1Ü1 Huwelijk met modern comfort STADSNIEUWS HAAG’SCHE COURANT Zaferdag 18 Oct'. 1941' TWEEDE BLAD De distributiebonnen Mr. D. FOCK OVERLEDEN FEUILLETON Collecte Nederlandsche Roode Kruis 25 October VERLENGING VAN DE KERSTVACANTIE -I DE STRAATCOLLECTE VAN WINTERHULP NEDERLAND AVObTTU'REM |J1 HET DONKER CONCERT AAN DEN HOFWEG 4 I i 1 1 k.g. 25» gram 500 gram 1 250 250 250 100 Boter Boter m.red. Oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië WW. r??™ Het front voor Tobroek; in een Italiaansche Het werk van de Duitsche artillerie. Hier werd een en grondig vernield. Br., gebak. VI. VI.w. 128 'van de Kroon van België. Kaas 100 gram DETtKT ER. hard over eem 1BLAJJW LAMPJE TE KOOPEH. (Nadruk verboden.) de Kerstmi».. I jaar dan'toen*! De Leidschevaart nabij Bennebroek wordt uitgeb.aggerd, welk werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. (Polygoon-v. Bilsen) dat er ons. MEMLER ^EUDENTHUyS DIE EEN BIERTJE IM ZU/N STAMCAFÉ HEEFT GEDno'NKEM 40-4 40 40 40 40A 40B 121 122 123 124 Rijst Havermout Gort Venn., Maiz. belangrijke aardolie-opslagplaats onder vuur genomen (Orbis-Hollcmd) Suiker Koffie-surr. Jam rantsoen. BI., Br. Geb. gram gram gram gram Melk Aardapp. Aardapp. rants. rants, rants, rants. 11 liter U k.g. i k.g. De collecte vah Winterhulp Neder land. Dames, gekleed in pro- vinciekleederdracht, collecteerden per postwagen in Den Haageen vroolijk groepje v^n de collectrices. Polygoon~Meyer) A (deelingen van het Duitsche lucht- wapen hebben door de vernieling van belangrijke spoorlijnen en vele goederen- en munitietreinen den vijand den „terugtocht onmogelijk gemaakt. (WeltbilcLPolygoon) 3940 Boter 59—40 Vet V In Petroskoi, de hoofdstad van Oost-Kareliö, vond voor een Finschen generaal een overwinningsparade plaats. Boven de hoofdstad van Oost-Karelië waait weer de Finsche vlag. (Telegrafisch overgebrachte foto Hoffmann) Velen verleenden hun medewerking Vandaag was de eerste groote straat- collecte van Winterhulp Nederland in dit seizoenEenige honderden collectanten be. gaven zich hedenmorgen reeds vroeg op pad. Zij hebben loon naar werken gehad. Verschillende collectanten dee*lden ons namelijk mede, dat zij een behoorlijk aart- tal speldjes óp de revers van de voorbij gangers gespeld hadden, zoodat velen, zij het dan op vreedzame wijze, bewapend rondliepen. Zooals men weet dragen de speldjes de wapens van de provincies. De politie heeft zich geducht geweerd. Vele agenten liepen in de binnenstad met de bekende roode collectebussen. Zij ble ken de kunst te verstaan in contact te ko men met het publiek. Een tweetal post koetsen met meisjes-collectanten in fleu rige kleedij reed df café’s en restaurants af, om in deze gelegenheden te eollectee- ren. Het bleek een aardig idee te zijn, dat heel wat geld in het laadje bracht. Wij hebben gisteren reeds melding gemaakt van de muzikale medewerking van een viertal muziekcorpsen. Ook zij hebben hun „nootje” tot het welslagen van deze col lecte bijgedragen. Voorts waren er ver. sohillende groote magazijnen, die een éta lage of een gedeelte daarvan gewijd had den aan de collecte van heden. Zoo hebben er velen medegewerkt aan deze collecte, uitde opbrengst waarvan de nood van velen gelenigd kan worden. Omzendbrief van prof. dr. J. van Dam De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en CuL tuurbescherming, professor dr. J. van Dam heeft aan de directeuren van de Rijks H.B.S.-en een omzendbrief gezonden, waarin hij er op wijst, dat in verband met de kolenpositie de herfstvacantie komt te vervallen. De kerstvacantie zal beginnen op Zaterdag 20 December 1941, na afloop van den schooltijd en eindigen op den avond van 12 Januari 1942. Met ingang van 1 November en zoolang zulks in verband met den brandstoffenvoorraad noodig zal zijn zullen voorts zoo noodig de. lessen van .Zaterdag kunnen worden gesteld op de vrije middagen der overige weekdagen. Een afschrift van dezen omzendbrief is eveneens toegezonden aan de besturen van de gemeenten, die gymnasia lycea en boo- gere burgerscholen, middelbare scholen voor meisjes, handelsdagscholen in stand houden en aan de besturen van bijzon dere gymnasia, lycea, enz. met hét ver zoek voor hun scholen eenzelfde regeling in te voeren, indien de ko’lenpositie tot het nemen van maatregelen dwingt. In het Chr. Rusthuis aan den Loosduinscheweg 47 alhier werd Donder dagavond voor verpleegden en personeel een zanguitvoering gegeven door Schip- per’s Vocaal-Ensemble, waaraan voorts nog medewerking verleenden mevr. Schipper-Verhaar (harmonium), alsmede de heeren Jan Bourquin (bas-bariton) en Nico Wesstein (bariton). Het geheel stond onder leiding van den dirigent, den heer Arie Schipper. f De kerkeraad der Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-Oost heeft op medisch advies aan ds. J. Attema een maand ver lof verleend, aangezien zijn gezondheids toestand te wenschen overlaat zich kan verschuilen. Ohidat ze bang is. Maar* Nick. Frank is getroffen door haar resolute eerlijkheid. Kom, je mag toch wel eens wat af- Victor. En je vond het zoo afgrijselijk tagi, lacht Frank. Nee jonge dame, pro beer nu maar met me voor den gek te, houden. door zijn kennis vah Indische aangelegen heden, een groot gezag te verwerven. Zoo groot was dit gezag, dat hem in 1905. in het kabinet-de Meester, de post werd toe vertrouwd vah minister van Koloniën. Als minister van Koloniën onderscheid de hij zich in het bijzonder ten aanzien van het onderwijs. Onder zijn bewind werden ambachtsscholen opgericht te Ba tavia, Semarang en Soerabaja, terwijl omstreeks duizend gouvernementsscholen tot stand kwamen. In 1908, nadat het kabinet-de Meester was afgetreden, werd mr. Fock op voor dracht van het kabinet-Heemskerk, be noemd tot gouverneur van Suriname. Mr. Fock had in onze West een riloeilijke taak. In dien tijd bestond daar namelijk de Killinger-beweging, die zich tegen het gezag keerde, en lang niet ongevaarlijk was. Ook de stopzetting der bacovencul tuur en geldgebrek brachten groote moei lijkheden met zich, met het gevolg, dat allerlei plannen niet konden worden uit- gevóerd. Wel bracht mr. Fock verschillen de belangrijke voorzieningen van admi- nistratieven aard tot stand. Herinnerd zij o.a. aan de verordening op den arbeid op de delfstoffen-nijverheid en die in de ba lata- en de hout-industrie. De heer Fock was in Suriname de opvolger geweest van gouverneur Idenburg. In 1911 ruimde hij zijn zetel van landvoogd te Paramaribo in voor gouverneur van Asbeck De heer Fock is toen enkele jaren gaan reizen om zijn kennis van vreemde kolo niale toestanden te vermeerderen. Bij de verkiezingen in 1913 werd mr. Fock andermaal naar de Tweede Kamer afgevaardigd, thans door het district Haarlem. In 1917 koos de Tweede Kamer hem tot haar voorzitter, als opvolger van Goeman Borgesius. In die functie bleef hij gehandhaafd toen in 1918 het kabinet- Cort van der Linden voor een rechtsch kabinet (eerste ministerie-Ruys defBee- renbrouck) plaats maakte. Als Kamervoorzitter hield mr. Fock voortdurend het oog op Indië gevestigd. „MOTTIGE JANUS” Een uitstekend groepje artisten voert dit bekende zeemansstuk in Corso-theater, weder ten tooneele. Door* de zuivere uit beelding dér verschillende figuren werd overdrijving voorkomen, waardoor de hu mor en ernst hun juiste plaats kregen. Jopie Koopman wós Leentje, ontroerend en gevoelig in haar spel. Jacques van Bij- levelt als „de mottige” en Oct van Aer- schot als „de Rooie’' zorgden voor tal van geestige momenten. Het spel der overige spelers was be- heerscht en droeg niet weinig tot succes van deze opvoering bij. Een voldaan pu bliek gaf dan ook blijk van zijh waardee- ring. Op 83-jarigen leeftijd is gisteren hier ter stede overleden mr. D. Fock, minister van Staat en oud-gouverneur-generaal van Nederlandseh Indië. De teraardebestelling van het stoffelijke overschot zal plaats hebben op Dinsdag 21 October, om 1 uur, op de begraafplaats Nieuw Eik'en Duinen. Aan den levensloop van mr. D. Fock wordt het volgende ontleend Mr. Fock is 19 Juni 1858 geboren te Wijk bij Duurstede. Hij genoot zijn oplei ding aan de Leidsche universiteit, waar na hij in 1880 promoveerde in de rechten (op stellingen) en in de staatswetenschap pen op een dissertatie over een water staatkundig onderwerp. Kort na zijn pro motie vestigde hij zich in Ned.-Indië, waar hij in Semarang en Batavia de advocatuur uitoefende. Tijdens een bijna twintigjarig verblijf in Indië legde hij de grondslagen van zijn veelzijdige kennis van Ned.-In dië. Hij was daar ook redacteur van het Indisch Weekblad van het Recht. In 1898 kwam mr. Fock naar Nederland terug. Hij ging toen den weg der politiek op, zich vestigende te Rotterdam waar de toenmalige Liberale Unie beslag op hem legde. Rotterdam koos hem in 1900 tót lid van de Provinciale Staten. Reeds het jaar daarna werd hij Gedeputeerde en betrad hij de vergaderzaal, waar zijn va der, die als Commissaris der Koningin bet jaar tevoren was afgetreden, vele ja ren het presidium had bekleed. In het zelfde jaar werd mr. Fock door Rotter dam afgevaardigd naar de Tweede Ka mer. Hier wist hij zich al spoedig, vooral „De levenskracht, van het lichaam even zeer als van dèn geest, van een land even zeer als van een mensch, blijkt niet uit het ontbreken van wonden, doch uit het ver mogen om de wonden die geslagen worden te genezen”. Deze woorden van Bourget heeft het Herstellingsoord van het Nederlandsche Roode Kruis (Kareol te Aerdenhout) in zijn blazoen geschreven. Aldaar wordt nog steeds een aantal her stellende Nederlandsche militairen of ge wezen militairen, officieren zoowel als minderen, alsook burgers, die lijden aan de gevolgen van de oorlogsactie verpleegd. Opname en verblijf in dit herstellingsoord- is voor de betrokkenen geheel kosteloos. c Behalve de medische behandeling wordt ‘Frankrijk en het grootkruis in de orde in dit herstellingsoord met groot succes massage, sport- en arbeids-therapie toege past. In een atmosfeer van dienende naas tenliefde wordt den herstellenden de ge legenheid gegeven weer geheel op ver haal te komen om na verloop van tijd met nieuw herwonnen levenskracht en moreel gesterkt, hun plaats in de maatschappij te hernemen. Door uw gift in de collectebus op 25 October a.s. kunt ook u dit mooie werk van het Nederlandsche Roode Kruis steu nen. Noord-Afrika. In de legerplaats van het vrijwilligers corps „Giovani Fascisti”het etensuur. (Luce-Holland) De bloembollen, welke de bekende „trektulpen” leveren, worden in kist jes in den grond gezet tot eind No vember en dan in de warme kas ge plaatst. zoodat er met Kerstmis bloe men zijn. (Polygpon-Kuiper) Het kwam bij hem vrijwel nooit voor, dat een voorzitter zijn plaats tijdelijk aan een ander afstond om op het spreekgestoelte het woord te gaan voeren. Op 3 April 1919 echter daalde voorzitter Fock van zijn voorzitterszetel, om als gewoon Kamerlid het woord te gaan .voeren over de Indi sche begroeting. - In 1921 werd mr. Fock geroepen tot het j ambt van gouverneur-generaal van Ned.- Indië. In. 1926 uit Indië teruggekeerd, bleef hij eénigen tijd ambteloos. In 1928 werd mr. Fock benoemd tot minister van Staat en in 1929 nam hij in de Eerste Kam,er zitting Voor den Vrijheidsbond. In 1933, toen hij 75 jaar werd, trad de heer Fock af als voorzitter van den Vrijheidsbond. Op 21 Mei 1940 vierde mr. Fock zijn 60-jarig promotie-jubileum. Mr Fock was begiftigd met het grootkruis Ned. Leeuw, het grootkruis Legioen van Eer van leiding hebben, ais je zoo hard moet werken. t .Hij probeert het luchtig te zeggen, maar hoort zelf, hoe onecht en weinig overtuigend zijn woorden klinken. Wat hoeft hij zichzelf en haar voor den gek te houden? Ik meen het, zegt Nick heftig. Misschien begrijp je niet, wat ik bedoel, maar ik heb het me nu eenmaal in mijn hoofd gezet, iets te worden, iets te be reiken en daar moet ik me aan vast houden, anders heb ik heelemaal niets meer. Weet je Frank, er is iemand, die mA me trouwen wil, al vier jaar lang en ik heb als maar nee gezegd, dmdat ik mijn werk niet voor hem wil opoffe ren... Maar dat vraag ik toch niet van je? zegt Frank. Deed je het maar, den# Nick bit ter. Nee... jij vraagt niets dan een beetje vriendschap... voor een tijdje misschien. En.„ ja, jjj kunt er niets aan doen, maar zie je... op den duur /ou ik... zou ik het daar zelf niet bij kunnen laten. Jij bent te opwindend gezelschap voor een moderne vrouw, die carrière wil maken, eindigt ze met een lachje. Lachen, natuurlijk lachen, anders ga je huilen. En hem niet aankijken— 19 Oct. Lm. 25 Oct. 1941. Brood Brood Vleesch 40 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 5 Oct. Lm. 1 Nov. 1941. Algem. Algem. Algem. Lm. 127 Algem. D en E Rijst Algem. 129 Algem. 130 Algem. 131 Lm. 134 Algem. 14 Oct. Lm. 1 Nov. 194L 250 gram N.B. Zeep op bon 120 Algem. van 1 t.m. 31 Oct. Een loonende bezigheid voor den vrijen Woensdagmiddag. Nu het gewaaid heeft, liggen in de bosschen de eikels, kastanjes en beukenootjes. De jeugd benut haar vrijen Woensdagmiddag om ijverig te gaan zoeken en deze pro ducten aan den Rijksinzamelaar te verkoopen. (Schimmelpenningh) Kijk nu recht voor je uit Nick, dat je zjjn gezicht niet ziet... zijn oogen, zijn mond. En vergeet nu, dat hij ook een zaam is, dat je hem zou willen troos ten, dat je medelijden met hem hebt. Denk nu alleen aan je werk, je toe komsteen gewaardeerde employée met aangeboren beschaving en distinc tie..." Frank zwijgt. Natuurlijk heeft ze ge lijk. Natuurlijk is het flink van haar, de dingen zoo onder de oogen te zien. Maar toch... Frank overwint zichzelf. Je bent een verstandig klein meisje, Nick. Maar het is beter» dat wij elkaar niet meer zien. In het belang van... jouw werk en het mijne, zullen we maar zeggen. De taxi stopt voor Nick’s huisdeur. Wacht maar even, ik ga mee te rug, zegt Frank tot den chauffeur. Aohter Nick aan gaat Frank de vesti bule binnen. Een handdruk. Dag Nick. Hou je taai, Frank. Ze houdt met moeite haar tranen te rug. Maar boven op haar kamer snikt ze het uit. Omdat het allemaal zoo an ders had kunnen zijn. Waarom heeft ze dat gedaan? Er zelf een einde aan ge maakt? Een heel leven verder zonder artilleriestelling. (Lnce-HolUsnd), Zondagmiddag van 121 uur Zondag 19 October geeft het Musikkorps beim Wehrmachtsbefehlshaber in den Nie- derlanden, onder leiding van Musikleiter Hemp van 12t—1 uur een .concert op het plein aan den Hofweg. Hét programma luidt als volgt: 1. Anaximander Marsch. Storck, 2. Ouver ture zur Oper „Wilhelm Tell”, Rossini, 3. Legende, H. F. Husadel, 4. „Südlich der Alpen” Suite in 4 Satzen, E. Fischer, 1. Satz In einer Hafenstadt, 2. Satz Terrasse am Meer, 3. Satz Blumencorso, 4. Satz Tarantella, 5. Mit Eichenlaub und Schwertern,’marsch, Fr. v. Blon. momenteel gewerkt wordt bij Toch wel prettig, hè? Rekordleis- tungen noemt Wessels dat. Prettig? Kind, ik vind het een ze gen. Als ik mijn werk niet had... Frank kijkt somber voor zich uit. En jou, zegt hij er achteraan. Nick, je weet niet half hoe lief ik je vind. Jij bent de eenige op de heele wereld, die nog iets om me geeft. Houd op, zegt Nick, dat wensch ik niet te hooren. En ’t is overdreven ook. Je zult toch wel meer vrienden hebben. O ja... vrienden... Maar jij bent... WU zijn vrienden, zegt ze vlug. En mag ik je er nu vriendschappelijk op attent maken, dat we morgen allebei weer vroeg aan den slag moeten. Zou den we met eens opstappen? Hè» vertel nog eens wat van je praktijk, vraagt ze, als ze in de taxi zitten. Ik vind het nog altijd zoo leuk, daar iets van te hooren. Het was toch werk, vroeger bij oom WAARSCHUWING De commissaris van den Justitieelen dienst B I maakt bekend, dat het ge- wenscht is, groote voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van zaken of financieele relaties met Jan Eskelhoff Carsjen Oravemeijer, geboren te Oosthem (Fr.) op 27 Juni 1881, zonder beroep en zijn gescheiden echtgenoote Hendrika Catharina van der Heide, - geboren te ’s-Gravenhage op 20 November 1901. Zij woonden tot voor kort als man en vrouw te ’s-Gravenhage en Amsterdam. De kerkeraad v'an de Geref. kerk van Scheveningen heeft besloten, in verband met de vroeger invallende duis ternis, met ingang van Zondag. 26 Oct. a.s. de middaggodsdienstoefeningen een uur te vervroegen en om 4 uur te doen aanvangen. Frank... Zouden die weken, die maanden van geluk, welke ze had kunnen hebben, het niet waard geweest zijn? Néé. Niet ‘Voor meester Nicotine Lei^- waerdt, een juriste met een toekomst. Niet voor Nicolientje van den dorpsno taris, al haar geweldig moderne ideeën en vrijgevochten begrippen ten spijt. Zij kan alleen kiezen: alles of niets. En nu is het niets... niets... niets. „Ik kan je niet zeggen, hoe bly jk was met jouw pakje...” Nick iaat Han’s brief uit haar handen vallen. Dat ook nog. Waarom heeft ze dat nu ook ge daan? Gemeen is het geweest, Han op nieuw höop te geven. Ze heeft nu toch zelf voldoende ondervonden, wat het is, als je niet met rust wordt gelaten, als de wond geen tijd krijgt om te genezen. Ze had het niet zoo bedoeld. „Oude vriendschap..." is het haar schuld, dat Han er meer achter zoekt, dat hij haar gewoon-vriendschappelijke attentie ver kiest te beschouwen ajs „een teeke^ dat ze alles wil overstappen en dat 41 komen rhag met Kerstmis". Kerstmi».- Nick zucht. Daar had ze niet eens mrit aan gedacht. Wat nu? De Kerstdag» hier blijven? Nee, dat kan ze niet, ze verlangt zelf veel te hard naar huis. (Wordt vervolgd/ Hij neemt haar hand in de zijne. Ik zal je heel iets anders vertellen, lieve kleine Nick. We hadden toch af gesproken..., stribbelt Nick zwakjes tegen, maar ze trekt haar hand niet terug. Zoo gelukkig is ze nog nooit geweest, denkt Nick. Maar dit lijkt niet veel op „gewone vriendschap". Dit wordt... dit is een begin... het begin van iets an ders... En dan vraagt Frank juist daL wat hij zich vast had voorgenomen, niet te zullen vragen: Wanneer kom je weer theedrinken, Nick? - Voorloopig niet. Ik heb het te druk, ontwijkt ze. Maar je hoeft 's avonds toch niet te werken? Als ik ’s avonds bij jou kom thee drinken, kan ik overdag mijn hersens niet bij mijn werk houden. Nick heeft het gevoel, alsof ze haar werk tusschen hen beiden in moet schuiven, als een muur; waarachter ze Ja, en op kantoor hebben we ook een hausse in de processen. Rense- er’ de associé, is verleden week hals haur k°P teruggekomen. Die heeft een Vra »aar 8ekuurd en als je *t mij dan t11' is hij er nog beroerder aan toe, zee wegging. Maar een werker ouwe0^ 18 nog een van 8°ele pleite, moest je eens hooren zakör •llemaal van die hnposante 8en^ onteigeningen en procedures van wil in nten tegen den Staat en zoo. Hjj wel gezellig «tan<j ^en znaand den heelen achter- >n een dat halve jaar inbalen, zoo Weidooi»!?1*0 van tien conclusies en drie •eêr week. En dan in Januari t Zuiden. Dus ja begrijpt i

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5