Huwelijk met modern comfort GELDIGE BONN^VOOrTÓeDINGSMIDDELEN S8 •J I I r Mp HA'AGSCHE COURANT Vrijdag 17 Oèt. 1941 TWEEDE BLAD Collecte Nederlandsche BINNENLAND Roode Kruis 25 October FEUILLETON het Bewaar de ledige tuben 4 1 i J U 7 II i ilk.g. Reportage over tweede Winterhulpactie - Arbeiders staan van ban loon Nederlandsche Vet* I «u w zw mws «aoiwn een gedeelte af voor de Ambulance Principieele sitspraak van Vredegerechtshof Of: «I Benzine, in groote vaten in Smolensk aangekomen, (Polygoon-v. BtlscnJ 7 4 Geeft recht op het koopen van 4 t/m 14 t/m Eenh. 19 Oct t/m 25 Oct. 1941 In tijdvak van één week 22 9 19 Ranta. 18 3 3 250 500 500 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN tot en met van 2 liter Petroleum 1 eenh. Brandstoffen Diverse data 08 1 Sept. 1941 1M1 31 Dec. te van Frank. I •w.’-o. Vk> 5i X (Nadruk verboden) 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 Opleiding helpers en helpsters. (Matrijs Ned. Roode Kruis) 1 Ott. 1941 1 Oct. 1941 1941 1941 CREMATIE MEVROUW J. M. '8JACOB LODER Gastvoorstellingen van Agrarische Jeugd in Duitschland Zü moeten met schroefdop worden in geleverd bij aankoop van nieuwe Vele oude materialen, dienen als grond stof bij de vervaardiging van nieuwe pro- 39—40 39—40 Elk der vol gende bonnen 14 21 06 250 gram 250 gram t/m 3 jaar 13 jaar 20 jaar 250 250 100 400 250 250 100 400 1 250 500 4 250 250 100 400 1 250 500 4 120 C c 4 rants, i rants, i rants. 1 rants. If Liter 1 i kf 1 250 500 4 500 250 250 100 400 Brood Brood Vleesch VI. waren Melk I Ranta, Liter 3| k.g. Beschikbaar per persoon was- senen Qp het kantoor van Winterhulp Nederland te Amsterdam. Het vullen van de mandjes met de speldjes der provincies. (Polygoon-Noske) wordt snel op vrachtauto’s overgeladen. (PK. Friedrich-Hoffmann) 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 Oct. 31 Oct. Dtft *a tenminste een ongevaarlijk terrein voor adoration, flapt Nick er uit Frank kijkt haar aan. - Wou je liever iets anders hooren, Nick? Hangt er van af, zegt ze. Wat D en E 128 129 130 131—134 8 - 7 - 6 - 0 - 0 Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage DE VOLGENDE BONNEN ZUN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 18 Oct. 39 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen Vanavond heeft van 18.30 tot 19.uur over den zender Hilversum I een repor tage plaats over de tweede Winterhulp actie. Suiker Koffie-surrog. Jam BI., Br. of gebak Rijst Havermout Gort Verm. of maiz. Kaas Boter Boter m. réd. J Te Amsterdam geraakten een paard en wagen in de Lijnbaansgracht. De brandweer verloste eerst het paard en toen den wagen uit het natte element. (Polygoon-Sagers) Brood of gebak VL of VI.waren Melk Aardappelen Aardappelen 64 Ik heelemaal niet Maar wie dan wel? Mijn nieuwe chef noemt me een halve jongen. O ja, dat moet ik je nog vertellen, ik heb promotie gemaakt. Er is nog zooveel, dat ik je vertellen moet. Laten we maar gauw ergens rustig neerstrijken. De op uitnoodiging van den Nederduit- schen Tooneelbond op 12, 13 en 14 Octo ber in Oldenburg, Jever en Norden ge geven gastvoorstellingen van de Agrari sche jeugd zijn in ieder opzicht een groot succes geweest. Opgevoerd werd het in het Groningsche dialect geschreven boe renstuk „De Grond" van Geert Teis Pzn. De gemeente den Haag heeft een Stafmuziekcorps van de politie gekregen, dat zich vanochtend op het Plein'1813 gepresenteerd heeft aan den Befehlshaber der Ordnun gspOlizei, Generalmajor Schumann. Hierbij was ook de Hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer tegenwoordig. (Polygoon-v. Bitsen) ducten, zooals lompen, oud ijzer, oud pa- pier, e.d. Iedereen is er thans wei van overtuigd, dat wanneer de afvalstoffen niet ten volle werden gebruikt, vele arti kelen, welker gebruik wij als de gewoon ste zaak terr wereld beschouwen, niet meer of heel slecht te koop zouden zijn, omdat voor de vervaardiging ervan de grondstof fen zouden ontbreken. Zoo ook kunnen ledige tuben uitstekend dienst doen voor vervaardiging van nieuwe tuben. Daarom hebben het rijks- bureau voor oude materialen en afvalstof fen en het rijksbureau voor nonferro me talen in overleg met belanghebbenden in handel en industrie bepaald, dat bij aan koop van in tuben verpakte artikelen een ledige tube moet worden ingeleverd In dien aan deze regeling de hand wordt ge houden, zal niet behoeven te worden ge vreesd voor een tekort aan tuben voor de verpakking wan tandpasta, scheercrême, enz Het is bij de inlevering niet noodig, een tube van dezelfde soort in te leveren, wel is het noodzakelijk, dat de oude tube bij inlevering is voorzien van den sehroef- dop. omdat de grondstof voor dit mate riaal ook schaarsch is. Aangezien de win kelier dus in het vervolg slechts een in een tube verpakt artikel mag verkoopen tegen gelijktijdige inlevering van een le dige tube, kan worden aangeraden ledige tuben zuinig te bewaren. Wat is er? vraagt Frank. Je kijkt ineens zoo verschrikt Ik... ik dacht, dat ik iemand van kantoor zag, hakkelt ze. Wessels, je weet wel, mijn vroegere chef. Maar het is hem niet. Eigenlijk xbespottelijk van me om zoo te schrikken. Jp... je bent er toch niet boos om? voegt ze er ver legen bij. Ze houden er bij ons op kantoor zoo van die stelregels op na... Hoe moet ze hem dat allemaal uit leggen? Och kindje, zegt Frank, je hoeft je tegenover mij toch niet te veront schuldigen. Ik vond het zelf een beetje gewaagd om hier samen te gaan dan sen. We kunnen hier allebei zoo licht kennissen zien. Ik had je al willen voor stellen om ergens anders heen te gaan. Er is een heel genoeglijk nieuw ding geopend, hier dichtbij. Maar het is meer... eh... een tweederangs gelegen heid, ik was bang, dat je dat vervelend zou vinden. We zijn vroeger, van .Utrecht uit, hier wel in zesderangs gelegenheden ge weest. Dikwijls genoeg, bluft Nick. Als er maar een behoorlijke band is, kan de rest me niet schelen. Een stampvolle zaal, zelfs op een Aan het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis is toestemming verleend tot het houden van een open bare straat- en huisinzameling van geld op Zaterdag 25 October in alle gemeen ten in Nederland, zulks tér bevordering van het bestaansdoel van het Nederland sche Roode Kruis. Voor een groote categorie Nederlan ders, burgers zoowel als militairen, ver vult het Nederlandsche Roode Kruis de rol van helper in den nood. In oorlogstijd verleende het Nederlandsche Roode Kruis hulp aan jieken en gewonden. Ook thans nog staan de helpers en helpsters gereed en bereid om bij calamiteiten, hulp te verschaffen. Daartoe worden nog steeds honderden vrouwen en meisjes opgeleid, om als helpsters van het Roode Kruis, onder leiding van artsen en gediplo meerde verpleegsters hulpdiensten te be wijzen bij de verpleging. Daartoe worden nog voortdurend honderden helpers, leden der transportcolonnes, opgeleid en geoefend in het verleenen van eerste hulp en het transporteeren van zieken en gewonden. Het spreekt vanzelf, dat met deze opleiding, zoowel als met de tal rijke andere takken van dienst men denke aan de verpleging van herstellen de gewonden in „Kareol”, de Roode Kruis-correspondentie met het buiten land, den pakkettendienst voor krijgsge vangenen en geïnterneerden, den bloed transfusiedienst de hulpposten langs de wegen, enz. enz. groote bedragen in geld gemoeid zijn. Vandaar het beroep op het Nederlandsche vólk om de col lecte voor het Nederlandsche Roode Kruis te steunen. wijl nu.., als Frank zou zeggen... Niet aan denken, verbiedt ze zich zelf. Ik heb nog meer nieuws voor je, zegt te vlug. Ook van kantoor. Hier, lees maar. En ze geeft hem het extra overgetyp te stukje uit het verslag van de com missarissenvergadering. Wel, wel, zegt Frank. Slaat dat op mij? Geweldig, zeg. Mag ik het hou den? Je begrijpt dat ik dèt van West hove onder zijn neus wil duwen Natuurlijk, zegt Nick, ik heb het expres voor jou overgetypt. Ik vond net toch zoo zalig, toen ze op de vergade ring met die pluim voor jou voor den dag kwamen. Het was echt een goeie beurt voor je, zegt ze bewonderend. Frank grinnikt. Ik moet lachen om die adoration mutuelle. We zitten elkaar precies op te kammen, alsof we eep paar juridische gezegd hebben: genieën zijn. Boter Met de Finsche bondgenooten worden de bolsjewieken ver dreven uit de Oostzeeprovincies. Een herinneringEen klein groepje van de talrijke door de Tsjeka vermoorde bewoners in de Oostzeeprovincies in de jaren 19201922. e (ContinentaL-HoUand) 121 122 123 124—127 Alg. Rijst Algem. Algem. Algem. Alg. ALLERHEILIGEN EN DE ARBEID IN BAKKERIJEN De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft ten aanzien van broodbakkerijen, waarin ter viering van den R.K feestdag van Allerheiligen op Zaterdag 1 November a.s., geen ar beid wordt verricht, vergunning verleend om in den nacht -van Donderdag 30 op Vrijdag 31 October 1941, te 12 uur en op Maandag 3 November, te 3 uur des voor- middags met den bakkersarbeid aan te vangen. Bakkerijen, die reeds in het be zit zijn van een vergunning om twee uur vroeger dan normaal aan te vangen met het gereedmaken van deeg en ovens, mo gen voor deze gelegenheid hiermede op Donderdag 30 October 1941, te 10 uur des namiddags en op Maandag 3 November te 1 uur des voormiddags beginnen. Aan de bakkerijen, die van vorenstaande bepalin gen gebruik maken, is het geoorloofd op Vrijdag 31 Octpber en Maandag 3 No vember versch brood van half 8 af te vervoeren en van 8 uur af te verkoopen. DistrHtatieregeling eleotrisch Installatie- materiaal. De beschikking van den secr.-gen. van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de distributie- regeling van electrisch installs tiema ter iaal is niet, zooals gemeld, opgenomen in de Ned. Staatscourant van 16 dezer, maar zal in de vanavond verschijnende 'Staatscrt. gepubliceerd worden. Zoo ziet een bolsjewistische terugtochtsweg er uit Langs de resten van de vernielde voertuigen trekken de Duitsche colonnes steeds verder de Sovjet-Unie in. (P.K. Kreusch-Hoffmamn.) 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 14 Oct. t/m 1 NOV. 1941 Elk der volgende bonnen Petroleum Petroleum K.F. Brandst?) 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. H.K. Brandst?) 01 t/m 11 C.V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. Ie t/m 4e per. Brandst. 5e t/m 6e per. Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) Die onzin, wat doe je er mee, jij hoort bij mij en daarmee uit En dan zou ze zijn opgestoven en het noodige fraais over zelfstandigheid en eigen werk hebben uitgekraamd. Ter- maar één woord Ter herinnering aan de roode terreur. Ingang van een der donkere kel ders te Tsjaritsyw. waarin de bolsje wieken hun gevangenen opsloten (1921); de meeste gevangenen, die dezen kelder verlieten, gingen den dood in. (Continental-Holland) wou je beweren? Dat je er gevaarlijk lief uitziet vanavond, zegt Frank prompt Eh dat ik niet begrijp, hoe ik het al die we ken heb uitgehouden zonder jou te zien. Spaar me, smeekt ze. Maak het nu niet aandoénlijk. Daar kan ik niet tegen. Ze spant zich in om den ouden, ge noeglijk flirtenden toon vast te houden. Zullen we eens dansen? vraagt ze. Ik heb nog nooit met jou gedanst. Frank kijkt even aarzelend rond, staat dan op en 'volgt haar naar den dans vloer. De zaligheid van met hem te dansen Niet denken, alleen genieten, zegt Nick tot zichzelf. Maar midden onder den dans slaat opeens de schrik als een schok door haar heen.: die daar, die grijze kuif en die uilebril, is dat Wessels? Meteen ontdekt ze, dat ze zich vergist EÉN RANTSOEN IS; Brood; 100 gram Brood. Gebak: 75 gram Beschuit, Wafels, Biscuits, Koekjes, óf 140 gram Speculaas. Koek, óf 300 gram Cake, öf 400 gram gevuld klein Korstgebak, óf 500 gram gevuld groot, Korstgebak, óf 600 gram Taart, Gebakjes. Vleesch: 100 gram Vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt of gekookt Vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten óf 100 gram gekookte worstsoorten, öf 125 gram Leverartikelen, Tongeworst, Nier- 1 brood, óf 150 gram Bloedworst, Zure Zult. Jam: 500 gram Jam, Siroop, Honing, enz. Bloem: 70 gram Tarwebloem, -meel, Roggebloem, -meel, Zelfrijzend bakroeeL Rijst; 250 gram Rijst, Rijstemeel, -bloem, -gries, Kindermeel. Havermout: 250 gram Havermout, -vlokken, -bloem, -gort Aardappelmeelvlokken, 1 Gruttemeel, (gemengd meel). Gort: 250 gram Gort, Gortmout, Gortbloem, Grutten (alle soorten), Gruttemeel (ge- 1 mengd meel), Rijstgries, Aardappel-tapioca. kVermicelli: 100 gram Vermicelli, Macaroni, Spaghetti. Maïzena: 100 gram Maizena, Sago, Aardappelmeel óf 100 gram Zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Brandstoffen: 1 h.l. (maximaal 75 k.g.) Anthraciet Steenkolen, Industriebriketten, Eierbriketten, öf 2 h.l. Cokes, Gascokes, öf 110 k.g. Bruinkoolbriketten, óf 75 k.g. Petroleumcokes öf 150 k g. Gokesbries, Cokesgruis, óf 300 stuks Pereturf, öf 450 stuks Baggerturf, óf 275 k.g. Turf uit de Peel, öf 200 k.g. andere soorten Turf. Zeep: 90 gram Huishoudzeep, öf 150 gram Eenheidstoiletzeep, öf 100 gram Zachte Zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), ét 150 gram Zachte Zeep (samenstelling 1 Jan-31 Aug. 1941), óf 200 gram Zachte Zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941), öf 300 gram Zachte Zeeppasta, öf 250 gram Zeeppoeder, öf het doen wasschen var» 20 k.g, droge vuile wasch. 44M8 ttMW.ttVMi MN ANMA ARUMUM WH M «Ml M MIW OOOKT4KM IOO XM Nö MT MST K1MWSN vnMM»SMN XOW HUIS XAt INMNSTONTM /Wt ÏSMI0 UMJ Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen onder zeer groote belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevrouw J. M. ’s Jacob-Loder, presi dente van de Alg. Nederl. Vrouwenver- eeniging Tesselschade en lid van het da- gelijksch bestuur van den Nationalen Vrouwenraad, gewoond hebbende Baarn en te Oosterbeek overleden. Aanwezig waren bijkans alle leden van het hoofdbestuur der Vereeniging Tesselschade en bestuursleden van ver schillende afdeelingen, hoofdbestuurs leden van den Nat. Vrouwenraad, be stuursleden van daarbij aangesloten ver- eenigingen en vele anderen. Mevrouw Kristensen-Heldring te Lei den heeft herdacht wat de overledene voor de vereeniging Tesselschade is ge weest, waarvan zij 20 jaar lang presi dente was. Jonkvr. van Asch van Wijck memoreerde wat de overledene voor den Nat. Vrouwenraad had beteekend. Namens familieleden sprak ir. G. J. de Vos van Nederveen Cappel te Alk maar, waarn% de echtgenoot een enkel woord heeft gesproken. Tenslotte heeft ds. R. Blommaert Waalsch predikant, een" gebed uitgesproken. Bij het dalen van de kist speelde de organist Ases Tod 'van Edv. Grieg. Er waren meer dan 50 bloemstukken, waaronder vele van b.g. vrouwenorgani saties. Nee maar, dat is schitterend, Drijst Frank, als Nick vol trots het verhaal van de opschuiving en de kans op Stockholm heeft gedaan. Ik «rijg respect voor je. Nick. Jij komt er wel Gek, denkt Nick, dat ze daar nu hee lemaal niet blij mee is, met die vriend schappelijke bewondering van Frank. Uan, in zyn plaats zou l De Nederlandsche Ambulance werd dezer dagen verrast met een gift van ongeveer duizend gulden. „Er komt binnenkort nog veel meer bij” zoo zeide men, dit is nog maar het begin. De gelden, waar het hier om ging, werden bijeengebracht door de arbeiders, werkzaam op een der vliegvelden in ons land. Vrijwillig hebben deze mannen besloten iedere week een uur over te werken, het loon dat daarmede verdiend wordt staat men af aan de Nederlandsche Ambulance. De verschillende fir ma’s, aannemers-bedrijven enz., die hier werken uitvoeren, hebben hun medewerking volledig ter beschik king gesteld en zoo kon hier een schitterend resultaat worden be reikt. Deze arbeiders hebben be grepen, dat ook hun steun aan het naenschlievende werk der Neder landsche Ambulance noodzakelijk was. Zij hebben hun weektaak ver lengd om zoodoende een geldel ijken steun aan dé ambulance te kunnen geven. Dat zijn mannen uit één stuk! En gij lezer, hebt ge nog steeds niet kunnen besluiten? Stel toch niet telkens uit1 Neem een voorbeeld aan deze arbeiders! Stort vandaag nog uw bijdrage op giro rekening gebeurde aanroert en Nick weet niet, wat te antwoorden. Ze weet immers niet, wat er is voorgevallen... het raakt haar ook niet. Want ze weet zoo vast en zeker, alsof hij het haar zelf verteld had, dat Frank nu toch niet meer voor haar voelt, dan tevoren. Een aardig kind... een lief meisje, ja, toen in Door nenburg heeft ze al gemerkt, dat hij haar graag mocht En ai hebben de omstandigheden hem nu dichter naar haar toegedreven... Maak je geen illusies, Nick, houdt ze zich voor den zooveelsten. keer voor. Zeg. maar dan zul je wel heele maal tot over je ooren in de juristerij zitten, praat ze over het onbehaaglijke onderwerp heen. heeft meneer van Westhove nog arflere bobbiesr En wèt voor! Frank gaat er dankbaar op in. ling, lacht ze. welke de samenleving in haar grondslagen beïnvloedt hier sprake is van een zwaar vergrijp en een ernstig aantasten der maatschappelijke orde. avond als deze. Een show^band, die ver- jazzte Sinterklaasliedjes doet hooren. Ja... als studenten zijn ze nog wel m heel andere tenten geweest, denkt Nick. Maar dit is toch iets anders. Vroeger was je met je club uit, zocht je expres de minder „deftige” gelegenheden op, om ongestoord er pan te kunnen schop peen. Maar nu met Frank... zoo met je tweeën...het lijkt iets stiekems, iets, dat eigenlijk niet mag. Onzin. Ze lacht zichzelf uit. Dansen, plezier hebben. Ge nieten van deze uren, dat hij bij haar is, zijn oogen, zijn stem, zijn arm om haar heen, als ze dansen. Ze houdt van hem... ze is nog nooit in haar leven zoo gelukkig geweest. Ik vind het toch zoo dol, zegt ze. Een prachtidee van je. Wat zou ik anders een beestachtig vervelende Sin terklaasavond gehad hebben. En ik dan, lacht Frank. Weet je waar ik de laatste weken mijn avon den doorbreng? Bij van Westhove thuis. Ja, hij- is buitengewoon aardig en hij doet wat hij kan om me er een beetje doorheen te helpen. Zie je, hij weet, dat... nou ja, hij denkt niet zóó slecht over me als... als andere menschen. Het is de eerste keer, dat Frank bet 40-4 40 40 40 40 40-A Aardapp. 40-B Aardapp. 5 Oct. t/m 1 Nov. 1941 Algem. Algem. Algem. 50 gram Scheerzeep 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar 3 3| In tijdvak van vier weken r 250 500 4 De blokkade van Engeland. Groot nut bewifrt het vliegtuig van een zwaren Duitschen kruiser bij het op sporen van vijande lijke koopvaardij schepen. (P.K. Win- kelmann-Hoffmann) k.g. gram gram Rants, gram gram gram gram gram In tijdvak van 19 dagen Men schrijft ons van bevoegde zijde: Onlangs heeft het Vredegerechtshof, dat in hoogste instantie belast is met de be rechting van alle overtredingen der straf wet, waarbij de politieke rust in de volks gemeenschap op eenigerlei wijze betrok ken is, een principieel standpunt bepaald dat als richting gevend te beschouwen is ten aanzien van een hoogst belangrijk punt, namelijk het bezigen van het woord „landverrader” door den eenen Nederlan der tegenover den andere. In dit opzicht was inderdaad een toestand ontstaan, welke niet anders dan als uitvloeisel van de grootste politieke verwording is te-be schouwen: het vanzelfsprekend verwijt van landverraad, waarvan sommigen zich als politiek strijdmiddel ten opzichte van medevolksgenooten meenden te mogen be dienen. Dat het hier om een uitwas van de hedendaagsche geestesgesteldheid, be dorven door laster en verdachtmaking gaat heeft het hof in zijn uitspraak terecht overwogen door vast te stellen, dat vroe ger aan het bezigen van het Woord land verrader als beleediging nooit gedacht werd. De „actualiteit" van dit woord maakt intusschen zijn gebruik des te er ger. Noodig was dan ook, dat het hof er aan herinnert, dat, voor zoover in bepaal de kringen een gewoonte dreigde te ont staan om bijna gedachteloos het woord landverrader te gebruiken als uiting van politieke gezindheid, een dergelijke ge woonte geenszins als verdbtschuldiging behoort te gelden. Veeleer moet bij deze onnadenkende menschen met krachtige mradelen het be sef worden gewekt, dat zij hun eigen ver antwoordelijkheid hebben behouden. Zij moeten leeren inzien wat het beteekent, dat de eene Nederlander den andere het verwijt van landverraad toevoegt: name lijk het ergste wat volksgenooten elkander 'kunnen aandoen. Omdat het neerkomt op het betwisten van de aanspraak deel uit te maken van de volksgemeenschap. Voor al in een tijd als de huidige, waarin een algemeene geest van omvorming op alle gebied niet het minst op politiek ook door Nederland gaat, kan in geen geval werden toegelaten, dat het ‘doorwerken .van het nieuwe belemmerd wordt door het 'recht, om tot de volksgemeenschap te be- hooren aan hen te ontzeggen, die aan de nieuwe orde willen medewerken, want dit is het, wat de aanhangers van het oude zouden willen bereiken door hun tegen standers als landverraders in de oogen van velen, die niet gewend zijn van het geen zij hooren nauwkeurig rekenschap te geven, te vernederen. Dit alles overweegt het Vredegerechtshof in zijn arrest, dat klaarblijkelijk bedoeld is- als een eerste waarschuwing aan verdwaasde, verblinde en veelal door reactionnaire krachten mis bruikte Nederlanders om tot inkeer te komen en in elk geval om zich te beheer- schen in hun optreden tegenover politieke tegenstanders die, gelijk het hof met na druk vaststelt, zeker niet minder goede vaderlanders zijn dan de beste Nederlan ders. Uit ’s hofs motiveering van zijn uit spraak, waarmede een aanmerkelijke ver zwaring van de opgelegde straf gepaard ging, blijkt nog eens duidelijk het volsla gen gemis aan begrip van de gewijzigde omstandigheden bij den rechter, die vroe- ger hierover oordeelde en door zijn ge ringe straftoemetingen getoond heeft een geval als het onderhavige slechts als een gewone 'scheldpartij te beschouwen Uit de hier bedoelde beslissing van het Vrede gerechtshof kan hij evenwel leeren, dat als gevolg van veranderde politieke houding, Geeft recht op t koopen van 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5