Wanhopige bolsjewistische tegenaanvallen bij Kalinin afgeslagen No. 18018. 1941, over Rij kscomm issaris Rijksmin ister Seyss-Inquart over den toestand Nederland Woensdag 29 October. Extra bericht van het Duitsche Opperbevel in Leningrad onder weer vuur genomen Roosevelt De rede van Nogmaals het Zieken fondsenbesluit VERDUISTEREN TOEGANG NAAR DE KRIM GEFORCEERD WINTERHULP NEDERLAND Oproep de Zwarte Zee IZie verder 2e Mod. pao. IJ De Sovjet-vloot in Van 1—5 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post W et Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. o. 6.17 aar nam. tot 8.31 aar om. Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Uiro No. 12500 Turksche generaals door den Führer ontvangen De lijstencollecte NEDERLAND EN HET DUITSCHE RIJK Straks ah Moskou valt Hongaarsche successen in den Zuidelijken sector Uitstel van vonnis over Fransche gijzelaars Toespraak van Mussolini Commentaren te Berlijn HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRUS DEZER COURANT: die der zelfs overleden. antwoord Een in PROCLAMATIE VAN ROOSEVELT in Voor ’e-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20 zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 October (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In hardnekkige gevechten hebben divisies infanterie in samenwerking met formaties van de luchtmacht den toegang naar het schiereiland Krim gefor ceerd. Bü de doorbraak door de zwaar versterkte verdedigingsstellingen van den vijand werden in den tijd van 18 tot 28 October in totaal 15.700 gevange nen gemaakt, alsmede 13 pantserwagens, 109 stukken geschut en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. De verslagen vijand wordt thans achtervolgd. De indruk te Londen Met betrekking tot den indruk, welke propaganda, dat thans door den president van de Vereenigde Staten als bewijsstuk voor zijn bepaald groteske bewering is gebruikt. De meldt: denkend voor de heeft met politieken Het A.N.P. meldt uit Krakau, d.d. 29 October: Naar aanleiding van zijn bezoek aan Krakau heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart. de Krakauer Zeitung een interview verleend over de ontwikkeling in Nederland sedert de in stelling van het Rijkscommissariaat en over den huidigen toestand in dit land. Eenige der voornaamste gedachten van de zeer vrijmoedige uiteenzettingen van den Rijkscommissaris zijn reeds behan deld in een uittreksel, dat inmiddels in de Nederlandsche bladen reeds is afge drukt Wij zijn in staat verdere bijzonder heden weer te geven uit het onderhoud van den hoofdredacteur der Krakauer Zeitung met den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris begon met te ver klaren, dat hij den indruk had gekregen, dat klaarblijkelijk het openbare leven in het Gouvernement-Generaal als resultaat van den Duitschen opbouwarbeid, die nu twee jaren duurt, volledig is geconsoli deerd. Vervolgens sprak hij over de be stuur sbeginselen, die in Nederland thans gelden als grondslag voor de leiding van dit land. Terwijl men in het Gouverne ment-Generaal een geheel nieuw en uit sluitend Duitseh bestuur heeft moeten in stellen, kon de taak van het Duitsche be stuur in Nederland beperkt worden tot de leiding en controle over de overigens slechts door Nederlanders uitgeoefende rechtstreeksche uitvoerende macht. On- Maan: 29 Oct. op 4.18 uur nam. 30 Oct. onder 3.19 uur v.m. op 4.43 I uur nam. I Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: r No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 r ’■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■••■■■«■■••J! gemaakt, meldt de Londensche correspon dent van United Press, dat de rede in re- geeringskringen met „enthousiasme” is ontvangen en dat zij als gevolg van den „strijdgeest” zeer wordt geroemd. Onder het publiek daarentegen heerscht ontgoo cheling over het feit, dat Roosevelt geen nieuwe actie heeft aangekondigd over eenkomstig zijn oorlogszuchtige woorden. misdadiger. Eigenlijk is het ovejbodig om ten aanzien van deze rede in dis. cussie te treden. Wanneer Roosevelt van meening is, dat de Duitsche pers en Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. o50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. T78038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Duitschen luchtafweer. Het is dus niets meer dan een Duitschland binnengesmok keld tendensbericht van de vijandelijke, AMERIKAANSCH MARINIER TE PE KING BIJ EEN AANSLAG ZWAAR GEWOND De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft in zijn hoofd kwartier de Turksche generaals Ali Foead Erden en Hussin Erkilet ontvan gen, die terugkeerden van een tocht naar het Oostelijke front. De generaals brach ten bovendien een bezoek aan den opper bevelhebber van het leger, generaal-veld- maarschalk von Brauchitsch, en aan den chef van het oppercommando van de Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel. De Stedelijk Directeur van 's-Graveo- hage maakt het volgende bekend: De lijstencollecte, welke zal worden ge houden op Vrijdag 31 October en Zater dag 1 November, zal in onze gemeente reeds Donderdag 30 October aanvangen en in verband met den R.K. feestdag op Zaterdag 1 November, Maandag 3 No vember worden voortgezet. Voor hen, die alsnog voornemens zijn aan de collecte deel te nemen, bestaat nog gelegenheid zich aan te melden ten kantore van het Stedelijk Bureau, Prin- sestraat 57, van 9.3012 uur en van 25 uur, of telefonisch onder No. 11.32.97. In consequent voortzetten van zijn pro- paganda-campagne tegen Duitschland heeft Roosevelt zijn gebruikelijke jaar- lijksche proclamatie voor den wapenstil- standsdag van 11 November ditmaal vol komen anders geformuleerd dan de vo rige jaren, meldt het D.N.B. Roosevelt spreekt in de proclamatie niet, zooals anders, van vrede, maar van de „krach ten der wetteloosheid en onmenschelijk- heid”, die wederom tegen de Ver. Staten zijn losgelaten. Hij roept het Amerikaan sche volk op om op 11 November de vlag uit te steken en in plechtige betoogingen geloften af te leggen op de grondwet van de menschelijke vrijheid en op de verde diging van de toekomst der Vereenigde Staten. In de gemeenschappelijke scholingsbij eenkomst van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, te Utrecht gehou den, is van Duitsche zoowel als van Ne derlandsche zijde de nadruk gelegd op de gebondenheid tusschen ons land en het Duitsche rijk, zoowel in historisch op zicht als in verband met de actueele situatie. Zoo brak Reichshauptstellenlef- ter Sommer, de nieuwe Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, een lans voor de beteekenis van den vruchtbaren arbeid van de Germaan- sche stammen in onze streken, in een ver verleden. Zij hebben een voortdu. renden strijd gevoerd met de elementen en het land grootendeels aan de zee ontrukt. Zulke historische feiten stelde danks den typisch liberalen, democrati- schen en kapitalistischen karaktertrek, heeft men een betrekkelijk goed function- neerend bestuursapparaat aangetroffen. Terwijl de bevolking en ook de ambtena ren aanvankelijk zeer gereserveerd waren geweest, tegenover de door de oorlogs noodzakelijkheden bepaalde regelingen en terwijl zekere onvermijdelijke gevallen, waarin in het politieke leven moest wor den ingegrepen, in het eerst op scepsis gestunt waren, heeft de loop der gebeur tenissen intusschen aan breede kringen der bevolking een beter inzicht gegeven en ze zelfs gewonnen. Rijksminister Seyss-Inquart ging ver volgens in op de zuivering van het po litieke leven in den loop waarvan niet minder dan 40 partijen, bestanddeelen van de vroeger autonome, versplinterde de mocratie van Nederland, ontbonden zijn, een stap, die zonder eenigen merkbaren schok voor het openbare leven verloopen is. In dit feit is het duidelijke bewijs ge leverd, dat de politieke impulsen van het Nederlandsche volk niet meer van deze instellingen urtgingen. Met den 22sten Juni is overigens een duidelijke schei dingsstreep getrokken tusschen het ver leden en het heden. De Führer heeft ge heel Groot-Duitschland voor Europa in de waagschaal der geschiedenis gewor pen. Daarmede had niets, dat dezen strijd niet steunde, meer recht op be staan. (Zie verder 2e blad, pag. 1.) de officieele Duitsche sprekers zijn be weringen zouden dementeeren, vergist hij zich. Men spreekt een dwaas niet tegen. De reactie op deze rede kan, naar men verder verklaart, in het geheel geen politieke, maar eigenlijk alleen maar een medische of criminalistische zijn. De uit eenzettingen van Roosevelt interesseeren meer psychopathologen en criminalisten. Inderdaad vraagt men zich in Berlijn af, of de daaruit sprekende geestestoestand niet moet worden vergeleken met dien, welken men heeft moeten constateeren bij koning Ludwig II van Beieren, enkele weken vóór hij zich met zijn lijfarts in het Starnbergermeer verdronk. Bij dezen ongelukkigen monarch wisselden dagen van geestelijke helderheid af met dagen, waarop de naaste omgeving reeds de schaduwen •van den waanzin zag. Volgens een andere meening moet de rede van Roosevelt aldus geïnterpreteerd worden, dat, wanneer het hier niet een uitvloeisel van aanvangenden waanzin betreft, de rede slechts kan worden be schouwd als een wanproduct van een politiek gangsterdom. In de Wilhelmstrasse is men van mee ning, zoo meldt het A.N.P. o.a. verder, dat deze rede, evenals alle pogingen om het volk van de Vereenigde Staten in den Europeeschen oorlog te verwikkelen, afkomstig is uit de vervalscherswerk. plaats van het Amerikaansche Jodendom. Daarmede heeft het Amerikaansche even min iets gemeen als andere fatsoenlijke volken met de oorlogsopruiers en oor- logsintriganten. Het zal de zaak zijn van het volk der Vereenigde Staten thans of eens zijn vonnis uit te spreken over de politiek, de doelstellingen en de methodes van een man, die aan het hoofd van een misdadige kliek met alle middelen tracht om in strijd met zijn woord het Ameri kaansche volk op het slagveld te bren. gen om zijn in dienst van het Jodendom staande machtsbegeerte te bevredigen en den onvermijdelijken ondergang van het Jodendom tegen te houden of zelfs te verhinderen. □e imperialistische plannen van Amerika Als de soldaten van het Nieuwe Europa straks de Duitsche oorlogsvlag in Moskou hijschen, dan zullen daar ook Nederland sche strijders bij zijn. Want Nederland sche mannen leveren hun aandeel in den strijd. Nederlandsche mannen bestormen nu de laatste bunkerstellingen voor Mos kou, schouder aan schouder met hun wa penbroeders uit alle beschaafde landen van Europa. Straks als Moskou valt, dan beteekent dit, dat weer een stap gedaan is op den weg, welke leidt naar de algeheele ver nietiging van het Bolsjewistische gevaar. Dat daaraan duizenden Nederlanders een werkzaam aandeel hebben, dat Nederland sche Nationaal-Socialisten daarbij zijn: de geschiedenis van ons vaderland zal leeren, dat deze mannen den dank ver dienen van allen, die hét goed meenen met ons land en volk. Zij immers strijden voor de toekomst van ons volk, voor de zelfstandigheid van ons land. Daarom, hoewel u reeds te laat bent om nog getnige te kunnen zijn van den val van Moskou, zorgt, dat u er bü-bent. als de laatste ge vechten tegen d"Bolsjewisten geleverd worden. Meldt u dus aan bh het Vrijwilligere Legioen Nederland, Koninginnegracht 22, alhier. Het Japansche persagentschap Domei bericht, dat Maandagnacht een Ameri- kaansch marinier, die voor de Ameri kaansche kazerne in de diplomatenwijk van Peking op wacht stond, door een onbekend gebleven dader met revolver schoten zwaar is gewond. Naar Domei verder mededeelt, heeft de Japansche po litie onmiddellijk alles in het werk ge- ’teld om den dader of de daders van den aanslag op te sporen. Tot nu toe zou men hiermee nog geen succes hebben gehad. "a.ar U.P. uit Peking meldt, heeft een riuS?ende man- die 'savonds laat in een «chShaw het gebouw van de Amerikaan- cne ambassade passeerde, de schoten op "hierikaanschen marineschildwacht ost. Domei beweert, dat een „Russi- jkn?oordenaar” hiervoor verantwoor- Gelukwenschtelegrammen van Hitler De Führer heeft naar aanleiding van den verjaardag van den opmarsch naar Rome gelukwenschtelegrammen gericht tot den Italiaanschen koning-keizer en den Duce. In de omgeving van Kalinin zijn wan hopige bolsjewistische aanvallen met groote verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Gevangenen melden, dat Sta lin heeft gedreigd alle commandanten der Sovjet-tfoepen in deze streek te laten doodschieten, als zij Kalinin niet uiterlijk Maandag zouden hebben heroverd. Maar Kalinin is nog steeds onwrikbaar in Duitsche handen. De in Leningrad ingesloten bolsjewie ken hebben Maandag opnieuw een lan dingspoging gedaan. Ook ditmaal werd deze poging onder zware verliezen voor de bolsjewieken verijdeld. Duitsche artillerie van het zwaarste kaliber heeft Maandag voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringsbe- drijven van Leningrad bestookt. Evenals in de voorafgaande dagen konden de Duitsche wa->rnemingspo'-i<»-> op de dui delijk aan den rand van de vlakte lig gende stad opnieuw treffers waarnemen, o.a. op de marineluchthaven. Verscheide ne salvo’s brachten een fort van Kroon stad, dat herhaaldelijk had ingegrepen in den strijd op den grond, tot zwijgen. In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front hebben de Hongaarsche troe pen Maandag verdere terreinwinst ge maakt. Bolsjewistische formaties, welke zich op hun terugtocht genesteld hadden in dorpen, werden in stormaanvallen ver dreven of in gevechten van huis tot huis met handgranaten en handvuurwapens vernietigd. De bolsjewieken slaagden er niet in het onstuimige opdringen der Hongaren tegen te houden Verklaring van Roosevelt op de persconferentie De belangstelling van de zeer talrijke journalisten, die gisteren op de perscon ferentie in het Witte Huis waren ver schenen, was geconcentreerd op de z.g. van Duitsche zijde afkomstige landkaart van Zuid-Amerika, waarvan de president in zijn radiorede heeft gesproken. Men verzocht Roosevelt publicatie van deze kaart toe te staan. Roosevelt weigerde dit echter door te zeggen, dat er zich op de kaart ■verschillende aanteekeningen bevinden, die onthullen waar de kaart vandaan komt Een publicatie van de kaart zou derhalve, naar de president opmerkte, unfair zijn tegenover zekere lieden en zou ook zijn bron van inlich tingen kunnen doen opdrogen. Toen de president, er op gewezen werd, dat men te Berlijn deze landkaart als een verval- sching beschouwt, gaf de president ont wijkend ten antwoord, dat men te Berlijn ook tien dagen geleden heeft beweerd, dat hij zelf de Kearny” heeft laten torpe- deeren. Met betrekking tot de Kearny” deel de Roosevelt mede, dat hij niet oyer nieuwe bijzonderheden beschikte, doch wel over foto’s van het schip, toen dit de haven binnenvoer. Over zijn briefwisseling met den arbei- dersleider Lewis weigerde Roosevelt commentaar te leveren. Hij merkte slechts op, dat Lewis zijn laatsten brief niet beantwoord had. gevoelend volk is opgediend. Deze uit. spraak van politieke kringen der rijks, hoofdstad is voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers in de Wilhelm strasse nog onderstreept met de verkla. ring, dat de uit deze rede sprekende geestelijke verwarring ieder mensch en de wereldmeening vraag stelt, of men te doen een geesteszieke of met een In moeilijke positie geraakt A-N.P.-correspondent te Berlijn De situatie van de Sovjet-vloot wordt langzamerhand ook in de Zwarte Zee precair. Deze strijdkrachten zijn veel minder krachtig dan de Oostzeevloot, doch daartegenover had zij ook geen noe- menswaardigen tegenstander, aangeno men dan, dat de Dardanellen gesloten zouden blijven. Boelgarije staat buiten den strijd, Turkije is neutraal en Roeme nië beschikt over slechts weinig mari tiem materiaal. Men mag aannemen, dal de Duitschers met hun wonderbaarlijk snelle organisa tie ook in de Zwarte Zee een niet te on derschatten zeestrijdkracht bijeen heb ben weten te brengen, die echter hoofd zakelijk zal bestaan uit mijnenvegers en -leggers, een aantal duikbooten en mis schien nog de Donau-flottielje: klein ma teriaal, waarmede zij veel kunnen uit richten, gelijk aan verschillende andere fronten bereids is gebleken. Maar tegen de Sovjet-vloot zouden zij toch niet op kunnen, indien er geen luchtwapen was. Zoo zal men misschien binnenkort een herhaling van het drama van Kreta be leven, waar in de Sovjet-vloot de rol van de Britsche schepen in de baai van Soe- da moeten spelen. Nog altijd is de Krim in handen van De meening te Washington De Washingtonsche correspondent van de „New York Sun” meldt, dat in Wash ington de meening heerscht. dat de rede zoo dicht bij een oorlogsverklaring staat als voor den president slechts mogelijk was. Ook de Washingtonsche correspon dent van United Press verklaart, dat Amerika aanstuurt op een beperkten zee-oorlog. De „New York Bund” schrijft over de beweringen van Roosevelt over Zuid-Amerika en over een van Duitsche zijde zoogenaamde voorgenomen afschaf fing van de godsdiensten, dat de Ameri kaansche openbare meening verwacht, dat de president en het ministerie van buitenlandsche zaken een bewijs van echtheid der documenten zullen leveren. Een vraag, welke beantwoord moet wor den, is, waarom de president zijn rede tot het Amerikaansche volk heeft gericht en niet tot het federale Congres. Roosevelt's documenten Den secretaris van Roosevelt, Early, werd gisteren de vraag gesteld of de pers afdrukken zou kunnen krijgen van de beide z.g. documenten, waarvan Roo sevelt in zijn radiorede heeft gesproken, n.l. van de zoogenaamde Duitsche kaart van Zuid-Amerika en het zoogenaamde document, dat zich tegen de godsdiensten richt. Early antwoordde, dat het niet mo gelijk was afdrukken van deze documen ten te verstrekken Het Duitsche antwoord ten aanzien van Roosevelt's bewering in zijn jongste redevoering, volgens welke hij in het bezit zou zijn van documenten, waaruit duidelijk de Duitsche veroveringsplannen tegen Zuid-Amerika en het plan tot af schaffing van alle bestaande godsdiensten zouden blijken, heeft niet lang op zich laten wachten, meldt bet A.N.P. uit Berlijn. In de Wilhelmstrasse werd in ant woord op een desbetreffende vraag uit kringen der buitenlandsche pers ver klaard, dat de kaarten welke den laat sten tijd van Duitsche zijde zijn gepu bliceerd omtrent imperialistische plannen van de Vereenigde Staten tegen Zuid- Amerika Roosevelt en zijn adviseurs heel duidelijk op de zenuwen zijn gaan werken, en men daarginds niets beters weet te vinden, dan dergelijke argumen ten thans Duitschland in de schoenen te schuiven. Roosevelt, zoo verklaart men, is niet in staat, om ook maar de scha duw van een. bewijs te leveren voor zijn „cl_ bewermg, zoodat men mag vragen, af hq ,de vaa RooseveH in Londen heeft wellicht aan die kaart gedacht heeft, die de steunpuntenpolitiek der Vereenigde •Staten rn Zuid-Amerika verduidelijkt, of I wellicht aan een kaart met Amerikaan sche luchtlijnen in het Zuidelijke deel van het Westelijke halfrond, waarop de grenzen van de staten afzonderlijk reeds zijn weggelaten en de indeeüng nog slechts volgens geo-politieke en andere gezichtspunten is geschied Wellicht heeft de president der Vereenigde Staten een van deze of dergelijke kaarten in zijn schuiflade gevonden, en haar thans ge bruikt om een bewering te doen die ge woonweg dwaas aandoet. Nog duidelijker echter wordt de ge brekkigheid der theorieën van Roosevelt aan de hand van zijn bewering, dat Duitschland voornemens is de bestaande godsdiensten te ontbinden. Het door hem aangehaalde beweerde Duitsche document over de inrichting eener nationale kerk is, naar in de Wilhelmstrasse aan ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers werd meegedeeld, den Duitschen autoriteiten sinds begin October bekend. Het betreft hier een door de Britsche luchtmacht in Noord-Duitschland uitge worpen pamflet met dienovereenkomsti- gen inhoud, dat in het bezit is van den De militaire bevelhebber in Frankrijk, de generaal der infanterie von Stülp- nagel, heeft de volgende mededeeling tot het Fransche volk gericht: „Ik kan de Fransche bevolking meedeelen, dat de Führer van het Duitsche Rijk de terecht stelling der andere gijzelaars voor de beide moorden in Nantes en Bordeaux voorloopig heeft uitgesteld. Daarmede wordt allen Franschen een laatste ge legenheid gegeven, mede te werken aan de opheldering van de misdaden en zoo metterdaad te bewijzen, dat zij de ge- meene moordaanslagen van de hand wij zen. Moge elke Franschman bedenken, dat hijzelf ertoe kan meewerken laffe misdaden op te helderen, dat hij daar door tevens landgenooten voor dood schieten als gijzelaars kan redden en eventueel de vrijlating van hem na staande krijgsgevangenen kan bewerk stelligen. De Duitsche Weermacht in Frankrijk zou zich met mij verheugen, indien maatregelen van den aard zooals zij genomen zijn, niet noodig zouden zijn.” Ter gelegenheid van den 19en verjaar dag van den opmarsch naar Rome had zich gisteravond een groote menigte ver zameld op het piazza Venezia, die met aanhoudend Duce-geroep Mussolini op het balkon riep. Deze, sprak de menigte als volgt toe „Kameraden. Gij zijt gekomen om den aanvang van het nieuwe jaar, het twin tigste jaar der fascistische tijdrekening te vieren. Wij gaan het tegemoet met on- bedwingbaren moed, met rotsvast ver trouwen en met de diepe overtuiging, dat het volk, eng geschaard rond den licto renbundel, in elk geval staat op de hoogte zijner traditie en opgewassen is tegen de taak der toekomst en dienten gevolge de overwinning waardig is. Het bolsjewisme, waar wij twintig jaar ge leden de eerste gevechten tegen leverden, ligt reeds door de wapens van het ver bonden Duitschland. door onze wapens en door die der jonge verbonden volken, midden in het hart getroffen in doods strijd en wacht op de hulp van zijn Euro- peesche en Amerikaansche geallieerden. De coalitie van brutale, egoïstische aan matiging zal verslagen worden door de kracht der revolutie. Noch Churchill noch de andere samenzweerders zullen onzen opmarsch kunnen stuiten. Wij zetten door De rede werd door stormachtige toe juichingen voor Führer en Duce onder broken Schandelijk optreden der bolsjewieken Het D.N.B. maakt melding van een met het volkenrecht in strijd zijnden aanval van bolsjewistische pantserwa gens op een Duitseh kwartier, waar ge wonden werden verbonden. Nadat de bolsjewistische pantserwagens waren ge naderd, werd een met gewonden geladen vrachtauto, welke van het Roode Kruis- teeken was voorzien, door een directe be schieting met het pantserkanon getrof fen. Drie gewonde soldaten werden ge dood, de overige gewonden werden zoo zwaar gewond, dat zij tijdens het trans port naar een veldhospitaal Hierdoor nog niet voldaan, ramde een pantserwagen een andere ziekenauto, zoodat de zwaar gewonden met afschu welijke verwondingen onder den wagen werden geslingerd. Een hospitaaltent, welke eveneens van het Roode Kruis- teeken was voorzien, werd eveneens door pantserwagens beschoten. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De rede van Roosevelt overtreft schaamteloosheid en gemeenheid alles wat tot dusver een modern denkend en Achtereenvolgens hebben wij het licht doen vallen op de belangrijke voordeelen, welke het 1 November a.s. in werking tre dende Ziekenfondsenbesluit biedt: de zoo zeer noodige centralisatie, zoowel ten aan zien van de ziekenfondsen zelf als van het gezag daarover; de practische invoering van het juiste gemeenschapsbeginsel der verplichte verzekering; de sociale verbete ringen met betrekking tot den opzet en de wijze van premieheffing (de helft van de premie betaald door den werknemer de andere helft door den werkgever; vaststel ling van het premiebedrag naar het loon en niet naar het aantal automatisch mede verzekerde gezinsleden; inhouding van het premie-aandeel van den werkne mer van diens loon) en ten aanzien van de verstrekkingen, welke de verplicht ver zekerde en naar rato de vrij verzekerde krachtens de aansluiting bij een toege laten (resp. erkend) ziekenfonds kan ge nieten. Van hoe groote beteekenis voor de fi nancieel zwakkeren onder ons de uitge breidheid van «leze verstrekkingen op het gebied van medis«?i»e hulp e.d. en op dat van genees, en andere middelen wel is, laat zich gemakkelijk begrijpen, als men bedenkt, welke de bedenkelijkste risico’s zijn van deze categorie medeburgers. Het is toch zoo, dat in het algemeen hun inko men juist toereikend is of althans met veel beleid en ook wel met eenige ontzeg gingen of ontberingen toereikend wordt gemaakt om de regelmatige noodzake lijke kosten van het dagelijksche leven te bestrijden: voeding, huisvesting, kleeding, dekking, enz. Hun groote zorg daarbij is: hoe het gaan moet bij werkloosheid van den kostwinner bij ziekte van den kostwinner of van een der huisgenooten, bij overlijden en bij het bereiken van den ouden dag, waarop niet meer door eigen arbeid in het levenson derhoud kan worden voorzien. In al deze gevallen komt de arbeider en in 't alge meen man met klein inkomen met zijn gezin voor financieele eischen te staan, waaraan hij uit zichzelf niet kan voldoen. Geld, en zeer zeker: voldoende geld op zij leggen om zich tegen deze risico’s te dek ken, is hun ten eenenmale onmogelijk. Het is de gemeenschap, die hier, onder gezag en toezicht en met medewerking van den Staat, den plicht heeft voor haar financieel zwakke leden tieze zorgen te verlichten door de dekking tegen de genoemde risi co’s van hen over te nemen voor zoover zij daartoe zelf niet in staat zijn. Wij hebben reeds eerder de bestaande en in den jongsten tijd verbeterde maat regelen van verzekering en sociale ver zorging genoemd, waarvan het Zieken- fondsenbesluit dat door de activiteit en samenwerking tusschen het departement van Sociale Zaken en het N.V.V. op 1 November in werking kan treden voor loopig de laatste in deze reeks is. Aan het geen wij er reeds over schreven, moge nog het volgende worden toegevoegd. Het Ziekenfondsenbesluit regelt de ver zekering inzake geneeskundige verzorging en de geldelijke uitkeering bij overlij den. In ons nummer van j.l. Donderdag zijn uitvoerig de verstrekkingen opge- somd, waarop de verplicht verzekerden recht hebben; zij betreffen de volledige hulp door den huisarts, met zoo noodig verloskundige hulp, de volledige hulp door specialistenuitgebreide tandheel kundige hulp, de verloskundige hulp door een vroedvrouw, volledige verple ging en behandeling in een ziekenhuis gedurende ten hoogste 42 verpleegdagen, tegemoetkoming in de kosten van een verpleging in een sanatorium voor tuber culoselijders gedurende ten hoogste een jaar en alle genees- en verbandmiddelen, uitwendige geneeswijzen, verstrekking van middelen als brillen, breukbanden, orthopaedisch schoeisel, kunstledematen enz. enz De uitkeering bij overlijden bedraagt minstens 50 gld., voor kinderen beneden twee jaar ten minste 30 gld. Hierbij moge in herinnering worden ge bracht, dat met 1 November ook art. 50 van de Ziektewet in werking treedt en tevens het z.g.n. bevallingsgeld van 55 gld. wordt ingevoerd. Wie van de volledige opsomming in ons nummer van j.l. Donderdag kennis neemt, zal tot de erkenning komen, dat voor de verzekerden en hun gezinsleden in geval van ziekte e.d. uitstekend en in breeden omvang zal worden gezorgd. Er moet hjer worden bijgevoegd, dat bij de vrije verzekering waarvoor minder scherpe en minder dwingende voorschrif ten gelden dan voor de verplichte de verstrekkingen kunnen worden beperkt. Uit het bovenstaande blijkt reeds dui delijk de groote sociale vooruitgang welke door de nieuwe regeling wordt verkregen door verzachting van het lot onzer niet draagkrachtige landgenooten, grootere spreiding van de welvaart en versterking van onze volkskracht. Men lette er op, dat de verzekering ten aanzien van het Ziekenfondsenbeslult verplicht is voor de arbeiders, die onder de Ziektewet vallen (als zij niet bij een toegelaten ziekenfonds zijn inge schreven, krijgen zij geen ziekengeld uit hoofde van de Ziektewet). Ieder dient dus terdege kennis te nemen van de desbetreffende voorschriften, zooals deze reeds zijn en eventueel nog zullen wor den bekend gemaakt. aan i feiten deze spreker tegenover de voor de Ger manen vernederende geschiedschrijving in de oudheid, in ’t bijzonder «iie der Romeinen. Als in aansluiting hierop wees de scholingsleider der N.S.B., dr. van Ge nechten, o.m. op een der glorierijkste perioden van onze vaderlandsche ge schiedenis de jarenlange worsteling van de beste Nederlandsche admiralen tegen de imperialistische Engelschen voor de vrijheid ter zee. De tendenz van deze redevoeringen was, nogmaals de groote beteekenis in het licht te stellen van een eendrachtig samengaan der Germaansche volken en van de vorming van een nieuw georiën teerd Europa, en in ’t bijzonder van een aansluiting van Nederland bij het groote Duitsche rijk. Oberdienstleiter Schmidt knoopte hier aan vast een verwijzing naar de bekende beslissing van den Führer van het Duitsche Rijkdat Nederland niet bij ge noemd rijk zal worden ingelijfd, doch ten volle in de gelegenheid zal worden ge. steld om een zelfstandig staatsbestuur te handhaven. Zijn bijvoeging, dat het ,.een gebod van logica en rechtvaardigheid” is zooals deze spreker het formuleerde „dat aan Nederlandsche zijde de leiding komt aan de mannen, die reeds ongeveer tien jaar geleden den geest van den nieu. wen tijd en zijn eischen hebben begrepen en al in 1932 een nieuwe politieke bewe ging hebben opgericht”, stemt overeen met hetgeen hieromtrent indertijd door den Rijkscommissaris in voor geen misverstand vatbare woorden is gezegd. In zijn rede heeft de.leider der N.S.B„ ir. Mussert, nader uitgewerkt hetgeen de vorige spreker over deze beweging had gezegd en daarbij herinnerd aan de pers berichten omtrent het stellen van Neder landsche koloniën onder bescherming van de Vereenigde Staten, waarin hij een op geven van de zelfstandige beschikking over deze gebieden ziet, hetwelk door de N.S.B. nooit zal worden erkend. Tenslotte zij de verzekering van Ober dienstleiter Schmidt vermeld, dat het de wensch van den Führer is, dat de pro ducten, welke op Nederlandschen bodem werden gewonnen in de eerste plaats voor de Nederlanders zijn en alleen dan naar andere landen mogen worden uitgevoerd, indien er kan worden vastge steld, dat er een overschot was. Een voor ons volk verblijdende en geruststellende mededeeling, welke overeenstemt met die van den boerenleider Roskam in lijn be kende radiorede. den tegenstander, een schiereiland van grooter oppervlakte dan Nederland, waarop zich de voornaamste marineha vens bevinden. De vorst, waardoor elk jaar de kust van de Zwarte Zee be vriest, zal niet alleen aan het groote front door het begaanbaar maken van wegen en moerassen, doch ook bij de verovering van de Krim voor de Duit schers voordeelig blijken. Maar ook afgescheiden daarvan zijn de Sovjet-oorlogsschepen te Sebastopol, Eupatoria, Feodosia en Kertsj evenzeer aan de Stuka’s blootgesteld als in de Zee van Azof en de Straat van Taganrog, welker kusten reeds voor het grootste deel in Duitsche handen zijn. Dan resten de Sovjet-marine nog slechts de weinige kleine havens aan de kust van den Kaukasus, waarvan het de vraag is, of zij een goede ligplaats bie den. Daar beschikt men niet over kolen, wel over olie (Batoem), doch de Sovjet- schepen zijn niet op het stoken van olie ingericht.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1