De distributiebonnen BINNENLAND STADSNIEUWS S.S.-P.K. bericht Neder land No. 6 I HAAGSCHE COURANT Maandag 20 Oef. 1941’ TWEEDE BUAD !4! i T 3 n. FEUILLETON Collecte Nederlandsche Roode Kruis op 25 October Tracht geen brood zonder bon te verkrijgen Steunt de Nederlandsche Ambulance Wh - j BEGRAFENIS J. W. DE JONGH PROPAGANDA VOOR SCHOOLMELK N.B. Zeep op bon 120 Algem. van 1 t.m. 1 rantsoen. 250 250 250 100 19 Oct. t.m. 25 OcL 1941. rants, rants, rants, rants. Uitkeering van ziekengeld 4 >’A 400.000 TON KALI ÖMZ6 TOPPRESTATIES WEPOEN 6OSKT DOOC Duitsche door de Duitschers buitge- Het aantal (Polygoon-v. Bitsen) Br., gebak. VL Vl.w. (Matrijs lied. Roode Kruis) Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage Kaas 100 gram Te hooge prijzen gevraagd met tWontt oervolpdj maakte machinegeweren is niet te tellen. (Weltbild-Polygponf A.D.O. klopte In het Zolder park E.D.O. met 50. Doelman Wille van E.D.O. redt. (Polygoon-v. d. Werft) Een sportieve wollen Jurk met pastelkleurige strepen en een nau- wen plooirok, en daarbij een origi- neele tasch van kalfsleer. (WeltbilcL-Polygoon) gram gram gram gram 1 k.g. 250 gram 500 gram Suiker Koffie-surü Jam Melk Aardapp. Aardapp. 960 000 TON VOtOeocntANCN Mo.ooo tom veeworKEN zijn Leningrad In „De Streek” heerscht een groote drukte in verband met den bloemkoolaanvoer. Voor het veilinggebouw te Bovenkarspel liggen hon derden schuitjes met bloemkool te wachten. Polygoon-Kuiper) i 40-4 40 40 Boter Boter m.red. 40 40A 40B BL, Br. Geb. Rijst Havermout Gort Vernu, Maiz. pioniers bouwen een brug over een rivier in de Sovjet-Unie. (WeltbilcLPolygoon) 4 l i 1 U liter II k.g. i k.g. Steunt de Nederlandsche Ambulance Zij behoeft ook uw steun, want zij wil zijn een expeditie die gedragen wordt door het geheele Nederland sche volk. Zij wil zijn een hulpactie voor gewonde strijders en getroffen burgers in het Oosten. Zij heeft een menschlievende taak te verrichten, waarmede zij de eer van ons land zal hooghouden. Nederlander! Uw taak, uw plicht is het deze actie te steunen, want nog nooit is Neder- dit heeft En het gevolg is, dat het de ste plaats dreigen de honger en de zij vol- Carp, president van het Vredegerechtshof, als chef van het bureau van het.hoofd der afd. treedt op mr. J. Veenhoven, se- retaris en hoofd van het bureau van den plaatsvervangend leider, C. van Geelker ken, terwijl met de leiding van de onder afdelingen onderscheidenlijk zijn belast mr. G. L. A. van Dijk, mr. P. C. Klomp en mr. H. F. Torrlnga. 250 gram Afdeeling bestuurszaken der N.S.B. De persdienst van de N.S.B. meldt Door den leider der N.S.B. is ingesteld een afdeeling bestuurszaken (afdeeling XVII van het hoofdkwaytier der N.S.B.). Deze afdeeling bestaat uit het bureau van het hoofd der afdeeling en drie on- der-afdeelingen, onderscheidenlijk perso neelszaken, wetgeving en adviezen. Als hoofd van de afd. is benoemd dr. J. H. heelen dag: wend... daan...” vraagt... Het oog van de zware artil lerie. De waarnemers hebben hun plaats in de mand van de kabelballon ifrgenomen. Atlantic-Holland Gevolghooge boeten Een zakkenhandelaar te Vleuten werd dezer dagen door den inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam tot ƒ9000 boete veroordeeld. Hij had" groote hoe veelheden zakken verhandeld tegen veel te hooge prijzen. Ook een Alkmaarsche manufacturier had zich voor dezen inspecteur te ver antwoorden. Hij had vrij spoedig na den oorlog de prijzen van diverse goederen verhoogd, zondat dat de prijsvoorschrif- ten hem hiertoe het recht gaven. De inspec teur hield rekening met de omstandigheid, dat de manufacturier de prijzen onmiddel lijk tot het toegestane peil had verlaagd en veroordeelde hem tot 2.500 boete, hierbij de onrechtmatig verkregen winst in aanmerking nemende. zelf, dat ook de kooikers hieronder val len en het is in het belang van den den gang van zaken en tevens in eigen belang, als ook zij zich aan de ge geven prijsregeling houden. Zwaardvisschen worden aan land getrokken een werkje, dat niet meevalt, aange zien de dieren 500 k.g. wegen. 'Atlantic-Holland) Loonarbeiders moeten aangesloten zijn bij een toegelaten ziekenfonds Overeenkcftnstig het op 1 November a.s. in werking tredend artikel 50 der Ziekte wet mag aan den onder de verplichte zie- kengeldverzekering vallenden loonarbei der wegens een na 31 October a.s. inge treden ziekte geen ziekengeld worden ver strekt, indien hij niet is aangesloten bij een toegelaten ziekenfonds. Het moet ech ter niet geheel uitgesloten worden geacht, dat sommige van de onder de verplichte ziekengeldverzekering vallende loonarbei ders op 1 November a.s. nog niet bij een toegelaten ziekenfonds aansluiting hebben kunnen vinden, bij voorbeeld omdat zulk een fonds voor de gemeente, waar zij wonen, nog niet aanwezig is, dan wel om dat, hoewel zij zich tijdig als lid*van een toegelaten ziekenfonds hebben aangemeld, het bewijs van inschrijving als lid nog niet in hun bezit is gekomen. In zulke gevallen zullen de betrokken loonarbei ders bij ingetreden ziekte, ‘desniettemin het hun toékomende ziekengeld ontvangen. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft zich dan ook tot alle uitvoeringsorganen der ver plichte ziekengeldverzekering gewend met een rondschrijven waarin hij die organen vrzóekt zich naar het bovenstaande te ge dragen. Wit is naar de griffie en als hij den boekwinkel opbelt, duurt het zeker wel een half uur, eer ze ’t gebracht hebben. En de conclusie moet beslist nog mee met den middagposttrein naar 't Zuiden. Misschien heeft die jongen wel ergens een paar velletjes slingeren... Gelukkig, dat treft... Als van Dijk het carbonpa pier tusschen de foliovellen wil schui- voor de financieele uitkomsten van deze voorziening uiteraard niet zonder betee- kenis is. De gemiddelde ontvangst was in de eerste wéék /8.56 per 100 liter, in de tweede week 8.76, in de derde week ƒ8.81, in de vierde week ƒ8.85. In ges loten is de 42-jarig* wagenknecht ,W. terzake van het verhan- delgn van 100 textielbonnen, welke hij van een onbekende zou hebben gekocht. Zaterdag is op Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J. W. de Jongh, oud-gemeentelijk inspecteur van het Onderwijs. Vele per sonen uit de onderwijswereld waren aan wezig. In de aula is o.m. het woord gevoerd door den heer J. M. Pattist, Rijksinspec- teur voor het Lager Onderwijs. Het is alsof een stuk verleden van ons wegge nomen is, aldus spr. De heer de Jongh was bovenal een goed en rechtschapen mensch. Hij zag overal ietq goeds in. De heer de Jongh ■was een knap maa, in de eerste plaats op het gebied van de Lager Onderwijswet en in de tweede plaats op het gebied van de historie, hetgeen o.m. blijkt uit zijn leesboeken en wandplaten, die een ommekeer hebben teweeggebracht in het geschiedenisonderwijs.* De heer Vorrink, sprak namens het college van Gem. inspecteurs. Toen dit college in 1921 werd opgericht, was de heer de Jongh er al aanstonds lid van. Er is doe* hem veel opbpuwend werk verricht. Zijn buitenge woon rijke ervaring stelde hij in dienst van de inspectie Voorts voerden nog het woord de hee- ren Kielder, oud-hoofd eener scnool. Esker namens de Vereen, van hoofden van scholen te ’s-Gravenhage, H. J. Ja cobs* en J. Moerman, oud-hoofden van scholen en mej. Perné, voorzitster Bond van Onderwijzeressen bij,het voorberei dend lager onderwijs. Zij allen wezen op de groote wettische kennis van den h*er de Jongh en zijn hoogstaande karakter eigenschappen, welke hem maakten tot een vaderlijken vriend en beschermer van vele jonge onderwijzers en onder wijzeressen. Aan het graf heeft een schoonzoon voor de belangstelling bedankt. zuivenngspatrouilles. S.S. Hauptsturmführer W Hulstij n. bezetting op de Sumatrasche voorposten, alsmede aan het zuiverende werk onzer Atjehsche Marechaussee-brigades. Lang zullen de Sovjet-benden evenwel niet kunnen uithouden. In &r. naderende winter, ten "tweede van hun operatiebasis deze kamer benoemd a. tot lid mr. j. W. Westhoff b- tot plaatsverv. lid 1. mr. J. Spreeij 2. mr. G. C. B. E. Suringer 3. mr. E. A. M. Larpers4. mr. G. E. Lan- gemeijer. allen rechter in genoemde recht bank is benoemd tot subs.-griffier bij de rechtbank te Alkmaar, mr. C. J. A. Mat thes, waarn. griffier bij de rechtbank te Amsterdam bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is mr. J. J. van Walsem benoemd tot raadsheer-plaatsver- vanger in het gerechtshof te ’s-Graven hage, met gelijktijdig eervol ontslag als rechter-plaatsverv. in de rechtbank te Rotterdam De propaganda-actie voor het gebruik van schoolmelk heeft in de laatste weken zichtbare resultaten opgeleverd. Waren er in de week van 813 September nog slechts 15.629 deelnemers, hun aantal steeg in de weken daarna met flinke, sprongen. Het bedroeg in de week van 1520 September 17.841, in de week van 2227 September 25.496,’ in de week van 29 September tot 4 October 29.548 en heeft daarna de 30.000 overschreden. Niet alleen in de laagste, maar ook in de hoogere De Roode BCruis brief van 25 woorden is in vele duizenden gezinnen in Nederland de brenger van een levensteeken van ver re vrienden of verwanten geworden. Hij is tevens de drager van goede of droeve tijding naar hen. Het Correspondentiebu- reau van het Nederlandsche Roode Kruis werd op 24 Juni 1940 opgericht ten einde mogelijkheid van berichtenwisseling te scheppen tusschen de inwoners van Neder- lan<Peenerzijds en elders gevestigden, toen als gevolg van de bezetting en andere oor logshandelingen het normale postverkeer niet meer functionneerde. Tot 30 Septem ber 1941 werden totaal 94.500 van deze Roode Kruis-brieven (corresponde/itiefor- mulieren) verzonden. Daarop werden tot nu toe ca. 25.000 antwoorden ontvangen. Deze aahtallen zouden wellicht nog veel grooter zijn, indien niet slechts éénmaal per maand door eenzelfden persoon aan hetzelfde adres een formulier mocht wor den gezonden. Bovendien werden door het Correspondentebureau vele duizenden-for mulieren uit andere landen, waarop soort gelijke wijze gearbeid wordt, verwerkt en na beantwoording weder aan de aanvra gers teruggezonden. Ook u kunt uw dank baarheid voor deze Roode Kruis corres pondentie toonen door een gift in de col lectebus' op 25 October. Nick bedankt hartelijk voor de vrien delijkheid, maar ze is er allesbehalve blij mee. Twaalf dagen vrij... wat moet ze er mee doen?-Wat moet ze doen met alle dagen, met alle uren, welke ze nog door moet leven? Haar heele leven... zonder Frank. Werk is nog het beste, het eenige verdoovingsmiddel. Enfin, nog tien dagen voor het de twintigste is. Tien overdrukke dagen, ven, ontdekt hij iets. Hü neemt het car- 't Valt niet mee, het werk van een an- der overnemen. Erna doet haar uiterste best, om Nick zoo volledig mogelijk «dn te werken. Maar als een chef vier jaar lang dezelfde secretaresse heeft gehad, is deze zóó ingesteld op al zijn verlan gens en eigenaardigheden, dat ze dat onmogelijk allemaal aan haar opvolg ster kan bijbrengen. Nicjc boort den Meneer de Jong is ge en „Dat heb ik altijd zóó ge en „Als meneer de Jong en: „Meneer de Jong I niet graag, dat...r‘ de belangen en wenschen van meNBer de Jong haar zoo in beslag nemen, dat al het overige op den achtergrond raakt. In het klerkenkantoor op de Prinsen gracht zoekt van Dijk in de la naar car bonpapier, maar de doos is leeg. De in de buurt. Van 20 December tot 2 Ja nuari ga ik namelijk waarnemen voor een vriend van me, die sinds het voor aar gevestigd is in Schorenhoeff en die, door pech bij de overneming van de praktijk, er tot nog toe zijn huwelijks reis bij in zag schieten. Frits heeft, zoo- als je -misschien gelezen hebt, verleden week zijn semi gehahld. Die mag nu de pipa zoolang assisteeren. En ik kom me, helaas zeer tjjdeljjk, op tien kilo- bonpapier mee naar het raam, waar het licht er goed op valt... Welzeker, min nebrieven schrijven onder kantoortijd! Met een dóórslag, macht der gewoon te!, en met een i’ Daar ben je ingevlogen, mannetje. Op het nieuwe carbonpapier staat het ge typte even duidelijk afgedrukt als op het origineel. „Lieve Lientje", leest van Dijk stijgende verontwaardiging. „Nog bijna een week voor het weer Engelsche les is en ik je weer zie”. Aha, vandaar die studie-ijver, denkt van Dijk meesmuilend. „Ik heb kaartjes voor Ajax Zondag. Ga Je mee?” Kunnen die kwajongens nog ergens anders over praten, dan over voetbal? Dadelijk zal de bioscoop ook wel op de feest rekent Juffrouw Lenswaerdt, zegt meneer de Jong den volgenden morgen, ik ben tot de’ ontdekking gekomen, dat u dit jaar nog geen vacantie hebt gehad. Maar ik ben toch pas sinds Juni hier, zegt Nick verwonderd. Ja, dat is wel zoo. Maar aan den anderen kant vind ik het noodig, dat u een beetje frissche krachten gaat op doen voor al het nieuwe werk, dat u met Januari te wachten staat. U kunt vanaf den twintigsten vacantie nemen tot twee Januari. Juffrouw de Ruyter is er nu toch nog en dan gaat u maar eens flink uitrusten, want u ziet er uit, alsof u dat hard noodig hebt. Brood Brood Vleesch 40 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 5 Oct. Lm. 1 Nov. 1941. 121 Algem. 122 Algem. 123 Algem. 124 Lm. 127 Algem. D en E Rijst 128 Algem. 129 Algem. 130 Algem. 131 Lm. 134 Algem. 14 Oct. Lm. 1 Nov. 1941. 3940 Botej 19—40 Vet Kamer vwr ue van suaiMaen e Oct. rakende het economisch leven, en zijn in In Woubrugge vierde de bekende acteur Marie van Warmelo zijn 75sten verjaardag. Vanuit het geheele land kwamen de felicitatiebrieven bin nen, Zijn vriend Hein Harms (ook een oud-ge- diende) en Marie Harms-Haspels hielpen den jarige (midden) bij het doorlezan. Polygoon-Zey lemaker) (Nadruk verboden Huwelijk met modern comfort «6 Wat heeft ze er zich op verheugd, op de verrukte gezichten, als ze met haar verhalen voor den dag zou komen. De blijdschap en de trots van vader en mama zullen haar bovendien den zoo Moodigen ruggesteun moeten geven in - -- naar telkens nog wankelende overtui- voor, Nikker, ik zit jdan jvtek bij jullie <‘ng. dat ze goed heeft gedaan, dat ze den goeden weg heeft gekozen. Ze kan *r immers niet heelemaal alleen tegen optomen. Een paar dagen weg uit Am sterdam, weg uit de stad, waar hij ook ook alléén. Wee, uit het eeuwige krmgetje van haar verwarde gedachten: *as het noodig geweest dat ze alle hoop opgaf? Moet ze, enkel omdat ze •en keer Frank’s wanhopig verdriet over ®et weggas* vaa zijn vrouw heeft ge- Waarschuwlng van het Centraal Bureau voor het Bakkersbedrijf Het Centraal Bureau voor het Bakkers bedrijf brengt langs dezen weg onder de aandacht van het publiek: Was vóór de recente vermindering van het broodrantsoen de neiging bij het pu bliek reeds groot om te trachten met alle mogelijke middelen in het bezit te komen van brood zonder bonnen, na deze verla ging is deze neiging nog zeer toegenomen. Vele consumenten schromen niet den loo per door het bieden van een boogeren prijs te bewegen brood zonder bonnen af te leveren, terwijl in andere gevallen ge tracht wordt van broodbezorgers brood- bonnen te koopen. Het zal een ieder dui delijk zijn, dat hierdoor de voedselvoor ziening. in Nederland ernstig in gevaar wordt gebracht. Bovendien is van deze onsociale handelwijzen het gevolg, dat de betrokken bakkers hun steeds verminder den meelvoorraad allengs gereduceerd zien tot niets. Het onvermijdelijk resultaat is dan slui ting van het bedrijf en ontslag van het daarin werkzame personeel. In verband met het bovenstaande, doet het centraal bureau voor het bakkersbedrijf een ern stig én dringend beroep op het Nederland sche volk, om geen brood zonder bonnen in ontvangst te nemen, noch op de brood bezorgers aandrang uit te oefenen om brood zonder bonnen af te leveren of bon nen tegen contant geld te verkoopen. zien, nu maar Ineens aannemen, dat er niets anders is, dat hij alleen maar op haar terugkomst zit te wachten? Is er misschien niet veel meer gebeurd, dat zij niet weet en waarover Frank niet heeft willen spreken... nog niet? Mis schien toch... een echtscheiding, welke hem tenslotte voorgoed alleen zal doen blijven? Frank alleen... Frank vrij... geweest, hopeloos, aussichtslos een an- alsof dat voor haar eenig verschil zou maken- En dan komt ze weer op haar uitgangspunt terug: hij houdt immers niet van haar. Niet zooals zij van hem. en op een ouderwetsch gezellig Kerst- Niet zooals Han van haar houdt... En als ze met Kerstmis naar huis gaaL zal ze Han zien... moet ze hem zien. Want hij schrijft: „In ieder geval zie je me met Kerstmis verschijnen. Want stel je der commando van een ouderen kapitein, die den wereldoorlog ook had medege maakt was ‘onze redding. Ordenende arbeid Wat deze Ortskommandanturen daar overigens aan ordenenden arbeid verrich ten, dikwerf in gebiedsdeelen, zoo groot als een geheele Nederlandsche provincie, grenst aan het ongelooflijke. De goedwillende boerengezinnen, die naar gelang van hun kindertal zich weer een of meer koeien en geitén zien toege wezen uit de Kolchozen en hun eigen akker weer mogen bebouwen, helpen naar hun vermogen mee, om de orde te her stellen. Maar zij leven onder de bedrei ging van de rondzwervende Partisanen, die des nachts hun schamele hoeven uit plunderen of zich onder doodsbedrei ging daarin verstopt houden. Dag en nacht wordt er door de Duitsche bezet tingsmacht gepatrouilleerd en het leven van de bezettingsmanschappen en (officie ren der „Ortskommandanturen” wekt sterke herinneringen aan onze koloniale ledig afgesneden, tenslotte worden zij toch opgespoord en neergelegd of ontwapend door de rustelooze Duitsche P. J. VAN MALSSEN OVERLEDEN In den ouderdom van 75 jaar is hier ter stede overleden de heer P. J. van Malssen, aud-hoofd eener school alhier. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s., te circa half drie, op Nieuw Eik en Duinen. land afzijdig gebleven als het er om ging in nood verkeerende men- schen te steunen. Stort daarom uw bijdrage op girorekening* 8 - 7 6 - 0 0 Nederlandsche Ambulance Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is benoemd tot militair lid van het Vredegerechtshof 1. de luif-gen. b.d. H. A. Seyffardt te 's-Gravenhage2. de luiL-gen. b.d. W. J. D. Havelaar te Ede Bij besluit van den secr.-gen. van het de partement van Justitie is voorts benoemd tot militair lid van het vredegerechtshof 1. de kapitein der infanterie T. C. van Dierendonck, wonende te Bloemendaal 2. de kapitein der infanterie n.a. J. E. Hofman, wonende te Amsterdam. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is benoemd tot rechter in de rechtbank,te Amsterdam: mr. J. W.’Westhoff, Ned.-Ind. «rechterlijk ambtenaar op non-activiteit, wonende al- alhie:*; x is benoemd tot subs.-griffier bij d^ rechtbank te ’s-Hertogenbosch mr. J. K. D. Schönfeld, waarn. griffier bij de recht bank te Assen is bij de rechtbank te Amsterdam ingesteld een tweede enkelvoudige kamer voor de berechting van strafzaken Hieronder volgt het tweede gedeelte van het S.S.-P.K. bericht Nederland No. 6. Het eerste stuk is .opgenomen in ons blad van Zaterdag j.L Wat het bolsjewisme van de „heilige” Russisthe aarde overliet en de zoo karak teristieke oUd-Russische cultuur, schets ten wij reeds in een vorig artikel. Wat het in de zielen der Sovjetonderdanen verwoestte, is nauwelijks te beschrijven. Ongeveer een kwart-eeuw heeft dit ver- foeilijkste aller terreur-systemen onge breideld voortgewoekerd. Alles werd vol gens een vast plan neergetrokken tot het niveau van de proleten-cultuur. Wat hoog was en verheven, werd ondermijnd en neergetrokken, totdat alles één woeste, hopelooze chaos geworden was, waarin de mensch slechts tijd vond om te den ken aan de bevrediging van zijn aller- primitiefste behoeften. Uitgezonderd dan een clique van commissarissen en andere bonzen, die zich „uitleefden” op veelal bestiale wijze. a De opgroeiende jeugd werd ingeprent, fldat Sovjet-Rusland de heilstaat was. Dat het overal elders in de wereld veel slechter gesteld was. De Sovjetbladen brachten onbeschaamde leugenberichten uit West-Europa en Amerika, waarin ge waagd werd van hongersnood en pestilen tie. En omdat Sovjet-Rusland hermetisch afgesloten gehouden werd van de buiten wereld, ervoeren de bewoners geen tegen spraak. Wie uit het buitenland terugkeer de of binnendrong* werd óf angstvallig bewaakt en geïsoleerd, óf gevangen gezet 'en „geliquideerd”. De Sovjet-krijgsgevan- genen had men zoo verzekerd, dat zij zouden worden doodgemarteld, dat zij den Roode-KruissoldaaL die hen laafde en verbond, nog in den rug schoten. Dat is de vrucht van een kwart-eeuw af schuwelijke massa.-suggestie bij een volk, dat door zijn Slavische ziel meer dan eenig volk ter wereM gevoelig is voor psychische beïnvloeding. Dit moge wellicht de verklaring zijn van den onbegrijpelijken weerstand, dien de Sovjet-armist biedt aan den tegen stander, hoewel hij eigenlijk niets te ver dedigen heeft, dat den iiyet waard is dan lijf en leven. Aan het front wordt hem bovendien geen keus gelaten. Voor bem staat de vijand, achter hem de poli tieke commissaris met het dreigende I xnachinepistodl. Rondzwervende „Partisanen' Maar ook daar waar de Duitsche kolon- nes reeds lang zijn voorbijgemarcheerd, in de onmetelijke oerwouden, en op de schier oneindige vlakten, zwerven nog bclsjewistenhorden. „Partisanen” noemt de Duitsche soldaat hen. Deze Partisanen, samengerot tot secties en compagnieën, maken de opmarschwegen onveilig, snij den telefoon- en telegraafdraden door en trachten allerwege door springladin gen, vernielingen aan te richten aan bruggen en verkeersmiddelen. Zij oefenen hun bedrijf uit in het nachtelijk duister Als koerier, terugkomende van het front, ten Noorden van het Ilmenmeer, hebben wij op dén weg tusschen Luga en Pleskow des nachts midden tusschen deze, benden ingezeten. Slechts drie man sterk, in een auto, die zooveel front- ervaring bad opgedaan, dat zijn beste binnenband twee-en-dertig reparatieplak- sels droeg. Een klein? „Ortskommandan- tar”, drie en dertig geweren sterk, on- Wildprljzen Naar uit verschillende klachten blijkL worden er in den wildhandel soms prijzen gevraagd, die ver boven de toegestane liggen. Zoo komt het b.v. voor, dat kooi kers wilde eenden aanbieden tegen 1.50 a ƒ2 per stuk, terwijl de prijs niet hooger mag zijn dan 1.35. Het is voor den poe lier onmogelijk om dan nog winst te ma ken, zoodat een dergelijk aanbod gemak kelijk tot het vragen van te hooge prijzen wan zijn kant aanleiding geeft. In enkele gevallen heeft men zich op een „misver stand” beroepen. Merkwaardig genoeg val len deze misverstanden meestal in het voordeel en vrijwel nooit in het nadeel van de betrokkenen uit. Er zij hier nog maals op gewezen, dat in de Prijzenbe- schikking 1941 Wild van 11 Augustns 1941 duidelijk jagers, groothandelaren, opkoo- pers en daarmede gelijk te stellen per sonen worden genoemd. Het spreekt van goe- prijsklassen steeg de deelneming, hetgeen nurt proppen komen... zie ^e wel! Dat noe men ze tegenwoordig minnebrieven schrijven. In zijn tijd, een veertig jaar geleden, deden ze 't anders. Heel wat beter. Hij wil het verraderlijke velletje al wegsluiten, om bet straks dien vlegel onder zijn neus te duwen, als zijn oog valt op een postscriptum: „Ik kan je nog iets moois vertellen over onze F.R. en jullie N.L. Daag. Half acht op de gewone plaats, niet vergeten hoor”. Tja, nu weet van Dijk niet wat hH daarvan moet denken. Dat hoéft natuur- Ujk heelemaal niet te beteekenen wat nieuw carbonnetje... hij er op het eerste gezicht uit gelezen Die jongen kan het wel over een broer of een zuster of een vriend heb ben... Heel voor de hand liggend zelfs. Maar een week of wat geleden heeft de Wit er weer zoo brutaal iets uitgeflapt over „die kip van de Noord-Nederland- SC ieder oogenblik komt aanzet ten Die juffrouw komt voor besprekin gen in verband met de procedure zeep* abneken contra Niederrheinische", had tij streng terechtgewezen. En de Wits halfluid „je tente...” ge negeerd. meter afstand van jou vestigen. Wat zeg je daarvan?" Och, het Is misschien wel goed, denkt Nick. Han heeft toch recht op méér dan een simpel: 't spijt me wel, maar ik doe het niet. Ze zal Han eerlijk alles zeggen, ver tellen, dat er al dien tijd een ander is der. En Nick schrijft opgewekt naar huls, dat ze den vierentwintigsten thuis komt

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5