i n -/'I Na Huwelijk met modern comfort BINNENLAND De distributiebonnen 1 een jaar Winterhulp- Nederland f HAAGSCHE COURANT Donderdag 16 Oct. 1941 TWEEDE BLAD s s Een boete van 30.000 Vet (Wordt twvotyd^ m f Ijzerwaren en werktuigonder- deelen te duur verkocht Engelsche luchtaanvallen 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen I rantsoen H liter II k.g. i k.g. L FEUILLETON Duizenden gevangenen Twee visschers gedood, 2 zwaar- en 2 licht gewonden A s ISÖER ,001! i Gistermiddag werd te Den Haag de tentoonstelling „Eeuwig Leven- Kaas 100 gram 40 Blijf aan wil 99 den kantooruitgang staat misschien heb jij ook wel hoor, 4 (Nadruk verboden) BINNENLANDSCHE TELEGRAMMEN WEER PER TELEFOON De waardebon moet beschouwd worden als handreiking van de beter gesitueerden aan de minder bedeelden. 39-4 39 39 250 200 250 250 Artikel Suiker Koffie sure. Jam BI. Br. Geb, de Teekens”, welke in hei Gemeentemuseum wordt gehouden, offi cieel door den stichter van de Volksche Werkgemeenschap, den heer Feldmeyer, geopend. Dr. T. Goedewaagen, 2e van rechts, en de heer Feldmeyer, 3e van rechts, tijdens de rondleiding. (Stapf-Mol) Boter Vet gram gram gram gram Artikel Boter Rundvet of Boter, m.red. Boter m.red. Rijst Havermout Gort Vermicelli Maïzena en» 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram hem gerust. een sur- maar bedrag omvat van 328.000. post bedraagt 5.34 pCt. van de ge- üitkeeringen, doch spr.’s streven is dit cijfer tot 1 pCt. terug te brengen. De speldjes, welke met Kerstmis uit zullen komen, worden in een fabriek in Gennep, met de hand vervaardigd. Rijksperschef Dr. Dietrich sprak op 9 October j.l. in het Rijksministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda te Berlijn voor de buitenlandsche persvertegenwoordigers over den militairen toestand in de Sovjet-Unie. (Orbis-Holland) Zoo sloeg het Duitsche luchtwapen toe. Duizenden bolsjewistische vliegtuigen werden óp den grond vernield. Ook dit toestel kon zijn lading niet meer uitwerpen. (P.K. Bangemann-Hoffmann) Van heden af kunnen binnenlandsche telegrammen wederom per telefoon wor den opgegeven. Telegrammen, voor het buitenland bestemd, blijven gebonden aan de daarvoor geldende bepalingen. Inlich tingen daaromtrent worden gaarne door de telegraafkantoren verstrekt. Daar binnenkort het oogenblik zal zijn aangebroken, dat de manschappen, die de pioniers waren van den Neder- landschen Arbeidsdienst, naar huis gaan, kwam de werving onder de Nederland- sche, opgroeiende jeugd weer op het voorste plan te staandeze werving vond oa. uitdrukking in een affiche, naar het ontwerp spirgnt-hopman Scl (Matrijs Ned. Arb.dienst) as-** j Directeur.generaal der Voedselvoorziening bevoegd tot stillegging van zuivelbedrijven In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomea een besluit van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, waarbij het zuivelbe- sluit 1941 (beperking standaardisatiebe- drijven) wordt ingetrokken, en een nieuw zuivelbesluit wordt uitgegeven, dat den directeur-generaal van de Voedselvoorzie ning de bevoegdheid geeft zuivelbedrijven geheel of gedeeltelijk stil te leggen, op gronden ontleend aan het algemeen be lang, onder meer in verband met eischen van kwaliteit en van economische voort brenging en \afzet van melk, zuivel- en melkproducten? Aan dengene, wien zulk een verbod is opgelegd en die hierdoor ernstig economisch nadeel ondervindt, kari een door den directeur-generaal te bepa len schadevergoeding worden toegekend. Ter bestrijdingvan de kosten, verbonden aan deze schadevergoeding, kan aan de genen, die bevoegd zijn zuivel- en melk producten te bereiden of melk geheel of gedeeltelijk te ontroomen, door den direc teur-generaal een heffing worden opge legd. Alle geschillen .terzake van de uit voering van dit besluit worden in hoogste instantie beslist door den secr.-gen. ge hoord de commissie van advies. Het be sluit is gisteren in werking getreden. De werkzaamheden a«>. den Noord-Oostpölder. Nauwelijks is het nieuwe land centimeter voor cen timeter op de zee gewon nen, of het wordt daor honderden arbeiders be werkt. Op de uitgestrekte vlakten zijn dragline’s be zig met het gj-aven van afwateringskanalen. Polygoon-Zeylemaker) De waardebonnen dat hej geld voor Duitschland gaat. Een Friesche coöperatie constateerde bij ontvangst van een zending onderdee- len van landbouwwerktuigen, dat aan zienlijk hoogere prijzen waren berekend da» voorheen. Zij verzocht de inspectie voor de prijsbeheersching, te willen na gaan of deze prijzen berekend mochten worden. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat tie leverancier gebonden was aan eén prijslijst van den importeur. Deze had niet, alleen zijn vóór den oor log geïmporteerde worktuigonderdeelen te duur verkocht, maar tevens groote hoe veelheden draad te duur verhandeld. Tij dens het verhoor door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem be riep de importeur er zich op, dat hij ten deele gebonden was geweest aan .door zijn buitenlandsche leveranciers voorgeschre ven prijzen. De inspecteur stelde hier toEenover, dat de Nederlandsche prijs- voorschriften altijd voorrang hebben. De importeur, die een groot bedrag onrecht matig verdiend had. werd tot een boete van f 30 000 veroordeeld. Tevens moet aan de 'Friesche landbouw-coöperatie het In den geweldigen slag, welke op net oogenblik in het Oosten voor de poorten van Moskou gevoerd wordt, stijgt het aantal gevangenen met het uur. Men kan reeds spre ken van astronomische getallen. Hieruit blijkt wel duidelijk welk een enorm menschenmateriaal dooi» de Sovjets ingezet wordt. Maar uit de wijze waarop de Sovjet-bevel- hebbers met deze menschen om gaan, hen met een bedreiging in den rug den dood tegemoet zenden blijkt ook overduidelijk wat een nenschenleven daar in ’t bolsjewis tische land waard is. Hoe heel an ders is het wanneer het gebied een maal door de Duitsche troepen be zet is. Dan wordt alles in het werk gesteld om burgers en gevangenen een goede verzorging te geven. Een geweldige menschlievende taak wacht hier. Ook voor de Neder landsche Ambulance. Het zal voor Nederland een eer en- een plicht zijn aan dit werk mede te werken. Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdragen, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8—7 6 9 0 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, ’s-Gravenhage. De Japansche gezant Oshima aan de Westkust. De succesvolle jachtvlie- ger OJ>erstleutnant Galland vertelt den gezant over zijn luchtgevechten. (Orbis-Holland) DISTRI BUTIEREG EL ING ELECTRISCH INST A LL ATIE-M ATERIA AL Bij beschikking van den secr.-gen. van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, gepubliceerd in de Ned. Staatscourant van 16 dezer, treedt met ingang van heden 16 October, een distri- butieregeling in werking inzake lamphou- ders, schakelaars, contactdoozen, smelt- veiligheden en installatie-automaten. De verkoop door fabrikanten, grossiers, als mede door agenten en dochterondernemin gen van buitenlandsche ondernemingen van genoemde artikelen is zonder ver gunning met ingang van 16 October 1941 yerboden. In een officieele publicatie zijn nadere bijzonderheden aangaande deze re geling gegeven. welgeslaagde van den ad- :hell. Om aan de fabels, de Winterhulp naar een einde te maken gaf de heer Piek'een overzicht van de verstrekking in waarde bonnen. Uitgekeerd is in waardebonnen o.a. in Groningen 225.000, Friesland 222.000, Drente 177.000, Overljsel 358.000, Gelderland 470.000, Utrecht 242.000, N.-Holland 524.000, Z.-Holland 661.000, N.-Brabant ƒ554.000, Amsterdam ƒ659.000, Den Haag 3104)00; in totaal 5.179.000. Na bombardementen is direct, waar' noodig, steun gegeven. Het was bedoeld als* een handreiking namens het Neder landsche volk aan diegenen, die have en goed hadden verloren. Hulde bracht spr. vooral aan de werk sters der W.H.N., op wier schouders een zoo zware taak rust. Komende tot de balans, welke per 30 Juni '41 is afgesloten, zeide de heer Piek, dat de post „salarissen en bedrijfsonkos- ten" een I 2 Deze i dane üitkeeringen, hebben. En nu heb ik me door jou al zoo dikwyls laten fuiven... dat moet nu maar eens uit zijn. Dat moet je toch kunnen begrijpen, hoe ik dat voel. Och, och, wat zijn we weer mo dern, plaagt Frank. De onafhanke lijke werkende vrouw. Kom, spring maar gauw in die taxi, dan kun je je andere vocrwaarde ook gaan afwerken. Frank, in Nick’s zitkamer wachtend, terwijl ze zich verkleedt, neemt zichzelf nog eens onderhanden. HQ heeft óók zijn voorwaarden gesteld, toen hy zichzelf dezen eenen avond na al die weken vart eenzaamheid toestond: piets anders dan een rustige prettige avond, een gezellig uitgangetje, een beetje praten. Met Nick, de eenige, die nog iets om hem geeft, de eenige op de heele wereld. Nick rukt de kleerkast open, zoekt nerveus tusschen haar jurken. Welke is geschikt... niet te mal gekleed voor zöo'n gewoon uitje en toch mooi genoeg voor hém? Dat Schotsche tafzijdje maar, die roode ruit staat het leukst van al haar jurken. Ze vliegt heen en weer tusschen de toilettafel en de spie gelkast, geagiteerd, bang één minuut te verliezen van den avond, den onver- wacht-zaligen avond, welke komen gaat. 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen TOESLAG OP INVALIDITEIT8- EN OUDERDOMSRENTEN De N.V.V.-persdienst schrijft ons o.m. het volgendeOp de üitkeeringen inge volge de invaliditeits- en ouderdomswet worden met terugwerkende kracht van 1 Juli 1941 af verschillende toeslagen ver leend. Nog lang niet alle rechthebbenden hebben hun toeslagen ontvangen, wijl de berekening en de verificatie heel veel werk en tijd vragen. Ten postkantore wordt voorloopig de minimum-verhoo- ging van 25 pCt. uitbetaald, om later na onderzoek nauwkeurig aan ieder het toekomende uit te keeren. De toeslagen blijven buiten beoordeeling bij een on derzoek naar behoeftigheid. Het is in overeenstemming met de bedoeling van de autoriteiten, dat gemeente-, kerk- of armbestuur den toeslag ten goede doen komen aan diegenen, die zijn onderge bracht in een tehuis of in een pension, die op hun beurt zedelijk verplicht Zijn ook de verpleegden een weinig te laten mededeelen in de toelagen. Vele werkgevers kortten de invalidi- teitsrente op de pensioenen, welke zij aan hun vroegere arbeiders toekenden. Thans trekken verscheidene van hen ook nog de toeslagen af en verrekenen het voordeel, dat de autoriteiten verleenden, ten eigen bate. Gelukkig zijn ook heel wat gevallen bekerid, waarin de werk gevers den toeslag geheel ten goede doen komen aan de door hen gepensionneerden. In den afgeloopen nacht is een gering aantal Britsche vliegtuigen boven ong land verschenen Enkele bommen werden omlaag geworpen, doch deze richtten slechts onbeduidende schade aan. Bij een aanval op een Nederlandsch visschersvaartuig voor de kust zijn twee visschers gedood, twee zwaar en twee licht gewond. 12 October t/m 18 October 1941. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. 39 Melk I 39 Aardap. 39A Aardap. 39B 5 October t/m 1 November 1941. Bon Algem. 121 Algerp. 122 Algem. 123 Alg. 124-125 Alg. 126-127 Rijst D en E Algem. 128 Algem. 129 Algem. 130 Want bij Frank. Nu gewoon kalm loopen die paar stap pen, nu gewoon kalm zeggen: Hallo Frank, wat kom jij doen? Jou afhalen, zegt Frank. Als je ’t goed vindt tenminste. Natuurlijk, knikt ze. Leuk zelfs. Maar hoe kom je daar zoo opeens bij? Ze kijkt hem van opzij aan. Slecht ziet hij er uit, moe en down. Toch lijkt hy blij, haar te zien... èrg blij, bekent ze zichzelf en ze voelt zich warm worden van geluk. Och, weet je, zegt Fragk verlegen, ik dacht zoo, het is vanavond zoo’n ellendige avond om alleen te zijn. Ea ik dacht, misschien heb jij ook wel niets, dan kunnen we elkaar een beetje gezelschap houden. Of heb je andere plannen? Nee hoor, stelt ze 1 Ik had een invitatie voor c; prise-avond in den familiekring, daar heb ik nog juist bijtijds voor be- dankt. Nog geen twee minuten geleden, toen ik jou in de gaten kreeg. Heusch? zegt Frank bly. Nee .maar, dat vind ik geweldig lief van je, Nick. Als je nu maar geen slechten ruil hebt gedaan. Want een Sinterklaasavond in den familiekring kan ik je niet aan bieden. Hij lacht bitter. Loop rond, zegt Nick luchtig. Je weet best, dat ik ook meer voor de uit huizigheid ben. Wat zullen we gaan doen? Eerst een uurtje naar „La Gaité”, stelt Frank voor. Dan een stukje eten en daarna de tweede Vorstelling in een of anderen bioscoop. Wat vind je daar van? Ik vind het prachtig, zegt Nick. Op twee voorwaarden. Niet meer? Laat hooren. Ten eerste, dat ik even naar huis mag, om iets anders te gaan aantrek ken en ten tweede, dat we de kosten van het festijn hoofdelijk omslaan. Geen sprake van, zegt Frank be slist. Dan gaat het niet door, zegt Nick nog beslister. Het spijt me wel, Frank, maar daar sta ik positief op. Ik heb in Utrecht altijd meer vrienden dan vriendinnen gehad en behalve bij heel bijzondere gelegenheden, heb ik altijd voor mezelf betaald, als we uitgingen. Ik zou gewoonweg niet anders gekund 131-132 Kaas 133-134 14 October t/m 1 November 194L Bon 39-40 39 63 •O lala, ze kent het nog van buiten. Het klonk zoo heerlijk hoopvol: hoogere t employés. Dat geeft je iets om voor -te leven, een doel in het vooruitzicht. Dat is iets anders dan het eeuwig getwijfel, bet eeuwig hangen tusschen twee ge dachten: Ran... en dat andere. Weg er mee, ze zal het alleenawel klaar spe len... Uit pure vreugde, uit behoefte an deren te laten meedeelen in haar suc ces, heeft ze de heele week inkoopen gedaan, Een groot pak heeft ze naar huis gestuurd en een brief met het nieuws van haar promotie als hoofdsur prise erbij. En aan Han heeft ze ook een pakje gestuurd. Een electrische sigaren aansteker voor zijn eigen wagentje, Waarvan hij haar den laatsten keer zoo O, waarom heeft hij dit nu weer ge- daan, waarom heeft hij haar niet met rust gelaten? Juist nu, nu ze zich voor het eerst er werkelijk mee begon te ver zoenen, dat het uit was, heelemaal uit... verdwenen is het veilige gevoel van blijdschap om het succes op kantoor, verdwenen de pasverworven zekerheid, dat ze nu eens voor al baar eigen weg heeft afgebakend, haar weg alléén. Maar ze kunnen immers best gewoon vrienden blijven, daar is toch niets op tegen. Gewone vrienden, die gezellig sa men uitgaan, prettig kunnen praten. Dia niet zulke krankzinnige dingen zeggen, als „ik houd van je” of dat soort non sens. Die niet denken aan... niet verlan gen naar... Niets, zegt ze hardop tot zichzelf in den spiegel. Je stelt je niet aaa en je houdt je kalm. Anders kun ja Ijeter thuisblijven. Zoo. Schotsche Hooglander, zegt Frank, als ze binnenkomt. Je lijkt wel een kleine page. Toe maar, zegt Nick. Vind jij nu ook al, dat ik er zoo jongensachtig uitzie. Artikel Brood of gebak Vleesch of Vleeschw Melk Aardapp. Aardapp. Achter den spoordijk zit de vijand. Bij den spoordijk zijn de op- marcheerende Duitsche troepen op tegenstand van de bolsjewieken gestooten. (P.K. Hahle-Hoffmann) trok had verteld. En een briefje er bij: „uit oude vriendschap, Sint Nico- laas”. Als Han het maar niet verkeerd begrijpt, er niet meer achter gaat zoe ken, dén oude vriendschap... Ben je nog niet klaar? vraagt Er na. Zeurpiet, je hoed staat al lang volmaakt. Ter eere van wie sta je je zoo mooi te maken? Ter eere van niemand, lacht Nick. Ik stond maar zoo’n beetje te suf fen. Wat doe jij vanavond, zeg? Ik ga naar .mijn tante, zegt Erna blij' Een ouderwetsche surpriseavond meevieren. Zalig. En heel misschien komt Henk’ook nog overwippen. Zeg, ze krijgt ineens medelijden, wil ik even opbellen, dat ik jou meebreng? Ze vin den het best, natuurlijk;»’t is daar zoo’n onwijs groote familie, dat één meer of minder er niet op aankomt. Nee, zeg, zegt Nick. Ik vind ’t buitengewoon aardig van je en dank je wel, maar,..*ze weifelt... meegaan met Erna, een leuke avond met allemaal vroolyke menschen of haar eenzamé kamer? Nee, heusch, dank je wel, zegt ze haastig. Dag hoor, veel ple zier. Vóór Erna uit holt z* naar buiten. en Financiën. Er is veel gesproken over het „gesalarieerde bedrijf” van dé W.H. N. Inclusief den Nederlandschen Volks- dienst, zijn aan de Winterhulp 247 be taalde krachten verbonden, een miniem aantal als men de duizenden vrijwillige krachten in aanmerking neemt. Het in het leven roepen van het instituut van plaatsvervangende provinciale directeuren was noodzakelijk, om direct, waar noo dig, reserves te kunnen inzetten. Voorts heeft/men thans blok-, wijk- en.buurt- schapshoofden, weliswaar nog niet in alle gemeenten. Ten aanzien van de pro paganda merkte spr. op, dat de scholing in practischen zin dient uit te gaan boven die in ideëelen zin. Totaal opbrengst in één Jaar 7.200.000 De afdeeling Organisatie hield in het achterliggende Jaar niet minder dan acht collectes, welke, met andefe vrijwillige bijdragen, een totaal opleverden van 7.200.000. Het aantal vrijwillige medewerkers be woog zich in stijgende lijn en bedroeg in December 350, in Januari 11.500, ifi Februari 12.800, in Maart 13.650, in April 13.250 en in Mei 15.400. Het aantal col lectanten was resp. 33.600, 29.000, 24.000, 26.000, 25.000 en 24.000. Ten aanzien van de voedselverstrek- king zal ook in de toekomst de samen werking met het instituut van de Cen trale keukens worden voortgezet. On danks de distributieperikelen is de ver strekking in natura meegevallen. Er is met verstand en beleid gezorgd. Het quantum aardappelen, dat is uitgedeeld, omvat een colonne vrachtauto’s- van den Haag naar Leiden In totaal zijn 316.000 porties voedsel verstrekt. Het verwijt is gemaakt, dat de speld jes te kostbaar van uitvoering zijn. Men bedenke, dat zij honderden arbeid hebben gegeven en wat zeer belangrijk is, het handwerk, daf door de mechani satie in de verdrukking was gekomen, in eere hebben hersteld. In enkele gemeenten (o.a. Wis en Cu- lemborg) is zeer onvoordeelig uitge keerd, doch het gros der gemeenten deed de üitkeeringen plaats vinden in de koudste maanden. In Den Haag werd Woensdag een tentoonstelling „Der Soldat in Holland” door den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart geopend in de Gothische Zaal van Kneuterdijk 20. Aan deze opening was eveneens een prijsuitdeeling door Generah-Major Schwabedissen verbonden. Een overzicht van de tentoonstelling. (Stapf-Mol) vlucht gevonden, om zich daarmede zelf een brevet van onvermogen te geven, Iedere burgemeester, in totaal 1200, kan getuigen, wat wij hebben gedaan. Ons in stituut is een glazen huis. Ik heb verach ting voor diegenen, die door valsche be-- schuldigingen pogen het W.H.N. werk te ^teveel berekende worden terugbetaald, ondermijnen. Zij plegen een misdaad ten opzichte van de gemeenschap. Steeds is gewaakt tegen vertroebeling en verwor ding. Wij doen een sociaal werk en willen samen arbeiden met allen, die van goeden wille zijn. Onze organisatie staat open voor een ieder, zij is niet gebonden aan eenige gros peering van politieken-, kerkelüKen- of maatschappelijken aard. Parool voor dit Jaar: Mn het werk!” Tot zijn medewerkers, zeide de heer Piek: ,.Het werk kan alleen slagen, wan neer het begrepen wordt Ons parool is dan ook: „Ga uit en breng een ieder tot dit werk. Bovenal moet onze arbeid een socidal beleven worden. Blijf aan het werk en zet stoer door Als wij de daad stellen boven het woord, dan hebben de praters geen tijd. Laat u niet weerhouden: het gaat niet om u zelf, maaf om die duizenden, mannen, vrouwen en kinderen, die iets van ons verwachten. Ik kan u bezweren voor God en mijn geweten, dat ik alles gedaan heb ten dien ste van het Nederljfiidsche volk. Thans aan u de daad. Dan bewijst ge dat ge uw volk liefhebt!" Op deze met bezieling uitgesproken rede, volgde een geestdriftig applaus. Met enkele muzieknummers werd deze ge slaagde bijeerikomst gesloten. Uitgesloten slagers Het Rijksburean toot de Voedselvoor» ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruimen tijd van het ver krijgen van een toewijzing van vee ea vleesch door de Nederlandsche Veehou der ij-Centrale zijn uitgesloten. Het zijn de slagers Fa. Rijlaarsdam Maas, Waverstraat 69, Amsterdam G. van Diepen, Dorpsstraat 275, Wormer J. A. Scholtes. Bezuidenhoutscheweg 167a, den Haag B. J. Mol, Nurtspeetlaan 234, den Haag J. C. van Nunen, A 141, Eersel A. C. M Cornelisse, Kloosterstraat 58, Oosterhout C. P. Broeders, Laanstraat 2, OosterhoutG. W. Berends, D 181 Pli- schert (gem. Epe) P. Korver, St Anna- straat 21, Alkmaar N. C. Nielen, Dorps straat 500, Assendelft; Gebr. van Onse- len, Kerkstraat 18, Bussum C. Zwaan, Keem 101, Hoorn; H. C. Wirken, D 68a, BavelWed. G. Looman jr., Hoogstraat 26, MontfoortJan Prinsen, Nootweg D 86, LoosdrechtJ. Shiis, No. 360, Lopik. Tegen deze slagers is proces-verbaal op* gemaakt GIFTEN WINTERHULP Bij de Winterhulp Nederland zijn in dn periode van 15 September t/m 4 October 1941 o.a. de volgende giften binnengeko men Ver. Parfumeriefabrieken Amster dam 1000de Rutten’s Bierbrouwerij ,,de Zwarte Ruiter”, Rotterdam, 1000 N.V. Boek- en Kunstdrukk. v.h. Mouton, den Haag, f 1000Ned. Zeereddingsdiens» Scheveningen f 227,91 Wederkeerige Ver zeker ings-Mij. Eerste Onderl. Broeiglas- Verzek.-Mij., den Haag, 100 penningm. Verg. Qbserv.huis van Meisjes, den Haag, ƒ500 F. L. W., Wassenaar, ƒ100. In to taal is op hoofdkantoor en provinciale kantoren ontvangen 10.031,04. Het begin van het nieuwe groote offensief in het Oosten. Na het oversteken van een rivier graaft de Duitsche Infan terie zich in. (Orbis-Holland) Uitgekeerd: 6.144.000 De menschen, die in nood verkeerden, hebben in totaal ƒ6.144.000 van de Win terhulp ontvangen. In de toekomst zal de taak van den Ne derlandschen Volksdienst worden uitge breid. Talrijke controles op het financieel be leid van de W.H.N. zijn doorgevoerd, o.a. door de Algemeene Rekenkamer en een accountantskantoor. Het collecteverbod is voor spr. een teer punt. Ik heb gepoogd het te verzachten, doch men heeft mij zeer, slecht verstaan en ik heb een zeer woeste woestijn om-mij heen gevonden. Nu het verbod is opgehe ven hoop ik, dat het sociaal beleven nog eens wakkerder zal worden. Thans staat de weg voor samenwerking open. ■De critiek. En nu de critiek. Deze is zeer merk waardig en van velertei aard. Duizenden, aldus spr. hebben in de critiek een ult- Vervolg van pag. 1, Het wantrouwen Een psychologisch volkomen begrijpe lijke trek bij, ik denk wel elk volk, welks land een bezetting draagt, is wan trouwen. Zulk een wantrouwen wordt te gevaarlijker, wanneer het wortel schiet in een nuchter, zakelijk volk als het onze. Onloochenbaar nu is in ons volk een stemming, welke de Winterhulp Ne derland op zijn zachtst uitgedrukt niet welgezind is. JJaar dan zeg ik tot het Nederlandsche volkblijf bij uw oordeel toch altijd staan op den bodem van de nuchterheid en de zakelijkheid, welke het kenmerk van ons volk is, vertroebel de verhoudingen niet door overdrijving, misken niet de lessen der historie. Maar van den anderen kant richt ik jnij tot de leiders van de Winterhulp Nederland om hen op het hart te binden zoo reëel te zijn, dat zij begrijpend staan tegenover de gevoelens, welke in het Nederlandsche volk leven. Treden zij die gevoelens tegemoet niet alleen met woorden maar met daden, welke zoo oneindig meer waard zijn dan het schoon ste woord. Maar er is tneer. In dat licht van de gevoelens in het Nederlandsche volk moeten de leiders van de Winterhulp Nederland ook de moeilijke positie 4ien van de Nederlandsche burgemeesters. De Nederlandsche burgemeesters verrichten hun zware taak in dezen ernstigen tijd op een wijze, den hoogsten lof waardig; Beter dan wie ook kan ik daarover oor- deelen, die nu reeds bijna anderhalf jaar aan het hoofd sta van het Nederlandsche bestuursapparaat. Zij moeten leding ge ven bij- hun arbeid voor de Winterhulp evenzeer als in het uitgebreide veld van hun bestuurstaak. Maar bij het geven van die leiding moeten zij Zich ook steeds voor oogen houden de massieve ware staatsmanswijsheid, dat kracht niet geschraagd door beleid, gedoemd is in onvruchtbaarheid onder te gaan. Mis kennen zij dezen primairen regel van pu blieke gezagsuitoefening dan boeten zij in het onmisbaar vertrouwen van hun burgerij. De leiders van de Winterhulp Nederland, die zich reeds zoo veel arbeid in de maanden, welke achter ons liggen, hebben getroost, mogen zich deze reali teit klaar voor oogen stellen. Van beide zijden is een goede wil noodig om te komen tot een resultaat, dat waard is ernaar te streven, daar zoo groote belangen op het spel staan. Met dezen wensch, dat alle Nederlan ders zich hiervan bewust zijn, wil ik mijn inleidend woord besluiten. Wat deed Winterhulp? Na deze rede bracht het orkest weder om enkele nummers ten gehoore. Ver volgens betrad de heer Piek het spreek gestoelte ,voor het afleggen van reke ning en verantwoording van het Winter- hulpwerk in het afgeloopen jaar. Zooals alle jong leven, aldus spr., is ook het Winterhulpwerk omringd ge weest door duistere machten. De verant woording, welke ik u thans geef,, is het resultaat van den moeizamen arbeid van al mijn makkers, van hoog tot laag. De heer Piek heeft over de volgende afdee- lingen van het hoofdkantoor het woord gevoerd, t-W. Voorlichting. Organisatie -1 yj RFWiïW»

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5