a tM Regeling van het Ziekenfondswezen Huwelijk met modern eomfort i De uitvoerende organen Wat moet de arbeider, die krachtens de Ziektewet verzekerd is, thans doen De distributiebonnen ^HAAGSCHE COURANT Donderdag 23 Oct. 1941— TWEEDE BLAD FEUILLETON ONDERWIJS EN KERK Denk dat niet Collecte Nederlandsche Roode Kruis 25 October w ■J- 4 f de Duitsche snelbooten in de haven (Stapf-v. Mourik) i Br., gebak. Vervolg van pag. 1, VL VLw. 122 Kaas 100 gram 250 gram haar knappe, waar u verie st (Nadruk verboden.) Zware Duitsche artillerie in den strijd. Weer is een schot gelost. Granaat na granaat wordt op de bolsjewistische stellingen afgeschoten. (Orbis-Holland) van Riga. Atlantic-Holland^ Mooi Nederland. De boerderij „De Batenstefjn" te Rumpt <a. d. Linge4„ Aan alle fronten hetzelfde tooneeleindelooze stoeten bolsjewistische gevangenen trekken na de geweldige nieuwe veldslagen naar de gevangenen kampen. (S.S.P.K. Naumann-Hoffmann) gram gram gram gram Suiker Koffie-surr. Jam ,'e hulp volgens syste- begünselen naar de vol- De inwerkingtreding Zooals gezegd zal het Ziekenfondsenbe- sh»it voor de verplichte verzekering op 1 November a.s. in werking treden. Dit be- teekent dus, dat voor dien tijd de toela ting der algemeene fondsen moet zijn ge- dan begint het werk j veel werk te verrich De Nederlandsehe acteur Johan Heesters mét" Vacafitie in eigen land. De populaire filmspelen met zijn eveneens in de filmwereld bekende echtgenoote Wiesje Ghijs en de kinderen aan het ontbijt. (Polygoon-Noskef, 40 40A 40B 1 250 500 Melk Aardapp. Aardapp. Boter Boter m.red. 40-4 40 40 BL, Br. Goh. Rijst Havermout Gort Verm., Mats. rants. rants. rants. rants. i -i- De Duitsche schrijfletters bij de PraotIJkexamens In verband met het afschaffen van het Gotisch schrift op de lagere school in Duitschland, heeft de Nederlandsche As sociatie voor Practijkex^mens besloten bij haar examens in Duitsche handelscorres- pondentie den eisch, dat de candidaat blijk moet geven een tekst in Duitsche schrijf letters in latijnsch schrift te kunnen over brengen, niet meer te stellen. Kastanjes, beukenootjes en eikels wor den zorgvuldig verzameld en tegen vast gestelde prijzen als veevoeder verkocht. De oogst wordt gewogen. (Polygoon-v. d. Werff) De Spaansche „Blauwe Divisie” aan het Oostfronj. Een bereden afdee- ling en een wielrijdersafdeeling op marsch. Orbis-Holland) 4 t I 1 H liter 11 k.g. I k.g. len. Hij kent de zijige beminnelijkheid, waarmee onder dames zooiets wordt in geleid: „...en ik hoor zoo, dat je man een nieuwe secretareese heeft...” even goed ale de tactvolle jovialiteit van de ,ja, ja, een die me- De persdienst van het departement van Sociale Zaken deelt mede Het met ingang van 1 November a.s. in werking tredende Ziekenfondsen-be- sluit brengt met zieh mede, dat alle ar beiders, die krachtens de Ziektewet ver- die illusie. Hij pakt Nick heel voorzich tig aan. Hij heeft zelf ook dochters, meneer de Jong, en Juffrouw Lens waerdt lijkt, sooals ze daar tegenover hem zit, met haar bleek en behuild ge zichtje, niet erg op het lichtzinnige meisje, dat hem door haar collega’s is voorgeschilderd. Hij spreekt over den goeden naam van een jong meisje, waarop zoo héél licht een smet kan vallen en blijven kle ven. Over het wereldje in het klein, dat het kantoor is en waarin andere en strengere normen moeten worden inacht- genomen, dan in de groote wereld daar buiten... Precies oom Victor en de opinie van de Doornenburgsche soos, denkt Nick dof. Over het feit, dat een mooi meisje het in de kantoorwereld altijd nog veel moeilijker heeft en veel voorzichtiger moet zijn dan een collega zonder uiter- Ujke charmes. Een meisje, dat carrière wil ma ken, dat vooruit wil komen, zooals een man vooruitkomt, moet óf onaantrekke lijk óf ongenaakbaar zjjn, doceert me neer de Jong... Dan begint hjj over de betreurens- allemaal. En nu waagt hij er zich niet meer aan. En zijn dochters, ze kunnen doen wat ze willen, maar op een kan toor komt er geen één, nooit ofte nim mer... Nick ligt moegehuild op haar divan, als de kostjuffrouw haar hoofd om de deur steekt. Ken u effe komma, juffrouw? D*r is een meneer voor u. Wie? vraagt Nick, te moe om op De appelpluk in de Betuwe. Niet alle appels worden direct naar de veiling gebracht, want de beroemde ster^appels worden een dag of 8 op een hoop in de bongerd gelegdvan het liggen krijgen deze appels hun mooie roode kleur! (Stapf-v. Mourik) schied en alle arbeiders die onder de verplichte verzekering vallen zich zullen 'moeten laten inschrijven. Dit is, gezien het korte tijdsbestek een krachttoer, maar in de eerstvolgende da gen zal zoowel de toelating als de inschrij ving nader worden geregeld en wel op zoodanige wijze, dat de inwerkingtreding positief op 1 November a.s. zal plaats vinden. Het zal echter noodig zijn, dat arbeiders en werkgevers in de komende wqpk alle handelingen verrichten, die middels vlug schriften, radio en persberichten, bekend gemaakt worde». Wanneer wij nu in dit korte bestek het geheel van de voorschriften van het Ziekenfondsbesluit en dé daarbij behoo- rende besluiten overzi.en, dan blijkt daar uit, dat het huisartsensysteem, met alle voordeelen van dien, alsmede het fond sensysteem, in dezen gehandhaafd blijft. Verder blijkt uit den omvang der ver strekkingen en de gedeeltelijke premie betaling, dat de arbeiders door de ver plichte verzekering een omvangrijke ver betering van hun sociale positie verkrij gen Wij zijn overtuigd, dat door de goede samenwerking tusschen en de groote daadkracht van het Departement van So ciale Zaken en het N.V.V. met dit Zie- kenfondsehbesluit wordt voortgebouwd op de reeks sociale maatregelen, welke reeds genomen werden, zooals loonverordening, verhooging sociale renten, verhooging werkloosheidsverzekering. Uit al deze maatregelen blijkt, dat on danks de moeilijke omstandigheden waar onder wij leven, de sociale ontwikkeling in verhoogd tempo blijft plaats vinden. Nick, ik moet je spreken, kun je even meegaan? Dan kunnen we ergens gaan zitten. Ja, best, zegt Nick apathisch. Even mijn jas aantrekken. (WortttWRrtW», Als uitvoerende organen van het Zie kenfondsenbesluit, waaromtrent men op de frontpagina reeds eenige bijzonderhe den las, zullen fungeeren de ziekenfond sen, waaronder verstaan worden door den secr.-generaal van Sociale Zaken erkende of toegelaten instellingen van iederen aard, welker doel is de uitvoering van de verzekering van perspnen in geval van ziekte, overeenkomstig de door de over heid vastgestelde minimum eisdhen. De ziekenfondsen, die zich bezig hou den met de verplichte verzekering, moe ten door den secretaris-generaal voor de uitvoering daarvan worden toegelaten. Zij zullen den naam moeten voeren van „Algemeen Ziekenfonds”. Voor de uitvoering van de vrije verze kering moeten de ziekenfondsen door den secretaris-generaal van Sociale Zaken worden erkend. Vanzelfsprekend zullen voor de toela ting strengere regelen worden vastgesteld dan voor de erkenning, zoodat hieruit de conclusie voortvloeit, dat de toegelaten ziekenfondsen zich automatisch met de vrije verzekering zullen kunnen bezig houden of met andere woorden automa tisch erkend zijn. Ten aanzien van het beheer en de ad ministratie moet natuurlijk tusschen de beide categorieën een scherpe scheiding worden gemaakt. waardige omstandigheid, dat, hoezeer hij persoonlijk van het tegendeel over tuigd is, er nu eenmaal bjj een deel van het personeel de schijn is gewekt, ook al in verband met zekere eigenaar dige geruchten rondom haar benoe ming... over het precedent, dat gescha pen is en over niet mogen meten met twee maten... en dan doet hfl met al zijn voorzichtigheid Nick toch pijn, wan neer hij vaderlijk hoofdschuddend zegt: ...qpo jammer, dat het nu juist meester Robber ts moest zijn... een be kwaam advocaat zeer zeker, maar iemand, wiens particuliere leven nu juist niet... iemand, die nu niet bepaald een héél goeden naam heeft... enfin, u begrijpt mij wel. Nick begrijpt het. Het érge. Nu kan de rest haar niet veel meer schelen. Ze hoort zichzelf oir haar dhtslag vragen. Ze ziet de merkbare opluchting op het gezicht van meneer de Jong en ze ant woordt „heel graag” en „buitengewoon vriéndelijk van u” op zijn aanbiedingen van „uitstekend getuigschrift” en „drie maanden salaris”. Het is haar allemaal volmaakt onverschillig. Ook dat ze hier weg moet, voorgoed, nu vanmidda; Ze hoeft niet meer terug naar de vrienden op echtparenavondjes: „j< jullie kaotoormenschen hebt maar leventje. Dat houdt er maar van knappe tikjuffertjea op na... hè vrouwtje? Ja, ja ja-..” Géén vooruit zicht Ja, makkelijk Jong en 1 t Klokke twee bromt in de typekamer de huistelefoon. Juffrouw Lenswaerdt bij meneer de Jong komen, zegt meneer Dammers. Nick gaat. Ze voelt de veelzeggende blikken in haar rug. Ze weet, hoe het gepraat opnieuw zal beginnen, zoodra de deur achter haar ^s dichtgevallen. Maar ze houdt zich Misschien ie het maar een toeval, misschien wil hitealleentover werk spre ken, probeert ze'zichzelf gerust te stel len. Maar de koele en rustige stem -van meneer de Jong beneenlt haar al gauw Een door bolsjewisten voor hun vlucht uit Wiborg op geblazen spoor brug. Finsche troepen dringen óver de brug de stad binnen. (Weltbüd-Pol.) zekerd zijn voor de uitkeering van zie kengeld,- zich zoo spoedig mogelijk moe ten aanmelden voor het lidmaatschap van een toegelaten ziekenfonds. Aangezien het hier om zoo om en bij anderhalf g millioen arbeiders gaat, brengt dit uiter- aard een omvangrijken administratieven I arbeid met zich. Teneinde deze zoo vlot mogelijk te doen verloopen, is echter een zeer eenvoudige aanmeldingsmethode ge kozen, namelijk een dubbele briefkaart, welke door de werknemers en de werk gevers moet worden ingevuld. Degenen, die reeds thans bij een zie kenfonds zijn aangesloten, ontvangen deze kaart van hun ziekenfonds, de overigen zullen van 25 October af aan het naast bij zijnde postkantoor de kaart in ont vangst kunnen nemen. Tevens zal dan een biljet worden uitgereikt, waarop ver schillende bijzonderheden vermeld staan, die Voor de betrokkenen van belang zijn. De beide deelen van de briefkaart moe ten op dezelfde wijze worden ingevuld, dat wil zeggen, op de linkerhelft van elk der twéé deelen vult de werknemer zijn naam en voorletters, straat, huisnummer en woonplaats in, alsmede naam .en volle dig adres van het algemeen ziekenfonds, waarbij hij zich wenscht aan te sluiten. De aldus ingevulde kaart wordt door hem aan den werkgever ter hand gesteld, die op zijn beurt op de rechterhelft vah elk der twee kaartdeeien een verklaring zet, dat de betrokken arbeider bij hem op 1 Nov. 1941 werkt en verzekeringsplichtig krach tens de Ziektewet is. De arbeider ont vangt daarop van den werkgever het voor hem bestemde deel van de kaart terug, dat zorgvuldig dient te worden bewaard, daar het als voorloopig bewijs van lidmaatschap dient. Het overblijvende deel van de kaart wordt door den werkgever ingezonden bij het ziekenfonds, dat de arbeider heeft uit gekozen. De werknemers zijn geheel vrij in de keuze van him ziekenfonds, met dien ver stande, dat uiteraard alleen de toegelaten ziekenfondsen in aanmerking komen, die voortaan als algemeen ziekenfonds zullen worden aangeduid. De namen van deze1 ziekenfondsen worden weldra bekend ge maakt. Een uitzondering op dé vrije fondskeuze bestaat alleen voor diegenen, wier werk gever voor zijn bedrijf of in samenwerking met andere bedrijven, een als algemeen ziekenfonds toegelaten fonds in stand houdt. In dit geval is de arbeider ver plicht zich bij het ondernemingsfonds aan te sluiten. Aangezien het meerendeel van de thans bestaande ziekenfondsen wél zal wordeij toegelaten, zullen degenen, die thans reeds bij een ziekenfonds zijn aangesloten, in den regel wel bij hun ronds kunnen blij ven. Men kan dit gemakkelijk zélf bepa len, zoodra men kennis heeft genomen van de lijst van toegelaten fondsen. Overigens is, met inachtneming van evengenoemde uitzondering, een ieder hierin gebéd vrij. Uiteraard ontheft de omstandigheid, dat iemand bij het fonds wenscht te blijven, waarvan hij reeds deel lytmaakt hem niet van de verplichting om zich tóch op de voorgeschreven wijze aan te melden. Wie zich verzuimt aan te sluiten, ver beurt in de toekomst zijn recht op het ontvangen van ziekengeld, zoodat het van veel belang is voor de betrokkenen om hun aanmeldingsplicht zoo nauwgezet mo gelijk na te komen. Verwacht wordt, dat de aanmeldingsfor mulieren door de werkgevers zoo spoedig mogelijk bij de ziekenfondsen zullen wor den ingezonden, liefst vóór 1 November. In de beide eerste Novemberweken zal misschien nog wat nadruppelen, maar dit moet uitzondering zijn. verdedigt meneer de Jong zichzelf. Enfte kijken, er moeten voorbeelden gesteld worden. Dat geval van gisteren en nu dit weer... waar zou het heen moeten met de mo- raliteitsbegrippen van de employées en piet de kantoordiscipline. als we onze typistes maar ongestraft slippertjes lie ten maken in kantoortijd en met tean- toorrelaties? En mevrouw de Jong ka» gerust zijn. Als meneer de Jong eind April naar Stockholm gaat, neemt hij een jong- mensch mee als secretaris. Voor hèm geen meisjes meer. Knap of leelijk, met of zonder liaisons met getrouwde man nen... hij moet er niets meer van heb ben. Eén keer heeft hij het goed getrof fen.- juffrouw de Ruyter was een witte «aaf^ênaar die trouwen vroeg of laar 1 rantsoen. 250 250 250 100 Denk niet, dat als straks de Neder landsche Ambulance vertrokken is, er geen geld meer noodig zal zijn. Juist dan zal een blijvende steun van heel het Nederlandsche volk meer dan ooit noodig zijn! Immers pas. En dat er itén valt ginds in het Oosten, daaraan zal wel nie mand twijfelen. Maar ook dient men te dénken, dat slechts door den steun van het Nederlandsche volk de ambulance in staart zal zijn Hol lands naam hoog te houden. Daar om is het uw plicht, Nederlanders, naar uw vermogen den menschlie- venden arbeid van deze hulpexpedi tie te steunen en te blijven steunen. Vergeet daarom niet uW bijdrage te storten, hetzij voor de eerste maal hetzij voor een tweede maal op giro rekening 8 - T - 6 - 0 - 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage 121 Algem. Algem. 123 Algem. 124 tm. 127 Algem. D en E Rijst 128 Algem. 129 Algem. 130 Algem. 131 tm. 134 Algem. 14 Oct. tm. 1 Nov. 194L 39—40 Boter I 39—40 Vet I N.B. Zeep op bon 120 Algem. van 1 t.na, 31 Oct. tijdens den duur van deze voorloopige er kenning resp. toelating de noodzakelijke maatregelen te treffen, die voor een sterke centralisatie in het ziekenfondswezen noo dig zijn. In het 2e Uitvoeringsbesluit worden in de artikelen 3 t.m. 9 uitvoerige voorschrif ten opgenomen met betrekking tot het toe zicht op de bestaande ziekenfondsen, waarbij vooral uit artikel 6 de groote be voegdheid blijkt, welke de Commissaris heeft ten aanzien van de centralisatie van het ziekenfondswezen. Hij kan n.l. ambts halve samenvoeging van bestaande fond sen resp. gelasten. Het voorwerp der verzekering In het Ziekenfondsenbesluit wordt in de artikelen 4 en 5 aangegeven, dat het voor werp der verzekering omvat de genees kundige verzorging en de geldelijke uit keering bij overlijden'. In de artikelen 14 en 15 van het 2e Uit voeringsbesluit worden de verstrekkingen, waarop de verplicht verzekerden recht hebben, nader aangegeven. Deze zijn (Artikel 14) Ie. volledige hulp door den huisarts, zoowel ten huize van den patiënt als op spreekuur, waarbij inbegrepen verloskun dige hulp, voor zoover geen vroedvrouw beschikbaar is en buitengewone verlos kundige hulp op verzoek van de behande lende vroedvrouw; 2e. volledige hulp op verzoek van den huisarts, zoowel op spreekuur als ten huize van den patiënt, te verleenen door .specialisten, die ingevolge een door den Commissaris fe treffen regeling als zooda nig zijn erkend, zulks evenwel, voor zoo ver het betreft, niet aan het ziekenfonds verbonden specialisten, niet dan na mach tiging vanwege het bestuur van het zie kenfonds of van den controleerenden g- eeesheer; 3e. tandheelkundigi matisch-rationeelè be gende regelen: a. consult, extractie, wondbehandeling, incisie en verwijdering van tandsteen, zon der bijbetaling door den verzekerde; b. conserveerende en prothetische hulp tegen door den Commissaris vast te stellen bijbetalingen e. röntgenfoto’s tegen bijbetalingen vol gens door den Commissaris te stellen regelen 4e. verloskundige hulp door een vroed vrouw, indien deze beschikbaar is 5e, volledige verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor den tijd van ten 'hoogste 42 verpleegdagen per geval, alleen op medische indicatie en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerenden geneesheer; 6e. tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuber culoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar en tot een door den Commissaris 1 te bepalen bedrag, mits de verpleging heeft plaats gevonden op advies van een eon- sultatiebureau-arts 7e. alle genees- en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor merkartikelen bij gelijke werkzaamheid het loco-prepa- raat moet worden voorgeschreven, als mede, dat door den Commissaris goed te keuren beperkingen kunnen worden ge steld; 8e. uitwendige geneeswijzen volgens door den Commissaris te stellen regelen; kamer. Een loopjongen brengt hoed en mantel. Voor de rest zal juffrouw de Ruyter wel zorgen, belooft meneer de Jong. Het gaat hem toch genoeg aan bet hart, haar zoo te zien vertrekken. Een prima kracht, een kind, waar iets inzat, een aardig, beschaafd meisje bovendien. Een, die carrière had kunnen maken. En nu... Ja, maar er zijn tenslotte grenzen. De leden der transportcolonnes van hei Nederlandsche Roode Kruis, de z.g. hel pers, speciaal opgeleid en geoefend in het verleenen van eerste hulp bij onge lukken en het transport van zieken en gewonden, hebben tijdens de oorlogsdagen in vele plaatsen van ons land, dikwijl» met gevaar voor eigen leven, hulp ver leend aan zieken en gewonden, bij de evacuatie van de burgerbevolking,, enz. In vele plaatsen in Nederland vervullen de transportcolonnisten een rol bij da geneeskundige hulpploegen van de lucht bescherming. Bij bominslagen rukken ook thans de Roode Kruismannen uit. In vredestijd staan niet alleen de helpers van de transportcolonnes, maar ook de helpsters van de verpleegcolonne, gereed om bij eersten oproep hulp te bieden wanneer een groot onheil plaats vindt, een spoorwegramp, een overstrooming, een mijnramp, een stormramp enz. Op drukke dagen patrouilleeren de mannen van het Roode Kruis bij gevaarlijke kruispunten op de groote wegen, om di rect hulp te kunnen bieden bij groote en kleine óngevallen, waarbij alle verband en hulpmateriaal en alle hulp gratis wordt verstrekt. Niet iedereen Is in staat bij rampen hulp te verleenen. Maar wel kan iedereen de collecte van het Nederlandsche Roode Kruis op Zaterdag 25 October steunen. T9 Oct. Lm. 25 Oct. 1941. Brood Brood Vleesch 40 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 5 Oei tm. 1 Not. 1941. k.g. gram gram De erkenning en de toelating Door dezen commissaris is inmiddels een oproep gedaan, waarbij aan de thans bestaande ziekenfondsen verzocht is zich ten spoedigste tot hem te wenden met een verzoek om toelating als algemeen ziekenfonds of om erkenning als zieken fonds voor de vrije verzekering. In het 2e Uitvoeringsbesluit wordt fri artikel 2 gezegd, welke gegevens .bij een verzoek om erkenning, resp. toelating, moeten worden verstrekt. Te verwachten is, dat in den loop van de volgende week bekend zal worden gemaakt welke zie kenfondsen zullen worden toegelaten. Deze erkenning, resp. toelating zal slechts gegeven worden aan ziekenfond sen, welke op 1 Augustus 1941 bestonden, waardoor het oprichten van nieuwe fond sen ónmogelijk wordt gemaakt. De erkenningen, re$p. toelatingen, die nu zullen worden verleend, zijn slechts van voorloopigen aard en nemen een einde vóór 30 Juni 1942, aangezien dan definitief erkenning of toelating verleend of wel geweigerd zal worden. Het ligt ongetwijfeld in de bedoeling om gewoonweg... het is alles bfi elkaar geen ge- k probleem voor den heer de hjj besluit juffrouw Lenswaerdt te ontbieden. Die lange knappe, waar n verle den mee bent uitgeweest Toen zeg ik ’s aves nog tegen m’n man, nou, zeg ik, zoo’n knappe galant as de juffrouw» nóu toch bij zich had... maar hjj wil niet bove komme, onderbreekt ze zich zelf. Nee, goed, zegt Nick. Ik kom wel. Op de mat ataat Frank. 9e. andere middelen, dan bedoeld in artikel 5 van het Ziekenfondsenbesluit zooate die hieronder zijn omschreven, doch slechts na machtiging vanwege het bestuur of van den controleerenden genees heer en tot door den commissaris bij na dere regeling vast te stellen maximum bedragen: brillen in model-montuur; kun stooge n‘, breukbanden; buikbanden; elastiekenkousen; orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, alleen op voor schrift van den orthopaed; steunzolen uit voorraad volgens gipsmodel, alleen op voorschrift van een orthopaed; steunrin- gen; grootere apparaten dan corsetten, kunstledematen, krukken, draagurinalen, anus-bandages enz. De uitkeering bij overlijden, bedoeld in artikel 6 van het Ziekenïondsenbesluit, bedraagt v»oor verzekerden, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit, ten minste vijf tig gulden echter voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar ten minste der tig gulden. In artikel 16 wordt daarbij opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor zieken hu isverpleging en voor sanatorium-ver- pleging kunnen herverzekeren, alsmede de uitkeeringen bij overlijden. Dit ge schiedt met het doel om de bestaande ziekenhuisverplegingsfondsen en sanato- riumfondsen, alsmede de volksverzekering hun bestaansmogelijkheid te doen behou den. Voor de vrije verzekering kunnen de verstrekkingen beperkt worden volgens nader te geven bepalingen. Premiebetaling Voor de verplichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider, de andere helft door den werkgever. De hoogte van de premie zelf wordt vastgesteld door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. De halve premie, welke door den ar beider moet worden betaald, wordt door den werkgever van het loon ingehouden en wordt, aangevuld met de andere helft, welke door den werkgever betaald wordt, doorgezonden aan de« uitvoerings organen van de Ziektewet, dus de Raden van Arbeid resp. de bedrijfsvereenigingen. Die storten op hun beurt de bedragen in een vereveningsfonds, dat beheerd wordt door den commissaris, belast met het toezicht op het ziekenfondswezen. Het vereveningsfonds geeft aan ieder zieken fonds het hem toekomende bedrag, in verhouding tot het aantal verzekerden plus rechthebbende gezinsleden x vastge stelde kostenvergoeding. Op deze wijze wordt dus bereikt, dat de verschillen, die bij de diverse fondsen kunnen bestaan ten aanzien van dén gezinsomvang der leden, worden verevend. Hiermede wordt voor het eerst in Neder land bij de ziekenzorg het sociale principe ingevoerd dat de totale lasten der arbei ders niet m verhouding tot den gezinsom vang, maar in verhouding tot het loon worden om geslagen. De eerste premie zal met ingang van 1 November 1941 worden geheven. Zij is voorloopig vastgesteld op 4 pCt., zoodat de arbeider 2 pCt. van zijn loon zal moe ten betalen. Dit door den arbeider te be talen bedrag is, de hooge verstrekkingen in aanmerking nemende, aanzienlijk min der, dan de tot nu toe betaalde contri buties. •9 En de heer de Jong is getrouwd. En het spook van de knappe typiste of se cretaresse waart niet alleen rond in het brein van verhaaltjes- en scenario schrijvers, maar ook ia dat van ontel bare directeursvrouwen. Vier jaar lang heeft, hjj nu een ver loofde secretaresse gehad. En rust. En nu... een meisje met een reputatie, waaraan de chronique scandaleuse van kantoor, terecht of ten onrechte, niet veel heel heeft gelaten. Hij kan zich* het enthousiasme voorstellen, waarmee f”evr?uw fabrieksdirecteur en mevrouw noofdingenieur zich van het nieuwtje meester zullen maken. Om het zoo gauw m<jgeijjk aan zijn vrodw te gaan vertel» Commissaris voor het Zieken fondswezen Door den secretaris-generaal is de di- recteur-generaal der Volksgezondheid, dr. C. v. d. Berg, aangewezen als com missaris', belast met het toezicht op de ziekenfondsen. De commissaris voor het Ziekenfonds wezen wordt bij de uitvoering van zijn toezicht bijgestaan door een „Raad van Bijstand”, die bestaat uit 15 personen, tw. een groep van 5 deskundige ambte naren, 5 vertegenwoordigers der genees kundigen en 5 vertegenwoordigers der verzekerden. I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5