I i if Huwelijk met modern comfort De distributiebonnen STADSNIEUWS BUITENLAND I FI JZ T 1 i r.r s 5 H'J niet! HAAGSCHE COURANT Woensdag 29 Oef. 1941 TWEEDE BLAD - Br„ gebat VL VLw, Kaas gram BRUTALE AFPERSING FEUILLETON /Wordt vervolgd^ Verijdelde Engelsche aanVals- pogingen INWISSELING BOTER- EN VETKAARTEN INVAL IN KOFFIEBAR IN DE BINNENSTAD rant$oea. gram gram gram gram rants. rants. rants. rants. Suiker Koffie-san, Jam Boter Boter m.red. BI., Br. Geb, Rijst Havermout Gort Venn, Maiz, T - A' AFTREDEN VAN LORD BEAVER BROOK TE VERWACHTEN? 39—40 Boter 19—40 Vet AAAR. NICUWC BANDEN KRIJGT De strijd tegen den handel in distributiebescheiden Duizenden gevangenen Da dokter vindt, dat hij mi gevoeglijk Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart over den toestand 2 in Nederland Vervolg van pag. 1. De tweede afspraak werd hem noodlottig - -ww''- -■ PolygoonSeym (Polygoon# 100 5. als ze Haa ziet iemand, 1 Mooi Nederland. Het schilderachtig gelegen pont- veer te'Enspijk in het riviertje de Linge. (Stapf-v. Mourikl Odessa is gevallen! Door de bolsjewisten achtergelaten stukken geschut in de straten van deze Zwarte Zee.stad. (Orbis-Holland) Melk Aardapp. Aardapp, z (Nadruk verboden) Duitsche Infanterie bij den opmarsch. (Weltbild-Polygoon) Deze Finsche vlieger, Oberfeld- webel Tuominen, haalde 18 bolsje wistische vliegtuigen neer en kreeg daarvoor het Mannerheimkruis van het Finsche Vrijheidskruis 2e kl. (Atlantic-Holland) 41-4 41 41 41 41A 41B 1 250 250 250 100 l De bekende Mallegatsluis tus- schen de Hollandsche Use! en de Gouwe te Gouda, wordt geheel ver nieuwd. Rechts de nieuwe sluis deuren. Zooals men kan zien, wor den de sluismuren verhoogd. (Polygoon-Hof) Engelsche vliegtuigen boven Duitschland De Britsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, met vrij zwakke strijdkrachten storingsvluchten boven het Duitsche ge bied ondernomen. van de bezoekers van de bar behoorde De eigenaar maakte zich evenwel niet bekend, doch de hond „Tosca” van een der recher cheurs van de hondenbrigade, slaagde erin hem aan te wijzen. Onder de acht perso nen, die per arrestantenauto naar het hoofdbureau wedden overgebracht, bevond zich ook de buffetjuffrouw, die 9 halve ponden koffie en een koffer met heereo-» dassen onbevoegd voorhanden had. 4 I i 1 U liter U k.g. i k-g- DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND President Roosevelt heeft een wet on- derteekend, waardoor het tweede crediet van 5,985 milliard dollar voor de hulp- verleening aan Engeland in werking treedt. Verder heeft hij een verordening geteekend, volgens welke het ten uit voer leggen van de wet tot hulpverlee- ning aan Engeland in het „Office of emergency management” wordt gecentra liseerd. is, zoo besluit het blad zijn eigen beschou wingen. te danken aan de persoonlijkheid van den Rijkscofnmissaris, dat deze ont wikkeling zich rustig en vreedzaam voor de Nederlanders voltrekt, ten bate van ge heel Europa. Vervolg van pag. 1. HITLER FELICITEERT TURKSCHEN PRESIDENT De Führer heeft den president van de Turksche republiek naar aanleiding van den nationalen Turkschen feestdag tele grafisch zijn gelukwenschen aangeboden. Associated Press meldt uit Londen, dat minister van staat lord Beaverbrook volgens Engelsche berichten in de afge loopen dagen zware asthma-aanvallen te doorstaan heeft gehad, zoodat verwacht kan worden, dat hij voor het einde van zijn ambtsduur zal aftreden. Britsche bommenweijiers, die Maandag in het Kanaal bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi probeerden aan te vallen, werden door den Duitschen af weer der patrouillevaartuigen onder krachtig vuur genomen. De Duitsche af weer schoot 2 Britsche vliegtuigen om laag. De overige Britsche machines keer den om, zonder dat zij een bom hadden kunnen laten vallen. i De verliezen van de Britsche luchtmacht De Engelsche berichtendienst heeft tot dusver toegegeven, dat de Britsche luchtmacht gisteren overdag 10 vliegtui gen heeft verloren. Productieslag 1941. Een Betuw. sche boer bezig met het uitsteken van andijvie, voor den winter, inmaak. (Stapf-v. Mourik) Morgen vindt in het Koor van de Groote Kerk (ingang tegenover het hoofd postkantoor) de inwissejirfg plaats van de thans' geldige boter- en vetkaarten tegen nieuwe kaarten, voor de navolgen de personen: Van 8.3011.30 uur: Kwaak t/m einde K, L en Ma t7m Magijar; van 11.3013.30 uur: Mahieu t/m Mondschein; van 13.30 15.30 uur: Mondt t/m einde M en Na t/m Nusink; van 15.3017.30 uur: van Nuss t/m einde N, O en Pa t/m Plas. In de voormalige gemeente Loosduinen (hulpsecretarie Wilhelminastraat 5) moe ten zich morgen melden: L, M, N en O. Op Vrijdag 31 October zal de inwisseling van de oude boter- en vet kaarten tegen nieuwe kaarten reeds om 15.30 uur eindigen. Zij, die op dien dag tusschen 15.30 en 17.30 de kaarten be- hooren in te ruilen, dienen zich in plaats daarvan op Zaterdag 1 November a.s. tusschen 8.30 en 11.30 aan te melden. Men zie hieromtrent de bekendmaking van den Gemeentelijken Crisis- en Dis- tributiedienst in ons blad van heden. kan gemist worden. Hij heeft méér te doen. Korte visite. Nick lacht dapper, aankomen. O, die patiënte zie ik morgen wel, zegt Han droog. Als ze de begroeting tenminste overleeft. Maar zeg, ben jij er nu achter, hoe dat allemaal in elkaar zit? Ik snap er geen syllabe van. Je rijdt wel mee verder, hè? Ik heb hier in de .buurt nog een paar visites. Ze zullen thuis niet weten, waar ik blijf, protesteert Nick. Je hebt toch gezegd, dat je met mij meeging... nou dan, zegt Han. Ik kan er nog niet bij, komt hij weer op zijn patiënte terug. Ais ik denk aan dien avond, toen met Ringelhorst... zij was toch dat mooie vrouwtje met iets blauws aan, niet? En nou... zeg, ik hield haar eerst voor een hitje, tweede meisje of zooiets. Huishoudster was ze, nou ja. dat scheelt niet zooveel... Had jij er nooit iets van gehoord, het waren toch kennissen van jou? Heel oppervlakkige maar, zegt Nick onverschillig. ENGELAND ERKENT SYRIË United Press meldt uit Londen, dat al daar officieel is medegedeeld, dat Enge land den „onafhankelijker! Syrischen staat” heeft erkend. Koning George heeft den president van Syrië telegrafisch zijn gelukwenschen aangeboden. Binnen afzienbaren tijd, zoo wordt in het betreffende bericht gezegd, zal met Syrië een bondgenootschap worden ge sloten. Overwogen wordt een Britschen gezant naar Damascus te sturen. VERKLARINGEN VAN DEN JAPAN- SCHEN WOORDVOERDER „Het is uitgesloten, dat de Japansche regeering afwijkt van haar fundamentee- le politiek, namelijk de bijlegging van het Chineesche conflict en de oprichting van de welvaartsfeer,” aldus de woord voerder der regeering in de persconfe rentie van gisteren, toen hem gevraagd werd om nader commentaar op de ver klaringen van Tojo en van het semi-offi- cieele agentschap Domei betreffende de politiek van Japan. In het verdere ver loop van de persconferentie noemde de woordvoerder de berichten van de bui- tenlandsche pers betreffende, een botsing aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjopkwo onjuist. De controle op den handel in distribu tiebescheiden is verscherpt. Zoo is gister middag door een groot aantal rechercheurs van den Justitieelen dienst A een inval gedaan in een koffiebar in de binnenstad, op vermoeden, dat hier verboden transac ties van bonnen plaats vonden. Het gezel schap, bestaande uit ongeveer 40 perso nen werd gefouilleerd. Bij een achttal aan wezigen werd een flinke voorraad distri butiebescheiden aangetroffen, welke zij onbevoegd voorhanden hadden. Op den grond vond men nog een portemonnaie met bonnen die klaarblijkelijk aan een ENGELSCH TANKSCHIP GE TORPEDEERD Het Britsche tankschip „British Mari ner” (6996 t), met een lading olie op weg naar Engeland, is, naar Reuter meldt, op 28 October tijdens een aanval op een convooi getorpedeerd* en waar schijnlijk gezonken. soldateske kwaliteiten van de Nederland- sche vrijwilligers, van wie velen reeds het Ijzeren Kruis dragen, terwijl een groot aantal hun optreden met hun bloed hebben bezegeld. Het Nederlandsche le gioen, waarvan het 4e bataljon kort ge leden door Mussert de eed op den Füh rer is afgenomen, omvat ongeveer 4000 man, terwijl rond 5000 man in de ge lederen van de N.S.K.K. in permanenten dienst aan het Oostelijk front in den strijd gebracht zijn. Zoo slaan de Neder landsche nationaal-socialisten bewust en vastberaden den weg in naar den Ger- maanschen statenbond van Adolf Hitler, waarin zij den waarborg zien voor een lichte toekomst van het Nederlandsche volk. Over het geheel genomen is het Ne derlandsche Volk rustig en bezadigd. Het verricht, overeenkomstig zijn conserva tieve houding, zijn dagelijksche werk, dat overwegend ingeschakeld is in de nieuwe continentale huishouding. Meer dan an dere gebieden is Nederland ingesteld op het Duitsche Rijk, een ontwikkeling, wel ke juist van Nederlandsche zijde actief bevorderd is en die haar voltooiing heeft gevonden in het wegvallen van de douane- en deviezengrenzen tusschen beide lan den. Wat de Nederlandsche arbeiders oetreft, verklaarde de Rijkscommissaris, dat de op Nederland gerichte Engelsche agitatie zonder effect vervliegt Op dezelfde wjjze kan men bij de overwegende meerderheid der boeren een positief standpunt tegen over de nieuwe orde aannemen, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit het feit, dat de met aardappelen bebouwde oppervlakte met ruim 25 pet. is uitgebreid. De landelijke bevolking streeft er in het algemeen naar in .ieder opzicht uit eigen initiatief zich naar den toestand te richten. Het resul taat van deze inspanning is, dat het land zich ondanks zijn 260 bewoners per vier kante kilometer, zelf vermag te voeden. De Rijkscommissaris maakte in dit ver band melding van de aaneensluiting van het landvolk in, den pas opgerichten Ne- derlandschen Landstand. De Krakauer Zeitung trekt uit de uit eenzettingen van den Rijkscommissaris de conclusie, dat de superieure en verstandige politiek der Duitsche leiding in dit ressort van de Duitsche machtssouvereiniteit en verder ook het begrip en het inzicht, dat men thans in toenemende mate in breede kringen van Met Nederlandsche volk aan treft, Nederland zonder twijfel de aanslui ting zal verzekeren bij het komende nieuwe Europa en wel op een plaats, die in overeenstemming is met de tradities en het verleden. Reeds thans heelt men de wonde, die de oorlog geslagen heeft. Men neemt taken ter hand en voert ze ondanks den voortgaanden strijd van Duitschland 26 Oct tm. 1 Nov. 1941 Brood Brood Vleesch 41 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 5 Oct tm, 1 Nov. 194L 1 k.g. 250 gram 500 gram 121 Algem. 122 Algem. 123 Algem-. 124 tm. 127 Algem. D en E Rijst 128 Algem. 129 Algem. 130 Algem. 131 tm. 134 Algem. 14 Oct t.m. 1 Nov. 194L 250 gram N.B. Zeep op bon 120 Algem. van 1 tjn. 31 Oct. pen. Me kenne hier geen Robberts, zegt hij ijskoud. Ik ben al een kwartier tegen hem bezig. Dag Frank, zegt Nick, vanuit haar hoekje. O... o... hallo Nick, zegt Frank ver» bijsterd. Nick... hier?... Wat doet ze hier... zou die dokter... dien avond in den schouw burg... ja, daar kan hij zich niet in gaan verdiepen... Wij kennen elkaar, hè? gaat hij tegen Han door. Dokter Maeyhoek, als ik het wel heb? Stil nou even. Han houdt met beide handen zijn hoofd vast. Ik kan er nog niet bij. Bent u... de man van juffrouw ten Haeve? Daar gaat het tenslotte om. De man van juffrouw ten Haeve? Frank moet het even verwerken. Ja, dat klopt, zegt hij. Maar voor verdere explicaties heb ik geen tijd. Kan ik mijn vrouw nu zien, ja of neen? Neem me niet kwalijk, dokter, maar ik heb er langzamerhand genoeg van. Ja... natuurlijk... spijt me... klein misverstand, prevelt Han. Als u mij zorgen van zich af, ’t kan me alle maal niet schelen, nu ik jou weer zie. Nikker. Hij drukt even haar hand. Ze kijkt hem lachend aan. Dit is wel een nieuwe Han, met den zorgelijken trek op zijn jongens gezicht. Een man is hij nu opeens. De dokter, op wien de zorg rust voor zijn patiënten. Gek, net of ze ineens respect voor hem krijgt. Nu lijkt het allemaal nog veel moeilijker, veel erger. Hoe moet ze het hem zeggen? Ze rijden het hek van „Klein-Schoren- burgh” binnen, zien in de open voordeur den ouden huisknecht in een druk en blijkbaar weinig vriendelijk gesprek met iemand... Nick voelt, haar adem stok ken... Kan dat? Och, ze lijkt wel krank zinnig, hallucinaties heeft ze... nóg een patiënte voor Han... Maar die lange, ge bruinde jongeman, die met één sprong de treden van het bordes komt afstor men en op de auto toerent... Gelukkig, dat u er bent, dokter, roept Frank, terwijl hij het portier open rukt. U bent toch de dokter hier? Wat is dat hier voor een gekkenhuis? Kunt u dien vent niet aan zijn verstand brengen, dat ik naar mijn vrouw toe moet? U hebt me toch zelf laten roepen. Dat mensch staat me maar aan te ga- In de geweldige omsingelings- en vernietigingsslagen, welke het Duitsche leger tezamen met de verbonden landen in het Oosten voert, worden dagelijks duizenden gevangenen gemaakt. Uitgeput door de dagenlange ontberingen en door het hevige artillerievuur, worden zij in de gevangenkampen ondergebracht. Vele, zeer «le ge wonden voeren zij met zich mede en helmis de plicht van den over winnaar, voor deze menschen zorg te dragen. Immers, een strijder, die de wapenen heeft neergelegd, is buiten het conflict gesteld. Het spreekt vanzelf, dat hier achter de linies een geweldig werk te ver richten is voor de ambulances. Aan deze menschlievende taak zal ook Nederland zijn deel hebben Ne derland zendt een ambulance, Ne derland zendt de beste ambulance, die ooit uitgerust is. Nederland zendt een ambulance, die gedragen wordt door het geheele Nederland sche volk. Maar dan moet ook u niet achterblijven Stort vandaag nog uw bijdragen, iets meer dan u missen kunt,* op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 s-Gravenhage volgen wilt, meneer Robberts? Nick, je excuseert ons wel... Nick ziet ben samen het bordes op gaan. Han, die bij de deur nog omkijkt naar hèèr. Frank, die als bezeten naar binnen rent. Frank, voor wie ze niet meer bestaat... Uitstappen en wegloo- pen? Twaalf kilometer naar huis. En dan staat Han vanavond toch weer voor haar. Liever nu ineens maar... straks, als hij er over begint. De hal door. De trap op. Nog een trap. De zolder. Een pannendak met kieren en gaten. Rondom af geschoten hokken met deuren, zolderkamers. De dokter, die een van die deuren opendoet. Frank duwt hem opzij. Een ijzeren ledi kant en rossige krullen, welke boven de dekens uitkomen. Dag dokter. Lies draait zich onwillig van den muur af. De witte muur, waar ze den heelen dag tegenaan heeft liggen kijken, al de uren^dat ze gewacht heeft op be richt... Lieske... Met een schok zit ze overeind. Frank? Ben je het? Ben je het wer kelijk zelf? Hét ministerie voor de voedselvoor ziening te Athene deelt mede, dat een ge regelde distributie van brood in Grieken land weer hervat is kunnen worden, dank zij het feit, dat een zending meel uit Italië is aangekomen. Er worden nog meer zendingen verwacht. Voorts heeft Italië groote hoeveelheden zaaikoren van de beste kwaliteit ter beschikking ge steld. Hierdoor wordt de Grieksche graan oogst voor hgt volgende jaar gewaar borgd. Tengevolge van het gebrek aan graan was het grootste deel van het Grieksche zaaikoren yoor het bakken van brood gebruikt. Bij Albuqueruqe, in den staat Nieuw- Mexico, is een lesvliegtuig van het Ame- rikaansehe leger neergestort. Vijf mili taire vliegers kwamen hierbij om het leven. Van de 1500 Joden, die de Slo- waaksche hoofdstad voor 1 November moeten verlaten, zijn er reeds 1200 vrij willig uit de stad vertrokken. De Joden worden geconcentreerd in 14 Slowaaksche plaatsen. De „Joodsche hoofdstad” wordt Sered. Even thuis mijn pakjes afgeven. Kan dat? Anders weten ze niet waar ik bljjf, zegt ze, als ze de dorpsstraat in rijden. Zeg, wat is dat voor een patiënte van je, die door haar man. in den steek is gelaten? vraagt ze nieuwsgierig, als Han den weg naar Schorenburgh inslaat. Wat dramatisch, zeg. Niets voor „Klein-Schorenburgh”. Nee, dat zeg ik je na, zegt Han hartgrondig. Het is een ellendige ge schiedenis. Daar ligt me dat jonge ding, die huishoudster van freule van Hoick, moederziel alleen op een zolderkamer tje. En geen sterveling, die naar haar omkükt. Die ouwe tobbers hebben ook genoeg met zichzelf te houden. En ik zit er mee te kijken. En met nog een paar van die cadeautjes. Nog meer verlaten vrouwen? lacht Nick. De practjjk is tenminste veilig terrein om over te praten. Bewaar me, gelukkig niet. Een paar vervelende gevallen, zooals je altijd treft, als je voor eep ander waarneemt. En de wijkverpleegster is ook al ziek en waar haal ik vlak voor de Kerstda gen een plaatsvervangster vandaan? Nou ja, Han schudt met één slag zijn In het politieke leven van Nederland kunnen thans nog slechts twee radicale vleugels worden waargenomen, waarvan de eene zich thans als bondgenoot van de bolsjewisten achter de vroegere Konin gin plaatst. Deze groe_p wordt door het gezond denkende deel van de Nederland sche bevolking „Oranjebolsjewieken” ge noemd. Het betreft voornamelijk vroegere sociaal-democraten en katholieke kringen, die nog kortgeleden zich over een dus danige houding zeer zouden hebben ge schaamd. Wat den invloed betreft, omvat de Oranjevleugel in het algemeen die bevolkingslagen, welke thans nog met hun bestaansbasis in het vroegere systeem geworteld zijn. De houding der Duitsche leiding is hier uiteraard scherp afwijzend. Wanneer weliswaar de stemming des volks in' zekere mate beïnvloed wordt door deze dwarsdrijvers, is dat geenszins ook rechtstreeks voor zijn houding het geval. Afgezien van zuiver plaatselijke straatrelletjes, die in Februari in Am sterdam zijn voorgekomen en welker aard geprononceerd Joodsch-bolsjewistisch was heeft zich nooit iets van ernstig storenden aard in Nederland voorgedaan, ofschoon Amsterdam als voornaamste centrum van het marxisme en zetel van de centrale der communistische afgezanten van Mos kou voor het Westen moest worden be schouwd. Tegenover dezen negatieven kant van het huidige politieke leven plaatste de Rijkscommissaris vervolgens de nationaal- socialistische beweging onder leiding van Mussert, die ondanks systematische onder drukking met alle machtsmiddelen van den Staat en de maatschappij, zich van 30 Januari 1933 af met een kern van 30.000 aanhangers heeft gehandhaafd. Na een parallel met de ontwikkeling in Duitsch land vóór het overnemen van de macht door de N.S.D.A.P. schetste de Rijkscom missaris een beeld van de beweging van Mussert, die na te zijn gestegen tot rond 100.000 leden vooreerst gesloten is voor het toetreden van nieuwe leden. Al is de N.S.B. ook niet tot staatspartij verklaard, de Duitsche bezettingsmacht doet toch steeds gaarne een beroep op haar aanhan gers, wanneer het er om gaat functionna- rissen te verwerven met open blik voor de nieuwe ordening, welke zich thans vol trekt* De N.S.B. beschikt over een onge veer met de S.A. overeenkomende poli tieke marschformatie, die ongeveer 15.000 ma»zou omvatten, wanneer niet voortdu rend voor bijzondere taken manschappen, aen voorigaanaen strija van uunsemana daaraan werden ontleend. De Nederland-1 met Groot-Brittannië doelbewust uit. Het sche S.S., opgebouwd volgens de beginse len van de Duitsche S.S. is. ter sterkte van ongéVeer 1500 man, in het bijzonder drager van de Germaansche gedachte in het Ne derlandsche volk. Na nog de vrouwenor ganisatie te hebben vermeld, wees de Rijkscommissaris in het bijzonder op den JeV,gdstorm' di« thans 16 tot 18.000 hoopvolle en bewust optredende jonge menschen omvat, die in het meest intieme kameraadschappelijke contact met de H. J. oprukken. a Ongeveer 10.000 jonge Nederlanders staan op het oogenblik in den strijd tegen het bolsjewisme, van wie 2000 bij de S.S.-Standarte Westland, terwijl het mee- rendeel van hen reeds op den eersten dag van den veldtocht tegen de bolsje wisten opgenomen is in de S.S.-divisie Viking. Met bijzondere nadrukkelijkheid wees Rijksminister Seyss-Inquart op de VERSPREIDE BERICHTEN In een der, winkelstraten van Milaan hebben roovers' een pelterijenzaak leegge haald, meldt S.P.T. Hun buit bedraagt meer dan 2 millioen lire. Dat de heeren verstand van het vak hadden blijkt, daar ze slechts mooie pelsen hadden meege nomen en bij de goedkoopere soorten een briefje hadden neergelegd, waarop stond geschreven „Rommel, maar goed genoeg voor de klanten N e i Poolcirkel, tusschen de meest Noordelijke fjorden van Europa, kruist, aldus wordt van be voegde zijde te Berlijn medegedeeld, meldt S.P.T., op het oogenblik een Duitsch Roode Kruisschip. Het vaartuig is van de nieuwste technische en chirur gische middelen voorzien en heeft -de taak, tijdens den strijd'ün de toendra's van het uiterste Noorden, de hier ver wonde soldaten te verzorgen. Een agent te Amiens merkte tot zijn groote verbazing, dat eenige kinderen zich bij hun spel op het trottoir bedien den van gouden Louis d’ors. Het bleek, dat 'zij de kostbare geldstukken hadden gekregen van een grondwerker, die ze in de buurt bij opruimingswerkzaamheden had opgedotven, ze als waardeloos had beschouwd en weggegeven. De vinder wordt nu opgespoord, om hem zijn deel van het gevondene te doen toekomen. Een inwoner van onze stad had een 21-jarige juffrouw leeren kennen met wie hij uitging. Na enkele dagen kwam een onbekende man bij hem, die zeide de echtgenoot van de betrokken dame te zijn. Hij wilde wel eens over de escapa des spreken en voor Zondagmiddag jj. werd een samenkomst gearrangeerd ten huize van den „echtgenoot”, den 30-jari- gen de V. Laatstgenoemde bedreigde den stadgenoot tijdens dit onderhoud met een dolkmes, hem de woorden toevoegende: „Denk er om, je geeft me 3000, ander» kom je niet levend het huis uit”. De be dreigde stelde de V. 500 ter hand be nevens vier sieraden, ter waarde van 1500. Hiermede zou de zaak afgeloopen kunnen zijn, als den volgenden middag de V. weer niet op de proppen was ge komen, om de nog resteerende 10Ö0 te halen. Weer werd een afspraak gemaakt, nu in een café. De Hagenaar had even wel aangifte bij de politie gedaan en toen hij op het vastgestelde/.tijdstip het café binnenstapte, werd hij door enkele rechercheurs gevolgd. Inderdaad kat de V er, die onmjddellijk werd' gearres teerd. Hij ontkende de afpersing, doch bij fouilleenng werden een bedrag aan geld en de vier sieraden gevonden. Te zijnen huize trof men nog het dolkmes aa?i. De V. is ingesloten, evenals de betrokken juffrouw, de 21-jarige van H., die in het geheel niet met de V. getrouwd bleek te zijn. De strijd en <fe overwinningen in het Oosten. Zoo is de uitwerking van Duitsqhe pantser. afweergrariaten een vernielde 'enTarandende bolsjewistische tank. (Orbis-Holland) 14 Hij straalt, ziet Nick. Wacht je op iemand? vraagt ze nuchter. Ja... allemachtig, hij zal me toch niet ontsnapt zijn? Ik moet den man van een patiënte opvisschen, iemand, die ik heelemaal niet ken. Troost je, lacht ze. Er is nie mand uitgestapt, dan juffrouw van den Berg en Jan van Kees van de Vossen- pels en ik. Vraag ’t maar aan Hendriks, als je wilt. Nee, ik geloof je wel Han lacht om haaf opsomming. Zeg, nu moet ik even naar „Klein- dchor.enburgh”. Die stumper daar ligt al van gisteren af op haar man te Wachten. Rij je mee? 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5