Na één jaar Winterhulp- Nederland No. 18007. en Directeur-generaal Piek legt rekening verantwoording af jffi? X»"* ff g 5. 1941. Donderdag 16 October. VERDUISTEREN van Dubbele veldslag bij Brjansk en Wjasma nadert zijn einde Militaire oorlogs slachtoffers 1 jaar Winterhulp: Ontvangen: 7.200.000 Uitgekeerd: 6.144.000 GEEFT AAN WINTERHULP Bloedige verliezen van bolsjewieken Doorbraak door de ver dedigingslinie Odessa VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN de BIJEENKOMST IN PULCHR1-STUD10 Beraadslagingen te Tokio Rede van dr. Göbbels Hun maatschappelijke positie wordt gegarandeerd Verduister met zorg: slordigheid kan noodlottig zijn. TWEEDE JAAR VAN ACTIE INGEZET Koopt een wapen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Lfe directeur-generaal van de Winterhulp Nederland ojient de 2e Winterhulp-actie voor geheel Nederland. Overzicht van de druk bezochte bijeenkomst (Polygo&n-Meyer) Tijdens de rede van den secretaris-gesieraal van hei departement van Binnenlandsche Zaken, nir. dr. K. J. Frederiks (Poiygoan-Meyar) Engelsche vliegtuigen boven Duitschland „Onze oorlogsinvaliden, nu en straks” De stad staat in brand De Sovjet-regeering naar Kazan NS De ernstige toestand van de Sovjets De balans van COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: V alle Sala- Bede mr. dr. K. J. Frederiks bezochte van den genomen. slagen dat de Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, tr. p. post 10 ct de hun opdat de nood bij behoeftige landgenoo- ten bestreden kan worden. Op 17 en 18 October zal Winterhulp Nederland daartoe de wapens (van de provinciën en de stad Amsterdam) ten verkoop aanbieden. thans verleden in posi- zonder ramp. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen, Kelzerstr 319, lei. o5U3iü; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There* siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 e dat pand i aan de die de traditie ik die hou- BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Bij het tot zinken brengen door Duit- sche duikbooten van het Britsche stoom schip „Petrel” zijn 178 opvarenden om het leven gekomen, meldt het A.N.P. uit Lissabon Van 1—5 regels 1.75 iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct -• Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 et meer. KONOJE BIJ OEN KEIZER De eerste minister, Konoje, heeft gis- termjddag na een audiëntie bij den kei zer, geconfereerd met den lordgrootzegel- bewaarder markies Koitsji Kido en luit- generaal Soezoeki. den voorzitter van het kabinetsbureau voor het ontwerpen van plannen. Naar verluidt hebben de drie staatslieden gesproken over een „ern- zeggen. Voorts neemt dat de omsingeling Vereenigde Staten een nieuw betrekken de *Sovjet-Unie bij maatregelen in Japan Twee keizerlijke decreten bepalen, dat alle scholieren van instellingen van hoo- ger onderwijs en universiteiten in Japan hun studies op de scholen, resp. univer siteiten, drie maanden vroeger dan nor maal zullen beëindigen, om. voorzoover hun leeftijd en gezondheidstoestand dit toelaten, in de weermacht te worden op genomen of hun krachten anderszins in dienst van de natie te stellen. Door dezen maatregel wordt, naar uit een officieele mededeeling blijkt, rekening gehouden met dan bijzonderen toestand, waarin Ja pan zich op het oogenblik bevindt. Een andere bepaling voorziet in de in schakeling van alle mannelijke en vrou welijke arbeidskrachten en wel van vrou wen in den leeftijd van 16 tot 25 jaar, behalve de gehuwde vrouwen, en van alle mannen tusschen 16 en 19 jaar, daar op verschillende gebieden, vooral in de voor de nationale verdediging belangrijke tak ken van industrie, een gebrek aan ar beidskrachten bestaat ua Japansohe ambassade te Moskou Het Japansche ministerie van buiten- Landsche zaken heeft vandaag van de Ja pansche ambassade te Moskou een tele gram ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat de Japansche ambassade door den Sovjet-commissaris van buitenland- sche zaken telefonisch is verzocht, voor bereidingen te treffen voor het vertrek uit Moskou vóór Woensdagavond. Het doel van de reis is nog niet opgegeven. ‘I 111 Mundjarvien Lahti door Fin- sche troepen ingenomen Het Finsehe frontbericht van gister avond meldt, dat het plaatsje Mundjar vien Lahti in het Noordelijke deel van het Aunusgebied door Finsehe troepen zonder eigen verliezen is ingenomen. De Noordelijkste weg van het Aunus gebied, welke over een lengte van 100 km. van Suojarvi naar Mundjarvien loopt, is van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd. Op hun terugtocht staken de bolsjewieken het plaatsje Mundjarvien in brand, zoodat slechts een derde deel van de huizen overbleef. „Het Duitsche Rijk kan door een blok kade niet meer uitgehongerd worden en wat de grondstoffen betreft, treedt in het bijzonder thans onze ondubbelzinnige su perioriteit tegenover onze vijanden dui delijk aan den dag,” aldus de Rijksminis- ter van propaganda, dr. Göbbels, in een rede, die hij voor talrijke vooraanstaan de vertegenwoordigers der N.S.D.A.P. te Berlijn heeft gehouden. De vijand heeft langzamerhand moeten ervaren, dat, zoo zeide de Rijksminister verder, het Duitsche Rijk zoowel in mi litair als in economisch opzicht onaan tastbaar geworden is. Dank zij het hel dendom van de Duitsche soldaten be schikt de Sovjet-Unie thans practisch niet meer over in militair opzicht in aanmer king komende aanvalslegers. Toch ligt het binnen het bereik der mogelijkheden, dat de overgebleven bolsjewistische divisies nog gedurende bepaalden tijd een totaal nutteloozen, wanhopigen weerstand zul len bieden. De oorlog tegen de Sovjet- Unie is weliswaar beslist, doch nog niet geëindigd. Het Duitsche volk heeft echter thans de kalmeerende zekerheid, zoo ver klaarde dr. Göbbels tenslotte, dat dit dreigende gevaar uit het Oosten defini tief bezworen is.” Eenigen tijd geleden heeft het college van secretarissen-generaal aan een com missie opdracht gegeven, op korten ter mijn te rapporteeren over de vraag, op welke wijze aan de militaire oorlogs slachtoffers zooveel mogelijk herstel van hun maatschappelijke positie kon worden verzekerd. Deze commissie heeft met den meesten spoed haar arbeid verricht en het college van secretarissen-generaal heeft zich dezer dagen met de gedane voorstellen vereenigd In den afgeloopen nacht heeft de Brit sche luchtmacht met zwakke strijdkrach ten boven West-Duitschland gevlogen. Een aantal neergeworpen brand- en brisant bommen richtte slechts geringe schade aan. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden door nachtjagers en lucht- doelartillerie 3 vliegtuigen neer geschoten. Britsche verliezen in de lucht De Britsche luchtmacht heeft in korten tijd 18 vliegtuigen, te weten 11 Bristol- Blenheim bommenwerpers en 7 Spitfires verloren, toen gistermiddag de Engelschen naar het Fransche kustgebied bij Le Havre, naar Nederland en boven de Noord zee vlogen. Het ligt nu in het voornemen, nadat daarvoor de vereischte instemming zal zijn verkregen, binnenkort een besluit uit te vaardigen, waarbij de secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, aan de openbare lichamen de verplichting op te leggen, tot het, overeenkomstig daaromtrent te treffen regelen, in dienst nemen van militaire oorlogsslachtoffers tegen een door hem vast te stellen bezoldi ging. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert het einde. In den loop van heden zijn ook de strijdkrachten, die ten Noorden van Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verpletterd. De zuivering van het boschge’^ 'd ten Zuiden van Brjansk van de aldaar om singelde overblijfselen der verslagen vjjandeljjke legers heeft nog voortgang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deelgenomen aan dezen geweldigen doorbraak- en omsingelingsslag, is reeds vrijgekomen voor de voortzetting van de operaties. Tot nog toe zijn 560.000 gevangenen bijeen gebracht en 888 tanks en 4133 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 7.45 tot 8.uur voor den microfoon vèn den Nederlandschen Omroep (Hilver sum II) over „Onze oorlogsinvaliden nu en straks”. Het Roemeensche weermachtbericht meldt: Onze troepen zijn door de verdedi gingslinies van Odessa heengebroken. De vijand trekt zich over het geheele front terug. Gnjljakovo, Dalnjk en Tararea bevinden zich sedert 8 uur in onze handen. Onze gevechten worden voortgezet. Odessa brandt. AANVAL OP DUITSCH CONVOOI Een Duitsch convooi is onverwachts door 24 Britsche jagers en bommenwer pers aangevallen. Naar het D.N.I-). van militaire zijde verneemt, schoten Duitsche patrouillevaartuigen, welke het convooi beschermden. 3 Britsche bommenwerpers neer. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden Het convooi bereikte zijn plaats van bestemming. De bommen der Engelschen vielen blina allemaal in het water Ten zeerste bevelen wij de lezing aan van het verslag, in dit nummer, van de officieele opening van de tweede Winter hulp-actie, in het bijzonder de verant woording, welke de leider van W.H.N. heeft afgelegd over de besteding der in gekomen gelden. Men zal dan tot de con clusie moeten komen, dat Winterhulp een zegenrijken arbeid verricht, die in hooge mate noodzakelijk is en waaraan ieder zijn steun moet geven, wil hij zich voor zijn geweten tegenover zijn behoeftige landgenooten verantwoord gevoelen. Van de 7.200.000 gulden, opgebracht door de lijst- en buscollecten en andere vrijwillige giften, is reeds 6.144.000 uit gekeerd aan noodlijdenden, waarvan ƒ5.179.000 aan waardebonnen. Bedragen, die er mogen zijn en die méér zeggen dan lange beschouwingen, ook tegenover de geruchten-campagne, waarmede de taak van W.H.N. zoozeer is bemoeilijkt In dit verband mag in het bijzonder de aandacht worden gevestigd op de mede deeling, dat slechts ruim 5 pCt. van de ingekomen gelden is besteed aan bedrijfs- onkosten, waarbij inbegrepen alle Sala rissen zonder uitzondering. De secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken heeft in zijn rede, evenals wij dit dezer dagen hebben gedaan, den na druk gelegd op den werkelijkheidszin van ons volk en het onomstootelijke feit, dat, zooals hij het letterlijk uitdrukte, de stichting Winterhulp-Nederland „het eenige kanaal is, waarlangs het sociale werk van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend”. De conclusie hieruit kan geen andere zijn, dan diql wel ke wij reeds eerder hebben getrokken: wie zijn offer aan Winterhulp onthoudt treft daarmee op het gevoeligste de land genooten, die dringend hulp behoeven. En dit is iets, wat niemand voor zijn geweten en tegenover de gemeenschap van ons volk kan verantwoorden. Een moeilijke winter staat voor de deur; groot is het aantal van hen, die zich zonder ons aller hulp niet zullen kunnen redden. W.H.N. is de aangewezen weg om die hulp te brengen, maar dan moeten wij ook allen offeren, en zóóveel offeren als onze eigen omstandigheden dit mogelijk maken. Straks doet Winterhulp Nederland weder een beroep op onze medewerking en offervaardigheid. Men mag het niet onverhoord laten. „Door het volk” worde „voor het volk” gedaan wat mogelijk èn plicht is. Zooals reeds eerder Is bekend gemaakt, houdt W.H.N. morgen' (Vrijdag) en a.s. Zaterdag haar eerste groote hulzen- en straatcolleete in de tweede wintercampagne, met ver koop van wapenspeldjes. Maakt deze collecten terwille van hen, die op ons aller hulp mogen en moeten rekenen, tot een groot succes! Het Boelgaarsche blad „Sora” publi ceert een bericht van den zender te An kara, volgens hetwelk de Sovjetregeering het voornemen zou hebben uit Moskou te vertrekken en naar de op 600 k.m. van Moskou gelegen stad Kazan te verhuizen. In verband hiermede meldt de correspon dent van de „Sora”, dat volgens de in diplomatieke kringen te Ankara uit Mos kou ontvangen berichten ,dit Turksche omroepbericht bevestigd wordt. Het zier er naar uit, alsof het grootste deel van de in Moskou aanwezige diplomaten de Sovjethoofdstad heeft verlaten. stige zaak”, meldt Domei. Op grond van meeningen van „welin gelichte kringen in Tokio” verwijt het persbureau Domei den Vereenigden Staten een dubbele tactiek te voeren. Er zijn 49 dagen verloopen sinds de overhandi ging van de boodschap van Konoje, maar over het voornaamste punt van de Japansch-Amerikaansche onderhandelin- gen, n.l. het onderzoek naar den haard van onrust in den Stillen Oceaan, valt nog niets verder te zeggen. Voorts neemt men in Tokio waar, van Japan door de voortgaat. Zij organiseeren aanvalsfront tegen Japan en daar Engeland en c. v. 6.44 uur nam. tot 8.08 aar v.m. Maan: 16 Oot. onder 4.55 uur nam. 17 Oct. op 3.48 u. v.m. onder 5.24 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekentondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 Het geheele gebied van Brjansk en Wjasma is vol uiteengedreven bolsjewie ken, die hun wapens hebben weggewor pen en doelloos rondzwerven. Stelsel matig wordt het terrein van den strijd gezuiverd. Het aantal gevangenen, be kend gemaakt in het extra-bericht van gisteren, ten bedrage van 500.000, zal derhalve in de komende dagen nog wél hooger worden. De vernietiging van de Sovjet-strijdkrachten, die bij Brjansk zijn omsingeld, is nog niet voltooid, zoo dat ook hier nog op veel gevangenen ge rekend kan worden. Bovendien hebben de Sovjets in beide slagen buitengewoon groote bloedige verliezen geleden bij hun aanvallen op den Duitschen omsinge- lingsring. Sterke formaties van de Duitsche lucht macht hebben Dinsdag de naar de Witte Zee loopende spoorlijnen gebombardeerd. De rails werden door bomtreffers op verscheidene plaatsen verbroken, talrijke treinen werden vernield. In den vorigen nacht is opnieuw Mos kou met succes uit de lucht aangevallen. Talrijke zware bommen vielen op belang rijke militaire doelen. De Duitsche vlie gers namen een groot aantal zware bran den waar. Volgens tot dusver ontvangen berich ten heeft het Duitsche luchtwapen Dins dag in totaal 52 vijandelijke toestellen vernietigd doch Duitschers gelukt diepe "'World □E AMERIKAAN8CHE NEUTRALITEITSWET De commissie voor de buitenlandsche politiek van het Huis van afgevaardig den heeft den eisch van Roosevelt tot veranderen van de neutraliteitswet in zoover aangenomen, dat Amerikaansche koopvaardijschepen bewapend kunnen worden. Het voorstel zal, volgens Asso ciated Press, waarschijnlijk vandaag in de voltallige vergadering van het Huis van afgevaardigden in behandeling wor- E BRITSCH-BOLSJEWISTISCHE DRUK OP AFGHANISTAN De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtNaar wij vernemen is men te Berlijn volkomen op de hoogte van den druk den laatsten tijd door Engeland en de Sovjets op Afghanistan uitgeoefend. In buitenlandsche kringen twijfelt men eraan, of deze mogendheden in Kaboel een even gemakkelijk :pel zullen hebben als in Iran, dat veel kwetsbaarder was. Hoewel eveneens geheel door Engelsch en bolsjewistisch gebied omgeven, is Af ghanistan toch door zijn ontoegankelijk heid tot langduriger weerstand in staat. Dat men hier aan de volkomen neutrali teit Van Kaboel gelooft, blijkt reeds uit het telegram van den Führer aan den Afghaanschen koning op diens verjaar dag. Ter inleiding van het tweede jaar van actie voor de Winterhulp Nederland, vond gisteravond in Pulchri Studio een druk bezochte bijeenkomst plaats. Na een inleidend woord van den secretaris generaal van het departement van Bin nenlandsche Zaken, mr. dr. K. J. Frede riks, voorzitter van het eere-comité. heeft de directeur-generaal van de Win terhulp, de heer C. Piek, op uitvoerige wijze, rekening en verantwoording afge legd over het omvangrijke werk ten dienste van de lijdende menschheid, in het afgeloopen jaar verricht. Beoogd werd door spr. een einde te maken aan de geruchten, welke trachten Winterhulp Nederland in een verkeerd daglicht te stellen. Ruim een uur lang heeft de heer Piek gesprokén en, aan de hand van cij fers, heeft hij een duidelijk inzicht ge geven, hoe de gaven werden besteed. De bijeenkomst werd bijgewoond door de commissarissen der provincies Zuid- ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE PERSSTEMMEN Engeland en de Vereenigde Staten kunnen met hun leveranties aa" Sovjets voor het oogenblik niet very - gen, wat de Sovjet-Unie aan verliest, zoo schrijft de „Times dien ontbreken de vervoermogelijkheden. Even pessimistisch uit de „Daily MaJ zich die verklaart, dat de uit de Sovjet Unie in Engeland ontvangen unie m ernstiger worden. Twij- van da«.totn,^sche militaire publicaties PnTvanwaanzin. Men moet is het toppun er(?ste voorbereiden, zich l>e.v*r°P bevindt zich in doodelijk De Sovjet-Unie bevma glot gevaar. Het ^larhurchill over de feite- verklaring van de govjet-Unie. lijke leveranties aa spondent van de De militaire cor e o a op daf de Daily Telegraph mera omdat positie der S°^etjSef [s begonnen, nadat het nieuwe offencef3 maanden on°nder- men reeds meer aan buitendien ae ontvangen, nnit<;cbers veL_ Oekraïne ^^geVukt’ d>epc “hSrüv"n in het front Telegram” VERSPREIDE BERICHTEN De Boelgaarsche premier, Filof, is gisteren te Boedapest aangekomen voor een officieel bezoek. Koning Boris heeft gisteren den Duit- schen buitengewonen gezant, dr. Clodius, in gehoor ontvangen. S.P.T. meldt uit Berlijn, dat volgens officieele gegevens op het oogenblik ruim 31.000 Deensche arbeiders in Duitschland werken. De „Daily Telegraph” meldt, dat bij proefnemingen met een nieuwen vlam menwerper 11 officieren en een aantal Britsche soldaten in het plaatsje Hora (Sussex) j.l. Zondag min of meer ernstig gewond werden. Een lid van de Engel sche burgerwacht werd gedood. Het on geluk is veroorzaakt door een ontplof fing van den vlammenwerper. Onder de gewonden bevindt zich een generaal-ma joor, alsmede een deskundige op het ge bied van vlammenwerpers. voor welda- geén ander 1 aan na zeggen, gestaan. nood heeft ons gegeven, door de door den nood getroffen werd Laat dit ook nu zoo zijn en wanneer dezen winter de nood grimmig aan de deuren klopt, dan is mijn oproep Weest milddadig in wijden kring, geeft met ruime hand aan hen, die u na staan. Weest indachtig aan wat uw vaderen deden en wat zij ons als erfgoed hebben nagelaten. In het midden van de welda- digheidscampagne, welke voor de deur staat, staat de Winterhulp Nederland. Mij moet nu een diep ernstig woord over de lippen. Vraagstukken van open bare orde zijn nooit simpel. Maar vast staat voor alle tijden, dat nimmer een redelijke solutie kan worden verkregen, wanneer men zich niet stelt op den bo dem van de realiteit. Bij het probleem van de Winterhulp hebben wij rekening te houden met meerdere realiteiten. Een concreet feit nu is, dat wij op het oogenblik hebben te aanvaarden, dat de Winterhulp Neder land er is. Hoe men zich ook tegenover de stichting stelt, vaststaat, dat zij het eenige kanaal is waarlangs het sociale werk van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend. En nu staat men voor de vraag hoe denkt men den nood het hoofd te bieden, indien dit kanaal niet gebruikt wordt. Het gebruik maken van het kanaal stuit nu echter op moeilijkheden. En deze moeilijkheden vinden hun oorsprong weer in concrete feiten, welke men niet als een struisvogel voorbij kaa. gaan. "T;o verder 2e blad, Tpag. Onder militaire oorlogsslachtoffers worden daarbij verstaan zij, die na 11 April 1939 invalide zijn geworden en wier invaliditeit door de uitoefening van hun militairen dienst is veroorzaakt of ver ergerd, terwijl zij naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken. door hun invaliditeit geacht moeten worden achter te staan op de openbare arbeidsmarkt. Het is de bedoeling, dat de openbare lichamen aan de oorlogsslachtoffers hun passenden arbeid verschaffen, doch ove rigens boven de bestaande personeels sterkte in dienst te nemen. De uitvoering van het besluit zal niet mogen leiden tot het ontslag van werknemers, die reeds bij openbare lichamen in .dienst zijn. De door den secretaris-generaal te ne men beslissingen worden voorbereid door een commissie van advies, waarin de ver schillende hierbij betrokken departemen ten zijn vertegenwoordigd. In afwachting van het formeel tot stand komen van het desbetreffende besluit, worden door de commissie voorbereidende maatregele: getroffen. Het ligt in de bedoeling, reed thans aan de daarvoor in de eerst! plaat in aanmerking komende openbare lich: men een (voorloopige) verplichting op t leggen, teneinde daarvoor in aanmerkin komende oorlogsslachtoffers zoo spoed: mogelijk aan hun passenden arbeid t helpen. Men mag zich daarbij overtuig: houden, dat de openbare lichamen het een nationalen plicht zullen achten, de volle medewerking in deze te verleenen, om op waardige wijze de tegenover de oorlogs slachtoffers bestaande eereschuld te vol doen. Dit kan niet moeilijk vallen, nu het aantal van hen gelukkig betrekkelijk slechts gering is. Holland en Noord-Holland, jhr. mr, dr. H. A van Karnebeek en mr. Bakker, den wnd. burgemeester van den Haag, prof, ir. C. L. v. d. Bilt, den secretaris-gene raal van het departement van Justitie, prof. mr. J. Schriecke, den secretaris generaal van het departement van So ciale Zaken, ir. C. Verwey, den Haag- schen hoofdcommissaris van politie, mr. P. C. J. M. Hamer, die met een groep, welke onbekend wenscht te blijven, het initiatief tot de stichting van Winterhulp Nederland had genomen, door de heeren Eftger en Muller, als vertegenwoordigers van het Rijkscommissariaat en door vele medewerkers Nadat het Nederlandsch orkest ,,’s-Gra- venhage”, onder leiding van Nico Ver- hoeff, de ouverture „Egmont” en een compositie van Bach ten gehoore had ge bracht, werd het woord gevoerd door den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. K. J. Frederiks. Toen het verzoek tot mij gericht werd, aldus spr., op dezen avond een z kort inleidend woord te spreken, heb ik gemeend, als voorzitter van het eere- comité voor de Winterhulp Nederland, aan dit verzoek te moeten voldoen. Te meer achtte ik dit mijn plicht, omdat dit woord zal zijn een aansporing tot het beoefenen van weldadigheid in den moeilijken tijd, welke zich reeds aan kondig!. Ik spreek daarbij de verwach ting en den wensch uit, dat mijn woord, ook buiten de muren van deze zaal, zal worden gehoord en verstaan door het Nederlandsche volk. Het vaderland, dat ons zoo na ligt aan het hart, beleeft een zwaren, duis teren tijd, niet alleen op politiek, maar ook op maatschappelijk gebied. Men moet echter door de slagschaduwen van den tijd weten heen te zien. En dan zie ik aan de zonnezijde van dit tijdsgewricht dat het Nederlandsche volk zichzelf gebleven is. zichzelf bewust de pandhouder te zijn van een groot verleden en verplicht tegenover het voorgeslacht weer onbevlekt over te geven kinderen van het heden, dl zullen voortzetten. Wanneer ding zich zie handhaven in het Neder- andsche voik dan voel ik in mij een, ik geloof rechtmatigen, trots Nederlan der te zijn. Het saamhoorigheidsgevoel, dat nog sterker zich uit dan in het moet zich ook demonstreeren tieven, opbouwenden zin. Dezen winter zal heei veel leed ver zacht moeten worden, vele nooden zul len luide roepen om leniging. Door alle eeuwen heen is het Nederland^ volk bekend geweest om zijn zin digheid. Het staat daarin bij volk achterzonder te offeren tionale overschatting moge ik dat het steeds aan de spits heeft Bij elke ramp, bij iederen volk met milde hand zich af te vragen wie Sovjets van de Engelschen verlangen ergens tot een aanval over te gaan om de Duitschers „af te leiden”. Voor een invasie op het Europeesche continent is Engeland echter nog niet voorbereid. Het is overigens meer dan twijfelachtig, cf de Engelschen, wanneer zij werkelijk ergens een offensief zouden trachten te ondernemen, in staat zouden zijn Hitler ook maar voor een oogenblik van het Sovjetfront af te leiden. Met betrekking tot de beloofde hulp aan de Sovjet-Unie schrijft het blad, dat de Vereenigde Staten geenszins beschik ken over het materiaal om deze beloften te kunnen vervullen. Evenzoo is het dwaas te verlangen, dat de Vereenigde Staten de Aziatische grenzen der Sovjet- Unie garandeeren, daar Amerika niet over voldoende landstrijdkrachten be- ■schikt om een dergelijke garantie effectief te doen zijn. Verklaring van Attlee De Engelsche minister Attlee heeft in een verklaring over Engeland’s hulp aan de Sovjet-Unie o.a. gezegd, meldt S.P.T., dat Engeland den strijd in het Oosten met groote aandacht volgt en wel niet alleen omdat het sympathie koestert met dezen taaien bondgenoot, doch ook om dat het er van overtuigd is, dat van den uitslag van dezen gigantischen strijd En- geland's lot voor een groot deel zal af hangen. „Ieder lid van de Engelsche regeering is het hierover met mij eens, vervolgde Attlee, wij moeten echter zwijgen. Hitler heeft op ons een groo- ten voorsprong gehad, namelijk dien van een vliegenden start. Ons past voorloopig toe te zien, materieel te steunen en conclusies te trekken.”

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1