Denk aan de Roede Knfc Collecte op Zaterdag 25 dezer C. BLOM var h ouïervs Kunsrom 0 GLAD WEI BINNENLAND STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN Verordeningen betref fende de Joden HAAGSCTTE COURANT Vrijdag 24 Oef. 1941' bl. pag. 2 JUWELIER U) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Morgen collecte Nederlandsche Roode Kruis Prysaanduidingsplicht voor spijzen, dranken en logies 2e PLAATS 9 - TELEFOON 115221 van u treedt in DE NEDERLANDSCHE ARBEIDS DIENST TOONT WAT HIJ DOET UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN In het Oosten gaan de aanvals- en achtervolgingsoperaties verder Boerenleider Roskam over den Nederlandschen landstand Deelneming aan vereeni- gingen en stichtingen zonder economisch doel DE INLEVERING VAN GEDRAGEN KLEEDING Het verrichten van arbeid in Joodsche huishoudingen Voortaan in de Groote Kerk Tentoonstelling in den Dierentuin van 26 October t.m. 4 November De ondergang van de „Slamat” Het bereiden en conserveeren van vleeschwaren Het uitoefenen van een beroep gaag van 1 November 1941. Hef begrip Jood VOOR HET op bliek te brengen. niet Duitsche de treedt barer 4 In het x Een succes van de Spaansche blauwe divisie aangemerkt grootouders het O n- 2E, SCHEERT IN RECORD-TIJD crème, dan ook belangrijk crème is een t op zorgvuldig: Het is gemakkel^ met een Jood oogenblik met treedt. (3) r joodsch aan gemerkt, gelijke vereenigmg van personen te zijn 1 behoord. Lagêre School, Merkusstraat 19; lige Openbare Lagere School, straat 2; Openbare Voorber. ’s-Gravenzandelaan 185 (ingang straat); Bijzondere Lager Beverningkstraat 2931; gere School, Nachtegaalplein 19a; Bijzon dere Kweekschool, Paramaribostraat 21 en Bijzondere Lagere School, Vlierboom- straat 362 (ingang poort). J. J. KOSTER VAN GROOS t In den ouderdom van 76 jaar is hier ter stede overleden de heer J. J. Koster van Groos, oud-directeur van de Nieuwe Mid delbare Handelsschool te Rotterdam. De teraardebestelling zal morgen op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats vinden Vertrek van het sterfhuis Toma tenstraat 152 te 2 uur. MARSCH VAN HET WA^HTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN Het Wachtbataljon van het Duitsche luchtwapen zal op zijn morgen te houden marsch de volgende route volgen: Wasse- naarscheweg, Koninginnegracht, Prinses- segracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten, Plein (om 1 uur voorbijmarsch langs het voormalige departement van Defensie), Binnenhof, Buitenhof, Gravenstr., Groen markt, Groote Halstraat, Kerkplein. West- einde, Assendelftstraat naar de Varken markt. De wethouder van Sociale Za ken deelt mede, dat hij morgen verhinderd zal zijn spreekuur te houden. beidsdienst met het boerêndom speuren uit de toegewijde studie, welkeis ge maakt van alle onderdeden van het edele werk van den landman. Men zal den sol- datesken geest, welke in den Arbeids dienst heerscht, proeven uit de dagindee- ling van den Arbeidsman. En tenslotte zal men zien, hoe uit het streven om in deze drie kwaliteiten tot volmaaktheid te geraken de groote doel stelling van den_Arbeidsdienst groeit: van den arbeidsman,* van iederen jongen Ne derlander een waarachtig en oprecht die naar van zijn volk te maken. De idee van den Arbeidsdienst is den meesten Nederlanders nog vreemd en ook over deze nieuwe instelling hebben reeds de zonderlingste geruchten de ronde ge daan. Daar zij binnen afzienbaren tijd heel de Nederlandsche jeugd tot zich zal trek ken, is het van groot belang, dat iedereen zich thans op de hoogte kan stellen niet alleen van het werk, maar ook van het doel waarvoor dit werk wordt verricht. De tentoonstelling wordt gehouden in den Dierentuin en is van 26 October tot en met 4 November dagelijks van 9 tot 19 uur doorloopend geopend. De toegang is vrij. Ratelende mitrailleurs handgraten stormaanval. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht' 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. Remmen knarsen, een harde slag, gegil... dan opeens een onheilspellende stilte. Een verkeersongeluk op een snelverkeersweg. Slachtoffers liggen op den weg, hangen tusschen de verwrongen resten van een auto. Hoe krijgt men snel bevoegde medi sche hulp? Aan den kant van den weg staat een paal met een blauw emaille bord met een rood kruis op wit veld. Daar vlakbij is een hulppost van hei Neder landsche Roode Kruis, één van de 600, welke langs de groote wegen op onder linge afstanden van 4 a 5 k.m. zijn inge- richt. Deze posten zijn ondergebracht bij personen, die zich bereid hebben verklaard geheel vrijwillig, bij dag en bij nacht zoo snel mogelijk medische hulp op je roepen voor de slachtoffers van het verkeer. Bij de telefoon hang een kaart waarop de telefoonnummers van omwonende dokters, Roodé Kruis helpers of E.H.B.Ö.’erS' zijn vermeld, zoodat onmiddellijk bevoegde eerste hulp ontbodeh kan worden. In den post bevindt zich een groote verbandtrom. mei, verder zijn er spalken, een brancard, enz., alles wat er noodig is om eerste hulp te kunnen, verleenen. De ..waAters van den weg” vormen een onderdeel van den grooten bond van Goede-Samaritanen, die het Roode Kruis feitelijk is. In tijd van nood helpt het Roode Kruis Helpt gij thans het Roode Kruis. Steunt de collecte van het Nederland®he Roode Kruis op Zaterdag 25 October. Tenslotte bepaalt het besluit, dat met ingang van 1 Dec. a.s. het verkoopen van vleeschwaren, waarvan het bereiden thans niet meer is toegestaan, verboden is. Tot 'genoemden datum is er dus gelegenheid de aanwezige voorraden af te zetten. Ge lijk uit het bovenstaande blijkt, hebben de bepalingen van het besluit de strek king het bereiden van de meer houdbare vleeschwaren te verbieden. Deze maat regel is getroffen, wijl voor het bereiden van dezfe houdbare soorten meer grond stof benoodigd is dan onder de huidige omstandigheden beschikbaar kan worden gesteld. Over Hilv. I wordt hedenavond om 8 u. een reportage verzorgd over den Neder landschen Landstand. Boerenleider E. J. Roskam Hzn. zal hierin o.a. mededeelin- gen doen, welke van groot belang zijn voor iederen volksgenoot. TWEE BESCHIKKINGEN VOOR HET HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANT BEDRIJF UITGEVAARDIGD De gemachtigde voor de prijzen heeft de prijsaanduidings- en dranken verstrek kende inrichtingen en voor logies-bedrij- ven geregeld wordt. In de eerste beschik king worden ondernemers van inrichtin gen. waar voor het publiek gereedgemaak te spijzen of dranken verkrijgbaar wor den gesteld, tot prijsaanduiding verplicht. Dit moet bij spijzen geschieden door mid del van menu's cf dagkaarten en bij dranken door middel van tarief- of wijn kaarten. Deze kaarten moeten gedagtee- kend zijn of wel den datum vermelden, waarop zij voor het eerst golden, terwijl zij verder in voldoend aantal in de in richting ter inzage moeten worden ge legd. Het kan voorkomen, dat het aan houden van de bedoelde kaarten voor de betrokken inrichtingen bezwaarlijk is, hetgeen bijv, bij kleine café's en restau rants het geval zal zijn. Met het oog hier op, is het toegelaten, de prijsaanduiding op een andere wijze te doen geschieden, bijv, door middel van leitjes of borden. Vbcrwaarde is echter, dat het op dui delijke wijze gebeurt. Tenslotte wordt aan de hierboven bedoelde inrichtingen voorgeschreven een exemplaar van het menu op de. dagkaart of wel een andere aankondiging van de verkrijgbare spijzen bij elke toegangsdeur op te hangen, op zoodanige wijze, dat »ij van buitenaf voor het publiek duidelijk- en gemakke lijk leesbaar zijn. De tweede beschikking bpvat de ver plichting tot'prijsaanduiding voor onder nemers van inrichtingen, waar aan het publiek logies wordt verleend. Hieronder vallen niet de pensions. De prijsaandui ding moet geschieden door op de plaats waar het publiek zich ter verkrijging van logies komt aanmelden, goed zicht baar een lijst aan te brengen, waarop de volgende gegevens voorkomen a) de kamernummers, overeenkomende met de nummers, welke op de gangdeuren der kamers staan b) de kamerprijs per dag met of zonder ontbijtc) het eventueel verschuldigde percentage voor bedienings- toeslag. Bovendien moet in elke verhuur de iumér een duidelijk zichtbare aankon diging worden opgehangen, waarop de genoemde gegevens vermeld staan, voor zoover deze op de kamer betrekking heb ben. Indien de prijzen niet in elk seizoen of selzoengedeelte gelijk zijn, moeten zij op de aankondiging alle vermeld worden, met nauwkeurige «inschrijving van het tijdvak, waarvoor zij gelden. Beide beschikkingen treden op 8 No vember 1941 in werking. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 October. (D.N.B.) Het Opperbe vel der Weermacht maakt bekend: In het Oosten blijven de aanvals- en achtervolgingsoperaties verder voortgaan. Bij den afweer varj een bolsjewistischen tegenaanval in het Noordelijke deel van het Oostelijke front heeft de Spaansche „blauwe divisie” den vijand zware verlie zen toegebracht en verscheidene honder den gevangenen binnengebracht. Het luchtwapen heeft in de wateren rond de Krim een Sovjetschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en Moskou be stookt met brisant- en brandbommen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers 3 Britsche vliegtuigen neer geschóten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht bommen geworpen op verschillende plaat sen in het Noord-Duitsche kustgebied o.m. op Hamburg en Kiel. De burgerbe volking leed geringe verliezen. De schade is onaanzienlijk. Een Britsche bommen werper werd neergeschoten. OPBOUWPLAN ROTTERDAM Het opbouwplan voor Rotterdam, ir. W. G. Wittveen, zal morgen voor het eerst tentoongesteld worden in een der groote ’zalen van het museum Boymans. Te zien zullen zijn een groote maquette' van de nieuwe binnenstad, benevens een aantal geaquarelleerde plattegronden, die een duidelijk beeld geven van de groot- sche opzet van dit plan. STICHTING JOODSCH LYCEUM De burgemeester, overwegende, dat van de gemeentelijke scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs een zoodanig getal Joodsche leerlingen is ver wijderd, dat de oprichting van een school voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, uitsluitend bestemd voor Jood sche leerlingen noodzakelijk is, heeft be sloten met ingang van 15 October 1941 een lyceum te stichten, uitsluitend bestemd voor Joodsche leerlingen, daaraan een af- deeling gymnasium, een afdeeling hoogere burgerschool en een afdeeling handelsdag- school te verbinden en dit lyceum voorloo- pig te huisvesten in het schoolgebouw Fisherstraat 135. der gezegd, is wederom bevel gegeven tot doodschieten van vijftig gijzelaars. Wan neer de daders niet in den avond van 25 October gearresteerd zijn, zullen nog 50 gijzelaars doodgeschoten wowien. Voor de opsporing der daders wordt een belooning van 50 millioen franc uitgeloofd. PARIJS, 24 October. (D.N.B.) Over de aanslagen op leden van de Weermacht, schrijft de .Matin’1, dat tot 13 maanden na het begin van de bezetting slechts een moord is vo< rgekomen. Het vermoorden van Duitsche officieren en soldaten is eerst begonnen, toen de ineenstorting van de Sovjets een aanvang had genomen. Alle Franschen moeten medehelpen om de aan stichters van deze misdaden te ontdekken. Het is ontoelaatbaar, dat het bij een reeks moorden niet gelukt ten minste een moor-, denaa. te vinden. Zijn, zoo vraagt het i, de huitenlandsche moordenaars ster- u n de Njapsche nolitw^. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een verorde ning uitgevaardigd betreffende het doen verrichten van arbeid in Joodsche huis houdingen. In deze 'verordening wordt het volgen de bepaald. Art. 1. (1) Het is verboden niet.Joden arbeid te doen verrichten in huishou dingen van gezinnen, waarvan een Jood het hoofd is of waarvan een Jood blij vend dan wel tijdelijk, mits voor langeren tijd dan vier weken ononderbroken, deel uitmaakt. In den zin van het eerste lid is Joodhij, die op grond van het der verordening het verordeningenblad van 23 Oct. is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het deel nemen van Joden aan vereenigingen van personen en stichtingen zonder econo misch doel. Deze verordening luidt als volgt Art 1. Aan een Jood is het verboden I) een vereeniging van personen zon der economisch doel in den zin der ver ordening no. 145/1940, houdende bepa lingen ter verkrijging van een overzicht (Erfassung) van vereenigingen van per sonen en stichtingen zonder economisch doel, op te richten, aan de oprichting van een dergelijke vereeniging van per. sonen deel te nemen of lid van een der. Joodsch-kerkelijk, gelijke vereeniging van personen te ziin I hehnnrH Nieuwe luchtaanvallen op Malta ROME, 24 October. (Stefani.) Het Italiaansche weermachtbericht luidt Gistermiddag hebben vijandelijke vlieg tuigen een aanval gedaan op Crotona. Er werd onbeteekenende materieele scha de aangerichtgeen slachtoffers. In den afgeloopen-nacht volgden nieuwe aan vallen op Napels. De vernezen beperkten zich tot 5 gewonden onder de burgerbe volking. De aangerichte schade is niet groot. Onze luchtmacht ondernam nieuwe aanvallen op Malta, hierbij werden de luchthaven van Micabba en de Slaven werken van La Valetta getroffen. Noord-Afrika N^ets bijzonders aan de fronten te land. In Tobroek werd een vijandelijk vliegtuig door onze jagers ineerge’schoten. Britsche vliegtuigen bom bardeerden Benghasi, Homs en Tripoli, waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen. In Homs werd slechts lichte ma terieele schade aangericht. Drie bommen werpers werden brandend omlaag ge schoten, waarvan 2 in Benghasi en de derde in Homs. Reddingbooten borgen de verkoolde lijken van eenige vijande lijke vliegers. Oost-Afrika Activiteit van onze voor uitgeschoven afdeelingen in de sectoren Ualag en Tanameer. Vijandelijke een heden werden teruggedreven. Van de an dere sectoren valt niets bijzonders te melden. DE AANSLAGEN IN FRANKRIJK PARIJS, 24 October. (D.N.B.) In ver band met de terechtstellingen van gijze laars deelt de secretaris-generaal van het ministerie voor de inlichtingen mede, dat de bezettingsautoriteiten de voor' terecht stelling aangewezen gijzelaars niet kiezen uit de personen, die na een aanslag zijn gearresteerd, maar uit geïnterneerden, v ier strafschuldigheid duidelijk bewezen is. In de Parijsche pfers wordt een bekend making gepubliceerd van den militairen bevelhebber in Frankrijk, waarin medege deeld wordt, dat op den dag na de mis daad in Nantes een lid van de Duitsche Weermacht in Bordeaux in den rug is neergeschoten. De daders zijrf ontkomen. Ook de daders van Nantes zijn nog niet gepakt. Als boete voor deze nieuwe mis- L’- daad, zoo wordt in de bekendmak’ng v' ■- -’rei Morgep bestaat de gelegenheid tot in levering vasj gedragen winterkleeding en dekens voor hen, wier familienaam be gint met de letter K of Z. De inlevering kan gescheiden in de volgende lokalen: Gem. H.B S„ Aronskelkweg 1. voormalige ambtswoning Keizerstraat 73; Openbare Lagere School, Deventerschestr. 21, Bijz. voorma- Colenso- School, Zuster school, van Openbare La- heden een tweetal beschikkingen uitge vaardigd, wharbij plicht voor spijzen Voor de uitreiking van distributiebe scheiden is voorloopig de groote zaal van den Dierentuin niet meer beschikbaar. De uitreiking van de persoonsbewijzen was daarom reeds verplaatst naar de Achter- Raamstraat. Voor de distributiebeschei den was dit gebouw echter ontoereikend en men kon geen lokaal vinden, dat groot genoeg was. Men is er thans toe moeten overgaan om de koorruimte van de Groote- of Sint Jacobskerk aan de Riviervischmarkt als distributielokaal in te richten, waartoe over de grafsteenen in deze ruimte een houten vloer wordt ge legd De ingang van dit distributielokaal komt tegenover het hoofdpostkantoor. Volgende week zal men hier voor den eersten keer distributiebescheiden uitrei ken. De kerkdiensten kunnen op de nor male wijze voortgang hebben Men schrijft ons: In het kleurengamma van uniformen, dat in dezen tijd het aspect van stad en land een bijzonderen toon verleent, is niet lang geleden een eenigszins bizarre groene tint opgedoken. De kleur van de uniform van den Ne derlandschen Arbeidsman. Aanvankelijk voor een Zondagsjager, soms voor een pic colo en ook wel voor een lid van de Duit sche Weermacht versleten, is den Neder landschen Arbeidsman gaandeweg de juiste waardeering van zijn persoon en kwaliteit geworden en het is thans zoo ver, dat men in breede lagen van ons volk althans weet, dat et een Nederlandsche Arbeidsdienst bestaat. Wat deze instelling 1 wjl en wat zij reeds tot stand heeft gebracht, heeft het Haagsche publiek tot nu toe slechts kun nen ervaren uit berichten en reportages, welke uiteraard daarvan slechts een sum mier beeld konden geven. Het feit, dat de Duitsche Reichsarbeits- dienst onlangs een tentoonstelling organi seerde, greep de Nederlandsche Arbeids dienst onmiddellijk cRnkbaar aan, om naast het werk van den grooten broer ook zijn werk onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Over deze tentoonstelling, welke op 11 October te Rotterdam werd geopend door dr. Seyss Inquart, berichtten wij reeds uitvoerig. De Rotterdammers hebben zich nooit onbetuigd gelaten en het kan met vreugde en voldoening geconstateerd worden, dat het bezofek gedurende de tien dagen, welke de tentoonstelling in de Maasstad vertoefde, de stoutste verwachtingen van de organisatoren heeft overtroffen. Thans is de beurt aan de Hagenaars, die door het feit, dat de Staf en het le Hoofdkorps in hun stad gevestigd zijn al wat nauwer contact met den Nederland schen Arbeidsdienst hebben verkregen. Van hun belangstelling houdt de Ar beidsdienst zich dus bij voorbaat over tuigd In een beknopt maar volledig en over zichtelijk geheel zal men op de tentoon stelling heel het leven en streven van den Nederlandschen Arbeidsdienst in beeld zien gebracht. De Arbeidsman is arbeider, boer en soldaat. Het zijn deze drie kwaliteiten, welke men in elk onderdeel van de ten toonstelling telkens weer tot uiting zal zien gebracht. Men zal den Arbeidsman zien als een man, die zelfs tegen den zwaarsten ar beid niet opziet en die de spade weet te hanteeren zoo goed als den hamer. Men zal de diepe verbondenheid van den Ar- IN- EN VERKOOP van Juweelen Gouq en Zilver - Reparatie atelier Het A N P verneemt uit Londen: Thans zijn nadere bijzonderheden be kend gewofden over den ondergang van de. „Slamat” van den Rotterdamschen Lloyd. Het schip had opdracht gekregen, naar Griekenland te varen, om Engel- sche troepen aan boord te nemen, die vluchten moesten voor Weermacht. Op weg naar een Grieksche haven werd de „Slamat” door Duitsche Stuka’s aangevallefi. Het schip werd be schadigd, maar aangezien het zijn zee waardigheid nog niet verloren had, zette het de reis voort. Op de plaats van be stemming nam de „Slamat” een contin gent Britsche troepen aan boord. Kort na. het vertrek vielen de Duitsche Stuka’s opnieuw aan. Het schip kreeg een vol treffer, zoodat het snel begon te zinken. Van de geheele bemanning en bezetting hebben slechts vier het leven weten te redden tot het verrichten van arbeid in strijd met de verbodsbepalingen van artikel 1 in houden. (2) Voor den werkgever wordt als dringende reden in den zin van arti kel 1639p, lid 1, van het burgerlijk wet boek beschouwd het feit, dat de bepa lingen van het eerste lid van artikel 1 op die dienstbetrekking van toepassing zijn of worden. Art. 3. Hij, die in strijd met Beperkende maatregelen Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat in de Nederlandsche Staatscourant van 20 October j.l., is afgekondigd het vleesch- warenbesluit 1941. Dit besluit van den secr.-gen. van het departement van Land bouw en Visscherij verbiedt het bereiden van vleeschwaren, doch houdt tevens bepa lingen in volgens welke in bepaalde ge vallen het bereiden van sommige soorten vleeschwaren, is toegestaan. Slagers, die de door hun bereide vleeschwaren uit sluitend rechtstreeks aan uiteindelijke verbruikers verkoopen, mogen de navol gende soorten vleeschwaren bereid Aialle gekookte worstsoorten, Geldersche rook worst, snijworst, leverpastei in glas, rook- vleesch (alleen bovenbil), rolpens, gebra den gehakt, corned beef niet in blik: Het bereiden van de evengenoemde soorten vleeschwaren is eveneens toegestaan aan de vleeschwarenfabrieken en de z.g. worstfabrikanten mits de Nederlandsche Veehouderijcentrale hun vergunning heeft verleend. Vleesch afkomstig van in huis- slachting geslachte dieren mag vrijelijk tot vleeschwaren worden verwerkt. Het vervoer en vervreemden daarvan is even wel verboden. Het.bereiden van andere soorten vleesch waren dan de bovengenoemde is niet toe gestaan dan met een bijzondere schrifte lijke vergunning van de Nederlandsche Veehouderij Centrale. Het besluit bevat verder een verbod tot het conserveeren van vleeschwaren in luchtdichte verpakkingen. Uitgezonderd vol. hiervan is het conserveeren van lever pastei in glas en het conserveeren met een b/izondere schriftelijke vergunning van de Nederlandsche Vee’oudsrij Centrals. De inhoud van I pakje op lossen in 5 eetlepels water Vooral de klontjes fijnwrijven. of te worden, tenzij de vereeniging van personen uitsluitend Joden als leden heeft 2) een stichting zonder economisch doel in den zin der verordening no. 145/1940 ojj te richten, aan de oprichting van een dergelijke stichting deel te nemen of uit het vermogen van een der gelijke stichting direct of indirect voor deel te trekken, tenzij de stichting uit sluitend door Joden is opgericht of het vermogen van de stichting uitsluitend Joden ten goede komt 3) werkzaam te zijn voor een ver eeniging van personen of stichting, waar van hij op grond van het bepaalde onder 1 geen lid mag zijn of uit welker ver mogen hij op grond van het bepaalde onder 2 geen voordeel mag trekken. Art. 2. (1) Een Jood, die in strijd han delt met het in artikel 1 bepaalde, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoog ste een duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Strafbare feiten, als bedoeld in het vorige lid, worden beschouwd als over tredingen. Art. 3. Jood in den zin dezer verorde ning is hij, die op grond van het bepaalde in artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van onderne mingen Jood is of als Jood wordt aan gemerkt. Art. 4. Deze verordening 1 November a.s. in werking. Het verordeningenblad van 23 Oct. be vat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de regeling van het uitoefenen van een beroep door Joden. Daarin wordt o.m. het vplgende be paald. Art. 1. Het uitoefenen van een werk zaamheid als beroep, in een bedrijf, dan wel meer in het algemeen om daarmede geld te verdienen, door Joden kan door instructie afhankelijk worden gesteld van een vergunning of van voorgaarden of wel worden verboden. Daarbij kunnen tegelijkertijd bepalingen omtrent het be ëindigen en afwikkelen van die arbeids overeenkomsten worden gegeven, waarin de door de instructie getroffen .persoon partij is. Art. 2. (1) De instructies worden uit gevaardigd door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gëb'ed (commissaris.generaal voor financiën en economische zaken) of door den door dezen aan te wijzen dienst. Zij kunnen betrekking hebben op groepen van per. sonen of op afzonderlijke personen. Art. 3. De op grond van art. 2 der ver ordening ho. 137/1940 betreffende de re geling van de rechtspositie van ambte naren en overig personeel, alsmede van bepaalde beëedigde personen, uitgevaar, digde instructies blijven onaangetast. Art. 4. Op het ontslag van een Jood vindt het bepaalde in het eerste uitvoe ringsbesluit (np. 9/1940) ingevolge de vefbrdening no. 8/1940 betreffende het beperken van werk, zooals gewijzigd bij besluit no. 64/19'40, geen toepassing. Art. 5. Een werkgever kan een arbeids overeenkomst met een Jood, met inacht, neming van een opzeggingstermijn van drie maanden, tegen den eersten dag van elke kalendermaand opzeggen, voor het geval de opzeggingstermijn volgens rechts voorschrift dan wel overeenkomst langer is, of de overeenkomst door het ver strijken van tijd op een na 31 Jan. 1942 vallenden dag zou eindigen. Art. 6. De secretaris-gerieraal van het departement van Sociale Zaken kan de aanspraak van een Jood, van zijn weduwe dan wel van zijn nakomelingschap ,op pensioen of op verzorging zijner nage laten betrekkingen jegens zijn werk gever veranderen in een aanspraak op een eenmalige schadeloosstelling, voor het geval de werkgever dit verzoekt. De secretaris-generaal kan hierbij bepalen, dat de schadeloosstelling in termijnen zal worden betaald. Art. 7. (1). Eindigt de arbeidsovereen komst van een Joodschen werknemer en heeft de Jood of een ander persoon ten gevolge van deze beëindiging recht op andere dan de in artikel 6 bedoelde aan. spraken jegens den werkgev<?r, dan treedt in de plaats van deze aanspraken een schadeloosstelling, welke berekend wordt op basis van de wedrje, waarop de Jood over de laatste maand van zijn werkzaamheid recht had. Deze schade loosstelling bedraagt bij een ononder broken duur van de arbeidsovereenkomst: 1) van ten hoogste vijf jaren het enkelvoudige 2) van meer dan vijf tot' ten hoogste tien jétren het anderhalfvoudige 3) van meer dan tien tot ten hoogste vijftien jaren het tweevoudige 4) van meer dan vijftien tot ten hoog ste twintig jaren het drievoudige 5) van meer dan twintig tot ten hoog, ste vijf en twintig j^pen het vier en een halfvoudige 6) van meer dan vijf en twintig jaren het zesvoudige »van de maandelij^sche wedde. (2) De schadeloosstelling vervalt, voor zoover deze niet hooger is dan het drie voud van de maandelijksche wedde bij de beëindiging van de arbeidsovereen komst; in gevallen, als bedoeld in lid 1, onder 5, kan het overblijvende deel in twee termijnen, in gevallen, als bedoeld x in lid 1, onder 6, in drie termijnen bij vooruitbetaling worden uitgekeerd. (3) Het in de leden 1 en 2 bepaalde vindt geen toepassing voor het geva] de in het eerste, lid bedoelde aanspraak ge ringer is dan de schadeloosstelling. Voor zoover het eerstbedoelde bedrag uit pe riodieke prestaties bestaat, wordt, ter ver gelijking met de schadeloosstelling, aan genomen, dat de periodieke prestaties gedurende ten hoogste drie jaren zouden zijn verricht. Tusschenrente wordt niet in aanmerking genomen. Art. 8. Jood in den zin dezer verorde. ning is hij, die op grond van het be paalde in artikel- 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Art. 9. (1) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com- missaris.generaal voor financiën en eco. nomische zaken) treft de ter uitvoering dezer verordening noodzakelijke maat regelen. Hij kan de hem toekomende be voegdheden delegeeren. (2) De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commis- saris-generaal voor financiën en econo mische zaken) kan ten aanzien van twijfelgevallen, welke zich bij de toe passing der voorschriften dezer verorde ning kunnen vqordoen. algemeen gel dende beslissingen nemen. Art. 10. Deze verordening treedt heden in werking op den dag harer afkondi ging. no. 189/1940 betreffende van ondernemingen. Dit artikel luidt als volgt (1) Jood is een ieder, die uit ten min ste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. (2) Als Jood wordt ook -hij. die uit twee"voljoodsche stamt en 1040 ZTelfJOp1. den jenden Mei i°°dsch-kerkelijke gemeente wordt Of na dien datum daarin wordt opgenomen. 2' hetzjj op den negenden Mei 1940 was gehuwd of na dat een Jood in het huwelijk Een grootouder wordt als wanneer deze tot de gemeenschap heeft Serveert U hét kopje koffie (surrogaat) met Van Houten's Kunst- zie« het er niet alleen aanlokkelijker uit. maar het smaakt :Abeter. En geen wonder, want Van Houten s Kunst- liutekend vervangingsmiddel, waarvan de samenstelling ;e\w\ze is geschied, klaar-te maken: W.A..MARSCH De persdienst van de N S.B. jneldt: Zaterdag 25 October 1941 zal door den W.A. Heerban Den Haag een groote pro. pagandamarsch door de stad gehouden worden. Aan dezen marsch wordt deel» genomen door de muziek en hoornblazers, terwijl alle vendels worden meegevoerd. Op de Maliebaan zal om 15.30 uur af scheid worden genomen van Hopman O. F. P. de Waard, die benoemd is tot bur gemeester van Hoogland. Daarna zal de marsch aanvangen en de volgende route worden gevolgd Malieveld, Houtweg Houtstraat. Denne- weg, VoS in Tuinstraat, Lange Voorhout, Kneuterdijk, Plaats, Hoogstraat, Groen markt, Jan Hendrikstraat, Groote Markt, Groote Marktstraat, Wagenstraat, Spui straat, Lange Poten, Plefci, Binnenhof Bui tenhof (rondgaande) plaats, Lange Vijver berg, Toumomveld, Korte Voorhout, Bosch» brug. Malieveld. Einde pl.m. 17.00 uur. Gisteren herdacht de heer D. Waasdorp, werkmeester bij de N.V. Rub berfabriek „Vredestein” den dag, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde N.V. m dienst trad. In het Museum voor derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt morgenmiddag om half 3 een rondgang voor jongeren door de afdeeling Dier kunde gehouden; inleiding den over Knaagdieren. Zondag 26 October om half 3 is er een rondgang voor vol wassenen door de afdeeling Prae-H inleidng met lichtbeelden ver den prae historischen mensch in Nederland, dag 29 October om half 3 wordt een a g- meene rondgang door de afdeej ng Dierkunde gehouden met een inleiding met lichtbeelden over vogeltrek. De burgemeester he>e f t noemd tot hoofd der onderwijs-kopschool ^rw^zer bij het den heer J. TorreTaI?vlls te Veendam; aan ïïsïï;te.»» baar Jager onderwÜ ahi e^ ph van 1 November W dwerk.<*derwijzeres G. Coenders als na ool voor siecht- aan de openbare aan da hoorenden k 22B met in» Nieuwe Schooisw..» Art. 3. Hij, die in strijd met het in 4rt. 1 bepaalde iemand arbeid doet ver. richten, wordt gestraft met gevangenis, straf van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of met een dezer straffen. (2) Het Instellen van een strafvervol ging tegen iemand, die noch de Duitsche nationaliteit, noch de Nederlandsche na tionaliteit bezit, noch zonder nationali teit is, kan slechjs plaats vinden met toe stemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. (3) Feiten, als bedoeld in het eerste lid, worden beschouwd als delicten in den ^in van het tweede lid van par. 2 der ver ordening no. 52/1940 betreffende de Duit sche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze gewijzigd is bij verordening no. 123/1941. Art. 4. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commis- saris-generaal voor bestuur en justitie) kan vrijstelling van bepalingen dezer verordening verleenen. Art. 5. (1) Deze verordening heden .in werking. (2) Gelijktijdig treedt de verordening no. 231/1940 betreffende het doen ver richten vhn arbeid door Duitschers in Joodsche huishoudingen, buiten werking. De drie boven staandè verordeningen verwijzen naar art. 4 van de verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven (2) 1) bepaalde in artikel 4 no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt 2) verricht arbeid in de 'huishouding van een gezin hij, die geheel of gedeel telijk voor bepaalden of onbepaalden tijd in dat gezin is opgenomen, om in de huis houding daarvan arbeid te verrichten of die zich, zonder in het gezin te zijn op. genomen, met dagelijksche huishoudelijke werkzaamheden of met andere dagelijk sche werkzaamheden, welke direct of in direct met de huishouding in verband staan, bezighoudt. (3) In afwijking van het, in het eerste lid bepaalde is het geoorloofd arbeid op grond van een reeds bestaande dienstbe trekking verder te doen verrichten 1) vanaf het, tijdstip van inwerking treding dezer verordening tot 1 Januari 1942 2) vanaf het tijdstip, waarop de om standigheid, op grond waarvan het in het eerste lid bedoelde verbod van toepassing wordt, ontstaat, tot het tijdstip, tegen het welk de werkgever de dienstbetrekking op zijn vroegst na het ontstaan dier om standigheid kan opzeggep, ten hoogste echter tot dertig dagen nadien. Art. 2. (1) Overeenkomsten aijn nietig, voor zoover zij de verplichting artikel nuten rustig laten weken. Daarna opkloppen als slag room. Als Je kunstcrème bijna stijf is. één eetlepel suiker (óf meer naar smaak) toevoegen en nog even doorkloppen. U hebt dan een behoorlijke portie, voldoende voor 8 tot 10 koppen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6