saboteurs Doodstraf voor 1941. Vrijdag 17 October. No. 18008. De Moskou erkent het gevaar DUITSCHERS EN ROEMENEN RUKKEN ODESSA BINNEN De strijd aan het Ooste lijke front De Japansche crisis VERDU/STEREN Engelsche luchtaanvallen op ons land nieuwe bonnen VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN DE HUIZEN- EN STRAAT- COLLECTE VAN WINTER HULP NEDERLAND MEDEDEELING VAN ANTONESCU MET GEESTDRIFT DOOR DE BEVOLKING ONTVANGEN H PRIJS DEZER COURANT: Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 tnnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Geen soldaten, maar roovers Vijf dooden, 2 zwaar- en 5 licht gewonden Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Telefoon 118300 (zeven lijnen) - Gir0 No. 12500 Berlijn over den toestand Concerten op den Hofweg Vonnis over Daladier, Blum en Gamelin Generaal Tojo kabinetsformateur Sovjet-regeering verhuisd naar Kazan De luchtoorlog BROOKE POPHAM TE MELBOURNE p. 6.42 aar nam. tot 8.10 aar van. S I COURANT HAAGSCHE V te verdedigen”. In den oproep PETAIN DOET UITSPRAAK actie zou onder- onder de neel zijn kaansche met zijn naar een Een perso- heeft hij is en daarvoor De plaatsvervangende premier, Michael Antonescu, heeft nog per radio mede gedeeld, dat de laatste haarden van verzet in Odessa in straatgevechten worden opgeruimd. zon hot naar een vesting rechtvaardigt. Het von nis, waarmede het proces te Riom zal eindigen, zal zich niet alleen richten te gen de personen, maar ook tegen de werk wijzen, de gebruiken en het regime. Dat vonnis zal niet herzien kunnen worden. Het zal het einde van een der smartelijk ste perioden in het leven van Frankrijk zijn. De „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den” meldt uit Stockholm: Een Britsch krijgsgerecht heeft eenigen tijd geleden Engelsche officieren en manschappen ver oordeeld, die geïnterneerden aan boord van het schip '„Duneran” volkomen hadden uitgeplunderd. De „Manchester Guardian” noemt dit vonnis mild. Het blad wijst er öp, dat men in het Britsche ministerie van oorlog zelf heeft toegegeven, dat de, totale waarde van de gestolen buit niet minder bedroeg dan Mk. 700.000. Slechts zij het gelukt van de buit een deel tot een be drag van Mk. 2000 te achterhalen. Waar de rest is gebleven, kon men helaas niet vaststellen. Het krijgsgerecht veroordeel de slechts een „Stabsfeldwebel” tot 12 maanden gevangenis, gaf een sergeant een vermaning, terwijl de commandeearende of ficier een ernstige berisping kreeg. Klaar blijkelijk staat het Britsche ministerie van oorlog op het standpunt, dat hiermede- het ,Duneran”-schandaal voor goed uit de wereld was geholpen. De openbare mee- ning zal echter met dezen gang van zaken minder tevreden zijn, daar het geen alle- daagsch verschijnsel is, dat hulpeLooze ge vangenen volkomen uitgekleed worden door Britsche soldaten, aldus het genoemde blad. AMERIKAANSCHE VLOOTBASIS IN NOORD-IERLAND De „Chicago Tribune” meldt uit Washington, dat de Vereenigde Staten een bedrag van 10 millioen dollar beschikbaar hebben gesteld yoor den bouw van een vlootbasis in Noord-Ieriand. De basis wordt door Amerikaansche arbeiders aangelegd onder leiding van Amerikaansche marine officieren. pansche leiders, dat een Het Opperbevel van de Weermacht geeft omtrent den Intocht der Roemeen sche troepen in Odessa het volgende extra bericht uit: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Volgens mededeeling van het Roemeensche hoofdkwartier zijn de troepen van het vierde Roemeensche leger vandaag aangetreden voor den aanval op Odessa en door de laatste linies van verzet gebroken. Zjj zijn ’s middags Odessa binnengerukt. De bevolking ontving de Roemeensch-Duitsche troepen met geestdrift. of gebak, melk de bestemde naast het Censuur op post uit Amerika De Japansche regeering heeft besloten, voortaan de post die uit de Vereenigde Staten afkomstig is, te censureeren De brieven en poststukken die door de cen suur zijn geopend, worden met een zegel van het ministerie van verkeerswezen we derom gesloten. gezantschapsraad en het verdere achtergebleven. Ook de Ameri- ambassadeur Steinhardt staf Moskou verlaten; ongenoemde plaats in het bin nenland vertrokken. De Japansche ambassade heeft Woens dagmiddag van het Sovjet-commissariaat van buitenlandsche zaken het verzoek ontvangen Moskou nog denzelfden avond te verlaten. In den afgeloopen nacht zijn een aantal Britsche vliegtuigen boven Nederlandse!» gebied verschenen. Zij wierpen een aan tal brisant- en brandbommen uit De bom men kwamen meest in het open veld terecht en richtten geen schade aan. En kele bommen beschadigden evenwel woon huizen en een boerderij werd vernieltL Hierbij wejd een meisje gedood. Omtrent den reeds gisteren gemelden aanval op een Nederlandsch visschers- vaartuig wordt nog nader gemeld, dat ook een kustplaats en een aardappel- schuit met mitrailleurvuur werden aange vallen. Hierbij werden vier personen ge dood en twee zwaar gewond, terwijl vijf personen licht werden gewond. Bijkantoor: Scftevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 560310; Filialen: R1Jswije Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tej. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E, G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778039; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Betere Jr., There, slastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna tedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De: van I Uit Vichy meldt het D.N.B. Naar van betrouwbare zijde verluidt, heeft maar schalk Pétain het volgende vonnis geveld over de gevangenen van Riom Léon Blum, Daladier en de vroegere generalis simus Gamelin worden met vestingstraf naar Pourtalet in het departement Hau- tes Pyrenees overgebracht De voormalige minister van luchtvaart. Guy la Chambre, en de vroegere directeur voor de bewa pening, Jacomet, blijven tot nader order in Bourrassol. Reynaud en Mandei, die tot nu toe niet zijn beschuldigd en te Vals les Bains geïnterneerd zijn, zullen even eens vestingstraf krijgen en waarschijnlijk ook naar Pourtalet worden ovengebracht. De vestingstraf is voor onbepaalden tijd opgelegd. Aan het gerechtshof van Riom wordt het overgelaten het definitieve von nis te vellen en den duur der vestingstraf vast te stellen, hetgeen waarschijnlijk bin nenkort zal geschieden Pétain motiveert zijn beslissing In een radiotoespraak heeft maarschalk Pétain gisteravond zijn beslissing over het lot der gevangenen van Riom en over Reynaud en Mandei gemotiveerd. Hij zei- de, dat de juridische Raad eenstemmig tot de conclusie was gekomen, dat tegen Da ladier, Blum en generaal Gamelin vesting straf de zwaarste, die de constitutio neels acte nummer 7 kent moest wor den toegepast. Ten aanzien van Guy la Chambre en generaal Jacomet, wier ver antwoordelijkheid minder ernstig leek, is de Raad tot een andere slotsom gekomen. Zij zullen daarom te Bourrasol geïnter neerd blijven Pétain deelde mede, dat het hof te Riom zoo spoedig mogelijk vonnis zal wij- zen. „De feiten"’, aldus Pétain, „welke den mannen, die voor onze ineenstorting in de eerste plaats verantwoordelijk zijn, ten laste gelegd worden, zijn inderdaad zóó ernstige dat zij niet maar eenvoudig door politiële sancties uit de wereld kun nen worden'geholpen. Wat Paul Reynaud en Georges Mandei betreft, ben ik van meening, dat de zware verdenking, welke op hen rust, bun onmiddellijk transport Verklaringen van woordvoerders De woordvoerder van de marine, kapi tein Hideo Hirraide zeide in een rede dat de Japansche vloot reeds haar voorberei dingen heeft voltooid en op het ergste is voorbereid. In feite hunkert zij naar actie. Ondanks de ingespannen pogingen van de regeering, heeft de toestand nu het eind stadium bereikt Het lot van het Japansche rijk hangt af van de acties van dit oogenblik. Het staat vast, dat op zulk een oogenblik onze vloot haar plicht zal vervullen. In verband met de berichten, dat Sibe rische troepen in den slag om Moskou zijn ingezet zeide de regeeringsspreker Ishii: „Ik ben geen sovjetgeneraal en kan dus geen commentaar leveren”. Op de vraag, of de Japansche regeering de vrees van de waarnemers deelde, dat de Sovjetre- geering naar het Oosten over den Oeral zal warden teruggedrongen, antwoordde Ishii; „Dit is een zaak voor de Sovjetre- geering om over te beslissen. Ik geloof niet dat dit Japan direct zal aangaan”. ROOSEVELT HEEFT CONFERENTIE MET MILITAIRE RAADSLIEDEN President Roosevelt heeft de kabinets- bijeenkomst, die gistermiddag zou wor den gehouden, afgezegd. In plaats daar van heeft hij een bespreking met zijn mi litaire raadslieden gehad, waaraan werd deelgenomen door de ministers van oor log, marine en buitenlandsche zaken, door de chefs der staven van leger en vloot en door Hopkins. De bespreking heeft ongeveer 2 uur ge duurd. Na afloop verklaarde minister Huil tegenover de pers, dat het allen deelne mers uitdrukkelijk verboden was, een of andere verklaring af te leggen. AMERIKA 8TAAT TWEE DU4KBOOTEN AAN ENGELAND AF De Atnerikfansche minister van marine, Knox, heeft medegedeeld, dat de Ver eenigde Staten op grond van de leen- en pachtwet 2 duikbooten aan Engeland zul len afstaan. De beide vaartuigen, die thans op den Atlantischen Oceaan dienst doen, zullen een Engelsche bemanning krijgen, alvorens zij de Amerikaansche wateren verlaten. Het zijn een duikboot van 530 ton uit 1919 en een van 800 ton uit 1923. PORTUGEESCHE MILITAIRE MISSIE NAAR DUITSCHLAND Naar de „Völkischer Beobachter” meldt, beeft een Portugeesche militaire missie, onder leiding van majoor Teixeira Pinto, zich op uitnoodiging van het opperbevel van het Duitsche leger, op reis begeven naar Duitschland. mogendheden. Konoje geloofde evenwel stellig, dat alle met andere landen han gende kwesties op vreedzame wijze langs diplomatieker) weg zouden kunnen worden opgelost en derhalve opende hij terstond onderhandelingen met de Vereenigde Sta ten. In een oproep aan de bevolking van de Sovjet-hoofdstad heeft de Moskou- sche radio verklaard: Groot, is het ge vaar, dat ons dreigt De vijand rukt op, 'wij moeten hem tegenhouden. Voorts werd de meening geurt, dat het den vijand nooit zal gelukken Moskou te veroveren. De bevolking wordt opgeroepen tot franc-tireurs- oorldfc. Thans is het geheele volk tot strijders geworden. In militaire kringen te Berlijn verklaar de men gisteren met betrekking tot den toestand in den centralen sector, dat de mededeeling van nadere bijzonderheden omtrent den strijd bij Moskou binnenkort verwacht kon worden. In antwoord op de vraag, of de strijdkrachten, die. zooals reeds gemeld werd, den buitensten ver- dedigingsring van de Sovjethoofdstad heb ben bereikt, slechts voorposten waren, gaf men te kennen, dat men njocht aanne men. dat reeds het eigenlijke Duitsche le ger den buitensten verdedigingsring van Moskouiieeft bereikt en daar vecht. Zelfs wanneer om Moskou geen forten en ook geen betonwerken in den geest der Magi- not-linie zouden zijn aangelegd, houdt men het in militaire kringen toch niet voor uitgesloten, dat zich daar verster kingen bevinden, die reeds in vredestijd werden aangelegd In dit verband wees men er vooral op, dat den bolsjewisten in Moskou een reusachtige hoeveelheid menschen ter beschikking staan, die voor den aanleg van versterkingen gebruikt kunnen worden. Van een open stad, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse. kan bij Moskou in geen geval sprake zijn. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben Woensdag en in den vorigen nacht 33 bolsjewistische vliegtuigen in luchtge vechten vernietigd en 14 machines op den beganen grond vernield. Elf vijandelijke toestellen werden door de luchtdoelartil- lerie neergeschoten, zoodat de Sovjets te zamen 58 machines verloren. Tijdens de operaties tot zuivering van de Baltische eilanden, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen batterijen en veldver- stenkingen gebombardeerd en deze ernstig beschadigd. Voorts werden havenwerken van Moermansk* aangevallen, alwaar zware branden ontstonden. Op de Moer- mansk-spoorlijn werden een rijdende trein en verscheidene stationsgebouwen door voltreffers van bommen volkomen ver woest Nog steeds stroomen tienduizenden bol sjewistische gevangenen de Duitsche ge vangenkampen bij Wjasma en Brjansk binnen. Verscheidene bolsjewistische regi menten infanterie zijn zoo zwaar versla gen, dat nog slechts 20 of 30 manschappen zijn overgebleven. Een bonte mengeling van volkeren, wit-Roethenen, kozakken, Kalmukken. Kaukasiërs en Siberiërs trek ken langs de met puinhoopen bezaaide straten,. Dit zijn de resten van het leger van Timosjenko. Zware artillerie nam met succes mili taire en voor den oorlog belangrijke in stallaties te Leningrad onder vuur. In den centralen sector ondernamen de bolsjewieken een tegenaanval, welke door verscheidene pantserwagens werd ge steund. In deels hevige gevechten, sloe gen de Duitsche troepen de bolsjewisten met zware verliezen voor den vijand te rug; 4 bolsjewistische pantserwagens wer den hierbij vernietigd. Ten Zuiden van Odessa werden 2 groo- te Sovjet-koopvaarders zwaar beschadigd en verscheidene treffers geplaatst op 3 kleinere schepen. Voorts werden de ha venwerken van Odessa met succes aange vallen. Amerikaansche militaire enkele Brit- van Zooals bekend, wordt vandaag door Winterhulp Nederland een huizencollecte gehouden. Ongeveer 300 collectanten zijn de huizen langs gegaan. Morgen wordt de straatcollecte gehouden. Winterhulp Ne derland heeft hiervoor de medewerkfhg gekregen van velen. Tusschen de 400 en 500 collectanten hebben zich aangemeld. Tot hen behooren ook leden van de bere den en van de gewone politie. Zij zullen de voornaamste en drukste punten van onze stad bezetten en van de burgerij een geldelijk offer vragen. Gezien het goede doel, dat Winterhulp Nederland zich stelt, is het te hopen, dat er met ruime hand gegeven wordt. Het nieuwe stafmuziekc'orps van de Haagsche politie zal des middags van 35 uur en de ’s-Gravenhaagsche Politie mu- ziekvereeniging „Onderling Kunstgenot”, van des ochtends 111 uur ter opwekking een concert geven op den Hofweg. De muziekcorpsen „Klein maar Dapper", „Onderling Kunstgenot” en „Reini- gingsharmonie” zullen marschen door de stad maken. Voorts zullen een tweetal versierde postkoetsen door de stad rijden met een aantal vrouwelijke collec tanten, wier kleding in overeenstemming is met de wapens van de elf provinciën. Zooals men weet, stellen de speldjes ook de provinciewapens voor. Voorts worden op verschillende punten van de stad span doeken opgehangen met passende spreu ken. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Het Duitsche Rijk strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neerslaan van alle pogingen tot tegenwerking. De in het buitenland hun misdadigen arbeid verrichtende oorlogsophitsers, tot welke momenteel ook vroegere leidende Nederlandsche persoonlijkheden behooren, hebben hun laatste hoop op den aanval der bols jewieken tegen het Duitsche Rijk gevestigd. Op misdadige wijze trachten zij de bewoners der onder de bescherming der Duitsche Weermacht staande gebieden tot sabotagehandelingen op te hitsen, om daardoor de kracht van het Rijk in den huidigen strijd, die beslissend is over de toekomst der Europeesche cultuur en beschaving, te verzwakken. In het algemeen heeft de Nederlandsche bevolking haar bezonnenheid be waard. Eenige onverantwoordelijke, opgehitste en misleide elementen hebben zich evenwel in den laatsten tijd er toe laten verleiden om strafbare feiten te plegen, welke tot oogmerk hadden of aanleiding konden geven de open bare orde en de veiligheid van ’t openbare leven, in het bijzonder de ongestoorde economische ontwikkeling, den arbeidsvrede, de grondstoffen- en verzorgings- positie der bevolking in gevaar te brengen. Met betrekking tot den strijd, dien het Duitsche Rijk voor een nieuw Europa tot de eindoverwinning voert, heeft de Rijkscommissaris maatregelen getroffen om alle dergelijke pogingen tot sabotage onverbiddelijk neer te slaan. Daardoor wordt de beteekenis van de heden in werking getreden verordening no. 195/1941 betreffende het afweren van sabotagehandelingen gekenmerkt. Hij die een volgens de geldende rechts voorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft of wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven, wordt op grond van artikel 1 van deze verordening als saboteur met den dood gestraft In de toekomst kan derhalve in alle gevallen de doodstraf worden uitge sproken, wanneer de daad naar haar uitwerking de openbare orde of de veilig heid van het openbare leven dermate in geVaar brengt, dat de dader als alge meen gevaarlijke saboteur beschouwd moet worden onverschillig of hierbij sprake is van bijv. Duitschvijandige handelingen, van het vervaardigen of ver spreiden van Duitschvijandige geschriften of andere Duitschvijandige voorwer pen, van strafbare benadeeling van de ongestoorde economische ontwikkeling, van de vernietiging of beschadiging van belangrijke bedrijfsinstallaties of van inrichtingen of zaken, die bestemd zijn voor industrieele-, landbouw-, of ver- keersdoeleinden. Hetzelfde geldt voor het in strijd met de voorschriften achter houden van voorraden of de niet-aflevering van voorwerpeh, die tot algemeen gebruik dienen en waarvan de aflevering verplicht is en evenzoo kan de on economische vernietiging of onbruikbaarmaking van dergelijke voorraden of voorwerpen, de overtreding van prijsvoorsehriften, overmatige bevoorrading (hamsteren), verboden slachtingen, zwarte handel, of ongeoorloofde handel in distributiebonnen en -kaarten, alsmede vervalsching daarvan, het uitspreken der doodstraf tengevolge hebben. Er zij uitdrukkelijk op gewezen, dat de opsom- sing niet volledig is, daar artikel 1 der verordening alle strafbare feiten omvat. De nieuwe verordening schept de gelegenheid om'tegen ernstige delicten van alle soorten, voor zoover het sabotagedaden zijn, met de strengste straf op te treden, welke het strafrecht kent. Volgens de bepalingen der verordening kan de doodstraf niet alleen worden toegepast op den saboteur zelf, maar eveneens op uitlokkers, mededaders en waarop in het bijzonder de aandacht gevestigd zij medeplichtigen. In de eerste plaats echter staat dengene, die in eenigerlei vorm tot sabotage uitlokt of aanspoort de doodstraf te wachten. Het maakt ook geen verschil of een vol tooid strafbaar feit of slechts een strafbare poging bestaat. Hierbij worden in het bijzonder ouders en opvoeders gewaarschuwd, dat krachtens de Duitsche, m het bezette Nederlandsche gebied toepasselijke voorschriften, ook tegen jeug dige personen boven de 16 jaar de doodstraf kan worden toegepast. Tot kennisneming van sabotagehandelingen is de bij het Duitsche hooggerechts hof ingestelde bijzondere rechtbank bij uitsluiting bevoegd, behoudens de be voegdheden der krijgsraden of S.S.-rechtbanken volgens de algemeene voor schriften De bijzondere rechtbank zal onmiddellijk in werking treden en vol gens een zeer verkorte procedure werken. Tegen zijn vonnissen staan geen rechtsmiddelen open. De nieuwe verordening dient ter handhaving van rust en orde, van de onge stoorde binnenlandsche economische ontwikkeling, van de beveiliging der voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeling der belangrijkste goederen. Zij dient daarom in de eerste plaats de belangen der vredelievende en arbeid zame bevolking, die er recht op heeft onvoorwaardelijk en onder alle omstan digheden tegen saboteurs beschermd te worden. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie, waarop bovenstaande be kendmaking werd voorgelezen, werd nog gewezen op het zeer ernstige karak ter en op de groote draagwijdte van de betreffende nieuwe Verordening, waarvan de volledige tekst morgen verschijnen zal. Op twee punten werd in het bijzonder de aandacht gevestigd. In de eerste plaat§ schijnt in den loop der maanden een deel van de Neder- fandsche bevolking vergeten te zijn, dat het leeft in een gebied, dat door een macht is bezet, welke nog in vollen oorlog is. Aan den eenen kant is dit een compliment voor de Duitsche Weermacht, aan den anderen kant echter ir dit een ontoelaatbare onverschilligheid ten aanzien van de harde oorlogsnoodzaak. In de tweede plaats werd erop gewezen, dat bij de groote beslissingen in het Oosten duidelijk naar voren komt, dat de Duitsche Weermacht en het Natio- naal-socialisme groote bloedoffers brengen en nog zullen moeten brengen voor de redding van de Europeesc!^ cultuur Dit groote werk kan door de misdadige actie van saboteurs niet worden gehinderd. De Duitsche Weermacht en het Nationaal-socialisme hebben door deze bloedoffers het recht verworven de bevolking van bezet gebied bepaalde plichten op te leggen. Dit moet niet uit het oog worden verloren. Commando-wijzigingen in de Sovjet-Unie Volgens berichten van het front heeft maarschalk Timosjenko, naar het D. N. B. verneemt, verschillende commandanten door anderen vervangen. In enkele geval len kwam het daarbij tot hevige conflic ten De afgezette commandanten maakten vooral aanmerking op de slechte opleiding en uitrusting van de nieuwe vervangings- troepen en klaagden er over, dat Timos jenko hun na den terugtocht naar de stel lingen voor Moskou, slechts jonge, onge oefende manschappen zonder oorlogserva ring had gezonden. De Duitsche pers over den val van Odessa De inneming van Odessa wordt in de Duitsche pers beschouwd als een gebeur tenis van zeer groote beteekenis. De val van Odessa bekroont den dap peren strijd van het Roemoensche leger ouder de verstandige leiding van maar- Generaal Tojo, de minister van oorlog, in het afgetreden kabinet Konoje, is be- last met de vorming van het nieuwe Ja- pansche kabinet. Hij heeft de opdracht aanvaard. Geen wijziging in de funda- menteele politiek De Japansche ochtendbladen verwach ten geen wijziging in de fundamentele politiek, ondanks de regeeringswijziging. De „Tsjoegai Sjogio” schrijft in een ken merkend hoofdartikel niet precies weten op schalk Antonescu, schrijft de „Völkischer Beobachter”. Odessa behoorde tot de ste den, waaruit de bolsjewistisch-plutocrati- sche agitatie een toonbeeld van onover winnelijkheid maakten. Des te harder zal deze slag te Moskou en Londen zijn aan gekomen. De „Deutsche Allg. Ztg.” wijst op de strategische beteekenis van Odessa. -Peze blijkt zoowel uit een blik op de kaart als uit de bolsjewistische aanduidingen, dat Odessa tot iederen prijs moest worden ge houden. United Press meldt uit Londen, dat buitenlandsche kringen aldaar bevestigd hebben, dat het corps diplomatique en een deel van de Sovjetregeering uit Mos kou vertrokken is en zich naar Kazan heeft gegeven. Iedere rechtstreeksche be- aan de Britscne Oostkust ee richtverbmding met Moskou heeft opge- van ongeveer 17.000 brt en houden kust een koopvaarder van Associated Press meldt, dat de woning- zinken gebracht toestanden in Kazan uiterst slecht zijn. - - De stad is overvol gewonden. Levens middelen waren in Kazan reeds in Augus tus schaarsch. De New Yorksche bladen publiceeren het bericht van de vlucht van de Sovjet regeering onder geweldige koppen. Oproep aan de bevolking van Moskou i én’bij hun Konoje antwoordde met het blokkeeren van de saldi van die landen, in Japan. i Uit wordt j deze verhouding blijkt de superioriteit van In den strijd tegen de Britsche ravitail- leeringsscheepvaart hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht aan de Britsche Oostkust een koopvaarder J aan de West kust een koopvaarder van 1500 brt tot Verder werden haven werken aan de Zuidoostkust met bommen bestookt. Enkele Britsche bommenwerpers wier pen in den afgeloopen nacht een aantal brand- en brisantbommen boven West- Duitschland neer, waardoor slechts gerin ge schade aan gebouwen werd aangericht De Britten hebben bij hun vergeefsche pogingen tot aanvallen aan de Kanaalkust b” nachtelijke tochten naar De Moskousche radio heeft vanochtend i Duitschland tusschen 8 en 16 October 106 vroeg een dringenden oproep gericht tot vliegtuigen verloren Daartegenover zijn de bevolking, om de stad „tot het uiterste 10 eigen vliegtuigen verloren gegaan Uit te verdedigen”. In den oproep wordt I deze verhouding blijkt de superioriteit van verder gezegd, dat zich „dreigende wol- i de Duitsche luchtmacht, meldt het D.N.B. ken boven de stad samentrekken” vijand staat reeds voor de poorten Moskou en het gevaar is zeer groot, doch i „de moskovieten zullen strijden en nie- i mand zal zich hieraan onttrekken” Diplomaten verlaten Moskou Het Zweedsche telegraafagentschap heeft medegedeeld, dat de Zweedsche ge zant en de militaire attaché Woensdag avond uit Moskou zijn vertrokken. De Britsche opperbevelhebber in het Verre Oosten, sir Robert Brooke Popham, is in Melbourne aangekomen. Hij zal in deze stad deelnemen aan de beraadsla gingen van den Australischen raad van verdediging Bovendien zal hij confe-. reeren met den Australischen opperbe velhebber sir Charles Bennett. Deze be sprekingen zouden, volgens wélingelichte kringen in de Australische hoofdstad, in verband staan met een verscherping van den algemeenen toestand in het Verre ♦Oosten, Militaire raad te Tsjoengking Volgens Domei zijn te Tokio berichten ontvangen, dat Tsjoengking voornemens is een Engelsch-Amerikaansch-bolsje- wistischen militairen raad te vormen om I een aanval op Japan voor te bereiden. De Japansche troepen gingen de Vereenigde leider van de Staten, Groot-Brittannië en Nederlandsch- missie, genérfial Magrpder, Indië op 26 Juli er toe over de Japansche sche militaire attaché’s en de leden saldi te blokkeeren,'waarop de regeering een Sovjetstaf van adviseurs zouden daar- aan deelnemen. Voorts zou een contact- commissie onder generaal Tsjangtsjoen Toen gingen er stemmen op onder de Ja- worden gevormd, die zal samenwerken 1 '22_1met ,jen njeuwen militairen Raad en bet nomen worden tegen deze vijandige derde opperbevel van Tsjoengking. Voor het tijdvak van Zondag 19 tot Zaterdag 25 October zijn voor de ge bruikelijke rantsoenen brood vleesch of vleeschwaren bonnen 40 van de kaarten aangewezen, terwijl rantsoen aardappelen op bon 40-A voor de houders van vetkaarten weder op bon 40-B een J kilogram aardappelen beschik, baar zal zijn. „Ofschoon wij welk punt de meeningen uiteenliepen, lijdt het geen twijfel, dat geen enkele verandering, van welken aard ook, aangebracht zal worden in de fundamenteele nationale politiek zelf”. Het blad schrijft, dat een verschil van meening over de juiste methodes van uitvoering, „natuurlijk en onvermijdelijk” was, gezien den gecojnpliceerden aard der snel ontwikkelende wereldsituatie. Domei wijst erop, dat het derde kabinet Konoje gisteren vrij, onverwacht na een bestaan van slechts 3 maanden, ten val is gekomen. Het begon zijn korte bestaan met het sluiten van een pact van weder- zijdsche verdediging met de regeering van Vichy, hetgeen het zenden ,van Japansche troepen naar Indo-China, overeenkomstig de bepalingen van de overeenkomst, ten gevolge had. Als gevolg van deze aetie der spel hadden. Hy beschouwde zich L wettige president Panama. De hertog van Gloucester, een der broeders van koning George van Enge land, is in Gibraltar aangekomen. Hij zal eenige dagen in de Britsche vesting ver toeven om de verdedigingswerken te be zichtigen. Het pasgesloten verdrag tusschen Portugal en Japan over het inrichten van een luchtvaartÜjn tusschen Portugeescb Timor en Japan, heeft in Australische kringen groote ongerustheid verwekt, meldt S.P.T. Men ziet hierin een streven van Japan om het gebied in de Noorde lijke toegangswegen tot Australië, te be- heerschen. Men wijst er in Londen op, dat Timor slechts 500 k.m. van Australië verwijderd ligt De verwezenlijking van deze Japansche luchtlijn, wordt als een bedreiging voor de veiligheid van Austra lië en Nederlandsch-Indië, aangezien. De chef van de Amerikaansche lucht macht, generaal-majoor Brett, is gisteren te Londen aangekomen. Brett die zich tij dens de afgeloopen 4 weken in het Nabu rige Oosten ter inspectie van de Britsche luchtvaartcentra heeft opgehouden, heeft op zijn reis naar Londen, een bezoek ge bracht aan het eiland Malta. M aan: 17 Oct. onder 5.24 uur nam. 'I 18 Oct. op 5.03 u. v.m. onder 5.53 j uur nam. i Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. h Ziekenfondsleden de Volharding: i No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 VERSPREIDE BERICHTEN De Fransche vice-president admiraal Darlan, die op het oogenblik in Parijs ver toeft, heeft in een rede verklaard, dat de regeering alles zal doen om de voedsel voorziening van de bevolking te waarbor gen. De sluikhandel zal met alle midde len bestreden en de bestaande strafbepa lingen in afzienbaren tijd verscherpt wor den. Men overweegt de doodstraf in te voeren op misdaden tegen de voedselvoor ziening. In antwoord op een desbetreffende vraag werd gisteren in de Wilhelmstrasse bevestigd, meldt AN P. uit Berlijn, dat de vroegere Duitsche consul-generaal in San Francisco, Wiedemann, consul-gene- raal in Tientsin wordt De spoorbruggen in het Europeesche deel van Turkije, die bij het begin van het Grieksch-Duitsche conflict Waren op geblazen, worden hersteld. Dit is van groot belang voor een vlotte aflevering der tusschen Turkije en het Duitsche Rijk uit te wisselen goederen. De in Turkije wonende Japanners» wier aanwezigheid niet om diplomatieke redenen dringend noodig is, moeten, op aanwijzing van den Japanschen consul- generaal in Turkije, het land verlaten. Zij zullen dezer dagen te Bender Sapoer. aan de Perzische Golf bijeenkomen, om de terugreis naar Japan te aanvaarden. Te Brazzaville in Fransch Equato riaal Afrika is een Amerikaansche mili taire missie aangekomen, naar de „New York Times” vandaar verneemt, om een onderzoek te doen naar de mogelijkheden van Amerikaanschen steun voor de GauL listen. De vroegeie bliek Panama, Ai aangekomen. Hij bureau van politie neemt aan, dat tegen hem aanhangig gemaakt zal v.‘. schending van een artikel der grond'weL der toestemming van het Congres een interview, dat hij president van de repu- .rias, is te Panamastad i werd in het hoofd geïnterneerd. Men een proces worden, wegens dat voorschrijft, dat geen president der toestemming van het Congres iand mag verlaten. Arias verklaarde in J J ervan overtuigd was, dat de Vereenigde Staten bij den staatsgreep in Panama de hand in het nog van steeds ate de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1