1 1 Huwelijk met modern comfort GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN 4 I I BINNENLAND F-i Wij 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON HAAGSCHE COURANT Vrijdag 24 Oct. u Vergeefsche tegenaan vallen der. Sovjets om Leningrad 1 V Het Ziekenfondsbesluit de fout in branie van de Nick (Nadruk verboden Radicaal, zegt ze koeltjes, heb myn ontslag, genomen. i 31 31 i 1 '1 De Amerikaansche transporten naar de Sovjet-Unie binnenkort niet meer GELDIG «RZtlfrS WERDEN VOEDINGSMIDDELEN VERNIETIGD, «BE «(XSOtKER. - 5i I - vk’ I I Na den val van Odessa. Duitsche soldaten in het havenkwartier van deze stad aan de Zwarte Zee. (P.K. Casper-Hoffmann) O. 1 I (Polygoon-v. Bilsen) •I Geeft recht op het koopen van 4 t/m 14 t/m Eenh. 26 Oct. t/m 1 Nov. 1941 de nieuwe regelin; Brood of gebak Rants. 18 9 18 22 3 3 tnaiz. 250 500 500 500 gram tot en met van 2 liter Petroleum Diverse data 1 Sept. 1941 31 Dec. 1941 Na,Zaterdag 25 Oct. 40 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen. om de Ik ouwe zeur. Nii M* «aart amt W 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 1 Oct. 1941 1 Oct. 1941 1941 1941 toe, de en van onder- van 39—40 39—40 120 C C J Boter Vet Rijst Havermout Gort Verm. of Kaas 7 250 250 100 400 1 250 500 4 250 250 100 400 250 250 100 400 1941 1942 1941 1941 1942 1 250 500 4 500 250 250 100 400 3 1 250 500 4 Rants. Liter 3} k g. 1 k.g. min kan Brood Brood Vleesch VI. war en Melk I Aardapp. Aardapp. 4 rants. 1 rants 1 rants 1 rants. li Liter H k.g. Rijst Algem. Algem. Algem. Alg. 1 eenh. Brandstoffen Beschikbaar per persoon Vol- was- senen Odessa gevallen. Roemeensche In fanterie marcheert de stad binnen. Langs den weg de buiten gevecht ge stelde zandzakbarricaden. (Weltbild-Pdlygoon) VI. of VI. waren Melk Aardappelen Aardappelen Ook de fraaie toren van de groote kerk te Gorinchem wordt gerestau reerd, welk werk drie jaar in be slag zal nemen. Men heeft de wijzer platen van het torenuurwerk tijdelijk aan de steigers aangebracht. (Polygoon-Hof) niet accepteeren, dat ze het hem makkelijk maakt. 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Boter Boter m red L MM ]MM iMM dMM MM k MM M88M MM» «88» MM» Mil Sk «M» «S» «M» MM MM WN De Binnenpoort te Culemborg, De beroemde Binnenpoort van het oude stadje Culemborg wordt geheel ge restaureerd. Het historische poort gebouw in de steigers. (Stapf) UITKNIPPEN EN BEWAREN! Elk der vol gende bonnen Elk der volgende bonnen Petroleum Petroleum K.F. Brandst.1) Verzekeringsplichtigen moeten zich vóór 16 Nov. bij een Algemeen Ziekenfonds aanmelden. Aan het tweede uitvoeringsbesluit van den secr.-gen. van het departement van Sociale Zaken ingevolge 't ziekenfondsen besluit wordt nog ontleend, dat de premie voor de verplicht-verzekerden jaarlijks wordt vastgesteld door den secr.-gen. op voordracht van den commissaris, waarbij is bepaald, dat deze premie niet hooger wordt vastgesteld dan noodig is voor het bekostigen van de in het besluit genoemde verstrekkingen. Verder is bepaald, dat deze prerfïie ten hoogste bedraagt 6 pCt. van het loon in den zin van de Ziektewet (zooals gemeld, is de premie voor het jaar 1941 vastgesteld op 4 pCt.). z' Voor zoover een premieheffing van 6 pCt. van het loon niet voldoende is om alle in het besluit opgesomde verstrekkingen te bekostigen, worden die verstrekkingen dienovereenkomstig door den secretaris generaal beperkt. De werkgevers en de rechtstreeks-verze- kerden zijn verplicht alle aangiften te doen, welke ter verzekering van een be hoorlijke uitvoering van de wettelijke voorschriften betreffende de ziekenfond sen bij besluit van den secretaris-generaal zijn bepaald. Hij, die niet Voldoet aan zoodanige ver plichting, wordt gestraft met-hechtenis van ten hoogste een rqaand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Hij, die daarbij een valsche opgave doet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Personen, ingevolge de ziektewet verze- keringsplichtig. zijn verplicht zich vóór 16 November 1941 als rechtstreeks-verzeker- den aan te melden bij een door hem te i kiezen algemeen ziekenfonds, dat zijn werkzaamheid uitstrekt over -de gemeente van hun werkelijke verblijfplaats. Dit is ook van toepassing voor degenen, die vrij willig bij een ziekenfonds zijn verzekerd en in het vervolg verzekeringsplichtig zijn. In de overgangsbepalingen is nog be paald, dat bestaande verzekeringen van personen, die volgens de bepalingen van het ziekenfondsenbesluit rechtstreeks- of indirect-verzekerden zijn, eindigen, voor zoover zij betrekking hebben op verstrek kingen, als bedoeld in artikel 14. Het ziekenfondsbesluit bepaalt, dat zij, - die onder de Ziektewet Vallen verplicht EÉN RANTSOEN IS: zijn lid te w.orden van fen toegelaten zie- JJ™®* gram Brood, kenfonds. Ónder de Ziektewet vallen o.m. Wafels, biscuits, Koekjes, bf alle arbeiders.in dienst van een onderne ming, behalve zij, de uitsluitend onderricht ontvangen, zij, die meer verdienen dan een vast loon vin* 3000 per jaar, zeelieden en zeevisschers. Ook hij, die in aangeno men werk persoonlijk arbeid verricht en die bij wijze van werkverschaffing te werk is gesteld, is verzekerd volgens de Ziekte wet. Eveneens reizigers, die uitsluitend voor een werkgever arbeid verrichten en thuiswerkers in bepaalde bedrijven. Niet verzekerd volgens de Ziektewet zijn: 1. Personeel, dat in vasten loondienst is van Staat, Provincie, Gemeente, of ander publiekrechtelijk lichaam 2. Spoor wegpersoneel in vasten dienst. Huispersoneel is uitdrukkelijk van de verzekering volgens de Ziektewet uitge sloten. Sommige personen, niet in dienst van een onderneming werkzaam, vallen toch onder de Ziektewet. B.v. chauffeurs en tuinlieden in dienst van particuliere personen, en zij, die in dienst van stichtin. gen en vereenigingen zijn. 50 gram Scheerzeep “1 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar In de Diergaarde Bljj-Dorp te Rotter dam wordt een tentoonstelling ge houden van alle aanwinsten uit 1941. De kraanvogel gaat netjes aan het handje naar zijn verblijf. (Polygoon-Hof wil aanwenden en hij zal... Je mag gerust nog een beetje door kletteren. als het je goed doet, zegt Nick Z.G. „BEMIDDEL INGSBEDRAGEN" BIJ WONINGHUUR ZIJN NIET TOE GESTAAN Men schrijft ons: Voor zoover het vóór den oorlog niet gebruikelijk was, is het bedingen, uitlo- <ven of aannemen van een bedrag voor be middeling bij het huren van een woning e.d. ongeoorloofd. Of nu een woningbu reau dit doet of een particulier zooals men vaak in de advertentiekolommen van de dagbladen kan lezen het is in strijd met het Huurprijsbesluit 1940. Door de groote vraag naar woonruimte is de neiging ontstaan dergelijke bemidde- lingseommen te bedingen of aan te bie den Het is echter begrijpelijk, dat dit een vorm van prijsopdrijving is en dat de economisch zwakkeren hiervan de dupe worden, daar anderen, door premies uit te loven of te bedingen, aan dezen hierdoor hun eerlijke kans op het vinden van een passende woning zouden ontnemen. Dit was b.v. het geval in de zaak tégen P. v. H., woningbureauhouder te Voor burg, die var; één van zijn klanten 15 gul den bedong, waardoor deze als „No. 1 op de lijst” zou komen te staan. De bemid deling is echter nog steeds niet verleend. Wel echter verleende de inspecteur voor de Prijsbeheersching te ’s-Gravenhage zijn bemiddeling: hij veroordeelde v. H. tot 100 gulden boete en gelastte openbaarma king van het vonnis in één van de Haag- sche dagbladen. In den ouderdom van 72 jaar is over leden de heer A. J. ten Hope, directeur van de door hem gestichte Handel-maat- schappij te Rotterdam. Amerikaansche leveranties aan de Sovjets voortaan hoofdzakelijk zullen geschieden van Boston uit over den Atlantischen Oceaan, vermoedelijk naar Archangelsk. Slechts de olie-leveringen zouden over Wladiwostok blijven gaan. Deze maat regel wordt gemotiveerd door het toe nemen der hoeveelheden. De American Car and Foundry alleen al zou iedere drie kwartier een tank van 12 ton pro- duceeren. Ook uit een ander oogpunt Zou de nieuwe regeling rationeel .zijnDe industrieelè producten komen veelal uit het Oosten der Vereenigde Staten, terwijl de petroleum uit de Westelijke Staten komt. Hiertegenover kan echter worden aangevoerd, dat Archangelsk verschei dene maanden van het jaar door het ijs ontoegankelijk is, terwijl Wladiwostok geen last heeft van ijs. In de Wilhelmstrasse, waar men van bovenbedoeld bericht nog geen officieele bevestiging had, meende men er reeds een uitvloeisel in te moéten zien van het optreden van het nieuwe Japansche kabi net Tojo. Dit heeft de besprekingen met Washington hervat, doch blijkbaat heel wat vastberadener dan tevoren. Amerika vreest waarschijnlijk een verdere ont stemming en mogelijk een onherroepelijk besluit van Tokio, bijaldien de verschepin gen naar Wladiwostok aanhouden. Ook kan de nieuwe Amerikaansche maatregel een verdere stap zijn op Roosevelt’s weg in het naloopen van den oorlog, een ver dere en wanhopige poging om incidenten op den Atlantischen Óceaan uit té lok ken. daar het voorzien van Europa’s doodsvijand met oorlogsmateriaal mer door Duitschland getolereerd worden. uw! a# anA' -WW 140 gram Speculaas Koek, óf g.^? iCa^f „ÈJ 400 8 ram gevuld klein Korstgebak, óf 500 gram gevuld groot ■Kerstgebak, of 600 gram Taart, Gebakjes. groox Vleesch: 100 gram Vleesch, gewicht van ïeen inbegrepen. brood*, «SSlure'zS Jam: 500 gram Jam. Siroop, Honing, enz. o!®?tm: gram tarwebloem, -meel. Roggebloem, -meel, Zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram Rijst, Rijstemeel, -bloem, -gries, Kindermeel. HarrnH^Li25? gram .Haver"’out> -vlokken, -bloem, -gort, Aardappelmeelvlokken. Gruttemeel, (gemengd meel). G £°rt. Gortn?outJ Gortbloem, Grutten (alle soorten), Gruttemeel (ge- mengd meel), Rijstgries, Aardappel-tapioca. Vermicelli: 100 gram Vermicelli. Macaroni, Spaghetti. Maïzena: 100 gram Maizena, Sago, Aardappelmeel óf 100 gram Zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Brandstoffen: 1 h l (maximaal 75 k.g.) Anthraciet, Steenkolen, Industriebriketten. Eierbnketten, óf 2 h.l Cokes, Gascokes, óf 110 k g. Bruinkoolbriketten óf 75 k e Petroleumcokes óf 150 k g. Cokesbries, Cokesgruis, óf 300 stuks Persturf óf 450 stuks Baggerturf, óf 275 k g. Turf uit de Peel, óf 200 k.g andere soorten Turf. Zeep: 90 gram Huishoudzeep, óf. 150 gram Eenheidstoiletzeep, óf 100 gram Zachte Zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), óf 150 gram Zachte Zeep (samenstelling 1 Jan -3! Aug. 1941), óf 200 gram Zachte Zeep (samenstelling vóór 1 Jan 1941) óf 300 gram Zachte Zeeppasta, óf 250 gram Zeeppoeder, óf het doen wasschen van 20 k.g droge vuile wasch kig, dat de directie juist gisteren met nog een stel zondaars heeft afgerekend en nogal kras ook. Zoo luchtig en .cynisch vertelt Nick dat allemaal. Eigenlijk zou ze nu wel kunnen ophouden. Maar ze heeft het ge voel, alsof ze bezig is met een moeilijk werk, dat ze moet afmaken. Zie je, gaat ze verder, en nu zou het alles bij elkaar nog niet zoo slim geweest zijn, als ze niet ook nog die ouwe koe uit de sloot hadden kunnen halen. -Van mijn aanstelling destijds, je weet wel, zegt ze onverschillig, als Frank haar vragend aankijkt. Dat was nu een prachtig argument natuur- Zoo ziet de terugtochtsweg der bolsjewisten er uit. Overal verwoesten zij hun eigen land en brengen de bevolking m armoede. Een arbeiderskolonie na den terugtocht der bolsjewisten. (Orbis-Holland) De Duitsche troepen naderen de Krim. Ter herinnering Een foto van een zestal pijnigers en beulen in Eupatoria, gedu rende de terreur in de Krim na de nederlaag van generaal Wrangel in 1920. Tienduizenden moorden hebben zij op hun geweten. (Continental-Holland) 41—4 41 41 41 41 41.A 41-B 5 Oct. t/m 1 Nov. 1941 Suiker Koffie-surrog. Jam BI., Br. of gebak wel gegund, maar nu heeft ze toch me delijden met zijn verslagenheid. Want Frank noemt zichzelf een schoft en een ellendeling en vloekt en .jammert, dat hij haar leven nu ook nog verknoeid heeft en hij zal naar de directie gaan en zeggen, dat het allemaal zijn schuld was en hjj zal alles aan van Westhove 14 21 06 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. H.K. Brandst.3) 08 r- - - - - 01 t/m 11 C.V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. Ie t/m 4e per. Brandst. 5et/m 6e per. Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) is het toch in Engeland’s eigen- belang om Moskou te helpen. Wat zou de positie van Engeland zijn, wanneer de Sovjet- Unie niet meer kan standhouden, zoo vroeg Eden. De Engelschen zien duidelijk de voordeelen, welke voortspruiten uit het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. De afgevaardigden moeten, hem echter niet vragen wat het resultaat van het overleg in deze kwestie is, daar men hierdoor „den vijand in de kaart zou spelen”. Ik kan het Huis verzekeren, zoo zeide hij, dat de regeering besloten is de aan Moskou beloofde hulp te geven en wel „met alle middelen, welke ons ten diénste staan”. 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 31 Jan. 30 April 1942 30 April 1942 31 Oct 31' Oct Vervolg van pag. 1. Beaverbrook over de hulp aan de Sovjets Lord Beaverbrook heeft gisteren in het Hoogerhuis gesproken over de voorziening van de Sovjet-Unie met oorlogsmateriaal en o'.a. verklaard, dat in een brief van de Britsche inkoopcommissiein de Vereenig- de Staten wordt gezegd, dat de Vereenig de Staten alle beloften willen nakomen. Bovendien is de Britsche productie zwaar belast,-doch Beaverbrook hoopte het pro gramma voor de pantserproductie zoo te kunnen uitvoeren, dat Groot-Brittannië niet geheel en al zonder komt Hij riep het arbeidende volk op, de wapens ter verdediging van het land op te nemen, zoodra de tijd daartoe gekomenGs. De ge- heele bevolking van Engeland zal aan den strijd deelnemen, zooals het Sovjet-volk aan de verdediging van zijn hoofdstad deelneemt. Verder uitte Beaverbrook de vrees, dat na de overwinning van de Sov jet-Unie, Engeland aan de beurt zou ko men. Het Lagerhuis bezorgd over den toestand In het Engelsche Lagerhuis hebben gisteren 2 afgevaardigden een hulpver- leening aan de Sovjet-Unie door middel van het zenden van een Britsche divisie naar het Kaukasusfront verlangd. Noel Baker (Labour) verklaarde, dat met be trekking tot den oorlogstoestand aan het bolsjewistische front in Engeland een diepe bezorgdheid heerscht. Men wenscht ook te weten, wat de Britsche strijd krachten in het uur van nood in het belang van de hulp voor de Sovjet-Unie hebben gepresteerd. Baker spoorde de Engelsche regeering aan te bedenken, dat „Rusland geen bijkomstigheid, doch een zeer belangrijk oorlogstooneel” is. Hij vroeg ook of men met alle vastberaden heid in den afgeloopen tijd gehandeld heeft. Ik deel, zoo zeide hij, den twijfel en de bezorgdheid in breede lagen der bevolking. Hij voegde hieraan t“. „Britsche grens ligt aan de Wolga de Don”. Hij bepleitte het zenden formaties der strijdkrachten in het Mid- den-Oosten naar de Oekraïne om het bolsjewistische leger te steunen. Wedgewood (onafhankelijk) steunde den eisch tot het zenden Britsche divisies naar den Kaukasus. De labourafgevaardlgd» Bevan zeide Hef volk vertrouwt de Engelsche regee ring niet. De communist Callagher ver klaarde, dat de huidige regeering niet in staat was aan de Sovjet-Unie de volle dige hulp te doen toekomen, welke voor de veiligheid van de bevolking in Enge land noodzak^lijk is. Bij het debat heeft minister Eden o.a. gezegd, dat de Britsche marine en de luchtmacht een y directe hulp aan de Sovjet-Unie verleenen en dat er zich bij de eerste leveranties aan Moskou grond stoffen hebben bevonden. De tegen de Engelsche regeering uitgebrachte •beschul diging, dat zij, wat betreft haar houding jegens de Sovjet-Unie bevooroordeeld is, bevat geen-greintje waarheid. De Sovjet- Unie, zoo verklaajde hij, gaat een gewel dige beproeving tegemoet. JSr is geen ejikel lid van het Lagerhui" dat niet op recht „wenscht alles te doen wat in zijn macht is om de bolsjewiekerf te helpen. Zelfs wanneer men het ergste aanneemt, 70 Op den hoek van de straat is een rus tig buurtcafé. Enkele krarttenlezende heeren, een paar biljarters, verder is er niemand. De zitjes langs de wanden, tusschen de glas-in-lood-scbotjes, zijn' Allemaal leeg. Koffie maar? vraagt Frank. -v - Hij heeft nog geen woord gesprokén. De kelner brengt twee kopjes koffie. Nick bedient Frank van suiker en room, «oe dikwijls heeft ze dat nu al gedaan, denkt ze. Hoe dikwijls hebben ze, na dien eersten keer in Doornenburg, nu al te genover elkaar gezeten aan een caféta ’eitje. En aalig heeft ze dat gevonden, jeiuk heeft ze dat genoemd. Gek. zottin, ?e i« geweest. „Enfin, u begrijpt me ei heeft meneer de Jong gezegd. Een lijk. Zooiets van: we hebben altijd wel gedacht, dat er een steek aan los was Ziezoo, nu is ze klaar met haar werk Nu kan hij zijn eigen weg gaan, zonder dat lastige gevoel van medelijden of tot iets verplicht zijn. Uit Nu meteen maar afscheid nemen en verdwijnen, ze heb ben elkaar niets meer te zeggen. Frank probeert het te verwerken, wat Nick hem daar allemafel verteld heeft. In haar pogingen om zich opzettelijk zwart te maken, voelt hij wel vaag de j- van vroeger, maar van de velen... Wat zal hij haar uitge lachen hebben in stilte. Om haar lief desverklaring. Om haar openhartigheid... Nick schaamt zich,' zooals ze nooit ge dacht had, zich te zullen schamen. Frank begint eindelijk te spreken. Nick, ik moet je waarschuwen. Je zult er nog wel niets van weten, maar ik ben bang, dat je dezer dagen onaan genaamheden zult krtfgen... om mij. En daarom... Nick, ik zal probeeren te scheiden... wil je dan met me trouwen? Vroeger, heel vroeger heeft Nick wel eens gedroomd, dat Frank haar deze vraag deed. Er was dan altijd een tuin met bloetnen bij of een zonsondergang aan het strand. Ook een moderne, wer kende vrouw kan wel eens afgezaagd- sentimenteele droomen hebben... En nu, even nuchter als de entourage hier, met de biljarters in hemdsmouwen en den geeuwenden kelner achter het buffet, precies even nuchter klinkt Frank’s vraag haar in de ooren. En ineens be gint ze te lachen, ze schatert het uit. Nick, wat bezielt je? Ik verzeker je, -- - dat het me ernst is, zegt Frank heftig, vertellen en vragen, of die zijn invloed Nick kan niet tot bedaren komen. Ja... ik geloof je wel.„ ik vind het alleen maar zoo prachtig— WASHINGTON OVER DE ROUTE- WIJZIGING Inzake de mededeeling van de federale scheepvaartautoriteiten te Washington, dat voortaan alle verschepingen voor de Sovjet-Unie via den Noord-Atlantischen Oceaan .zouden gaan, verklaarde het ministerie van buitenlandsche zaken, dat dit besluit geenszins verband houdt met de betrekkingen tusschen Amerika en Japan. Te Washington wordt verklaard, dat de snelste weg loopt over den Atlantischen Oceaan naar Archangelsk. De secretaris van president Roosevelt, Early, toonde zich verrast over de gemelde aankondi ging van de federale scheepvaartautori teiten. „De Sovjet-Unie, zoo beweerde hij, zal hulp ontvangen en wel „overeen komstig de plannen en in hoeveelheden, zooals door de Amerikaansche delegatie in Moskou zijn beloofd”. Wanneer en van waar deze leveranties zullen vertrekken, wordt niet door het Witte Huis beslist.” Verklaringen van Japanschen woordvoerder De woordvoerder van het Japansche bu reau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heeft heden ten overstaan van buitenlandsche persvertegenwoordigers gesproken over het stopzetten van de hulpverleening der Vereenigde Staten aan de Sovjet-Unie door middel van verschepingen naar Wla diwostok. Hij zeide: „Wanneer dit be richt waar is, zou ik willen zeggen, dat wij voldaan zijn, het is een zeer goec|e zaak voor elk der betrokken landen. Het geeft een opluchting in de gevoelens tus schen Japan en Amerika?' Hij weigerde iets te zeggen over de Japansche stappen betreffende munitieverschepingen via W-ladiwostok. Isjii herhaalde, dat dan nog de kwestie blijft van de „ontstemming”, die ontstaan is door het feit, dat de Ver eenigde Staten olie zenden naar de Sov jets en de verschepingen naar Japan stop zetten. Voorts verklaarde hij, dat Japan niet geheel onverschillig kan zijn ten op zichte van oorioesleveranties sten de Sov jets van het standpunt van het lidmaat schap van de as. Op vragen betrpffende de onderbande- lingen in Washington, verklaarde Isjii.: ,,De besprekingen te Washington gaan nog voortAlle punten zijn uiteenge zet en*het woord is thans veeleer aan Hull en Roosevelt.” Hij deelde ipede, dat rapporten uit Washington ontvangen zijn sedert de kabinetswijziging, doch ver klaarde, dat hij „niet de vrijheid had om den inhoud daarvan bekend te maken’!. Berlijnsch commentaar De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Uit New York wordt gemeld, dat Charkow in het operatiegebied. Een herinnering Menschelijke „handschoenen”de huid van men- schenhanden, gevonden in een martelkamer te Char kow, na het vertrek der Bolsjewiki in 1920. (Continental-Holland) hij kan het niet ontleden. Hjj jS moe- gepiekerd over al zijn opeengestapelde moeilijkheden. Ja, laten we mpar naar huis gaan, zegt hy, als Nick opstaat. Je moet er nog maar eens rustig over denken, Nick. En verbeeld je maar niet, dat ik al die beweringen van jou zoo maar ge loof. Wat zijn je plannen voorloopig? De eerste dagen blijf ik hier, zegt Ik kan nog lang genoeg daarginds zitten. Met Kerstmis moet ik natuurlijk naar huis. Ik weet niet, of ik moed ge noeg zal hebben om het dan te vertellen. Waarschuw me dan in elk geval vóór je naar huis gaat, zegt Frank drin gend. Ik kan je toch niet zoo ineens loslaten. Kindje, ais je eens wist, hoe ik over je tob. Je bent een ouwe zeur, zegt ze. Dag Frank. Beloof me nu, dat je opbelt voor je weg gaat. Ja, vast. Daag. Wèt prachtig? Begrijp je dan niet, dat ik het meen? Als je wist... Nick knikt hem vriendschappelijk toe. Jawel, zegt ze, ik begrijp het best. Je hebt natuurlijk ook van het dra ma gehoord en nu verbeeld je je, dat je me gecompromitteerd hebt of zooiets ijselijks. En nu wü je het goed maken. Ik vind het echt... ridderlijk van je. Je bent een beste jongen. Maar het hoeft niet, hoor. Hoezoo? vraagt Frank gretig en Nick leest de opluchting op zijn gezicht. Heb je de zaak in ’t reine kunnen brengen? t/m 3 jaar 13 jaar 20 jaar In tijdvak van één week k.g gram gram Rants, gram gram grana gram gram In tijdvak van 19 dagen In tijdvak van vier weken 250 500 4 Op de een of andere manier gaan de dagen voorbij. Telkens weer epn dag dichter bij Kerstmis, dichter bij het schrikbeeld: naar huis. Nick weet met meer, wat ze wil. Tien keer per dag staat ze op het punt Frank op te bellen. £Wor<U wruolgdj geduldig. Maar noodig is het niet. En dan trof het nog bijzonder ongeluk- Want je hoeft je werkelijk nergens be- zwaard over te voelen, Frank. Waar haal je' toch die voorwereldlijke ideeën vandaan, zeg? Er is immers geen sprake van schuld of jouw schuld. We zijn allebei lichtelijk stom geweest en de vriendelijke „men” heeft er een schepje op gedaan. En gesteld nu eens, dat jij er gëduvel door kreeg, zou je dan ver wachten, dat ik me daar verantwoorde lijk voor voelde? Nee toch zeker? Nou... wat zeur je dan? Frank voelt wel, waar de fout in Nick’s redeneering schuilt. En hij wil het - .- - --1 zoo Een beetje leedvermaak had ze zich bent een kraan, Nick, zegt hij. -■ -Maar je vergelijking gaat niet op. Tenslotte ben ik de man en jij het meisje... Schei uit met je antiek gedaas, lacht ze. Ik ben een moderne, vrije, zelfstandige vrouw... dat is één. En ten tweede, die historie met jou. Frank's mond trekt even, is nu wel de aan leidende oorzaak van het drama gè- weest, maar als die kwestie van mijn promotie er niet bij gekomen was, zou het zoo n vaart niet geloopen hebben Algem. Algem. Algem. ÏJ en E 121 122 123 124—127 Alg. 128 129 130 131—134 14 Oct. t/m 1 Nov. 1941 250 gram 250 gram. GELpiGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Geeft recht op ’t koopen van 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5