De bestrijding van sabotage- handelingen No. 18009. 1941. het van Vernietiging van de bolsjewieken bij Brjansk duurt voort Zaterdag 18 October. Extra bericht van het Duitsche Opperbevel TOJO HEEFT REEDS HET NIEUWE KABINET GEVORMD Wanhopige weerstand van de resten der Sovjet- strijdkrachten Groeiend begrip voor Winterhulpwerk VERDUISTEREN .................i De zorg voor uw verduistering is de zorg voor uw veiligheid DUITSCHE DUIKBOOT EN TORPEDEEREN 10 VIJANDE- LIJKE KOOPVAARDERS EN 2 TORPEDOJAGERS HOOGST ERNSTIGE WAARSCHUWING Hoopvolle inzet van de tweede actie Amerika en de ontwikkeling in het Verre Oosten Telefoon 116300 (zeven lijnen) G'r0 No* 12500 De eischen tegen Daladier, Gamelin, Blum c.s. Von Papen over de Duitsch- Turksche betrekkingen Dr. Göbbels over bet einde van de illusies De Japansche ministerlijst HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: J de Art. 4. ven. en overzeesche verklaring opgevat, den Rijkscommissaris voor het bezette Rondom de Japansche kabinets crisis PRUS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. - Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 October (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Een van Noord-Amerika naar Engeland varend krachtig beschermd convooi is bij het betreden van het blokkadegebied door Duitsche duikbooten aan gevallen. In een taaien aanval, welke verscheidene dagen duurde, hebben de onderzeeërs 10 vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder 3 volgeladen tank- booten, van tezamen 60.000 brt„ tot zinken gebracht. In een des nachts ge- voerden strijd tegen de strijdkrachten, die het convooi escorteerden, werden 2 vijandelijke torpedojagers tot zinken gebracht. Marinebesprekingen te Tokio Domei meldtLeidende functionarissen van het ministerie van marine hebben een bespreking gehouden met den marine staf, nadat de minister van marine, admi raal Kosjiro Oikawa, uit het keizerlijke paleis in zijn ambtswoning was terugge keerd. De vroegere opperbevelhebber van de Japansche vloot, admiraal Hashi, heeft in een interview aan een vertegenwoordi ger van „Nitsji Nitsji” verklaard, dat of schoon de Japansche vloot kleiner is dan de Amerikaansche. de eerste zoodanig is uitgerust, dat ingeval van een conflict het aantal geen rol speelt. Het komt niet op het aantal schepen, maar op het moreel en opleiding van de officieren en de be manning aan. In dit opzicht kan het Ja pansche volk het volste vertrouwen heb ben. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kolzerstr. 319, Tel. S50310; Filialen: Rljswija Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Leningrad onder vuur. Zware artillerie heeft Donderdag op nieuw talrijke treffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke doelen en ravitaü- leeringsinstallaties van Leningrad. Spoorlijnen gebombardeerd In het centrale deel van het front bom bardeerden Stuka’s belangrijke spoorlij nen, vier spoorlijnen werden onderbroken, 18 zich daarop bevindende tremen weraen zwaar beschadigd, alsmede 3 stations ver nield. Ook in het Noordelijke deel van het front werden verkeerswegen vernield. Bolsjewistische tegenaanvallen in den Zuidelijken sector werden overal met suc ces afgeslagen, waarbij een Sovjet-pant- sertrein 3 voltreffers op de locomotief kreeg en hierdoor onbruikbaar werd. Het vertrek vao de diplomaten uit Moskou De Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps en de Britsche diploma tieke missie zouden thans, naar de Engel- sche berichtendienst meldt, de hoofdstad van de Sovjet-Unie, hebben verlaten. Ook de permanente Britsche militaire missie heeft de Sovjet-hoofdstad verlaten en bevindt zich op weg naar een nieuwe verblijfplaats. De toestand te Odessa In de straten van Odessa, waardoor sinds Donderdag Duitsche en Roemeensche sol daten marcheeren, liggen vele gebouwen, welke de Sovjets tot vestingwerken had den gemaakt, in puin. Op verscheidene plaatsen der stad hebben de Sovjets kort voor den intocht der troepen van het 4e Roemeensche leger heele blokken huizen in de iucht doen springen en de burgerbe volking daardoor zwaar getroffen. De goed voorbereide poging van de ingesloten bolsjewieken om op schepen te vluchten, werd door Duitsche gevechtsvliegtuigen verijdeld. In de haven steken nog slechts deelen van tot zinken gebrachte schepen uit het water op. Aan den Noordelijken rand der stad werden 2 treinen, gevuld met oorlogsmateriaal en soldaten, door het Roemeensche geschut getroffen. Locomo tieven en wagons stortten van de 10 m. hooge helling in de diepte. van uitging, dat de vreedzame en werk zame geest, welke Smyrna bezielt het beste de weldaden doet gevoelen van de verstandige politiek, welke Turkije buiten alle gevaren heeft weten te houden. Het grootsche werk van Ataturk ligt thans in handen van een man, die als beroemd sol daat en staatsman van zeldzaam formaat, het land over alle afgronden naar een ge lukkige toekomst en welvaart zal bren gen. Von Papen herinnerde er vervolgens aan, dat terwijl in de Sovjet-Unie de grootste veldslagen der wereldgeschiede nis over het lot van Europa beslissen, men in Turkije de politiek van vrede en voor uitgang dient. Twee dagen geleden is te Ankara het Duitsch-Turksche handelsver- drag geteekend. Ik wil de gastvrijheid, aldus von Papen, niet misbruiken, om pro paganda te maken, die niet noodig is. Toch wil ik aan de verklaring, dat de handels- betrekkingen tusschen beide landen op de werkelijke behoeften der volkeren en de structuur der beide economische inrich tingen is opgebouwd, den wensch der Duitsche regeering toevoegen, dat deze natuurlijke en reëele betrekkingen steeds inniger mogen worden tot nut van beide partijen. Voorts heinnerde von Papen eraan, dat hij sinds het aanvaarden van zijn post te Ankara den eenigen wensch gekoesterd heeft, de misverstanden en vooroordeelen weg te nemen, die als erfenis der vredes verdragen ontstaan waren als gevolg van de vroegere toestanden. Wanneer ik daar bij succes gehad heb, aldus von Papen, dan dank ik zulks aan het eerlijke begrip van de Turksche staatslieden, in de eerste plaats van den minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, met wien ik door een oprechte vriendschap verbonden ben. De weerklank, welken het verdrag van vriendschap van yJuni bij’beide volkeren gehad heeft bewijst, dat deze volkeren behalve door de politiek nog door iets an ders vereenigd worden, t.w. door den tra- ditioneelen band van wapenbroederschap, welke diep in de harten geworteld is. Stalin benoemt leidster over vrouwenterroristenbataljons Naar de Roemeensche bladen melden, heeft Stalin de bekende Jodin en commu niste, Anna Pauker, die vroeger in Roe menië woonde, tot generaal bevorderd en belast met de leiding over de vrouwen terroristenbataljons achter het front. Na den afstand van Bessarabië was zij uit de gevangenis ontslagen en uitgeruild tegen een vooraanstaanden Roemeen uit Bessa rabië. DR. FUNK BEZOEKT ROME Rijksminister van economische za- u,ei\ dr- Funk, wordt morgen te Rome ver- "T^ht, waar hij 4 dagen zal blijven, om ^brekingen te voeren met den Italiaan- del n min*st«r van buitenlandschen hars- ltai| -rn€t den gouverneur der Bank van hand ien met vooraanstaande personen uit jJe oei, industrie en financieele wereld, trent d* Roma” verneemt hierom- Tniw-u dat in deze besprekingen de econo- den -T Wereldpositie bestudeerd zal wor- Wenr.het vraagstuk van de nau- den ^^-ïtaliaansche samenwerking De vernietiging van de in den .,zak" ten Oosten van Brjansk ingesloten bolsjewie ken, is Donderdag voortgezet. De resten van de Sovjetstrijdkrachten stellen zich wanhopig te weer en trachten steeds weer zonder succes den Duitschen ring in Oos telijke richting te doorbreken. Bij het neerslaan van deze vergeefsche aanvallen hebben de Sovjets wederom zware bloe dige verliezen geleden. In den vorigen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen in Moskou aangevallen. Talrijke brisant- en brandbommen veroor zaakten in het centrum der stad en aan de bocht van de Moskwa talrijke brandhaar den, welke snel in omvang toenamen. An dere nachtelijke luchtaanvallen waren ge richt op colonnes Sovjettroepen «n op spoorwegemplacementen, die door treffers zware schade opliepen. De vijand leed zware verliezen. COURANT. ENKELE AMERIKAANSCHE SCHEPEN NAAR HAVENS TERUG Bevoegde kringen te Washington heb ben, volgens Associated Press, te kennen gegeven, dat alle Amerikaansche koop vaardijschepen, die zich in Japansche of Chineesche wateren bevinden, uitgenoo- digd zijn deze te verlaten. Nadat het ministerie van marine eerst geweigerd had commentaar te leveren op dit bericht, is gistermiddag, naar het D. N. B. meldt, een verklaring uitgegeven, inhoudende, dat enkele Amerikaansche koopvaardijschepen opdracht ontvangen hebben naar de havens terug te keeren om instructies over hun reis in ontvangst te nemen. Het is misplaatst te veronder stellen, dat zij het gebruikelijke verkeer over zee niet zouden voortzetten. Sinds eenigen tijd staan de reizen van Ameri kaansche koopvaardijschepen onder con trole. Hun instructies worden van tijd tot tijd gewijzigd. In deze handelwijze, zoo besluit de desbetreffende verklaring, schuilt niets ongewoons. Enkele uren na bovenvermelde mede deel ing is een officieele verklaring uitge- geven, inhoudende, dat de aanleg van de Amerikaansche lucht- en vlootbases in den Stillen Oceaan snelle vorderingen maakt. De tusschen Honoloeloe en Joko- hama gelegen vloot- en luchtbasis Mid way is gereedgekomen en met den aanleg van andere inrichtingen is reeds een be gin gemaakt. De aanleg van luchtbases op Alaska, Sitka, Kodiak en Dutch Harbour is bijna voltooid. De Associated Press ge looft, dat het ministerie van marine met deze mededeel ing waarschijnlijk te ken nen wenscht te geven, dat de Amerikaan- ach vloot in den Stillen Oceaan gereed is. Maan: nam., 19 Oct. onder 6.22 nam. „Het einde van de illusies”, aldus het opschrift boven een artikel in de „Völ- kischer Beobachter” van de hand van rijksminister dr. Göbbels. Na geweien te hebben cp de ontelbare tegenspraken in de Britsche propaganda vraagt dr. Göbbels, waarom Churchill zoo ijverig zoekt naar een zondebok en waarom hij de volkswoede wil afschui ven op den „kwezelachtigen rondtrekken- den predikant" lord Halifax. Churchill dient nu toch den burgerlijken moed te hebben zoo dapper te zijn als hij is, wan neer hiertoe geen aanleiding bestaat, zoo Het D N B. meldt uit Vichy De poli tieke juridische raad heeft op grond van de aanklacht van het opperste gerechts hof van Riom, maarschalk Pétain straf- voorstellen voorgelegd tegen de beklaag den Daladier, Gamelin, Léon Blum, Pierre Cot, Guy la Chambre en Jacomet. Ten aanzien van Daladier wordt gezegd, dat Frankrijk onder zijn regeering zonder voldoende voorbereiding en zonder raad pleging van den hoogsten oorlogsraad ten oorlog is getrokken. Het volkomen falen in bijna alle voor de militaire paraatheid van Frankrijk noodige maat regelen is geconstateerd. Voorts wordt Daladier ten laste gelegdslechte orga nisatie van het oppercommando, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, leverantie van talrijke vliegtuigen aan het Spaansche volksfront, benevens tal rijke andere vergrijpen, die in verband staan met de genoemde handelingen. Ten gevolge van dit falen zag Frankrijk zfch in den oorlog moreel en materieel ont wapend en zonder de onmisbare midde len voor de uitvoering van zijn taak ge steld. Daladier heeft zijn ambtsverplich- tingen geschonden, voor hem wordt plaat sing in een vesting voorgesteld. Den chef van den generalen staf, gene raal Gamelin, wordt ten laste gelegd, dat hij door gebrek aan energie’ en ka rakter een vergrooting van het gebrek in de bewapening en oorlogsparaatheid heeft toegelaten en in den loop van den oorlog door zijn catastrophale besluiten de bevelvoering heeft gedesorganiseerd. Wegens deze schendingen van zijn ambts plichten wordt voor generaal Gamelin plaatsing in een vesting voorgesteld. Léon Blum heeft, naar het gerecht vaststelt, zijn plichten veronachtzaamd en verzuimd aan de bewapeningsindustrie den impuls te geven, die in overeen stemming zou zijn geweest met den toe stand. Met zijn gezag heeft hij de fatale activiteit van zijn ministers Daladier en Pierre Cot gedekt. Hervormingen in het arbeidsrecht heeft hij gemaakt tot in strumenten van den klassenstrijd en de moreele kracht van het land op gevaar lijke wijze verzwakt. Hij heeft Frankrijk in het verderf gestort. Voor hem wordt plaatsing in een vesting voorgesteld. Pierre Cot heeft nagelaten, aldus het rapport, gedurende zijn twee malen op treden als minister van luchtvaart Frank rijk het luchtwapen te geven, dat de toestand elschte. Hij heeft de luchtmacht Kedesorganiseerd, de disciplineloosheid begunstigd en de belangen des lands op- geefferd aan zijn partijpolitieke denk beelden. Met leugenachtige verzekeringen beeft bij ’t departement en ’t land getracht te misleiden, ofschoon Frankrijks veilig heid onherstelbaar gecompromitteerd was. p'erre Cot zou derhalve, wanneer hij in *rankrijk was, in een vesting geplaatst “«eten worden. Ook bij Guy la Chambre en Jacomet constateert het rapport plichtverzakingen, echter in beide gevallen niet zoo ern- u8 zijn, dat grondwetartikel no. 7 toe- «ePast zou kunnen worden Jehol uit, optrok. In Juli 1940 werd hij minister van oorlog in het kabinet Mat- soeoka. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Sjigenori Togo, de vroegere ambas sadeur te Moskou, heeft een groot aan deel gehad in de sluiting van de vissche- rij-overeenkomst met de Sovjet-Unie in December 1938. Hij heeft posten bekleed in Moskou, Berlijn, Washington, China en Zwitserland en heeft een groote ervaring, op het gebied van de buitenlandsche poli tiek. In October 1937 werd hij ambassa deur te Berlijn, en van October 1938 tot September 1940 was hij ambassadeur te Moskou. Admiraal Sjimada, de nieuwe minister van marine, is 58 jaar oud. Voor zijn be noeming tot bevelhebber van het vlootsta- tion Jokosoeka op 11 September j.l. be kleedde hij sinds Mei 1940 den post van opperbevelhebber der Japansche vloot in de Chineesche wateren. □e richtsnoeren van de Japan, sche politiek In aansluiting op de eerste vergadering van het nieuwe kabinet heeft de minister president Tojo de richtsnoeren van de Ja pansche politiek als volgt samengevat: 1. Succesvolle beëindiging van het Chi neesche conflict. 2. Totstandbrenging van de Groot- Aziatische gemeenschappelijke leefruimte als bijdrage tot den wereldvrede. 3. Naar buiten versterking van de be trekkingen tot de as-mogendheden. 4. Naar binnen versterking van de oor- logsstructuur en mobilisatie van alle krachten. Ik ben er’van overtuigd, zoo verklaarde generaal Tojo verder, dat niets het berei ken van dit doel kan verhinderen, wan neer het geheele land zich daar als een man aan wijdt.' Met de ondersteuning en het vertrouwen van het geheele volk hoop ik op deze wijze iets te kunnen bijdragen tot het geluk en de welvaart van de Ja pansche natie. Deze uitlatingen van den minister-pre sident worden in Tokio als een regeerings- Roosevelt en Hopkins naar Hydepark President Roosevelt heeft zich gisteren met Harry Hopkins naar zijn landgoed Hydepark begeven, om daar het weekein de door te brengen. Naar International News Service urt Hydepark meldt, heeft Roosevelt, voor hij uit Washington vertrok, minister Huil op dracht gegeven, in de komende onderhan- delingen met Tokio een onbuigzame hou ding aan te nemen. Gedurende zijn verblijf te Hydepark zal Roosevelt met het oog op den kritieken toestand in den Stillen Oceaan, voortdu- De uitvoerige kennisgeving „Doodstraf voor saboteurs” in ons blad van gisteren en de verordening, welke wij heden af drukken, herinneren er op de krachtigste wijze aan, dat wij in bezet gebied leven en dat dit voor ons allen consekwenties meebrengt Zij wijzen er ook op, op welk hoogst gevaarlijk terrein diegenen zich bevinden, die den ernst van dezen toe stand niet voldoende inzien. De doodstraf heeft hier haar intrede gedaan met het bezetten van ons land, hetgeen uit den aard der zaak geheel nieuwe toestanden schiep, als logisch uit vloeisel van den gang der onafwendbare gebeurtenissen. De invoering van deze straf is kenmerkend voor den vas ten wil van de bezéttende macht om tot eiken prijs alles af te snijden wat belemmerend kan werken bij den strijd en den arbeid ter bereiking van het oorlogs doel. Wat onder dit doel is te verstaan is o.m. in de gisteren ons verstrekte toelich ting nog eens aangeduid als de bescher ming van de Europeesche cultuur en de toekomst van ons werelddeel, waarbij zoo- als andermaal verzekerd is, aan de volken, die de zijde van Duitschland hebben geko zen. een bevoorrechte plaats is toege dacht Wie voor dat doel goed en bloed offeren ontleenen daaraan het recht, aan de bevol king van de bezette gebieden bepaalde plichten op te leggen, niet alleen ter be vestiging van de oorlogvoering, maar ook ter handhaving, zooals de officieele ken nisgeving luidt, „van rust en orde, van de ongestoorde binnenlandsche economi sche ontwikkeling, van de beveiliging der voedselpositie en van een rechtvaardige verdeeling der belangrijkste goederen”. Uit deze woorden blijkt duidelijk, dat het hier ook gaat om dingen, waarbij de bevolking van het bezette gebied voor tiaar bestaan zeer groot belang heeft; om de bescherming van de gemeenschep tegen handelingen, welke haar ernstig benadee- len. Dit belang en dat van de oorlogvoe ring ontmoeten hier elkander. Men moet het kunnen verstaan, dat Duitschland geen moeilijkheden in dit gebied kan dul den nu zijn weermacht en haar medestrij ders in het Oosten met zulk een inzet van geweldige krachten oprukken en de bolsjewistische legers omsingelen en ver nietigen, zoodat ook de voorname steden wel in hun handen moeten vallen en een steeds uitgebreider gebied wordt bezet. Men twijfele er niet aan, dat het den bezettenden autoriteiten ernst is met haar uiterst strenge maatregelen, ook in ons land, bitteren ernst. Wie dit niet vol doende inziet, zou het zich te laat bekla gen. Het is niet de eerste waarschuwing, die thans is gegeven, maar zij is ditmaal wel zéér dringend en streng. De thans verschenen verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot bestrijding van sabotagehandelingen luidt als volgt Duitschland strijdt voor de toekomst van Europa tegen de vijandelijke machten. Deze strijd eischt het onverbiddelijk neerslaan van alle pogingen tot tegenwerking. Op grond van paragraaf 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 bepaal ik derhalve Art. 1. (1) Hij, die opzettelijk een 'ingevolge geldende rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan geven tot het in gevaar brengen van de openbare orde of van de veiligheid van het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied, wordt als sabo teur gestraft met den dood. (2) Poging tot en deelneming aan het strafbaar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. (3) Is in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere, in den persoon van den verdachte gelegen gronden tot vermindering der strafbaarheid bestaan, de doodstraf bovenmatig te achten (nicht angemessen), dan wordt als straf levenslange tuchthuisstraf of tuchthuisstraf van ten minste 10 jaren opgelegd. (4) De rechter bepaalt de wijze waarop de doodstraf wordt ten uitvoer gelegd. Art. 2. (1) Tot kennisneming van de in art 1 bedoelde strafbare feiten is het Duitsche hooggerechtshof als bijzondere rechtbank (Sondergericht) bij uitsluiting bevoegd. (2) Het tijdstip, waarop de terechtzitting wordt gehouden, wordt bepaald zonder inachtneming van termijnen. (3) De tenlastelegging kan mondeling geschieden. Een uittreksel van tenlastelegging wordt opgenomen in het proces-verbaal der zitting. (4) De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Duitschen krijgs raad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden der SS en voor de leden der politie-organisaties met een bijzondere taak blijven onaan getast. Hetzelfde geldt ten aanzien van de in paragraaf 11 der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zoo als deze is gewijzigd bij verordening no. 123/1941, bedoelde mogelijkheid tot verwijzing van bepaalde strafzaken naar de bijzondere rechtbank voor de SS. Art. 3. Indien ter terechtzitting is gebleken, dat het strafbaar feit niet aan de omschrijving van art. 1 voldoet, wordt de zaak verwezen naar den ge wonen rechter. Deze verordening treedt in werking op den dag barer afkondiging. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent nuiten de stad volgens posttarief - BÜ vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad’ 10 ct meer. schrijft dr. Göbbels verder. Laat hij toch het Engelsche volk en ons verraden, waar de beste legers van Timosjenko, waarvan zijn bladen enkele dagen geleden nog schreven, dat zij Smolensk hadden omsingeld en dat zij op weg waren naar het Westen, zich anders bevinden dan in Duitsche gevangenschap of dood op het slagveld. Laat hij toch in het Lagerhuis opbiechten, dat hij zelf het praatje over een aanstaande invasie in de wereld ge stuurd heeft, dat hij thans, nu het door „the man in the Street” ernstig wordt opgevat, hysterisch geklets noemt. Laat hij toch toegeven, dat de veel geprezen nonstop-offensieven een enkele groote bluf zijn geweest en dat de Engelschen hierbij van 22 Juni tot 15 October 1527 vliegtuigen hebben verloren en thans bij menige nachtelijke aanvallen drie en viermaal zooveel gesneuvelde vliegers moeten boeken dan wij aan dooden onder de burgerbevolking. Laat hij toch beken nen, zoo schrijft dr. Göbbels, dat Groot- Brittannië in het geheel geen mogelijk heid meer heeft in de dingen van het Europeesche continent in te grijpen, dat het Engelsche volk geïsoleerd op zijn eiland zit en dat hem niets anders meer is overgebleven, dan deemoedig en be nepen bij de Vereenigde Staten om hulp te bedelen. Waarom zoekt hij zonden bokken onder zijn vrienden, die in waar heid zijn hevigste vijanden zijn, hij, de schuldigste van allen zoo vraagt dr. Göbbels. Waarom klopt hij niet op zijn eigen borst en roept hij mea culpa, mea maxima culpa Hoe wil Engeland nog overwinnen voo vragen ernstige critici in de Vereenigde Staten. Hoe wil het niet overwonnen worden Evenals zijn illusies van eergisteren in rook vervliegen, zoo zullen ook zijn illusies van gisteren en morgen vervliegen. Hiervan zal niets anders overblijven dan een flauwe na- siuséik i Tenslotte schrijft dr. Göbbels De Brit sche plutocratie heeft den oorlog, dien zij zoo lichtzinnig en frivool, zonder eenige gegronde reden heeft veroorzaakt, verloren. Er zullen misschien nog enkele harde bewijzen noodig zijn voordat zij het zelf inzien. Deze bewijzen zullen ge leverd worden. Wij zien de komende ont wikkeling tegemoet in het veilige en vastberaden bewustzijn van de uiteinde lijke overwinning, welke thans reeds vaststaat. De Duitsche ambassadeur von Papen heeft aan een maaltijd, welke was aange richt ter eere van de Turksche autoritei ten en van de Duitsche kolonie te Smyrna, een toespraak gehouden, waarin hij er Heden: v. 6.40 aar nam. tot 8.12 nar v.m. Morgen: v. 6.38 aar nam. tot 8.14 aar v.m. 18 Oct. onder 5.53 uur op 6.22 uur v.m. 20 Oct, op 7.43 u. v.m. onder 6.53 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: i; No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 Radio-Moskou opgeheven Volgens „Aftonbladet” heeft de Sovjet- radio medegedeeld, dat de zender Moskou opgeheven en door een andere op een niet genoemde plaats wordt vervangen. AMERIKAANSCHE PERSSTEMMfV De New Yorksche bladen maken ta grooten opmaak melding van het feit, dat generaal Tojo is belast met de vorming van een Japansche regeering. Hoewel er nog geen commentaar geleverd wordt, blijkt uit dezen opmaak toch, dat het Amerikaansche publiek de ontwikkeling in Japan met bezorgdheid volgt, meldt het D.N.B. De bladen schrijven, dat de Japansche politiek waarschijnlijk door leger en vloot gecontroleerd zal worden. De Amerikaansche pers is voor het meerendeel van opvatting, dat een wij ziging in de politiek van Japan tegenover de Vereenigde Staten niet uitgesloten is. De Washingtonsche correspondent van de „New York Herald Tribune” vermoedt, dat Roosevelt op de conferentie van Don derdag met de leger- en vlootleiders zoo wel de gebeurtenissen in Japan als ook de Duitsche successen in de Sovjet-Unie heeft besproken. Ook is de veronderstel ling gerechtvaardigd, dat de dislocatie van de Amerikaansche vloot in den Stil len Oceaan is behandeld. Een tijdperk van eerlijke, zij het ook bepaald onaangena mer betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten is begonnen. Op de persconferentie heeft men Roose velt gisteren vragen gesteld over den toe stand in het Verre Oosten, doch de presi dent verklaarde, daar geen berichten over te hebben. Ook in het Huis van afg». vaardigden is het onderwerp even ter sprake gekomen. De democraat Faddis eischte, dat de regeering Japan zou me- dedeelen, dat de Vereenigde Staten de Ja pansche vloot zouden vernietigen, indien Japan in Noordelijke of Zuidelijke rich ting zou optreden. In officieele kringen te Washington be spreekt men de vraag, of Japan thans tegen de Sovjet-Unie zal optrekken, meldt Canada en het Verre Oosten De Canadeesche regeering is ernstig vXrrgn °,ver de, gebeurtenissen in het Verre Oosten, meldt U.P. uit Ottawa. De regeering is in bijzondere zitting bijeen- welke zitting werd verdaagd J1^,®®11 verklaring was gepubU- vnnrM,Hetj8 bekend’ dat de regeering in voortdurend contact staat met de regee- Staten Engeland en de Vereenigde De Japansche consul te Vancouver heeft 8ev.r?a«d voor het Japansche i. ."lk,iwa Maru” om Canadeezen aan “*nd te zetten en Japanners uit Canada aan boord te nemen. Men zegt, dat daaa vergunning zal warden verleend De A.N.P -correspondent te Berlijn meldt o.a. het volgende: Bij alle overwin ningen aan het front in het Oosten, waaronder de verovering van Odessa een markant feit is, dat algemeen voldoening en vreugde wekt, concentreert zich toch de internationale belangstelling op de ontwikkeling in het Verre Oosten, waar het aftreden van het Japansche kabinet voor velen zeer onverwacht kwam. Van Engelsche zijde was men tot dit oogenblik merkwaardig terughoudend in zijn commentaar. Een radiospreker in Londen wees op de mogelijkheid, dat Ja pan na de geweldige Duitsche overwin ningen nu ook zijnerzijds de Sovjet-Unie zou aanpakking. In dit geval ware de houding van de Vereenigde Staten, aldus bedoelde spreker, nog verre van zeker. Engeland daarentegen, als bondgenoot van de Sovjets, zou dan in een oorlog met Japan gewikkeld raken. VanDuitsche zijde onthoudt men zich, als naar gewoonte, van elk commentaar, rend in verbindinig met Washington blij- De moeilijkheden, waarmede het Japan- - sche volk klaarblijkelijk in zijn regee- ringscentrum te kampen heeft, worden te Berlijn volkomen gerespecteerd. Het be vriende volk zal zelf alle bezwaren we ten te overwinnen en voor inlichtingen, aangaande hetgeen ginds voorvalt, moet men niet in Berlijn, doch in Tokio zijn, dat heusch wel ter rechter tijd zal spre ken. Vanzelf is men te Berlijn ten volle verzekerd, dat hoe ook de crisis in Tokio wordt opgelost de Japansche po litiek geleid zal blijven door het driemo- gendheden-pact In een recordtijd is generaal Tojo er in geslaagd een nieuw ministerie te vormen. Om middernacht had hij nog langdurige besprekingen en hedenochtend was hij in staat den tenno (keizer) de nieuwe lijst met ministers voor te leggen, welke er als volgt yitziet Binnenlandsche zaken en oorlog gene raal Hideki Tojo, die tevens ministerpre sident is Buijjenlandsche zaken zaken Sjigenori Togo Minister van marineadmiraal Sjigé- taro Sjimada minister van financiën Okinori Kaja Minister van handel en nijverheid Sjinsoeke Kishi Minister van spoorwegen en verkeer vice-admiraal Ken Terayima de portefeuilles van openbare welvaart, landbouw, boschbouw, justitie, onderwijs en de leiding over het organisatiebureau blijven in handen van dezelfde bewinds lieden als in het derde kabinet-Konoje directeur van het wetgevende bureau wordt Eitsji Noriyama, secretaris van het kabinet Naoki Hoshino en leider van het bureau van voorlichting Masajoeki Tani. Bekleed met bevoegdheden om het land naar vrede en oorlog te sturen, zoo schrijft het Japansche persbureau Domei, wordt het kabinet van generaal Tojo als ongekend sterk beschouwd. De nieuwe ministerpresident, die tot dusver den rang bekleedde van luitenant- generaal, is tot den rang van generaal bevorderd. Hij is daartoe door den keizer ontvangen. Na zijn terugkeer uit het kei zerlijke paleis, zal het kabinet voor de eerste maal vergaderen, waarna de nieu we ministerpresident een verklaring zal afleggen. Generaal Tojo, de vroegere minister van oorlog, was vroeger divisie-commandant van het Kwantoeng-leger, alsmede lid van den generalen staf in hetzelfde leger. In den eersten tijd van den Chineeschen oor log opereerde hij in Binnen-Mongolië aan het hoofd van de legerafdeeling die van Verantwoording van ruim 160.000 Het is een verheugend teeken, dat steeds meer landgénooten gaan beseffen, dat de behoeftige landgenooten mét eiken grond missende lasterpraatjes niet geholpen kunnen worden. Nog verheugender is ech ter het feit, dat de giften na den oproep van den directeur-generaal en de door hem afgelegde rekening en verantwoording met een zekere spontaniteit bij Winter hulp binnenkomen. Het begrip is dus groeiende, dat de nood slechts gelenigd kan worden door een daad, door een offer. Met voldoening kan dan ook worden vermeld, dat de Winterhulp o.m. de vol gende giften reeds heeft ontvangen: Nederlandsche Bank (toegezegd) 50.008, Unilever, Rotterdam 25.000, N.V. Maga zijn de Bijenkorf, Amsterdam 20.000, N.V Vroom en Dreesmann 20.000, N.V. Esveha, 's-Gravenhage, 13.000. Spanjaard Menko, Tw textielmij, ƒ3000, j. A Carp’s garenfabriek N.V., Helmond 6000, Steen kolen Handelsvereeniging Utrecht ƒ3000. Handel mijH. Albert de Bary en Co. N.V. Amsterdam ƒ3000, Inrichting N. V. (toe gezegd) Haarlem ƒ2500, N.V. Dell Mij., Amsterdam ƒ2000, Cultuur Mij. de Oost kust, Amsterdam 1000, Fa. Haakman en Co.. Amsterdam 1000, Paul Nijgh, Biltho- ven 1000, L. van Leer en Co., N.V., Am sterdam 1000, Utrechtsche Asphaltfabr, Krimpen a.d. IJssel 1000, N.N. Amster dam 620, N.V. Pharmaceutische fabrie ken Bi%)ca’des, Stheemann en Pharmacia, Meppel 500, N.V. Lakenfabrieken v. d. fa. E. Elias, Tilburg ƒ500, Rebholz’ effecten kantoor, Amsterdam 500, N.V. Aann Mij. vJi. fa. J. L Heeben jr.. en Co., Amster dam 500, Hollandia, Holl fabriek voor melkprod. en voedingsmiddelen N.V, Vlaardingen, ƒ500, N.V. Papierfabriek „Gennep” Gennep, ƒ500, van Leer’s foto- druk-industrie, N.V. Amsterdam ƒ500. Totaal 161.654.00.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1