Oosten zijn gemaakt, is reeds thans tot ver boven de 3 millioen gestegen. vrijwillige kinderen verplicht lus” is in de nabijheid van Newfoundland J vonden. De overlevenden kwamen volko men uitgeput in Potan Delgada aan, van waar zij door de Carvalho Araujo naar Lissabon werden overgebracht. Fransch visschersvaartuig opgebracht Het Fransche visschersvaartuig „Ange- BRITSCH SLAGSCHIP EN KRUISER BIJ ALEXANDRIË GETROFFEN Het succes van het Italiaansche torpe- do-luchtwapen, waarbij een Engelsch slagschip en een Engelsche kruiser tref fers kregen, is volgens nadere berichten behaald op nauwelijks 35 k.m. afstand van Alexandrië, meldt het D.N.B. uit Rome. De aanvallende tprpedoyliegtuigen hebben dus een groote actieradius. De torpedo's Werden van een af stand van 800 m. van geringe hoogte ge lanceerd. Het slagschip werd midscheeps, ongeveer op een derde van het achter schip, getroffen. De zware kruiser kreeg midscheeps een voltreffer, zoodat hij ter; stond snelheid verloor en zware slagzij maakte^ Naar verder bekend wordt, was de Engelsche formatie reeds des ochtends door de geregelde Italiaansche luchtcon- tróle, ondanks het slechte weer en de laaghangende wolken en nevels, ontdekt en gemeld. Bij dezen weerstoestand kon de formatie even oYer 13 uur zoozeer bij verrassing worden aangevallen, dat de Engelsche afweer eerst enkele seconden voor het neerwerpen der torpedo’s op trad. Zonder herkend te zijn waren de 3 Italiaansche vliegtuigen in een wolken laag de Egyptische kust genaderd om eerst na een curve op de terugvlucht den aanval te ondernemen. Deze mislei- dingsmanoeuvre gelukte volkomen, aange zien de Engelschen het blijkbaar onmoge lijk achtten, dat de uit de richting van Alexandrië komende toestellen vijande lijke machines waren. Hoe volkomen ge slaagd de verrassing was, blijkt tenslotte ook uit de .omstandigheid, dat de Italiaan sche aanval op geen enkele wijze door Engelsche jagers werd gestoord. Britsche schipbreukelingen in Lissabon aangekomen Hedenmorgen werd in de Gothische zakl van het gebouw Kneuterdijk 20 de ten toonstelling „Der Soldat in Holland", welke op initiatief van den bevelhebber der weermacht in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, gehouden wordt en onder diens bescherming staat, geopend met redevoeringen van den chef van den generalen staf, General-major Schwabedissen en van den Rijkscommis- saris Rijksminister dr. Seyss Inquart. - General-Major Schwabedissen heeft na mens den bevelhebber der Weermacht in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, die verhinderd was door drukke ambtsbezigheden, de gasten ver welkomd en gewezen op de beteekems van de tentoonstelling. Zij is vooY de le den van de Weermacht een aansporing tot kunstzinnige werkzaamheid geworden. Men besteedde zoo zijn vrijen tijd op juis te wijze en leerde land en volk beter kennen en begrijpen. De tentoonstelling toont ons de schoonheid van Nederland; de Nederlander zal uit het ingezonden werk zien, dat de Duitsche soldaat begrip heeft voor land en volk. Op deze wijze kan de band, die Nederland bindt met de Duitsche Weermacht versterkt worden, aldus spr. Het ligt in de bedoeling, dat de inge zonden werken later ook tentoongesteld worden in Duitschland, zoodat men daar kan zien hoe de Duitsche soldaat in Ne derland leeft ep werkt. De jury, bestaande uit Oberregierungs- baurat Geissler, prof. Wehofsich en Ge- freiter dr. Müseler, heeft een moeilijke taak gehadde 55 beste werken voor prijstoekenning te kiezeij uit de meer dan tienduizend inzendingen van soldaten der weermacht. SS., politie en dienstvakken bij het Rijkscommissariaat. Voor de wijze waarop zij die taak heeft verricht, bracht spreker haar namens den weermachts- bevelhebber zijn hartelijken dank. De rijkscommissaris opende de tentoon stelling met een korte toespraak, waarin In den afgeloopen nacht heeft een ge ring aantal Britsche bommenwerpers boven Zuidwest- en Zuid-Duitschland gevlogen. Op enkele steden werden een gering aan tal brand- en brisantbommen neergewor pen, waardoor onbeteekende materieele schade werd aangericht. Volgens de lot dusver ontvangen berichten werden twee der aanvallende bommenwerpers neerge schoten, meldt het D.N.B. Engelsche bommen op Boulogne Naar te Vichy officieel wordt meege deeld, is Boulogne sur Mer op 13 dezer tweemaal door Britsche vliegtuigen ge bombardeerd en wel om 13 uur en ver volgens om 22 en 23 uur. De bombarde menten veroorzaakten 15 dooden en 37 ge wonden. In het district St. Omer werden bij een bomaanval ?an Britsche vliegers 7- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Sohevenlngen, Kelzerstr. 319, Tel. «50310; Filialen: R|Jswija Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beten Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 □e Oostelijke grenzen van de Sovjet-Unie. Het blad van de interventionisten, de .Jfew York Post” bepleit een in de afge loopen dagen in de Amerikaansche pers meermalen besproken gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaansche garantie voor de Oostelijke grenzen van de Sovjet-Unie en stelt voor, dat men Japan op ondubbel zinnige wijze meedeelt, dat, wanneer het de Siberische grens overschrijdt de Ame rikaansche vloot de Japansche vloot zal vernietigen. De „New York Journal American" doet een aanval op de Engelsche arbeiderspartij als gevolg van den eisch van dep Labour- afgevaardigde Shinwell om in het Westen een nieuw landfront te vormen en ver klaart, dat de meeste „oorlogsfouten” ver oorzaakt zijn door de onverstandige eischen van Labour. Amerika is hierbij geïnteresseerd, omdat het door Roosevelt dagelijks meer en meer bij den oorlog be trokken wordt Deze ultra-radicalen, com munisten en bolsjewieken moeten terzijde gesteld worden. Zij hebben in Spanje evena Is in Frankrijk een vreeselijken chaos veroorzaakt Hetzelfde geldt in nog ster kere mate voor de Sovjet-Unie. Men mag niet toelaten, dat zij ook Engeland en Amerika gaan betrekken in hun vernieti gende politiek. Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. hij zeide gaarne zijn medewerking te heb ben willen verteenen, omdat hij in de ten toonstelling een onderdeel ziet van den hem door den Führer gegeven opdracht alles te doen wat de taak der weermacht kan verlichten en de verhouding tusschen het Nederlandsche volk en den Duitschen soldaat kan verbeteren. Spreker herinner de aan den strijd 1914/1918 en merkte op, dat de omstandigheden destijds zooveel moeilijker waren dan zij thans zijn, nu de Duitsche soldaat zeker is van de over winning en hij met geheel zijn hart zich in zijn vrije uren aan ontspanning, als die waarvan hier de beste resultaten zijn bij eengebracht, kan geven. Hierna maakten de aanwezigen een rond, gang door de tentoonstelling. Zij bestaat uit schilderijen, teekenrtogen, caricaturen en foto's. Een blik m het prospectus doet reeds zien wat de Duit sche soldaten in ons tand bijzonder ge troffen heeft: Kteederdrachten en karak teristieke koppen van visschers en boeren, de typisch Nederlandsche grachten, met een bruggetje, een paar boompjes en wat oude patriciërshuizen, de kaasmarkt te Alkmaar, haven- en stadsgezichten, ons natuurschoon karakteriseerende landschap pen, enz. Een rondgang door de tentoonstelling toont, dat de inzenders ook volledig begrip hebben gehad van hetgeen zij met het penseel of het foto-apparaat hebben vastgelegd. Met groote zorgvuldigheid en kunstzinnigheid hebben de Inzenders hun objecten uitgezocht. Het resultaat van hun werk is uitstekend te noemen, zoodat het ook voor Nederlanders, die het eigen tand door en door kennen de moeite loont deze tentoonstelling te bezoeken. Behalve werk, dat geïnspireerd is <>p Ne derlandsche grachten enz., is er ook werk dat „uit eigen keuken" afkomstig is. We bedoelen schilderijen, teekeningen en fo to's van het soldatenleven. Ernst en luim wisselen elkaar hier af. Naast beelden, die over den „dienst" gaan, zagen we een aantal caricaturen op het soldatenleven, die getuigen van geest en originaliteit. De reeks'van berichten over elkaar snel opvolgende verbluffend omvangrijke suc cessen van de Duitsche weermacht en haar medestrijders in het Oosten is thans weer verlengd met de melding van de defini tieve vernietiging van de in de omgeving van Wjarzjma ingesloten Sovjet-troepen en de voortschrijdende ontbinding van de bolsjewistische scharen in de omsingelde gebieden rond Brjansk. Het aantal in de zen geweldigen dubbelen slag gemaakte gevangenen is inmiddels tot boven het half millioen gestegen, het totaal aantal Sovjet- gevangenen sedert het begin van den veld tocht in het Oosten reeds tot ver boven de drie millioen. Deze nieuwe krijgsverrichtingen gaan in omvang nog uit boven die bij Kief, welke reeds een in de wereldhistorie tevoren nog niet bekende afmeting vertoonden. Gezien het bloedige karakter van den strijd bij bovengenoemde plaatsen, kan met zeker heid worden aangenomen, dat het aantal gedoode bolsjewisten het dubbele van dat der gevangenen bedraagt, zoodat de ver liezen ontstellend groot zijn. Het Engel sche blad „Sunday Times” concludeert, dat men den toestand in het Oosten met het •woord ernstig nog te mild beoordeelt. Volgens mededeelingen zouden de bols jewisten in linies van 15 a 16 man dik zich tegen de Duitschers hebben geworpen en zouden vrouwen en zelfs knapen van 12 en 13 jaar aan den wanhopigen strijd hebben deelgenomen. Ook het in brand steken van een heele stad, zonder rekening te houden met de eigen bevolking, wijst op een wel zeer roekeloos omspringen met menschenlevens Naar de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht in zijn jongste rede en zijn dagorder heeft geconstateerd, kan de strijd in het Oosten worden be schouwd als reeds beslist ten gunste van de Duitschers en hun medestrijders, waarmee een militair succes van ongekenden om vang en wereldhistorische beteekenis is bereikt. In dit verband wordt met nadruk gewe zen op het groote verschil, in geestelijk opzicht, tusschen beide partijen, niet alleen wat betreft de leiding, die aan Duitsche zijde een voorop gesteld plan systematisch 1 voltrekt, terwijl aan den anderen kant een chaos schijnt te heerschen; maar ook ten aanzien van de individueele strijders. Hier stelt men de intelligentie van den Duit schen soldaat en in het algemeen 'culturis- me tegenover barbarisme aan de andere zijde en wijst op het groote overwicht van het eerste. De voortreffelijke geestelijke eigenschap pen van den Duitschen soldaat blijken o.m. duidelijk uit het belangrijke werk van de voortrekkers, die in betrekkelijk kleinen getale met succes tegen hun zoo veel talrijker vijanden opereeren. Vooral aan dit geestelijke en cultureele overwicht wordt het toegeschreven, dat de weermacht van een volk van 90 millioen die van een volkenconglomeraat van on geveer 180 millioen, het dubbele dus, af doende kan verslaan, hetgeen te grooter beteekenis heeft als men rekening houdt met de verrassend goede materieele uit rusting van de Sovjet-legers, waarvan ook Hitler heeft gewaagd, wijzende op het groote gevaar, waaraan Europa zou hebben bloot gestaan als de Duitsche weermacht niet tegen de dreigende invasie in Europa uit het Oosten tijdig was opgetreden. het blad vast en vervolgt „de onderhan- delingen duren voort, maar men heeft den indruk, dat een ontspanning pp het oogen- blik althans, nog niet te verwachten is”. Inzake de transporten naar Wladi- wostok heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken. Tojoda, de aandacht van de Sovjet-Unie en van de Vereenigde Staten op de volgende punten gevestigd 1. Het transport van het Amerikaan sche materiaal naar de Sovjet-Unie door Straat Tsoegaroe en Straat Tsoesjima staat gelijk met het transport door Japan sche wateren. 2. Japan, als deelgenoot van het drie- mogendhedenpact, kan deze handelwijze niet over het hoofd zien, aangezien de Amerikaansche leveringen voor het bols jewistische leger in het Verre Oosten tegen Japan gebruikt zouden kunnen worden. BRITSCHE EN SOVJETTROEPEN VERLATEN TEHERAN Volgens een bericht van Associated Press uit Teheran heeft het Britsche ge zantschap daar medegedeeld, dat de En gelschen en de Sovjets zich bereid ver klaard hebben hun troepen uit Teheran terug te trekken. Het bolsjewistische hoofdkwartier zal verhuizen naar Tabris. dat 60 mijl ten Zuiden van de Kaukasus- grens ligt. Op 50 mijl van Teheran zullen de eerste afdeelingen infanterie gelegerd worden De Engelsche strijdkrachten zul ten op ongeveer 200 mijl van de hoofd stad in garnizoen gaan. De nieuwe sjah van Iran is, volgens een Reuterbericht. ontheeen vin zijn plichten als opperste bevelhebber van het leger. Ook het opperbevel over de gen darmerie. dat tot dusver door den sjah werd gevoerd, is hem ontnomen. Radio-Teheran deelt mede, meldt het D.N.B., dat het onder de huidige omstan digheden en met het oog op den troons afstand van den voormaligen sjah en zijn vertrek uit Iran noodzakelijk was, dat de nieuwe sjah deze functies opgaf. De pa ragrafen van de grondwet van 1924, wel ke betrekking hebben op het uitoefenen van deze functies door den sjah, zijn bui ten werking gesteld. DE VLIEGTUIGINDUSTRIE IN DE VEREENIGDE STATEN In de New York World Telegramm” be gint de correspondent van het Scripps- Howard concern, Walter Leckrone, een artikelenreeks over de vliegtuigindustrie in de Vereenigde Staten. Hij verklaart allereerst, dat de Vereenigde Staten on voldoende vliegtuigen hebben om een oor log te voeren. Noch in kwantiteit, noch in kwaliteit is de luchtmacht uitgerust voor den strijd tegen een tegenstander van be teekenis. Er zijn slechts een handvol eerste klas jachtvliegtuigen en nog min der eerste klas bommenwerpers bij de luchtmacht der Vereenigde Staten in actieven dienst. De aflevering van Ame rikaansche oorlogsvliegtuigen aan Groot- Brittannië is op grond van officieele be richten onbeteekenend, ofschoon het de helft of meer der geheele productie van de Vereenigde Staten is. De totale sterkte der luchtmacht van leger en vloot is onge veer 6000 vliegtuigen. Maar het aantal werkelijk eerste klas vliegtuigen, dat in de voorste linie voor den modernen oor log geschikt is, bedraagt slechts „honder den”, niet „vele honderden”. De meeste van de bovengenoemde 6000 toestellen zijn lesvliegtuigen en verouderde modellen als mede onvoldoende uitgeruste vliegtuigen. 2 kinderen gedood en 4 andere kinderen ernstig gewond. Bovendien werd een vol wassene licht gekwetst. In een ander district werden bij een bomaanval van Britsche vliegers 1 persoon gedood en 2 anderen gewond. Groot deel van de beste Engelsche vliegers gevallen Een der beste Engelsche vliegers luite nant R. S. E. Aldridge, is tijdens een luchtgevecht door Duitsche jagers neerge schoten. Bij haar mislukte aanvallen op de kust van het Kanaal verliest de Brit sche luchtmacht een groot deel van haar beste vliegers, zoo constateert men in Duitsche militaire kringen, meldt het D.N.B. Ook de aanvulling met Canadee- sche, Australische, Nieuw-Zeelandsche en Amerikaansche vliegers kan het feit niet wegnemen, dat de Britsche piloten met rijpe ervaring niet vervangen kunnen worden door de snel in dienst gestelde nieuwe vliegers. Zoo verklaarde een naar Amerika teruggekeerde Amerikaansche pi loot, dat 20 Amerikaansche vliegtuigbe- stuurders gebruik gemaakt hadden van hun recht om weer uit de Britsche lucht macht te treden. Zij hadden gedacht in de Duitsche jagers tegenstanders van mid delmatige sterkte voor zich te hebben, maar bij de eerste ontmoeting met de be manningen van de Messerschmitts 109 deden zij heel andere ervaringen op. Wan neer de Amerikanen wisten, aldus deze Amerikaansche piloot, hoe sterk Duitsch- land’s positie is, zouden geen Amerikaan sche vliegers zich meer voor de Britsche luchtmacht aanmelden. door de Engelschen opgebracht, naar het persbureau Afip meldt. De „Angelus" heeft een tonnage van 338 en een be manning van 34 koppen. HET JAPANSCHE PROTEST TE MOSKOU EN WASHINGTON De woordvoerder van de Japansche re- geering heeft gisteren medegedeeld, dat noch Moskou, noch Washington tot dusver geantwoord hebben op het nieuwe protest van Japan inzake de verscheping van oor logsmateriaal voor de Sovjet-Unie naar Wladiwostok. De „Tokio Nitsji Nitsji” wijdt in een hoofdartikel aandacht aan den huidigen toestand in de Stille Zuidzee en de betrek kingen tot Amerika. „Ondanks de hervat ting van een beperkt scheepsverkeer tus schen ons land en de Vereenigde Staten, is de toestand nog steeds delicaat”, stelt v. 6.46 aar nam. tot 8.06 aar v.m. M a a n: 15 Oct. onder 4.24 uur nam. 16 Oct. op 2.36 u. v.m. onder 4.55 uur nam. I Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 I FINSCH 8CHH» ONDER ENGELSCHE VLAG GETORPEDEERD Naar het Finsche ministerie van bui tenlandsche zaken bekend maakt, is het voormalige Finsche koopvaardijschip „Margaretha”, dat de Engelschen destijds naar Gibraltar gebracht hadden, op een reis van Gibraltar naar Engeland onder Engelsche vlag getorpedeerd en gezon ken. De bemanning, o.w. 8 Finnen, werd gered. ZWITSER8CH PROTEST TE LONDEN Van officieele Zwitsersche zijde wordt bevestigd, dat het resultaat van het on derzoek heeft uitgewezen, dat de bij het dorp Buwil in het kanton Thurgau neer geworpen bommen van Engelsche her komst zijn. Voorts wordt medegedeeld, dat 3 dooden en 4 gewonden gevallen zijn De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht ontvangen bij de Britsche re giering te protesteeren, vergoeding te eischen voor de aangerichte schade en schadeloosstelling voor de verwanten der slachtoffers. 1 collega’s in de gelegenheid te spoedig een aanklacht te doen Cburehill weee dit van de hand en ver klaarde, geen redenen te zien waarom zooiets zou worden gedaan. Naar Reuter van bevoegde zijde ver neemt zal Churchill in de volgende bij eenkomst van het Lagerhuis niet spreken over den toestand aan het Sovjetfront Kroonstad bestookt. Op een groote vrachtboot werd een voltreffer geplaatst, het schip bleef stuurloos liggen. Tass geeft de ontruiming van Brjansk en Wjasma toe United Press meldt uit Londen: In een communiqué van Tass wordt de ontrui ming van Brjansk en Wjasma door de Sovjettroepen toegegeven. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het La gerhuis geweigerd een verklaring over den toestand aan het Oostelijke front af te leggen. De premier was van meening, dat men dit liever aan het Sovjet-opper- bevel moest overlaten, dat den groeten slag leidt „Ik matig mij niet aan onder de huidige omstandigheden iets aan de rapporten van het sovjetopperbevel toe te voegen.” De afgevaardigde Shin- well vroeg daarop, of 4 de premier kennis droeg van het feit dat in het ge heele land aanzienlijke ongerustheid be staat. Churchill gaf een ontwijkend ant woord. Hij verklaarde geen voorstander te zijn van een discussie over deze aan gelegenheid op het huidige moment, het zij in het openbaar, hetzij in geheime zit ting. Tusschen den Labourafgevaardigde Bevan en Churchill is het in verband met de bespreking van den tegenwoordigen toestand tot een conflict gekomen. Bevan vroeg den ministerpresident hem en,zijn stellen hooren. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 19.45 tot 20 uur voor de microfoon van den Nederlandschen Omroep (Hilver sum II) over „Onze oorlogsinvaliden nu en straks”. De eergisteren door Roosevelt afgelegde verklaring,, dat zoo snel mogelijk mate rieele hulp aan de Sovjet-Unie zal wor den geleverd, wordt in politieke kringen te Washington over het algemeen slechts beschouwd als een opmonterende geste. Zelfs Clapper zeide voor de radio, dat een of andere doeltreffende hulp niet on middellijk aan de bolsjewistische troepen kan worden geleverd. Zij moeten Moskou verdedigen met wat zij zelf hebben. Andere commentaren herinneren aan het telegram, dat Roosevelt op 15 Juni 1940 aan den Franschen minister-presi dent Reynaud heeft gezonden en waarin hij eveneens verzekerde, dat de Ameri kaansche regeering vliegtuigen, stukken geschut en munitie voor zoover maar eenigszins mogelijk aan Frankrijk zou le veren en dat deze leveringen zouden wor den voortgezet, zoolang Frankrijk tegen stand zou bieden. Acht dagen later was Frankrijk verslagen. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de bolsjewieken de stad Wjasma voor hun aftocht in brand gestoken de steenen gebouwen lieten zij in de lucht vliegen. Daarbij hebben zij niet de minste rekening gehouden met de burgerbevolking, onder wie talrijke slachtoffers zijn gevallen. In talrijke straten staan nog slechts verkoolde muren en fundamenten, terwijl de lichte houten en leemen huizen vol komen weggebrand zijn. Bijna alle straten waren door de bolsjewieken in allerijl ondermijnd. Talrijke vrou wen en kinderen zijn, onbekend met het gevaar der mijnen, daarover heen geloopen en het slachtoffer geworden van de ontploffingen. Het grootste deel der mijnen en talrijke ladingen springstoffen en helsche machines zijn intusschen door Duitsche pioniers op geruimd. In aanvallen op de Duitsche stellingen die hun zware verliezen opleverden hebben de bij Brjansk en Wjasma inge sloten strijdkrachten der Sovjets steeds weer geprobeerd door den Duitschen ring heen te breken. De gebrekkig uitgeruste bolsjewieken werden door hun politieke commissarissen het verderf ingejaagd. Op verscheidene plaatsen gaven geheele ba taljons en regimenten zich over of sloten zich aan bij de naar het Westen trek kende colonnes krijgsgevangenen. Ook de in Leningrad ingesloten Sovjet troepen richten zich in kanslooze en vergeefsche uitbraakpogingen te gronde. Met gebruikmaking van alle beschikbare strijdkrachten trachtten de bolsjewieken steeds weer opnieuw den nauwen ring der Duitsche troepen te verbreken. Be halve zware materieele verliezen hebben zij ook groote verliezen aan menschen levens geleden. In alle sectoren vah het front tusschen Ilmenmeer en Zee van Azof hebben de Sovjets alle eenigszins beschikbare reser ves tegen de Duitschers in den strijd’ge bracht. De Duitsche soldaten stieten bij hun opmarsch op tal van plaatsen aan het front op ijlings ontboden colonnes arbeiders, bouw-bataillons, formaties fa- brieksbescherming en gebrekkig afge richte en uitgeruste garnizoenstroepen. Tal van zeer gemengde formaties, die op nieuw waren samengesteld uit overblijf selen van infanterie-, artillerie- en pant- serafdeelingen, zijn door de Duitschers opnieuw verslagen. Leningrad en Kroonstad onder het vuur van de zware Duit sche artillerie Zware Duitsche artillerie heeft Maan dag weer met succes schepen in de haven en op de reede van Leningrad en bij United Press meldt uit Moskou, dat de evacuatie van kinderen en van de niet in de bewapeningsindustrie arbeidende vrouwen thans op regeeringsbevel is be gonnen „om menschenverliezen te voor komen en de kinderen tegen de psychi sche uitwerking van de bombardementen te beschermen”. Reeds sedert het begin vond een vrouwen en plaats. Thans is - deze echter gesteld. De verdediging van Moskou Volgens een bericht uit Londen in „Gö- teborgs Posten” zijn in Moskou wapens uitgereikt aan de burgerbevolking, en niet alleen aan de mannen, maar ook aan de vrouwen. In de straten van Moskou worden barricades opgeworpen. Artillerie en afweergeschut zijn op pleinen in Mos kou opgesteld en op de hoeken van stra ten, op de huizen en de barricades zijn machinegeweren geplaatst Treinen met geëvacueerde vrouwen en kinderen blij ven van de Moskousche stations vertrek ken. VERSPREIDE BERICHTEN De Führer heeft den koning van Af ghanistan op diens verjaardag een telegra- fischen gelukwensch doen toekomen. Het Comité voor hulpvérleening, dat onder bescherming staat van het Zwitser sche Roode Kruis, deelt mede: Het comité heeft zich ten doel gesteld de humanitaire taak van Zwitserland te verwerkelijken. In verband hiermede is besloten, dat op 15 October als eerste daad van hulpver- leening een missie van geneesheeren het land zal verlaten om aan het Oostelijke front in naam der menschelijkheid dien sten te verrichten. In totaal vertrekken 31 geneesheeren en 30 verpleegsters naar het Oosten. Gezant dr. Clodius is gisteren uit Ankara met de leden zijner delegatie te Sofia aangekomen. De nieuwe Iraksche minister-presi dent en minister van landsverdediging, Noeri Said, is zijn ambtsperiode begonnen met het doen arresteeren van eenige Irak sche officieren, die zich niet kunnen ver- eenigen met het onder Britsche contróle stellen van het Iraksche leger. De vroegere president van Panama, Arias, is te Cristobal in de Kanaalzone aangekomen. De nieuwe Panameesche re geering verlangde, dat hij een document zou teekenen, waarin verklaard wordt, dat hij vrijwillig is afgetreden, doch Arias weigerde Te Singapore is het Engelsche stoom schip Anhui” aangekomen met ruim 100 uit Japan geëvacueerde Engelsche onder danen aan boord, die op weg zijn naar Australië en Nieuw-Zeeland. Bij de Zuidkust van het eiland Scho nen zijn, naar het Zweedsche Telegraaf Agentschap meldt, gisteren het Deensche stoomschip „Sonita” en het Zweedsche 'stoomschip „Sojan” met elkander in bot sing gekomen. Eerstgenoemd schip zonk binnen een minuut Van de uit 25 per sonen bestaande bemanning konden slechts 4 man worden gered. Met het Portugeesche stoomschip „Carvalho Araujo” zijn 80 schipbreuke lingen der Engelsche koopvaardijschepen „Cantecler”, „John ChoH” en „Bretagne” in Lissabon aangekomen. Genoemde sche pen zijn op 100 mijl van de Azoren door duikbooten tot zinken gebracht, aldus het D.N.B. De schipbreukelingen verklaarden, dat 20 opvarenden den dood hadden ge- Lljk van Lenln naar Oeral overgebracht? De correspondent der Hearstbladen te Sjanghai, von Wiegand, meldt, dat de bolsjewieken hot lijk van Lenin, dat op het Roode plein te Moskou in een mauso leum was opgebaard, vandaar hebben weggevoerd, waarschijnlijk naar den Oeral. Britsche soldaten te Archangelsk U.P. meldt uit Londen: Naar men hier verneemt zijn eenige honderden Britsche soldaten in Archangelsk aangekomen. De aanwezigheid dezer soldaten is blijkbaar de oorzaak, zoo zegt men hier, voor de in de Scandinavische landen verbreide ge ruchten over de aankomst van een Britsch expeditieleger in Archangelsk. sche uitwerking e» tincntiarmnn” van den oorlog evacuatie van

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1