Stalin uit Moskou vertrokken? No. 18011. 1941. AANVAL OP BRITSCH C0NV001 De incidenten met AmerikaanscheEnge,scl,e torpedojagers VERDUISTEREN Dinsdag 21 October. 1 J op Zeven koopvaarders op den Atlantisdien Oceaan tot zinken gebracht en Nieuwe procureur-generaal in Amsterdam - Eén slecht verduisterd huis brengt allen in gevaar OOK VERLENGING VAN DE KERST. VACANTÏE VOOR DE LAGERE SCHOLEN Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Dringende oproep van de hoofdstad van De „Greer” werkte samen met een Engelsch vliegtuig Mr. J. Feitsma benoemd Verklaringen van Japansche ministers aan de bevolking de Sovjet-Unie De Engelsche druk op Afghanistan Vier kinderen uit één gezin gedood, de moeder en 2 andere kinderen zwaar gewond De verliezen van de Britsche luchtmacht v. 6.33 aur nam. tot 8.17 nar o.m. luchtaanvallen ons land Volgens de Duitsche pers is de torpe- deering van de „Kearny” een verzinsel De verovering van Odessa I I HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTlttN: PROS DEZER COURANT: naar Singa- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad'* en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, ronder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, ft. p. post 10 ct Duitsche duikbooten hebben, naar het D. N. B. verneemt een Britsch convooi op den Atlantischen Oceaan aangevallen en zeven Britsche koopvaardijschepen met tezamen 38.200 brt. tot zinken gebracht. In 3 dagen tijds verloren de Britten dus 17 schepen met tezamen 98.200 brt aan noodzakelijke en voor den oprlog belangrijke goederen. dat op tot den De bezetting van Iran Een bericht over terugtrekking van de Engelsche en bolsjewistische troepen uit Teheran wordt te Berlijn met scepsis op gevat Men spreekt het vermoeden uit aldus het A.N.P., dat de Sovjets hun troe- pen uit Iran dringend elders noodig heb- ben, b.v. in Rostof of Charkof en aan deze verplaatsing nu den schijn van een d>eau geste jegens Iran verleenen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bljkantoon Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJh Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 3. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 der ambassade zich nog te Moskou bevin den. De regeering heeft nog recht streek sett contact met de ambassade te Moskou, maar nog niet met Tatekawa in Koeibisjef. Verder zeide Isjii. dat er ,,geen groote ontwikkelingen zijn in de handelsonder handelingen tusschen Japan en Neder- laudsch-Indië a verdere tegen- De straten zijn be- De Kaukasische petroleumcentra De grenzen van Iran zijn een levensbe lang van Engeland"’, zoo heeft de secre taris van het Britsche ministerie van oorlog, brigade-generaal Henri Page-Croft, vastgesteld. Hij heeft deze verklaring af gelegd, omdat naar zijn meening de Dudt- schens er nog vóór de komende lente in zullen zijn geslaagd de petroleumcentra van Batoem en Bakoe in den Kaukasus te bezetten. De Duitsche pers publiceert het stand punt van het D.N.B. inzake het geval met den Amerikaanschen torpedojager ..Greer”, welke in September een Duit- %che duikboot met dieptebommen heeft aangevallen en langen tijd heeft achter volgd. In een verklaring van het departe- ment van oorlog en marine der Vereenig- de Staten was het destijds zoo voorge steld. dat de eerste aanval was uitgegaan van de Duitsche duikboot. Het D.N.B. gaat thans onder verwijzing naar de destijds gegeven officieele Duit sche verklaring in op het jongste rapport van het Amerikaansche ministerie van marine, waaruit, naar het D.N.B. ver klaart, niet meer of minder blijkt, dan dat de destijds afgelegde officieele Ame rikaansche verklaring een leugenachtige manoeuvre was van den president om zijn bevel tot schieten aan de Amerikaansche marine als noodzakelijk te doen voorko men. Uit dit bericht, zoo wordt in het bericht van het D.N.B. gezegd, blijkt niet alleen, dat een Engelsch vliegtuig aan den „Greer” de positie van de Duitsche duikboot heeft gemeld. Veeleer geeft het ministerie van marine openlijk toe, dat de Amerikaansche torpedojager en het Brit sche vliegtuig gemeenschappelijk hebben geopereerd en dat de duikboot eerst na dat zij zelf met dieptebommen was aan gevallen en vrij langen tijd door den tor pedojager was achtervolgd, zich met tor pedo’ s heeft verdedigd _Zelfs wanneer nu Australische persstem Het Australische blad „Sydney Sun” waarschuwt de Vereenigde Staten en En geland dringend voor een onderschatting van de militaire macht van Japan. Sterk wat het aantal kruisers betreft, zoo schrijft het blad, kan Japan den Stillen en den Indischen Oceaan voor onzen han del onveilig maken en onze verkeers wegen naar het Midden-Oosten en naar de Maleische staten in gevaar brengen. Het operatiegebied van de Japansche vloot ligt dicht bij de Japansche steun punten, terwijl de Amerikaansche steun punten mijlen ver verwijderd liggen. In dien er een oorlog in den Stillen Oceaan uitbreekt, zou het een oorlog zijn van alle mogendheden met inbegrip van Australië en de Australische vloot moet met een zwaren strijd en vele verliezen rekenen. Uitgelokte aanvallen De voorzitter van de Newyorksche af- deeling van het American First committee, John Flynn, heeft inzake het z.g. „Kear- ny-incident” verklaard, dat Amerikaansche oorlogsschepen op bevel van „den naar een oorlog verlangenden” Knox Duitsche duikbooten in de oorlogszone rondom Ijsland achtervolgen, zonder dat het federale Congres of het Amerikaansche volk hiertoe zijn toestemming heeft ge geven. Wordt hierbij een Amerikaansche Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art 1 zijner verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) aan den procureur-generaal te Amsterdam, mr. 3. A. van Thiel, pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissarij voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van dezelfde bepaling mr. J Feitsma, rechter in de arrondissementsrechtbank te Groningen, tot procureur-generaal in Amsterdam benoemd. Roosevelt confereert over de hulp aan Moskou President Roosevelt heeft gisteren met den leider van de Amerikaansche missie te Moskou, Harriman, en Harry Hopkins besprekingen gevoerd over de Ameri kaansche hulp aan de Sovjet-Unie. Roo sevelt heeft de pers laten mededeelen, dat over de resultaten van deze confe rentie geen mededeelingen zullen worden verstrekt. Harriman heeft 3 uur lang met Roosevelt en Hopkins geconfereerd. Daarna vloog Harriman naar Washington, teneinde aldaar met vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandsche zaken, oorlog en marine besprekingen te voeren. Ministerpresident Tojo, die tevens mi nister van oorlog is, heeft een toespraak gehouden tot de officieren van zijn mi nisterie, waarin hij o.a. verklaarde „Japan bevindt zich op het oogenblik op een kruisweg. Daarom moeten het ge- heele leger en de geheele natie solidair zijn. Het is onvoorwaardelijk noodzake lijk om de geheele macht van het volk te concentreeren en de oorzaken van de Chineesch-Japansche vijandelijkheden uit den weg te ruimen, opdat Japan een toestand van veiligheid kan genieten tegenover een omsingeling door vijandig gezinde landen.” Sjigenori Togo, de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, heeft in een radio rede tot het Japansche volk o.a. gezegd Aangezien het diplomatieke doej van Japan gelegen is in het behoud en de be vordering van den wereldvrede, staan het bestaan en het prestige van Japan op het spel. Japan moet zijn bestaan en prestige hardnekkig verdedigen en zijn historische taak vervullen. Met verstevi ging van het systeem van samenhang tusschen diplomatie en leger en met in achtneming van de werkelijkheid en met vertrouwen in zichzelf, zal de Japansche diplomatie zoowel bijdragen tot de wel vaart als tot den vrede van de wereld. Indien Japan in die houding volhardt en de rechtvaardigheid blijft betrachten, is het duidelijk, dat Japan de moeilijkheden en aanvallen te beven zal komen en de welvaart zal bevorderen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland De vijand wierp in den atgeloopen nacht naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, brand. en brisantbommen in Noord west Duitschland neer. Op enkele plaat sen ontstond materieele schade in woon wijken. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers DE AMERIKAANSCHE NEUTRALI- TEITSWET Drie republikeinsche senatoren, Brid ges, Austin en Gurney, hebben gistermid- middag officieel een wetsvoorstel inge- diend om de geheele neutraliteitswet te herroepen. In de ,,New York Journal American” verklaart de republikeinsche senator Cap per, dat de door Roosevelt voorgenomen wijziging van de neutraliteitswet uitslui tend een nieuwen stap vormt naar den oorlog. Aartsbisschop Beekman heeft in een radiorede te Chicago het Amerikaansche volk aangespoord met alle kracht te pro- testeeren tegen de herroeping of een wij ziging vart de neutraliteitswet. Een po ging om Amerikaansche koopvaardijsche pen te bewapenen en naar de oorlogszó- nes te sturen, zou niets anders zijn dan een moord met ?voorbedachten rade op Amerikaansche burgers door de regeering. Een dergelijke maatregel heeft ten doel een oorlogsverklaring te veroorzaken. De oorlogsophitsers verlangen, dat Hitler ver nietigd zal worden, zelfs wanneer dit 19 jaar zou duren, aan 10 millioen Ameri kaansche burgers het leven zou kosten en geweldige geldsommen zou verslinden. VERSPREIDE BERICHTEN In een plechtige zitting van den se. naat van de universiteit te Rome is rijks- minister van economische zaken, Funk, door den rector-magnificus de Franciscoi, namens koning-keizer Victor Emanuel het eeredoctoraat van de faculteit voor volks» huishouding aangeboden. De hertog en hertogin van Windsor zijn gisteren te New York aangekomen. De Zweedsche politie is een bende op het spoor gekomen, die o.a. poogde met radiozenders militaire geheimen aan een andere mogendheid door te geven. Het complot werd ontdekt door een huiseige naar van wien de bende een huis huurde met het doel er radio- en telefoonappara- ten op te stellen. Deze /telde zich in‘ver. binding met de politie, die de voornaam ste schuldigen arresteerde. De correspondent van de „Times”, Wrangel Craker, die enkele dagen geleden uit het Midden-Oosten naar Spanje kwam om via Lissabon naar Londen terug te keeren, is te Madrid gearresteerd. Bij het Volgens een bericht van „Aftonbladet” uit Istanboel zou Stalin Moskou met onbe kende bestemming hebben verlaten. Men vermoedt in welingelichte kringen, dat hij zijn hoofdkwartier zal vestigen in een pantsertrein en dus geen vaste verblijf plaats meer zal hebben. t Een dringende oproep aan de bevolking van Moskou om uit eigen midden een leger te vormen, dat de hoofdstad zoo- noodig straat voor straat en huis voor huis verdedigen zal, is, naar de Engelsche be richtendienst meldt, in een hoofdartikel van de .Prawda” gepubliceerd. De oproep is ook door den Moskouschen omroep voor gelezen. In het artikel wordt ten aanzien van het decreet van Stalin betreffende het af kondigen van den staat van beleg ver klaard, dat de genoemde maatregelen van beslissend belang zijn voor de verdediging van de hoofdstad. De bevolking wordt ge leerd, hoe zij tegen vijandelijke tanks moet optreden, hoe versterkingswerken bespoe digd kunnen worden, en bovendien wordt zij opgeroepen haar leven op te offeren voor de verdediging van de hoofdstad. Ieder, die in staat is een geweer te dra- gen, moet het als zijn „heiligen plicht” be schouwen den vijand den weg te versper ren en iedere straat, ieder huis moet tot een vesting worden. Allen, die dit bevel overtreden, moeten zonder verwijl voor een krijgsraad worden gebracht en provo cateurs. spionnen en andere agenten van den vijand moeten ter plaatse worden doodgeschoten. Sojvetregeering naar Kujbisjef Volgens den Engelschen berichtendienst zou de zetel van de regeering der Sovjet- Unie verplaatst zijn naar Kujbisjef (Sa mara) aan de Wolga. ongeveer 880 km. ten Zuidoosten van Moskou. Naar het Japansche ministerie van buiten landsche zaken mededeelt, is ook de Ja pansche ambassadeur te Moskou, Tato- kawa, met het personeel zijner ambas sade naar deze stad vertrokken.- Nachtjagers en luchtdoelarpllerie scho ten 3 van de aanvallende Britsche vlieg tuigen neer. Onder den titel: „Roosevelt heeft het Congres bedrogen” schrijft de „Berliner Börsen Ztg.”, „Wij vragen u mijnheer de president, waar zijn uw bewijzen voor de bewering, dat de torpedojager .Kearny” door Duitschland is aangevallen en hoe komt het, dat terwijl Britsche torpedo jagers na door een Duitsche torpedo te zijn getroffen, zinken, doch de beroemde Kearny” zonder verlies en zonder ernstige schade zijn reis kon voortzet ten De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Volgens Reuter zijn de Engelsche en Afghaansche regeeringen „overeenge komen” dat alle in Afghanistan vertoe vende Duitschers uit dat land gezet zul len worden Zij zouden via Iran en Tur kije naar hun vaderland geleid worden. In Berlijn beschikte men gisteren nog niet over ambtelijke berichten terzake. Indient het Reuterbericht met de waar heid strookt, zal men ditmaal dus niet zoo onmenschelijk te werk gaan als in Iran, waar alle mannelijke Duitschers aan de bolsjewieken uitgeleverd werden en de vrouwen en kinderen door de Sovjets werden uitgpplunderd en mishandeld. Men zal moeten afwachten, of het transport van de Duitschers uit Afghanistan niet eveneens door de bolsjewieken in Iran wordt gemolesteerd. Doch ook al zou alles cbrrect geschieden, dan is het< toch een ongehoord feit, dat een neutrale staat door een belligerent gedwongen wordt, om de staatsburgers van den tegenstan der eenvoudig uit het land te zetten. Ge steld, dat Duitschland b.v. eens van Zwit serland of een anderen neutralen staat vorderde, dat het alle daar vertoevende Engelschen uitwees? Aan de neutraliteit van Afghanistan wordt toch door niemand, ook niet door Engeland getwijfeld. Bo venstaand bericht uit Kaboel, werpt aldus een scherp licht op de verwording in het verkeer der volkeren, waarbij het volken recht met voeten wordt getreden. naar in het Amerikaansche bericht wordt beweerd de eerste dieptebom af komstig zou zijn geweest van het Engel sche vliegtuig, hetgeen de duikboot niet kon vaststellen, dan verandert dit niets aan de veroordeeling van het geval, daar in het gemeenschappelijke opereeren van een Amerikaanschen torpedojager met een Britsch vliegtuig een duidelijke aanvals- handeling gezien moet worden. Roosevelt en zijn minister van marine hebben bij alle tot dusver afgelegde verklaringen welbewust dit feit verzwegen, dat op aan dringen der oppositie thans bekend is ge maakt. En nog een ander feit heeft Roo sevelt de openbare meening, die een op heldering van de ware toedracht ver langde, onthouden. De chef van den ma rinestaf, Stark, zag zich op desbetreffende vragen gedwongen te erkennen, het tijdschip, toen de „Greer"’ tweeden aanval op de Duitsche duikboot overging, op 5 mijl afstand een Britsche torpedojager in zicht was. Opnieuw is weer eens bewezen zoo ver klaart het D.N.B. tenslotte, dat Roosevelt met leugens en vervalschingen zijn volk een tweeden stap tracht te doen zetten op den weg. welke naar oorlog leidt en dat hij den laster over het incident met den „Greer” steeds weer heeft opge warmd, om het Congres en het volk van de Vereenigde Staten voor de door hem geëischte verandering in de neutraliteits wet rijp te maken. Brooke Popham pore terug In verband met de spanning in het Verre Oosten, zal de opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten, maarschalk Brooke Pop- i aan Nieuw- Zeeland. Hij zal na beëindiging van zijn besprekingen te Canberra en Sydney da delijk naar Singapore terugkeeren. Amerikaansche troepen naar Alaska Volgens Amerikaansche persberichten heeft de regeering te Washington, met het oog op den ernst van den toestand in het Verre Oosten, besloten eenige troepenonderdeelen in Alaska te sta tionneeren. Deze troepen zullen naar Finsch voorbeeld worden uitgerust, meldt S.P.T. Maarschalk Pétain over hot bombardement van Le Havre Maarschalk Pétain heeft in een brief aan de Kamer van Koophandel te Le Ha vre, welke brief door de „Matin” wordt gepubliceerd, uiting -gegeven aan zijn ver ontwaardiging over het bombardeer en van Le Havre door de Engelschen. In de zen brief zegt Pétain o.a. het volgende: „Door het protest van de stedelijke autoriteiten, door de rapporten van de pre fecten, door foto’s, die ik onlangs heb ontvangen, ben ik op de hoogte van net vreeselijke lot van Le Havre. Tegen het jongste bombardement, waardoor geen mi litaire doelen, doch uitsluitend de burger bevolking werd getroffen, protesteer ik als Franschman en als soldaat”. In de late avonduren van gisteren heb ben Britsche vliegtuigen gepoogd ons land aan te vallen. De actieve Duitsche afweer heeft deze poging doen mis lukken. De brisant- en brandbommen kwamen in het vrije veld of in het water terecht. Op één plaats in het Westen des lands evenwel is aanmerkelijke schade aange richt. Een brisantbom van groote hoogte geworpen, trof een woonhuis, dat vol komen verwoest werd. Daarbij kwamen vier kinderen om het leven. De moeder en twee andere kinderen werden zwaar ge- wond. Op een andere plaats werd een schuur getroffen en kregen een groot kantoor gebouw en drie dozijn woonhuizen ern stige glasschade. OPROEP VAN HOOVER Herbert Hoover heeft in een over de geheele Vereenigde Staten verspreide radiorede zijn beroep op de geheele natie en de geheele wereld hernieuwd, om voedsel te geven vóór 40 millioen kinde ren, die in de door Duitschland bezette gebieden van Europa wonen, „teneinde een algemeene slachting en een geeste lijke en lichamelijke groei-belemmering van millioenen kinderen te vermijden”. Te zelfder tijd critiseerde hij scherp de tegenstanders van het plan, onder wie het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken. Hij verklaarde, dat de meerderheid van het Congres het voor stel gunstig gezind is, terwijl hij de be wering, dat zulk voedsel Duitschland zou kunnen helpen, belachelijk maakte Mededeelingen van den Japan- schen woordvoerder De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen te Tokio, Koh Isjii, heeft op de persconferentie op vragen betref fende de Japansch-Amerikaansche onder- handelingen verklaard: „Ik kan slechts zeggen, dat zij niet zijn afgebroken.” Om trent de houding van het nieuwe kabinet ten aanzien van de onderhandelingen te Washington, zeide hij „Gij kunt uwe conclusies trekken uit de radioverklaring van den minister van buitenlandsche za ken, Togo.” Betreffende een bericht van de „Nitsji Nitsji Sjimboen”,/ volgens het welk de Vereenigde Staten zouden trach ten bases te verwerven in Wladiwostok en op andere punten in het Noorden van den Stillen Oceaan, zeide Isjii „De berichten zijn belangwekkend, maar volstrekt on waarschijnlijk. Ik kan er geen geloof aan hechten.” Op de vraag, of een der gelijk optreden beschouwd zou worden als in strijd met den geest van de onderhande lingen te Washington, antwoordde Isjii „Natuurlijk zou zoo’n actie daarmede in strijd zijn.” v®[tlaarde ham geen bezoek brengen cieele berichten waren ontvangen betref- Zpplanrt m1 na h<>p,nd fende het bericht, volgens hetwelk de Ja pansche gezant in Irak verzocht was het land te verlaten. Hij las échter een draad loos bericht voor, waarin gemeld wordt, dat het bureau voor bevordering van den handel, ressorteerende onder het ministe rie van handel en nijverheid, verzocht was uit Irak te vertrekken. Isjii zeide echter geen inlichtingen te hebben ontvan gen omtrent een verbreking van de han del sbeirekfcingen tusschen Irak en Japan. Ten aanzien van de verplaatsing van de Japansche ambassade uit Moskou naar Koeabiejef zeide hij, dat sommige leden Bij een poging van 3 Britsche bommen werpers om de Deensche kust te naderen, werd een vliegtuig door de Duitsche lucht- doelartillerie neergeschoten. Gistermiddag hebben 2 Britsche jagers van het type Spitfire getracht het gebied Xa? Cherbourg binnen te vliegen. Een spitfire werd door de hichtdoelartillerie neergehaald. Japansche waarschuwing aan Amerika De „Tokio Nitsji nitsji” wijst er op, dat het kabinet-Tojo de onderhandelingen met de Vereenigde Staten zal voortzetten, doch het slagen of mislukken hiervan ligt nog steeds in handen van Washington, dat den werkelijken toestand in Oost- Azië dient te begrijpen. Vervolgens waarschuwt het blad de Vereenigde Staten voor de poging van Engeland om den oorlog tot den Stillen Oceaan uit te breiden, teneinde zoodoende de Vereenigde Staten ook in den Euro- peeschen oorlog te betrekken. De Ver eenigde Staten dienen veeleer den toe stand nog eens te bestudeeren om maat regelen voor een oplossing van de moei lijkheden te vinden. „Observeeren en af wachten” In officieele kringen te Washington blijft men de gebeurtenissen in het Verre Oosten nauwkeurig volgen, doch men verklaarde gisteren, aldus U.P., dat er geen nieuwe gezichtspunten in de situatie zijn. Het ministerie van buitenlandsche zaken handhaafde zijn politiek van „ob serveeren en afwachten”. onderzoeken van zijn bagage kwamen zeer belangwekkende documenten te voorschijn De minister van buitenlandsche zaken is van deze affaire op de hoogte gesteld. De eerste Australische gezant in Tsjoengking, sir Frederic Eggleton, is in de Chineesche hoofdstad aangekomen. In aansluiting op de arrestatie van 3 leden van het Huis van afgevaardigden van Birma, heeft de Britsche politie, naar uit Rangoon wordt gemeld, den redacteur van het blad „Nagani”, Toenshwe, alsmede den voormaligen voorzitter van de studen- tenveteeniging in Birma. Bahein, gearres teerd.' Deze arrestaties staan in verband met de onafhankelijkheidsbeweging in Birma. Het Portugeesche kustvaartuig „Ni na” is, naar in scheepvaartkringen te :LLLissabon verluidt, binnen de Portugee sche territoriale wateren door een En gelsch oorlogsschip opgebracht Het schip werd gedwongen de haven van Gibraltar binnen te varen, waar het ondanks de pogingen van de reederij wordt vastge houden. De Amerikaansche generaal Philij?- son heeft volgens de New York Times’4 verklaard, dat het eerste concentratie kamp in de Vereenigde Staten thans ge reed is. In dit concentratiekamp zullen uitsluitend buitenlanders worden opge sloten, en wel op aanwijzing van het mi nisterie van oorlog. In dit kamp is plaats •voor 700 personen. M a a n: 21 Oct. onder 7.27 uur nam. 22 Oct. op 10.25 u. v.m. onder 8.07 uur nam. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. S Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 in de huizen georganiseerde haarden van verzet opgeruimd. De bewoners van Odessa, zoo besluit dit bericht, op wier gezicht de honger en de communistische terreur hun stempel hadden gedrukt, begroetten de Roemeen- sche soldaten als bevrijders. Blijkens hun verhalen, hebben de bolsjewistische troe pen geweldige verliezen geleden, in het bijzonder bij de door hen ondernomen tegenaanvallen. torpedojager getroffen, dan probeert men welbewust het volk door het incident op te hitsen. Het volk weet echter hoe de vork in den steel zit. Wij lokken deze aanvallen uit, zoo zeide Flyhn. Zij komen niet vlug genoeg en daarom wenscht de oorlogspartij de koopvaardijschepen als oorlogsschepen te bewapenen, de neutra liteitswet op te heffen en gewapende koopvaardijschepen naar Britsche havens te sturen. Men bidt voor zulke „aan vallen, men bidt voor het tot zinken bren gen van Amerikaansche schepen onder Amerikaansche vlag met Amerikaansche bëtflanning om een oorlogsstemming on der het Amerikaansche volk te verwek ken. Het Amerikaansche volk moet in zien wat er gebeurt. Het dient te weten,, dat het 't slachtoffer is van een samen zwering om het in dezen oorlog te slep- ren. Het moet voor het werkelijke doel van deze incidenten gewaarschuwd wor den. Deze incidenten worden geënsce neerd om aan den oorlog te kunnen deelnemen. Maximumtemperatuur 60 gr. F. Naar wij vernemen is besloten de Kerstvacantie voor de lagere scholen te verlengen in verband met de kclenpositie. Het is nog niet bepaald met hoeveel da gen. Voorts zal er des Zaterdags, met in gang van 1 November, geen les gegeven worden. De lessen, die tot dat tijdstip op Zaterdagocntend werden gegeven, worden verschoven naar den Woensdagmiddag. De lessen in handwerken en teekenen mo gen niet meer in aparte lokalen gegeven worden, maar in de klasselokalen. Ten slotte is bepaald, dat de maximumtempe ratuur 60 gr. F. is Zooals wij reeds gemeld hebben vervalt voor de middelbare en voorbereidend hoo- gere scholen de herfstvacantie. terwijl de Kerstvacantie verlengd wordt Tot deze vacantie gaan de 'lessen gewoon door Na de Kerstvacantie wordt zoo lang als noo dig is, een drie wekelijksche rouleer systeem ingevoerd. De eerste week wordt er normaal les gegeven, de tweede week wordt er alleen les gegeven op Donder dag, Vrijdag en Zaterdag en de derde week op Maandag, Dinsdag en Woensdag. - - Het incident met de Amerikaansche torpedojager „Kearny” wordt in de Ber- lijnsche pers druk behandeld. Men brengt meldt S.P.T., het incident in verband met de beslissing van het Huis van afgevaar digden, over de wijziging van de Ameri kaansche neutraliteitswet. Alle bladen wij zen er eenstemmig op, dat van geen en kele zijde betrouwbare gegevens over de juiste toedracht van het incident zijn ver strekt. De Duitsche pers is dan ook alge meen van oordeel, dat de torpedeering van de „Kearny” een verzinsel is om hierdoor de stemming in het Huis van afgevaardigden over de opheffing van het verbod tot bewapening van Amerikaan sche handelsschepen te beïnvloeden. Onder den titel „Een bekonkeld plan” schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.” o.m. „Het spel Is goed gespeeld, want terwijl Roosevelt zich schuw op den achtergrond houdt, vormen dfe vette koppen der New Yorksche dagbladen en de opwinding in het Congres de gewenschte tegenstelling. De stemming klopte dan ook, afgezien dan van de pijnlijke opmerking van de republikeinsche afgevaardigden, dat het torpedeeren van de „Kearny” niet in neu traal water, doch in de oorlogszone bad plaats gehad. Het blad besluit„Alle bijzonderheden over het incident ontbre ken. Voor Roosevelt zijn zij echter vol komen onbelangrijk. Hij heeft een effect noodig en heeft zich dit weten te ver schaffen.” Onder den titel: „Roosevelt voorgrond gesteld en men verliest geen oogenblik uit het oog, dat achter het zwaard van het leger de volledige inzet moet staan van een op den oorlog inge stelde economie Juist dit inzicht in de eischen van den totalen oorlog voorkomt een foutieve meening over den toestand, waarin Engeland zich op het oogenblik bevindt Men onderschat in Duitschland noch de Engelsche vloot, noch de andere onderdeelen van het Engelsche leger. Maar achter dit leger staat niet de ge balde vuist eener volledige ingeschakelde volkseconomie, doch de twijfelachtige kracht van een bouwvallig economisch apparaat. „DE ENGELSCHE ECONOMIE VOORJAAR 1941” Onder dezen titel is als deeltje 8 in de „Bibliotheek voor goede voorlichting” bij de' uitgeverij Roskam te Amsterdam een brochure verschenen van de hand van H. Frisch, waarin deze de valsche voor stelling van de Engelsche propaganda stelt tegenover den werkelijken economi- schen toestand, waarin Engeland reeds in dit voorjaar verkeerde. De schrijver be schouwt den toestand mede in verband met de hulp der Vereenigde Staten en komt tot de conclusie, dat ondanks deze hulp, het Engelsche economische leven ernstig aan verval van krachten lijdt, een conclusie, welke hij met cijfers en met uitspraken van Engelsche deskundigen staaft. De groote economische moeilijk heden waarvoor Engeland zich geplaatst ziet, oefenen een verlammenden invloed uit op de weerstandkracht van het eiland. A In Duitschland heeft men, besluit de schrijver, nooit de fout der Engelschen begaan, om het zwaartepunt van den modernen oorlog zonder meer te zoeken in den economischen oorlog. Het Duitsche zwaard is het geweest, dat in het Oosten en het Westen de vijandelijke legers ver nietigend verslagen en daardoor de voorwaarden in het leven geroepen heeft voor de toekomstige Duitsche zegepraal Dit Duitsche zwaard zal ook het Engel sche verzet breken en de beslissing af- dwingen. Desondanks heeft men in Duitschland de beteekenis der economi sche krachten in den oorlog altijd op den Uit een door het Roemeensche tele- graafagentschap Rador van militaire zijde ontvangen bericht blijkt het hardnekkige karakter van de gevechten, welke het Roemeensche leger voor de verovering van Odessa moest leyeren, alsmede de noodlottige wending, welke de vlucht van de bolsjewistische troepen uit de bele gerde stad nam. Terwijl Roemeensche stoottroepen de vijandelijke weerstands kracht door dagelijksche aanvallen braken en hierbij langzamerhand alle belangrijke stellingen bezetten, hielden de artillerie L de luchtmacht de stad onder vuur met een hagel van bommen en kogels ^ont ruiming van Odessa door de bolsjewisti sche troepen was een wanhopige poging om te ontsnappen, toen stand onmogelijk was. L„-inopstorte zaaid met 8ranaattrechters, huizen en fabrieken, honderdduwe^en wapens, door het vuur vermeide pam ser wagens van iedere grootte. en voertuigen van allerlei d tij bij het hals over kop ®r den hagel van bomnien waren achterre laten De vernietigde laad- en los in latie is slechts nog een ijzer en baksteen. In het havenbekKen ziet men 2 groote beschadigde schepen, alsmede een aantal andere kleine var- tuigen liggen. He> station aan de haven is vernield. Volgens de vefkl®”d*®nb\an gevangenen werd de terugtocht der ls- jewistische troepen tengevolge van het voortdurend bombardement en het gebrek aan transportschepen onder ongewoon oioeilijke voorwaarden uitgevoerd .De bolsjewisten wierpen groote hoevee'heden voor de bevolking noodzakelijke levens middelen in zee Nadat de waterleiding *as vernield was er ook geen electri- sche stroom meer. Tijdens de laatste week was het dagelijksche broodrantsoen vastgesteld op 200 gram per hoofd. Tot dusver werden meer dan 20.000 gevan genen geteld, waaronder talrijke jonge lieden van 15 16 jaar, die alleen met geweren en handgranaten waren bewa- pend. Op ie October werden de laatste Bolsjewistische winterkwar tieren gevonden Tijdens de zuivering van het terrein van uiteengedreven bolsjewistische troepen restanten hebben Duitsche infanteristen Zaterdag j.l. ten Oosten van Brjansk in gereedheid zijnde winterkwartieren der bolsjewieken gevonden, welke in opdracht van Timosjenko de laatste weken waren gebouwd. De uit dikke houten stammen opgebouwde onderkomens staken slechts voor een derde gedeelte boven den grond uit. Zij waren voorzien van kachels en britsen en boden plaats aan heele treinen en compagnieën. De hier gevangen geno men bolsjewieken verklaarden, dat de troep zich hier voor den winter had inge richt, want zoo hadden de commissa rissen en officieren gezegd tot hier zou ten de Duitschers nooit doordringen. De actie van de Duitsche luchtmacht Duiteche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag in de Noordelijke Ijszee een bols jewistisch koopvaardijschip van 2000 b.r.t. aangevallen. Het schip bleef zwaar be schadigd met slagzij liggen. Van 1—5 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens post tarief - BIJ vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1