lil, lil BI i Üi Aanmeldingsplicht voor handel en ambacht modern comfort De distributiebonnen BINNENLAND van Het registreeren volkstuinen IA r ■ifJvl HAAGSCHE COURANT Woensdag 22 Oct. 1941 TWEEDE BLAD a '5 Br., gebak. VI. Vl.w. Kaas 100 gram 250 gram FEUILLETON Bi DOOR MARKTRECEUNC KR’XT D£ BOER ZUN ^(HTYAARPfe L00H.3PSCULATIE WORST mCKCWSD. Collecte Nederlandsche Roode Kruis 25 October Vernielde steden $4. U, Een belangrijke beschikking' 39—40 Vet I iwordt vervoipdi BI; f' A f MA] Het tusschen de Op zoek naar tegenstanders (Polypoon-o. Bilsen) op marsch. (Holland) na veel en geduldig ge- Dat het er ze Het landgoed, waarin de school gevestigd is. (Polygoon-Zeylemaker) De opening van de technische school van den Neder- landschen Arbeidsdienst gram gram gram gram Suiker Koffie-sure, Jam alles En: (het ontslagen 40 40A 40B l i 1 Melk Aardapp. Aardapp. Bl„ Br. Gebti Rijst Havermout Gort Verm., Maiz, aan. Ze Boter Boter m.redf y - ix: groote organisatie met al stzi «en Menéérf 'vraagt Lientje Hefidrills Lven van den vorigen dag. welke in da 4 rants, rants, rants, rants. U liter U k.g. i k.g. 121 Algem. 122 Wessels, die een handje waar- schijnheilige trucs om een 1” en .stiekem scharrelen .met een ge- Een zeer belangrijke tak van dienst van het Nederlandsche Roode Kruis is de Bloedtransfusiedienst, welke 60 medische centra omvat, .waarbij 66.000 bloedgevers zijn ingeschreven. De Centrale Bloedtrans fusie Commissie nam eind Augustus 1939 de taak op zich de reeds bestaande plaat selijke bloedtransfusiediensten uit te brei den en nieuwe diensten op te richten, ten einde in geval van oorlog overal en altijd een voldoend, aantal bloedgevers ter be schikking te kunnen stellen voor gewonde militairen en burgers. Tijdens de oorlogs dagen is op ruim 500 oorlogsslachtoffers bloedtransfusie toegepast. Maar ook thans nog vinden dagelijks in den lande, dank zij den bloedtransfusiedienst, vele bloed transfusies ten behoeve van zieken of ge wonden plaats. Ook in tijden van vrede kunnen talrijke zieken en gewonden, bij wie „het levenslichtje dreigt uit te gaan", door bloedtransfusie de gezondheid terug erlangen. Deze wat daaraan vastzit instandhouding van conserveerinrichtingen, werving en keu ring van bloedgevers, bloedonderzoek in serologische laboratoria, enz. enz. kost onherroepelijk geld, veel geld. Niet alle Nederlanders kunnen hun bloed afstaan om een medemensch te redden, maar wel kunnen allen iets in de collate van Zater dag 25 October bijdragen. brandende resten van een bolsjewistisch dorp. Iedere schuilplaats wordt nauwkeurig onderzocht. (Atlantic-Holland) is worden I be- men alle i de omzet buitenland gebiedsdeelen Straffen bij overtreding Wordt aan de verplichting tot aan melding niet voldaan, of wordt op an dere wijze in strijd met de beschikking gehandeld, (waartoe ook behoort het niet naar waarheid invullen van het for mulier) dan kan een gevangenisstraf worden opgelegd van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. Verwacht wordt even wel, dat een dergelijke strafoplegging nimmer zal behoeven te geschieden en dat de belanghebbenden zoodanig van het nut en de noodzaak van de onder havige aanmelding overtuigd zijn, dat zij hun volle medewerking zullen verleenen. Op deze medewerking wordt, voorzoover noodig, bij dezen nog eens een krachtig beroep gedaan. Spaansche vrijwilligers corps „De blauwe divisie” aan het Oostfront. Een colonne (Orbis-Holland) Duizenden kilogrammen ontplof bare stoffen hadden de Sovjet troepen in de huizen en gebouwen van de steden, welke zij door den onweerstaanbaren opmarsch van de zegevierende Duitsche troepen hebben moeten prijsgeven, inge metseld. Door middel van draad- looze installaties werden deze la-' dingen tot ontploffing gebracht, lang nadat de steden ontruimd waren. Geweldige ontploffingen en branden waren er het gevolg van en er is thans geen stad meer of groote woonwijken zijn jioor deze vernielingen en de daardoor ont stane branden zwagr geteisterd. Wat er met de burgerbevolking gebeuren moert, daar bekommer den de Sovjets zich niet om...... Maar wie er zich wel om bekom meren, dat zijn de ambulances, die in groeten getale achter de Duit sche troepen Oprukkèn. Zij bren gen hulp aan ieder, die daar be hoefte aan heeft, aan vriend en vijand. Nederland zendt ook een ambu lance. Deze hulp-expeditie ver dient aller steun. Ook op uw steun wordt gerekend. Stort daarom uw bijdragen op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage De eerste gemeente in Nederland, waar de schooltandverkorging door den Nederlandschen Volksdienst is ter band genomen, is Emmen in Drente. Dir.-Gen, Piek van den N.V.D. kijkt met belang stelling toe, bij de behandeling der eerste leerlingen door dr. Wijker. Tot het ambacht wordt geacht te be- hooren niet alleen wat men vanouds am bacht pleegt te noemen (b.v. een sme derij), maar ook de in modernen vorm uitgeoefende kleinnijverheidsbedryvtn. De eigenlijke industrie, het fabrieksbpdrijf, valt er buiten. Ontheven van de ver plichting tot aanmelding zijn vanzelf sprekend ook die ondernemingen en on dernemers. die reeds op grond van éen desbetreffende beschikking van de orga- nisatie-commissie bij één der tot de hoofdgroep industrie behoorende onder groepen ^zyn georganiseerd. Tot hét ambacht worden voorloopig oqjr gerekend de z'.g. dienstverleenings- ondernemingen, voorzoover deze niet zijn verkeers- of transportondernemingen. De aanmelding behoeft dus niet te geschie den door autobusondernemingen, bode- en bezorgingsdiensten, maar wel door b.v. glazenwasscherijen, zuiveringsbedry- ven, rij wiel stallingsbedrij ven, begrafenis ondernemingen e.d. Tot de tusschenpersonen moeten in den geest van deze beschikking allen gere kend worden, die hun bemiddeling ver leenen bij de totstandkoming van han- delstsansacties. Tot deze categorie beboe ren dus ook makelaars in onroerende goederen, houders van verhuurkantoren, vendumeesters, houders van advertentie- bureaux e.d. Vele takken van bedrijf, welke men misschien tot den handel zou willen rekenen, vallen buiten den aan meldingsplicht, omdat zij niet bij den handel, maar t.z.t. afzonderlijk worden georganiseerd. Hiertoe behooren de tus- schenpersonen in het verzekeringsbedrijf, alsmede het hotel-, café- en restaurant bedrijf. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten werd te Doorn d£ technische school van den Ne-, derlandschen Arbeidsdienst (NA D.), welke gelegen is in een prach tige omgeving, officieel geopend. Een der eerste lessen. (Polggoon-Zeylemaker) Aan den rand van Leningrad, bij het eindpunt van een tramlijn, liggen, vernielde bolsjewistische tanks. Alle pogingen der bolsjewisten om den ring van Duitsche en Finsche troepen om de stad te verbreken, mislukken steeds weer. (Atlantic-Holland^ De strijd in het Oosten. Manschappen van een Duitsche voorhoede, van welker tactvol optreden dikwijls de beslissing van een veldslag afhangt. Op den achter grond oprukkende tanks. (Orbis-Holland) bestemming om door die derden als volks tuin te worden gebruikt, verplicht hiervaa een opgave te verstrekken. In genoemd besluit wordt onder volks» tuin verstaan ieder perceel grond, waar van de opbrengst in hoofdzaak bestemd ia voor eigen en/of gezinsverbruik en dat met den grond, waarop het woonhuis vai» den gebruiker van dat perceel is gelegen, niet een aaneengesloten geheel uitmaakt of daaraan onmiddellijk grenst. Dergelijke perceelen worden veelal aan de gebruikers uitgegeven door een vereeniging, die den hiertoe benoodigden grond van de ge meente pacht. Aangezien het in een derge lijk geval de vereeniging is, die den grond rechtstreeks ter beschikking van de volks- tuinders stelt, rust de verplichting tot opgave dus op deze vereeniging en niet op de gemeente, welke den grond aan de volkstuinvereeniging verpachtte. Hiernaast doen zich echter eveneens gevallen voor, waarin gemeenten, fabrieks- directies of groote instellingen grond voer volkstuinen rechtstreeks aan dérden-ge- bruikers ter beschikking stellen. Uit der» aard der zaak zijn in die gevallen die gemeenten, fabrieksdirecties of instellin gen tot het doen der opgave verplicht. Ook komt het voor, dat het uitgever» van perceelen grond, welke aan de hier boven gegeven omschrijving van volkstuin voldoen, door particulieren, zooals b.v. landbouwers, geschiedt; met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij even eens onder de bepaling^ van het registra- tiebesluit 1941 volkstuinen vallen. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat in genoemd besluit met betrekking tot de 'verplichte opgave is bejöald, dat deze voor 10 Nov. ’41 schriftêlijk moet geschie den bij de Landbouw Crisis Organisatie, binnen welker werkgebied het desbetref fende perceel grond is gelegen. Belanghebbenden worden voor nadere bijzonderheden verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. In de Nederlandsche Staatscourant is onlangs gepubliceerd een beschikking Van de orggnisatie-comnjissie, regelende de verplichte aanmelding van den han del en het ambacht. Teneinde de strek king van deze beschikking te kunnen be grijpen, dient mep zich enkele feiten in herinnering te roepen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart van 31 October 1940 werd de basis gelegd voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ont wikkeling van het bedrijfsleven. De taak om den opbouw tot stand te brengen is opgedragen aan de organisatie-commissie (de commissie-Woltersom). De wijze van opbouw is destijds geregeld in een aan tal besluiten. In een dier besluiten zijn de hoofdlijnen aangegeven, welke bij de indeeling van het bedrijfsleven zijn te volgen. Zoo bevat dit besluit de bepa ling, dat het bedrijfsleven zal gorden in gedeeld in zes hoofdgroepen n.L voor de industrie, het ambacht, den handel, het bankwezen, het verzekeringswezen en het verkeer. De aldus gevormde hoofdgroe pen worden ieder naar producten of werkzaamheden onderverdeeld in be drijfsgroepen en deze naar gelang van de belangrijkheid weer in vakgroepen, e.q. ondervakgroepen. Binnen de hoofdgroep industrie is naar men eerder reeds heeft kunnen .lezen reeds een aantal organisaties ingesteld. Bij de beschik kingen van de organisatie-commissie op grond waarvan deze organisaties worden ingesteld, werd steeds aan - alle onder nemingen, behoorende tot dien tak van industrie, de verplichting opgelegd zich bij de nieuw ingestelde organisatie aan te melden. weet, dat ze een contract heeft tot 1 Juli nog, en dat ze, enkel op grond van die praatjes, niet ontslagen kan wordeirt Formeel heeft ze niets misdaan. Voor die bezoeken by Frank onder kantoor tyd draagt Wessels de verantwoording. En wat je buiten kantoortyd doet, is jouw zaak, is de algemeene stelregel. Maar de onbiliykheid: die twee anderen ontslagen en zy rustig blyven, is te groot. Dat kan ze niet verdragen. Ze zou ook geen leven meer hebben hier op de typekamer. En haar handhaven in Etna’s betrekking zal meneer de Jong zeker niet kunnen. Niet willen ook ver moedelijk. Dan liever de eer aan zich zelf houden en ontslag vragen. In het gunstigste geval ligt ze er anders met Juli, toch uit... Erna moet haar geUjk geven. Probeer in elk geval de Jong direct om twee uur te spreken te krygen, raadt ze. Ze weten geen van beiden, dat een deputatie van de typekamer, met Hen- tje Hendriks aan het hoofd, meneer de Jong in het middaguur heeft opgezocht,' en dat deze uit de verwarde en veront waardigde beweringen van de mi In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een besluit van den secr.-gen. van het departement van Landbouw en Visscherij afgekondigd, betreffende het registreeren van volkstuinen. Om een overzicht over het aantal en de opper vlakte dezer tuinen te verkrijgen met het oog op het verstrekken van zaaizaad en pootgoed. zijn krachtens dit besluit, het registratiebesluit 1941 volkstuinen, natuur- lyke personen, groepen van personen, rechtspersonen (waaronder publiekrechte lijke lichamen) en vennootschappen onder firma of commanditaire vennootschappen, die in 1941 grond rechtstreeks ter beschik king van derden hebben gesteld met de 1 rantsoen. 250 250 250 100 ‘D en E Ryst 128 Algem. 129 Algem. 130 Algem. 131 Lm. 134 Algem. 14 Oct t.m. 1 Nov. 1941. 39—40 Boter! N.B. Zeep op bon 120 Algem. van 1 tjn« 31 Oct. en ze gaat er voor rechtop staan. Is dat een menéér, die met een meisje gaat dansen in een tent, waar ik van myn moeder niet zou mogen komen? Nou, als dat een meneer is, dan is dat meisje ook een dame... Een fyne dame... En zoo gaat het verder. Erna kykt Nick telkens ongerust Maar Nick reageert nergens ep. Moeilijkheden bij de invulling van het formulier Hoewel de vraagstelling van het for mulier zoo eenvoudig mogelijk gehouden is, is het denkbaar, dat betrokkenen met de invulling van bepaalde vragen moei- Brood Brood Vleesch 40 Vleesch w. Melk I Aard. Aard. 5 Oct. t.m. 1 Nov. 1941. 1 k.g. 250 gram 500 gram Algem. 123 Algem. 124 Lm. 127 Algem. 19 Oct. tm. 25 Och 1941. 40-4 40 40 Organisatie van handel en ambacht In de afgeloopen maanden is de nood zakelijkheid gevoeld een beter inzicht te krygen in de feiteiyke verhoudingen op het gebied van den handel en het am bacht, alvorens een definitieven organi satievorm voor den handel en het am bacht in het leven te roepen. Als voor bereidende maatregel is thans verschenen de beschikking, op grond waarvan een ieder, die den handel of het ambacht uitoefent, verplicht is zich aan te mel den. Deze aanmelding vindt plaats hij een centraal punt en wel gelyktydig voor alle ondernemingen. Deze methode beteekent een aanmerkeiyke vereenvoudi ging voor het bedrijfsleven, daar thans ondernemingen, welke oi\der meer dan één groep moeten worden georganiseerd (b.v. onder groothandel en kleinhandel of onder kleinhandel en ambacht) in het algemeen wel kunnen volstaan met één malige aanmelding. De verschillende rubriceeringen, welke in deze beschikking worden genoemd, loopen echter niet vooruit op de t.z.t’ in het leven te roepen organisatievormen voor den handel en het ambacht. Inhoud van de Beschikking De beschikking legt dus in het alge meen de verplichting tot aanmelden op I aan alle ondernemingen en ondernemers, behoorende tot den handel of ambacht en .geeft voorts een omschrijving van de verschillende categorieën van aanmel- dingsplichtigen. Tot den handel in den zin van bedoel de beschikking behooren A. De groothandel, omvattendealle in Nederland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die hun beroep ervan maken voor eigen rekening en risico goe deren te koopen en zonder dat deze goe deren be- of verwerking ondergaan, an ders dan in den handel gebruikelyk, deze te verkoopen aan wedervykoopers als mede aan koopers, die deze goederen in hun onderneming aanwenden B. De koloniale producenten, omvat tende alle in Nederland gevestigde na tuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken de door henzelf-in één der Nederlandsche overzeesche gebieds deelen voortgebrachte producten te ver koopen, of als verkoopers krachtens ver tegenwoordiging van of in andere ver houding tot een producent uit één dier gebiedsdeelen of in beiderlei hoedanig heid optreden C. De tusschenpersonen, omvattende alle in Nederland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken hun bemiddeling te verleenen by de totstandkoming van handelstransacties; D. De kleinhandel, omvattendealle in Nederland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen, die er hun beroep van maken goederen te verkoopen in den regel door uitoefening van een winkel- bedrijf of in den markt- of straathandel aan verbruikers, niet vallende onder de koopers, bedoeld sub A. Alle ondernemingen en ondernemers, vallende onder één of meer der hierboven genoemdè omschryvingen zyn derhalve tot aanmelding verplicht. De aanmelding moet geschieden voor ondernemingen, welke hier te lande zyn gevestigd. Dit moet aldus worden opgevat, dat het gaat om ondernemingen,, welke hier te lande hun bedrijf uitoefenen, hetzy op het ge bied van den groothandel, van den klein handel, van het ambacht of als tusschen- persoon. Hierby doet het niets ter zake of de onderneming al dan niet statutair in Nederland is gevestigd. Waar het om gaat is de. vraag, of een onderneming hier te lande, onder welken rechtsvorm dan ook, werkzaamheden verricht, welke binnen het bereik van de aanmelding vallen. Uit de gegeven opsomming blijkt reeds het ingrijpende karakter van de beschik king. Zoo valt onder de bepalingen van de beschikking de geheele detailhandel, ongeacht of <(eze wordt uitgeoefend in een winkel, m een gesloten huis, op de markt of door venten op straat. Ook het kleinste bedryfje, waarbij de eigenaar voor eigen rekening regelmatig langs de straat goederen uitvent (b.v. visch, groen ten, petroleum enz.) wordt dus beschouwd als onderneming in den handel en is daarom aanmeld ingsplichtig Aanmeldingsplichtig is ooR de geheele groothandel, in welken vorm ook uitge oefend (dus ook de import, export en grossierderij). Hoe geschiedt de aanmelding De aanmelding geschiedt door invulling en inlevering in tweevoud van een vra genformulier, dat verkrygbaar is by alle Kamers-van Koophandel en in bepaalde plaatsen ook op de postkantoren en ter gemeente-secretarie. De wijze van be schikbaarstelling van de formulieren wordt voor elk district door de Kamer van Koophandel in de pers bekend ge maakt. De aanmeldingsformulieren moeten worden ingezonden aan de commissie voor de organisatie van het bedrijfsleven te ’s-Gravenhage en wel volgens de be schikking vóór 26 October a.s. Naar mag worden verwacht, zal deze termyn met veertien dagen warden veHengd. Voor de toezending kan gebruik ge maakt worden van de portvrye enveloppe, welke by elk stel fprmulieren wordt verkrijgbaar gesteld. Zoodra aan de verplichting tot aan melden is voldaan, wordt aan den in zender van het formulier onder rembours een ontvangstbevestiging toegezonden, waarvoor een bedrag verschuldigd is, dat varieert naar de grootte van de onder neming. Voor de bepaling van dit bedrag worden de ondernemingen ingedeeld in een drietal klassen, n.l. ondernemingen, welker omzet in 1940 bedroeg: 1. minder dan 5000 (aanmeldingsbedrag 0,75); 2. yan 5000 tot 25.000 (aanmeldings bedrag f 1,25); 3. boven 25 000 (aan meldingsbedrag 2,75). De aandacht van de belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat deze ontvangst bevestiging het bewijs vormt, dat aan de verplichting tot aanmelding is vol daan. Zij moet derhalve goed bewaard. Kan men bij controle deze vestiging niet toonen, dan wordt 1 geacht in overtreding te zyn met gevolgen van dien. waerdt dat...** na veel en geduldig ge vraag genoeg te weten is gekomen om hem een half uur onrustige en onplezie rige overpeinzingen te bezorgen. Want de heer de Jong kent óók de draagwydte van lasterpraatjes en intri ges in het wereldje op zichzelf, dat kan toor heet. En dan zyn er een paar fac toren, waarmee hy in dit geval speciaal rekening moet houden. In de eerste 'plaats moet hy den heer Wessels sau- veeren. Wessels, die zyn zilveren jubi leum in den dienst van de vennootschap al achter den rug heeft. En die nu, in zyn onschuld, de formeele medeplichti ge is aan de misschien wél, misschien niét onschuldige escapades van juffrouw Lenswaerdt. En vervolgens is er, door het rlgou- reuse optreden van de directie in het ^vai_Maartens, een precedent gescha* er no« een derde fae- h,eer de Jon« heeft vanmorgen bericht uit Stockholm gekregen, dat er wordt r!ed8i,m!‘ },Mei komrt i gerekend. Voorloopig zonder zyn ntetmvJïanl de directeurswoning komt 600 Meisjes ontvangen in Berlijn een opleiding tot tramconductrice, om de plaatsen in te nemen van het per soneel, dat aan het front vecht, ■tijdens de les. (Orbis-Holland) lijkheden ondervinden. Door elke Kamer van Koophandel zal daarom voor haar district een regeling worden getroffen t.a.v. de voorlichting by Be invulling. Aan deze regeling zal voldoende rucht baarheid worden gegeven. Zoo bestaat b.v. de mogelijkheid, dat de Kamer in enkele gemeenten van haar district zit dagen houdt, waar alle aanmeldings- plichtigen voorlichting by de invulling kunnen ontvangen. Op een enkel punt, dat tot misverstand aanleiding zou kunnen geven, mag hier nog worden gewezen. In het aanmel dingsformulier wordt o.m. gevraagd naar de omzetcijfers van de ondernemingen. Hier kan een moeilijkheid ryzen, wanneer de omzet in den transitohandel moet worden opgegeven. Ter verduidelyking zij daarom vermeld, .dat hei de bedoe ling is, dat het omzetcijfer wordt ge geven van de transacties, welke hier te lande tot stand gekomen zyn, ongeacht of de goederen inderdaad door ons land zyn gevoerd of.in transitoverkeer buiten ons land omgaan. Buiten het op te geveh omzetbedrag valt dus de omzet ver kregen door in het buitenland of in overzeesche gebiedsdeelen afgesloten transacties. -z-/1 *|ai steart strak voor ztch uit, alsof z« niet met haar oogen durft knipperen. durft Nick ook niet, want dan komen de tranen, weet ze. Niet gaan huilen, in hemelsnaam niet gaan huilen, dat is het eenige, waaraan ze denkt. Eerst heeft ze zich willen verweren, willen roepen: net gaat jullie niets aan, lee- lyke kwaadspreeksters, *t zyn myn eigen zaken. Gisteren had ze dat nog kunnen volhouden. Maar vandaag... EP Riekje Maartens dan? zou ze te hooren krygen. Riekje er uit en jy biyvén en ons de loef afsteken? Daarom zwygt Nick en laat alles over zich heen gaan. Tegen tien uur komt er werk, de ty pistes worden de een na de ander weg geroepen en Erna brengt Nick de brie- waar. Ze hebben groot gelyk. O Erna... en ze begint opnieuw te huilen. Erna is verslagen. Met moeite lukt het haar, Nick een beetje te kalmeeren en haar aan het praten te krygen. En Nick is biy, dat ze haar hart kan uit storten, al vreest ze wel, dat de degelyke Erna haar straks even hard zal veroor- deelen, als de anderen gedaan hebben. Maar Erna neemt de zaak laconiek op- Laten we constateeren, dat ze voor de zooveelste maal van een mUg een olifant gemaakt hebben, zegt ze. Maar ondertusschen zitten wym^t den olifant opgescheept en niet met de mug. Het kon al niet ellendiger samentreffen. Dat ontslag van die twee beneden en jouw promotie, waar ze toch al woest over waren. En die ouwe koek over je 1 „beschermer”. En nu nog dit geklets. Hoe zyn ze er toch achter gekomen? Ik zou wel eens willen weten, uit wiens j koker dat praatje komt. Daar heeft Nick ook geen vermoeden i van. Het kan haar ook niet schelen. Want ze heeft haar besluit genomen. Ze zal ontslag vragen, onmiddellijk. Van- i middag nog. Vóór het geroddel tot meneer de Jong is dóórgedrongen. Zalaver rRiek>.Maa<tep< dit wi Niqjt privé-mappen van meneer de Jong moe ten worden opgeborgen. Het kaart systeem moet worden bygewerkt en Nick moet verder werken aan het con cept voor een nieuw arbeidsreglement voor de fabrieken, een opdracht, waar aan ze met zooveel trots begonnen is, omdat het echt juridisch werk was... En eindelyk is de morgen om... Erna heeft gewacht tot de meisjes, nog opgewonden fluisterend en giebe lend, zyn vertrokken. Dan kykt ze om de deur en ziet Nick, die, voorover op haar bureautje, huilt snikken. Nick... toe nou, Nick, wat is nou? Wat hadden ze toch allemaal? Erna is radeloos. Nick, zeg toch eens iets. Nick kykt even op. Wat moet ik zeggen? vraagt moeilijk. Erna trekt haar by de schouders om hoog. Hoor nu eens Nick, ik begryp er niets van. Waaróm heb je toch niets teruggezegd, toen ze zoo krankzinnig te keer gingen? Is er dan iet# van waar, van dat malle geklets? Alles, zegt Nick. *t Ia allemaal (Nadruk verboden.) Huwelijk met 68 Enhet gaat allemaal over héér, dat dringt al gauw genoeg tot haar door. „De schande, dat die twee «rme stakkers maar yskoud op de keien gezet worden, en dat een ander kan doen, waar"ze zin in heeft... ••Als Riekje Maartens C_„1 meisje) ook maar goeie vrindjes met een commissaris was geweest...” Over ••afspraakjes onder kantoortyd" fluiste ren ze en over Wessels, die een L meehielp... hy zou ook wel weten i °m". Over „schynheilige trucs o.. ander zyn baantje af te gappen' ?yer „.Üekem trouwden kerel”, Meneer, bedoel je, corrigeert er •öi nadrukkeiyk. lend, zyn vertrokken. Dan kykt met schokkende A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5