AKKERTJES^ Rheumafiet: INKOOP BINNENLAND GOUDZILVER GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN KUNST EN LETTEREN LAATSTE TELEGRAMMEN NEDERLANDSCH INDIE DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT In den Dierentuin WIJZIGING SCHOOLTIJDEN Koken carbidgas ONDERWIJS EN KERK NIEUWE LEGERBEVELHEBBER I Aanvalsoperaties in het Oosten maken vorderingen DE TENTOONSTELLING VAN DEN ARBEIDSDIENST EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN WATERINGEN DeNederlandsche Pijnstiller OFFICIEELE BERICHTEN INWISSELING BOTER- EN VETKAARTEN DE INLEVERING VAN GEDRAGEN KLEEDING DE ROODE KRUISCOLLECTE De toekomstige ordening van het bedrijfsleven in Nederland Gouden Sieraden all Armbanden, Ringen Kettingen enz. Juweelen, Horloges. Gratis taxeeren, van morgens 10 uur tot ’s avonds 7 uur 403 SCHALKBURGERSTRAAT 403 Lijn 11-13-12-6 en verlichten met Belangrijke gift Het drama te Tilburg HAAGSCHE COURANT Maandag 27 Oef. 1941 2e bl. pag. 2 Vleest zuinig met licht en gas Het is uw eigen belang. Het werk van de commissie- Woltersom OPVOERING OPERA'„ELSE” RECLAMES uur geldt belangrijke der kinderen met het appa- Doet. I eigen- of belang te Vijandelijke kruiser tot zinken gebracht ROME, 27 October. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 512 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Noord-Afrika Aan ’t front van Tobroek werden gemechaniseerde Engelsche strijd krachten getroffen en door onze artillerie teruggedreven. Duitsche bommenwerpers hebben in de Middellandsche Zee aan de kust van Marmarië een vijandelijke vloot- formatie aangevallen en een kruiser tot zinken gebracht. De Britsche luchtmacht bombardeerde Benghasi, Tripoli->en Misoe- rata. In laatstgenoemde stad werd de Ara bische wijk getroffen. Onder de plaatse lijke bevolking vallen eenige dooden en gewonden te betreuren. In Benghasi en Tripoli is de schade van weinig beteekenis en vielen geen slachtoffers. Een Blenheim- machine werd door het Duitsche afweer geschut neergehaald. De bemanning werd gevangen genomen. Oost-Afrika Troepen uit den sector van Gondar vielen vijandelijke formaties aan, die achtervolgd werden en verliezen leden. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de heer A. J. Verhoeven, op zijn verzoek, met ingang van 15 November a.s. als burgemeester van de gemeente Wate ringen eervol ontslagen. met het orkest van een vertolking af- de I voor kook- doeleinden schuilt groot gevaar I petroleum voor huiselijk ge- uit de Staatscourant Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten is bij dat depar tement bevorderd tot referendaris M. Wink, thans hoofdcommies. Morgen vindt in het Koor van de Groo- te kerk (ingang tegenover het hoofdpost kantoor) de inwisseling plaats van de titans geldige boter- en vetkaarten tegen nieuwe kaarten, voor de navolgende per sonen: van 8.3011.30 uur: Cornelissen t/m einde C, D en E t/m Elovits; van 11.30—13.30 uur: Elsacker t/m einde E, F en Ga t/m Geldermalsen; van 13.3015.30 uur: Gelderman t/m Groutars; van 15.30 17.30 uur: Grouw t/m einde G en Ha t/m Hermelijn. In de voormalige gemeente Loosduincn (Hulpsecretarie Wilhelminastraat 5) moe ten zich morgen melden: D, E, F, G en Ha t/m Hendriksen. Morgen bestaat de gelegenheid tot inle vering van gedragen winterkleeding en dekens voor hen, wier familienaam be gint met de letters Q, R of W. De inleve ring kan geschieden in de volgende lo kalen: Gem. H.B.S., Aronskelkweg 1, voor malige ambtswoning Keizerstraat 73; Openbare Lagere School, Deventersche- straat 21; Bijz. Lagere School, Merkus- sjraat 19; voormalige Openbare Lagere School, Colenzostraat 2; Openbare Voor- ber. School, ’s-Gravenzandelaan 185 (in gang Zusterstraat); Bijzondere Lagere School, van Beverningkstraat 2931; Openbare Lagere School, Nachtegaalplein 19a; Bijzondere Kweekschool, Paramaribo- straat 21 en Bijzondere Lagere School, Vierboomstraat 362 (ingang poort). Korte bevelen oprukkende troepen zware gevechten. Steunt de Nederlandsche Ambulance vlh. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage KOSTELOOZE IN'ENTING In de navolgende gebouwen wordt op de daarbij aangegeven dagen en uren gele genheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting: Roode Kruis Ziekenhuis, Segbroeklaan 1, Dinsdags van 11.3012.30; Onderlinge Polikliniek Bierkade 1, Woens dags van 1415; Vereeniging voor Zie kenverpleging te Scheveningen, Duinstraat 19, Eerste Woensdag van iedere maand tusschen 15 30 en 16.30; Nuts Polikliniek, Achter Raamstraat 15, Donderdags van 14 tot 15 uur. Het geboortebewijs of trouw boekje moet worden medegebracht. Het bewijs van inenting moet worden bezorgd, of kan worden toegezonden aan het bureau van de afdeeling „Bevolking, Verkiezingen en Burgerlijke Stand” der Gemeentesecretarie, Goudenregenstraat 36, alhier. De tentoonstelling van den Arbeids dienst, welke in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin Zondag werd ge opend, heeft zich reeds den eersten dag in de belangstelling van meer dan 2400 bezoekers mogen verheugen. Vooral in de middaguren (de tentoonstelling is eiken dag van 919 uur kosteloos toe gankelijk) was het er bijzonder druk, zoowel in de aantrekkelijk ingerichte in- eenloopende zaaltjes en vertrekken, waar, in de groote zaal is, herschapen, als in het aangrenzende filmzaaltje. Wat men te zien krijgt, is zooveel en het is alles zoo „af”, dat er slechts één roep van be. wondering over de keurige organisatie dezelr tentoonstelling gaat, welke, zooals men weet, het resultaat is van voorbeel dige samenwerking tusschen den Duit- schen en den Nederlandschen Arbeids dienst. Sinds haar aanwezigheid te Rotterdam heeft deze tentoonstelling eenige uitbrei ding ondergaan, welke vooral aan de Nederlandsche afdeeling ten goede is ge komen, waaraan thans een reeks ver trekken betreffende de kleeding en voe ding is toegevoegd. Een woon- en een slaapvertrek, zooals die in de kampba- rakken te vinden zijn, een eetzaaltje en twee uitstallingen van de complete klee ding en uitrusting, zoowel voor de jonge mannen als voor de meisjes, bieden een goeden kijk op de huishouding in de kampen van onzen Arbeidsdienst. Verder is de plaatsing der modellen én diorama’s •verfraaid en meer overzichtelijk gemaakt, terwijl de turn, en sportafdeeling eenige uitbreiding heeft verkregen. In het filmzaaltje wordt behalve een filmpje van den Duitschen Arbeidsdienst thans ook een van den Nederlandschen Arbeidsdienst vertoond, dat den bezoeker het leven in het kamp en op de werk- objecten duidelijk voor oogen brengt. Het muziekcorps van den staf van den N.A.D. heeft Zondag van 1112 uur op den Hofweg een concert gegeven, waar bij de toehoorders door aanwijzingsborden attent werden gemaakt op bovengenoem de tentoonstelling, waar men nog tot 4 November a.s. hier ter stede terecht kan om zich van leven en werken in den Ar beidsdienst eenigeri indruk te verschaffen. Generaal Ter Po«rten 'benoemd BATAVIA. 27 October. (U.P.) De chef van den generalen staf van het Neder- landsch-Indische leger, generaal Ter Poorten, is tot opperbevelhebber van het Nederlandsch-Ir.dische leger benoemd als opvolger van generaal Berenschot, die op 13 October 11. bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen. Met het doel, de cultureele banden tus schen Duitschland en ons land te verste vigen, zal het departement van Volks voorlichting en Kunsten aan de Deutsch- Niederlandische Gesellschaft een aantal boekwerken schenken, die door de leden van deze organisatie kunnen worden ge raadpleegd. Een keur van boeken, welke een overzicht geven van de Vlaamsche en Nederlandsche literatuur, zal worden sa mengesteld. den, de vaak tegengestelde stroon-ingen te overbruggen. Hoe ver is deze commissie nu met haar arbeid? Tusschen 18 Maart en ha’f Oct al dus luidde het antwoord is de organi satie van de industrie, in 28 bedrijfsgroe pen. tot stand .gekomen. In den loop van November a.s. kan tegemoet gezien wor den de publicatie omtrent de instelling eener hoofdgroep industrie, welke al deze 28 industrieele bedrijfsgroepen zal over koepelen. Omtrent de laatste bedrijfsgroep verschijnt dezer dagen een publicatie. Op 20 October werd de hoofdgroep verzeke ringswezen gepubliceerd, In den loop van November kan men in de Staatscourant de publicatie verwachten van de totstand koming van de hoofdgroep bankwezen, terwijl men kan aannemen, dat in den loop van dit jaar ook het verkeerswezen zijn uiteindelijken organisatievorm zal verkrijgen. Voor wat betreft de hoofd groepen handel en ambacht heeft de or ganisatiecommissie, overbelast als zij was met de bewerking van de hierbovenge- noemde hoofdgroepen, adviescommissies ingesteld, die dit zeer ingewikkelde terrein te zamen met door haar aangestelde ad viseurs bewerken. Voor handel en am bacht is begin October de beschikking van de organisatiecommissie verschenen, waarbij aan de betrokkenen de verplich ting is opgelegd, zich aan te melden. Bij deze aanmelding zullen de kamers van koophandel ongetwijfeld zeer goede dien sten bewijzen. Een toporganisatie Op een vraag of de hoofdgroepen van het bedrijfsleven niet overkoepeld moeten worden, antwoordde mr, Woltersom, dat dit inderdaad de bedoeling is en dat er een toporganisatie komt, staande boven de zes hoofdgroepen en de kamers van koophandel. Over de taak en de verrich tingen van dat college kon de heer Wol tersom nog niets mededeelen. Hierover zal te zijner tijd een verordening ver schijnen. Tenslotte werd de vraag gesteld, hoe de leidende personen in het bedrijfsleven zullen worden benoemd en wie dit zullen zijn. Het antwoord luidde, dat zoo lang de organisatiecommissie er is, zij dit zelf doet en zij te dien aanzien volmacht heeft, voor wat er geschieden zal na opheffing der commissie verwees de heer Woltersom naar het derde uitvoeringsbesluit van 13 Mei 1941, volgens welke verordening de voorzitters en plaatsvervangende voorzit ters van hoofd- en bedrijfsgroepen op een aanbeveling van de resp. raden van bij stand benoemd worden door den secr.- gen. en de voorzitters en plaatsvervan gende voorzitters van de vak- en onder- vakgrnepen door de voorzitters der be drijfsgroepen op een aanbeveling van de resp. raden van bijstand dier groepen. Het spreekt vanzelf, aldus eindigde de heer Woltersom, dat waar een dusdanig belangrijke taak, die thans nog door de overheid wordt uitgevoerd, wordt overge dragen, de staat in de toekomst een woord dient mede te spreken in de benoeming van de personen, die in het georganiseer de bedrijfsleven een gewichtige functie zullen bekleeden. Voor alles dient vast te staan, dat dergelijke bestuurders zich de hqoge verantwoordelijkheid tegenover het algemeen welzijn, welke uit hun taak voortvloeit, bewust zijn en dat zij karak ters cn eigenschappen hebben, die hen in staat zullen stellen, met de noodige objec tiviteit, met voorbijzien van - groepsbelang het algemeen dienen. ZILVEREN JUBILEUM J. BOSCH EN C. DAMEN Zondag j.l. herdacht de heer J. Bosch het feit, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot directeur-organist van het Zang koor der Maria-congregatie parochie H. Theresia, Westéinde en dé heer C. Damen dat hij vóór 25 jaar benoemd werd tot secretaris van genoemde congregatie. In de kapel van de Boederschool werd tot intentie van de jubilarissen een H. Mis door den directeur der congregatie, pater Wenninck, opgedragen; hierbij zong het congregatie-zangkoor, onder leiding van den heer Beyersbergen van Hene gouwen, enkele gezangen. Na de H. Mis was er gelegenheid de jubilarissen te feliciteeren, waarvan door alle leden der congregatie druk gebruik werd gemaakt. De burgemeester heeft be- noemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan het lyceum Bil- dersstraat 11 dr. C. Soekman. leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Mid- delharnis en het stedelijk gymnasium te Delft. Deze benoeming zal ingaan op een nader te bepalen dag. Met het vinden van het lijkje van de 10- jarige Ria Pagie uit Tilburg is een einde gekomen aan de onzekerheid over het lot van het kind. Sinds Augustus was het meisje spoorloos verdwenen. De nasporin- gert van de recherche hadden geen succes. Veertien dagen na deze verdwijning werd wederom een meisje uit Rotterdam, dat in Tilburg logeerde, vermist. Men vond in de Oisterwijksche bosschen het lijkje van het Rotterdamsche kind. In verband hiermede werd korten tijd later overgegaan tot de arrestatie van zekeren B. uit Tilburg. De 1 man bleef hardnekkig ontkennen, doch de aanwyzingen waren tegen hem. Men vond o.a. zijn fiets op de plaats van den moord. De Tilburgsche politie zocht verband tus schen dezen moord en de verdwijning van het 10-jarige meisje Ria Pagie. Met de vondst van het stoffelijke overschot, dat werd aangetroffen op betrekkelijk kórten afstand van de woning van den ver dachte, beschikt zij nu ongetwijfeld over gegevens, die haar in staat zullen stellen zich een oordeel te vormen over de ge grondheid der verdenkingen tegen B. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het echtpaar van den Berg, waarvan de man 54 jaar en de vrouw 53 jaar oud was, in de woning aan den Vleu- I tenscheweg te Utrecht door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Academische examens Universiteit te Utrecht. Cand. ex. In disch recht de heer W. de Bruyn; cand. ex. rechtswetenschap de heeren J. Lodder en C. J. Jutte; semi-artsex. de heeren J. F. Coster. J H. Schutte, A. L. Veldkamp en E. J. van Blommestein; artsex. de hee ren R Dikland, G. Heijser, J. B. Hillen, J. de Jong en J. H. J. van Laarhoven, M. C. Verloop. Universiteit van Amsterdam. ex. rechtswetenschap mej. F. Segaar en Ruis, D. Simons en A. M. In het Donetzbekken hebben Italiaansche troepen den vijand teruggeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 27 October. (D.N.B.) Het Opperbe vel der Weermacht maakt bekend: De aanvalsoperaties in het Oosten hebben ondanks ongunstige weersomstandigheden nieuwe vorderingen gemaakt. In het Do netzbekken werd de poging om onzen op- marsch door tegenaanvallen te vertragen, door Italiaansche troepen verijdeld. De vijand werd teruggeslagen met zware, bloedige verliezen en moest vele honder den gevangenen in handen van onze bond- genooten achterlaten. Aan de Britsche Oostkust hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een vijandelijk convooi aangevallen tus schen 1116 Wash en de monding van de Humber. Zij brachten een vrachtboot van 8000 ton tot zinken en troffen nog 3 groote koopvaarders zoo zwaar, dat ook zij ver loren geacht kunnen worden. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenge bieden in. Oost- en Zuidwest Engeland. Duitsche Stuka’s hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de kust van Noord-Afrika een vrij groot Britsch oor logsschip door bomtreffers tot zinken ge bracht. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Noord-Duitsch- Itind bommen laten vallen. Vooral te Ham burg en Bremen leed de burgerbevolking verliezen door dooden en gewonden. Ne gen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Majoor Oesau. commodore van een jacht- eskader, heeft gisteren zijn honderdste overwinning in de lucht behaald. de heeren H E. Th. Engers. Technische Hoogeschool. Cand. ex. werktuigkundig ingenieur de heer E. Duurs erna. bedankt yoor de belangstel- wees er' op, dat notaris ontzaglijk veel goeds heeft Grootendeels achter de schermen wordt een enorm werk verricht, ten einde te komen tot een behoorlijke ordening van ons bedrijfsleven, aldus schrijft het A.N.P. Het is nu bijna een jaar gele den, dat de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn basisbesluit uitvaar digde, waarin hij zeide maatregelen te zullen treffen om te geraken tot een zelfstandige organisatie van het bedrijf ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Dit was op 31 October 1940. Op 12 No vember van dat jaar verscheen het eer ste uitvoeringsbesluit, waarbij een orga nisatiecommissie werd ingesteld met als taak het construeeren van een zelfstan dige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Voorzitter dezer commissie werd mr. H. L. Woltersom, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging. De secr.-gen. gaf aan deze commissie ver gaande volmachten, welke haar het recht gaven, bedrijfsorganisaties in e stellen of te ontbinden, voor deze organisaties een verplicht lidmaatschap in te stellen en haar bestuurders te benoemen. Bij een tweede uitvoeringsbesluit gaf de secr.- gen. zekere richtlijnen, volgens welke de opbouw zou moeten geschieden. Krach tens deze richtlijnen is het bedrijfsleven verdeeld in de volgende groepen: Industrie, waaronder ook worden ver staan de bedrijven van openbaar nut, voorts ambacht, handel, bankwezen, ver zekeringswezen en verkeerswezen. Bo vendien valt onder de bevoegdheden van de commissie de organisatis der kamers van koophandel. Tenslotte is er nog een derde uitvoe ringsbesluit en wel van 13 Mei 1941, waar in de secretaris-generaal richtlijnen geeft ten aanzien van de rechten en verplich tingen van de bestuurders der in te stel- organisaties, hun benoeming en ontslag, welke bepalingen geldig zullen zijn na het ophouden van de werkzaamheden der commissie. Wij vernamen, dat voor wat de industrie betreft, de commissie practisch met haar taak gereed is. Dit was aanleiding ons te wenden tot den voorzitter, mr. Woltersom, teneinde van hem te vernemen, wat tot heden voor de organisatie van ons be drijsleven is bereikt en wat de toekomst ten deze zal brengen. Doel der organisatie Gevraagd werd allereerst naar het al- gemeene doel, dat bij dezen veelomvat- tenden arbeid voorzit. Men moet daar bij uitgaan van het feit, aldus antwoord de mr. Woltersom, dat niet alleen gedu rende dezen oorlogstijd het bedrijfsleven zijn richtlijnen van den Staat ontvangt, maar dat dit ook het geval zal moeten zijn na den oorlog. Van 1914, toen de wereldoorlog begon, af, is er echter al geen sprake meer geweest van een on gebonden bedrijfsleven. Wel bestond er na den wereldoorlog een zekere schijn vrijheid, maar die hield reeds op in 1930, toen de economische wereldcrisis uitbrak. De regeering zag zich toen genoodzaakt, op allerlei gebied het bedrijfsleven ra kende in te grijpen. Gewezen kan in dit verband worden op de vele crisiswet ten, welke in die dagen en daarna tot stand kwamen. Op dien weg zijn wij steeds verder gegaan. Nu vond de over heid in dien tijd practisch geen behoor lijk georganiseerd bedrijfsleven tegenover zich. Zij was daardoor wel genoodzaakt in het individueele bedrijfsleven dieper in te grijpen dan haar overigens wen- schelijk voorkwam. Deze ontwikkeling dreigde ons land te voeren op den weg naar het staatssocialisme. Daarin is nu de reden gelegen tot het opbouwen van een sterke organisatie van het Nederland sche bedrijfsleven om daardoor den Staat een ter zake kundig apparaat te geven door middel waarvan hij het economische leven kan ordenen. De bedoeling is,- dat al degenen, die een zelfde bedrijf uit oefenen, gedwongen lid worden van de voor hen ingestelde bedrijfsorganisaties. □e rijksbureaux Op de rijksbureaux is door de hierbo ven geschetste ontwikkeling een enorm verantwoordelijke taak komen te rusten. Het is dan ook uitdrukkelijk de bedoeling dat een zoo groot mogelijk deel van het werk, dat de Staat door rijksbureaux en centrales thans zelf doet, over te dra gen aan de organen van de thans in op bouw zijnde organisaties, met in achtne ming van de door den Staat te geven richtlijnen en onder controle van den Staat. Zelfs een deel der distributierege- ling zal te zijner tijd van de rijksbureaux in vele gevallen op de bedrijfsorganisaties kunnen overgaan. Het werk van de commissie Gevraagd om iets mede te deelen om trent den grooten arbeid en de werkwijze der commissie, antwoordde de heer Wol tersom: Er is een misverstand bij velen, die denken, dat de organisatiecommissie zelf ordent. Dat is niet zoo. Zij schept de organisatie door middel waarvan de Staat tz.t. de richtlijnen, welke hij zal geven, kan doen volgen. De commissie bestaat uit negen menschen, die zich er van be wust zijn, dat in hen niet vereenigd zijn de ervaring en de kennis om zonder voor lichting en raad uit het bedrijfsleven zelf te komen tot een goeden opbouw der or ganisatie. Voor wat de industrie betreft, heeft de commissie voor elke' der door haar in te stellen 28 bedrijfsgroepen, zich een adviseur toegevoegd. Deze adviseurs zijn vooraanstaande personen uit het be drijfsleven. die aan de roepstem der com missie volledig gevolg hebben gegeven. Zij hebben volkomen onbaatzuchtig en objectief gewerkt, hetgeen de commissie ten hoogs'e gewaardeerd heeft. Dit geldt zoowel voor den opbouw der organisaties als voor de voor’.racht der personen, die deze organisaties zullen moeten leiden. De taak dezer adviseurs is een zware ge weest Zij hebben met groote nauwgezt heid zich in verbinding gesteld met alle onderdeden van het bedrijfsleven en de vereenigingen, welke op dit terrein be standen, terwijl zij tevens tot taak ha<- Een normale ontwikkeling, zooals in an dere landen het geval is geweest, heeft de Nederlandsche opera helaas nooit doorge maakt. Als import werd zij in volgroei den vorm overgenomen en is daarmede, ondanks het feit, dat de meest vooraan staande Nederlandsche toondichters zich met haar hebben bezig gehouden, niet zoo- zeer een nationaal bezit, dan wel een in I het leven gehouden kasplantje geworden. Dit gebrek aan levenskracht van onze opera heeft waarschijnlijk ook de compo nist Willem van der Meer gevoeld, toen hij Nederlandsche teksten schreef en een han- deling op de Hollandsche eilanden koos voor zijn opera „Else”, welke gisteravond onder zijn leiding in een goed bezet Ge- x bouw voor Kunsten en Wetenschappen door de stichting „Haagsch Operafonds” werd opgevoerd. Aan nationale kleur ont breekt het dit korte muziekdrama dan ook zeker niet. Jammer is het echter, dat Wil lem van der Meer woord en klank niet als gelijkwaardige factoren heeft kunnen be- heerschen, opbouwen en vereen igen. dat zijn dichtader niet altijd even rijk vloeide, zoodat hier en daar nogal ouderwetsche rijmelarijen aan zijn melodieuze aaneen schakeling van koren, aria’s en duetten ten grondslag liggen. Desondanks heeft de stichting „Haagsch Operafonds” een opvoering georganiseerd, welke door haar fleurig karakter, door het stemmateriaal der zangers en het animo, waarmede gespeeld en gemusiceerd werd, ten zeerste geslaagd mocht heeten. Met Ali Driesenaar-Hemmekam (Else), Peter Bos (Arie en vader Jacob), B. E. de Braban der (Reinier) en Jan Engelhard (André) had zij zich dan ook de medewerking ver worven van eenige krachten, wier stem men 'een belofte voor de toekomst inhiel den. Voorts dienen echter ook A. van So lingen (Thomas) als verdienstelijk zanger en het fraaie koor als belangrijk element uit deze opera-opvoering te worden ge noemd. Het publiek heeft zich bijzonder erken telijk voor het gebodene getoond en hul digde de uitvoerenden dan ook op spon tane wijze. K. Brinkmann. CONCERTGEBOUWORKEST Het orkest van het Concertgebouw gaf onder leiding van Eduard van Beinum een middagconcert in het Gebouw, waar van het programma bestond uit Diepen- brock’s muziek bij Sophocles’ „Elektra” en Anton Bruckner’s achtste symphonie in c. kl. t. Dit in het tijdvak 1884 tot 1886 gecomponeerde monumentale sym_ phonische bouwwerk beleefde na een om werking eerst in Dec. 1892 zijn eerste uitvoering te Weenen, waar het, ondanks felle tegenwerking van de toonaangeven de critici, onder leiding van Hans Rich ter een doorslaand succes had. Toch heeft het nog eenige decennia geduurd voor dat in ruimeren kring de overtuiging veld kon winnen, dat men in Bruckner een scheppend toonkunstenaar van waarlijk gigantisch, formaat, begaafd met een bovenmenschelijke scheppingskracht heeft te aanvaarden en te bewonderen, wiens oerkracht soms haar uitdrukking vindt in beklemmend geweldige, zich op el kaar stapelende muzikale 'complexen, van een bijna daemonisch karakter, dan weer diep menschelijk ontroerend zich uit zingt in het heerlijkste, zielsverheffend- ste melos. Van Beinum heeft het grootsche werk een vertolking ge geven, welke in geestdriftstemming door de hoorders werd aanvaard. piepenbroek s muziek bij een negental episoden uit Electra roept het gesproken woord te hulp. Men heeft hier te doen met n declamatorium met deze bijzonder, heid, dat de spreekstem geheel is vrij gelaten, zoowel wat de toonshoogte als wat de metrische verhoudingen betreft. Zulk een combinatie van spreekstem en muziek op zich zelf reeds een hachelijk probleem verhoogt o.i. den totaalin. druk niet, ondanks de meermalen sug gestieve orkestrale psychologische om lijsting van het door Charlotte Köhler met haar prachtstem en indrukwekkende zegging voorgedragen reciet. Terecht heeft men haar met geestdrift gehuldigd voor haar buitengewone prestatie. Mr. A. J. F. J. Jung. REHABILITATIE De rechtbank te ’s-Gravenhage heeft thans bij beschikking mr. L. H. Slote- maker. algemeen secretaris van de lucht vaartmaatschappij, buiten vervolging ge steld. Na hetgeen over de arrestatie van den werkelijken dader van het misdrijf, waar van mr. Slotemaker indertijd werd be schuldigd, is bekend geworden, is deze beschikking van de rechtbank de offi- cieele bezegeling van diens rehabilitatie. Met ingang van 3 November om 9 naar school Blijkens een rondschrijven van de deeling Onderwijs hierter stede aan hoofden van scholen voor het voorberei dend onderwijs, lager onderwijs en bui tengewoon lager onderwijs, zijn in ver band met de verduistering de tijden 'waarin les gegeven wordt in het tijdvak van 316 November als volgt gewijzigd. De ochtendschooltijd is van 912 uur, de middagschooltijd van 24 uur. Voor de z.g.n wisselende scholen geldt het volgende: De eene week wordt er les gegeven van 912 uur en de andere week van 94 uur. Opbrengst zeer bevredigend Zaterdag heeft het Roode Kruis een collecte gehouden. Naar wij vernemen is de opbrengst daarvan zeer bevredigend. Hoewel er verleden jaar meer collectan ten waren, werden er toch evenveel speldjes verkocht, hetgeen ongetwijfeld een pluim op den hoed van hen, die hun krachten voor deze collecte ingezet had den, is. De collectanten waren na afloop van de collecte van oordeel, dat het pu bliek in alle opzichten, niet alleen, finan cieel dus, zich van zijn beste zijde had doen kennen. Wij maken hen, die nog niet in de gé- legenheid waren voor het goede doel te offeren, attent op het postgironummer 197773. De bedragen, welke hierop gestort worden, komen ten goede aan het Roode Kruis. J. A. SLEIJFFERS t Zooals Zaterdag gemeld, is hier ter stede overleden de heer J. A. Sleijffers, hoofd commies van het dept, van Koloniën. Van jongs af was de overledene lid van de Sint-Vincentiusvereeniging, waar al spoedig het liefdewerk der Sint Jozefs- ambachtsleerlingen zijn aandacht had. In dit liefdewerk heeft hij een zeer groote stuwkracht uitgeoefend, vooral in de ruim twintig jaren, dat hij president was. Aan zijn inzicht was het te danken, dat toen in 1911 eenige van de oudste bescherme lingen van dit liefdewerk om meer ont wikkeling kwamen vragen, de R K. Studie club „Dr. Nuyens” als onderafdeeling werd opgericht. Namens den bijzonderen raad van de Sint Vincentiusvereeniging alhier, was de overledene eenigen tijd lid van de Veree niging van gezinsvoogden. De arbeid van den heer Sleijffers op het gebied van de jeugdzorg beperkte zich niet tot de Katholieke jeugd. Van dc oprichting in Februari 1927 af was de heer Sleijffers lid van de Vereeniging van ge zinshoofden In 1928 werd hij penning meester en in Maart 1939 voorzitter. Voorts was hij van 1928 tot November 1939 lid van den Voogdijraad te 's-Gravenhage. - De overledene, die leeraar Staatsinrich ting M.O. was, was ridder in de orde van Oranje-Nassau en onderscheiden met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice”. De begrafenis vindt morgen te 'circa half 12, op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan plaatstevdren zal om 10 uur een Requiem-mis worden gehouden in de kerk der H. Liduina aan de Schenk- kade. In de toepassing van carbid Gas en bruik zijn in dezen tijd practisch alleen te vervangen door carbidtoestellen. Men mag dus aannemen, dat deze in de naaste toekomst meer en meer in ge bruik zullen komen. Nu is acetyleengas, dat ontstaat door carbid in aanraking te brengen met water, vrij gevaaHijk, om dat het met lucht vermengd zeer explo sief is. Een vonk van een sigarenaan. steker is voldoende om in een kamer, waar slechts een kleine hoeveelheid van het gas aanwezig is, een ontploffing te weeg te brengen. Daarom zijn kort ge leden op voorstel van het centraal insti. tuut voor industrialisatie van overheids wege strenge keuringseischen voor car bidlampen vastgesteld. Voortaan mag geen carbidlamp meer worden verhan. deld zonder van een rijkskeur voorzien te zijn. Met de carbidkooktoestellen is het eenigszins anders gesteld. Het toestel, waarin het gas wordt opgewekt, de z.g, ontwikkelaar, moet hier veel grooter zijn dan bij de lampen, met als gevolg, aat ook de gevaren evenredig grooter zijn. De overheid heeft hiervoor nog geen keuringseischen uitgevaardigd, aangezien zij met haar goedkeuring als het ware een zekere veiligheidsgarantie aan het publiek zou geven. Deze garantie heeft de overheid voor de meeste tot nu toe vervaardigde carbidkooktoestellen nog niet op zich durven nemen. Binnenkort zullen echter richtlijnen voor de con structie van deze toestellen worden uit gevaardigd. Het brandstoffenprobleem ia echter zoo dringend, vooral in de stre ken des lands, waar men uitsluitend op petroleum was aangewezen, dat het zijn nut kan hebben, reeds nu aan het pu bliek eenige aanwijzingen omtrent car- bid-kooktoestellen te geven. 1. De beste en veiligste toestellen zijn die met gesloten ontwikkelaars. Het gas wordt hier gevormd in een hermetisch gesloten ruimte, welke een flinken druk van binnen uit kan verdragen. Deze appa raten hebben het nadeel, dat ze veel duurder zijn dan de andere in omloop zijnde types. 2. Het eigenlijke comfoor dient spe ciaal voor acetyleenverbranding gebouwd te zijn. Het kenmerkt zich door andere uitstroomopeningen van den brander en grooteren luchttoevoer. De pan of ketel staat daarbij minstens drie c.m. boven de bij voorkeur niet lichtgevende vlam. 3. Doof nooit de vlam, maar schakel den watertoevoer uit en wacht tot al het nog aanwezige gas is opgebrand. 4 Gebruik bij voorkeur een losstaan, den gasontwikkelaar, welke door een lei ding met het kooktoestel is verbonden. Het beste is den ontwikkelaar, dan bui ten te plaatsen. Voorkom lekkage van de leiding en de aansluitingen. 5. Laat geen kinderen met het appa raat omgaan. 6. De onderdeden, welke met het gas in aanraking komen, mogen met zijn ge maakt van koperlegeeringen, welke meer dan 70 pCt. (rood) koper bevatten. Dit metaal vergroot n.l. het explosiegevaar. 7 Schakel den watertoevoer uit. zoo- dra het in het vertrek naar a®®^1®®/1 ruikt en ventileer zoo goed mogeiijic Onderzoek of laat onderzoeken, wat oorzaak van de gasontsnappmg is. per sonen met een gering reukvermogen doen beter de bediening aan anderen over te la gÊn Schaft u geen carbidtoestel aan als u er ook maar eenigszins buiten kunt. Wellicht zal men zich afvragen Wa_ kost het mij als ik met carbid kook In zijn algemeenheid is op deze vraag eeen antwoord te geven, dit hangt ^rooten- deels af van de kwaliteit van het ge bruikte toestel. Gebruik van acetyleengas in plaats van lichtgas voor het koken, brengt in elk geval belangrijk hoogere kosten met zich mede. KAMPDEELNEMERS VAN DEN NED. ARBEIDSDIENST MAKEN PLAATS VOOR HUN OPVOLGERS Zaterdag hebben ruim zeshonderd jongemannen, die ingevolge hun vrijwil lige verbintenis bij den Nederlandschen Arbeidsdienst een half jaar lang de brons groene uniform hebben gedragen en in dien tijd hun arbeidskracht aan de ge meenschap hebben gegeven, om, gesterkt naar lichaam en geest, verrijkt met een schat van ervaring in allerlei voor een goed Nederlandsch staatsburger belang rijke zaken, het maatschappelijke leven in te gaan, hun diensttijd volbracht Uit vijf kampen, namelijk Waterloo (bij Amersfoort). Huizen 'en Laren (beide in het Gooiland), Ede en Tilburg, zijn zij „afgezwaaid”, na den vori^en dag hun werkobjecten te hebben ingeleverd en de nog restende uren aan wedstrijden en feestelijkheden in hun kampen te hebben gewijd. Zij hebben hiermede plaats ge maakt voor de nieuwe ploegen kamp- deelnemers, die, zooals gemeld, Maandag 3 November een aantal dezer kampen weder zullen bevolken. BEGRAFENIS NOTARIS F. C. G. D’AUMERIE Op de Algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan werd Zaterdag ter aarde besteld het stoffelijke overschot van no taris F. L. G. d’Aumerie. Tot de aanwezigen behoorden vele col lega’s en oud-collega’s van den overle dene, o.w. de heeren N. G. Pauwels en G. J. van Gendt, resp. voorzitter en bestuurs lid der Vereeniging van Notarissen. Voorts merkten wij op den heer J. D. Brinkman, onder-voorzitter van de ’s-Gravenhaagsche Winkeliersvereeni- ging; H. van Mayer, namens de Linscho- ten-vereeniging; G. A. Zitterstijn, voor zitter van den Nederlandschen Schaak bond en van Discendo-Discimus; K. J. Nieukerke, penningmeester van D.D.; A. S. van Ommeren en H. A. Bosschaart, van de Schevningsche Schaaksocieteit; mr. A. Rueb en vele andere bekende personen uit de schaakwereld; dr. Ro- senboom, namens de Sophiastichting en anderen. Aan het graf heeft een broer van den ontslapene ling. Hij d’Aumerie gedaan. Op verzoek van, den overledene werd niet gesproken. BEGRAFENIS J. J. KOSTER VAN GROOS Zaterdag is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J. J. Koster van Groos, oud-directeur van de Nieuwe Middelbare Handelsschool te Rotterdam en oud-direc teur van een onderwijsinstituut in de Willemstraat alhier. In de aula werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren 'F. den Eerzamen, den opvolger van den heer Koster van Groos, W. H. Koster van Groos, een zoon van den overledene, en dr. J. C. A. Fetter. Aan de groeve heeft een zoon, de heer Jac. J. Koster van Groos, dank gebracht voor de betoonde belangstelling. Ook de zoon, de heer J. J. Koster van Groos, heeft hier nog een kort woord gesproken. OPVOEDERSGILDE District 24 van het Opvoedersgilde houdt een vergadering voor leden en ge- noodigden op Woensdag 5 November, ’s avonds om 19.30 uur in het groepshuis Laan Copes van Cattenburch 65 alhier. Prof. dr. R. van Genechten, hoofd van het Opvoedersgilde zal spreken over „Een jaar Opvoedersgilde”. Uitnoodigingen voor deze belangrijke bijeenkomst kunnen nog worden aange vraagd bij den secretaris van het Op voedersgilde, dr. F. Breedvelt, Joz. Is- raelslaan 46, alhier, tel. 776018 en bij den districtsvertegenwoordiger R. van Mei, Apeldoornschelaan 129, alhier. Aan J H Loop, werkzaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, werd Vrij dag ten kantore van de Gasfabriek Trek- vliet een eervolle vermelding met de gebruikelijke gratificatie uitgereikt, hem toegekend door den burgemeester wegens langdurigen trouwen dienst. D e mu ziekvereeniging „W i 11e n is Kunnen” v/h Jongeliedencorpa Juliana, hield Zondagmiddag van haar repetitie lokaal Fagelstraat af een muzikale wan deling. Voor de woning van den heer J. M. de Krijger, Hoefkade 1268 werd ge durende een half uur een serenade ge bracht in verband met diens benoeming tot eerelid. Na afloop hiervan werd ge marcheerd langs Hoefkade naar Fagelstr., alwaar de stoet werd ontbonden. Deze muzikale wandeling trok groote belang stelling van de zijde van het publiek. Zaterdag herdachten mej. J. Koelé en mej. W. v. d. Hoff het feit, dat zij 25 jaar werkzaam zijn op het atelier van het dameshoedenmagazijn fa. Peers- de .Lange aan de Piet Heinstraat 39.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6