UB Huwelijk met modern comfort u De distributiebonnen BINNENLAND STADSNIEUWS s TWEEDE BLAD HAAGSCHE COURANT Dingdag 21 Oct. 194T FEUILLETON Collecte Nederlandsche Roode Kruis 25 October Ingeleverde metalen voor een goed doel besteed DE INLEVERING VAN GEDRAGEN KLEEDING Landdag Medisch Front Maandag, vrije dag voor amusementsmusici «op5 Steeds dichter bij Leningrad. De stellingen worden steeds mannen rementsjoeg. Voor hun terug tocht uit Kre heb- ten de havenwer ken in brand Br., gebak. VI. Vl.w. de (Matrijs Ned. Roode Kruis) Kaas 100 gram de (Word»- oervolgdJ! gestoken. (Weltbild^Pol.) rants, rants, rants, rants. Melk Aardapp. Aardapp. 1 250 250 250 100 gram gram gram gram Suiker Koffie-surr. Jam toefde Zaterdagmiddag en -avond de lei der der N SB. ir. Mussert te Veendam. In een stroomenden regen inspecteerde de leider de voor het kringhuis opgestelde twee allesbehalve ongelukkige gevange nen aantrof. Precies twintig minuten hadden ze o] minuten na 40-4 40 40 40 40A 40B 121 122 123 124 omge bet ge- De opening van een Duitsche moederschoot in Oen Haag, in tegenwoordigheid van Mevr. Dr. Seyss- Inquart Gen. Kommissar Schmidt en dejeidster der N.S.-Frauenschaft in Nederland.-Mevr, de la Fontaine. V.r.n.l. Mej, Seyss-Inquart. Gen. Komm. Schmidt, een vertegenwoordigster van Rijksvrouwenleidster Mevr Scholtz-Klink, Mevr. Seyss-Inquart en Mevr, de la Fontaine. (Stapf-Mol) mentsjoeg ben de bolsjewis- verder vooruitgeschoven. Op de foto verkennen van de Waffen S.S. uit een geheel verwoest huis de vijan delijke nesten van tegenstand. (Atlantic-Holland) Boter Boter m.red, op bon 120 Algem van 1 t.m. Ir. Mussert sprak te Veendam Ter gelegenheid van het in gebruik- nemen van het kringhuis der N S B-, ver- Vele plaatsnamen in West-Friesland herin neren aan het feit, dat vroeger in deze streek uitgestrekte wouden waren, met reuzen van hoo rnen. Een overblijfsel uit dien tijd is deze boom in een tuin te Wester blokker, waarvan de ouder dom wordt geschat op pl.m. 300 jaar. Polygoon- Kuiper) Productieslag 1941, In de omgeving van Winkel is men druk in de weer met het rooien van winter aardappelen. Is een akker gerooid, dan wordt het aardappellof pij elkaar gehaald en verbrand om ziekte in het volgende jaar te voorkomen. Tevens is de asch van het verbrande aardappellof een zeer goede meststof. (Polygoon-Kuiper) Een Duitsche onderzeeboot komt terug van een tocht naar den vijand, twee andere loopen -uit. De strijd tegen Engeland verslapt nooit. (Weltbild-Polygoon) 4 I i 1 H liter U k.g. i k.g. De restauratiewerkzaamheden aan de groote kerk te Alk maar; De hoofdingang van het monumentale kerkgebouw is thans aan de beurt om geheel hersteld te worden. ra'>’’/óonn-Ktnpe*) Binnen de muren van het ruime kring huis hield ir. Mussert een korte toespraak tot tal van functionnarissen en genoodigden o.w. de verwanten van hen, die aan het Oostfront strijden. Des avonds werd een grodte openbare vergadering in hotel Parkzicht gehouden. De zaal, welke een zeshonderd menschen kan bevatten, was geheel gevuld. Uit heel den óm trek waren partij genooten opge komen, om de rede van ir. Mussert te hooren. Vele duizenden levensmiddelenpakket- van het Nederlandsche Roode Kruis zijn in de laatste anderhalf jaar, mede dank zij de medewerking van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in Oorlogstijd, aan de Nederlandsche krijgsgevangenen, civiel-geïnterneerden en represaille-geïn- terneerden in Duitschland toegezonden. Groote bedragen zijn daarmee gemoeid. Aan de Nederlandsche krijgsgevangenen alsmede aan de civiel-geïnterneerden wordt twee keer per maand een eenheids- pakket gezonden, aan de represaille-geïn- terneerden een keer per maand. Boven dien werden verschillende malen aan krijgsgevangenen en geïnterneerden klee- ren, schoenen, sportartikelen, spelen enz. gezonden. Voorts verleent het Nederland sche Roode Kruis zijn bemiddeling bij het zend^i van pakketten enz. naar krijgsge vangenen van andere nationaliteiten. Aan geïnterneerde schepelingen worden even eens eenheidspakketten gezonden. Ook de nood van behoeftige Nederlanders in an dere landen werd door het Nederlandsche Roode Kruis gelenigd door levensmiddelen zendingen. Gij steunt dus uw miqder for tuinlijke landgenooten door bij te dragen aan de collecte van het Nederlandsche Roode Kruis op Zaterdag 25 October. gen werden geheschen en het openstellen van het fraaie gebouw een feit was ge worden. Huygen. secr -gen der N.S.B., dr. S. J. Galjart van de Ned. Ambulance, mr. dr. Kessler, adjudant van den leider der N.S. B. en vele andere hooge functionnarissen der N.S.B. Aan mevr. Mussert werd een fraaie bou quet rozen aangeboden. Dr. V. Winters opende de vergadering met een woord van welkom. Hierna sprak dr. S. J Galjart over de plannen van de Ned. Ambulance. De landdagrede werd vervolgens uitgesproken door den alge meen secretaris van Medisch Front arts. J. H. R. v. d. Pas. Tenslotte hield ir. A. A. Mussert een toespraak tot den landdag van Medisch Front, wagrin hij zeide, dat de tijd, dat Europeesche volkeren met elkaar vechten, met deze revolutie ten einde zal zijn. Vast staat, dat het Nederlandsche volk zoo groot en sterk mogelijk moet zijn, wil het werkelijk een flink aandeel hebben in het geheel. Het is voor ons volk zaak, het geboortecijfer zoo hoog mogdlijk op te voeren. Het is jutist de schande van het verleden, dat hel geboortecijfer van 36 op 19 is teruggeloopen. En ten deze kan en zal het Medisch .Front een belangrijk aandeel hebben. Doch al is het opvoeren van het geboortecijfer een medisch vraag stuk, het is in niet mindere mate een staatsprobleem. Thans nog wordt, aldus spr., voor een krankzinnige gemiddeld 18 per week door den Staat betaald. Wanneer men dan bedenkt, dat tot nog voor kort geheele gezonde gezinnen van 14 tot 18 per week moesten leven, dan voelt men de onrechtvaardigheid. Deze onrechtvaar digheid uit den weg te*ruimen, is mede de taak voor de medici van den nieuwen tijd. Het Medisch Front kan zich evenwel voor de naaste toekomst met de volgende vier problemen bezig houden. Ten eerste het rassenvraagstuk, ten tweede de kwes tie van de volksgezondheid in haar breed- sten vorm, ten derde de ziekenzorg en ten laatste wat men zou kunnen noemen leniging van de geestelijke nooden. 1 Van den gemeente-ontvanger te 5 Morgen bestaat de gelegenheid tot inle vering van gedragen winterkleeding en dekens voor hen, wier familienaam begint met de letter E, F of G. De inlevering kan geschieden in de volgende lokalen Gem. H. B. S., Aronskelk weg 1 voormalige ambtswoning Keizerstraat 73 Openb. lag. school Deventerschestraat 21 bijz. lagere school Merkusstraat 19voormalige >pen bare lagere school Colensostraat 2; open bare voorber. school ’s-Gravenzandelaan 185 (ingang Zusterstraat) bijzondere la gere school van Bevemingkstraat 2931 openbare lagere school Nachtegaalplein 19 Abijzondere kweekschool Pajama- ribostraat 21 en bijzondere lagere school VUerboomstraat 362 (ingang poort). 1 k.g. 250 gram 500 gram rantsoen. BI., Br. Geb. Rijst Havermout Gort Verin., Maiz. BIJ Thun in Zwitserland had een ernstig spoorwegongeluk plaats. Verscheidene wagens van de twee in botsing gekomen treinen schoven in elkaar, waardoor vele slachtoffers vielen. Ar beiders, soldaten en treinpersoneel zoeken naar onder de wagens liggende menschen. (A.T.P.-Stapf) ipgesloten gezeten en tien hun bevrijding waren ze allebei op staanden voet ontslagen. In zulke gevallen kent de directie geen me delijden. Wat verschrikkelijk zielig, zegt Nick, als ze het verhaal gehoord heeft Ja. Lientje Hendriks heeft zich dra a id en kijkt Nick vlak in zicht. Dat kun jij wel zeggen, verschrik kelijk zielig... maar wat kóópen ze daar voor, die twee stakkers? Ik kan er toch niets aan doen? Nick is verbluft en verschrikt door het vijandige in Lientje’s toon. Beweer ik dat soms? Ik zeg niks. Lientje draait Nick den rug toe en posteert zich achter haar schrijfma chine, om vandaar het offensief voort te zetten. Meneer Lammers krijgt vandaag heelemaal geen kans om aan het woord te komen; er wordt zoogenaamd gefluis terd, maar Nick zou de handen yoor de ooren moeten houden om het niet te verstaan. halve den berg van zijn eigen moeilijk heden, waar hjj nu niet meer overheen kan kijken. Als Nick morgens op kantoor komt, merkt ze, dat er iets bijzonders gaande is. Overal op de trappen en dB gangen staan de employees in groepjes bijeen en steken de hoofden bij elkaar. De type kamer is au grand complet aanwezig. Vanmorgen wordt er niet gemanicuurd, daarvoor hebben ze *t veel te druk met het bespreken van het nieuwtje, dat via Janus ook hier is doorgedrongen. Erna vertelt Nick in een paar woorden, wat er gebeurd is. Een meisje van de af- deeling boekhouding en een jongmensch van de controle-afdeeling moesten gis termiddag allebei boeken halen uit de groote kluis beneden. Misschien was de ontmoeting niet hee lemaal toevallig, misschien is de deur vanzelf dicht gevallen of misschien was er iemand in de buurt, die een grapje wilde uithalen, een feit is het in ieder geval, dat, toen de fabrieksdirecteur, die met twee Zweedsche ingenieurs de gebouwen aan het bezichtigen was, in de keldergewelven afdaalde en vol trots He deur van de prachtige, nieuwe, groote, brandvrije kluis opende, hy daar ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER J. HUS De heer J. Hus, algemeen procuratie houder en bedrijfsleider van Hos’ bakke rijen, vierde gisteren zijn zilveren ambts jubileum. Hij werd ter gelegenheid hiervan m het gebouw van de firma in de Jacob Catsstraat gehuldigd. De zaal was feeste lijk versierd met groen en bloemen. Allereerst voerde het woord de heer P. de Ruyter, namens de directie. Spr. begon met de herdenking van den heer B. Hus, grondlegger van de firma. Daar na ging de heer de Ruyter de loopbaan van den jubilaris na en memoreerde, dat hij het niet altijd even makkelijk heeft gehad. U hebt uw gaven van hoofd en hart in dienst van het bedrijf gesteld. Wij hopen, dat u nog vele jaren het bedrijf zal mogen dienen. Spr. bood vervolgens een schilderij en een gouden armbandhorloge aan. De heer C. Visser, sprekend namens den Raad van commissarissen, bracht den heer Hus hulde voor het door hem gedu rende al die jaren gevoerde beleid. Spr. wtnschte hem geluk en nog vele jaren van werkzaamheid. De heer I. J. Burgel, de oudste der hoofden van dienst, legde den nadruk op de aangename samenwerking in de afge- loopen kwart eeuw. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. een fraaie lamp aan. Tenslotte bestond er gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen. De oudercommissie van de Openbare Lagere School A aan de Fisher- straat organiseerde dezer dagen voor de leerlingen der school een gezelligen mid dag, waaraan met veel succes medewerk te de goochelaar en rijwiel-acrobaat Eou Sandy. Des avonds vond een ouderavond plaats, waaraan medewerking werd ver leend door de mandolineclub „Kunst en Genoegen”. Door den heer W. A. Neye, voorzitter van den ouderraad, werd een causerie gehouden over melkdrinken op school. Hij wees op het groote belang voor de jeugd van het melkdrinken op school in dezen tijd. Tenslotte hield de heer A. B,. Benfer een lezing over Egyp te. Als lid van de oudercommissie werd gekozen mevr. Rietbroek. De heer v. d. Velden werd herkozen. hjj houdt het carbonpapier in de. hoogte, privé-brieven schrijft in kantoortijd. Nou, wat zou dat? geeft de jongen brutaal terug. U doet hier op kan toor ook wel eens wat anders dan wer ken. Reken maar, I Nu weet Frank, dat het is, zooals hij gevreesd heeft en na een verhoor van een kwartier weet hij, dat het misschien nog veel erger is, want dat de bewuste Lientje een collega van Nick is,’ en al een pear weken geleden het balletje daarginds aan het rollen heeft kunnen brengen. I En wat hiér hoogstens een buitenge woon onplezierige geschiedenis is, hij heeft de keus tusschen herrie maken (wat hem niets geeft, want hij kan de Wit niet ontslaan) of de zaak in den doofppt stoppen (en dan heeft hij voor- loopig wel weer de Wit’s knipoogend air van „wij mannen onder elkaar” te ver dragen, maar blyft van Westhove er tenminste buiten), kan dèér, voor Nick, een catastrofe worden. Want Frank kent de sfeer van intrige en gekonkel, welke op vele groote kan toren heerscht En hij weet, hoe daar het onschuldigste incidentje kan worden aangedikt tot een schandaal in optima forma, als het in de kraam van be langhebbenden te pas komt En Nick met haar recente promotie, ’t zou wel wonder zijn, als er geen collega’s wa ren. die dit onzinnige geklets als wapen zochten te gebruiken. Om haar te wip pen. En als dat gebeurt... wie is er dan verantwoordelijk? Hij, meester Frank Robbeqts, de grootste stomme ling, die er op dit ondermaansche rond loopt. De Wit komt er met een vaag „we spreken er nog wel over” genadig af. Want Frank heeft alles vergeten, be- De totale ontvangsten (rei zigers en diversen) van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maatschappij hebben bedragen over de maand Septem ber 1941 581.659,03 (v. j. 433.956,184). Vervoerd werden in September 1941 6.350.537 (v. J. 4.748.524) reizigers. Van 1 Januari af bedroegen de ont vangsten f 4.892.919,36 (vorig jaar 4.304.454,05J), het aantal reizigers 53.004.488 (v. j. 46.823.870). Heemstede ontving de Nederland- sche ambulance van het Vrijwilli gerslegioen een storting op bekende postgirorekening 8 - 7 - 6 - 0 - 0 De ontvanger deelde mede, dat de personen, vermeld op een bijgaand staatje, hem verzocht hadden de hun toekomende vergoeding we gens ingeleverde metalen te storten op de rekening van de Nederland sche Ambulance. Dat is een voorbeeld ter navol ging! U kent het nummer? 8-7- 6-0-0 - NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. ’s-Gravenhage W. VAN DER HEIDE t Op 80-jarigen leeftijd is te Bussum overleden de heer W van der Heide, oud- directeur van het post- en telegraafkan toor te Scheveningen. De crematie van het stoffelijke overschot 'zal a.s. Donderdag middag te Velsen plaats hebben. In hotel-restaurant ,,De Harmonie” te Maarssen, is Zondag onder groote belang stelling de eerste landdag van het medi sche front van de N.S.B. gehouden. Zon dag reeds was op het hoofdkwartier te Utrecht een verplichte kaderbijeenkomst belegd, gevolgd door een gemeenschappe- lijken maaltijd in hotel „Des Pays Bas” en een kameraadschapsavond in de Diet- sche taveerne. Gistermorgen heeft dr. V. Winters uit Kerkrade den landdag ge opend. waarna toespraken werden gehou den door den leider van het medisch front dr. Koenraad Keyer over „Revisie en rich, ting” door arts C. C. A. Croin over „Dg komende ordening van onze beroepen" en door den commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Woudenberg over ,JDe sociaal- economische beteekenis van het zieken fondsbesluit”. Gistermiddag zijn na de gemeenschap pelijke koffietafel zeven sectievergaderin gen gehouden en wel voor artsen, tand artsen, dierenartsen, apothekers, verple- genden. para-medici en vroedvrouwen. De groote landdagvergadering begon om vier uur, waarbij o.m. aanwezig waren ir. A. A. Mussert en echtgenoote, Obermedizinal- rat dr. Reuter. Pharmazierat dr. Frey. dr. tig zijn en zijn vingers niet baanden. Tien tegen één immers, dat ’t een on- noozel toeval is. Hij zal zich voorloopig alleen aan bet verzoek van van Dyk houden. Als er meer achter mocht zitten, valt de Wit vanzelf wel door de mand. En dan is hij nog niet gelukkig. Dan zal hij hem wel eens... Kalm blijven, in vredesnaam kalm blijven, houdt Frank zich voor en ais de Wit aanklopt, steekt hij als voor zorgsmaatregel zijn handen goed diep in de zakken. Ik heb klachten over Je, de Wit, begint Franft zachtzinnig. Meneer van Dijk zegt, dat je luiert en dat je, Deze door pioniers gebouWde noodbrug is 720 m. lang. Zij werd geslagen in de plaats van één der groote Dnjeprbruggen die de bolsjewisten in de lucht lieten vliegen, om den Duit- schen opmarsch tegen te houden. t Atlantic-Holland Burgemeester van Hilversum treedt In het huwelijk Op Donderdag 23 dezer zal de burge meester van Hilversum, jhr. mr. E. J. B. M von Bönninghausen in het huwelijk treden met jkvr A. A. E. baronesse Thoe Schwartzenberg en Hohenlandsberg. Deze gebeurtenis, welke o.a. door den leider der N.S.B., Mussert, zal worden bij.ge- woond, zal te Hilversum feestelijk worden gevierd. hij bij Franks bureau staat Ik wou vragen, of u de Wit niet eens een uit brander zoudt willen geven. Naar mij luistert-ie niet en nu meneer van West hove op reis is... Ja, best zegt Frank. Wat heeft hij nu weer uitgevoerd? Dagdieven, meneer. Niks als dag dieven en lijntrekken. Hier meneer, als jeblief. Die vlegel schrijft minnebrieven in kantoortijd, op kantoorpapier, met een doorslag notabene.- Hier hebt u bet bewijs. Een nieuw carbonnetje... wét een ezel! lacht Frank- 't Is goed, van Dijk, ik zal hem wel eens onder handen nemen. Laat dat velletje maar bier. Dat was de bedoeling, denkt van Dijk en hü zegt opgelucht: Zoo gauw als hü ven de «griffie terug is, zal ik hem by u sturen, meneer, en retireert haastig, biy, dat hy het zoo diplomatiek heeft aangelegd. Frank leest het corpus delicti grin nikt om het „Lieve Lientje” er fronst zUn wenkbrauwen by het postscriptum. Wel allemachtig, zou dat op hém slaan... N.L. op Niek? Nee maar, wacht even... dan zal hy... Wat zal hy? Niets zal hy. Heelemaal niets. Doodvoorzich- Nadruk verboden.) 67 - En verzwegen, dat bij al de bezoeken van juffrouw Lenswaerdt het dossier in kwestie rustig beneden in de kast was blyven liggen, zonder dat ze het blijk baar gemist hadden... Ja. denkt van Dük somber, eerst van den zomer het gedoe met dat bui- tenlandsche vrouwspersoon, dat we ge lukkig achter den rug hebben en nu ureer zooiets. En zoo’n aap van een jon gen vindt dat interessant, groeit daarin, wil er misschien een voorbeeld aan ne men Maar één ding is zeker: hy begint er biet over tegen de Wit. Dat mag meneer Robberta zelf opknappen als hy zin beeft. Ziet u, meneer, zegt van Dijk, als Artsen bij de districtsbureau* van de N.S.V. Er zijn artsen aangewezen, die de lei ding op zich zullen nemen over de „afdea ling gezondheid” in de districtsbureau* van de N.S.V. in Nederland en die de ge heele geneeskundige behandeling zullen verzorgen op elk gebied dat de N.S.V. ten aanzien van maatregelen voor gezondheid en herstel bestrijkt. In een vergadering welke in bet afge- loopen weekeinde te Amsterdam onder lei ding van dr. W pi gel gehouden is, werden in lezingen en debatten essentieele kwes ties besproken op het gebied van de natio- naal-socialistische zorg voor de gezond heid, van de verordening inzake de voor zorg en van de biologische beteekenis van bet werk der N.S.V. Voor zoover de aard van deze vergadering daartoe de mogelyk- heid bood, werd op bijzonderheden van de maatregelen der N.S.V., als tandheelkun dige hulp voor schoolkinderen, moeder zorg, het uitsturen van moeders en kinde ren enz. ingegaan. Amtsleiter Möller gaf een uiteenzetting over de beteekenis van de zorg voor de gezondheid ter verster king van de volkskracht. De bijeenkomst werd besloten met een bezoek aan het huis »an de N.É.V. te Amsterdam. „DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE KULTUURGEMEENSCHAP” t>e Nederlandsch-Duitsche Kultuurge- tneenschap heeft de beschikking gekregen over een eigen orgaan, een tijdschrift, dat onder denzelfden naam verschijnt. Het eerste nummer ontving een intro- ductie van den Rijkscommissaris, die daar in ongeveer het volgende zegt: „Ik verheug er mij over, dat de Neder- landsch-Duitsche Kultuurgemeenschap een tijdschrift uitgeeft, als verbindingsorgaan voor haar leden. Ik wensch den arbeid i der Kultuurgemeenschap veel succes toe. Zij moge haar doel bereiken: Nederlanders en Duitschers nader tot elkaar te brengen in en door de edele en veredelende schep- Kultuur”Van beider zo° innl8 verwante 1 kl°eken indruk maakt, wordt redactioneel geleid door prof. dr. Franz Wehofsisch, die een geleide-artikel schreef. Tot de meest belangrijke overige artikelen behooren die van prof dr G A. S. Snyder: „Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap”; H. C. van Maas dijk: „De oprichting der Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap; dr. H. Kre kel: „Holland und das Reich”; „Der Nor- dische Geist bei Hieronymus Bosch” van F. M. Huebner. Eenige belangwekkende cultureele onderwerpen van verscheiden aard komen voorts aan de orde. Weizel van het Rijkscommissariaat, prof, troepen der S.S. en W.A., waarna de vlag- Kreuz Wendedich von der Borne, de heer A. Bfandes, vertegenwoordiger van den Beauftragte in de provincie Utrecht, ir. Twee Rotterdamsche aanne- mingsfirma’s zyn thans aan den Ouden Binnenweg te Rotterdam bezig met den bouw van een tweetal groote noodwinkel- panden, die den eersten tyd twee kapitale Rotterdamsche zaken zullen moeten huis vesten. Dat zijn de winkels van de firma’s Vroom en Dreesmann en van P. van Reeuwijk Hetvorige jaarwerd doorde Vereen. Handelsrecht een tweetal prys- vragen uitgeschreven. De jury heeft thans den prys voor de eerste prysvraag over twee inzenders verdeeld en /300 toege kend aan mr. J. W. L de Booy te ’s-Gra- venhage en /200 aan dr. J. A. M van Staay te ’s-Gravenhage. Voor de andere prijsvraag heeft de jury den prys van ƒ500 toegekend aan mr. W. C. L van der Grinten te Rotter dam. De voorlichtingsdienst van het depar tement van Sociale Zaken schrijft Krachtens een in de Ned. Staatscourant afgekondigd besluit van den secretaris- geperaal van het 'departement van So ciale Zaken zullen de musici, die dans en amusementsmuziek voortbrengen, van 1 November a.s. af in het genot worden gesteld van een wekelijkschen rustdag, als hoedanig de Maandag is aangewezen. De regeling is aldus, dat het aan de musici verboden zal zijn, alsdan muziek ,van dezen aard te maken, terwijl ook tegen exploitanten van inrichtingen en leiders van samenkomsten zal kunnen worden opgetreden, indien zij overtredin gen zouden toelaten, die overigens be straft kunnen worden met hechtenis van ten hoogste I maand of een geldboete van ten hoogste 300. Van het verbod zyn uitgezonderduitvoeringen voor radio-uitzendingen, mechanische repro ducties van muziek en het maken van muziek op den openbaren weg. Voorts vallen nog buiten het verbod muziek uitvoeringen in inrichtingen van onder- wys, die niet als dans-instituten en dansgelegenheden kunnen worden be schouwd, alsmede muziek-uitvoeringen in besloten gezelschappen van niet meer dan 20 personen, eveneens, onder het voorbehoud, dat deze gezelschappen geen dans-instituten of dansgelegenheden mo gen zijn. Op den tweeden Paaschdag, den Tweeden Pinksterdag, op Nieuwjaar en op een der Kerstdagen is het verbód niet van kracht, telkenmale wanneer deze dagen op een Maandag vallen. Tot goed begrip van een en ander moge dienen, dat orkestconcerten, uitvoeringen door solisten enz., die zuiver het karakter van künst-uiting dragen ;en dus niet in café’s, restaurants e.d. worden gegeven, uiteraard buiten de werkingssfeer van deze verbodsbepalingen liggen. In dit besluit van den secretaris-generaal is tenslotte voorzien in de mogelijkheid tot het verleenen van ontheffing van het verbod. Met de behandeling van aanvra gen hiertoe zijn belast de districtshoof den der arbeidsinspectie. Slechts, wan neer het gezelschappen betreft, die in meer dan een district optreden, dient vergunning bij den directeur-generaal van den arbeid worden gevraagd. De al of niet inwilliging1 van de in te dienen verzoeken zal behalve van de daarvoor bestaande gronden, waarover de verzoeker uitvoerige inlichtingen oient te geven, mede afhangen van den werktyd der toonkunstenaars. Opgave van werkuren, repetities inbegrepen, is dus bevorderlijk voor een vlotte afdoening. Voor biosco pen, schouwburgen en revue’s zal, indien de werktijden niet overmatig zijn, in den regel op eer? gunstige beslissing kunney worden gerekend. Ten aanzien van dans instituten. gevestigd in een eigen gebouw, waarin geen verlof a of b geldt, zal als overgangsmaatregel tot het einde van de loopende cursussen in het algemeen op aanvrage ontheffing worden verleend. 19 Oct. Lm. 25 Oct. 1941. Brood Brood Vleesch 40 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 5 Oct. t.m. 1 Nov. 1941. Algem. Algem. Algem. Lm, 127 Algem. D en E Rijst 128 Algem. 129 Al^fem. 130 Algem. 131 tm. 134 Algem. 14 Oct t.m. 1 Nov. 1941. 39—40 Boter I 19—40 Vet 250 8ran0 N.B, Zeep cd' -2* 31 Oct. De tandverzorging door den Neder* landschen Volksdienst Dezer dagen had in de school van den heer E. Vegter te Emmen, de officieele opening van de door den Nederlandschen Volksdienst georganiseerde tandverzorging op scholen plaats, voor welke belangrijke gebeurtenis verschillende autoriteiten aanwezig waren. O.m. gaven van hun be-’ langstelling blijk de Beauftragte voor de provincie Drenthe, Gau-Inspektor Thiel, de directeur van de W.H.N. en N.V.D. de heer C. Piek, verscheidene burgemeesters uit de omliggende gemeenten, hoofden van scholen te Emmen en andere genoodigden. -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5