Het Ziekenfondsenbesluit Grootste deel van het Donetz- bekken bezet No. 18013. 1941. Donderdag 23 October. en geroepen Uitreiking vetkaarten Hongaarsche troepen zetten hun opmarsch voort VERDUISTEREN 2 Een „Nederlandsche Landstand” leven Alles voor het Vaderland nieuwe boter- in het plicht Premieheffing begint ’1 November groote WINTERHULP NEDERLAND Tegen inlevering van de thans in gebruik zijnde Arbeiders, onder Ziektewet vattend, verplicht tot inschrijving bij toegelaten Ziekenfonds Duitsche luchtmacbt richt vernielingen aan E. J. Roskam tot boerenleider benoemd Elk straaltje licht is in strijd met uw Premie 4 pCt. van loon, door werkgever en werknemer elk, voor de helft te betalen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 een tweede front onmogelijk Stadhouder Kaufmann in Nederland van minister Funk Rome De oorlog in de lacht Schending van Portugeesche wateren door Engelsch oorlogsschip Het bezoek aan Alle diplomatieke vertegenwoordi gers thans in Koeibisjef De toestand in het Verre Oosten Joodsch grondbezit Saboteurs en hamsteraars Spenge maatregelen tegen anti- Duitsche aanslagen in Frankrijk ^gaeDzitoe “J Par«S Van medegedeeld De Duibcher» lt,r““,e” ,n Afghsnisl®® HAAGSCHE COURANT ’PRIJS DER AD VERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: M.T.I. tus- schriftelijk definitief de gens den haald. ge- zich een een le. 2e. 3e. 4e. genomen Op een c ■n -JPL- uitge- Afghaansche algemeene directie voor bui- tenlandsche zaken. In zoover werd deze merkwaardig genoemd, dat daarin nog eens met nadruk werd verklaard, dat de neutraliteit van Afghanistan nooit in ge vaar is gebracht. In Duitschje politieke kringen hrinnert men aan de onlangs af gelegde verklaring, dat zich voor het ge val methoden, als die, welke thans ook in Afghanistan worden toegepast, algemeen zouden inburgeren, merkwaardige resul taten zouden voordoen. Men vraag't hier wat b.v. neutrale landen als Zweden en Zwitserland zouden zeggen, wanneer men hen di. ;r middel van militairen en poli- tieken druk eischen zou stellen als die welke thans aan het neutrale Afghanistan werden gesteld. No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 •■■■■■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■■■o In de béjzonder- die in en Ita- of reeds ring bij de Engelsche regeering verwacht worden wegens schending der Portugee- sche territoriale wateren door een En- gelsch oorlogsschip. Het Portugeesche vrachtzeilschip „Dima” li binnen de driemijlszöne opgebracht door een Engelsch oorlogschip en naar Gibral- tar gebracht. Het schip had geen lading aan boord. Van Engelsche zijde wordt in Lissabon beweerd, dat het schip van een Spaansche haven was gekomen, waar het contrabande zou hebben gelost. Ook wan neer de Engelsche beweringen waar moch ten zijn, dan zou nog volgens Engelsch blokkaderecht het feit niet gerechtvaar digd zijn, dat het schip in territoriale Portugeesche wateren opgebracht werd. In Portugesche scheepvaartkringen is men verontwaardigd over dit Engelsche ingrij pen en eischt men energieke stappen der regeering. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad’’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bi> postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. MINISTER ALEXANDER OVER DE TAAK VAN DE BRITSCHE MARINE De Engelsche minister van marine, Alexander, heeft gisteren in een radiorede verklaard, meldt het D.N.B., dat de Brit- sche marine een zeer moeilijke taak heeft te verrichten, want zij moet de wateren rondom de Europeesche kusten van Moer- mansk tot aan de Dardanellen bewaken en bovendien nog convooien beschermen en de wateren van de Dominions contro- leeren. In den vorigen oorlog is het nigt rhogelijk geweest door vliegtuigen mij nen te laten' leggen. Bovendien heeft de vijand toentertijd het duikbootwapen niet van het begin af aan gebruikt. De toe stand, zoo beweerde Alexander, is echter thans beter dan in 1940. toen Engeland volkomen alleen stond. Thans strijdt de Sovjet-Unie aan de zijde van Engeland en de Vereenigde Staten verleenen Engeland hülp. Desondanks moeten de Engelschen hun uitrusting nog beter maken om het grootste gevaar af te wenden. De minis terpresident eVi zijn ministers zijn in het geheel niet tevreden met den toestand. Er moeten nog meer schepen gebouwd worden. Hetzelfde geldt in dezelfde mate ook voor de Britsche hidhtmacht en het landleger, dat zijn „nederlaag" op het continent weer wil goedmaken. Ook van het Engelsche volk eischte hij nog meer offers en nog grootere inspanningen. Het volk dient vooral door de particuliere spaargelden den minister va* financiën te helpen om een inflatie te vermijden. Nelson heeft Op den dag van Trafalgar gezegd: „Engeland verwacht...” en ik, zoo besloot de minister, zeg „Engeland verwacht dit en Engeland heeft dit noo- dig.’“ Tenslotte wees minister Alexander ook op de moeilijke omstandigheden bij den „slag op den Atlantischen Oceaan”. De Duitschers hebben, zoo zeide hij, een zeer doeltreffende samenwerking tusschen hun duikbooten en vliegtuigen bereikt. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ^BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor; Scheveningen. Keizerstr. 319, Iel. 550310; Filialen: Rljswlj* Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan* del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters jr., There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Het Rijkseommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft bij de in het Verordeningenblad van heden versche nen verordening no. 196/41 den „Neder- landschen Landstand” in het leven geroe pen. Aan het hoofd daarvan staat de boe renleider van den „Nederlandschen Land» stand”. Bij de tegelijkertijd verschijnende verordening no. 197/41 heeft de Rijkscom missaris zich de benoeming van den boe- rnleider voorbehouden. Op grond van deze verordening heeft hij den heer E. J. Ros kam in Lunteren tot boerenleider van den Nederlandschen Landstand benoemd. Erkende ziekenfondsen voor vrijwillige verzekering Dank zij de activiteit van en de goede samenwerking tusschen het departement van Sociale Zaken en het N.V.V., zal op 1 November a.s. het Ziekenfondsenbesluit, opgenorsen in het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, stuk 34 van 16 Augustus, in werking treden. In verband daarmede is heden in het Verordeningenblad opgenomen het tweede Uitvoeringsbesluit van den secretaris-ge- neraal van het departement van Sociale Zaken, waarin in wezen het grootste deel van de voor de uitvoering van het Z:e- kenfondsenbesluit noodzakelijke bepalin gen is vastgelegd. Zoo bezien is ’t ongetwijfeld gewenscht om thans in het kort een algemeen over zicht te geven van den inhoud en de wer king zoowel van het Ziekenfondsenbesluit zelf als van het Tweede Uitvoeringsbe sluit. Het Ziekenfondsenbesluit regelt de ver zekering zelve tegen geneeskundige ver zorging en geldelijke uitkeering bij over lijden, alsmede de uitvoering daarvan. Kring der verzekerden Ten aanzien van den kring der verze kerden wordt in het Ziekenfondsbesluit onderscheid gemaakt tusschen z.g ver plichte verzekering en vrije verzekering. Tegelijkertijd met het Ziekenfondsbesluit is n.l. een besluit van den Secretaris-Ge- neraal van het Departement van Sociale Zaken, houdende aanvullingen en wijzi ging van de Ziektewet, afgekondigd, waarbij wordt bepaald, dat art. 50 der -L-— VERKLARING VAN IERSCR MINISTER De minister van justitie, Sotane, heeft tn een rede te Roscommon verklaard, dat het vitale belang van het lersche volk thans gelegen is in de nationale verdedi ging, daar er gevaar voor invasie dreigt, zoo lang de oorlog duurt. Reeds daaroih koestert de lersche regeering niet het voornemen voor het eind van de huidige Dail algemeene verkiezingen uit te schrij ven, zoo merkte Solane op omtrent de lloopende verkiezingsgeruchten. Voorts be toogde hij, dat de Britsche regeering aan geen enkel verdrag het recht kan ontlee- nen lerscheterritoir te betreden. Het zou een nuttelpoze onderneming zijn om bijv. 10 Britsche divisies ergens aan de bezette.kust aan land te brengen, aldus verklaren, volgens United Press, toon aangevende Engelsche kringen over den eisch tot vorming van een tweede front tegen DuitsChland. De scheepsruimte zou voor een dergelïjke actie onvoldoende zijn en bovendien zou het resultaat een vol komen verlies der uitrusting en een nieuw Duinkerken vormen. De Duitscbe troepen in de bezette gebieden van Europa, zoo verklaren de genoemde Britsche instan ties, kunnen een Engelsch invasieleger baas worden zonder dat één enkele Duit- sche soldaat van het Oostelijke front be hoeft te worden gehaald. De Stadhouder van Hamburg, gouwlei der Kaufmann, heeft de eerste dagen van deze week als persoonlijke gast van den Bevelhebber der Weermacht, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, in Nederland vertoefd. Bij deze gelegenheid heeft hij de haveninstallaties te Rotterdam en Amster. dam. benevens enkele bedrijven bezich tigd. Ter gelegenheid van een kameraad- schappelijken avond der officieren van den staf van den Bevelhebber der Weer- JP^ht **ad de gouwleider ook de moge lijkheid tot een samenzijn met den Rljks- eornwrissaris voor het benette Nederlands sche gebied, Rijkscommissaris dr. Seyss- Inquart. Stadhouder Kaufmann heeft Ne derland vandaag1 weer verlaten. heeft omtrent de mi "’h’nin“e(Si» lianen in ne‘ v - Pi Ziektewet met ingang van 1 November 1941 in werking zal treden, en tegelijker tijd het bevallingsgeld van 55. wordt ingevoerd. Art. 50 det* Ziektewet schrijft nu voor, dat den verzekerde geen ziekengeld toe- kdmt, indien hij niet is ingeschreven bij een overeenkomstig de Ziekenfondsenwet toegelaten ziekenfonds. Dit beeft dus tot gevolg, dat de arbeiders, die onder de Ziektewet vallen, vanaf 1 November a.s. ten aanzien van het Ziekenfondsbesluit Verplicht verzekerd zijn. Daarnaast opent het Ziekenfondsenbesluit de mogelijkheid voor het afsluiten van een verzekering voor hen, die niet verplicht verzekerd zijn, dus z.g. vrije verzekering. Aange zien door het geheele besluit h«en regel matig onderscheid gemaakt wordt tus schen de verplichte verzekering en de vrije verzekering, is het ongetwijfeld goed de splitsing, zooals die hierboven gemaakt wordt, scherp in het oog te houden. Zoo bepaalt het Ziekenfondsenbesluit, dat de bepalingerr voor de verplichte verze kering niet alleen gelden voor den arbei der zelf, maar zich mede uitstrekken tot de leden van zijn gezin, wier kostwinner hij is. In het Tweede Uitvoeringsbesluit wordt gezegd, dat als gezinsleden te beschou wen zijn de personen, jegens wie de ar beider valgens de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek onderhoudsplichtig is en tot zijn gezin byhoorende stief- en pleegkinderen, met dien verstande, dat kinderen slechts in aanmerking komen, indien zij den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt. Naar mijn meening zal de juris pru dentie in de toekomst moeten uitwijzen, wat het Ziekenfondsbesluit onder stief- en pleegkinderen verstaat. Vanzelfsprekend zijn alle voorschriften ten aanzien van de verplichte verzekering scherper en meer dwingend geredigeerd dan ten opzichte van de vrije verzekering het geval is. (Zie verder 2e blad, pap. 1.) BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT In het bestek van de gewapende ver kenning, heeft een gevechtsvliegtuig gis teren bij de Faroër een koopvaarder van 1500 ton tot zinken gebracht en een van 5000 ton zwaar beschadigd, meldt het D. N. B. PANAMA EN DE BEWAPENING VAN KOOPVAARDIJSCHEPEN De regeering van Panama heeft, naar de „New York Times” meldt, het op 7 October door den voormaligen president Arias uitgevaardigde verbod inzake het bewapenen van koopvaardijschepen opge heven. Naar aanleiding hiervan wordt of ficieel verklaard, dat daar Panama geen vloot bezit, het den reeders is toege staan voor eigen kosten de schepen, wel ke onder Panameesche vlag varen, te be wapenen. De nieuwe ambassadeur van Panama in de Vereenigde Staten. Jaen Guardia Er nesto, heeft, volgens Associated Press, bij zijn aankomst in Washington ver klaard, dat de nieuwe regeering van Pa nama bereid is volkomen met de Ameri- kaansche regeering samen te werken. In het bijzonder is zij bereid het veraoek van Amerika inzake het afstaan van nog meer steunpunten voor de luchtvloot en bases voor de marine, in vriendschappe lijke overweging te nemen. Dat is niet alleen de lijfspreuk van de W.A. der Nationaal Socialistische Bewe ging dat is niet alleen het parool voor de Nederlandsche nationaal-socialisten, die aan het Oostfront strijden voor een vrij en zelfstandig Nederland, dat behoort ook de lijfspreuk te zijn van iederen Neder lander, die beweert een goed vaderlander te zijn. De tijd van praten is voorbij, met debatten en twistgesprekken, met fluiste ren en lasteren worden ons volk en ons vaderland niet gediefd. Deze tijd Vraagt daden, verricht door vastberaden mannen, die een open oog hebben voor de werke lijkheid, die begrijpen, dat’ daar in het Oosten ook ons land wordt vrü gevochten, dat daar ook over onze toekomst beslist wordt. Alles voor het vaderland. Voor éen gelukkige toekomst van ons vaderland, ziehier waarom die duizenden Nederland sche vrijwilligers de wapenen opnamen en samen met de Duitsche Weermacht en de legers en de legioenen van andere landen strijden, totdat de overwinning behaald zal zijn. Nederlandsche nationaal-socialisten gaven het voorbeeld aan alle goedwillende Nederlanders, die niet alleen keggen, dat zij echte vaderlanders zijn, maar die ook de daad bij het woord voegen. Nederlan ders volgt dat voorbeeld, meldt u aan ^ij het Vrijwilligers Legioen „Nederland”, Koninginnegracht 22, te den Haag. Verklaring van Japansqhen vlootvoogd „Met het oog op de Internationale situa»' tie, die dagelijks ernstiger wordt, moet Japan tot den laatsten man alles doen om dezen veldtocht in China tot een zegevie rend eind te brengen”, zoo verklaarde vice-admiraal Minajtsji Koga. die onlangs benoemd is tot opperbevelhebber van de Japansehe vloot in China, in zijn eerste onderhoud met de pers. Koga betoogde voorts, dat hiertoe een beroep op alle hulpbronnen gedaan moet worden en dat hij zelf besloten is het incident zegevie rend te beëindigen. v. 6.29 aar nam. tot 8.20 aar v.m. Maan; 23 Oct. onder 8.54 u. nam. 24 Oct. bp 12.49 u. v.m. onder 9.41 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: In den afgeloopen nacht ie, naar het D.N.B. meldt, een aantal Britsche bom menwerpers naar West- en Zuid-Duitsch- land gevlogen en heeft daar ve^ scheidene steden brand- en brisantbom- mon iiiteeworpen waardoor eenige ma- terieele Xfe ontstond. Verscheidene teneeie scnau of gewon(j. Vol- bW’getot dJwer ontvangen berïbhten wer- fflS vliegtuigen neerge- Naar het A.N.P. van welingelichte zijde ♦/Lissabon verneemt, kan elk oogenblik Ter eere*van den Duitschen minister van economische zaken, Funk, heeft de Italiaansche minister van ruilverkeer en deviezen, Riccardi, oen ontvangst gehou den, waarop vele Italiaansche ministers, de chef-van den gemeralen staf, Cavallero, de Duitsche ambassadeur, von Macken- sen, de Duitsche gezant Clodius, de gou verneur van Rome en vooraanstaande per sonen uit kriagen van wetenschap, indus trie en economie aanwezig waren. Riccardi hieldyen toespraak, waarin hij zeide, dat het bezoek van minister Funk bij alle Italiaansche economische kringen voldoening heeft gewekt. De economische structuur ven het Derde Rijk is een der beslissende elementen van de overwin ning geworden De samenwerking tus schen de as-mogendheden en haar econo mische solidariteit bieden den waarborg, dat ook op dit terrein de vlag der over winning zal kunnen worden geheschen. Het bezoek van minister Funk, aldus besloot Riccardi, heeft bevestigd, dat er volkomen overeenstemming bestaat over he.t programma, dat na de overwinning zal worden verwezenlijkt. Minister Funk zeide in zijn antwoord onder meer, dat de Duitsche regeering en hei volk de grootste waardeering heb ben voor de taak, die door Italië wordt volbracht, omdat het bekend is, dat Italië met ijzeren energie en geestdrift de eco nomische problemen heeft weten aan te vatten, die ook voor het Italiaansche volk uit den oorlog voortvloeien. Het is voor ons, aldus vervolgde Funk, een bijzondere voldoening, dat de onderhandelingen een volkomen duidelijken toestand hebben ge schapen ten aanzien van alle economische vraagstukken, die betrekking hebben op den oorlog en op de* tajd daarna. De overwinningen, die onze verbonden troe pen tegen den gemeen schappelijken vij and, het bolsjewisme, hebben behaald, maken reeds thans een grondslag moge lijk voor de komende ontwikkeling, die voor verscheidene generaties de economi sche solidariteit van het vasteland zal waarborgen. In dezen oorlog is beslissend het feit, dat wij den economischen oorlog hebben gewonnen, omdat de Engelsche blokkade haar uitwerking heeft verloren. Ons onwrikbaar vertrouwen in onze bei de leiders, de tucht van het volk, de eco nomische structuur van onze autoritaire regimes en de strijdbare geest van de fascistische en de nationaal-sociaüstische revolutie bieden den waarborg, dat dé nog niet opgeloste economische vraag stukken op gelukkige wijze overwonnen zullen worden. ders niet vóór den 24sten October gepakt zijn, worden met het oog op den ernst van dfe daad, opnieuw 50 gijzelaars dood geschoten. De Fransche autoriteiten steu nen het onderzoek met alle kracht. Het is te hopen, dat het gelukt de daders en de aanstichters tijdig te ontdekken en dat de reeds genomen maatregelen voldoende zullen zijn om de raddraaiers af te hou den van aanstichting tot dergelijke laffe misdaden. Maarschalk Pétain en admiraal Darlan hébben gistermiddag per radio een op roep gericht tot de bevolking van het be zette gebied, waarin zij, met hei oog op de aanslagen op Duitsche officieren, aan sporen tot loyaliteit jegens de bezettings- een protest van de Portugeesche regee- autoriteiten en tevens tot hulp bij het opsporen en de arrestatie van de daders en de aanstichters. De moord op den Feldkommandant te Nantes wordt door de geheele pers scherp veroordeeld. De bladen wijzen in hun commentaren op de eigenlijke aanstich ters van deze misdaad, die* zich te Lon den en Moskou bevinden. Door dergelijke aanslagen, zoo zeggen de bladen, wordt de een jaar geleden in Montoire begon nen Duitsch-Fransche toenadering in ge vaar gebracht. De Matin” schrijft, dat in buitenland- scfae dienst staande bandieten de Duitsch- Fransche betrekkingen willen verstoren. De uit deze daden van terreur voort vloeiende maatregelen van vergelding zul- Ten de geheele -bevolking treffen. Daarom is het van belang, dat Franschen en Duit schers samenwerken om de moordenaars te vinden en vooral de aanstichters te ontdekken. De „Petit Parisien” schrijft, dat de aanslag in Nantes nog laffer en gemeener is, dan de tot nu toe voorgekomene. De bevolking van Nantes heeft dikwijls erva ren, dat de vermoorde Feldkoitimandant alles heeft gedaan om in tijden van be perkingen onvermijdelijke hardheden te verzachten. Het feit, dat te Parijs de da den van terreur als gevolg van strenge maatregelen zijn opgehouden, moet tot leering strekken. De „Aujourdhui” verklaart, dat het ge heele land verontwaardigd is door den moord te Nantes. De „Oeuvre” zegt, dat de'misdadigers ontdekt moeten worden en dat de Fran sche bevolking wenscht, dat de rust te Nantes terugkeert. Het Hongaarsche persbureau meldt van het Oostelijke front De in het Zuidoosten van de Oekraïne oprukkende verbonden strijdkrachten ach- - tervolgen temidden van de zonder succes uitgevoerde tegenaanvallen van den vijand, zegevierend de wijkende bolsje wieken, en hebben reeds het grootste deel van het Donetzbekken bezet. De Hongaarsche troepen zetten hun op marsch in het Donetzbekken met de tra- ditioneeïe Hongaarsche dapperheid voort. Zij hebben de vijandelijke tegenaanvallen krachtig afgeslagen. Een van onze afdêe- lingen maakte 700 gevangenen. In de jongste gevechten heeft zich de eerste- luitenant Soltan Szentgyorgyi onderschei den. Met zijn compagnie maakte hij de verovering mogelijk van een zwaar ver sterkte vijandelijke stelling. Onze verlie zen zijn gering. Bij aanvijlen op Sovjet-vliegvelden in bet Zuideli^e deel van het Oostelijke front hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen Dinsdag tal van geparkeerde vlieg; tuigen vernield. In de> omgeving va* Char- i kof en Worosjilof werden 8 volle tran sporttreinen, nog 3 treinen, 6 locomotie ven, meer dan 100 spoorwagons en een benzine-opslagplaats in brand geschoten en grootendeels vernield. Bij aanvallen op bolsjewistische troepenconcentraties wer den den Sovjets weer zware, bloedige ver liezen toegebracht. Aan oorlogstuig wer den 160 vrachtauto’s, 90 auto’s en ver scheidene tank/, die juist ten strijdC' zou den trekken, vernield. In achtervolgingsgevechten van 4 dagen hébben de troepen van een Duitsch leger corps in dezen sector in totaal 6000 ge vangenén gemaakt14 stukken bolsjewis tisch geschut en» honderden zware infan- teriewapens weraen buitgemaakt, 7 vijan delijke tanks werden vernietigd. Duitsch luchtafweergeschut schoot in het ressort van dit corps >9 vliegtuigen neer. Aan het-front bij Moskou nebben Stu- ka’s concentraties van pantserwagens op belangrijke marschroutes aangevallen en uiteengedreven, waardoor zij tegenaanval len der Sovjets beletten. Belangrijke spoorwegtrajecten in déze streek kregen voltreffers, waarbij 17 transporttreinen succesvol werden gebombardeerd; 2 dezer treinen werden totaal vernield. w Moskou weer gebombardeerd Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes een aanval gedaan op Moskou. Groote hoeveelheden brisant- en brand bommen troffen voor den oorlog belang rijke doelen der hoofdstad. Ook in den vorigen nacht trokken weer tal van -Duit- sche gevechtsvliegtuigen op .Moskou los. Door welgerichte bommen veroorzaakten zij groote verwoestingen in de aangegeven deelruimten. De Duitsche vliegers namen bij hun vertrek groote branden waar. In den Noordelijken sector hebben de Duitsche troepen verscheidene pogingen van dé 'Sovjets, om den anderen oever van de Newa te bereiken, met succes en met zware verliezen voor de bolsjewieken afgeslagen. Op gelijke wijze eindigden uit- braakpogingen van de in Leningrad inge sloten Sovjet-strijdkrachten onder zwye verliezen voor de bolsjewieken in het vuur van de Duitsche afweer. De diplomatieke correspondent van de „Times” te Genève meldt, dat thans alle Moskousche ambassades en gezantschap pen in Koeibisjef zijn gevestigd. Eenige leden der Soyjet-regeering bevinden zich reeds in die stad en hebben de buiten- landsche diplomaten verwelkomd. Andere hooge Soyjetpersoonlijkheden schijnen nog steeds in Moskou te vertoeven. De Atnerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie Domei meldt uit Tokio t In strijd met de bewering, dat Amerika alles in het werk stelt om oorlogsmateriaal naar de Sovjet-Unie te zenden, vooral olie ont hullen inlichtingen, die alhier in gezag hebbende kringen zijn ontvangen, dat er geen enkel Amerikaansch tankschip in Wladiwostok is aangekomen sedert het einde van de conferentie te Moskou. Engeland en de Sovjet-Unie Naar de Britsche berichtendienst jneldt, heeft lord Strabolgi gisteren in het Hoo- gerhuis een rede gehouden, waarin hij het Engelsche onvermogen tot het verlee nen van verderen steun aan de Sovjet- uur onzer diepste vernede- ”ng noemde. De woordvoerder van de egeering, lord Moyne, antwoordde daar- naar het Westelijke ttont tou een krankzinnigheid zijn”, benr^?0 81 Clte€r£* Mn Amerikaansch in Le»twelk de Duitschers PantserWe9ten *1*^8 weinig troepen en de fcagT.^<levn hebben- Hierop zei- houde/?^. d^a 1 rekening moest uouden met den toestand in de lucht. Tijdens de eerste zitting van het nieuwe Japansehe. kabinet heeft de minister van buitenlandsche zaken Togo rapport uit gebracht over de reacties op de Japansehe kabinetswisseling in het buitenland. De „Japan Times and Advertiser” zet haar beschouwingen over het Japansehe streven naar vrede voort en verklaart, dat Japan besloten is voor den vrede te plei ten. Het kan evenwel door geen -enkel dreigement geïntimideerd worden. Japan zal, ^steunend op zijn macht, oorlog of vrede afwachten. De omsingelende landen kunnen thans kiezen. Zoo noodig zal Japan voor zijn belangen tegen de Vereenigde Staten strijden. De „Kokoemin Sjimboen” beschuldigt de Vereenigde Staten er van het plan te hebben de anti-Japansche omsingeling naar het Noorden uit te breiden onder voorwendsel van het zenden van mate riaal naar de Sovjet-Unie langs de route door den Noordelijken Stillen Oceaan. Het blad verklaart dat de Vereenigde Staten voornemens zijn Nogaevo en Petroplaf- lovsk als militaire bases te gebruiken. Japan moet daarom zeer Waakzaam zijn met het oog optoekomstige gebeurtenis sen. De Amerikaansche senator Wallgren heeft, naar U.P. meldt, een verklaring af gelegd, waarin hij eischt dat de regeering bases in Siberië verwerft, om een moge- lijken Japanschen aanval op Alaska vóór te^zijn. Wallgren zeideThans kunwen wij deze bases gemakkelijk krijgen; indim de Sovjet-Unie echter ineen zou storten, dan zoy het ons groote moeite, kosteq, ze te krijgen. Wij hebben den Japanners weliswaar gezegd, dat hun kartonnen ste den bij luchtaanvallen groot gevaar zou den loopen, wij zouden zulke aanvallen echter niet kunnen ondernemen, indien wij dat niet van nabij gelegen steunpun ten kunnen doen. Deze nabijgelegen steun punten liggen echter slechts in Siberië. Het staatsdepartement zou’zoo snel moge lijk onderhandelingen moeten openen, om deze te verkrijgen. Volgens „Dagens Nyheter” blijkt uit de commentaren van de Britsche pers op de situatie in het Verre Oosten toenemende zenuwachtige opwihding in Engeland. En kele bladen hebben de kwestie behandeld in hoever een Japansehe aanval op Siberië noodzakelijkerwijs zal leiden tot deelne ming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. De „Yorkshire Post” schrijft, dat Amerika blijkbaar nog ver van deelneming aan den oorlog is verwijderd. Irak verbreekt diplomatieke betrekkingen met Japan De Iraksche regeering heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Japan te verbreken. Efckele dagen geleden waren reeds, blijkbaar onder pressie van Enge land, de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, die al eenigen tijd werden gevoerd, zonder succes afgebroken, meldt het D.N.B. De Rijkscommissaris (Commissaris- Generaal voor Financiën en Economische Zaken) heeft overeenkomstig par. 20 al. 2 van de verordening no. 154/1941 betref- fende het Joodsche grondbezit, het volgen de, algemeen bindende besluit genomen: In de practijk is bij de interpretatie van de paragraphen 10 en 11 der veror dening no. 154/1941 betreffende Joodsch grondbezit twijfel ontstaan, of rechtskun dige handelingen, welke volgens den tekst van de genoemde paragrahen alleen ver richt kunnen worden met goedkeuring van den Rijkscommissaris (Commissaris- Generaal voor Financiën en Economische f Zaken) zonder deze goedkeuring van rechtswege nietig zijn. De paragraphen 10 en 11 verbieden, dat de daarin genoemde rechtskundige handelingen verricht worden zonder goed keuring. Dit verbod valt mede onder de strafbepalingen van de paragraphen 15 en volgende. Een rechtskundige handeling zonder goedkeuring is derhalve verboden en dus nietig. Dit blijkt ook uit art. 1356 al. 4 van het Burgerlijk Wetboek, volgens het welk voor de geldigheid van een rechts kundige handeling een veroorloofde rechtsgrondslag vereischt is. Max Blokzijl spreekt hedenavond over den zender Hilversum I over het ondep- werp„Saboteurs eb hamsteraars” De troepenconcentraties in hot Verre Oosten Volgen® Associated Press verluidt In of ficieel* Londertfcche kringen, dat de Brit sche en geallieerde troepenconcentraties in het Verre Oosten de grootste zijn uit de geheele geschiedenis van het empire. Met Amerikaansche vliegtuigen uitge- ruste onderdeden van de Britsche lucht- ™a, rtroomen sedert maanden naar de Maleische staten. De Secr.-Gen van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat vóór 2 November a.s. nieuwe boter en vetkaarten ter vervanging van de thans in gebruik zijnde, zullen worden uitge reikt. Op nader door de plaatselijke distribu- tiediensten te bepalen data zal men zich bij deze diensten dienen te vervoegen on der overlegging van de distributiestam- kaart en alle thans geldige boter- en/of vetkaarten.. ‘Dit zijn dus de normale boter- en vet kaarten, alsmede de toeslagkaarten van de bonboekjes C en D ,^oor zwaren en zeer zwaren arbeid. TegerT inlevering van deze kaarten zullen de nieuwe boter- en vetkaarten worden uitgereikt,- welke per kaart acht bonnen bevatten, genummerd van 51 tot en met 58, met de aanduiding „boter” of „vet”. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend boter- en vetkaarten ter in wisseling worden aangenomen, waarop de bon „41” en alle hoogere nummers nog aanwezig zijn. Voorts behoeven de nieuwe kaarten niet in de plaats van inschrijving in het bevolkingsregister te worden 'afgehaald en de toeslagkaarten voor zwaren arbeid niet in de plaats waar de arbeid wordt verricht. de Duitsche Feld- moord. daders ver- als voor dezen moord Vo°''ltomi^L^k^kend voorbeeld ter ’’’isdaden herhaling van dergeMjke in Frankriiir militaire bevelhebber dat 5() gijMlai,?«dH eerste plaats hooien. srel ter dood worden gebracht. Inéfen de da- Van 15 regels 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 d. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Oproep van collectanten voor de tweede lijstencollecte langs de huizen De Stichting Winterhulp Nederland stelt zich voor om Donderdag 30 October, Vrijdag 31 October en Zaterdag 1 No vember a.s. haar tweede lijstencollecte langs de huizen te houden. De stedelijk directeur voor ’s-Graven hage. de heer J, A. H. Hollander, roept voor deze inzameling collectanten op De aanmelding kaij_ geschieden aan het stedelijk bureau, Prinsestraat 57, op alle werkdagen van 9.30 tot 12 en van 2 tot 5 uur, behalve ’s Zaterdagsmiddags. De deelnemers aan vorige collecten kunnen zich o*k melden bij hun buurt- schapshoofd of wijkhoofd. Collectanten kunnen zich melden aan het stedelijk bureau, Prinse straat 57, onder vermelding van Naam en voorletters. Adres. Datum en jaar van geboorte. Voor welke(n) dag(en) of deelte(n) van dag(en) men beschikbaar stelt. Een huis-aan-huiscollecte vereischt zeer groot aantal collectanten en grondige voorbereiding. Op de burgerij wordt daarom een dringend beroep gedaan zich in grooten getale en zoo spoedig mogelijk als collectant op te geven. De inschrijving sluit definitief op Maandag 27 October a.s. des n.m. te 5 uur. In het belang van een goede organi satie en een zoo groot mogelijke op brengst wachte men echter niet tot den laatsten dag. Het ANP. meldt Wilhelmstrasse aatregelen, heden omtrent de ^schers nictKgePubliceerd' werd verwe- van de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1