De Nederlandsche Landstand Berlijn Rome Tokio No. 18016. Bezetting van het Donetzbekken gaat voort Maandag 27 October. 1941. Sociale vooruitgang den boerenleider Roskam Radiorede van Het Italiaansche Weer- machtbericht Bomtreffers op het Kremlin VERDUISTEREN Graaf Ciano bij den Führer Vijandelijke tegenstand over een groot front gebroken DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het Duitsche Weermachtbericht Malta gebombardeerd Bespreking in het hoofdkwartier De inneming van Charkof Plaatselijke bolsjewistische tegen aanvallen afgeslagen Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel „DE OVERWINNING VAN TWEE VERGISSINGEN" De toewijzing op de 3% pCt. Staatsleening 1941 Verklikkers en aanbrengers Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12600 De Rjjkscommissaris in Krakau Alle bestaande land- en tuinbouw organisaties erin opgenomen De strijd ter zee Sterke verdedigingswal aan de Westkust van Frankrijk De groot-moefti behouden in Italië aangekomen De verliezen van de Britsche luchtmacht HAAGSCHE COURANT t*KUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN- en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’* en „Letterkundig Bijblad*’ ƒ3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45- Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct de men in en bezet. het het zich OOK VON RIBBENTROP AANWEZIG Führer heeft hoofdkwartier minister KORTING VAN 184 pCt. OP OE GEWONE INSCHRIJVINGEN De wnd. secretaris-generaal van departement van Financiën maakt kend, dat de toewijzing op de 3) Staatsleening 1941, waarop de De zijn koninklijk-Italiaanschen buitenlandsche zaken, graaf Ciano, onderhoud In den centralen sector hebben Duitsche gepantserde strijdkrachten en infanterie divisies Zaterdag over een breed front den vijandelijken tegenstand gebroken Verscheidene kazematten werden door moedige operaties veroverd. Om andere kazematten moest hevig worden gevoch ten, doordat de Sovjets ze, gesteund door artillerie, hardnekkig verdedigden. Vrij dag verloren de bolsjewieken hier 4000 man aan gevangenen, 10 pantserwagens en 87 stukken geschut. Den volgenden dag werden op een plaats opnieuw 13 pantser wagens vernield. In andere deelen van het centrale front werden plaatselijke tegenaanvallen met bloedige verliezen voor de bolsjewieken afgeslagen, soms in gevechten van man tegen man. In den Zuidelijken sector ondernamen de Sovjets wanhopige tegenaanvallen met infanterie, artillerie en pantserwagens. Ze werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten Noorden van het Oekrainsche industriegebied werden Za terdag 1700 gevangenen gemaakt en meer dan 200 vrachtauto’s buitgemaakt. Het aantal bolsjewistische vliegtuigen, dat Zaterdag en in den vorigen nacht werd vernietigd, bedraagt 69. bedragen, waar- worden ten De zware verliezen van de Sovjets in de lucht De zware verliezen, welke de Duitsche luchtmacht den Sovjets heeft toegebracht, dwingen de bevoegde Moskousche instan ties tot uitvluchten. De bevelhebber der luchtstrijdkrachten in het gebied van Mos kou beweert, dat men kan zeggen, dat de Sovjet-luchtmacht in elk opzicht is opge wassen tegen haar taak. Een Duitsche militaire deskundige verklaart, naar aan leiding van deze bewering, dat de Sovjet- luchtmacht juist den laatsten tijd zeer zware verliezen heeft geleden en tusschen 10 en 22 October in totaal 801 machines verloor. Buitendien is de bolsjewistische luchtmacht sedert den eersten oorlogsdag in het defensief gedrongen. Sedert weken is het geen enkel Sovjet-vliegtuig gelukt naar Oost-Pruisen of het gouvernement- generaal te vliegen en daar bommen te laten vallen. Opmerkelijk is tenslotte nog, dat alleen op 24 October 98 bolsjewisti sche vliegtuigen omlaag zijn geschoten, terwijl de Duitsche luchtmacht slechts 2 vliegtuigen verloor. In zijn weermachtbericht van gisteren maakt het Italiaansche opperbevel jhet volgende bekend AfrikaAan de landfronten van Mar- marie en Gondar hebben onze detachemen ten verkenningen ondernomen, gepaard gaande met krachtig vuren. Onze lucht macht bombardeerde het vliegveld Coefra en beschoot gemechaniseerde strijdmidde len in de oase. Duitsche bommenwerpers troffen de doelen van Tobroek. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen op Tri polis en Benghasi. Er werd eenige schade aangericht aan woonhuizen. Onder de bur gerbevolking van Tripolis werden eenige personen gewond. Te Benghasi werd de Arabische wijk getroffen. Er vielen geen slachtoffers. Formaties Italiaansche bom menwerpers, geëscorteerd door jagers, vielen Zaterdagmiddag de vlootbasis La Valetta op Malta aan. Ondanks den he- vigen afweer, waardoor talrijke van onze vliegtuigen geraakt werden, werden de gestelde doelen getroffen met bommen van zwaar kaliber, die branden verwek ten, welke men van de Zuidkust van Si cilië kon waarnemen. Tijdens luchtge vechten tegen een vijandelijke formatie ja gers, heeft de Italiaansche formatie onder bevel van kolonel Eugenio Leotta, 3 toe stellen van het type Spitfire brandend neergehaald. In de Middellandsche Zee werd nog een vijandelijke machine door een van onze verkenningsvliegtuigen neer geschoten. Zaterdagavond hebben onze torpedovliegtuigen in het centrale Ooste lijke deel van de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aangevallen. Het toestel dat onder bevel stond van luitenant Luigi Strani, trof een kruiser met een torpedo. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend De bezetting van het Donetzbekken schrijdt voort. Ook in de andere sec toren van het Oostelijke front werden de aanvalsoperaties voortgezet. Sterke formaties van het luchtwapen brach ten zware slagen toe aan troepencon centraties, vestingwerken en colonnes van den vijand tusschen Donetz en Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, dat hij van 19.45 tot 20 uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel: „Verklikkers en aanbrengers”. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. j5031ü; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- «lastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66, Tel. 721187 FRANSCH SCHIP DOOR ENGELSCHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN Het D.N.B. meldt uit Vichy Het Fran- sche schip „Divona” (1500 ton), dat ge bruikt wordt voor de kustscheepvaart langs Tunis, is, naar van officieele Fran- sche zijde wordt medegedeeld, door En- gelsche vliegtuigen aangevallen en ge- schijn materieele voordeelen zou geven, juist nieuwe nadeelen ontstonden. De Overheid strekte zijn „beschermende hand” over de boeren uit, waardoor er een landbouwcrisisapparaat ontstond, dat vloekte tegen ieder begrip van boeren vrijheid en boerenrecht. De Nederlandsche Landstand dankt zijn ontstaan niet aan allerlei wetten en ju ridische bepalingen. De Overheid heeft een deel van haar gezag teruggegeven aan den volkschen levenskring der boeren, die daar krachtens de wet der schepping recht op hebben. Zoo dikwijls, merkte spreker op, is gevraagd: Wanneer krijgt eindelijk het Nederlandsche Agra risch Front de macht?” Deze vraag is een misvatting van den nieuwen tijd en een wanbegrip over de taak, welke het N.A.F. zich had gesteld Het N.A.F. was gesticht om zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Het gaat niet om de macht van perso nen, partijen of groepen, maar om het her stel van het geschonden volksrecht. Opheffing Nederlandsch Agrarisch front Daarop deelde spreker mede, dat het N.A.F. zal worden opgelost en opge nomen in den Nederlandschen Land stand. Dit geldt voor alle bestaande land- en tuinbouworganisaties. Geen liquidatie dus, maar Opname en om bouw in het natuurlijk verband, dat de Landstand is. Allen, die in deze organisaties werken, moeten tot nader order rustig doorgaan met hun arbeid. (Zie verder 2e blad, pag. 1.) Het D.N.B. meldt uit Krakau Ter ge legenheid van het tweejarig bestaan van het gouvernement-generaal, heeft deRijks- commissaris van het bezette Nederland- sche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, op uitnoodiging van den gouverneur-gene- raal, Rijksminister dr. Frank, een bezoek aan Krakau gebracht. Een interview met den Rijks*, commissaris Het D.N.B. meldt uit Krakau De Rijks- commissaris in Nederland, Rijksminister dr Seyss Inquart, heeft in een aan de „Krakauer Zeitung” verleend interview gesproken over de ontwikkeling in Neder land sedert de oprichting van het Rijks- commissariaat. Een groot gedeelte van de ambtenaren en der bevolking, dat in het begin een te rughoudendheid in acht nam met betrek king tot de door den oorlog noodzakelijk geworden maatregelen, heeft uit den loop der gebeurtenissen leering getrokken en is zelfs gewonnen, zoo verklaarde de Rijkscómmissaris. De ontbinding der par tijen is zonder eenige merkbare versto ring van het openbare feven verloopen, hetgeen een bewijs er voor is, dat de po litieke impulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze groepen zijn uit gegaan. Rijksminister Seyss-Inquart deel de verder mede, dat op het oogenblik rond 10.000 Nederlanders in den een of anderen vorm aan den strijd tegen het bolsjewisme deelnemen en dat reeds vele van hen met het Ijzeren Kruis zijn on derscheiden. In zijn overwegende meer derheid is het Nederlandsche volk kalm en bezadigd en verzicht het overeenkom stig zijn conservatieve levenshouding zijn dagelijksche werkzaamheden. De Neder landsche arbeiders en de boerenstand staan over het geheel genomen, ondanks alle agitatie van Londen, positief tegen over de nieuwe orde. bombardeerd. Door een bom, welke op het schip terechtkwam, werden 8 leden der bemanning gedood en 3 andere ge wond. De „Divona” vervoerde stukgoede ren van Tunis naar andere havens van Tunis. Dit is de vierde aanval op Fran- sche koopvaardijschepen in de Middel landsche Zee in een maand. Het tijdschrift „BerlijnRomeTokio” publiceert het volgende artikel onder het opschrift „De overwinning van twee ver gissingen”. De naam van ons tijdschrift vormt een politiek programma. Berlijn-Rome-Tokio is de bond der jonge naties op ideëelen grondslag, namelijk de idee'der sociale, politieke, territoriale, cultureele reorga nisatie van geweldige leef- en cultuur gebieden. Berlijn-Rome-Tokio is een alge- heele heroriënteering in de machts- en staatscoalitie der geschiedenis van ons halfrond. In de buitenlandsche politiek wordt de reorganisatie d.w.z. de opbouw van recht vaardige, levensvatbare verhoudingen tus schen de volken onderling met behulp van een gemeenschap van volkeren als voor naamste factor in de politiek toegepast. Op deze wijze treedt tegenover de imperialistisch-kapitalistische geldbuidel- politiek van de Angelsaksers en de impe- rialistisch-revolutionnaire vernietigings politiek van het bolsjewisme een natuur lijk imperiumblok op, dat alle voordeelen bezit van een wereldomvattenden machts factor, maar door de afwijzing van een onbegrensde imperialistische politiek be waard blijft voor de gevaren van ver waterde grenzeloosheid en vormeloosheid, waaraan de Commonwealth en de U.S.S.R. lijden en de heilige fundamenteele wetten volk en ras als grondslag en doel heeft. Daarmede is het onzalige en onvolksche Europeesche federalisme van de acht tiende eeuw als vervalsverschijning defi nitief begraven, evenals ook het univer. salisme, dat in allerlei vormen optreedt en zich openbaart in de gestalte van de- mocratisch-plutocratische rijken (Com. J.l. Zaterdag hebben wij gewezen op één voorname zijde van het 1 November a.s. in werking tredende Ziekenfondsbesluit, n.l. de centralisatie, welke deze regeling voor het geheele land tot stand brengt, en op het nut van deze centralisatie, die’ orde schept op een belangrijk terrein’van sociale verzorging, waar deze orde tot dus ver ontbrak. Van belang voor de centra» lisatie is de groote macht, welke is ver leend aan. den commissaris voor het Zie kenfondswezen (een nieuw geschapen functie); deze is o.m, bevoegd om bestaan de fondsen te doen samenvoegen. Daarenboven beoogt de nieuwe regeling een verhooging van het directe sociale nut van het ziekenfondswezen voor ons volk. In dit opzicht heeft men haar te zien in verband met de andere sociale hervor mingen van den jongsten tijd, de loonver- ordening, de verhooging van de sociale renten, de verhooging van de werkloos heidsverzekering, een reeks, die nu met de invoering van het Ziekenfondsenbesluit wordt voortgezet ter versterking van de sociale positie in het bijzonder van de ar beiders en in het algemeen van de econo misch zwakkeren. De verhooging van het sociale nut door de reorganisatie van het ziekenfondswezen geschiedt op meer dan één wijze. Zoo ten aanzien van de premiebetaling. Er is bepaald, dat de premie voor de ver- plicht-verzekerden jaarlijks wordt vastge steld door den secretaris-generaal van So ciale Zaken op voordracht van den com missaris; voorts dat de premie niet hooger wordt vastgesteld dan noodig is voor het bekostigen van de in het besluit genoemde verstrekkingen (zie ons nummer van Don derdag j.l.) en dat zij niet hooger mag zijn dan 6 pCt. van het loon in den zin van de Ziektewet. Voor het loopende jaar is de premie bepaald op 4 pCt. van het loon. Van groote beteekenis is hierbij, dat slechts de helft wordt betaald door den verzekerden werk nemer, terwijl de werkgever de andere helft erbij legt. Voor den werknemer wordt de betaling vereenvoudigd doordat het verschuldigde bedrag van het loon wordt afgehouden. Het vereveningsfonds, hetwelk de gestorte premiën op haar weg naar de onderschei dene fondsen passeeren, dient voor een evenredige en billijke verdeeling in ver band met verschillen tusschen die fondsen ten aanzien van den gezinsomvang. Er is immers thans, als een novum in ons land, het uit sociaal oogpunt zoo belangrijke be ginsel ingevoerd, dat de totale lasten der arbeiders niet in verhouding tof den ge zinsomvang worden omgeslagen, maar in verhouding tot het loon. Het is duidelijk, dat deze wijze van pre- mieberekening (naar het loon) een be langrijke tegemoetkoming beteekent voor vaders van groote gezinnen,’ die bij be rekening naar het aantal gezinsleden het ongunstigst er aan toe zijn. Bovendien maakt het aandeel van den werkgever in de premie een ruimere opbrengst en daar door een beduidende verhooging van de verstrekkingen mogelijk. Voor jonggezel len is de nieuwe heffing allicht hooger dan thans, doch gemiddeld zal zij niet on belangrijk lager zijn. Krachtens het Ziekenfondsenbesluit gelden de bepalingen voor de verplichte verzekering niet alleen voor den arbeider zelf, maar ook voor de leden van het gezin, wier kostwinner hij is, waaronder zijn te verstaan de personen, jegens wie hij volgens de bepalingen van het Bur- gerlijk Wetboek onderhoudsplichtig is en tot zijn gezin behoorende stief- en pleeg kinderen (alleen kinderen beneden 16 jaar komen in aanmerking). In verband hiermee springt te scherper in het oog het groote voordeel van de bepaling van de premie naar het loon in plaats van naar de gezinssterkte. In een volgend artikel zullen wij den socialen vooruitgang, welke de nieuwe regeling beoogt, nader belichten ATTLEE TE NEW YORK De lordgrootzegelbewaarder Attlee te te New York aangekomen. Volgens Asso ciated Press verklaarde hij, dat Engeland een aanzienlijk tekort aan arbeidskrach ten heeft. Engeland en de Vereenigde Staten moeten hun grondstoffen en men- schenmateriaal zooveel mogelijk gemeen schappelijk exptoiteeren. Hij ontweek de vraag, of bij naar Amerika was gekomen om geschoolde arbeiders voor Engeland te werven. Hij zei, dat het vervoer van menschen naar Engeland groote moeilijk heden meebrengt. Attlee zal deelnemen aan de groote arbeidsconferentie te New York. Hij ver- het be- pCt. inschrij ving openstond tot 23 October 1941, zal geschieden als volgt a. de ingeschreven voor voorkeur is verzocht volle toegewezen b. op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 18) pCt. van het ingeschreven bedrag, met dien ver stande, dat de toegewezen bedragen op honderd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is vol- teekend. zal tot de uitgifte van de in uit zicht gestelde gedwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stortingsbewij zen waardeloos zijn. monwealth en Vereenigde Staten) en in de gedaante van marxistische heerschap pijen met staatsplutocratie als de Sovjet. Unie, voor het geheele vasteland van ons halfrond overwonnen. Tegenover de wereldrevolutie der »g. proletariërs een Joodsche phrase om de heerschappij over de massa’s te ver werven, verwezenlijkt in het bolsjewis me en de internationale reactie der plutocraten eveneens een vorm van Joodsche heerschappij, welke tot uit. drukking komt in het dollaritnperialisme van Roosevelt staat de constructie van door de volken bepaalde groote gebieden met politieke zelfstandige, aaneengesloten gemeenschappen, te weten „kleine vol ken”. De geschiedenis en de Voorzienigheid hebben ons een Adolf Hitler gegeven, die thans aan de spits van een Europeesch leger met ijzeren slagen de balken sa menvoegt voor het dak, waaronder de volken de stormen der komende eeuwen kunnen trotseeren en het geluk van ko mende eeuwen herbergen. De.minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft 27 September ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het driemogendhedenpact, in kleinen kring gezegd Het pact, dat de vertegen woordigers van Duitschland, Italië en Japan een jaar geleden hier te Berlijn hebben onderteekend en waarbij zich Hon garije, Roemenië, Slowakije, Bulgarije en Kroatië hebben aangesloten, is thans tot een symbool der verwachtingen en hoop van de jonge volkeren geworden, die stre ven naar een nieuwe, rechtvaardige, we reldorde. Maar dat het geen verwachtin gen en hoop van onze volken blijven, dat deze gedachten tot tastbare werkelijkheid worden, daarvoor zorgen thans in Europa de roemrijke wapenfeiten van de as en haar bondgenooten. TROEPEN TREKKEN IN SOMALILAND TERUG v. 6.21 aar nam. tot 8.28 uur v.m. Maan: 27 Oct, op 3.16 uur nam. 28 Oct. onder 1.03 uur v.m. op 3.49 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 Don, in het gevechtsgebied om Moskou en ten oosten van de Woltsjof. In het hooge Noorden vernielden ge vechtsvliegtuigen deelen van de Moer- mansk-spcorlijn alsmede barakken kampen op het Visschers-schiereiland. Bij nachtelijke aanvallen op Moskou werden bomtreffers op het Kremlin geplaatst. ïn de wateren om Engeland vernie tigde het luchtwapen vannacht 3 koopvaardijschepen van tezamen 12.000 b.r.t. Andere gevechtsvliegtuigen vie len havens aan de West-, Zuid- en Zuidoostkust van het eiland aan. Noord-Afrika Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden met goed resul taat militaire inrichtingen van To broek. De vijand vloog niet naar het gebied van het Duitsche Rijk. Van 15 regels 1.7b iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso Dinnen de stad 5 cent buiten de stad vt^ens oosttariet. Hij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. LICHTE BRITSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT Duitsche Stuka’s hebben bewakings- vaartuigen van vijandelijke ravitaillee- tingstransporten in de Middellandsche Zee ten Zuiden van Bardia aangevallen. Daarbij slaagden zij er in een lichten Britschen kruiser met twee bommen tot zinken te brengen, meldt het D.N.B. In Gibraltar is een Engelsche duikboot binnengeloopen, die zware beschadigin gen aan den commandotoren vertoonde. Verscheidene gewonden zijn aan land ge bracht. Een andere duikboot in de haven van Gibraltar toont aan stuurboord dui delijk beschadigingen, die aangericht zijn door luchtaanvallen. Duitsche duikbooten hebben in de af- geloopen week 70.200 ton Britsche han- delsscheepsruimte tot zinken gebracht In. totaal verloren de Britten in deze week door Duitsche duikbooten en gevechts vliegtuigen 97.700 ton. Zaterdagavond heeft de boerenleider van den Nederlandschen Landstand een radiorede gehouden, welke van groot be lang is voor het geheele Nederlandsche volk en waarin onder meer belangrijke mededeelingen over de voedselpositie van ons land werden gedaan. De heer Roskam begon met op te merken, dat hij, die iets verstaat van den zin der schepping, weet, dat ons noodlot beheerscht wordt door den wet van komen en gaan, van blinken en ver zinken, van sterven, opdat het leven ko men kan. Deze wet is het die het leven der menschen in hun gemeenschappen overheerscht. Wie bij de natuur leeft, speurt het aangezicht van den Eeuwi ge, die het lot der menschen en der vol keren richt naar eigen onveranderlijk we reldplan. En de rust ligt in de wetenschap dat wij in onze grootste werken, ook in de werken van ons volk, slechts werktui gen zijn in Gods hand. Deze dingen moet men verstaan, wil men den grondslag vatten van den Ne derlandschen Landstand, welke in ons Va derland is ingesteld. Want zonder den grondslag van de wet van de scheppings orde zou de Landstand geen zin en geen beteekenis hebben Verdrongen boerenrecht Spreker gaf daarna eenige voorbeelden hoe door een prijzenpolitiek, welke in. bij de organisatie-Todt tewerkgesteld. Het indrukwekkendste is wel, dat reeds thans een band van geestelijke eenheid tusschen de arbeiders van verschillende naties bestaat en dat deze arbeiders als de hefboom van de toekomstige Europee sche eenheid beschouwd kunnen worden. Zij hebben de beginselen van de volks verbondenheid en volksgemeenschap er kend en voor het grootste deel reeds in practijk gebracht. Indrukwekkend is de schitterende geest, welke onder de Vlaamsche arbeiders heerscht. Zij, die voortdurend aan het front tegen Enge land staan, behooren tot de eerste dra gers van het Groot-Germaansche bewust zijn. Onder de Vlaamsche arbeiders zijn ook bijzondere keurkorpsen gevormd, die, naar de Vlaamsche journalisten mededee- len, voor den Duitscher wat discipline, krijgsmansgeest en werklust betreft, niet onderdoen. Het A.N.P. meldt uit BrusselDe ge weldige verdedigingswal, welke aan de Fransche kust wordt opgericht, vormde dezer dagen in de Vlaamsche bladen het middelpunt van een opmerkelijke repor tage. De Vlaamsche journalisten waren in de gelegenheid een bezoek te brengen aan de kampen van de Vlaamsche ar beiders, die door de organisatie-Todt aan den bouw van dezen wal zijn tewerk ge steld. De journalisten waren buitenge woon onder den indruk van den snellen én omvangrijken bouw van deze ver- dedigingsinstallaties en steunpunten en zij verklaarden, dat aan de Fransche kust een beveiligingsgordel is aangelegd, wel ke Europa voor altijd tegen de Engelsche aanvalslust zal beschermen. Men kan zich hier ter plaatse overtuigen van de onge looflijke sterkte der Duitsche Weermacht en van haar onoverwinnelijke, strategisch buitengewoon gunstige posities op het Europeesche vasteland. Bij een bezoek aan de Fransche West kust bleek, dat ook de laatste kans op een Engelschen inval in Europa en zoo doende op een Engelsche overwinning definitief voorbij is. Het blad „Algemeen Nieuws” legt bijzonder den nadruk op het feit, dat de Vlaamsche arbeiders ge legenheid hadden de groteske bewerin gen van de Londensche leugencentrale over Engelsche luchtaanvallen op de Fransche kuststellingen met de werkelijk heid te vergelijken en hieruit de onver mijdelijke conclusies over de Duitsche kracht eenerzijds en over de Engelsche zwakte anderzijds te trekken. In werke lijkheid bestaan de door de Engelschen zoo dikwijls gemelde bomaanvallen in de mfeeste gevallen slechts op papier. Naar de Vlaamsche journalisten hebben kunnen constateeren, zijn aan de Fran sche Westkust behalve Fransche, Spaan- sche en Waalsche arbeiders op het oogen blik ongeveer 15.000 Vlaamsche arbeiders klaarde, dat hij hoopte ook Roosevelt en andere politieke en economische leiders te spreken en misschien Canada te be zoeken. Het D.N.B. meldt: Zaterdagochtend in den van ontvangen en met hem een gehad, dat in den geest van de traditio- neele vriendschap en de beproefde wa- penbroederschap tusschen de beide vol ken verliep. Aan dit onderhoud werd deelgenomen door den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken, von Rib- betrop, op wiens uitnoodiging graaf Ciano voor een bezoek van verscheidene dagen in Duitschland vertoeft. Naar aanleiding van het bezoek van den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano aan het hoofdkwartier van den Führer, verneemt het D.N.B. van zijn specialen correspon dent nog de volgende bijzonderheden Graaf Ciano in wiens gevolg zich ook de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Aifieri, de plaatsvervangende chef van het protocol, commendatore Panba en marchese Lanza d’Atjeta bevonden, werd bij zijn aankomst in het hoofdkwartier van den Führer door den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, ontvangen en naar den Führer gebracht. Na met den Führer een bespreking te hebben gehad, welke 2 uur heeft ge duurd, kreeg graaf Ciano een overzicht van den militairen toestand van den plaatsvervanger van den opperbevelheb ber van de Weermacht, generaal-veld- maarschalk Keitel en van den generaal der artillerie Jodl. Bij deze gelegenheid kon generaal Jodl den Führer en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken allereerst de in een extra-bericht gepubliceerde ver overing van het belangrijke bolsjewisti sche industriecentrum Charkof rappor- teeren. Naar verder verluidt, behandelde generaal Jodl in zijn voordracht behalve de volstrekt gunstige militaire positie in het Oosten, in het bijzonder ook het succesvoile optreden van de Italiaansche eenheden in den sector van de leger- groep-Zuid. Vervolgens bood de Führer den Ita liaanschen minister een lunch aan, waar aan werd deelgenomen door den Duit schen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, doof den generaal der artillerie Jodl. den Italiaanschen ambas sadeur te Berlijn, Dino Aifieri. den Duitschen ambassadeur te Rome, von Mackensen en door den Duitschen mili tairen attaché te Rome, luitenant-gene- raal von Rintelen. Des avonds gaf de Italiaansche minis ter gevolg aan een uitnoodiging van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN EN OE OORLOGSZONE Een Newyorksche radiozender heeft medegedeeld, dat de Senaatscommissie met 12 tegen 11 stemmen het wetsvoor stel heeft aangenomen, volgens hetwelk bewapende Amerikaansche koopvaardij schepen de havens van oorlogvoerende staten mogen aandoen, aldus het D.N.B. De groot-moefti van Palestina, Sayed Amin el Hoessein!, is zoojuist behouden en wel op een vliegveld in het Zuiden van ‘talië aangekomen. Sayed Amin el Hoesseini is op het ®°«enblik een der meest vooraanstaande Personen uit de Arabische wereld, die in rj°hammedaansche kringen den grootsten ryloed geniet. Hij heeft Engeland den ““’’log verklaard en heeft in alle Arabi ne landen tegen de Britsche tyrannie hl *jden De Engelschen hadden op zijn ste r een pr^s #esteld van 25.000 pond ^rlrng, maar voor de zooveelste maal is ^8 toot-moefti er in geslaagd te ontko ol k aatl de jacht, welke de Engelschen ziel etn maalcten, In Bagdad was hij de toen VjP 11 opstand tegen Engeland en Werd d 1 land door de Engelschen bezet •iwaa wee*1 de groot-moefti uit naar Iran, (je “r de Engelschen en bolsjewieken, na 4acht^ethn8 van Teheran, tevergeefs °P hem hebben gemaakt. Belangrijk industriecentrum Omtrent de operaties, die geleid hebben tot de inneming van Charkof, meldt een oorlogscorrespondent, dat de ongeveer 4 weken geleden val van Poltawa het begin vormde van den aanval op Charkof. Al scheiden slechts 150 km. Poltawa van Charkof, de moeilijkheden, die de troepen bij de achtervolging van de verslagen te genstanders moesten overwinnen, vallen nauwelijks te beschrijven. Slechts moei zaam kon zich de infanteriedivisie haar weg banen, want de modder werd van dag tot dag dieper. Hier en daar zonken ne infanteristen tot aan de knieën weg ao onbegaanbare wegen. De stukken der bespannen artillerie en de van de gemotoriseerde troe- Sf(ïJdeelln^en bleven weldra steken. troAr, 8rootf5 werd de afstand tusschen vanPt^Lravitailleering, maar met behulo laatste a1^j£I^1.?werden tenslotte ook de ChXv r1?kheden overwonnen. DonAf^iri, de e’genlijke poort van het Donetzbekken vorint met 840 000 lnwo. OrfrrJht» /«grootste stad van de n€t de nabijheid van het Donetz-steenkoolbekken, de ijzerstreek van Knwojrog en het vruchtbare gebied der zwarte aarde, is de stad tot het groot ste economische centrum geworden van de Oekraine en een belangrijk verkeers knooppunt, waar spoorwegen en wegen, die het centrale bolsjewistische industrie gebied met de Zwarte Zee en het Donetz bekken met Wit-Rusland en de Baltische havens verbinden, het verkeer doen sa menkomen. In Charkof had de Sovjet-regeering groote bewapeningsfabrieken gevestigd, welke van machinegeweren tot pantser wagens, van artilleriegeschut tot vliegtuig alles vervaardigden, wat een modern e- ger noodig heeft. De Sovjets meenden dat Charkof buiten elk gevaar *as Sep „n liseerden er daarom n groot ged ook haar oorlogsindustrie. Daar Ch< hen voor de productie van den OekJg landbouw van beslissende bet is het verlies van deze stad voor de Sov jets zeer gevoelig, aldus het D. ENGELSCHE FRANSCH Volgens de jongste berichten uit Dji- boeti hebben de Engelsch-Gaullistische strijdkrachten, die de kolonie Noorden waren binnengevallen plaatsje Dafenaito hadden weer teruggetrokken in de richting van Italiaansch Eritrea, vanwaar zij ook ge komen waren. De betrokken strijdkrach ten bevinden zich evenwel nog steeds op Fransch gebied. Gistermiddag hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, eenige Britsche jagers van het type Spitfire op groote hoogte vliegend, getracht het gebied van St. Omer en Duinkerken te naderen. Duitsche jagers schoten na een kort luchtgevecht boven zee, zonder eigen verliezen, 3 Spitfires neer. □e Engelsche slachtoffers van den iuchtoorlog De slachtoffers van den door Chur chill begonnen luchtoorlog bedragen vol gens een schriftelijk antwoord van den minister van binnenlandsche zaken, Mor rison, op een vraag uit het Lagerhuis, naar de „Times” meldt, van April tot September 1941 in Engeland 13.381 doo- den en vermisten en 13.182 zwaargewon den, die thans nog in ziekenhuizen ver toeven. In dezelfde periode van vorig jaar bedroegen deze cijfers slechts 8180 resp. 10.408 Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het D.N.B. meldtIn den afgeloopen nacht heeft een aantal Britsche bommen werpers boven Noord-Duitschland gevlo gen. Op woonwijken in verscheidene steden werden brand- en brisantbommen neergeworpen, waardoor onbeteekenende schade werd aangericht. Militaire of oor- logseconomische schade werd niet aange richt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In denzelfden nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen aan de Engelsche Oostkust uit een krachtig beschermd convooi een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 8500 b.r.t. be schadigd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1