Het Duitsche Weermachtbericht No. 18010. 1941. Maandag 20 October. BINNENLAND Extra bericht van het Duitsche Opperbevel van Het Italiaansche Weer machtbericht Taganrog in Duitsche handen Keuringen voor de Waffen-S.S. Nieuwe Japansche regee- ring geniet het vertrouwen het geheele land VERDUISTEREN VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN TENTOONSTELLING Molotof Eerste kabinetszitting op 22 October Staat van Huil DE DUBBELE SLAG VAN BRJANSK EN WJASMA GEËINDIGD „DER SOLDAT IN HOLLAND” Van 1—6 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct ft» p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Zoo behoort het Amerikaansche bescherming over Curasao Achterwaartsche verbindingen de bolsjewieken aangevallen Voorhoede-bedrijvigheid in Noord* en Oost-Afrika DE POSITIE VAN ONS LAND nederlandsche rechtbanken in ENGELAND van beleg te Moskou afgekondigd en Welles confereeren met Japansdien gezant v. 6.36 aur nam. tot 8.15 aar v.m. De Belgische Congo en Kalinin uit Moskou vertrokken Noorsch passagiersschip door Engelsche duikboot getorpedeerd De uitkeering bij bevalling HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: V van Ver- Is tegen niet naar Duitsch gebied gevlogen. worden werking luitenant-generaal Ar- mini ster presi- het V zij Voorts en ook provinciale Winterhulp Nederland Zondag 3000 bezoekers De tentoonstelling „Der Soldat in Hol land”, welke in de Gothische zaal aan de Paleisstraat wordt gehouden, trekt zeer veel belangstelling. Zondag j.l is de ten toonstelling bezocht door 3000 personen. zegevierend ge- Groot-Brittannië itsvliegtuigen in den afge- nacht havens aan Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekn. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 van de bestaande betrekkingen met de Vereenigde Staten beteekent. Ambtenaren van buitenlandsche zaken lieten dóór schemeren, dat de onderhandelingen met Japan ter regeling van de bestaande pro blemen zijn voortgezet tot op het moment, dat Tojo premier werd. Enkele stedelijke kantoren mochten briefjes ontvangen, waarin de schrijvers mededeelden, dat er aan hun woning niet was gecollecteerd en dat zij deswege hun gift insloten. Het zijn zeker niet de slechtste Nederlanders, die aldus gehandeld hebben. Mogen velen er ter wille van hun behoeftige landgenooten een voorbeeld aan nemen. Het Madrileensche dagblad „Informacio- nes” vertelt een „kleine geschiedenis van een klein eiland”. Op dit eiland leven on geveer 30.000 zielen, voorts groeit er veel suikerriet waaruit een heerlijke drank wordt gestookt en dan is er nog iets be langrijks: groote raffinaderijen waar de olie van Venezuela wordt verwerkt. Daar mede is het bezit van dit eiland, dat Cura cao geheeten is, ongetwijfeld van belang. Toen de regeering van Nederland zich in Engeland vestigde, vertrouwde zij En geland het Nederlandsche imperium toe. „De Nederlanders, zoo gaat de .Informa- ciones” voor, leefden in de hoop, dat hun machtige beschermengel hun waardevolle bezit zou weten te verdedigen om het hun terug te geven, wanneer het uur van den vrede zou hebben geslagen Thans eehter heeft Engeland dit mandaat aan de Ver eenigde Staten uitgeleverd. De Yankees zullen zich op Curacao nestelen en de Bolsjewistische tegenaanvallen afgeslagen In den centralen sector werd een bui tengewoon versterkt stellingensysteem, dat door de bolsjewieken met inspanning van alle krachten zeer hardnekkig werd verdedigd, op verscheidene plaatsen door broken. Bij het afweren van tegenaanval len, die door pantserwagens gesteund werden, vernietigden de Duitsche troepen op één plaats 18 groote pantserwagens. Bij de vernietiging van twee ingesloten bolsjewistische groepen, werden 7000 ge vangenen gemaakt en een groote buit ver overd. De bolsjewistische verliezen waren zeer zwaar In den Noordelijken sector werden tal rijke Sovjet-aanvallen afgeslagen. Naar de Britsche berichtendienst uit Moskou meldt, worden langs de wegen, welke naar de Sovjethoofdstad leiden, nieuwe verdedigingslinies opgeworpen. De voorsteden van Moskou toonen een geheel veranderd beeld. De Amerikaansche tanks SPT meldt uit Lissabon: „Engeland zal geen Amerikaansche pantserwagens ontvangen voor 1 September 1942 Deze uitlating van den Amerikaanschen sena tor Clark, wordt beschouwd als het be wijs, dat alle leveranties van tanks zoo wel als van kanonnen, eerst naar de Sov- jet-Unie zal wonden gezonden, om deze in staat te stellen de voorjaarscampagne van 1942 te voeren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 October. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma is zegevierend geëindigd. Onder het opperbevel van generaal-veidmaarschalk von Bock hebben troepen van het Duitsche leger in de nauwste samenwerking met de luchtvloot van generaal- veidmaarschalk Kesselring de bolsjewistische legergroep van maarschalk Timosjenko ter sterkte van 8 legers met 67 infanterie-, 6 cavalerie- en 7 pant serdivisies, alsmede 6 pantserbrigades vernietigd. De zuivering van het gevechtsgebied van verstrooide overblijfselen van den vijand is nog aan den gang. In totaal werden bij deze gevechten tot dusver 648.196 gevangenen gemaakt, 1197 pantserwagens, 5229 stukken geschut van allerlei aard, als mede een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt of ver nietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn wederom zwaar. Aan de uitvoering van deze operaties hebben de legers van generaal-veidmaarschalk von Kluge, van den Generalobersten FiAiherr von Weichs en Strauss, alsmede de pantserlegers van de Generalobersten Guderian, Hoth en Höppner en van den generaal der pantsertroepen Reinhardt deelgenomen. Engelschen hebben de Nederlanders ge prest zich te schikken in deze „over dracht”. Het eiland gaat daarmede over in de derde hand. Waar zal het tenslotte rust vinden? Zijn wettige meesters, de Nederlanders, gevoelen op dit oogenblik een diepe smart. Zij» hebben een faux pas gemaakt en moeten er thans voor boeten. Odessa Ingelijfd Bij een uit het groote hoofdkwartier ge dateerd decreet van den leider van deti staat, maarschalk Antonescu, is Odessa ingelijfd bij het Roemeensche b^tuurs- gebied aan den anderen kant van den Dnjestr en gemaakt tot hoofdstad van Transnistrie. Formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zaterdag in het centrale gevechts gebied achterwaartsche verbindingen der Sovjets aan. Zij vernielden een spoortrein, 3 locomotieven en 91 vrachtauto’s. Vijf Sovjert-pan,tsertreinen en nog 4 andere treinen werden met bommen zwaar ge troffen. Tijdens luchtgevechten werden in dezen frontsector door Duitsche jagers al leen 27 Sovjetmachines neergesdhoten, terwijl de afweerartillerie 5 vliegtuigen vernielde. Formaties Duitsche duikbom menwerpers vielen veldversterkingen, bat terijen en troepenconcentraties aan, waar bij de bolsjewieken zware verliezen le den. Bij één enkelen aanval werden 23 artilleriestellingen vernietigd of bescha digd. Een pantsertrein kreeg verscheidene voltreffers. Marcheerende colonnes op de wegen en concentraties vrachtauto s in opmarschgebieden werden eveneens met groot succes aangevallen. In het gebied rondom Charkof bombar deerden gevechtsvliegtuigen met groot ef fect spoorlijnen en terugtochtwegen van de bolsjewieken. Zes stations werden ver woest. Verscheidene geheel geladen spoor treinen werden zwaar getroffen en het voornaamste traject op vele plaatsen ver broken. Engelsche persaanvallen op Japan Naar de correspondent van het Spaan- sche agentschap Efe uit Londen meldt, blijft de Engelsche pers felle aanvallen op Japan doen. De „Times” schrijft o.a. ..Een aanval op het Sovjetgebied in het Verre Oosten zou een onmiddellijke aan val op de zaak van Engeland en de Ver eenigde Staten zijn.” De correspondent van Efe meldt ver der, dat Engeland niets liever wil dan een openlijk conflict tusschen de Ver eenigde Staten en Japan. Buitengewone zitting van het Australisch kabinet De Australische premier Curtin heeft een buitengewone zitting van het kabinet bijeengeroepen en met een Amerikaan schen gedelegeerde over defensiemaat- regelen geconfereerd. Curtin heeft, naar S.P.T. meldt, tijdens de zitting een verklaring afgelegd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op nieuw verzekerd is, dat Australië, in ver band met den toestand in den Pacific, op alles is voorbereid. De Nieuw-Zeelandsche dent heeft gezegd, dat hij het kabinet voor een bijzondere zitting bijeen zal roe pen, voor het geval de toestand in het Verre Oosten zich zou toespitsen. Deze mededeeling van het Spaancche blad geeft aanleiding tot een nadere beschouwing van de positie der Neder landsche overzeesche gewesten, volgens welke de situatie van Nederlandsch Oost- Indië steeds hachelijker wordt door de houding der Indische regeeringsautori- teiten, die Indië en Indië’s defensie vol komen afhankelijk hebben gemaakt van Engeland en Amerika. De in de vorige week afgelegde verklaring van generaal Ter Poorten in Manilla heeft daarvan een nieuw bewijs geleverd. Wat de z.g.n. bescherming van kleine naties door de Angelsaksische landen beteekent, is in den loop dezer maanden wel duidelijk gebleken. Wanneer het inderdaad juist is wat het Spaansche blad schrijft, dan wordt de positie van het rijke Neder landsche eiland Curacao wel zeer precair. Men moet immers niet vergeten, dat bij dit alles de toekomst van de Öost- en West-Indische Nederlandsche gewesten op het spel staat. Wanneer Curacao onder de bescherming der Vereenigde Staten komt, dan kan men als zeker aannemen, dat Amerika van het eiland een sterke marinebasis zal maken, afgezien nog van het feit, dat de olie-positie der Ned.- West-Indische bezittingen door de Angel saksische landen ten volle zal worden uitgebuit. Moet men aannemen, dat Ned.-Oost- Indië voor het Nederlandsche moederland verloren gaat, dan valt onmiddellijk in het oog van welk enorm belang het feit is, dat de geweldige voorraden grond stoffen in het veroverde Sovjet-gebied aan de Europeesche continentale volke rengemeenschap ten goede komen, zoodat ook Nederland daarin zijn aandeel zal hebben, wanneer het zijn Aziatisch grond- stoffengebied verloren mocht hebben. De nauwe lotsgemeenschap tusschen Neder land en Duitschland treedt ook hierbij sterk naar voren. Het aanmeldingsbureau van de Waffen- S.S., bureau Nordwest, Stadhouder slaan 132 te den Haag, deelt mede, dat nieuwe keuringen van aanmeldingen voor de S.S. regimenten „Westland” en „Nordwest” in de hieronder vermelde plaatsen worden gehouden. Nederlanders van 17 tot 40 jaar die min stens 1.65 meter lang zijn kunnen hiervoor in aanmerking komen. Voor hun familie leden voor zoover het kostwinners be treft wordt gezorgd. Gratis reisbiljetten voor de reis van hun woonplaats naar de plaats van de keuring kunnen worden aangevraagd bij het bu reau Nordwest, Stadhouderslaan 132 te den Haag, Biljetten voor de terugreis wor. den na de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet verstrekt Rooster voor aanmeldingen in Nederland in den tijd van 20 tot 31 October 1941. Op 20 Oct. van 1013.00 uur in Rot terdam, Deutsche Haus, en van 15—18.00 uur in den Haag, Stadhouderslaan 134; op 21 Oct. van 10—13.00 uur in Utrecht, Deut sches Haus en van 1518.00 uur in Am sterdam, Deutsches Haus; op 22 Oct. van 1114 00 uur in Leeuwarden, huize Schaaf Breedstraat en van 1619.00 uur in Gro ningen, Concertgebouw, Poelestraat; op 23 Oct. van 11—14.00 uur in Hengelo, Deut sches Haus en van 16—19.00 uur in Arn hem, Deutsches Haus; op 24 Oct van 10— 13.00 uur in Eindhoven, huis Maria, Kruis straat en van 16—19.00 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; op 28 Oct. van 11 —14.00 uur in Tilburg, Werkliedenvereeni. ging, Tuinstraat 63; en op 31 Oct. van 10—17.00 in den Haag, Stadhouderslaan 134, $',®rlevenden “ntsch schip Gndsch schin «omen. *^8 "verrnist1** ge*orPedeerd schiP wordt Engelsche Tal van Het 504e Italiaansche weermachtbericht d.d. gisteren luidt als volgt Op het front te land in Noord- en Oost- Afrika groote bedrijvigheid van onze voorhoede-afdeelingen. De stad Crotone is gistermiddag aan gevallen door enkele vijandelijke vlieg tuigen, welke brisantbommen uitwier pen, die gedeeltelijk in zee en gedeeltelijk op het strand terechtkwamengeen slachtoffers of schade. Vrijdag is bij een luchtgevecht met onze jagers 1 Hurricane r.eergeschoten. Formaties van onze luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht militaire doelen op Malta aan een bombardement onder worpen. Al onze toestellen keerden op hun basis terug. Naar Domei meldt, zal de eerste gere gelde zitting van het nieuwe kabinet-Tojo op 22 October gehouden worden, ondanks de ziekte van Konoje, welke een uitstel in de formeele overdracht van het pre mierschap aan Tojo noodzakelijk maakt. Generaal Tojo zal op grond van een speciale keizerlijke toestemming verlof krijgen, ondanks de overneming van de functie van ministerpresident, in actieven militairen dienst te blijven. De minister van buitenlandsche zaken, Togo, heeft in zijn eerste verklaring voor de pers gezegd, dat het nog te vroeg was om iets mee te deelen over de betrekkin gen tot de Vereenigde Staten en andere landen. Hij hoopte evenwel weldra in de gelegenheid te zijn het Japansche volk zoo vaak mogelijk omtrent de politiek des lands op de hoogte te stellen. Overigens staat de te volgen koers reeds vast. De minister van marine, admiraal Sjl- mada, heeft in een korte radiotoespraak tot de natie verklaard, dat de Japansche vloot bereid is om niet alleen het Chinee- sche incident te regelen, maar ook reke ning te houden met iedere verandering in den toestand, waarvoor Japan zich ge plaatst ziet. Generaal Araki, een lid van den ópper sten oorlogsraad, heeft in het blad „Miya- ko” verklaard: Het Japansche volk is be reid om datgene, wat het verworven heeft, met bloed te verdedigen. Dan zaï het, wat de toekomst ook moge brengen, komen tot een gemakkelijke en natuur lijke oplossing van de volksdhe proble men. Wat het meest noodig is, is het be wustzijn, dat het Japansche volk zijn trots en zijn inzicht behoudt. De nieuwe regeering geniet het vertrou wen van het geheele land, schrijft het blad „Tokio Nitsji-Nitsji”. Het blad wijst er op, dat het kabinet-Tojo geen verant woordelijkheid draagt voor de gebeurte nissen van het verleden en derhalve in staat is een nieuwen weg in te slaan. De Japansche pers legt den nadruk op het feit, dat de nieuwe premier, een man van het leger, tegelijkertijd ook de twee belangrijke portefeuilles van oorlog én binnenlandsche zaken heeft. Het nieuwe kabinet is in staat, indien noodig, onmid dellijk de mobilisatie ten uitvoer te leg gen. Het nieuwe kabinet is een regee ring, welke het volks sinds langen tijd verwacht heeft, zoo schrijft „Jomioeri Sjimboen”. Het blad hoopt, dat het nieu we kabinet de missie zal vervullen, waar voor het gevormd is en dat het zich te vens de uiterste inspanningen zal ge troosten om alle hinderpalen op te rui men, welke de verwezenlijking van de doelstellingen van de Japansche nationale politiek in het binnenland of daar buiten kunnen belemmeren. Aan de onlangs gepubliceerde verkla ring, waartoe het „Nationale Dagblad was gemachtigd: „Vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland, handelen in strijd met den uitgesproken wil van den Führer”, knoopte het nat.-soc. blad de opmerking vast: „dat deze verklaring een uitvloeisel is van de waarlijk verbe ten actie, die de Leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, gevoerd heeft tegen hen, die het annexionisme in hun vaandel hadden geschreven, en die niets liever zouden zien, dan dat Nederland Duitsch zou zijn geworden.” Uit beschouwingen in verschillende bladen en uit verstrekte commentaren blijkt, dat de beteekenis van de beide ge citeerde zinsneden schuilt in hun onder ling verband. Op zichzelf is de verklaring omtrent den wil van den Führer een be vestiging van hetgeen bij herhaling van gezaghebbende zijde is verzekerd, in het bijzonder door den hoogsten drager ’’an het Duitsche bestuursgezag in heit bezette gebied, den Rijkscommissaris, die reeds bij zijn officieele ambtsaanvaarding heeft verklaard, dat de Duitschers niet in Ne derland zijn gekomen om zijn zelfstandig heid op te heffen doch door oorlogsnood- zaak gedwongen en met de bedoeling, een dusdanigen band tusschen Duitschland en Nederland te leggen, dat een zoodanige oorlogsnoodzaak zich in de toekomst niet zal kunnen voordoen. Deze verklaring is door den Rijkscommissaris en door andere gezaghebbende autoriteiten meermalen herhaald, waarbij steeds meer de nadruk is gelegd op de voorwaarde, waaraan het Nederlandsche volk zal moeten voldoen, n.l. de bereidheid tot samenwerking. In zijn rede bij de ambtsaanvaarding zei de de Rijkscommissaris o.m.: „Het Ne derlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die uiit het gemeenschappe lijk lot voortvloeit, in staat zijn, zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst te ver zekeren.” Dit zijn de feiten, die naar aankding van de verklaring van het „Nat Dbl.” in herinnering moeten worden gebracht voor een inzicht in de huidige situatie en ter verduidelijking van de figuur van de N.S.B. en meer in het bijzonder van haar leider, met name als vertrouwensinstan- tie en vertrouwensman bij den Führer van het Grootduitsche rijk, zulks in het ver band van deze ontwikkeling der feiten, welke men heeft te zien in het licht van het Duitsche streven en werken om reeds gedurende den thans nog woedenden oor log de grondslagen te leggen voor een nauw verbonden en onder leiding van het Duitsche rijk samenwerkend Europeesch continent, waarin aan Nederland em plaats als zelfstandig land is toegedacht In verband met het toenemende aantal gevallen van dienstweigering en sabotage, Sepleegd door de Nederlandsche beman ningen van in Engelschen dienst varende Nederlandsche schepen, heeft, volgens den Engelschen berichtendienst, de uitge- We*en Nederlandsche regeering zich ge noodzaakt gezien een speciaal Neder- “ndsch Hooggerechtshof en zes rechtban- *en in de voornaamste Engelsche scheep- vaartcentra in te stellen. Deze maatregel werd getroffen in over- *eg met de Engelsche regeering, aange wen de berechting van Nederlandsche ï^eüeden door Engelsche rechters bij de erJandsche bemanningen groote ver- 0*ttering bleek te wekken. BRITSCHE schipbreukelingen OP IJSLAND een bericht van den Britschen uit Reykjavik zijn 29 van een getorpedeerd aan boord van een IJs- schip in Petreks Fjord aange- Een tweede boot met 30 andere Volgens den Britschen berichtendienst heeft Stalin een decreet uitgevaardigd, waarin hij den staat van beleg te Mos kou proclameert. Dit decreet treedt heden in en verbiedt het verkeer tusschen midder nacht en 5 uur ’s ochtends. De hand having van de strengste orde in stad en omgeving is toevertrouwd aan den com mandant van Moskou, generaal-majoor Zinilof. Tot dat doel zijn de strijdkrach ten der interne verdediging en de arbei der sbatalj ons onder hem gesteld. Alle arbeiders te Moskou zijn opnieuw aan gespoord alle mogelijke hulp te verleenen aan de troepen, die de stad verdedigen. Met de verdediging en het politie toezicht in de gebieden ten Westen van de hoofdstad zijn de bevelhebber van het leger aan het Westelijke front, generaal Joekof, en de bevelhebber van het gar nizoen Moskou, temjef, belast. Volgens een mededeeling van het Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche zaken hebben minister Huil en onder staatssecretaris Welles Vrijdagavond laat een vrij langdurig onderhoud gehad met den Japanschen gezant, Wakasoegi, over de Amerikaansch-Japansche betrekkingen. Over deze bespreking werd te Tokio verklaard, dat zij in volledige verstand houding met den nieuwen ministerpresi dent Tojo heeft plaats gehad. In Tokio werd het bericht over Wakasoegi’s be zoek bij het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken met een zeker scepticisme opgenomen, meldt U.P. Volgens Associated Press neemt men in officieele kringen te Washington een afwachtende houding tegenover de nieu we Japansche regeering aan, doch hoedt zich voor de veronderstelling, dat de kabinetswisseling een radicale afwijking Taganrog in. Op de Krim werden in den afgeloopen nacht Sovjet-vliegvelden ge- M a a n: 20 Oct. onder 6.53 uur nam. 21 Oct. op 9.05 uur v.m. onder 7.27 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 DE AMERIKAANSCHE WAPEN- PRODUCTIE De Amerikaansche pers publiceert, naar h^t D.N.B. meldt, een hieuw bewa- peningsprogram van de Office of produc tion management, dat de huidige produc tie wil verdubbelen. Het plan behelst uitgaven ten bedrage van omstreeks 100 milliard dollar. Bijna de helft van de Amerikaansche arbeiders moet in dienst van de wapenproductie worden gesteld. Alle industrieën, die niet voor de defen sie werken, moeten worden ingekrompen. De geheele productie ten behoeve van de burgerbevolking moet zoo laag moge lijk worden gehouden, vooral bij artike len, die aluminium, koper enz. bevatten. Voorts streeft men naar toezicht op het verbruik, den verkoop en zelfs de pak huisvoorraden van gebruiksvoorwerpen. Alle machines en werktuigen moeten voor de defensie worden gebruikt. Dit program wordt gemotiveerd met de noodzakelijkheid den voorsprong, dien Duitschland op het gebied van de bewa- peningsproductie heeft, in 2 a 3 jaar in te halen. De berichten over een reis naar Ame rika van Spaak, den minister van buiten- landsche zaken in de Belgische emigran- tenregeering te Londen, heeft in België een gerechtvaardigde opwinding doen ont staan. Spaak zou naar New York zijn ge gaan om aan Roosevelt het „bescherm heerschap” over den Belgischen Congo aan te bieden. Men verklaart, dat Spaak, wanneer de berichten over zijn voorgeno men stap bewaarheid mochten worden, zich schuldig maakt aan een nieuw ver raad jegens zijn volk. Vooral opmerkelijk vindt men het ook, dat dit Amerikaan sche beschermheerschap gevraagd zou worden voor het geval Engeland niet meer in staat zou zijn zijn suprematie in Afrika te handhaven. Het „Nouveau Journal” wijst er in dit verband op. dat Spaak door zijn reis wei nig vertrouwen tot uitdrukking brengt in de eindoverwinning van Engeland. Op een vraag in het Engelsche La gerhuis naar de verblijfplaats van den Volkenbond heeft, volgens de „Times”, de onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken, Law, verklaard, dat de bond is verplaatst naar overzee. Te Genève bevinden zich nog slechts enkele waar nemingsposten. De economische en finan- cieele afdeeling bevindt zich thans te Princetown (Vereenigde Staten), de kas te Londen, de permanente afdeeling voor opium te Washington en het internatio naal arbeidsbureau te Montreal. Associated Press meldt uit Belfast, dat daar weer een contingent Amerikaan sche technici en geschoolde arbeiders ten getale van 200 man is aangekomen. De „Nitsji Nitsji Sjimboen” meldt, dat de regeering van Irak het handels- verdrag met Japan heeft opgezegd en de Japansche diplomatieke vertegenwoordi gers heeft uitgenoodigd het land te ver laten. Het blad meent, dat deze maatregel een gevolg is van Engelsche pressie, die ten doel heeft de Japansch-Iraksche be trekkingen te belemmeren. Volgens een bericht van United Press uit Londen veroorzaakt de toe neming van moorden en overvallen tij dens de verduistering de Londensche be volking en Scotland Yard zware zorgen. Alleen al de laatste acht dagen zijn te Londen 4 moorden gepleegd. komen er steeds meer klachten, dat on beschermde vrouwen op straat lastig gevallen. VERSPREIDE BERICHTEN De Peruaansche regeering heeft gis teren officieel bekend gemaakt, dat 18 lichte Douglas-bommenwerpers, die Peru had gekocht, te Boston door de Ameri kaansche autoriteiten in beslag zijn ge nomen. Peru had daartegen geprotesteerd en kreeg uit Washington bericht, dat de bommenwerpers door de Amerikaansche regeering niet worden vrijgegeven, daar zij voor de nationale verdediging noodig zijn. D? Duitsche minister van economi sche zaken en president der spoorwegen Walter Funk, is gisteren te Rome aan gekomen, waar hij werd verwelkomd door zijn Italiaanschen collega, Riccardi, den Duitschen ambassadeur en vele an dere autoriteiten. Door de militaire gerechtshoven te Sebemco en Spalato in Dalmatië zijn 30 communisten wegens zware misdaden, moorden en daden van sabotage, veroor deeld Over 18 hunner werd de doodstraf uitgesproken, die door den kogel werd ten uitvoer gelegd. Naar de Londensche „Daily Express” meldt, hebben de commissaris voor bui tenlandsche zaken van de Sovjet-Unie, Molotof, en de voorzitter van den opper sten raad, Kalinin, Moskou per vliegtuig verlaten. Volgens „Exchange Telegraph” zal de Sovjet-regeering zich waarschijn lijk te Kujbisjef (Samara) vestigen. An dere bestuurscentra worden te Kazan en Swerdlowsk ingericht. Ook de Britsche ambassadeur heeft zich naar den nieuwen zetel van de Sovjet- regeering begeven. Vijand in de Oekraïne aan het geheele front teruggeworpen In de Oekraïne hebben de Duitsche troe pen Zaterdag de achtervolging van den verslagen vijand voortgezet. Op vele plaatsen werden uitgebreide veldverster- kingen, waarin soms sterke bolsjewisti sche achterhoedetroepen den Duitschen opmarsch trachtten te s^iten doorbro ken. Over het geheele front werd de vij and, waar hij tegenstand bood, terugge worpen, vaak na verbitterden strijd. DE DIPLO OVER DE „KEARNY” De „Éfeutsche Diplomatiscb-Politische Korrespondenz”, die nauwe betrekkin gen met de Wilhelmstrasse onderhoudt, houdt zich bezig met het geval van den Amerikaanschen torpedojager „Kearny”, die volgens een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van marine op een patrouilletocht ten Zuidwesten van Ijsland is getorpedeerd en beschadigd. De „Diplo” wijst o.m. op overeenkom stige voorbeelden van Roosevelt’s oor logspropaganda en acht het zeer opmer kelijk, dat de president weer onvoorzien een Amerikaanschen torpedopager laat torpedeeren op een oogenblik, waarop hij juist voor wijziging van de neutraliteits- wet een groote parlementaire meerder heid behoeft. Evenals bij de „Greer” overtroffen ook ditmaal de van Roosevelt afhankelijke kranten zichzelf bij dit nieuwste „incident” in uitdagende bewe ringen en dreigementen en eischten op nieuw een scherperen koers in de rich ting van openlijke vijandelijkheden. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat de Engelschen na de lijnvaartuigen „Richard With” en „Barcey” thans ook een vreedzame Noorsche postboot hebben aangevallen. Ter vervanging van de „Ri chard With” had men op het traject HammerfestTromso het 678 ton metende schip „Vester Aaien” in dienst gesteld. Dit schip is in den middag van den 17den October zonder waarschuwing en op ver raderlijke wijze door een Britsche duik boot getorpedeerd in de nabijheid van Oeksfjord. In enkele minuten zonk het schip. Slechts enkele leden der beman ning en één passagier konden gered worden. Meer dan 60 Noren zijn het slachtoffer van dezen aanval geworden. Tot dusverre zijn 6 lijken aan land ge spoeld. De „Vester Aaien” voer zonder con- vooi en er was ook geen Duitsch schip in de nabijheid. Het schip was duidelijk als Noorsch kustvaartuig te herkennen en de Duitsche Weermacht had er van afgezien, van het schip gebruik te maken, aangezien zij het verkeer der bevolking niet in gevaar wilde brengen. De aanval was gericht op een niet-oorlogvoerend volk, op weerlooze burgers, onder wie vele vrouwen en kinderen. Met Ingang van 1 Nov. a.s. treedt een belangrijke nieuwe voorziening op so ciaal gebied in werking, namelijk de be paling, dat aan de echtgenoote van den- gene, die krachtens de Ziektewet ver zekerd is, bij gezinsvermeerdering, een bijdrage in de kosten van de bevalling groot vijf en vijftig gulden wordt toege kend. Dit geldt ook voor bevallingen van dochters, stief- en pleegdochters, die in het gezin van den verzekerde leven. De uitkeering geschiedt door den raad van arbeid of door de bedrijfsvereeniging waarbij de werkgever van den verzeker de, voor de uitvoering van de ziektewet is aangesloten. Evenals de aangifte van ziektegevallen, moet ook de kennisgeving van een plaats gehad hebbende bevalling door den werknemer geschieden. De op grond van artikel 17 der Ziektewet in ieder bedrijf aanwezige kaart wijst hem den weg tot welken raad van arbeid of bedrijfsvereeniging hij zich hiervoor heeft te wenden. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend Tusschen de Zee van Azof en den Donetz schrijdt de achtervolging van den verslagen vijand met succes voort. For maties van de Waffen-SS namen in huizen- en straatgevechten de havenstad afgeloopen nacht, Sovjet-vliegvelden bombardeerd Zooals reeds in een extra-bericht bekend gemaakt, is de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zegevierend ge ëindigd. In den strijd hebben geveAt loopen nacht havens aan de Zuidoost-kust .gebombardeerd, branden ontstonden. De vijand is in den afgeloopen nacM Amerika en Japan zouden geen crisis wenschen Het D.N.B. meldt uit Washington De omstandigheid, dat Wakasoegi sinds zijn terugkeer dagelijks besprekingen heeft gehad met Welles of Huil, wordt, even als de groote terughouding van Huil omtrent de kabinetswisseling in Japan, door welingelichte kringen in dien zin uitgelegd, dat althans voor het oogenblik beide partijen geen crisis wenschen. Er zijn zelfs commentators, die in nauwe betrekking tot het Witte Huis staan, die spreken van ontstemming over het klaar blijkelijke streven van de Engelsche pers om van de kabinetswisseling in Japan gebruik te maken teneinde de Vereenig de Staten langs een omweg in den oorlog te betrekken. De Amerikaansche regee ring wenscht thans geen oorlog met Ja pan en Zaterdag is Roosevelt op de pers conferentie ook buitengewoon voorzichtig geweest bij de beantwoording van de vragen omtrent de torpedeering van de „Kearny”. In tegenstelling tot vroegere persconferenties gebruikten de journalis ten, aldus deze commentators, „oorlogs zuchtige” uitdrukkingen, terwijl Roose velt de kwestie tijna als een bagatel be handelde. De opzienbarende voorspellingen van de New Yorksche bladen en in welinge lichte Congreskringen over de ernstige gevolgen van de regeeringswisseling wer den in regeeringskringen niet gedeeld. De „New York Times” spreekt van „een zekere opluchting” en vat de opvattingen van buitenlandsche zaken aldus samen, dat het „ook erger had gekund”.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1