Duitschè handen Dagö m De verovering van No. 18012. 1941. VERDUISTEREN Woensdag 22 October. VRIJWIL NI K5I0EN D De bescherming VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN van Geheele Baltische gebied thans gezuiverd 300.000 GEVANGENEN GEMAAKT. 5000 KAZEMATTEN BEDWONGEN Beschouw uw distributie kaarten als „waarde papieren” Nederland zal vrij zijn van kleine naties Verijdelde tegenaanvallen de bolsjewieken De grootte van het bezette gebied Verklaring van aartsbisschop Curley Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Duitschè opmarsch aan het Oostelijke front De oorlog ter zee Slowaaksche staatslieden in het hoofdkwartier van den Führer Overzicht van den strijd in den Noordelijken sector De Japansch-Amerikaansche onder- handelingen worden hervat Huil eischt bewapening van Ameri kaansche koopvaarders Het is vrijwel onmogelijk verloren kaarten te doen vervangen De verliezen van de Britsche luchtmacht T X* HAAGSCHE l’RUS DEZER COURANT: PRIJS DER AD VERTENTIEN: V weer- DE Dr. FUNK Koninginnegracht 22 - 's-Gravenhage. Rijksminister voorstellen. Samen boven be- de genomen. T' COURANT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 October. Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: Het eiland Dagö is ingenomen. Daarmede zijn alle eilanden voor de Baltische kust in Duitschè handen en is het geheele Baltische gebied van den vijand gezuiverd. In voorbeeldige samenwerking met formaties van de marine en het luchtwapen was het aan een divisie infanterie van het Duitschè leger reeds op 12 October gelukt op de Zuidelijke punt van het eiland verrassend te lanuen. In hardnekkige gevechten, welke 10 dagen hebben geduurd, werd het eiland sindsdien van den vijand gezuiverd. Daarbij vielen 3000 gevangenen in Duitschè handen. Zes kustbatterijen werden vernield. De resten van de vijandelfjke bezetting werden bij de poging om over zee te ontkomen, door eenheden van de marine en het luchtwapen onschadelijk gemaakt rijke vijandel Gelijktijdig rul van von dezen kleinen, i inwoners tel- weleens bij open ramen gelegd en voert de wind ze mede als waren het herfst blaren De katholieke aartsbisschop Curley te Baltimore heeft in een toespraak ver klaard, dat niemand beweren kan en men zich ook niet moet laten wijsmaken, dat Engeland strijdt voor het behoud van het christendom en van de democratie. bescheiden worden uitgereikt indien de betrokkene aantoont, b.v. aan de hand van een terzake uitgebracbt politierapport, dat de vermissing aan inbraak te wijten is en daarbij overmacht b.v. bominslag, brand, blijkt, dat voldoende voorzorgsmaat regelen waren genomen, om het ver lies te voorkomen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 31», rei 350310; Filialen: RijswIJa Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a, Tel 772444: Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 7211», De strijd ter zee Duitschè mijnenvegers hebben aan den ingang van de Finsche Golf lichte bolsje wistische zeestrijdkrachten aangevallen. Een Sovjet-motortorpedoboot werd door artillerievuur beschadigd en een onder bescherming varend zeilschip tot zinken gebracht. Aan boord van het zeilschip bevonden zich 50 Sovjetmanschappen, die werden gevangen genomen. werd verlangd, welk onderworpen bewind verklaard, marine-steunpunten Vereenigde Staten af te staan, VERSPREIDE BERICHTEN De Fransche bladen publiceeren een beschrijving van de vesting „Portalet”, waar degenen, die naar mededeeling van maarschalk Pétain ,,de hoofdschuldigen zijn voor Frankrijk1 s ineenstorting”, zul len worden gevangen gezet. De vesting ligt op 16 k.m. afstand van de Spaansche grens. Wie haar wil bereiken, moet een 150 meter hooge, bijna loodrecht in den rotswand uitgehouwen trap, bestijgen. Aan alle zijden is het sombere gebouw met de dikke muren door diepe ravijnen omge ven. De hertog van Gloucester heeft gis termorgen Gibraltar per vliegtuig verla ten, om naar Londen terug te keeren. De Spaansche regeering heeft beslo ten, de doodstraf tegen sluikhandelaars in te voeren. Een desbetreffend decreet is in het Spaansche staatsblad gepubliceerd. Bijzondere rechtbanken zuilen de gearres teerde ..vrije handelaars” vonnissen. Hun activiteiten zullen als „rebellie” worden aangemerkt. De wet treedt op 1 Nov. a.s. in werking Ook dit jaar zijn, in weerwil van de beperkingen, die de oorlog oplegt, met steun van de autoriteiten in de Roomsch- Katholieke streken van Duitschland bedevaarten gehouden. In het Rijnland werden 11 bedevaarten gehouden, waar van 4 naar het bekende Kevelaer. Van 1—-5 regels 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertantiën waaVin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. AMERIKAANSCHE EISCHEN AAN GUATEMALA De Amerikaansche gezant in Guatemala heeft in ultimatieven vorm nieuwe eischen gesteld aan den president der republiek. De Vereenigde Staten eischen o.a. ter stond maatregelen tot algeheele economi sche uitschakeling van alle in Guatemala woonachtige Duitschers, blokkeering van hun bankcredieten, beslag op hun lande rijen, benevens hun voortdurenden eco- nomischen boycot en toelating van een Amerikaanschen ambtenaar tot het cen trale douanekantoor, om eventueele tus- schenpersonen op te sporen, dfe voor Duitschè firma’s goederen uit Amerika zouden kunnen betrekken. Voorts worden gegevens verlangd om trent alle inwoners van Guatemala, die officieele Duitschè berichten ontvangen. Zij worden gekwalificeerd als vijfde co lonne en Duitschè spionnen, die gestraft moesten worden. Tot slot hield de ge zant den president nog voor, dat hij in zijn kabinet nog ministers en in zijn bu reaux nog employe’s heeft, die sympathie voor de as-mogendheden bezitten. BESPREKINGEN VAN TE ROME Rijksminister dr. Funk heeft gisteren zijn besprekingen met den Italiaanschen minister van handel, Riccardi, voortge zet. Naar Stefani meldt stonden deze be sprekingen evenals Maandag in het tee- ken van het wederzijdsche begrip. In aansluiting daarop begaf dr. Funk zich in gezelschap van minister Riccardi naar het palazzo Chigi. Na een hartelijk on derhoud met den minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, liet deze zich de heeren van het gezelschap van den met graaf Ciano en minister Riccardi voer Rijksminister dr. Funk vervolgens naar het palazzo Venezia om een audiën tie te hebben met den Duce. De „Deutsche Allgem. Ztg." schrijft, dat met de inneming van Dagö thans ook het laatste van de voor Estland gelegen eilanden van den Vijand is bevrijd. De „Berliner Lokal Anzeiger” legt den nadruk op het feit, dat behalve de be veiliging van de eigen Duitschè stelling aan den ingang van de Finsche Golf en de versterking van de macht der Duit- sche marine thans- ook de bolsjewisten tot in het uiterste hoekje van de Finsche Golf, n.l. tot Kroonstad en Leningrad zijn teruggeworpen. Wekelijks worden 20.000 kaarten als „vermist" opgegeven! Het blijkt, dat vooral in den laatsten tijd het aantal aangiften van vermis singen van distributiebescheiden sterk toeneemt. Niet alleen losse bonnen maar ook geheele stellen kaarten worden veel vuldig als vermist bij de politie en de distributiediensten opgegeven. Dit is on getwijfeld te wijten aan de onvoldoende zorg, welke vele houders van distributie bescheiden aan het beheer en het be waren hiervan besteden. Er zijn nog al tijd talrijke verbruikers, die al hun dis tributiekaarten medenemen bij het win kelen en ze dan onderweg verliezen, of die thuis hun bescheiden laten rondslin geren, zoodat ze wegraken of in handen van kinderen vallen of van oude bij ziende dames, die ze per ongeluk in de kachel gooien. Ook worden de kaarten TWEE AMERIKAANSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het D.N.B. meldt uit New YorkDe bladen publiceeren in den geest van de door Roosevelt gevoerde oorlogspropagan da, groot opgemaakt mededeelingen van het ministerie van buitenlandsche zaken, volgens welke het voormalige vrachtschip ,,,.Soldventure’“dat door Amerika in be slag is genomen en onder Panameesche vlag voer, alsmede het Amerikaansche vrachtschip „Lehig” op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht. Het Portugeesche schip „Niassa” is van daag met 38 schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte Engel sche schepen „Larrinaga”, „Holst” en „St. Marta” aan boord Lissabon binnengeloopen. In Ponta Delgade, waar de „Niassa” de schipbreu kelingen aan boord heeft genomen, be vonden zich nog overlevenden van andere tot zinken gebrachte Engelsche schepen. Newyorksche scheepvaartkringen dee- len mede, dat het Britsche motortankschip „Auris” (8030 ton) in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Het tankschip had Amerikaan sche petroleum voor Engeland aan boord, buitenland Op uitnoodiging van den Führer heb ben de president van den Slowaakschen staat, dr. Tiso, en de Slowaaksche mi nisterpresident dr. Tuka, in wier gezel schap zich o.a. de Slowaaksche minister van binnenlandsche zaken, Sano Mach en de Slowaaksche minister van landsverde diging, generaal Catlos, bevonden, als mede de Slowaaksche gezant in Berlijn, Cernak en de Duitschè gezant in Pres burg, Ludin, een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van den Führer. De politieke en militaire besprekingen ver liepen in den geest der hartelijke vriend schap tusschen beide volken en wapen- broederschap, welke door den strijd van Duitschè en Slowaaksche troepen tegen den gemeenschappelijken bolsjewistischen vijand opnieuw wordt bekrachtigd. Aan de besprekingen namen deel de Duitschè minister van buitenlandsche zaken, van Ribbentrop, en de chef van het opperbevel van de Weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel. Tijdens hun bezoek gaven de Slowaak sche staatslieden gehoor aan een uitnoo diging van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. De Slowaaksche minister van landsver dediging, generaal Catlos, en de opper bevelhebber van het Slowaaksche leger, generaal Tsoenderlits, voerden met bun militaire begeleiders besprekingen met den chef van het opperbevel van de Weermacht, generaal-veldmaarschalk Kei tel en diens staf. In aansluiting daarop vond een bezoek plaats bij den opper bevelhebber van het leger, generaal-veld maarschalk von Brauchitsch in diens hqofdkwartier. Tenslotte waren de Slo waaksche staatslieden gasten van rijks- maarschalk Hermann Göring in diens hoofdkwartier. Generaal Catlos onderscheiden De Führer en Opperbevelhebber van de Weermacht verleende generaal Catlos tijdens diens bezoek het grootkruis der orde van den Duitschen Adelaar met de Zwaarden. v. 6.31 aar nam. tot 8.19 uur v.m. M a a n: 22 Oct. onder 8.07 uur nam. 23 Oct. op 11.41 u. v.m. onder 8.54 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 ■lake divisies afgewend .iWe het leger van Gene- raloberst von Küchler ten Westen van het Peipusmeer lover een breed front op tot aan de kust van de Finsche Golf. Na de inneming van Reval en Pernau werd de landing op de Oostzee-eilanden voorbereid, terwijl sterke onderdeden van het leger ten Noorden van het Pei pusmeer naar het Oosten optrokken om aan de gevechten tot omsingeling van Leningrad deel te nemen. Aan de verovering van de Oostzee- eilanden hebben strijdkrachten ter zee onder opperbevel van admiraal-generaal Carls in aanzienlijke mate meegewerkt. Behalve het transport van de landings troepen hebben zij door aanvallen op de Finsche Golf bedreiging door de Sovjet-marine in de flank uitgeschakeld, de vijandelijke mijnenversperringen in de wateren rondom de onderhavige eilanden opgeruimd en door beschieting van de vijandelijke stelling van zee uit deelgenomen aan de gevechten te land. In een zware worsteling, onvermoei baar gesteund door de luchtformaties van den generaals-ylieger Freiherr von Richthofen en Förster, hebben de for maties van leger en Waffen SS, die ver- eenigd waren in de legergroep generaal - veldmaarschalk Ritter Leeb, sinds het weermachtbericht van 6 Augustus meer dan 300.000 gevan genen gemaakt, 1581 tanks en 4063 stukken geschut buit gemaakt of ver nield. Het belangrijkste doel van hun operaties is bereikt met de omsingeling van Leningrad. De wanhopige pogingen van de Sovjetstrijdkrachten, te Lenin grad ingesloten, om uit te breken, wer den door de bank met zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Aan zienlijke onderdeelen van deze leger groep en van de luchtvloot van Gene- raloberst Keiler zijn reeds geruimen tijd geleden vrijgekomen om deel te nemen aan operaties op andere punten van het Oostelijk front. Nederland zal zelfstandig zijn in het nieuwe Europa. VJor die vrijheid en die zelfstandigheid strijden duizenden zenden dappere Nederlanders aan De „Tokio Asahi Sjimboen” publiceert een speciaal bericht uit Washington, vol gens hetwelk aldaar verkregen inlichtin gen melden, dat de onderhandelingen tus schen Japan en de Vereenigde Staten bin nenkort hervat zullen worden. Het blad voegt hieraan toe, dat de Ame rikaansche regeering thans grootere be langstelling schijnt te hebben voor bet Japansche vraagstuk. Associated Press meldt, dat minister Huil, in een geheime zitting van de Ame rikaansche Senaatscommissie voor de bui- tenlandBhe politiek, met klem de wape ning van de Amerikaansche koopvaardij schepen heeft geëischt. Hij verklaarde voorts, dat naar zijn meening de clausule in de neutraliteitswet, welke Amerikaan- sdhen koopvaarders het bevaren van de oorlogszone verbiedt, ingetrokken of ge wijzigd moet worden Te Washington verwacht men uiterst heftige debatten in de commissie, voordat het voorstel aan h?t Senaatsplenum zal worden voorgelegd, hetgeen waarschijn lijk midden volgende week het geval zal zijn. Meer dan honderd leden van de repu- blikeinsche partij, met aan het hoofd Wendell Willkie, hebbfn aan de republi- keinsche leden van het Congres een bood schap gezonden, waarin de opheffing van de neutraliteitswet wordt geëischt en dui-_ «an het Oostfront. Voor die vrijheid en zelfstan digheid vertrok dezer dagen het eerste bataljon van het W.A.-regiment naar het Oosten, nadat de W.A.-mannen in handen van den leider der N S B den eed van trouw aan den Führer hadden afgelegd. Nederland zal vrij zijn, omdat duizen den Nederlandsche strijders daarvoor hun leven inzetten, omdat Nederlandsche nationaal-socialisten hun liefde voor volk en vaderland bewijzen door een daad. Wordt wakker gij Nederlander, die meent dat de toekomst van ons vaderland ge diend wordt door gevluchte regeerders, door hitsende radio-omroepers en kort zichtige salon-bolsjewisten. Wordt wakker kerel, bewijs dat je werkelijk Nederlan der bent, schudt af die on-Nederlandsche lamlendigheid, sluit je aan bij hen die strijden voor ons volk. Nederland zal vrij zijn. Het zal een eervolle plaats innemen in het nieuwe Europa. Daarvoor zorgen de mannen van ons legioen, daarvoor kunt ook u zorgen, maar dan moet u zich melden bij het aangifte van gefingeerde vermissingen doen, zich in het bezit stellen van bonnen -en kaarten, waarop zij geen aanspraak kunnen doen gelden, heeft de secretaris-generaal van de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw* en Visscherij thans bepaald, dat ver- het niet zullen ver- nieuwe In verband met het feit, dat Seze vermissingen vrijwel alle aan eigen schuld van de betrokkenen te. wijten zijn en om te voorkomen, dat zij die -- dat miste distributiebescheiden in algemeen niet meer, ook voor een gedeelte, worden vervangen. In volge In gevallen, waarin distributiebeschei den zijn zoek geraakt of door den houder verloren, worden dus voortaan geen nieuwe exemplaren en geen losse bonnen ter beschikking gesteld. Het heeft der halve geen zin om in dergelijke gevallen een verzoek tot verstrekking van kaar ten of bonnen bij het plaatselijk distri butiekantoor of het Centraal Distributie kantoor in te dienen. Een ieder wordt derhalve nogmaals in zijn eigen belang met klem aangeraden zijn distributiebescheiden zorgvuldig weg te bergen op een aparte, zoo mogelijk brandvrije plaats en wel afzonderlijk dus niet met andere papieren. Het verdient aanbeveling deze plaats zoo te kiezen, dat bij inbraak de bescheiden voor een dief zeer moeilijk te vinden zijn en de kans dus gering is, dat zij worden ge stolen. Voorts moet men bij het doen van inkoopen niet alle kaarten mede nemen, doch alleen de losse bonnen, welke men moet gebruiken. De kaarten behooren alleen medegenomen te worden, indien dit beslist noodig is. Dit zal als regel slechts het geval zijn, wanneer bonnen moeten worden afgeknipt door den winkelier. De kaarten moeten on middellijk na het gebruik weer zorgvul dig worden opgeborgen. Men dient te beseffen, dat distributie-, kaarten „waardepapieren” zijn en min stens even belangrijk zijn als bankbiljet ten. De geringste slordigheid bij de be handeling daarvan is in hooge mate on verantwoordelijk. Ook komt het nog veelvuldig voor dat na een uitreiking van distributiebeschei den de houders tot de ontdekking meenen te komen, dat zij niet het aantal beschei den hebben ontvangen, waarop zij recht hebben. Met eventueele reclames hierom- kent kan geen rekening worden gehouden zoodat allen onmiddellijk bij de uitreiking’ nauwkeurig het aantal bescheiden dienen te controleeren, dat zij ontvangen. Indien ondanks de bovenomschreven voorzorgsmaatregelen toch nog bescheiden worden vermist, is degene, aan wien deze bescheiden toebehooren, wettelijk verplicht hiervan onmiddellijk aangifte te doen bü de plaatselijke politie en kennis te geven aan den distributiedienst. In geval van vermissing van distributiestamkaarten moet hiervan eveneens onverwijld aangifte worden gedaan bij de plaatselijke politie en bovendien kennis worden gegeven aan den burgemeester. Bij niet voldoening aan bovenstaande verplichtingen is men straf- Strenge straffen Het spreekt vanzelf, dat men zich bii het doen van een vaische aangifte aan strenge straffen blootstelt. Men loopt dan bovendien de kans om onmiddellijk in nre- ventieve hechtenis te worden V In dit verband wijst de secretaris-gene- raa! van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land- iY'T uerijuerop’ dat alle houders yan distributiebescheiden de plicht is opgelegd om de noodigde zorg voor het beheer en het bewaren van distributie bescheiden aan te wenden. Indien men dit P1®* du!\en du? de distributiebescheiden laat slingeren, is men strafbaar en wel 21 ?nis Va? ten hoo«ste Jaar of geldboete Van ten hoogste vijf en twin- t'g duizend gulden. Indien mocht blijken dat men zijn distributiebescheiden opzettelijk niet zorgvuldig heeft bewaard, kan gevan genisstraf van ten hoogste acht jaar ot geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden worden opgelegd Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat, Indien bij vermissing van distributiebescheiden zou blijken dat niet de vereischte zorg voor het bewaren daarvan is aangewend, ook inderdaad tot het instellen van X* strafvervolging zal worden awaxgegaaO De in ons blad van j.l. Maandag gegeven beschouwing naar aanleiding van gevaren, welke Curacao vólgens een Spaansch blad bedreigen, in verband met de door de Vereenigde Staten van Enge land overgenomen protectie van dit eiland, behoeft aanvulling ten aanzien van verscheidene andere gevallen, welke de z.g.n. bescherming van kleine naties door de Angelsaksische mogendheden belichten. Het jongste geval is dat van Afgha nistan, in welk land de regeering blij kens de 'berichten, onder den druk van Engelschen en bolsjewisten alle daar aan wezige Duitschers en wellicht alle onder danen van de spil-mogendheden heeft uit gewezen. Dit geval loopt parallel met het geen in denzelfden geest is geschied in Irak en vervolgens in Iran. Iets dergelijks doet zich thans voor in Guatemala, waar de regeering der Vereenigde Staten stren ge maatregelen tegen daar wonende Duit schers heeft geëischt. Als een ander voorbeeld van het uit oefenen van een dergelijken druk wijst men op Panama, waar de regeering werd afgezet, na een met Amerikaansch geld gevoerde revolutie en vervangen door een bewind, dat door de Vereenigde Staten aldus aan Amerika zich bereid heeft aan de ter be scherming van het Panama-kanaal. Men spreekt ten aanzien van f ongeveer een half millioen lenden staat, die tegenover de groote en krachtige Vereenigde Staten geen andere keuze had van een tweede Panama- schandaal. Ook in de rede van den lerschen staats president, de Valera, die de bevolking heeft gewaarschuwd tegen het groote ge vaar, dat Ierland bedreigt door de kri tieke ontwikkeling der dingen in de na bijheid. ziet men een gevolg van Ameri kaanschen drang, met de bedoeling, Ier land in strijd met de neutraliteit er toe te brengen, zijn havens ter beschikking te stellen Voegt men hierbij het geval van den Congo-staat, waarvan men het patronaat in overeenstemming met Engeland’s wensch aan de Vereenigde Staten wil aan bieden het geval-Peru (de door de re geering van dit land gekochte bombar- deervliegtuigen werden, hoewel toestem ming voor het transport werd verkre gen, te Boston door de Vereen. Staten in beslag genomen), de gevallen Philippij- nen. Ijsland, Portugeesche koloniën (Azoren, enz.), Palestina, Syrië, Irak, Iran. Egypte Zuid-Afrifca. dan verkrijgt men reeds een geheele rij voorbeelden van het optreden niet alleen van het om het bestaan van zijn imperium strijdende Engeland, maar ook van de niet in deze situatie verkeerende Vereenigde Staten voorbeelden voor de houding aan die zij de, waar men de bescherming van kleine naties gaarne als leuze voert, doch welke houding anderzijds ten scherpste wordt gehekeld als in strijd met recht en mo raal, niet in de laatste plaats met het Volkenrecht. In dit verband worden ook de Engelsche blokkade ta.v levensmiddelen en andere niet voor de oorlogvoering bestemde goe deren, alsook het vraagstuk van de vrij heid ter zee en eveneens het gewelddadig optreden der bolsjewisten tegen de bevol king van kleine landen (zooals de Oost- zeestaten) niet uit het oog verloren. Ook in deze gevallen wordt nadrukkelijk strij digheid met volkenrecht en moraal en met het belang der kleine rfaties geconstateerd. Op het kaartje is met dikke lijn aange geven het Duitschè front, dat zich uitstrekt van het Ladogameer af tot aan de geheele zee van Azof. Volgens de laatste weer- machtberichten van 20 October is het kaartje volledig tot aan den val van de havenstad Taganrog. De enclaves, die eenige dagen geleden nog bestonden bij Odessa, Wjasma en Brjansk en waar de vijand nog tegenstand bood, zijn opgeruimd en liggen thans ach ter het Duitschè front. Duitschè persstemmen De Duitschè pers wordt geheel be- heerscht door de verovering van Dagö en het extra bericht van het opperbevel van de Duitschè Weermacht over de operaties in den Noordelijken^sector van het Oostelijke front. Tevens leggen de bladen den nadruk op de beteekenis van de ver overing van Stalino, het centrum van de bolsjewistische ijzer industrie in het Do- netzbekken. Slechts enkele uren na de bewering van den Londenschen berich tendienst, dat de toestand in het Oosten zich „klaarblijkelijk aanzienlijk heeft verbeterd”, kon het opperbevel van de Weermacht mededeelen, dat Duitschè en Italiaansche formaties het gebied rondom Stalino en hiermede het bewapenings- centrum van het Donetzgebied in bezit hadden genomen. Dés middags kwam het bericht over de bezetting van het eiland Dagö en het einde van de operaties in den Noordelijken sector van het Ooste lijke front, waar wederom honderddui zenden gevangenen werden gemaakt en een geweldige buit aan materiaal werd behaald. De „Deutsche Allgem. In den loop van 4 maanden hebben de Duitschè soldaten in het Oosten een ge bied veroverd van anderhalf millioen vierkante k.m., met een bevolking van 65 millioen zielen, een derde van totale bevolking van de Sovjet-Unie. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 October. Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Door de heden gemelde bezetting van het eiland Dagö is het Oostzeegebied thans geheel en al van den vijand be vrijd en daarmede het tijdstip gekomen ook te berichten over de operaties die sedert begin Augustus in den Noorde lijken sector van het Oostelijke front hebben plaats gevonden. Na de doorbraak door de Stalinlinie had de legergroep van generaal-veld maarschalk Ritter von Leeb in samen werking met de luchtmacht van Gene- raloberst Keiler tot opdracht gekregen de zich tuschen het Ilmen- en Peipus meer bevindende strijdkrachten van den tegenstander te verslaan, de vesting Leningrad in het Zuiden af te sluiten, alsmede Estland en de Oostzee-eilanden van den vijand te zuiveren. Ondanks de voortdurend sterke bedreiging hunner Oostelijke flank boog het gros van het leger van Generaloberst Busch tezamen met het pantseileger van Generaloberst Höppner allereerst naar het Noorden af. Tijdens buitengewoon hevige gevechten werd de uitgebreide stelling van den tegenstander in ontoegankelijk bosch- en moerasterrein aangelegd, tusschen Ilmen- en Peipusmeer doorbroken, waar bij ongeveer 5000 kazematten in .ge vechten van man tegen man moesten worden bedwongen en uitgebreide mijnenvelden met meer dan 80.000 mij nen worden opgeruimd. In nieuwe hevige gevechten moesten vervolgens ten Noorden van Loega zeer sterke vijandelijke strijdkrachten worden ver nietigd, alvorens de aanval op het ves- tinggebied van Leningrad kon beginnen. Alle pogingen van den tegenstander, om de insluiting van deze stad door ontlas tende aanvallen aan beide zijden van het Ilmenmeer te verhinderen, misluk ten. In den tegenaanval ten Zuiden van het Ilmenmeer werd het voornaam ste gevaar door vernietiging van tal- De luchtaanval op den Piraeus De Britsche luchtaanval op den Piraeus (haven van Athene) heeft den 16den October, naar officieel wordt medege deeld. 48 slachtoffers onder de burger bevolking gemaakt, waaronder 19. doo- den. Men wijst er op, dat onder de be volking van den Piraeus nog nooit zoo veel slachtoffers zijn gevallen als bij dezen luchtaanval. De Grieksche pers wijst er op, dat de Piraeus geen enkele militaire beteekenis heeft, alleen dient voor de ravitailleering van de burgerbevolking. Zij uit haar ver ontwaardiging er over, dat de Engel schen door het bombardeeren van deze haven de ravitailleering der zwaar lij dende Grieksche bevolking bemoeilijken en zegt, dat het Grieksche volk door deze daden zijn ware vrienden leert kennen In een officieel bericht van het Engel sche ministerie van luchtvaart wordt medegedeeld, dat de Britsche luchtmacht Dinsdag In het Kanaalgebied 3 gevechts vliegtuigen en 9 jagers heeft verloren Naar het D.N.B. verneemt is' ook nog een Bristol-Blenheim door Duitschè jagers neergehaald. Naar Reuter meldt, zijn van de vluch ten der Britsche luchtmacht naar Noord en Noordwest Duitschland in den nacht van 20 op 21 dezer 9 Britsche bommen werpers niet teruggekeerd naar hun steunpunten Engelsche vliegtuigen Duitschland In den afgeloopen nacht hebben, naar het D.N.B van bevoegde zijde verneemt, Britsche bommenwerpers boven Noord- west-Duitschlgnd gevlogen, waar zij op verschillende plaatsen brand- en brisant bommen neerwierpen. Schade aan mili taire doelen of de economische oorlog voering werd niet aangericht. Er zijn verliezen aan dooden en gewonden te beklagen. Volgens de totdusver ontvangen richten zijn 2 Britsche vliegtuigen neer geschoten De Sovjet-gevangenen gemaakt bij, de verovering van Dagö, hebben gemeld, dat een deel van hun commissarissen met die van andere Sovjet-formaties op Dagö reeds na de eerste landing van Duitschè troepen op het eiland hadden gezorgd voor behoorlijke gelegenheid tot ontvluchting. Kleinere eenheden der Sovjetmarine werden in een baai ver borgen en daar gereed gehouden. Levens middelen, dranken en munitie moesten in voldoende hoeveelheid door Sovjet- matrozen aan boord van deze scheepjes worden gebracht. Terwijl* de Sovjet-manschappen, aan gedreven door enkele commissarissen, geen andere mogelijkheid hadden dan te sneuvelen of zich gevangen te laten nemen, onttrokken de meeste commis sarissen zich door de vlucht aan hun lot. De bolsjewieken hebben Maandag in Jiet gebied van het Ladogameer ver- geefsche tegenaanvallen tegen de opruk kende Duitschè troepen ondernomen. Ze werden over een breed front en met groote hardnekkigheid geleid en door pantserwagens en artillerie gesteund. De bolsjewieken leden zware verliezen. In den Zuidelijken sector heeft de Duitschè luchtmacht Maandag nieuwe groote successen behaald en den bolsje wieken zware verliezen toegebracht. Ver scheidene vliegvelden werden doeltref fend met bommen bestookt, waarbij 15 vijandelijke vliegtuigen en 6 versper ringsballons op den beganen grond wer den vernield. Buitendien werden 2 bat- ferijen vernietigd en talrijke andere door bomtreffers buiten gebruik gesteld. Jwee stellingen luchtdoelgeschut der Bolsjewieken werden vernield, zoomede talrijke locomotieven. In het Donetz gebied werden de achterwaartsche be wegingen van den vijand met succes “erstoord De Duitschè gevechtsvlieg tuigen troffen met hun bommen trans- p°rtcol°nnes, spoorlijnen en wegen. P Ri.i de gevechten in het gebied om J-harkof werden 3 spoortreinen door vol- je'fers vernietigd. De Sovjets verloren “Ovendien 3 pantserwagens tn 3 kanon- alsmede 250 vrachtauto’s, die door orntreffers vernield werden Zeven an- Pantserwagens en 190 vrachtauto’s zwaar beschadigd Voorts vielen 'ische gevechtsvliegtuigen op 20 Octo- Den ver3Cheidene kleine koopvaardijsche- BaltiV,;Ln de Sovjets in de wateren der WarJ*0"® o'landen met bommen en boord- Den ,2s ?an De Sovjet-koopvaardijsche- werden zwaar beschadigd.. niet een vervangen. zullen uitsluitend den 'Lugai 'arnopo^ï Kamatrez] o f k, ONJEPRO-'\_< PETRQW5K ^•^STAUNUNIE Ladoga

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1