Het bolsjewistische gevaar definitief bezworen No. 18015. 1941. Zaterdag 25 October. Nuttige centralisatie verscherpt Oproep Van 22 Juni tot eind Sep tember 260 Sovjebdivisies vernietigd De strijd tegen de distri- butie-fraude wordt Extra bericht van het Duitsche Opperbevel VERDUISTEREN Heden: v. 6.25 u. nam. tot'8.24 a. v.m. Morgen: v. 6.23 n. nam. tot 8.26 aar v.m. alle fronten CHARKOF IN DU1TSCHE HANDEN Nederlandsche Arbeidsdienst De bevolking in de bezette gebieden Van het strüdtooneel Verduister op tijd, Of ft baart U spijt. Nieuwe bepalingen van het Centraal Distributiekantoor V Victorie Duitschland wint voor Europa op Duitsche strijdkrachten nog steeds in den aanval Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12600 Belangrijke radio-rede van den boerenleider Generaal Winter niet meer in dienst van de Sovjets Aanmelding en keuring Het belang van de Angelsaksische oorlogsindustrie Het lot van Timosjenko Hebt U gehoord Inventarisatie van textiel producten HAAGSCHE COURANT fftUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: bemiddeling voor Nieuwe boterkaarten volgende 7, Dinsdag 28 verschillende Vaste brandstoffen Vleesch en brood ten bij (Zie verder le blad, pag. 2.) IT VAN gelued van Moskou Waarom moeten de boterkaarten worden ingeleverd HONGERBLOKKADE IN STRIJD MET HET VOLKENRECHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 October (D.N.B.). Het Opper bevel der Weermacht maakt bekend: Op 24 October is Charkof ingenomen. Een der belangrijkste bewapenings- en economische centra der Sovjet-Unie is daarmede in Duitsche handen gevallen. Aanvulling op het Weermacht- bericht den een ge- de maar schalk Timosjenko, die tot dusver het mid- Uit Moskou wordt gemeld, aldus A.N.P.-correspondent te Berlijn: dat denfront van de Sovjets aanvoerde, de lei ding van het Zuidelijke frontdeel cp zich heeft genomen. De chef van zijn generalen staf, generaal Soekow, commandeert nu het middenfront. Tegenover de commen taren in de Duitsche bladen, die reeds het hoofd van Timosjenko op Stalin’s bevel onder beulshanden zagen vallen, beoor deelt men in deskundige kringen de mili taire mutaties in de Sovjets natuurlijk za kelijker, zij het dan ook niet eensluidend. Allen stemmen wel hierin overeen, dat het Donetzbekken het Roergebied van Rus land als veel belangrijker moet wor den beschouwd dan Moskou. Ook de hoofdstad herbergt wapen- en andere voor de oorlogvoering belangrijke fabrieken, doch haar beteekenis is er vooral een van politiek en prestige. Daar men in de Sov jet-Unie, naar bekend, Timosjenko voor den besten aanvoerder houdt, heeft men hem thans naar het Zuidelijke front ge dirigeerd. Sommige deskundigen nu zien hierin tevens een aanwijzing, dat men Moskou reeds heeft opgegeven, waarte genover de Sovjets nog eenige hoop koes teren het Donetz-bekken te kunnen hou den. Anderen achten de mutaties in haar geheel een teeken van wanhoop, welke de verwarring onder de bolsjewisten slechts kan verhoogen. Tenslotte meenen sommigen in het buitenland, dat Timosjenko wel ge roepen zal zijn, om nu reeds de strategi sche verdediging van Koebisjef (Samara) te organiseeren, waarheen een deel der Sovjet-administratie en het corps diploma tique zijn overgeplaatst. United Press meldt uit Koeibisjev, dat Lozowsky heeft aangekondigd, dat Timo sjenko het commando van het Zuidelijke front heeft overgenomen. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing Is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat in den tijd van 22 Juni tot eind September ruim 260 Sovjetdivisies vernietigd zijn. Zij wer den voor een deel volkomen in de pan gehakt, gevangen genomen of zoo ge teisterd, dat slechts geringe, versprei de resten zijn overgebleven. Boven dien verloren talrijke Sovjetdivisies meer dan 50 pCt. van hun gevechts kracht. De vernietiging van ruim 260 divisies, waarvan 226 geschutsdivisies 40 pantserdivisies en talrijke andere eenheden, beteekent voor de Sovjets een verlies van verscheidene millioe- nen soldaten, van wie slechts een deel in gevangenschap is geraakt 260 Di visies met het daarbij hoerende mate riaal beteekent niet slechts het uiteen slaan van de voor den aanval op Duitschland en Europa gereedstaande Sovjetlegers, maar bovendien ook van de achter het opmarschfront aangetre den tweede en derde golf. De Duitsche weermacht heeft het Bolsjewistische gevaar voor Europa definitief in den ban gedaan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Kefzerstr. 319, Tel o503l0; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 86, Tel. 721187 BRITSCHE LUCHTVAARTOFFICIEREN MET PENSIOEN GEZONDEN De „Daily Mail” meldt groot opge maakt, dat luchtmaarschalk Dowding, luchtvicemaarschalk Pettinson en 3 lucht commodores, benevens een groepskapitein met pensioen zijn gezonden. Dowding, zoo schrijft het blad, was verleden jaar opperbevelhebber van de Britsche ge vechtsvliegtuigen en Pettinson was de man, die schitterende dingen heeft ge presteerd bij de opleiding van Britsche piloten. Tegelijkertijd publiceert het blad een interview met de beide gepension- neerde luchtvaartofficieren, waarbij Pet tinson verklaarde, dat men hem geen reden heeft opgegeven voor de onthef fing uit zijn functie. Voor zoover hem bekend was, had hij de leeftijdsgrens nog niet bereiktwant hij was pas 50 jaar. Maar, zoo merkte hij ironisch op, de raad van het Britsche luchtwapen kan klaar blijkelijk volkomen naar believen tot ont heffingen uit functies besluiten. Commen taar lijkt overbodig, de toestand is dui delijk, aldus verklaarde hij verder. Op de vraag van den verslaggever, of hij teleurgesteld was, merkte Pettinson op De geheele zaak is niet alleen teleurstel lend, zij is zelfs vernietigend. a Hedenavond van 6.30 tot 7 uur zal over den zender Hilversum 2, i 3.01 m. door den leider van den Z Nederlandschen Landstand, J boerenleider E. J. Roskam uiterst belangrijke radiorede 1 houden worden, waarin mededee- a lingen gedaan zullen worden, die van zeer veel beteekenis zijn vooi het geheele Nederlandsche volk. Kanslooze bolsjewistische tegenaanvallen In het Noorden van het Oostelijke front hebben de bolsjewieken bij kanslooze te genaanvallen op de linies van het Duit sche leger weer zware verliezen geleden. Daartegenover gelukte het den Duitschen troepen in stoutmoedige aanvallen ver scheidene plaatsen te veroveren en belang- Bij alle goede werk, dat door ziekenfond sen tot dusver is verricht, gaf de bestaan de toestand toch steeds aanleiding tot ernstige bezwaren, grootendeels voort vloeiende uit de decentralisatie op dit ge bied. Het met 1 November in werking i tredende Ziekenfondsenbesluit beoogt dan ook onder meer, hierin een grondige ver andering en verbetering te brengen door een stevige centralisatie, zoowel van de fondsen als van het beheer ervan en het toezicht erop. Door de centralisatie is aan reeds lang geul te bezwaren en gekoesterde verlangens tegemoet gekomen. Van veel beteekenis is hiervoor de be noeming van een commissaris voor het ziekenfondswezen, als hoedanig de secre tarisgeneraal voor Sociale Zaken heeft aangewezen den directeur-generaal voor de Volksgezondheid, die, als zeker bij uit stek deskundige autoriteit, met het toe zicht op het geheel der ziekenfondsen is belast en daarbij wordt bijgestaan door een raad van bijstand, waarin naast des kundige ambtenaren de geneeskundigen en de verzekerden gelijk vertegenwoordigd zijn. Ook in dit opzicht dus een krachtige centralisatie in vergelijking met den tot dusver bestaanden toestand. Tot recht begrip van deze zaak diene, dat de centralisatie niet dadelijk in vollen omvang haar beslag zal krijgen. Dit is op zoo korten termijn als thans met de in voering van> het besluit in het belang der verzekerden is gesteld, niet mogelijk. Van daar dat de erkenningen en toelatingen van fondsen, welke thans zullen worden verleend, slechts een voorloopig karakter drag*n. Na 30 Juni 1942 zal eerst definitief over het verleenen of weigeren van deze erkeftftingen en toelatingen worden beslist, terwijl in dien tusschentijd de noodige maatregelen voor de beoogde sterke cen tralisatie kunnen worden genomen. Vooralsnog is de- toestand zoo, dat de meeste ttians bestaande ziekenfondsen wel zullen worden toegelaten en zij. die bij zulk een fonds zijn aangesloten, als regel wel daarbij zullen kunnen blijven. Uit de te publiceeren lijst van toegelaten fond sen zal ieder zelf kunnen concludeeren of dit met hem het geval is of niet. Overigens is de werknemer vrij in de keuze van een (toegelaten) fonds, behoudens de verplich ting om zich aan te sluiten bij een even tueel ondernemingsfonds, hetwelk de werkgever voor zijn bedrijf of in samen werking met andere bedrijven in stand houdt, mits natuurlijk dit fonds is toege laten als algemeen ziekenfonds (zooals de term voor de toegelaten fondsen luidt). Belanghebbenden dienen er echter wèl op te letten, dat ook in dit geval, evenals in geval van het reeds aangesloten zijn bij een fonds, de verplichting bestaat een verplichting, die zoowel werkgevers als werknemers betreft om zich aan te melden op de wijze als in ons blad van j.l. Donderdag nader is omschreven. Er is reeds eertler op gewezen, dat verzuim leidt tot belangrijk nadeel voor den be trokkene. Er moge hier nog eens op worden ge wezen, dat wordt verwacht, dat de aan meldingen via de werkgevers vóór 1 No vember a.s. zullen geschieden, en dat de uiterste termijn voor de verplichte aan melding van hen, die krachtens de Ziekte wet verzekeringsplichtig zijn om zich als rechtstreeks verzekerden aan te melden bij een zelf te kiezen algemeen ziekenfonds ter plaatse, alsook voor hen, die vrijwillig bij een ziekenfonds zijn verzekerd en in het vervolg verzekeringsplichtig zijn. 16 November a.s. is. Behalve op centralisatie van het zieken fondswezen in ons land, is de reorganisa tie gericht op verhooging van het sociale nut. Hierover in een volgend artikel. Ter aanvulling van het Weermachtbe- richt van gisteren wordt uit Berlijn ge meld: Als men bedenkt, dat het Weer- machtbericht van 12 October een nieuwe phase in de operaties behelsd onder ver wijzing naar den toen begonnen aanval over een front van 1200 k.m. blijkt zonne klaar, dat niet steeds afzonderlijke succes sen, die een gevolg zijn van deze reusach tige aanvalsbeweging, kunnen worden be kendgemaakt. Over een front van 1200 kjn. rijpt het totale resultaat eerst na ver loop van tijd. Reeds de 10 reusachtige slagen, die zijn geleverd, sedert het begin van den veldtocht in het Oosten, hadden stuk voor stuk geruimen tijd noodig om ten einde te loopen. Juist de historische afloop van deze slagen, waarvan meestal in het Weermachtbericht slechts melding werd gemaakt door verwijzing naar het succes vol verloop van de operaties, houdt de ze kerheid in, dat ook de huidige operatie over zulk een breed front naar het defi nitieve succes toegroeit. Bijna dagelijks behelst het weermacht bericht een zekere aanwijzing daarvoor, als het bijzonderheden vermeldt omtrent den strijd van het luchtwapen in het Oos ten of de omsingeling van Leningrad als onverbrekelijk voorstelt. De kluistering van groote massa’s troepen van de Sovjets aan Leningrad beteekent op zichzelf reeds een vordering van de operaties, want het omsingelde Leningrad komt eiken dag, waarop het er niet in slaagt uit te breken, dichter bij zijn eind Duitsche luchtwapen blijft toeslaan Sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen hebben ook Donderdag hun succesvolle aanvallen op bolsjewistische versterkingen in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front voortgezet Bommen van allerlei kaliber sloegen in in de stel lingen van de Sovjets en veroorzaakten zware vernielingen. De bolsjewisten leden groote verliezen aan menschen en mate riaal. Bij luchtgevechten werden 31 Sov- jettoestellen neergeschoten. In het centrale deel van het front waren de luchtaanvallen vooral gericht op gereed staande tanks en -troepen, waaronder groote vernieling werd aangericht. In één enkelen gevechtsstrook werden 27 tanks, 1 batterij en 150 auto’s vernield. Op de naar het front leidende spoorlijnen wer den 21 locomotieven vernield en 18 volle treinen. Bommen van allerlei kaliber wer den op Moskou geworpen. In voor den oorlog belangrijke installaties braken ver scheidene branden uit De Sovjets verlo ren dien dag 84 vliegtuigen in luchtgevech ten en door Duitsch afweergeschut Het is een droeve, doch niet te ont kennen werkelijkheid, dat vele Neder landers ten opzichte van de distributie het met hun geweten niet nauw nemen. Te goeder naam en faam bekend staande lieden, die zouden huiveren bij de ge dachte alleen, dat ze zich zouden vergrij pen aan andermans goed of valschheid in geschrifte zouden plegen, valt het merkwaardig gemakkelijk met allerlei drogredenen hun geweten te sussen als zij de kans krijgen listiglijk de bepalin gen van het Centraal Distributiekantoor te ontduiken. Toegegeven, dat het vaak erg verleide lijk is om een extra portie in de wacht te sleepen en dan met een excuus met het eigen geweten in het reine te komen wie eerlijk tegenover zichzelf is, weet, dat het alleen maar egoïstisch zelfbedrog is, waarvan slechts eigen landgenooten de dupe worden. Het Centraal Distributiekantoor beijvert zich voortdurend om handelaar en con sument zoo min mogelijk belemmering in den weg te leggen en de noodzakelijke regelingen vooral eenvoudig te houden. Er zijn echter altijd elementen, die uit winstbejag roet in het eten gooien en daardoor dwingen tot ingewikkelder regelingen en strengere bepalingen, en als dat nog niet helpt, tot harde maat regelen. In militaire kringen te Berlijn wijst men er op, dat afgezien van de eene plaats waar Leningrad onverbrekelijk is omsin geld het geheele Duitsche Oostelijke front, in den aanval is en achtervolgingen uitvoert. Wanneer het bericht over het succes van deze aanvalsoperatie verwacht kan worden, daaromtrent weigert men hier iets te voor spellen. Wanneer door on gunstig weer, waaronder men hier vooral het door zwaren regen volkomen moeras sig worden van het terrein verstaat, ver tragingen voor den Duitschen opmarsch mochten ontstaan, dan zijn die geenszins te wijten aan optreden van den vijand. Voor zoo ver de Duitsche opmarsch op en kele plaatsen van het Oostelijke front door slecht weer mocht worden benadeeld, zal hij naar men te Berlijn in deskundige kringen verklaart na het invallen van de vorst en van de koude met het oude élan voortgaan. Generaal winter aldus dezelfde kringen staat niet meer in dienst van de Sovjets. Wij hebben hem volkomen noodig en wij verwelkomen hem. Men wijst voorts in de Wilhelm- strasse nogmaals op het Duitsche besluit om zoolang te strijden tot de laatste bols jewistische divisie is vernietigd. Binnen welke ruimtelijke grenzen deze vernieti ging geschiedt, noemt men hier een kwes tie van secundairen aard. Luistert allen naar de radioreportage op Maandag 27 October 1941 van 19.20 19.30 over Hilversum I. Aanvang van den diensttijd op 8 De cember 1941. Na afloop hiervan arbeid in Nederland. Keuringen hebben plaats op 28, 29, 30 en 31 October 1941. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op on dervermelde plaatsen en data, telkens tus- schen 9.00 en 15.00, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats be geven en zich aanmelden bij den voor zitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaal tijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de voorwaarden voldoen Nederlander zijn niet jonger dan 17 en niet ouder Het is ontstellend hoe dom een groot deel van het publiek zich betoont aanzien van de distributiehoe roeke loos men zijn eigen belangen op het spel zet en hoe gewetenloos men ten opzichte van zijn naaste handelt. Controleurs van den Centralen Crisis Controledienst constateeren herhaaldelijk, dat er slagers zijn, die vleesch verkoopen cp een nog niet geldig verklaarden bon. Door op deze wijze de wettelijke be palingen te negeeren, kunnen deze sla gers een oneerlijke concurrentie uitoefe nen tegenover andere slagers, die meer begrip hebben van de noodzakelijkheid der distributiebepalingen en zich aan de gestelde regels houden. De slagers, die zich op deze wijze’ bevoordeelen, en het met de regeling zoo nauw niet nemen, blijken zichzelf echter te benadeelen. Want de controleurs grijpen bij de ont dekking krachtdadig inniet alleen wordt proces-verbaal opgemaakt, doch bovendien worden de door hen in ont vangst genomen, nog niet geldige bon nen, in beslag genomen. En dit komt neer op een vermindering van hun toewijzing! Slagers, die de neiging voelen opkomen op bonaanwijzingen vooruit te loopen en hun klanten een „service” te verleenen, die strijdt met de wettelijke bepalingen, zijn dus gewaarschuwd. Ook vele bakkers hebben de nadeelen ondervonden van het innemen van nog niet aangewezen bonnen. Eenigen tijd ge leden ia door controleurs van den Cen- tralen Crisis Controledienst, in samenwer king met controleurs van de Landbouw crisis Organisatie der betreffende provin cie. een speciale contröle gehouden bij bakkers, molenaars en landbouwers. Hier bij kwam vast te staan, dat de meeste bakkers in het gecontroleerde gebied reeds bezig waren met het innemen van brood- bonnen, die in vele weken nog niet voor aanwijzing aan de beurt waren. Deze bon nen zijn in beslag genomen, terwijl tegen de bakkers proces-verbaal is opgemaakt. Daar de bakkers ten gevolge van het in beslag nemen der broodbonnen met hun voorraden bloem en meel krap kwamen te zitten, trachtten enkelen hun tekort aan voorraad aan te vullen door clan destien te koopen. Doch ook hiermede hadden zij geen succes, daar de clan destiene aanköopen konden werden ach terhaald. Andere bakkers, die niet in staat waren geweest om clandestien te koopen, zaten nu bijna geheel zonder voorraad één bakker zelfs zag zich genoodzaakt zijn bedrijf stop te zetten. En hoe gaat het met de huismoeders Er zijn vele wijken in de groote steden, waar men huis aan huis reeds weken ..vooruit” is met de bonnen. En straks is de broodkaart afgeloopen en de nieuwe nog niet uitgereikt. Dan zit men eenige weken zonder bonnen. Ook de distributiedienst weet wel, dat het niet gemakkelijk is om in dezen tijd VERKOOP EN AFLEVERING VER BODEN VAN 26 OCTOBER AF TOT EN MET 2 NOVEMBER AANSTAANDE De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat in verband met een inventarisatie van textielproducten van 26 October af tot en met 2 Novem ber a.s. de verkoop en aflevering van textielproducten is verboden. Als ge- vqlg hiervan zullen van 26 October af tot en met 2 November a.s. geen textiel artikelen gekocht en afgeleverd kunnen worden. De na 2 November a.s. gelden de distributieregeling voor textielpro ducten zal over enkele dagen worden gepubliceerd De voor den handelaar en den fabrikant van belang zijnde bijzon derheden aangaande de inventarisatie, worden per officieele nublicatie bekend gemaakt Een Japansch blad, de „Tokio Nitsji Nitsji”, heeft de aandacht gevestigd op een Amerikaansch plan om groote hoe veelheden oorlogsmateriaal te verzenden naar Manilla, Singapore, Batavia, Soe- rabaja enz. en eveneens over Birma met bestemming voor Tsjang Kai Sjek. Het blad wijst op de groote zakenmoge lijkheden, welke de oorlog in het bij zonder aan de Amerikaansche oorlogs industrie en aan hen, die de grootste winsten daaruit genieten, biedt. Ook door het Suez-kanaal, over Ijsland of direct naar Engeland, of over Wladiwostok enz. hebben leveranties plaats. In verband hiermee wordt herinnerd aan het aansturen op oorlog door de gezanten der Vereenigde Staten in Londen, Parijs en Warschau, b.v. ten aanzien van Polen, Zuid-Slavië, Griekenland. De conclusie is, dat men, uit hoofde van dezen handel in oorlogsmateriaal, in het bijzonder in Ame rika belang heeft bij verlenging van den oorlog, die zonder Amerikaansche hulp door Engeland reeds zou zijn verloren. Deze beschouwing doet tevens weder het licht vallen op het optreden van de Angel, saksische landen ten aanzien van kleine staten, waarop reeds eerder de aandacht is gevestigd, b.v. Iran, Irak, Peru enz., en op de houding van in het bijzonder Ame rika tegenover Curacao en Ned.-Indië, waaruit eveneens kan blijken, dat met name de Vereenigde Staten materieel be lang hebben bij verlenging van den oor log. in een huishouden de touwtjes aan elkaar te knoopen. Het is echter onvermijdelijk en de overheid kan niets anders dan de burgerij tijdig waarschuwen. Consumentenbonnen Tot dusver bestond voor handelaren de mogelijkheid van andere handelaren te koopen op z.g. consumentenbonnen. Hier door waren zeer kleine detaillisten, die niet altijd het voor een toewijzing ver- eischte aantal bonnen bijeen wisten te brengen, toch in staat, het noodige op te doen. Er werd echter van deze mogelijkheid misbruik gemaakt. Er waren grossiers, die bonnen van grootere winkeliers inna men, er waren ook winkeliers, die hierin een kans zagen tot ongeoorloofde practij- ken, en de teugels moeten dus wonden aangehaald. Met ingang van 26 October is het koopen door handelaren van andere handelaren op consumentenbonnen verbo den. Grossiers mogen van 15 November af geen consumentenbonnen meer inleveren bij de Distributiekantoren. Als gevolg hiervan kunnen instellingen, sanatoria e.d., voortaan uitsluitend op toewijzingen bij grossiers koopen. Teneinde te voorkomen, dat de kleine detaillisten door de nieuwe regeling gedu peerd zouden worden, wordt het minimum aantal in te leveren bonnen, dat voor de meeste artikelen 40 was, teruggebracht tot 30 en voor boter en vet zelfs tot 10 per periode. Men ziet ook hieraan weer, dat het C.D.K., indien het slechts eenigszins kan, met de belangen van iedere categorie re kening tracht te houden, doch daarbij sterk wordt gehinderd door elementen, oie zich aan een goeden gang van zaken weinig gelegen laten liggen. Uit de bekendmakingen der laatste da gen blijkt duidelijk, dat de strijd tegen onwettige practijken aanmerkelijk wordt verscherpt, zoowel door maatregelen om het kwaad bijtijds te ondervangen, ais door strengere contröle. Tevens wordt in tal van publicaties tel kens weer gewezen op den ernst van den toestand en tegen de gevolgen van distri- butiegeknoei gewaarschuwd en nog eens gewaarschuwd. Toch vreezen wij, dat dit ïi?.0r 8°mmi«en niet voldoende zal zijn, wie niet hoor en wil, moet dan maar voelen. Er moeten nieuwe boterbonnen worden uitgegeven. Het CJD.K. doet dit niet zon der reden. Het papier is schaarsch, druk ken is duur en de uitreiking der be scheiden zeker geen kleinigheid. Het is echter onvermijdelijk De handel in boterkaarten en boterbonnen had zoo’n omvang aangenomen, dat het niet langer geduld kon worden. Zij, die op onrechtmatige wijze in het bezit van boter- en vetkaarten gekomen zijn, zullen daar in de komende maan den niet van profiteered Voor hen is de tussschentijdsche uitreiking een ver- diendë teleurstelling. Ook voor hen. die hun kaarten ver kocht hebben, zijn de moeilijkheden groot, want om een nieuwe kaart te krijr gen moet de oude ingeleverd worden. Zoo straft dit kwaad zichzelf. En de handelaren in bonnen kunnen er op rekenen, dat het CD.K. het niet bij dezen maatregel zal laten. Er staan hen nog verschillende verrassingen te wachten. a. dan 23 jaar zijn c. ongehuwd zijn d. voor zoover minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toestem ming van een hunner ouders, hun voogd of verzorger. Meldt u ter keuring aan Te Leeuwarden, Breestraat 48 concert zaal „Schaaf, Dinsdag 28 October 1941 te Alkmaar, Doelenstraat 15, Dinsdag 28 October 1941 te Dordrecht, Mient October 1941 te Groningen, Violenstraat 2, Woensdag 29 October 1941 te Zaandam, Slachthuisstraat 6 (school). Woensdag 29 October 1941 te Tiel, Vleeschstraat 2 (geb. gemeen tewerken). Woensdag 29 October 1941 te Winschoten, Boschstraat 25 (Groene Kruis), Donderdag 30 October 1941 te Amsterdam, iepenweg 13, Donderdag 30 October 1941 te Eindhoven, Kruisstraat 53, Donder dag 30 October 1941 te Assen, Javastraat 7, Vrijdag 31 Oc tober 1941 te Amsterdam, lepenweg 13, Vrijdag 31 October 1941 te Breda, Leuvenaarstraat 97, Vrijdag 31 October 1941. Ieder, die wordt goedgekeurd en ove rigens aan de te stellen eischen vef doet, wordt op 8 December 1941 opgeroepen om gedurende 5) maand in den Neder landschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5J maand kan de vrijwilliger bij geble ken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de drie volgende groepen a opleiding tot kader b. vrijwillig nadienen gedurende na der te bepalen tijd c. na eervol ontslag voorkeur arbeidsbemiddeling in Nederland. Er gaan geruchten.men fluis tert. er wordt verondersteld. de sovjets rukken op.de Engelschen zouden landen. de „regeering” in Londen.hebt gehoord Hebt u gehoord Neen, niet die dwa ze geruchten, maar het gedreun van de laarzen op de vaderlandsche keien van die dappere Nederlanders, vrijwilligers van ons legioen, afmarcheerende naar de treinen, die hen naar het Oosten brachten, waar Europa zich vrij wor stelt. Hebt u dat gehoord, Nederlanders Hoorde en zag u d i e mannen, die veel gesmade Nederlandsche nationaal-so- cialisten, die den strijd aanbinden voor volk en vaderland, dus ook voor u en de uwen Als u dat gehoord hebt, besef dan, dat het meer dan tijd wordt, dat u tot inkeer komt, dat u nu nog uw aan- deel kunt leveren, uw plicht kunt doen terwille van de toekomst van uw volk en vaderland. Inderdaad, het waren bij- na uitsluitend Nederlandsche nationaal- socialisten, die u voorgingen, maar al bent u dan nog niet zoover, U bent 1 toch een goed vaderlander, u wenscht 1 toch óók een vrij en zelfstandig Neder- 1 land met een eigen plaats in het nieuwe Europa Hebt u gehoord, landgenoot Welnu, doet dan uw plicht. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland”, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. rijke rivierovergangen in handen te krij gen. Een Spaansche vrijwilligersformatic maakte bij den afweer van krachtige aan vallen der bolsjewieken 300 gevangenen. Het aantal der in deze gevechten gevallen bolsjewieken is minstens even groot In den centralen frontsector hebben de troepen van het Duitsche leger onder moeilijke weersomstandigheden en wegen toestanden tegen krachtigen weerstand van de bolsjewieken, in voltooide, diep opgestelde stellingen, verdere vorderingen gemaakt. Een enkele Duitsche divisie ver nietigde daarbij in een strijd van 2 dagen 18 tanks. De successen der Duitsche troepen wer den Woensdag gekenmerkt door het ge vangennemen van 6500 bolsjewieken en het buit maken van 71 kanonnen. In den loop van zuiveringsacties werden vervolgens Donderdag wederom talrijke gevangenen binnengebracht en groote hoe- velheden oorlogstuig buitgemaakt Alle storingspogingen van het Sovjet- luchtwapen werden zonder succes afge weerd. In het Zuiden heeft een Duitsche pant serdivisie bij zuiveringsacties Woensdag 2500 gevangenen gemaakt. In felle gevech ten van nabij, vernielde het tankgeschut 44 Sovjettanks en 8 stukken geschut. Het bracht bovendien 12 pantserafweerkanon- nen tot zwijgen. Drie wegenbruggen en een spoorwegbrug werden genomen. In zekere Amerikaansche kringen, wel ke de zin voor verstand en menschelijk- heid hebben bewaard, is onlangs weer op de onhoudbaarheid van het standpunt ge wezen om de bevolking in de bezette ge bieden van Europa den traditioneelen toe voer van levensmiddelen te willen ont houden, zoo verklaart de „Deutsche Di- plomatisch-Politische Korrespondenz” in zake het voorstel van oud-president Hoo ver, om de genoemde bevolkingskringen met zendingen levensmiddelen te onder- DeHDZpl° wendt zioh vervolgens ^eSI3unschptr1ftln8 v5n minister Huil, dat de bevo kin^ ravitailleering van 8» de door hen bezette ge bieden verantwoordelijk zijn en bewiRt dat een dergelijk standpunt kele wijze met het volkenrecht in over eenstemming is. Het voorwendsel dat voor de burgerbevolking in de bezette ee bieden bepaalde zendingen levensmid delen door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen zouden worden, is reeds daarom dwaas, omdat van Duitsche zijde alle redelijkerwijze te verlangen waarbor gen tegen eventueel misbruik zijn aange boden. De geest van de hongerblokkade welke in strijd is met het volkenrecht’, zooals zij door Roosevelt en Huil onder steund wordt, is in werkelijkheid deze, o.l. de bevolking door pauperisme murw te maken of tegen de bezettingsmogend heden in het harnas te jagen. Na gewezen te hebben op de onmen- schelijke blokkade van Djiboeti en Grie kenland, besluit de Diplo met te zeggen De vijanden van het Duitsche Rijk ver gissen zich, wanneer zij gelooven, dat hun onmenschelijkheid jegens bevolkings- tagen, welke niet aan den oorlog deelne men, de Duitsche oorlogvoering op de of andere wijze kan beïnvloeden of benadeelen. Want het Duitsche volk is Wat betreft de levensmiddelen beveiligd overigens geldt voor Duitschland het Leenrecht. In ieder geval kunnen Chur- S"11* en Roosevelt van één ding zeker zijn, mi de as-mogendiheaen, die zich van haar ‘•rab_twoordelijkheid voor de toekomst an Europa bewust zijn, hebben niet na •elaten uit de met het volkenrecht in ’li o -••••,''“"’inseler, 1 haar vijanden de noodzakelijke lessen Canclus.vs te trekken, in de toeKom.;. er voor worden gezorgd, dat dit con- op een dusdanige wijze georgani- en opgebouwd wordt, dat een arg- vernietigingswil niets meer zal uitrichten tegen de Europeesche Van 15 regels f 1.75 iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Maan: 25 Oct. onder 10.49 uur nam. 26 Oct. op 2.36 uur nam. on- der 11.55 uur nam. 27 Oct. op 3.16 uur nam. I Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. i- Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 Ook ten aanzien van vaste brandstof fen moet het C.D.K. maatregelen treffen, die indruischen tegen den stelregel, dat de normale gang van zaken in het be drijfsleven zoo weinig mogelijk verstoord moet worden. Handelaar en consument zullen meer dan voorheen gebonden moeten worden, alweer cm de goeden tegen de kwaden te beschermen. Daar omtrent zijn binnenkort nadere mededee- lingen te verwachten as-mogendheaen, die zich van haar -IJ voor Europa bewust zijn, hebben niet striid van en i tel tinenit seerd listige *unnen v»lkên SERGtGOT :rpoekhof IOLOMNA rPodo/: 'Sk

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1